Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

2 hours ago, Sweet_child said:

Εγώ τα βάζω όλα μαζί σε ελαφρύ πρόγραμμα στους 30 βαθμούς. Αν είναι λερωμένα (τσισάκια, κακάκια, γουλίτσες κλπ) επί τόπου πλύσιμο στο χέρι και μετά πλυντήριο.

Στους 60 μπορούμε να πλύνουμε τις πετσετούλες (όχι όλες βέβαια, λένε οι ετικέτες) αλλά εγώ προσωπικά το θεωρώ παρατραβηγμένο, αφού μετά θα σιδερωθούν (ή θα μπουν στεγνωτήριο).

Κορίτσια που γεννήσατε @KNecky @Murtw.st @Pennymavτι πάνες βάζετε στα μωράκια σας;

Babylino sensitive βαζουν στο Ιασω. Θα ξεκινησω με αυτες κ βλεπουμε. Στον γιο μου δοκιμασα babylino, pampers, κτ αλλες απο το lidl, κ καταληξαμε στις babylino γιατι ηταν πιο απορροφητικες κ το υφασμα το δεχτηκε καλα ο μικρος. Θα κανουμε κ στην μικρη πείραμα αν δεν κατσει με τις babylino. Παντως κ babylino κ pampers εχν προσφορές σε online φαρμακεια κ supermarket κ συμφερει παρα πολύ σχεση ποιοτητας-τιμης!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ κορίτσια, τις pampers premium care σκέφτομαι να πάρω, και στην κόρη μου κυρίως pampers έβαζα, τώρα βέβαια έχουν αλλάξει. Ποιο νούμερο βάζετε στα μωρά; Το ένα;


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια, τις pampers premium care σκέφτομαι να πάρω, και στην κόρη μου κυρίως pampers έβαζα, τώρα βέβαια έχουν αλλάξει. Ποιο νούμερο βάζετε στα μωρά; Το ένα;

Το ένα είναι για  2-5 κιλά κ το δυο για  3-6 κιλά.. εμένα μου φάνηκαν ίδια. 

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για κάτι. Σιγά σιγά σκέφτομαι σε καμία βδομάδα να εχει καλό καιρό να πάρω κ το οκ απο την παιδίατρο να πάμε την πρώτη μας βόλτα (γιατι κ εγω έχω αρχίσει κ χαζεύω απ την κλεισούρα!) το ερώτημα μου είναι το εξής: όσον αφορά τον θηλασμό σε δημόσιο χώρο, θεωρείτε πως πρέπει να πάρω αυτές τις ειδικές ποδιές θηλασμού η με ένα σεντονάκι/πάνα αγκαλιάς θα είμαι οκ; Γιατι θελω να είμαι καλυμμένη δεν νιώθω άνετα να τα  βγάλω έτσι μες τον κόσμο αλλα ούτε θελω να κρύβομαι η να πηγαίνω στο αμάξι πχ 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Στους 60;;;; Και μετά και σίδερο προφανώς;;; Δεν είναι too much;;;;;

Τι να σου πω,μπορεί να έπεσα σε ψείρα παιδίατρο; Ναι κ τα σιδέρωσα μετά στη θερμοκρασία για τα βαμβακερά.Δεν πάθανε τπτ, με μία φορά βέβαια που τα έπλυνα, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Murtw.st είπε:

Ήταν η κανονική συσκευασία που υπάρχει κ στο εμπόριο θα σε γελάσω για τα τεμάχια γιατι τις βάζω σε καλαθάκι κ έχω πετάξει τη συσκευασία. Στο Ιασώ που ήμουν εγω σαν δώρα έφεραν ένα κουτί babylino που είχε μέσα: 1 συσκευασία πάνες, 1 μωρομαντηλα, 1 συσκευασία υποσεντονα, κ σερβιέτες για μένα  σε νορμαλ μέγεθος. Επίσης έφεραν άλλο ένα κουτί που περιείχε καλλυντικά, septona κ nustela νομίζω, αφρόλουτρο-σαμπουάν, ενυδατική, κρέμα αλλαγής πανας, bepanthol κανονικό μέγεθος για συγκαμα κ κρέμα sudocream επίσης για συγκαμα.. εγω γενικά δεν πήρα πολλά πράγματα πριν γεννήσω τέτοιου είδους επειδή ήθελα να τεστάρω πρώτα τα δείγματα κ μετά να αγοράσω. 

Κι εγώ λέω να μην πάρω τίποτα από αυτά  τα είδη δλδ καλλυντικά, πάνες κτλ. Ούτως ή αλλως σου δίνουν αρκετά στο μαιευτήριο έτσι δεν είναι; Λέω να δοκιμάσω τι μου αρέσει από αυτά και μετά να αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, souzanna7 είπε:

Τι να σου πω,μπορεί να έπεσα σε ψείρα παιδίατρο; Ναι κ τα σιδέρωσα μετά στη θερμοκρασία για τα βαμβακερά.Δεν πάθανε τπτ, με μία φορά βέβαια που τα έπλυνα, τι να πω.

Πάντως κοίταζα τις ετικέτες και όλα γράφουν 30 ή 40... Τι να πω...

Όσο για τον παιδίατρο...μεγάλη υπόθεση να είναι κουλ και κοντά στη λογική σου... Εγώ τώρα είμαι στην αναζήτηση... Χρειάζομαι και κάποιον με εμπειρία στη συμβίωση βρέφους και σκύλου, γιατί όταν ακούω τα διώξε το σκύλο 6 μήνες....συφυλιάζω....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Πάντως κοίταζα τις ετικέτες και όλα γράφουν 30 ή 40... Τι να πω...

Όσο για τον παιδίατρο...μεγάλη υπόθεση να είναι κουλ και κοντά στη λογική σου... Εγώ τώρα είμαι στην αναζήτηση... Χρειάζομαι και κάποιον με εμπειρία στη συμβίωση βρέφους και σκύλου, γιατί όταν ακούω τα διώξε το σκύλο 6 μήνες....συφυλιάζω....

Ο γιος μου 4 χρονών μεγαλώνει με 2 σκυλάκια.

Ποτε δεν τα έδιωξα από κοντά του και η αγάπη μεταξύ τους μεγάλη. Το ίδιο έχω σκοπό και γι'αυτο.

Απλα πάντα σκυλιά γατιά δεν τα αφήνεις μόνα μαζί τους. Τα έχεις πάντα από κοντά διότι είναι απρόβλεπτα και οι μεν και οι δεν. <3

  • Μου αρέσει 3

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2020 at 12:30 ΠΜ, KNecky είπε:

Κοριτσια μου ευχαριστω πολυ ολες σας!!! Σας γραφω περιληπτικα γιατι ειμαι αρκετα κουρασμενη αλλα πολυ χαρούμενη!! Γεννηθηκε η μπουμπου 2850 σημερα στις 5.30 κ μπηκαμε απο χθες τα μεσανυχτα για την προκληση. Πολλες ώρες αλλά υπέροχη εμπειρια δοξα τω Θεω!! Περιμενουμε αυριο πρωι για ν δουν την κυστη .. θα σας διαβασω ελπιζω αυριο πολλα φιλια γλυκες μανουλες, κοιλιτσες κ μωρακιαα!!! :wub:

Να σας ζησει, γερη κ καλοτυχη να ειναι. Καλη ξεκουραση να εχεις!!!

On 23/2/2020 at 9:47 ΜΜ, Ζουζουνιαααα2 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...γεννησαμε και εμείς 20/2/2 τα κορίτσια μας.... μου έσπασαν τα νερά  το πρωί που πήγα να κατουρήσω... τα κορίτσια είναι καλά... Είναι στην εντατική μονάδα... ήμασταν στο επίπεδο 3 και σήμερα πήγαμε στο 2... θα κάτσουμε σιγουρα 2 εβδομάδες μέσα... 

 

 

 

Να σου ζησου κοριτσι μου.. να ειναι γερες!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Ο γιος μου 4 χρονών μεγαλώνει με 2 σκυλάκια.

Ποτε δεν τα έδιωξα από κοντά του και η αγάπη μεταξύ τους μεγάλη. Το ίδιο έχω σκοπό και γι'αυτο.

Απλα πάντα σκυλιά γατιά δεν τα αφήνεις μόνα μαζί τους. Τα έχεις πάντα από κοντά διότι είναι απρόβλεπτα και οι μεν και οι δεν. <3

Κι εγώ δεν πρόκειται να εκτοπίσω το σκυλάκι μας, είναι μέλος της οικογένειάς μας, το υπεραγαπάμε και η κόρη μας θέλουμε να μεγαλώσει μαζί του, γιατί το σκυλί είναι μια εγκυκλοπαίδεια που σε κάνει να ανακαλύπτεις συναισθήματα και πτυχές του εαυτού σου που δεν ήξερες ότι υπάρχουν. Εξάλλου σύμφωνα με τους παιδοψυχολόγους τα παιδάκια που μεγαλώνουν με κατοικίδια αναπτύσσουν υψηλή συναισθηματική νοημοσύνη. Όπως λες, χρειάζονται πάντα επίβλεψη στην συνύπαρξη, όπως επίσης θα χρειαζόταν επίβλεψη κι ένα παιδάκι 2-3 χρονών με ένα βρέφος. Γιατί κάπως έτσι αντιδρούν κι αυτά. Όπως και να έχει όμως, χρειάζομαι από έναν έμπειρο γιατρό καθοδήγηση στο κομμάτι της αποστείρωσης κι επαφής τους στους πρώτους μήνες. Εσύ πώς το χειρίστηκες;

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον άφηναν να τον γλύφουν. Βασικά δεν το έκαναν και από μόνα τους. Τον μοιριζαν όλη την ώρα και κοιμοντουσαν κοντά του. Ακόμη και τώρα δεν κοιμούνται μαζί. Με εμένα ως συνήθως κοιμάται η σκυλίτσα στα πόδια μου και δεν ξεκουναει από το πλάι μου κυρίως τώρα που είμαι εγγυος και όλη την ώρα μοιριζει την κοιλιά μου. Σίγουρα αντιλαμβάνεται ότι κάτι ετοιμάζεται.... 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Murtw.st είπε:

Το ένα είναι για  2-5 κιλά κ το δυο για  3-6 κιλά.. εμένα μου φάνηκαν ίδια. 

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για κάτι. Σιγά σιγά σκέφτομαι σε καμία βδομάδα να εχει καλό καιρό να πάρω κ το οκ απο την παιδίατρο να πάμε την πρώτη μας βόλτα (γιατι κ εγω έχω αρχίσει κ χαζεύω απ την κλεισούρα!) το ερώτημα μου είναι το εξής: όσον αφορά τον θηλασμό σε δημόσιο χώρο, θεωρείτε πως πρέπει να πάρω αυτές τις ειδικές ποδιές θηλασμού η με ένα σεντονάκι/πάνα αγκαλιάς θα είμαι οκ; Γιατι θελω να είμαι καλυμμένη δεν νιώθω άνετα να τα  βγάλω έτσι μες τον κόσμο αλλα ούτε θελω να κρύβομαι η να πηγαίνω στο αμάξι πχ 

Νομίζω ότι αρκεί να ρίξεις επάνω σου το σεντονάκι του μωρού, ή μια δική σου εσάρπα. Απλά πολλή προσοχή στη βόλτα, μην πάτε σε μέρη που είναι κλειστοί χώροι (πχ εμπορικά κέντρα) ή πολλά άτομα γενικά, γιατί είναι περίεργη εποχή.

@Pagotoula κι εγώ έχω σκύλο 30 κιλά λεβέντη, ο οποίος τα βράδια κοιμάται στο υπνοδωμάτιό μας, στο πάτωμα. Απλά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, να μην αφήνουμε ποτέ το βρέφος μόνο του με το σκυλί, γιατί όσο καλό κι αν είναι το σκυλί, ποτέ δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει. Τον έχω από τότε που η μικρή μου ήταν σχεδόν δύο χρονών και θα έλεγα ότι συμβιώνουν στο ίδιο σπίτι χωρίς να ενοχλεί ο ένας τον άλλον! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Νομίζω ότι αρκεί να ρίξεις επάνω σου το σεντονάκι του μωρού, ή μια δική σου εσάρπα. Απλά πολλή προσοχή στη βόλτα, μην πάτε σε μέρη που είναι κλειστοί χώροι (πχ εμπορικά κέντρα) ή πολλά άτομα γενικά, γιατί είναι περίεργη εποχή.

@Pagotoula κι εγώ έχω σκύλο 30 κιλά λεβέντη, ο οποίος τα βράδια κοιμάται στο υπνοδωμάτιό μας, στο πάτωμα. Απλά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, να μην αφήνουμε ποτέ το βρέφος μόνο του με το σκυλί, γιατί όσο καλό κι αν είναι το σκυλί, ποτέ δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει. Τον έχω από τότε που η μικρή μου ήταν σχεδόν δύο χρονών και θα έλεγα ότι συμβιώνουν στο ίδιο σπίτι χωρίς να ενοχλεί ο ένας τον άλλον! 

30 κιλά;;;; Βρεεε να τον χαίρεστε! Η μικρή σου τον λατρεύει; Η δικιά μας είναι 23κιλά και πολύ αγαπησιάρα, ανθρωποκεντρική, κοιλιόδουλη, αρκετά φοβιτσιάρα και μες στην περιέργεια... Κι εμάς κοιμάται στο δωμάτιό μας στο χαλί στα κατωπόδαρα. Όπως έχω πει, λόγω έλλειψης χώρου η μπέμπα πειραματικά θα μπει εξαρχής στην κούνια της στο διπλανό δωμάτιο και θα δούμε πως θα πάει. Κατά τα άλλα, εννοείται επίβλεψη όταν είναι σε κοινό χώρο. Ελπίζω μόνο να μην ζηλέψει στην αρχή η σκυλίτσα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

10 μερες και πόσες είχε μέσα η συσκευασία; Να πάρουμε από τωρα κανα πακέτο να υπαρχει; Στο μαιευτήριο δίνουν μια μάρκα ή πολλές ως δείγμα; Μου έχουν πει ότι και τα pampers premium ειναι καλές καιέχουν και ένδειξη  γεμάτης πάνας! Γνώμες γι αυτες από τις ήδη μανούλες;;

Έλλην θα φτάσεις δηλαδη την ΠΗΤ σου με το Καλό,ε; Πολυ Ωραια!! 

Για να δουμε ποτε θα μας κανει την εκπληξη η μπεμπα μας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

30 κιλά;;;; Βρεεε να τον χαίρεστε! Η μικρή σου τον λατρεύει; Η δικιά μας είναι 23κιλά και πολύ αγαπησιάρα, ανθρωποκεντρική, κοιλιόδουλη, αρκετά φοβιτσιάρα και μες στην περιέργεια... Κι εμάς κοιμάται στο δωμάτιό μας στο χαλί στα κατωπόδαρα. Όπως έχω πει, λόγω έλλειψης χώρου η μπέμπα πειραματικά θα μπει εξαρχής στην κούνια της στο διπλανό δωμάτιο και θα δούμε πως θα πάει. Κατά τα άλλα, εννοείται επίβλεψη όταν είναι σε κοινό χώρο. Ελπίζω μόνο να μην ζηλέψει στην αρχή η σκυλίτσα.

Καλημέρα!

Χμ, θα έλεγα ότι η μικρή τον αγαπάει μεν, κρατάει αποστάσεις ασφαλείας δε! :D Δεν θέλει πολλά πολλά μαζί του, αλλά κι αυτός δεν την τσιγκλάει. Αλλά αν τύχει και τον μαλώσει ο μπαμπάς μας, η μικρή του λέει να τον αφήσει ήσυχο! Κάθεται ξάπλα με τις ώρες, όταν δεν είναι στην αυλή, του αρέσει πολύ η ανθρώπινη συντροφιά και όταν μένει μόνος του δεν είναι το καλύτερό του αλλά τι να γίνει... είναι μικρός ακόμη, 3 χρόνων, εσάς πόσο είναι η σκυλίτσα σας;

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα!

Χμ, θα έλεγα ότι η μικρή τον αγαπάει μεν, κρατάει αποστάσεις ασφαλείας δε! :D Δεν θέλει πολλά πολλά μαζί του, αλλά κι αυτός δεν την τσιγκλάει. Αλλά αν τύχει και τον μαλώσει ο μπαμπάς μας, η μικρή του λέει να τον αφήσει ήσυχο! Κάθεται ξάπλα με τις ώρες, όταν δεν είναι στην αυλή, του αρέσει πολύ η ανθρώπινη συντροφιά και όταν μένει μόνος του δεν είναι το καλύτερό του αλλά τι να γίνει... είναι μικρός ακόμη, 3 χρόνων, εσάς πόσο είναι η σκυλίτσα σας;

Καλημέρα, 2 χρονών είναι... Τώρα λιάζεται στο μπαλκόνι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...