Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

6 hours ago, Μαρία_Λ said:

Κι εμένα μου αρέσει πολύ εδώ. Αλλά έχω τα ίδια ακριβλως συναισθήματα με εσένα. Μου λείπουν τόσο πολύ οι δικοί μου. Εγώ με βλέπω να γυρίζω στη σύνταξη :lol: 

Δυστυχώς δεν θα κατέβουμε για Χριστούγεννα. Τουλάχιστον το κλίμα είναι άκρως εορταστικό με όλες τις χριστουγεννιάτικες αγορές και τα στολίδια. 

Κι εγώ ζω Αγγλία κ σας καταλαβαίνω απόλυτα!! Μου αρέσει πολύ εδώ κ έχουμε πολλούς Έλληνες φίλους αλλά Άγγλους που ειδικά τώρα που είμαι έγκυος μου συμπαραστέκονται απίστευτα. Ζούσαμε Θεσσαλονίκη κ εκεί γέννησα τον γιο μου κ τώρα στην Αγγλία θα ζήσω την εμπειρία της γεννάς για πρώτη φορά. Είναι το σύστημα τελείως διαφορετικό από Ελλάδα..!!

Το σύστημα υγείας μοιάζει με της Ελλάδας;


 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, kastel είπε:

Μπορείς να το κάνεις και σαν επισκέπτης νομίζω. 

Ακόμη εμετούς ε; βοήθησε λίγο ο όρος; καλύτερα σπίτι σου εννοείται, αφού ξέρεις και πως να το κάνεις. Ελπίζω να νιώσεις σύντομα καλύτερα. 

Δεν ξερω γιατι βγηκαν και γραμματα αλλα μου βγηκε η πιστη να το κανω και τωρα δεν το πειραζω

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar-micky είπε:

13 ακριβώς..  Είδαμε τα πάντα...εγκέφαλο καρδιά κ κοιλίες..χεράκια κ δάχτυλα.. μύτη ματια χειλάκια.. στομαχακι νεφρά πνευμονακια, ουρ.κυστη ,ποδαράκια ,σπονδ στήλη, και είδε ότι δεν υπάρχει παλινδρόμηση κ ομφαλοκοιλη... 

Και μας είπε ότι κατά 90% είναι αγόρι..Δεν έχω πως να βάλω εικόνα για να σ δείξω.. 

Μπράβο κοριτσάκι μου χαίρομαι που ακούω ευχάριστα νέα!! Μας δίνετε αισιοδοξία!!! 

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, kastel said:

Που είσαι; Αγγλία; εδώ έχει κρύο και ψιλό βρέχει ή βρέχει κανονικά οοοολη μέρα. Ανυπομονώ να πάω για Χριστούγεννα σπίτι μου!!!! 

Στην Ελλάδα τι γίνεται ρε κορίτσια; ακόμη καλοκαίρι έχετε;; πείτε μας να σκάσουμε από τη ζήλια μας! :rolleyes:

Κι εγώ Αγγλία μένω!!!  Εντάξει δεν είναι σαν την Ελλάδα αλλά δεν περνάω Κ άσχημα. Έχουμε πολλούς φίλους  Έλληνες αλλά κ Άγγλους που ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη με βοηθουν πολύ στο να καταλάβω το σύστημα υγείας τους, το NHS :razz:

Εσυ έκανες την αυχενική;


 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα! και πότε πρέπει να πας για την αμνιπαρακέντηση; Ποιο είναι το όριο; 2; όλα καλά να πάνε!! Θα μάθεις και το φύλο τότε. Κι εγώ περιμένω να βγουν οι εξετάσεις να μάθω.

Θα κανω αντιπηκτικές για λίγες μέρες ακόμη. Μου είπε να τελειώσω το κουτί που έχω και μετά να σταματήσω. Αλλά συνεχίζω την ασπιρίνη μέχρι να με δει ξανά και την προγεστερόνη. Κύστες δεν έχω κάνει αλλά πλέον πάω να βάλω τη βελόνα και σπρώχνω σπρώχνω και δεν μπαίνει. Τι πράγμα κι αυτό... να πάνε όλα καλά και χαλάλι!!

Εμένα μου το είχε βγάλει 4 μέρες μεγαλύτερο με βάση τη μέτρηση του μήκους που είχε κάνει. Αλλά αυτό πριν την αυχενική. 

Καλημέρα, μου είπε αμνιο σε κάνα μήνα να κάνουμε, 17 εβδομαδα. Λέω να πάω του Αγίου Νικολάου να την κάνω να με βοηθήσει κιόλας. Το όριο είναι 2.5 , ειμαι αρκετα κατω εγω. 

12 ώρες πρίν, ciqa είπε:

1/360 είχες τροποποιημένη ή απλή; Εμένα η απλή είναι 1/65 και η τροποποιημένη 1/1300 για Τρισωμία 21, 1/160 και τροποποιημένη 1/3000 για Τρισωμία 18 και 1/500 και τροποποιημένη 1/10000 για Τρισωμία 13.

Αμνιο θέλω να κάνω όχι τροφοβλάστη. Θα τα συζητήσω σήμερα το βράδυ με το γιατρό μου. Αμνιο θέλω και λόγω ηλικίας και λόγω των αποβολών που είχα. Ναι μεν μπορεί να οφείλονταν στις θρομβώσεις αλλά αν οφείλονταν σε γονίδιο; Δε θέλω να ρισκάρω...

Πάντως από την αυχενική και μετά με έπιασε μια μεγάλη αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε καλά. Μακάρι να μη βγω λάθος!

Μπραβο που εισαι αισιόδοξη, πρέπει να σε αντιγραψω και να σκέφτομαι ανάλογα. Εγώ σήμερα το βράδυ από το άγχος μου με την αμνιο , ειδα στον υπνο μου οτι απέβαλα. 

  • Μου αρέσει 2

ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Καλημέρα, μου είπε αμνιο σε κάνα μήνα να κάνουμε, 17 εβδομαδα. Λέω να πάω του Αγίου Νικολάου να την κάνω να με βοηθήσει κιόλας. Το όριο είναι 2.5 , ειμαι αρκετα κατω εγω. 

Μπραβο που εισαι αισιόδοξη, πρέπει να σε αντιγραψω και να σκέφτομαι ανάλογα. Εγώ σήμερα το βράδυ από το άγχος μου με την αμνιο , ειδα στον υπνο μου οτι απέβαλα. 

Καλημερα.Μην αγχωνεσαι,ολα καλα θα πανε.Οσο για τα ονειρα μην δινεις σημασια.Στο γιο μου εβλεπα συνεχεια οτι απεβαλα,οτι ειχα αιμοραγια,οτι γεννουσα προωρα οτι θες.Τιποτα δεν εγινε φυσικα.Απο το αγχος ειναι

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Chrysa_ είπε:

Κι εγώ Αγγλία μένω!!!  Εντάξει δεν είναι σαν την Ελλάδα αλλά δεν περνάω Κ άσχημα. Έχουμε πολλούς φίλους  Έλληνες αλλά κ Άγγλους που ειδικά τώρα στην εγκυμοσύνη με βοηθουν πολύ στο να καταλάβω το σύστημα υγείας τους, το NHS :razz:

Εσυ έκανες την αυχενική;

Εγώ είμαι Ελβετία! Ναι την έκανα, μια χαρά όλα αλλά πολύ κάτω από τα όρια αλλά έχω κάνει και ΝΙΡΤ και περιμένω τα αποτελέσματα μέχρι την άλλη εβδομάδα! 

Καλημέρα σας!! 

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

Καλημέρα, μου είπε αμνιο σε κάνα μήνα να κάνουμε, 17 εβδομαδα. Λέω να πάω του Αγίου Νικολάου να την κάνω να με βοηθήσει κιόλας. Το όριο είναι 2.5 , ειμαι αρκετα κατω εγω. 

Μπραβο που εισαι αισιόδοξη, πρέπει να σε αντιγραψω και να σκέφτομαι ανάλογα. Εγώ σήμερα το βράδυ από το άγχος μου με την αμνιο , ειδα στον υπνο μου οτι απέβαλα. 

Κ εγώ πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά! Είναι πολύ καλή η αυχενική σου. Όσο για τα όνειρα, δυστυχώς το μυαλό μας δημιουργεί όλο τέτοια. Μην δίνεις σημασία. 

  • Ευχαριστώ 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 said:

Καλημέρα, μου είπε αμνιο σε κάνα μήνα να κάνουμε, 17 εβδομαδα. Λέω να πάω του Αγίου Νικολάου να την κάνω να με βοηθήσει κιόλας. Το όριο είναι 2.5 , ειμαι αρκετα κατω εγω. 

Μπραβο που εισαι αισιόδοξη, πρέπει να σε αντιγραψω και να σκέφτομαι ανάλογα. Εγώ σήμερα το βράδυ από το άγχος μου με την αμνιο , ειδα στον υπνο μου οτι απέβαλα. 

Καλημέρα! Από το όνειρο σου καταλαβαίνω την ανυσηχια σου κ το άγχος σου. Μην τα δίνεις σημασία τα όνειρα!! Δεν σημαίνουν τίποτα. Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις. Να είσαι ήρεμη κ να σκέφτεσαι πάντα θετικά. Ο Άγιος Νικόλαος θα σε βοηθήσει Κ εσένα κ το μωράκι σου.:)

Just now, kastel said:

Εγώ είμαι Ελβετία! Ναι την έκανα, μια χαρά όλα αλλά πολύ κάτω από τα όρια αλλά έχω κάνει και ΝΙΡΤ και περιμένω τα αποτελέσματα μέχρι την άλλη εβδομάδα! 

Καλημέρα σας!! 

Καλημέρα!!!! Μπράβο!!! Πολύ ωραία!!! Να υποθέσω την NIPT την έκανες προληπτικά, για να νιώσεις εσυ περισσότερη ασφάλεια; Είμαι 39 χρόνων κ σκέφτομαι κι εγώ ανεξαρτήτως αποτελέσματος να την κάνω. Στον γιο μου ήμουν 29 κ ούτε κάν είχα σκεφτεί περεταίρω εξετάσεις αλλά τώρα... :roll:

  • Ευχαριστώ 1

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysa_ είπε:

Καλημέρα! Από το όνειρο σου καταλαβαίνω την ανυσηχια σου κ το άγχος σου. Μην τα δίνεις σημασία τα όνειρα!! Δεν σημαίνουν τίποτα. Όλα θα πάνε καλά, θα το δεις. Να είσαι ήρεμη κ να σκέφτεσαι πάντα θετικά. Ο Άγιος Νικόλαος θα σε βοηθήσει Κ εσένα κ το μωράκι σου.:)

Καλημέρα!!!! Μπράβο!!! Πολύ ωραία!!! Να υποθέσω την NIPT την έκανες προληπτικά, για να νιώσεις εσυ περισσότερη ασφάλεια; Είμαι 39 χρόνων κ σκέφτομαι κι εγώ ανεξαρτήτως αποτελέσματος να την κάνω. Στον γιο μου ήμουν 29 κ ούτε κάν είχα σκεφτεί περεταίρω εξετάσεις αλλά τώρα... :roll:

εγώ 30 είμαι απλά εδώ είναι αρκετά σύνηθης αυτή η εξέταση ανεξαρτήτου ηλικίας, προληπτικά και μόνο. Φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά :lol:δεν θέλω καν να πιστέψω ότι θα βγει κάτι κακό αλλά λίγη υπομονή ακόμη. Βέβαια να ρωτήσεις αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλά, γιατί οχι. Πότε έχεις αυχενικη ;


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel said:

Εγώ είμαι Ελβετία! Ναι την έκανα, μια χαρά όλα αλλά πολύ κάτω από τα όρια αλλά έχω κάνει και ΝΙΡΤ και περιμένω τα αποτελέσματα μέχρι την άλλη εβδομάδα! 

Καλημέρα σας!! 

Κ εγώ πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά! Είναι πολύ καλή η αυχενική σου. Όσο για τα όνειρα, δυστυχώς το μυαλό μας δημιουργεί όλο τέτοια. Μην δίνεις σημασία. 

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλά, τι φοβερό αυτό το doppler;; Πήγα χθες στη φίλη μου και έφυγα με ένα τεράστιο χαμόγελο!Ακούσαμε την καρδούλα του μωρού και έτσι ηρέμησα :) Σταθερά 16-170 παλμούς. Σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.

 

@Chrysa_ στην Αγγλία έχω ακούσει ότι το σύστημα είναι λίγο περίεργο και ότι πιο συχνά βλέπεις τη μαία παρά το γιατρό. Ισχύει; Φαντάζομαι ότι Λουξεμβούργο και Ελβετία δεν θα απέχουν πολύ. Εγώ το γιο μου τον γέννησα στο Λουξεμβούργο και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη. Κάθε 2 ώρες περίπου άλλαζε η μαία. Μου πήρε 17 ώρες να γεννήσω και είχα άπειρη υποστήριξη. Επειδή στο τέλος το ζουζούνι δεν έβγαινε είχαν έρθει και οι 2 "σεφ" της ημέρας και με βοήθησαν όλοι πολύ και γέννησα φυσιολογικά. Πιστεύω ότι Ελλάδα θα με είχαν βάλει για καισαρική. Ίσως κάνω και λάθος αλλά το κρίνω από αυτά που ακούω. Κι εγώ έχω κάνει ΝΙΡΤ και περιμένω αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα. Εδώ είναι μέσα στο πακέτο. Την καλύπτει το ταμείο και είναι ας πούμε υποχρεωτική για όλες τις γυναίκες.  

Just now, ZOIRITA20813 said:

Καλημέρα, μου είπε αμνιο σε κάνα μήνα να κάνουμε, 17 εβδομαδα. Λέω να πάω του Αγίου Νικολάου να την κάνω να με βοηθήσει κιόλας. Το όριο είναι 2.5 , ειμαι αρκετα κατω εγω. 

Μπραβο που εισαι αισιόδοξη, πρέπει να σε αντιγραψω και να σκέφτομαι ανάλογα. Εγώ σήμερα το βράδυ από το άγχος μου με την αμνιο , ειδα στον υπνο μου οτι απέβαλα. 

Καλημέρα! όλα να σου πάνε καλά! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να μην σκέφτεσαι αρνητικά. Και μην αφήνεις κακές σκέψεις να σε καταβάλλουν :) 

  • Ευχαριστώ 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, kastel said:

εγώ 30 είμαι απλά εδώ είναι αρκετά σύνηθης αυτή η εξέταση ανεξαρτήτου ηλικίας, προληπτικά και μόνο. Φύλαγε τα ρούχα σου να χεις τα μισά :lol:δεν θέλω καν να πιστέψω ότι θα βγει κάτι κακό αλλά λίγη υπομονή ακόμη. Βέβαια να ρωτήσεις αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλά, γιατί οχι. Πότε έχεις αυχενικη ;

Έχω αυχενική την επόμενη Πέμπτη στις 14/11. Εδώ συνήθως το κάνουν αν τα αποτελέσματα είναι περίεργα αλλά έχω ακούσει επισης κοπέλες που το έκαναν λόγω ότι ήταν άνω 35. Όπως λες, φύλαγε τα ρούχα σου.. :D Μην ανησυχείς! Όλα θα δείξουν τέλεια. Αν ήταν κάτι έστω κ λίγο ανησυχητικό θα φαινόταν κάπως στην αυχενική. Όλα θα είναι σούπερ!!!

Just now, Μαρία_Λ said:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλά, τι φοβερό αυτό το doppler;; Πήγα χθες στη φίλη μου και έφυγα με ένα τεράστιο χαμόγελο!Ακούσαμε την καρδούλα του μωρού και έτσι ηρέμησα :) Σταθερά 16-170 παλμούς. Σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.

 

@Chrysa_ στην Αγγλία έχω ακούσει ότι το σύστημα είναι λίγο περίεργο και ότι πιο συχνά βλέπεις τη μαία παρά το γιατρό. Ισχύει; Φαντάζομαι ότι Λουξεμβούργο και Ελβετία δεν θα απέχουν πολύ. Εγώ το γιο μου τον γέννησα στο Λουξεμβούργο και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη. Κάθε 2 ώρες περίπου άλλαζε η μαία. Μου πήρε 17 ώρες να γεννήσω και είχα άπειρη υποστήριξη. Επειδή στο τέλος το ζουζούνι δεν έβγαινε είχαν έρθει και οι 2 "σεφ" της ημέρας και με βοήθησαν όλοι πολύ και γέννησα φυσιολογικά. Πιστεύω ότι Ελλάδα θα με είχαν βάλει για καισαρική. Ίσως κάνω και λάθος αλλά το κρίνω από αυτά που ακούω. Κι εγώ έχω κάνει ΝΙΡΤ και περιμένω αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα. Εδώ είναι μέσα στο πακέτο. Την καλύπτει το ταμείο και είναι ας πούμε υποχρεωτική για όλες τις γυναίκες.  

Καλημέρα! όλα να σου πάνε καλά! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να μην σκέφτεσαι αρνητικά. Και μην αφήνεις κακές σκέψεις να σε καταβάλλουν :) 

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Βλέπεις μόνο την μαία κ σε ξεγεννάει μαία εκτός αν γεννήσεις με καισαρική. Τότε υπάρχει ο γιατρός. Τα υπέρηχο που σου κάνουν είναι ένα στην αυχενική κ ένα στην επιπέδου β κ μετά γεννάς. Εγώ να φανταστείς πήγα εγω σε κλινική κ έκανα υπέρηχο γιατί ήμουν 10 εβδομάδων κ δεν είχα δει ακόμη μωρό.Ελλαδα γέννησα το γιο μου μετά από πολλές ώρες τέλικα με καισαρικη που το ζήτησα εγώ. Ο γιατρός μου να σου πω την αλήθεια επέμενε για φυσιολογικό αλλά είχα εξαντληθεί κ του το ζήτησα. Για καλή μου τύχη βέβαια, γιατί τώρα στην Αγγλία έχω την δυνατότητα να επιλέξω την καισαρικά κ να έχω τον δικό μου γιατρό τον οποίο θα συναντήσω στις 20 εβδομάδες. Μέχρι τότε υπομονή!!!! Όσο για την ΝIPT εδώ την κανείς όταν δείξει κάτι άσχημο η αυχαινικη κ είναι από πληρωμή. Όλα τα πληρώνουμε εδώ. Μόνο ο οδοντίατρος είναι δωρεάν για τις εγκύους :D Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα που σίγουρα θα είναι εφόσον η αυχενική ήταν πολύ καλή!!! 

Θα ήθελα κάνω μια ερώτηση σε όλες τις εγκυουλες!! Έχετε κάνει το εμβόλιο της γρίπης; Κ αν ναι, τι σας είπε ο γιατρός πάνω σε αυτό; Σε ποιο μήνα είναι καλύτερα κ γιατί;

  • Μου αρέσει 1

 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλά, τι φοβερό αυτό το doppler;; Πήγα χθες στη φίλη μου και έφυγα με ένα τεράστιο χαμόγελο!Ακούσαμε την καρδούλα του μωρού και έτσι ηρέμησα :) Σταθερά 16-170 παλμούς. Σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.

 

Δεν ειναι τελειο??? Ουτε διαφημιση να του καναμε!! Δεν ειναι πολυ ακριβο, οποτε γιατι οχι!

  • Μου αρέσει 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

Εγώ είμαι Ελβετία! Ναι την έκανα, μια χαρά όλα αλλά πολύ κάτω από τα όρια αλλά έχω κάνει και ΝΙΡΤ και περιμένω τα αποτελέσματα μέχρι την άλλη εβδομάδα! 

Καλημέρα σας!! 

Κ εγώ πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά! Είναι πολύ καλή η αυχενική σου. Όσο για τα όνειρα, δυστυχώς το μυαλό μας δημιουργεί όλο τέτοια. Μην δίνεις σημασία. 

Και εγω τέτοια όνειρα βλέπω!! Ακόμα προσπαθώ να μην σκέφτομαι ότι ναι έγκυος για να μην απογοητευτω κ με πάρει από κάτω!! Σε αυτό βοηθάει βέβαια κ ο μικρός που μαστε συνέχεια από πίσω του κ τρεχουμε!! Σήμερα έχουμε αυχενική στείλτε μου την θετική σας ενέργεια σας παρακαλώ!! 

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση όλο αυτό το καιρό!!

Just now, Chrysa_ είπε:

Έχω αυχενική την επόμενη Πέμπτη στις 14/11. Εδώ συνήθως το κάνουν αν τα αποτελέσματα είναι περίεργα αλλά έχω ακούσει επισης κοπέλες που το έκαναν λόγω ότι ήταν άνω 35. Όπως λες, φύλαγε τα ρούχα σου.. :D Μην ανησυχείς! Όλα θα δείξουν τέλεια. Αν ήταν κάτι έστω κ λίγο ανησυχητικό θα φαινόταν κάπως στην αυχενική. Όλα θα είναι σούπερ!!!

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Βλέπεις μόνο την μαία κ σε ξεγεννάει μαία εκτός αν γεννήσεις με καισαρική. Τότε υπάρχει ο γιατρός. Τα υπέρηχο που σου κάνουν είναι ένα στην αυχενική κ ένα στην επιπέδου β κ μετά γεννάς. Εγώ να φανταστείς πήγα εγω σε κλινική κ έκανα υπέρηχο γιατί ήμουν 10 εβδομάδων κ δεν είχα δει ακόμη μωρό.Ελλαδα γέννησα το γιο μου μετά από πολλές ώρες τέλικα με καισαρικη που το ζήτησα εγώ. Ο γιατρός μου να σου πω την αλήθεια επέμενε για φυσιολογικό αλλά είχα εξαντληθεί κ του το ζήτησα. Για καλή μου τύχη βέβαια, γιατί τώρα στην Αγγλία έχω την δυνατότητα να επιλέξω την καισαρικά κ να έχω τον δικό μου γιατρό τον οποίο θα συναντήσω στις 20 εβδομάδες. Μέχρι τότε υπομονή!!!! Όσο για την ΝIPT εδώ την κανείς όταν δείξει κάτι άσχημο η αυχαινικη κ είναι από πληρωμή. Όλα τα πληρώνουμε εδώ. Μόνο ο οδοντίατρος είναι δωρεάν για τις εγκύους :D Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα που σίγουρα θα είναι εφόσον η αυχενική ήταν πολύ καλή!!! 

Θα ήθελα κάνω μια ερώτηση σε όλες τις εγκυουλες!! Έχετε κάνει το εμβόλιο της γρίπης; Κ αν ναι, τι σας είπε ο γιατρός πάνω σε αυτό; Σε ποιο μήνα είναι καλύτερα κ γιατί;

Δε το έχω κάνει ακόμα γιατί είμαι συναχωμενη. Μου είπε να το κάνω αν θέλω καλό ειναι

  • Μου αρέσει 2

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysa_ είπε:

Έχω αυχενική την επόμενη Πέμπτη στις 14/11. Εδώ συνήθως το κάνουν αν τα αποτελέσματα είναι περίεργα αλλά έχω ακούσει επισης κοπέλες που το έκαναν λόγω ότι ήταν άνω 35. Όπως λες, φύλαγε τα ρούχα σου.. :D Μην ανησυχείς! Όλα θα δείξουν τέλεια. Αν ήταν κάτι έστω κ λίγο ανησυχητικό θα φαινόταν κάπως στην αυχενική. Όλα θα είναι σούπερ!!!

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Βλέπεις μόνο την μαία κ σε ξεγεννάει μαία εκτός αν γεννήσεις με καισαρική. Τότε υπάρχει ο γιατρός. Τα υπέρηχο που σου κάνουν είναι ένα στην αυχενική κ ένα στην επιπέδου β κ μετά γεννάς. Εγώ να φανταστείς πήγα εγω σε κλινική κ έκανα υπέρηχο γιατί ήμουν 10 εβδομάδων κ δεν είχα δει ακόμη μωρό.Ελλαδα γέννησα το γιο μου μετά από πολλές ώρες τέλικα με καισαρικη που το ζήτησα εγώ. Ο γιατρός μου να σου πω την αλήθεια επέμενε για φυσιολογικό αλλά είχα εξαντληθεί κ του το ζήτησα. Για καλή μου τύχη βέβαια, γιατί τώρα στην Αγγλία έχω την δυνατότητα να επιλέξω την καισαρικά κ να έχω τον δικό μου γιατρό τον οποίο θα συναντήσω στις 20 εβδομάδες. Μέχρι τότε υπομονή!!!! Όσο για την ΝIPT εδώ την κανείς όταν δείξει κάτι άσχημο η αυχαινικη κ είναι από πληρωμή. Όλα τα πληρώνουμε εδώ. Μόνο ο οδοντίατρος είναι δωρεάν για τις εγκύους :D Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα που σίγουρα θα είναι εφόσον η αυχενική ήταν πολύ καλή!!! 

Θα ήθελα κάνω μια ερώτηση σε όλες τις εγκυουλες!! Έχετε κάνει το εμβόλιο της γρίπης; Κ αν ναι, τι σας είπε ο γιατρός πάνω σε αυτό; Σε ποιο μήνα είναι καλύτερα κ γιατί;

Με το καλο η αυχενικη σου!! Ολα να πανε τελεια... 

Την ΝΙΡΤ την πληρωνεις κανονικα κ εδω εκτος κ αν τα αποτελεσματα βγουν κατω απο 1:1000 που τοτε τα καλυπτει η ασφαλεια οπως κ οτι αλλη εξτρα εξεταση πρεπει να γινει. Ειναι σχετικα ακριβη αλλα εδω ολα ειναι ακριβα!! :D. Εδω εχεις το γιατρο σου κανονικα και απο την 12η εβδομαδα τα καλυπτει ολα η ασφαλεια και φυσικα τη γεννα ειτε ειναι καισαρικη ειτε φυσιολογικος τοκετος. Δεν θα σας πω για τα νοσοκομεια που ειναι σαν κλινικες! Επαθα σοκ την πρωτη φορα που πηγα. Ολα περιποιημενα ή καινουρια! 

Οσο για το εμβολιο κ εγω ηθελα πολυ να την ρωτησω την γιατρο μου γιατι Δεκεμβριο θα παω Ελλαδα και δεν ξερω τι να κανω. Εγω αρρωσταινω κααααθε φορα που ειμαι Ελλαδα, δεν ξερω γιατι. Ακομη και το καλοκαιρι που πηγα ειχα πυρετο!!


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Athina3 said:

Και εγω τέτοια όνειρα βλέπω!! Ακόμα προσπαθώ να μην σκέφτομαι ότι ναι έγκυος για να μην απογοητευτω κ με πάρει από κάτω!! Σε αυτό βοηθάει βέβαια κ ο μικρός που μαστε συνέχεια από πίσω του κ τρεχουμε!! Σήμερα έχουμε αυχενική στείλτε μου την θετική σας ενέργεια σας παρακαλώ!! 

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση όλο αυτό το καιρό!!

Δε το έχω κάνει ακόμα γιατί είμαι συναχωμενη. Μου είπε να το κάνω αν θέλω καλό ειναι

Σου στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια ++++++++++++++++++++++++++++++ Για καλά αποτελέσματα!!! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου όσον αφορά το εμβόλιο. Σου είπε ποιο μήνα της εγκυμοσύνης πρέπει να το κάνουμε; 
Περιμενουνε νέα σου από την αυχενική :-D


 ZJ32.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...