Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

      Θέμα τύχης μάλλον είναι που θα βρεθεί το υγιή έμβρυο !!

      να την χαίρεσαι την κορούλα σου και εύχομαι σύντομα να της κανείς το αδελφάκι !!! 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

56 minutes ago, Pennymav said:

Κοριτσια μου Καλημερα !! Έφτασε κ η δίκη μου η ωρα ..παω μαιευτήριο !!ευχομαι ολα να πάνε καλα και με την πρώτη ευκαιρία θα σας στείλω ! Φιλάκια σε όλες !!

Καλημερα κ καλως να δεχτεις την κορουλα σου Πέννυ!!! Ολα να σας πανε τελεια ευχομαι!! :)

7 hours ago, Polly1 said:

Παγωτουλα το πλάνο τοκετού είναι ουσιαστικά μια φόρμα που συμπληρώνει η μητέρα και διευκρινίζει από πριν τι θα επιθυμούσε κατά τη διάρκεια του τοκετού της πχ ποιος θα είναι μαζί της, αν θα χρησιμοποιηθεί αναισθησία και ποιο είδος, ποτέ θα κοπεί ο λώρος, αν το μωρό θα φύγει κατευθείαν για εξετάσεις ή θα παραμείνει νε τη μητέρα για να το θηλάσει κτλ. Φυσικά απλά δηλωνονται καποιες επιθυμίες διότι μπορεί να υπάρξει οποιαδήποτε ανατροπή στον τοκετό, δεν είναι και συμβόλαιο! Κυκλοφορουν πολλές φόρμες στο ίντερνετ! Λέω να τυπώσω κάποια να την πάω στον γιατρό αυριο να τη συζητήσουμε! Τον λυπάμαι Κι αυτόν! Μάλλον ειμαι η πιο πρηχτρω πελάτισσα που είχε ποτε!!

Καλωσηρθες στην παρέα μας και με το καλό το μωρό σου!! Το πρώτο σου;; Αυτό με τη φαγούρα το παρατήρησα κι εγώ σημερα στο δεξί χέρι! Έχω βγάλει και 3 μικρά σπυράκια στη σειρά Νόμιζα ότι κάτι με τσίμπησε. Τώρα σταμάτησε!

Την επισκληρειδιο την κανεις σε συγκεκριμένο στάδιο του τοκετού ή οποτε δεν αντεχεις αλλο; Επίσης επηρεάζει καπου αρνητικα; Γιατί καποιες καμαρώνουν ότι δεν την έκαναν; Μόνο επειδή άντεξαν τους πονους;; Και στην κάνει αναισθησιολογος ε;;

Ξερω για την επισκληριδιο πως γινεται αφου φτασεις σε καποιο σημειο διαστολης 4-5 εστω γιατι αν γινει νωρις μπορει να σταματισει η εξέλιξη του τοκετου. Ετσι μου ειπαν κ ετσι ξερω να εχει συμβει σε ατομο κοντινο μου. Στο vbac πχ δεν συνισταται για τον ιδιο λογο, χωρις να απαγορευεται ομως. Την κανει αναισθησιολογος. Τωρα αν δεν κανεις ξερω πως συνερχεσαι πιο συντομα κ υπαρχουν διάφορες απόψεις υπερ του οσο πιο φυσικου τοκετου γινεται. Εγω εχω πιο πολυ ψυχολογικους λογους που δεν τρελαινομαι να κανω γιατι η πρώτη μου γεννα ηταν αρκετα δυσκολη καθως δεν προχωρουσε η διαστολη για 24+ ωρες, κατεληξα καισαρικη με πολυ αποτομο τροπο κ οταν μου εκαναν ραχιαια για την καισαρικη που ειναι σαν την επισκληριδιο περίπου με ζορισαν πολυ ακομα κ σε αυτό. Οποτε οσο λιγοτερες οι παρεμβασεις τοσο καλυτερα θεωρω, παντα στα πλαισια του λογικου μην γινουμε κ μαζοχες...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Pennymav είπε:

Κοριτσια μου Καλημερα !! Έφτασε κ η δίκη μου η ωρα ..παω μαιευτήριο !!ευχομαι ολα να πάνε καλα και με την πρώτη ευκαιρία θα σας στείλω ! Φιλάκια σε όλες !!

Με το καλο κοριτσι μας γλυκο!!! Θα σε σκεφτομαστε κ θα περιμενουμε νεα σου!!


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Κοριτσια μου Καλημερα !! Έφτασε κ η δίκη μου η ωρα ..παω μαιευτήριο !!ευχομαι ολα να πάνε καλα και με την πρώτη ευκαιρία θα σας στείλω ! Φιλάκια σε όλες !!

Με το καλό γλυκιά μου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Πιστεύω στον φυσιολογικό τοκετό έχει νόημα να το συζητήσεις και κανονίσεις με το γιατρό σου, γιατί διαρκεί και αρκετή ώρα κι έχει κάποια στάδια και σίγουρα μπορεί ο σύζυγος να είναι μαζί σου αν θες κι έχεις κι επιλογές επισκληρίδιου ή μη κλπ.. Στην καισαρική τώρα τα πράγματα είναι πολύ στάνταρ γιατί πρόκειται για χειρουργική επέμβαση, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος. 

Ναι, όντως, έστω να μου πει κι εκείνος σε ποιες περιπτώσεις πάμε για καισαρική και να τον ρωτήσω για την αναισθησία και σε αυτή την περίπτωση. Σε 4,5 ωρες έχω ραντεβου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια μου, πως είστε; Σήμερα έκλεισα τις 33 εβδομάδες,ο γιατρός μου μου είπε σε τρείς εβδομάδες το επόμενο ραντεβού για να κάνουμε καρδιοτοκογραφημα. Θέλω να σας ρωτήσω μιας που είστε πιο κοντά στην ημέρα που θα γεννήσετε, σε ποια εβδομάδα φτιάξατε την βαλίτσα τοκετού; Και τι βάλατε μέσα; Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά να μου λέει η καθεμία και δεν ξέρω ποια είναι όντως απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MarakiKakkin είπε:

Γειά σας κορίτσια μου, πως είστε; Σήμερα έκλεισα τις 33 εβδομάδες,ο γιατρός μου μου είπε σε τρείς εβδομάδες το επόμενο ραντεβού για να κάνουμε καρδιοτοκογραφημα. Θέλω να σας ρωτήσω μιας που είστε πιο κοντά στην ημέρα που θα γεννήσετε, σε ποια εβδομάδα φτιάξατε την βαλίτσα τοκετού; Και τι βάλατε μέσα; Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά να μου λέει η καθεμία και δεν ξέρω ποια είναι όντως απαραίτητα.

Καλημέρα κορίτσι. μαζί είμαστε εμείς με περνάς 3 μέρες. εγώ σήμερα την έφτιαξα να είναι έτοιμη. να μην την  έχω άγχος ούτε να ζοριζομαι μετα. και εγω 9 Μαρτίου έχω ραντεβού αλλά μου φαίνεται πολύ μακρινό..Όσο για την τσάντα έχει διαφορά αν γεννήσεις σε ιδιωτικό και σε δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Καλημέρα κορίτσι. μαζί είμαστε εμείς με περνάς 3 μέρες. εγώ σήμερα την έφτιαξα να είναι έτοιμη. να μην την  έχω άγχος ούτε να ζοριζομαι μετα. και εγω 9 Μαρτίου έχω ραντεβού αλλά μου φαίνεται πολύ μακρινό..Όσο για την τσάντα έχει διαφορά αν γεννήσεις σε ιδιωτικό και σε δημοσιο.

Σε δημόσιο γεννάω. Στη Μυτιλήνη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MarakiKakkin είπε:

Σε δημόσιο γεννάω; Επαρχία,στη Μυτιλήνη.

Επειδή και εγω σε δημόσιο γενναω θα σου πω τι πήρα εγώ. (αυτά τα είχε πει μαία σε μια φιλη μου.) για σενα: νυχτικα, ρόμπα η ζακετα, σουτιεν θηλασμού παντόφλες και σαγιονάρες για το μπάνιο πετσέτες σώματος προσώπου και μικρή για το στήθος, αφρόλουτρο οδοντοβουρτσα χτένα επιθέματα, σερβιέτες λοχείας, εσώρουχα. Μωρού: φορμακια, εσώρουχα, πανακια ρεψιματος πάνες, πάνες αγκαλιάς, κουβέρτα, μωρομαντηλα, σελτεδακι, κρέμα αλλαγής πανας, καλτσακια γάντια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Παγωτουλα το πλάνο τοκετού είναι ουσιαστικά μια φόρμα που συμπληρώνει η μητέρα και διευκρινίζει από πριν τι θα επιθυμούσε κατά τη διάρκεια του τοκετού της πχ ποιος θα είναι μαζί της, αν θα χρησιμοποιηθεί αναισθησία και ποιο είδος, ποτέ θα κοπεί ο λώρος, αν το μωρό θα φύγει κατευθείαν για εξετάσεις ή θα παραμείνει νε τη μητέρα για να το θηλάσει κτλ. Φυσικά απλά δηλωνονται καποιες επιθυμίες διότι μπορεί να υπάρξει οποιαδήποτε ανατροπή στον τοκετό, δεν είναι και συμβόλαιο! Κυκλοφορουν πολλές φόρμες στο ίντερνετ! Λέω να τυπώσω κάποια να την πάω στον γιατρό αυριο να τη συζητήσουμε! Τον λυπάμαι Κι αυτόν! Μάλλον ειμαι η πιο πρηχτρω πελάτισσα που είχε ποτε!!

Καλωσηρθες στην παρέα μας και με το καλό το μωρό σου!! Το πρώτο σου;; Αυτό με τη φαγούρα το παρατήρησα κι εγώ σημερα στο δεξί χέρι! Έχω βγάλει και 3 μικρά σπυράκια στη σειρά Νόμιζα ότι κάτι με τσίμπησε. Τώρα σταμάτησε!

Την επισκληρειδιο την κανεις σε συγκεκριμένο στάδιο του τοκετού ή οποτε δεν αντεχεις αλλο; Επίσης επηρεάζει καπου αρνητικα; Γιατί καποιες καμαρώνουν ότι δεν την έκαναν; Μόνο επειδή άντεξαν τους πονους;; Και στην κάνει αναισθησιολογος ε;;

Tτην επισκληρίδειο την κάνουν μολις αρχίζεις κ πονάς .απορω πάντως γιατι καμαρώνουν που δεν έκαναν επισκληρίδειο !ειναι απαραίτητη πλέον εν έτη 2020..γιατι να πονάμε ,?

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, asda είπε:

Μυρτώ πως τα πάτε σπίτι σας πλεον; Ο μικρός πως ειναι; εσύ αναρρωνεις; έχεις βοηθεια; 

Την πρώτη μερα της επιστροφής μας είχαμε ένα θέμα γιατι δυσκολεύτηκε να θηλάσει, εμένα για κάποιο λογο είναι που είναι μικρές οι θηλες μου τωρα που κατέβηκε κ γάλα κ πρηστηκε το στήθος, έχουν σχεδόν εξαφανιστεί όποτε δυσκολευόταν πολύ να πιάσει το πουλάκι μου. Έστειλα χθες τον άντρα μου όμως κ μου πήρε θηλή σιλικόνης κ κυριολεκτικά σώθηκα. Κατα τα αλλα το πουλάκι μου όλο κοιμάται μόνο ξυπνάει τρώει κ ξανά κοιμάται! Όποτε προσπαθώ κ εγω μες τη μερα να ξεκλεβω κανέναν υπνάκο.. απο ανάρρωση κάθε μερα κ καλύτερα, δεν πονάω σχεδόν καθόλου μόνο αν ζοριστω με ψιλό καίνε τα ράμματα.. κορίτσια να μην μας ματιάσω αλλα ειμαστε πολύ καλα ούτε εξαντλημένη νιώθω ούτε τίποτα, κ σκεφτείτε σπίτι ειμαι μόνη μου, απο σήμερα γύρισε κ ο άντρας μου στη δουλειά όποτε απ το βράδυ μόνη μου ξυπναγα, τον άλλαζα τον κοιμιζα κτλ. Οτι ιστορία τρόμου άκουγα για το ποσο δεν θα τα καταφέρω μόνη μου κ ποσο θα πονάω κτλ ευτυχώς διαψεύστηκε!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ματιλντα είπε:

Tτην επισκληρίδειο την κάνουν μολις αρχίζεις κ πονάς .απορω πάντως γιατι καμαρώνουν που δεν έκαναν επισκληρίδειο !ειναι απαραίτητη πλέον εν έτη 2020..γιατι να πονάμε ,?

Μια γνωστή μου έκανε επισκληριδιο,της της εκαναν ένα χιλιοστό πιο αριστερά έχασε υγρό από τον εγκέφαλο ( περνάνε από την μέση ολα) και έμεινε φυτό 15 μέρες.. Δεν λέω πως συμβαίνει κάθε μέρα. Η κουνιαδα μου έκανε και όλα καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MarakiKakkin είπε:

Γειά σας κορίτσια μου, πως είστε; Σήμερα έκλεισα τις 33 εβδομάδες,ο γιατρός μου μου είπε σε τρείς εβδομάδες το επόμενο ραντεβού για να κάνουμε καρδιοτοκογραφημα. Θέλω να σας ρωτήσω μιας που είστε πιο κοντά στην ημέρα που θα γεννήσετε, σε ποια εβδομάδα φτιάξατε την βαλίτσα τοκετού; Και τι βάλατε μέσα; Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά να μου λέει η καθεμία και δεν ξέρω ποια είναι όντως απαραίτητα.

Εγω είχα κανει τη λίστα μου τι ακριβώς θελω να έχω, κ απλα τα αγόρασα τελευταία στιγμή 1 βδομάδα πριν μπω στον 9ο κ γεννήσω κιόλας 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Μια γνωστή μου έκανε επισκληριδιο,της της εκαναν ένα χιλιοστό πιο αριστερά έχασε υγρό από τον εγκέφαλο ( περνάνε από την μέση ολα) και έμεινε φυτό 15 μέρες..

Σίγουρα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον αναισθησιολόγο και στο νοσοκομείο !παντως η επιστήμη έχει προχωρήσει και ειναι σπάνιες οι επιπτώσεις 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...