Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Βιολόγος δεν είμαι αλλά επειδή κάνω προεμφυτευτικο δεν λειτουργεί έτσι. Δηλαδή δεν γίνεται να το ελέγξεις για συγκεκριμένο νόσημα και στο στάδιο των εκατό κυττάρων να είναι υγιές και να αλλάξει μετά. Εκείνο πού ίσχυει είναι ότι σε ακραιες περιπτώσεις πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί αλλιώς δεν ξέρουν τι πρέπει να εντοπίσουν περα από τις πολλές γονιδιακές μεταλλάξεις που ξέρουν και επίσης υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσουν κύτταρα που στην πλειοψηφία τους είναι υγιή και να σου βγει αποτέλεσμα για μωσαικισμο. Για αυτό λένε μετά να κάνεις τροφοβλάστη για να επιβεβαιώσεις το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικου. Άσε που με την αφαίρεση κυττάρων κάποια έμβρυα χάνουν τη δυναμική της ανάπτυξης τους.

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Απριλίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, mpempaki1 είπε:

καισαρική θα κάνεις επειδή έχεις κι άλλο παιδάκι με καισαρικη; συγνωμη αν γίνομαι αδιάκριτη. λίγες έμειναν και για εσένα. 

Δεν γίνεσαι αδιάκριτη. Δεν έχουμε άλλο παιδάκι, το πρώτο μας είναι!

Όταν ήμουν 22 ετών περίπου, έκανα επέμβαση στην καρδιά(σύγκλιση μεσοκολπικής επικοινωνίας) και τον μόνο περιορισμό που μου είχε πει ο καρδιοχειρουργός είναι ότι θα πρέπει να γεννήσω με καισαρική. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να το ακολουθήσω! Αλλιώς εννοείται ότι θα ήθελα φυσιολογικό τοκετό!


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 867
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Alcedo είπε:

Δεν γίνεσαι αδιάκριτη. Δεν έχουμε άλλο παιδάκι, το πρώτο μας είναι!

Όταν ήμουν 22 ετών περίπου, έκανα επέμβαση στην καρδιά(σύγκλιση μεσοκολπικής επικοινωνίας) και τον μόνο περιορισμό που μου είχε πει ο καρδιοχειρουργός είναι ότι θα πρέπει να γεννήσω με καισαρική. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να το ακολουθήσω! Αλλιώς εννοείται ότι θα ήθελα φυσιολογικό τοκετό!

ααα κατάλαβα. αχ κορίτσι μου είσαι αστέρι. δεν πειράζει μικρό το κακο. Αφού ήρθε το παιδάκι σας δεν έχει σημασία η καισαρική. να είστε γεροί να την καμαρωσετε ♡

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

ααα κατάλαβα. αχ κορίτσι μου είσαι αστέρι. δεν πειράζει μικρό το κακο. Αφού ήρθε το παιδάκι σας δεν έχει σημασία η καισαρική. να είστε γεροί να την καμαρωσετε ♡

Δόξα τω Θεώ! 

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκό μου κορίτσι!

Κι εσείς να είστε γεροί και ενωμένοι, να καμαρώνετε κάθε στιγμή το γλυκό σας αγοράκι!!!

  • Ευχαριστώ 1

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμάς. Έκανα και τις αναλύσεις. Τετάρτη που θα πάω να δούμε τι νέα θα έχει να μου πει ο γιατρός. 

Νερό μπορεί να πίνω και 2λτ την ημέρα. Και μάλιστα παγωμένο αλλιώς δε νιώθω να ξεδιψαω.... Τουλάχιστον φεύγουν οι τοξίνες και οι αναλύσεις είναι πάντα πιο καλές.. 

Χθες το απόγευμα με πόναγε το στομάχι ήθελα να κάνω εμετό. Πήρα ένα malox πήρα και 2 panadol διότι ξεκίνησα φτερνισμα και το κόβω να με πιάνει καμία ίωση τώρα πάλι και δε θέλω ωωωω. 

Μετράω αντιστροφα και για τη δουλειά 5 εργάσιμες μέρες. Γιουχουυυυυυ

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τέλεια @Ginpuam!! Θα αράξεις να ξεκουραστείς! Τον μεγάλο τον στέλνεις παιδικο ε;

Εγώ ξυπνησα κατά τις 6μιση γιατί είχε βουλωσει η μυτη μου, μου συμβαίνει όταν ξεχνάω να βγάλω τη νυχτα τον φακό επαφής. Μετά δεν μου κολλαγε υπνος, είχαν αρχίσει και κάτι δουλειές οι από πανω, έλεος 7 το πρωι. Με τα πολλα κοιμήθηκα πάλι και ξυπνησα 10. Αλλά έχω ένα πιάσιμο στην δεξιά ωμοπλάτη άλλο πραγμα. Μου συμβαίνει από την ακινησία μέσα στο σπίτι. Χθες βράδυ περπατησα 4 χιλιόμετρα σχεδόν και ήμουν μια χαρά. Σήμερα επειδή έχω φαγητό από χθες και σάπισα με έπιασε. Πφφφφ βρέχει κιόλας και δεν είναι για βόλτα.. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, NitsaElenitsa84 said:

Καλημέρα κορίτσια!

Τέλεια @Ginpuam!! Θα αράξεις να ξεκουραστείς! Τον μεγάλο τον στέλνεις παιδικο ε;

Εγώ ξυπνησα κατά τις 6μιση γιατί είχε βουλωσει η μυτη μου, μου συμβαίνει όταν ξεχνάω να βγάλω τη νυχτα τον φακό επαφής. Μετά δεν μου κολλαγε υπνος, είχαν αρχίσει και κάτι δουλειές οι από πανω, έλεος 7 το πρωι. Με τα πολλα κοιμήθηκα πάλι και ξυπνησα 10. Αλλά έχω ένα πιάσιμο στην δεξιά ωμοπλάτη άλλο πραγμα. Μου συμβαίνει από την ακινησία μέσα στο σπίτι. Χθες βράδυ περπατησα 4 χιλιόμετρα σχεδόν και ήμουν μια χαρά. Σήμερα επειδή έχω φαγητό από χθες και σάπισα με έπιασε. Πφφφφ βρέχει κιόλας και δεν είναι για βόλτα.. 

 

Ναι τον στέλνω και θα τον στελνω και μετα. Όταν γεννήσω θα ειναι περίπου στο Πάσχα που θα ειναι κλειστά και τα σχολεία.... Μετά θα δω... Ίσως τον αφήσω για 2 βδομάδες ακόμα να γίνει τουλάχιστον 1ος μηνός ο μικρος... Να μηου φέρει και τπτ από το νηπιαγωγείο και τρέχω. 

Μετά όμως ναι για να έχω χρόνο και με το μικρό μέχρι τέλος Ιουνίου. Ιούλιο - Αύγουστο είναι κλειστό το σχολείο τους (Δημόσιο) 

Αχχχ έχει μέρες που είμαστε όλες καλά και μέρες να μας κλαιν οι ρέγγες!!! 

  • Χαχα 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις αρρώστιες από τον παιδικο είναι θέμα, αλλά άμα υπάρχει μεγαλυτερο παιδι δεν γίνεται αλλιώς. Προσέχεις όσο μπορείς και ο Θεός βοηθός.

Κλείστηκα στο σπίτι σήμερα και τσακιζω χαλβά... :razz:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξύπνησα από τις 6. Να ναι καλά το ξυπνητήρι ο γιος μου :D χθες που έπρεπε να πάει σχολείο ξύπνησε 8!!! Αχχχχ

Εβαλα πλυντήριο κάτι βρεφικά μετά στο στεγνωτήριο... Σιδερωσα κάτι ψιλοπράγματα. 

Έστησα το λίκνο του μωρού δίπλα από το κρεβάτι μου. Μετά πήγαμε να κάνω τις αναλύσεις μου... Πήρα τον μικρό στο πάρκο καμία ώρα να παίξει.. Ύστερα πήραμε το αμάξι για πλύσιμο διότι μόνο κροκόδειλος έλειπε από εκεί μέσα :D

Ήρθαμε με το καλό σπίτι... Ο μικρός το γαλατακι του και τώρα κάνει νάνι... Και η μάνα βλέπει Masterchef 

  • Μου αρέσει 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαχαχ κι εγώ από χθες φακές, σύμπτωση! Έχεις χύτρα ταχύτητος;

@Ginpuam θυμάσαι που λέγαμε για πλυντήριο πιάτων; Ηρθε ένας υδραυλικός για άσχετη δουλειά και μου είπε ότι χωράει τελικά στο ντουλάπι από κάτω να μπει, και ότι στο παρελθόν είχαν βάλει εδώ πλυντήριο. Οπότε άντε μήπως το βάλω τελικά και αυτό και ξενοιασω

Link to comment
Share on other sites

@Ginpuam Καλά αποτελέσματα να έχεις!! Την καλύτερη δουλειά κάνεις με το φαγητό! Καλύτερα για δύο μέρες!   Ελπίζω να μην σε πιάσει καμιά ίωση και να ήταν τυχαίο...

Με το καλό να τελειώσει η δουλειά,να ξεκουραστείς!!

@NitsaElenitsa84   Τί χαλβά τσάκισες; Εγώ λέω τώρα να φτιάξουμε με τον άντρα μου ένα γλυκάκι(μπισκότο κάτω σαν βάση, μους αβοκάντο και από πάνω μαρμελάδα πορτοκάλι χειροποίητη!!)..Να έχουμε το βράδυ λίγο γλυκό!:)


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, NitsaElenitsa84 said:

Χαχαχ κι εγώ από χθες φακές, σύμπτωση! Έχεις χύτρα ταχύτητος;

@Ginpuam θυμάσαι που λέγαμε για πλυντήριο πιάτων; Ηρθε ένας υδραυλικός για άσχετη δουλειά και μου είπε ότι χωράει τελικά στο ντουλάπι από κάτω να μπει, και ότι στο παρελθόν είχαν βάλει εδώ πλυντήριο. Οπότε άντε μήπως το βάλω τελικά και αυτό και ξενοιασω

Χύτρα το δεξί μου χέρι. Όταν κάνω μοσχαράκι με μπιζέλι ή γενικά φαγητά που θα ήθελαν πολύ περισσότερη ώρα τσακ μπαμ!!! 

Αντε βουρ για το πλυντήριο πιάτων. Θα σωθείς!!! Κυρίως τώρα το χειμώνα που δεν μπορείς να ακουμπήσεις το νερό.... Αλλά και γενικά.... Μπορείς να το πάρεις με δώσεις; διότι σε εμάς στην Κύπρο δεν κάνουν δόσεις 

Just now, Alcedo said:

@Ginpuam Καλά αποτελέσματα να έχεις!! Την καλύτερη δουλειά κάνεις με το φαγητό! Καλύτερα για δύο μέρες!   Ελπίζω να μην σε πιάσει καμιά ίωση και να ήταν τυχαίο...

Με το καλό να τελειώσει η δουλειά,να ξεκουραστείς!!

@NitsaElenitsa84   Τί χαλβά τσάκισες; Εγώ λέω τώρα να φτιάξουμε με τον άντρα μου ένα γλυκάκι(μπισκότο κάτω σαν βάση, μους αβοκάντο και από πάνω μαρμελάδα πορτοκάλι χειροποίητη!!)..Να έχουμε το βράδυ λίγο γλυκό!:)

Μους αβοκάντο... Δεν το έχω ξανακούσει σε γλυκό.... :)


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Alcedo χαλβά Κυργίων. Όπου βρεις παρε και θα με θυμηθείς! Ωραία ιδέα και πρωτότυπη το γλυκάκι. Έχω δυο αβοκάντο σπίτι αλλά ακόμα είναι άγουρα. Τα έχω βάλει σε σακούλα με μήλα εκτός ψυγείου. Μου είπε το κόλπο ένας φίλος, για να δουμε αν πιάνει... Τώρα με τον μπέμπη θέλω άσπρα γλυκά, ενώ πριν ήμουν πολύ της σοκολάτας. 

@Ginpuam εννοείται με δόσεις.. Πάντα έτσι ήταν στην Κυπρο; Για πες λίτρα για την χυτρα, δεν είχαμε ποτέ στο πατρικο μου και δεν ξέρω να υπολογίσω. Όπως φαίνεται θα φτιάξω και νοικοκυριό μαζί με τα άλλα έξοδα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, NitsaElenitsa84 said:

@Alcedo χαλβά Κυργίων. Όπου βρεις παρε και θα με θυμηθείς! Ωραία ιδέα και πρωτότυπη το γλυκάκι. Έχω δυο αβοκάντο σπίτι αλλά ακόμα είναι άγουρα. Τα έχω βάλει σε σακούλα με μήλα εκτός ψυγείου. Μου είπε το κόλπο ένας φίλος, για να δουμε αν πιάνει... Τώρα με τον μπέμπη θέλω άσπρα γλυκά, ενώ πριν ήμουν πολύ της σοκολάτας. 

@Ginpuam εννοείται με δόσεις.. Πάντα έτσι ήταν στην Κυπρο; Για πες λίτρα για την χυτρα, δεν είχαμε ποτέ στο πατρικο μου και δεν ξέρω να υπολογίσω. Όπως φαίνεται θα φτιάξω και νοικοκυριό μαζί με τα άλλα έξοδα.. 

Πάντα δυστυχώς έτσι ήταν και είναι πολύ δύσκολο κυρίως τώρα αυτες τις εποχές... Τα μαζεύεις και πας και τους τα σκας. Είναι γύρω στα 7lt για ένα σπιτικό μια χαρά είναι. Μη νομίζεις και εγώ πειραματιζομαι. Τυχαίνει που έκαψα και φαγητό αλλά χαλάλι. Παίζοντας μαθαίνεις :D

  • Χαχα 1

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...