Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανουλες Απριλίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε σήμερα; Έχετε εσείς καούρες; Τα βράδια είναι ατελείωτα, νηστική ξαπλώνω και με πιάνουν, που να έτρωγα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 867
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Alcedo είπε:

Καλημέρα! Σωστά τα λες! 

Τελικά βρήκες τι μάρσιπο θα πάρετε; Σίγουρα εργονομικό! Είναι "δύσκολη" αγορά,απ‘ ότι έχω καταλάβει γιατί δεν ξέρεις αν θα σε βολέψει(στην πλάτη σου,στο μωρό, στον θηλασμό κλπ). Υπάρχουν καταστήματα με διάφορα είδη, που πας και δοκιμάζεις τι θα σε βολέψει(έχοντας γεννήσει ή ακόμα και όχι). 

Κι εμένα με το ζόρι να με πείσει η οικογένεια ότι έχουμε μάρσιπο(φυσικά ακατάλληλο,αλλά πώς να τους πείσεις;!) και δεν χρειάζεται να αγοράσω(γιατί είναι και ακριβοί και δεν θα με βολέψουν παραπάνω... 

Τέλος πάντων... Ας έχουμε υγεία, να πάνε όλα καλά και όλα θα γίνουν! 

Καλημέρα! 

Εννοείται εργονομικο μαρσιπο, και για το μωρό και για την πλατη μας. Εντελώς διαφορετική εφαρμογή. Περιμένω να παω μια μέρα με τον άντρα στο καταστημα της Νέας Ιωνίας να δοκιμάσουμε και οι δυο. Έχουν και κουκλα με βάρος εκεί, για αυτή τη δουλειά. Έχω δει διάφορους.. Εσύ αποφάσισες; Βρε μην κάθεσαι και σκας με τέτοια, γραψτους όλους.. 

Σε λίγο καιρό θα πεσει γράψιμο ουτως ή άλλως. ;-)

@MarakiKakkin

Καλημέρα! Εγώ δεν έχω καουρες, μόνο έχει τύχει καμιά φορά το βράδυ να ξυπνήσω και να έχω σαν πλακωμα δυσπνοια αλλά νιώθω ότι είναι από το στομάχι. Συνήθως ρευομαι και μου περναει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, MarakiKakkin είπε:

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνετε σήμερα; Έχετε εσείς καούρες; Τα βράδια είναι ατελείωτα, νηστική ξαπλώνω και με πιάνουν, που να έτρωγα κιόλας.

Καλημέρα κορίτσι μου! Σπάνια έχω καούρες(και αν με πιάσουν πίνω σόδα μαγειρική με νερό και λεμόνι,ρεύομαι και μου περνάει).

Just now, NitsaElenitsa84 είπε:

Καλημέρα! 

Εννοείται εργονομικο μαρσιπο, και για το μωρό και για την πλατη μας. Εντελώς διαφορετική εφαρμογή. Περιμένω να παω μια μέρα με τον άντρα στο καταστημα της Νέας Ιωνίας να δοκιμάσουμε και οι δυο. Έχουν και κουκλα με βάρος εκεί, για αυτή τη δουλειά. Έχω δει διάφορους.. Εσύ αποφάσισες; Βρε μην κάθεσαι και σκας με τέτοια, γραψτους όλους.. 

Σε λίγο καιρό θα πεσει γράψιμο ουτως ή άλλως. ;-)

@MarakiKakkin

Καλημέρα! Εγώ δεν έχω καουρες, μόνο έχει τύχει καμιά φορά το βράδυ να ξυπνήσω και να έχω σαν πλακωμα δυσπνοια αλλά νιώθω ότι είναι από το στομάχι. Συνήθως ρευομαι και μου περναει. 

Ναι, κι εγώ σε αυτό το κατάστημα θέλω να πάω για να δοκιμάσω. Θέλω με κλιπς καλύτερα γιατί που να δένεις τους άλλους,έχουν κόπο.. Εσύ κατέληξες,στο περίπου;

Προσπαθώ να τους γράφω...Δεν πολυθέλω και επαφές.. Θέλω να είμαι ήρεμη και όπως δεν ανακατεύομαι πουθενά να μην ανακατεύονται.  Χαχαχα εννοείται θα πέσει γράψιμο!

  • Μου αρέσει 2

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alcedo είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Σπάνια έχω καούρες(και αν με πιάσουν πίνω σόδα μαγειρική με νερό και λεμόνι,ρεύομαι και μου περνάει).

Ναι, κι εγώ σε αυτό το κατάστημα θέλω να πάω για να δοκιμάσω. Θέλω με κλιπς καλύτερα γιατί που να δένεις τους άλλους,έχουν κόπο.. Εσύ κατέληξες,στο περίπου;

Προσπαθώ να τους γράφω...Δεν πολυθέλω και επαφές.. Θέλω να είμαι ήρεμη και όπως δεν ανακατεύομαι πουθενά να μην ανακατεύονται.  Χαχαχα εννοείται θα πέσει γράψιμο!

Κορίτσια για μάρσιπο πολύ καλό είναι της kinderkraft, μοντέλο nino, έχει κλιπς, ιμάντες ρυθμιζόμενους και φαίνεται καλή και σταθερή κατασκευή.. Πολλές μανούλες τον προτιμούν, εγώ σκέφτομαι να πάρω τον συγκεκριμένο, από τιμή βγαίνει γύρω στα 45-50.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τον έχω δει και μου άρεσε, είναι και εργονομικος. Οι πανω ραντες μου φαίνονται λιγο φαρδιές, αλλά μάλλον θα τον δω από κοντά για να καταλήξω. Σαν εταιρεία πάντως που την έχω τσεκάρει είναι πολυ value for money σε ότι προϊόν έχει. Και καροτσάκια και παρκοκρεβατα... Διάφορα..

Λογικά με κλιπς αν και οι δετοι έχουν πιο ωραία υφάσματα.. Αλλά δεν μπορώ ουτε τη διαδικασία δεσίματος ουτε να περισσευουν, να κρέμονται υφάσματα αριστερά δεξιά. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, NitsaElenitsa84 είπε:

Τον έχω δει και μου άρεσε, είναι και εργονομικος. Οι πανω ραντες μου φαίνονται λιγο φαρδιές, αλλά μάλλον θα τον δω από κοντά για να καταλήξω. Σαν εταιρεία πάντως που την έχω τσεκάρει είναι πολυ value for money σε ότι προϊόν έχει. Και καροτσάκια και παρκοκρεβατα... Διάφορα..

Λογικά με κλιπς αν και οι δετοι έχουν πιο ωραία υφάσματα.. Αλλά δεν μπορώ ουτε τη διαδικασία δεσίματος ουτε να περισσευουν, να κρέμονται υφάσματα αριστερά δεξιά. 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου, θα ναι δύσκολη η περίοδος, θα μαστε κουρασμένες. Σε ότι πάρω κοιτάω να με διευκολύνει και τα κλιπς κερδίζουν όσο να ναι λίγο χρόνο, ποιός κάθεται να δένει λουριά;.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε ομάδες που γνωρίζουν για εργονομικούς μάρσιπους και δεν προτείνεται ο kinderkraft... Αυτοί που θεωρούνται αξιόπιστοι κοστίζουν από 100 και πάνω....Έχω μια λίστα με τους προτεινόμενους σε φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να την επισυνάψω..:(


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alcedo είπε:

Διάβασα σε ομάδες που γνωρίζουν για εργονομικούς μάρσιπους και δεν προτείνεται ο kinderkraft... Αυτοί που θεωρούνται αξιόπιστοι κοστίζουν από 100 και πάνω....Έχω μια λίστα με τους προτεινόμενους σε φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να την επισυνάψω..

Δεν το γνώριζα αυτό, βέβαια με τόσα έξοδα να τρέχουν όταν έρχεται ένα μωρό , τα 100+ ευρώ για μάρσιπο δύσκολα θα τα δώσω. Ίσως πάω σε ένα κατάστημα να δω από κοντά τι και πως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alcedo είπε:

Διάβασα σε ομάδες που γνωρίζουν για εργονομικούς μάρσιπους και δεν προτείνεται ο kinderkraft... Αυτοί που θεωρούνται αξιόπιστοι κοστίζουν από 100 και πάνω....Έχω μια λίστα με τους προτεινόμενους σε φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να την επισυνάψω..:(

Εγώ βρήκα ότι είναι

Στη σελίδα έχει όλους τους μαρσιπους που είναι εγκεκριμένοι λογικά;

https://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/prevention/baby-carriers-seats-and-other-equipment/hip-healthy-products/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην ομάδα στο Facebook (Babywearing  Greece- Love & Appreciation) που είναι πολύ ψαγμένες δεν τον θεωρούν ό,τι καλύτερο.. και στην Babywearing Hugs.Δεν ξέρω βρε κορίτσια... Ίσως δέχονται με δόσεις, ίσως βρώ μεταχειρισμένο... Θα δείξει... 

  • Μου αρέσει 1

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, NitsaElenitsa84 είπε:

Μεταχειρισμένο σίγουρα βρίσκεις

Αυτός ο κατάλογος που λέω εγώ είναι από το hip dysplasia institute, γι'αυτό μου κάνει εντύπωση

Δεν ξέρω τι να σου πω... Θα πάω από το μαγαζί και θα δω... Επίσης θα το ψάξω παραπάνω γιατί,εννοείται, δεν περισσεύουν χρήματα αλλά για το καλό της μπέμπας και την άνεσή μου θα προσπαθήσω για το καλύτερο... 

  • Μου αρέσει 1

ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλες εγώ στον 1ο μου γιο περισσότερο χρησιμοποίησα asteraki ring sling της Στέλλας Σταμουλιδου αν δεν κάνω λάθος το όνομα της. 

Με κατά βόλεψε και θα τον χρησιμοποιώ και σ'αυτο το μικρούλι. Σου κάνει και μαθήματα online αν χρειαστείς για να σε βοηθήσει 

 

  • Μου αρέσει 2

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...