Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Εξωσωματική στην Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια... Μήπως ξέρετε πιο είναι το καλύτερο κέντρο εξωσωματικής; απ όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν και πολλά στην Θεσσαλονίκη... Δεν ξέρω τι να πρώτο ρωτήσω οι απορίες μου είναι πολλές, θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες που είχατε όσες βρίσκεστε σε αυτήν την διαδικασία ή όσες την περάσετε, από γιατρούς, κόστος μέχρι και φάρμακα κι αν υπήρχαν θετικά αποτελέσματα... Με έχει αγχώσει αρκετά όλο αυτό... Βρίσκομαι στην διαδικασία εξετάσεων από τυχαίες ορμονολογικές ανακάλυψα ότι είχα ανεβασμένη προλακτίνη και περιμένω να την ξανά επαναλάβω για να δούμε τι γίνεται κι αν είναι να αρχίσω αγωγή για να κατέβει, θηροειδή και οι υπόλοιπες είναι φυσιολογικές, πάντως τον κύκλο μου δεν μου τον έχει πειράξει αλλά έχω αρκετό πρήξιμο στην κοιλιά και λίγο διαφανής υγρό στο στήθος αφού μου το πίεσε η ενδοκρινολογός και ώρες ώρες πονοκεφάλους, επίσης με έβαλε να κάνω μαγνητική τομογραφία... Επίσης, ποιες άλλες εξετάσεις θα ακολουθήσουν ώστε να βεβαιωθούμε πως είμαστε οκ για να προχωρήσουμε στην εξωσωματική;... 

Είμαι 27.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Μήπως ξέρετε πιο είναι το καλύτερο κέντρο εξωσωματικής; απ όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν και πολλά στην Θεσσαλονίκη... Δεν ξέρω τι να πρώτο ρωτήσω οι απορίες μου είναι πολλές, θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες που είχατε όσες βρίσκεστε σε αυτήν την διαδικασία ή όσες την περάσετε, από γιατρούς, κόστος μέχρι και φάρμακα κι αν υπήρχαν θετικά αποτελέσματα... Με έχει αγχώσει αρκετά όλο αυτό... Βρίσκομαι στην διαδικασία εξετάσεων από τυχαίες ορμονολογικές ανακάλυψα ότι είχα ανεβασμένη προλακτίνη και περιμένω να την ξανά επαναλάβω για να δούμε τι γίνεται κι αν είναι να αρχίσω αγωγή για να κατέβει, θηροειδή και οι υπόλοιπες είναι φυσιολογικές, πάντως τον κύκλο μου δεν μου τον έχει πειράξει αλλά έχω αρκετό πρήξιμο στην κοιλιά και λίγο διαφανής υγρό στο στήθος αφού μου το πίεσε η ενδοκρινολογός και ώρες ώρες πονοκεφάλους, επίσης με έβαλε να κάνω μαγνητική τομογραφία... Επίσης, ποιες άλλες εξετάσεις θα ακολουθήσουν ώστε να βεβαιωθούμε πως είμαστε οκ για να προχωρήσουμε στην εξωσωματική;... 

Είμαι 27.

Καλημέρα κορίτσι μου.εγω είχα μια πετυχημένη σπερματεγχυση στο embryolab στην Θεσσαλονίκη.στο ίδιο κέντρο μια φίλη μου έκανε δύο φορές εξωσωματική και είχαν και οι δύο επιτυχία με την πρώτη.στην πρώτη απέκτησε ένα κοριτσάκι και τώρα είναι ξανά έγκυος σε δίδυμα.εμενα προσωπικά μου άρεσε πολύ η επαγγελματικοτητα,η οργάνωση και η ευγένεια των γιατρών.επισης γνωρίζω άλλο ένα κέντρο εξωσωματικής το Νew life.απλα για εκεί δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει πάει για να σου πω απόψεις.Τελος έχω ακούσει καλά λόγια για μια γιατρό που λέγεται Λευκού αν δεν κάνω λάθος κι αυτή ειδικεύεται σε δύσκολες περιπτώσεις.μια φίλη μου πήγε εκεί και μόνο αυτή της βρήκε τι πρόβλημα είχε τελικά.η φίλη μου έκανε δύο εξωσωματικές σ'αυτη την γιατρό.η πρώτη απέτυχε αλλά η δεύτερη πήγε καλά και είναι τεσσάρων μηνών έγκυος τώρα.αυτα ξέρω...όσο για κόστος δεν γνωρίζω πολλά...το κόστος κυμαίνεται νομίζω από 1500 μέχρι 4000 ευρώ ανάλογα και την περίπτωση.τα φάρμακα της εξωσωματικής απ'οσο ξέρω τα καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.ελπιζω να σε βοήθησα λίγο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, athinoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.εγω είχα μια πετυχημένη σπερματεγχυση στο embryolab στην Θεσσαλονίκη.στο ίδιο κέντρο μια φίλη μου έκανε δύο φορές εξωσωματική και είχαν και οι δύο επιτυχία με την πρώτη.στην πρώτη απέκτησε ένα κοριτσάκι και τώρα είναι ξανά έγκυος σε δίδυμα.εμενα προσωπικά μου άρεσε πολύ η επαγγελματικοτητα,η οργάνωση και η ευγένεια των γιατρών.επισης γνωρίζω άλλο ένα κέντρο εξωσωματικής το Νew life.απλα για εκεί δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει πάει για να σου πω απόψεις.Τελος έχω ακούσει καλά λόγια για μια γιατρό που λέγεται Λευκού αν δεν κάνω λάθος κι αυτή ειδικεύεται σε δύσκολες περιπτώσεις.μια φίλη μου πήγε εκεί και μόνο αυτή της βρήκε τι πρόβλημα είχε τελικά.η φίλη μου έκανε δύο εξωσωματικές σ'αυτη την γιατρό.η πρώτη απέτυχε αλλά η δεύτερη πήγε καλά και είναι τεσσάρων μηνών έγκυος τώρα.αυτα ξέρω...όσο για κόστος δεν γνωρίζω πολλά...το κόστος κυμαίνεται νομίζω από 1500 μέχρι 4000 ευρώ ανάλογα και την περίπτωση.τα φάρμακα της εξωσωματικής απ'οσο ξέρω τα καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ.ελπιζω να σε βοήθησα λίγο.

Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Χαίρομαι πολύ που διάβασα θετικά σχόλια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2019 at 5:33 ΠΜ, KateDim είπε:

Καλημέρα κορίτσια... Μήπως ξέρετε πιο είναι το καλύτερο κέντρο εξωσωματικής; απ όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν και πολλά στην Θεσσαλονίκη... Δεν ξέρω τι να πρώτο ρωτήσω οι απορίες μου είναι πολλές, θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες που είχατε όσες βρίσκεστε σε αυτήν την διαδικασία ή όσες την περάσετε, από γιατρούς, κόστος μέχρι και φάρμακα κι αν υπήρχαν θετικά αποτελέσματα... Με έχει αγχώσει αρκετά όλο αυτό... Βρίσκομαι στην διαδικασία εξετάσεων από τυχαίες ορμονολογικές ανακάλυψα ότι είχα ανεβασμένη προλακτίνη και περιμένω να την ξανά επαναλάβω για να δούμε τι γίνεται κι αν είναι να αρχίσω αγωγή για να κατέβει, θηροειδή και οι υπόλοιπες είναι φυσιολογικές, πάντως τον κύκλο μου δεν μου τον έχει πειράξει αλλά έχω αρκετό πρήξιμο στην κοιλιά και λίγο διαφανής υγρό στο στήθος αφού μου το πίεσε η ενδοκρινολογός και ώρες ώρες πονοκεφάλους, επίσης με έβαλε να κάνω μαγνητική τομογραφία... Επίσης, ποιες άλλες εξετάσεις θα ακολουθήσουν ώστε να βεβαιωθούμε πως είμαστε οκ για να προχωρήσουμε στην εξωσωματική;... 

Είμαι 27.

Εγώ έκανα εξωσωματική στην Θεσσαλονίκη στο embryolab επιτυχία με την πρώτη 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ilios είπε:

Εγώ έκανα εξωσωματική στην Θεσσαλονίκη στο embryolab επιτυχία με την πρώτη 

Η διαδικασία είναι εύκολη; 

Πόσο σου κόστισε σύνολο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Η διαδικασία είναι εύκολη; 

Πόσο σου κόστισε σύνολο; 

H διαδικασια είναι εύκολη αφού περάσεις επιτροπή παίρνεις τα φάρμακα σου δίνουνε ένα πρωτόκολλο από το κέντρο κ ξεκινάς ενέσεις.Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί έχουν περάσει κάποια χρόνια αλλα νομίζω είναι περίπου 3 χιλιάρικα .Σε όλα τα κέντρα που έχω κάνει τόσο είναι πάνω κάτω.Καλη επιτυχία σου εύχομαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ειχα κανει κ εγω στο embryolab εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο. Απο τους εμβρυολογους κ το εργαστηριο πραγματικα δεν ειχα κανενα προβλημα. Βρηκαμε 3 υγιεις βλαστοκυστες κ ολες εδωσαν εγκυμοσυνη. Το προβλημα μου ηταν αλλου. Δεν με προσεξαν οπως επρεπε με αποτελεσμα να αποβαλω πρωτα τα διδυμα κ μετα το ενα που βαλαμε τελευταιο. Στο τελος μου ειπαν να παω με παρενθετη μητερα στα 34 μου... Την λυση την βρηκα σε δημοσιο νοσοκομειο κ τωρα εχω στα χερια μου την κορουλα μου την οποια συνελαβα φυσικα κ κυοφορησα.

Οταν εψαχνα για κεντρο εξωσωματικης ειχα συναντηθει κ με την Κυρου κ κακως δεν ειχα προχωρησει μαζι της. Μονο αυτη ειχε δει το ενδομητριο διαφραγμα μου κ μου ειπε να το αφαιρεσω πρωτα κ μετα να προχωρησω. Αλλα δεν την ακουσα κ τζαμπα ταλαιπωρηθηκα. Δεν ξερω με πιο κεντρο συνεργαζεται.

Η Λευκου που διαβασα παραπανω ειναι αιματολογος με ειδικευση στις κυησεις. Οταν την επισκεφτηκα εγω δεν ασχολιοταν με εξωσωματικες. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Αυτα απο μενα αν μπορω να βοηθησω καπου ευχαριστως!

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Είμαι καινούρια εδώ μέσα. Αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό πριν. KateDim δεν ξέρω για τα άλλα κέντρα εξωσωματικής αλλά εγώ πηγαίνω στο Newlife. Το γιατρό μου τον έχω από τα 18 και είμαι 33 είναι ο Κ.Δοβας ήταν στο διαβαλκανικο στο κέντρο εξωσωματικής δίπλα από τον Κ. Τζαφετα ο οποίος ήταν από τους πρώτους ιατρούς αν όχι στην Ελλάδα σίγουρα στην Θεσσαλονίκη που έκανε εξωσωματικές. Τέλος πάντων φλυαρία με έπιασε. Θέλω να πω πως ο συγκεκριμένος γιατρός ειναι εξειδικευμένος σε αυτό. Όσες φορές και να πάω βλέπω κόσμο από όλο τον κόσμο κυριολεκτικά. Όλο το προσωπικό είναι ευγενέστατο, εξυπηρέτηση άψογη και εκτός από αυτό πολύ φιλικό. Εγώ τώρα είμαι σε φάση εμβρυομεταφορας η τιμές είναι 2.700 για όλη την διαδικασία και 300 για κατάψυξη ανάλογα βαιβαια με τα ποσά έμβρυα θα έχεις εγώ πλήρωσα 500 για κατάψυξη. Ότι άλλο χρειαστείς στείλε μου.     

Υ. Γ συγνώμη για την φλυαρία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, evio είπε:

Καλημερα! Ειχα κανει κ εγω στο embryolab εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο. Απο τους εμβρυολογους κ το εργαστηριο πραγματικα δεν ειχα κανενα προβλημα. Βρηκαμε 3 υγιεις βλαστοκυστες κ ολες εδωσαν εγκυμοσυνη. Το προβλημα μου ηταν αλλου. Δεν με προσεξαν οπως επρεπε με αποτελεσμα να αποβαλω πρωτα τα διδυμα κ μετα το ενα που βαλαμε τελευταιο. Στο τελος μου ειπαν να παω με παρενθετη μητερα στα 34 μου... Την λυση την βρηκα σε δημοσιο νοσοκομειο κ τωρα εχω στα χερια μου την κορουλα μου την οποια συνελαβα φυσικα κ κυοφορησα.

Οταν εψαχνα για κεντρο εξωσωματικης ειχα συναντηθει κ με την Κυρου κ κακως δεν ειχα προχωρησει μαζι της. Μονο αυτη ειχε δει το ενδομητριο διαφραγμα μου κ μου ειπε να το αφαιρεσω πρωτα κ μετα να προχωρησω. Αλλα δεν την ακουσα κ τζαμπα ταλαιπωρηθηκα. Δεν ξερω με πιο κεντρο συνεργαζεται.

Η Λευκου που διαβασα παραπανω ειναι αιματολογος με ειδικευση στις κυησεις. Οταν την επισκεφτηκα εγω δεν ασχολιοταν με εξωσωματικες. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Αυτα απο μενα αν μπορω να βοηθησω καπου ευχαριστως!

Καλημερα ,θα ηθελα να μου πεις ,αν θες σε μήνυμα,αν δεν μπορεις εδω δημοσια ,το ονομα του γιατρου που σε παρακολουθούσε στο εμβριολαμπ.ευχαριστω εκ των προτέρων.

Η λευκού ειναι αιματολογος ,δεν κανει εξωσωματικες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Δεν θέλω να γίνομαι αδιάκριτη, αλλά είχε καμία από εσάς, ο σύντροφος της αζωοσπερμία; κι αν ναι, πόσες πιθανότητες υπάρχουν να βρουν σπέρμα. Με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό και με έχει πάρει από κάτω, δεν θέλω να το συζητήσω με κανέναν, αισθάνομαι πως κανένας δεν θα καταλάβει και φοβάμαι μη χειροτέρεψω ψυχολογικά... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Christina 82 είπε:

Καλημερα ,θα ηθελα να μου πεις ,αν θες σε μήνυμα,αν δεν μπορεις εδω δημοσια ,το ονομα του γιατρου που σε παρακολουθούσε στο εμβριολαμπ.ευχαριστω εκ των προτέρων.

Η λευκού ειναι αιματολογος ,δεν κανει εξωσωματικες.

Γεια σου! Ειναι εναντια στους κανονισμους του φορουμ να ονοματιζεις καποιον αρνητικα. Θεωρειται δυσφημιση κ δεν θελω να ανακατευω καταστασεις. Ο γιατρος που με παρακολουθουσε εχει πολλες επιτυχιες. Ολοι ομως εχουν κ τις αποτυχιες τους, ειναι μη σου τυχει. Δεν θελω να σκεφτω οτι εγινε σκοπιμα ολο αυτο εις βαρος μου. Το οτι ετυχε σε εμενα αυτο δεν παει να πει οτι θα συμβει κ σε σενα.

Just now, KateDim είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Δεν θέλω να γίνομαι αδιάκριτη, αλλά είχε καμία από εσάς, ο σύντροφος της αζωοσπερμία; κι αν ναι, πόσες πιθανότητες υπάρχουν να βρουν σπέρμα. Με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό και με έχει πάρει από κάτω, δεν θέλω να το συζητήσω με κανέναν, αισθάνομαι πως κανένας δεν θα καταλάβει και φοβάμαι μη χειροτέρεψω ψυχολογικά... 

Πραγματικα ,χωρις να θελω να σου χρυσωσω το χαπι, η διαδικασια σου φανταζει τωρα βουνο. Μολις ξεκινησεις θα δεις οτι δεν ειναικατι τραγικο. Περναει πολυ γρηγορα ο καιρος κ μετα εχει αρκετο αγχος οταν ειναι να κανεις τη χοριακη. Αμα πετυχεις κιολας να δεις οτι θα ευγνωμονεις την αγια εξωσωματικη! Αμα δεις οτι αγχωνεσαι παρα πολυ κ δεν μπορεις να το διαχειρηστεις απευθυνσου σε εναν επαγγελματια ψυχικης υγειας, βοηθαει απιστευτα!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, KateDim είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Δεν θέλω να γίνομαι αδιάκριτη, αλλά είχε καμία από εσάς, ο σύντροφος της αζωοσπερμία; κι αν ναι, πόσες πιθανότητες υπάρχουν να βρουν σπέρμα. Με έχει αγχώσει πολύ όλο αυτό και με έχει πάρει από κάτω, δεν θέλω να το συζητήσω με κανέναν, αισθάνομαι πως κανένας δεν θα καταλάβει και φοβάμαι μη χειροτέρεψω ψυχολογικά... 

Εμένα έχει ο άντρας μου κ μάλιστα με τα χειρότερα αιτια. ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ που σημαίνει ότι δεν παράγει ο οργανισμός του σχεδόν καθόλου σπέρμα κ αυτό δε διορθώνεται. Το μάθαμε μια βδομάδα πριν κ ξεκινάμε από Δευτέρα συζήτηση με το γυναικολόγο μου για εξωσωματικη στο embryolab. Είμαστε κ εμείς σε κατάστημα σοκ κ πρακτικά δεν ξέρω τι ισχύει με πιθανότητες για την περίπτωση μας. Μου είπαν ότι αν ενισχύσουμε το σπέρμα με συμπληρώματα να φτάσουν τουλάχιστον τα 500000 τα σπερματοζωαρια μπορούμε να κάνουμε μικρογονιμοποιηση, αλλά δεν ξέρω τι πιθανότητες έχει κ δεν το κόβω να έχει πολλές

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Ευη 2 είπε:

Εμένα έχει ο άντρας μου κ μάλιστα με τα χειρότερα αιτια. ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ που σημαίνει ότι δεν παράγει ο οργανισμός του σχεδόν καθόλου σπέρμα κ αυτό δε διορθώνεται. Το μάθαμε μια βδομάδα πριν κ ξεκινάμε από Δευτέρα συζήτηση με το γυναικολόγο μου για εξωσωματικη στο embryolab. Είμαστε κ εμείς σε κατάστημα σοκ κ πρακτικά δεν ξέρω τι ισχύει με πιθανότητες για την περίπτωση μας. Μου είπαν ότι αν ενισχύσουμε το σπέρμα με συμπληρώματα να φτάσουν τουλάχιστον τα 500000 τα σπερματοζωαρια μπορούμε να κάνουμε μικρογονιμοποιηση, αλλά δεν ξέρω τι πιθανότητες έχει κ δεν το κόβω να έχει πολλές

Κορίτσι μου γλυκό μακάρι όλα να πάνε καλά στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Το ξέρω πως είναι δύσκολο αλλά πρέπει να βρούμε την δύναμη να σκεφτόμαστε θετικά... 

Υπάρχει κανένας καλός ενδοκρινολόγος στην Θεσσαλονίκη; γιατί η εμπειρία μου από την συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο ήταν απαράδεκτη και έχω μείνει άφωνη με όσα άκουσα από γιατρό! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, KateDim είπε:

Κορίτσι μου γλυκό μακάρι όλα να πάνε καλά στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Το ξέρω πως είναι δύσκολο αλλά πρέπει να βρούμε την δύναμη να σκεφτόμαστε θετικά... 

Υπάρχει κανένας καλός ενδοκρινολόγος στην Θεσσαλονίκη; γιατί η εμπειρία μου από την συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο ήταν απαράδεκτη και έχω μείνει άφωνη με όσα άκουσα από γιατρό! 

Εγώ πρώτη φορά πήγα στο συγκεκριμένο ενδοκρινολογο με τον άντρα μου κ από ότι μας φάνηκε ξέρει αρκετά πράγματα. Δεν ξέρω αν είστε ίδια περίπτωση με εμάς, αλλά στη δική μας φάση δεν κρεμομαστε από τον ενδοκρινολογο αλλά από το γυναικολόγο γιατί είναι σίγουρο ότι θα προχωρήσουμε σε εξωσωματικη. Δεν έχει κάτι τρομερό να κάνει ο ενδοκρινολογος γιατί η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Μόνο θα προσπαθήσει με ειδικά συμπληρώματα λίγο να ανεβάσει το νούμερο των σπερματοζωαριων μήπως κ έχουμε ελπίδες με το σπέρμα του άνδρα μου. Εχετε κ εσείς το ίδιο θέμα δηλαδή; Ξέρω πάντως ότι σε περίπτωση μηδενικου σπέρματος πρέπει να ψαχτεί πολύ καλά από πολύ καλό ουρολόγο γιατί μπορεί να ευθύνονται πολλά πράγματα κ επίσης άκουσα ότι γίνεται και βιοψία με κομμάτι από τον ορχι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί αν είναι εντάξει σε εξωσωματικη. Ψαχτειτε καλά μην το αφήσετε όλα λύνονται το πιστεύω! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες και όλους! Για να μας πει εδώ κάποια/ος εμένα και την @KateDim γιατί θα σκάσουμε, μόνο από προσωπική εμπειρία δική της ή έστω γνωστού της, όταν μιλάμε για αζωοσπερμια με μηδενικά ή απειροελάχιστα σπερματοζωαρια υπάρχει πιθανότητα επίτευξης εγκυμοσυνης(με εξωσωματικη λέμε πάντα δεν πλανομαστε πλανην οικτράν :p ) ή να μην το τραβάμε τζάμπα από τα μαλλια και να ακολουθήσουμε άλλη μεθοδο(δότη); Παρακαλώ να απαντήσει κάποια που ξέρει πραγματικά αν είναι εφικτο είτε με βιοψία όρχεων(για μηδενικά σπερματοζωαρια) είτε με ενίσχυση σπέρματος για απειροελάχιστα σπερματοζωαρια να ξέρουμε αν έχουμε ελπίδες. 

On 10/9/2019 at 12:42 ΜΜ, evio είπε:

Καλημερα! Ειχα κανει κ εγω στο embryolab εξωσωματικη με προεμφυτευτικο ελεγχο. Απο τους εμβρυολογους κ το εργαστηριο πραγματικα δεν ειχα κανενα προβλημα. Βρηκαμε 3 υγιεις βλαστοκυστες κ ολες εδωσαν εγκυμοσυνη. Το προβλημα μου ηταν αλλου. Δεν με προσεξαν οπως επρεπε με αποτελεσμα να αποβαλω πρωτα τα διδυμα κ μετα το ενα που βαλαμε τελευταιο. Στο τελος μου ειπαν να παω με παρενθετη μητερα στα 34 μου... Την λυση την βρηκα σε δημοσιο νοσοκομειο κ τωρα εχω στα χερια μου την κορουλα μου την οποια συνελαβα φυσικα κ κυοφορησα.

Οταν εψαχνα για κεντρο εξωσωματικης ειχα συναντηθει κ με την Κυρου κ κακως δεν ειχα προχωρησει μαζι της. Μονο αυτη ειχε δει το ενδομητριο διαφραγμα μου κ μου ειπε να το αφαιρεσω πρωτα κ μετα να προχωρησω. Αλλα δεν την ακουσα κ τζαμπα ταλαιπωρηθηκα. Δεν ξερω με πιο κεντρο συνεργαζεται.

Η Λευκου που διαβασα παραπανω ειναι αιματολογος με ειδικευση στις κυησεις. Οταν την επισκεφτηκα εγω δεν ασχολιοταν με εξωσωματικες. Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Αυτα απο μενα αν μπορω να βοηθησω καπου ευχαριστως!

Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο γίνονται εξωσωματικες στη Θεσσαλονίκη , με τι κόστος κ επίσης να φανταστω είναι με λίστες κ περιμένεις κάνα χρόνο; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι πελαγωμενη! Να χαίρεστε την κορακλα κ μας ενθαρρύνεται που πετύχατε να είστε καλά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...