Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Murtw.st said:

Εμένα οι ψευδοθηλες δεν μου μείωσαν καθόλου την παραγωγή, σκέψου θηλάζω αποκλειστικά τον μικρό μου κ βγάζω κ λίγες μερίδες 50-60μλ με το θηλαστρο για να τις έχω κατάψυξη. Είναι πραγματικά σωτηριες, αν δεν είχα βάλει πιστεύω δεν θα είχα συνεχίσει να θηλάζω

Μπραβο αρα εσεις ειστε φωτεινο παραδειγμα που πετυχε με ψευδοθηλη! Δεν εχω εμπειρια οποτε μονο οτι εχω διαβασει εκφραζω στο συγκεκριμενο θεμα. Παντως κ στο μαιευτηριο παρα πολλες τις χρησιμοποιουσαν ... ειναι μεγαλη εφευρεση για βοηθημα στο θηλασμό! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Pagotoula κοπέλα μου να σου ζήσει η μπέμπα σου, να είναι γερή! Πόσα κιλά γεννήθηκε τελικά; Είσαι στρεσαρισμένη γι' αυτό πιστεύω πονάς τόσο, είναι και η κορούλα σου μακριά. Προσπάθησε λίγο να χαλαρώσεις, να ξεκουραστείς, δες καμιά ταινιούλα αν είναι εφικτό. Αύριο θα είσαι πολύ καλύτερα, θα με θυμηθείς!

(Ο άντρας μου κάθεται και βλέπει καισαρικές στο youtube...  τι να πω. :mellow:)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει @Pagotoula!!! Εύχομαι αύριο να είσαι πολύ καλύτερα κ η μπέμπα να βγει πολύ σύντομα από τη θερμοκοιτίδα.

@asda ταλαιπωρήθηκες αλλά τέλος καλό όλα καλά.Συγχαρητήρια για την ψυχραιμία σου!

Κορίτσια λύστε μου σας παρακαλώ την απορία....όσες γεννήσατε τις τελευταίες 10 μέρες, το προσωπικό φορούσε μάσκες για όσες μέρες παραμείνατε στην κλινική;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια γεννήσαμε το πρωί.. Δυστυχώς όμως η μπέμπα έχει ταχύπνοια και μπήκε θερμοκοιτίδα.. Δεν την έχω δει, παρά μόνο σρη γέννα... Δεν φαντάζεστε πόσο με χει πάρει από κάτω... Τυχερές όσες γέννησαν με κτ κι ήταν γρήγορα καλά... Εγώ δεν ανήκω σε αυτές... Υ π ο φ έ ρ ω... Πονάω απίστευτα... Τι οι 3 επισκληρίδιοι..τι τα 3 ενδοφλέβια παυσίπονα... Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά με τέτοιους πόνους... Είμαι ράκος. Δεν μου βγαίνει η φωνή από το στόμα... 

Κορίτσι μου να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!γερο και δυνατό να ειναι !πιστευω αυριο θα στην φέρουν !ειναι οντως πολυ συνηθισμένο στε μωράκια !το βαρος της τελικα ειναι ενταξει;προσπάθησε τωρα που δεν την έχεις και μαι σου να κοιμηθείς και να ξεκουραστείς !εγω στο Ιασώ που ήμουν την πρώτη μερα ειχα την επισκλειριδιο .ολοκληρη τη μερα και με το που πήγαινα να νιώσω πονο πάταγα το κουμπάκι .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλε τα σαγόνια του καρχαρία εχει η κόρη σου!! Χαχαχα.. φαντάσου να μην τις φόραγες κιόλας.. πως πάει η προσαρμογή στο σπίτι, όλα καλα; Τα βραδια κοιμάσαι;;

Άσε άλλο πράγμα. Το πρόβλημα είναι ότι χάνει ακόμα βάρος βγήκαμε από το μαιευτήριο 2850 την Τετάρτη και σήμερα είναι 2700. Δεν θα έπρεπε να αρχίσει να παίρνει;;;; Κατά τα αλλά πολύ ξενύχτι.....αν και είναι ήσυχη σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, teta2 είπε:

Άσε άλλο πράγμα. Το πρόβλημα είναι ότι χάνει ακόμα βάρος βγήκαμε από το μαιευτήριο 2850 την Τετάρτη και σήμερα είναι 2700. Δεν θα έπρεπε να αρχίσει να παίρνει;;;; Κατά τα αλλά πολύ ξενύχτι.....αν και είναι ήσυχη σε γενικές γραμμές.

Κοιτα εμένα ο δικός μου στην εβδομάδα πάνω είχε πάρει 95 γραμμάρια. Που σημαίνει οτι μπορεί κ να τα πήρε τις 3 τελευταίες μέρες ας πούμε, δεν είναι μεγάλο βάρος. Νομίζω η πρώτη βδομάδα είναι λίγο περίεργη, εμένα τη δεύτερη πήρε κανονικά βάρος.. ο παιδίατρος τι σου είπε; Εφόσον θηλάζει κ εχει κ συμπλήρωμα σίγουρα θα πάρει...  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 said:

Άσε άλλο πράγμα. Το πρόβλημα είναι ότι χάνει ακόμα βάρος βγήκαμε από το μαιευτήριο 2850 την Τετάρτη και σήμερα είναι 2700. Δεν θα έπρεπε να αρχίσει να παίρνει;;;; Κατά τα αλλά πολύ ξενύχτι.....αν και είναι ήσυχη σε γενικές γραμμές.

Φυσιολογικο είναι να χανουν τις πρωτες δυο βδομαδες κ μετά σταδιακα αρχιζουν κ παιρνουν μην ανησυχεις καθολου! Υπαρχουν εξαιρεσεις εννοειται απλα δν ειναι λόγος ανησυχίας τόσο π εχει χασει ως τωρα. Εμενα εχανε γ καμμια βδομαδα κ την δευτερη στο τελος εφτασε στ βαρος γέννησης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Άσε άλλο πράγμα. Το πρόβλημα είναι ότι χάνει ακόμα βάρος βγήκαμε από το μαιευτήριο 2850 την Τετάρτη και σήμερα είναι 2700. Δεν θα έπρεπε να αρχίσει να παίρνει;;;; Κατά τα αλλά πολύ ξενύχτι.....αν και είναι ήσυχη σε γενικές γραμμές.

Μην αγχωνεσαι . Εμενα για 6 μερες σχεδόν έχανε .απο την 6 και μετα άρχισε να παίρνει ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Άσε άλλο πράγμα. Το πρόβλημα είναι ότι χάνει ακόμα βάρος βγήκαμε από το μαιευτήριο 2850 την Τετάρτη και σήμερα είναι 2700. Δεν θα έπρεπε να αρχίσει να παίρνει;;;; Κατά τα αλλά πολύ ξενύχτι.....αν και είναι ήσυχη σε γενικές γραμμές.

Μέχρι την 5η μερα χάνουν βάρος! Σε καισαρική ακομη και το 12% του βάρους τους. Εμένα έχασε το 11,5%, 2300 την πήρα σπιτι. Οπότε τωρα θ αρχίσει να παιρνει 

Κορίτσια πήρα προστατευτικά θηλων της medela. Φοριούνται κατω απο το σουτιέν για να μην έρχονται σε επαφή οι πληρωμένες θηλές με το ρούχο.Παραλληλα με λανολινη κιολας Η επούλωση είναι πολύ πιο γρήγορη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια άκυρο αυτό με το βάρος! Επειδή δεν έχω ζυγαριά ειδική δανειστηκα μια ζυγαριά μπάνιου ψηφιακή και ανέβηκα δύο φορές, μια μόνη μου και μια με το μωρό και βρήκα τη διαφορά ( φοβερή η ιδέα του άντρα μου!!). Έτσι βγήκε το 2700.... Μετά μου έκοψε και ανέβηκα πάλι και έδειξε άλλα!! Ανέβηκα και τρίτη φορά και την έβγαλε 3200!!! Ότι να ναι δηλαδή! Τελικά την ζυγισαμε στην ζυγαριά της κουζίνας (!!) που είναι ψηφιακή και την έβγαλε 2945. Μετά από όλο αυτό βρήκα μια βρεφική ζυγαριά από μια φίλη και θα πάω αύριο να την πάρω, δεν το ξαναπερναω όλο αυτό!!!

 

1 ώρα πρίν, souzanna7 είπε:

Να σου ζήσει @Pagotoula!!! Εύχομαι αύριο να είσαι πολύ καλύτερα κ η μπέμπα να βγει πολύ σύντομα από τη θερμοκοιτίδα.

@asda ταλαιπωρήθηκες αλλά τέλος καλό όλα καλά.Συγχαρητήρια για την ψυχραιμία σου!

Κορίτσια λύστε μου σας παρακαλώ την απορία....όσες γεννήσατε τις τελευταίες 10 μέρες, το προσωπικό φορούσε μάσκες για όσες μέρες παραμείνατε στην κλινική;

Οι περισσότερες ναι....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pennymav είπε:

Η μπυρα χωρίς αλκοόλ βοηθάει οντως στο γάλα ;

Επιστημονικά νομίζω εχει καταρριφθεί.. τι να σου πω εγω μιας κ δεν επιτρέπεται τίποτα άλλο πάντως μια μπυριτσα άνευ την χτυπάω!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις ευχές σας. Η μπέμπα γεννήθηκε 3060γρ. Είπα για τον πονοκέφαλο όταν μου έπαιρναν ιστορικό, αλλά δεν θεωρήθηκα καν ύποπτο κρούσμα. Μου είπαν ότι βάσει οδηγιών τα ύποπτα είναι όσα έχουν τα συμπτώματα: αιφνίδια έναρξη πυρετού ή βήχα ή δύσπνοια ή έντονο συνάχι... Κι όσοι έχουν ταξιδέψει πρόσφατα. Το προσωπικό φοράνε όλοι μάσκες και γάντια. Κι επιτρέπεται μόνο ο σύζυγος. Επισκληρήδιο μου έκανε 2 φορές κατά τη γέννα, γιατί στο ράψιμο ένιωθα τα πάντα και χρειάστηκα δεύτερη δόση και μία αμέσως μετά. Μετά μου έβγαλε ο αναισθησιολόγος τον καθετήρα γιατί μου είπε πως δεν μπορεί να χορηγηθεί κι άλλη δόση. Ανέβηκα πάνω, πέθαινα στον πόνο, μου βάζει τριπλή δόση παυσίπονου, δεν με έπιασε ποτέ. Μετά από δυο ώρες, μου βάζει δύο άλλα συν αντιβίωση. Ένιωσα λίγο τον πόνο να μειώνεται. Αλλά τώρα επανήλθε. Να κουνηθώ δεν μπορώ λόγω πόνου. Και έχω απογοητευτεί γιατί δεν μπορούσα να κάτσω σε καροτσάκι να κατέβω να την δω έστω 5 λεπτά. Έχω τρελαθεί και με την φάση που έρχονται και πιέζουν την κοιλιά για να φύγουν τα λόχεια. Μου το έκαναν 3 φορές... Μιλάμε για τέτοιο πόνο, που μου ερχόταν να τις χαστουκίσω. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Κορίτσια άκυρο αυτό με το βάρος! Επειδή δεν έχω ζυγαριά ειδική δανειστηκα μια ζυγαριά μπάνιου ψηφιακή και ανέβηκα δύο φορές, μια μόνη μου και μια με το μωρό και βρήκα τη διαφορά ( φοβερή η ιδέα του άντρα μου!!). Έτσι βγήκε το 2700.... Μετά μου έκοψε και ανέβηκα πάλι και έδειξε άλλα!! Ανέβηκα και τρίτη φορά και την έβγαλε 3200!!! Ότι να ναι δηλαδή! Τελικά την ζυγισαμε στην ζυγαριά της κουζίνας (!!) που είναι ψηφιακή και την έβγαλε 2945. Μετά από όλο αυτό βρήκα μια βρεφική ζυγαριά από μια φίλη και θα πάω αύριο να την πάρω, δεν το ξαναπερναω όλο αυτό!!!

 

Οι περισσότερες ναι....

Άντε να σου φύγει το άγχος! Όποτε αν ισχύει το 2.945 είναι τέλεια εχει πάρει κιόλας! 

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ για τις ευχές σας. Η μπέμπα γεννήθηκε 3060γρ. Είπα για τον πονοκέφαλο όταν μου έπαιρναν ιστορικό, αλλά δεν θεωρήθηκα καν ύποπτο κρούσμα. Μου είπαν ότι βάσει οδηγιών τα ύποπτα είναι όσα έχουν τα συμπτώματα: αιφνίδια έναρξη πυρετού ή βήχα ή δύσπνοια ή έντονο συνάχι... Κι όσοι έχουν ταξιδέψει πρόσφατα. Το προσωπικό φοράνε όλοι μάσκες και γάντια. Κι επιτρέπεται μόνο ο σύζυγος. Επισκληρήδιο μου έκανε 2 φορές κατά τη γέννα, γιατί στο ράψιμο ένιωθα τα πάντα και χρειάστηκα δεύτερη δόση και μία αμέσως μετά. Μετά μου έβγαλε ο αναισθησιολόγος τον καθετήρα γιατί μου είπε πως δεν μπορεί να χορηγηθεί κι άλλη δόση. Ανέβηκα πάνω, πέθαινα στον πόνο, μου βάζει τριπλή δόση παυσίπονου, δεν με έπιασε ποτέ. Μετά από δυο ώρες, μου βάζει δύο άλλα συν αντιβίωση. Ένιωσα λίγο τον πόνο να μειώνεται. Αλλά τώρα επανήλθε. Να κουνηθώ δεν μπορώ λόγω πόνου. Και έχω απογοητευτεί γιατί δεν μπορούσα να κάτσω σε καροτσάκι να κατέβω να την δω έστω 5 λεπτά. Έχω τρελαθεί και με την φάση που έρχονται και πιλεζουν την κοιλιά για να φύγουν τα λόχεια. Μου το έκαναν 3 φορές... Μιλάμε για τέτοιο πόνο, που μου ερχόταν να τις χαστουκίσω. 

Καλα αυτός ο πόνος είναι πραγματικά αβάσταχτος... το βάρος της τέλειο πάντως! Πωπω αυτό με την επισκληρίδειο είναι ο χειρότερος μου εφιάλτης ειλικρινά... όποτε εφόσον δεν έχεις τον καθετήρα της επισκληρίδειου αύριο θα σου βγάλουν κ τον άλλο καθετήρα κ θα σε σηκώσουν σιγά-σιγά... κ μετά θα δεις θα αρχίσεις να παίρνεις δειλά δειλά τα πάνω σου! Πάντως όσον αφορά τα παυσίπονα εμένα με έπιαναν αμέσως τα υποθετα. Μόλις δηλαδή ένιωθα πόνο κ μου έβαζαν υπόθετο σε λεπτά το είχα ξεχάσει. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Άντε να σου φύγει το άγχος! Όποτε αν ισχύει το 2.945 είναι τέλεια εχει πάρει κιόλας! 

Καλα αυτός ο πόνος είναι πραγματικά αβάσταχτος... το βάρος της τέλειο πάντως! Πωπω αυτό με την επισκληρίδειο είναι ο χειρότερος μου εφιάλτης ειλικρινά... όποτε εφόσον δεν έχεις τον καθετήρα της επισκληρίδειου αύριο θα σου βγάλουν κ τον άλλο καθετήρα κ θα σε σηκώσουν σιγά-σιγά... κ μετά θα δεις θα αρχίσεις να παίρνεις δειλά δειλά τα πάνω σου! Πάντως όσον αφορά τα παυσίπονα εμένα με έπιαναν αμέσως τα υποθετα. Μόλις δηλαδή ένιωθα πόνο κ μου έβαζαν υπόθετο σε λεπτά το είχα ξεχάσει. 

Υπόθετο ακόμα δεν έχω βάλει. Μόνο ενδοφλέβια και μία ένεση πριν λίγο... Αλλά δεν με βοήθησαν παρά ελάχιστα... Ας είχα το μωρό μου κοντά τουλάχιστον, αλλά τώρα με πληγώνει κι αυτό. Γενικά πάντως στο Ιασώ, μεγάλη έλλειψη προσωπικού. Ζητάς μια βοήθεια ή ρωτάς κάτι κι έρχεται μετά από μισή ώρα. Στον θηλασμό τις κοπέλες κανείς δεν τις βοηθά πρακτικά, να πιάσει το μωρό να το τοποθετήσει κλπ. Αφήστε που κάθε μαία έρχεται και λέει τα δικά της. Η μία τους έλεγε 15 λεπτά σε κάθε μαστό την φορά, η άλλη έλεγε όση ώρα θέλει το παιδί σε έναν μόνο μαστό τη φορά. Μετά η μία έλεγε να το βάζουν να ρεφτεί, η άλλη να μην ρεφτεί τις πρώτες μέρες. Πραγματικά μπάχαλο λίγο η φάση. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...