Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

Με το καλό να κάνεις την Αυχενική...Και εγώ είχα πολύ άγχος,  για τρεις μέρες έβλεπα κακά όνειρα αλλά όλα εμείς τα δημιουργούμε....ηρέμησε και θα δεις πως όλα θα είναι καλά...Εγώ κοριτσάκι έχω Ναι, άντε και κανέναν γαμπρό στην παρέα....χαχαχχα. 

 

Πολλά κοριτσάκια διάβασα!! Με το καλό!! Γερά να ναι κ να πάνε όλα καλά!!

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Ο άντρας μου δεν θέλει με τίποτα να γυρίσουμε. Βέβαια με παιδιά αξίζει να μέινουμε εδώ. Ο γιος μου που είναι μόνο 2 μιλάει ελληνικά, λούξικα, και τώρα καταλαβαίνει καλά γαλλικά και γερμανικά. Νομίζω ότι για υποδομές εκπαιδευτικού χαρακτήρα είναι παράδεισος. Να μην αναφέρω το θέμα υγεία και παροχές. Παντού έχει καλά και κακά και σίγουρα η οικογένεια δεν συγκρίνεται με λεφτά ή οποιοδήποτε υλικό αγαθό. Θα δούμε πώς θα τα φέρει η ζωή. Ποτέ δεν ξέρεις. 

Δυστυχώς εδώ  Ελλάδα στο σύστημα υγείας κ στο εκπαιδευτικό είμαστε πολύ πίσω..

Just now, kastel είπε:

ε ναι λογικα τωρα τελειωσαμε με τα πολλα πολλα! 

Ρε κοριτσια γιατι δεν βαζετε κ εσεις ενα τικερακι με την ηλικια της εγκυμοσυνης να ξερουμε ποια ειναι και ποσο? Για να μην μπερδευομαστε.

@Μαρία_Λ τον καταλβαινω τον αντρα σου η αληθεια ειναι οτι υπαρχει μια οργανωση σε ολα που εγω ακομη μετα απο 4 χρονια δεν την πιστευω!ειμαι χαρουμενη που ζω εδω αλλα για μενα τιποτα δεν συγκινεται με αυτα που χανω. Τον καημενο τον αντρα μου τον εχω πρηξει και ετσι συμφωνει οτι σε λιγα χρονια θα το συζητησουμε σοβαρα.:P

Ωραία ιδέα @kastel ποια κοπέλα θα μπορούσε να το φτιάξει?

Just now, Mar-micky είπε:

Εγώ αγοράκι κορίτσια... Έτσι για να κάνω το χατίρι του άντρα μου... χαχαχα...γερά να είναι... 

Πάντως εδώ Λάρισα σήμερα έχει 25 βαθμούς κ ακόμα δεν έχει μεσημεριασει για τα καλά.. το βραδάκι έχει λίγη ψυχριτσα αλλά ο χειμώνας δεν έχει έρθει...

Όσο για συμπτώματα έχουν φυγειβολα εκτός από κάτι πονοκεφάλους που κ που κ την αηδία για κάποια φαγητά...

 

@Mar-micky με το καλό κορίτσι μου!! Πόσο είσαι κ φάνηκε?

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Athina3 είπε:

 

Ωραία ιδέα @kastel ποια κοπέλα θα μπορούσε να το φτιάξει?

να το φτιαξω δεν μπορω αλλααααα μπορω να δωσω οδηγιες! Πηγαινεις στο σαι της lilypie και επιλεγεις το τικερακι σου. Το φτιαχνεις οπως εσυ θελεις... μετα πρεπει να διαλεξεις την επιλογη "forum" και μετα το "PseudoHTML, UBBCode and BB Code". Τελος κανεις αντιγραφη τον συνδεσμο που θα σου δωσει και επικολληση στην υπογραφη σου εδω στο φορουμ! Αντε να ξερουμε ποσο ειναι η καθεμια, ειμαστε πολλες!  :D

  • Μου αρέσει 1

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

πως το βρηκε μεγαλύτερο; στις μετρήσεις; 

Έπρεπε να είναι λίγο μικρότερο σε εκατοστά και το βρήκε λίγο παραπάνω.

Πρόβλημα δεν υπάρχει αν βγει λίγο μεγαλύτερο ή λίγο μικρότερο αλλά επειδή είναι οριακά για να κάνεις τροφοβλάστη δεν προλαβαίνω για απόξεση.

Έχω ραντεβού σήμερα με το γυναικολόγο μου να δούμε τι θα μου προτείνει.

Πάντως επειδή θέλω να είμαι αισιόδοξη πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ.

Και τέλος πάντως αν πρόκειται να χάσεις ένα παιδί η μέθοδος είναι το τελευταίο.

Κάνεις κι εσύ αντιπηκτικές; Εγώ πρέπει να τις κάνω μέχρι 6 εβδομάδες μετά τον τοκετό. Και salospir μέχρι 28 εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Έπρεπε να είναι λίγο μικρότερο σε εκατοστά και το βρήκε λίγο παραπάνω.

Πρόβλημα δεν υπάρχει αν βγει λίγο μεγαλύτερο ή λίγο μικρότερο αλλά επειδή είναι οριακά για να κάνεις τροφοβλάστη δεν προλαβαίνω για απόξεση.

Έχω ραντεβού σήμερα με το γυναικολόγο μου να δούμε τι θα μου προτείνει.

Πάντως επειδή θέλω να είμαι αισιόδοξη πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ.

Και τέλος πάντως αν πρόκειται να χάσεις ένα παιδί η μέθοδος είναι το τελευταίο.

Κάνεις κι εσύ αντιπηκτικές; Εγώ πρέπει να τις κάνω μέχρι 6 εβδομάδες μετά τον τοκετό. Και salospir μέχρι 28 εβδομάδα.

ναι κανω , για προληπτικους λογους (λογω αποτυχημενων σπερματεγχυσεων και εξωσωματικων) και εγω λογικα μεχρι λιγο πριν την γεννα θα τις κανω. με εχουν κουρασει λιγο γιατι συνεχεια μελανιαζω και εχω και λιγο φαγουρα αλλα αφου ειναι για καλο του παιδιου εννοειται θα τις κανω. 

εσυ λες τροφοβλαστη ε; εγω δεν εχω καταληξει ποια θα κανω. αμνιο ή nipt? ακομα το ψαχνω... 

Just now, kastel είπε:

υπαρχει και η ΝΙΡΤ που περιλαμβανει πολλα και σπανια συνδρομα απλα απο οσο μου ειπε η γιατρος μου το ποσοστο επιτυχιας ειναι γυρω στο 75% ενω για τα 3 συνδρομα κοντα στο 98%. Εχεις ιστορικο η μονο η ηλικια ειναι στη μεση?

μονο η ηλικια , δεν εχουμε ιστορικο ... 


ghbcp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

ναι κανω , για προληπτικους λογους (λογω αποτυχημενων σπερματεγχυσεων και εξωσωματικων) και εγω λογικα μεχρι λιγο πριν την γεννα θα τις κανω. με εχουν κουρασει λιγο γιατι συνεχεια μελανιαζω και εχω και λιγο φαγουρα αλλα αφου ειναι για καλο του παιδιου εννοειται θα τις κανω. 

εσυ λες τροφοβλαστη ε; εγω δεν εχω καταληξει ποια θα κανω. αμνιο ή nipt? ακομα το ψαχνω... 

μονο η ηλικια , δεν εχουμε ιστορικο ... 

Κι εμένα η κοιλιά μου είναι μώβ. Έχει τύχει 3 φορές και τρέχει αίμα άσχετη ώρα. Έκανα το πρωί την ένεση και το απόγευμα έτρεχε αίμα. Ο γιατρός είπε ότι μάλλον χτύπησα αγγείο. Ως και στο γιατρό εργασίας πήγα ένα μεσημέρι γιατί έτρεχε αίμα. Μου έβαλε κάτι αυτοκόλλητες γάζες και όλα καλά. Εκείνος μου είπε ότι μπορεί να πήγε στραβά η βελόνα και άνοιξε μεγαλύτερη τρύπα...

Εγώ έλεγα για άμνιο αλλά μου είπαν καλύτερα τροφοβλάστη για να μην περιμένω μέχρι 16-17 εβδομάδα.

Τώρα πάλι αφού δεν προλαβαίνω θα περιμένω ως τότε μάλλον και βλέπουμε.

Η αυχενική σου πάντως είναι καλή. Η ηλικία από μόνη της δεν αποτελεί ένδειξη αλλά να κάνεις όπως νιώθεις καλύτερα.

Το nipt είναι πάλι στατιστικό αλλά με μεγαλύτερη ακρίβεια από την αυχενική, αν τα λέω καλά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ZOIRITA20813 είπε:

μονο η ηλικια , δεν εχουμε ιστορικο ... 

πολυ στεναχωρο αυτο ρε συ..μαλλον φοβαται πολυ ο γιατρος σου για να το θελει. Ας ελπισουμε για το καλυτερο, ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι ολα καλα.!

Just now, ciqa είπε:

Έπρεπε να είναι λίγο μικρότερο σε εκατοστά και το βρήκε λίγο παραπάνω.

Πρόβλημα δεν υπάρχει αν βγει λίγο μεγαλύτερο ή λίγο μικρότερο αλλά επειδή είναι οριακά για να κάνεις τροφοβλάστη δεν προλαβαίνω για απόξεση.

Έχω ραντεβού σήμερα με το γυναικολόγο μου να δούμε τι θα μου προτείνει.

Πάντως επειδή θέλω να είμαι αισιόδοξη πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ.

Και τέλος πάντως αν πρόκειται να χάσεις ένα παιδί η μέθοδος είναι το τελευταίο.

Κάνεις κι εσύ αντιπηκτικές; Εγώ πρέπει να τις κάνω μέχρι 6 εβδομάδες μετά τον τοκετό. Και salospir μέχρι 28 εβδομάδα.

Εσενα γιατι σου ειπε για αμνιο? Υπαρχει ιστορικο? Να μη στεναχωριεστε μονο, ολα θα ειναι καλα σιγουρα.

  • Μου αρέσει 2

UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Έπρεπε να είναι λίγο μικρότερο σε εκατοστά και το βρήκε λίγο παραπάνω.

Πρόβλημα δεν υπάρχει αν βγει λίγο μεγαλύτερο ή λίγο μικρότερο αλλά επειδή είναι οριακά για να κάνεις τροφοβλάστη δεν προλαβαίνω για απόξεση.

Έχω ραντεβού σήμερα με το γυναικολόγο μου να δούμε τι θα μου προτείνει.

Πάντως επειδή θέλω να είμαι αισιόδοξη πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ.

Και τέλος πάντως αν πρόκειται να χάσεις ένα παιδί η μέθοδος είναι το τελευταίο.

Κάνεις κι εσύ αντιπηκτικές; Εγώ πρέπει να τις κάνω μέχρι 6 εβδομάδες μετά τον τοκετό. Και salospir μέχρι 28 εβδομάδα.

Παντως εμενα ο γιος μου μεχρι να μπω στο μηνα μου εβγαινε μια βδομαδα μεγαλυτερος.Ποτε δεν αγχωθηκε ο γιατρος.Οποτε περιμεναμε μεγαλοσωμο μωρο αλλα τον τελευταιο μηνα δεν πηρε σχεδον τιποτα λογω γερασμενου πλακουντα και βγηκε 2800 στην κατωτερη καμπυλη για νεογεννητο.Εμας μας συστησε λογω της αυξημενης πιθανοτητας 1/360 για συνδρομο down να κανουμε αμνιο αλλα δεν μας πιεσε ουτε μας αγχωσε.Γιατι και παλι μιλαει το pappa για πιθανοτητες.Δηλ.αν εκανα 360 παιδια το ενα πιθανον να ειχε συνδρομο down.Δεν μας συστησε τροφοβλαστη γιατι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να χασεις ενα γερο μωρο.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Παντως εμενα ο γιος μου μεχρι να μπω στο μηνα μου εβγαινε μια βδομαδα μεγαλυτερος.Ποτε δεν αγχωθηκε ο γιατρος.Οποτε περιμεναμε μεγαλοσωμο μωρο αλλα τον τελευταιο μηνα δεν πηρε σχεδον τιποτα λογω γερασμενου πλακουντα και βγηκε 2800 στην κατωτερη καμπυλη για νεογεννητο.Εμας μας συστησε λογω της αυξημενης πιθανοτητας 1/360 για συνδρομο down να κανουμε αμνιο αλλα δεν μας πιεσε ουτε μας αγχωσε.Γιατι και παλι μιλαει το pappa για πιθανοτητες.Δηλ.αν εκανα 360 παιδια το ενα πιθανον να ειχε συνδρομο down.Δεν μας συστησε τροφοβλαστη γιατι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να χασεις ενα γερο μωρο.

1/360 είχες τροποποιημένη ή απλή; Εμένα η απλή είναι 1/65 και η τροποποιημένη 1/1300 για Τρισωμία 21, 1/160 και τροποποιημένη 1/3000 για Τρισωμία 18 και 1/500 και τροποποιημένη 1/10000 για Τρισωμία 13.

Αμνιο θέλω να κάνω όχι τροφοβλάστη. Θα τα συζητήσω σήμερα το βράδυ με το γιατρό μου. Αμνιο θέλω και λόγω ηλικίας και λόγω των αποβολών που είχα. Ναι μεν μπορεί να οφείλονταν στις θρομβώσεις αλλά αν οφείλονταν σε γονίδιο; Δε θέλω να ρισκάρω...

Πάντως από την αυχενική και μετά με έπιασε μια μεγάλη αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε καλά. Μακάρι να μη βγω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, kastel said:

να το φτιαξω δεν μπορω αλλααααα μπορω να δωσω οδηγιες! Πηγαινεις στο σαι της lilypie και επιλεγεις το τικερακι σου. Το φτιαχνεις οπως εσυ θελεις... μετα πρεπει να διαλεξεις την επιλογη "forum" και μετα το "PseudoHTML, UBBCode and BB Code". Τελος κανεις αντιγραφη τον συνδεσμο που θα σου δωσει και επικολληση στην υπογραφη σου εδω στο φορουμ! Αντε να ξερουμε ποσο ειναι η καθεμια, ειμαστε πολλες!  :D

ευχαριστούμε για τις οδηγίες. Το δοκίμασα, δεν είμαι σίγουρη ότι το κατάφερα :)

3aPTp1.png

  • Μου αρέσει 1

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία_Λ είπε:

ευχαριστούμε για τις οδηγίες. Το δοκίμασα, δεν είμαι σίγουρη ότι το κατάφερα :)

3aPTp1.png

ναι ναι φαινεται τελεια! Παρακαλω ειναι ωραιο να ξερουμε ποσο ειμαστε τωρα :)


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Μαρία_Λ είπε:

ευχαριστούμε για τις οδηγίες. Το δοκίμασα, δεν είμαι σίγουρη ότι το κατάφερα :)

 

ααα οχι πρεπε να το βαλεις στην υπογραφη σου στο φορουμ, τωρα βγαιει καθε φορα που κανουμε παραθεση και δεν εγκρινεται απο το φορουμ! 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Athina3 είπε:

Πολλά κοριτσάκια διάβασα!! Με το καλό!! Γερά να ναι κ να πάνε όλα καλά!!

Δυστυχώς εδώ  Ελλάδα στο σύστημα υγείας κ στο εκπαιδευτικό είμαστε πολύ πίσω..

Ωραία ιδέα @kastel ποια κοπέλα θα μπορούσε να το φτιάξει?

@Mar-micky με το καλό κορίτσι μου!! Πόσο είσαι κ φάνηκε?

13 ακριβώς..  Είδαμε τα πάντα...εγκέφαλο καρδιά κ κοιλίες..χεράκια κ δάχτυλα.. μύτη ματια χειλάκια.. στομαχακι νεφρά πνευμονακια, ουρ.κυστη ,ποδαράκια ,σπονδ στήλη, και είδε ότι δεν υπάρχει παλινδρόμηση κ ομφαλοκοιλη... 

Και μας είπε ότι κατά 90% είναι αγόρι..Δεν έχω πως να βάλω εικόνα για να σ δείξω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel είπε:

ααα οχι πρεπε να το βαλεις στην υπογραφη σου στο φορουμ, τωρα βγαιει καθε φορα που κανουμε παραθεση και δεν εγκρινεται απο το φορουμ! 

Ξερεις τι προβλημα μου βγαζει;Οτι δεν ταιριαζει το email με τον κωδικο.Και ειμαι σιγουρη οτι ειναι σωστα.Προχτες το δοκιμασα και ηταν ενταξει.Θα προσπαθησω ξανα.

Πηγα το απογευμα στη δουλεια και πηρα 500ml ορο και τωρα παιρνω κι αλλο στο σπιτι,λιγο να παρω υγρα.Δεν ηθελα να νοσηλευτω παλι.Καλυτερα σπιτι μου.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Ξερεις τι προβλημα μου βγαζει;Οτι δεν ταιριαζει το email με τον κωδικο.Και ειμαι σιγουρη οτι ειναι σωστα.Προχτες το δοκιμασα και ηταν ενταξει.Θα προσπαθησω ξανα.

Πηγα το απογευμα στη δουλεια και πηρα 500ml ορο και τωρα παιρνω κι αλλο στο σπιτι,λιγο να παρω υγρα.Δεν ηθελα να νοσηλευτω παλι.Καλυτερα σπιτι μου.

Μπορείς να το κάνεις και σαν επισκέπτης νομίζω. 

Ακόμη εμετούς ε; βοήθησε λίγο ο όρος; καλύτερα σπίτι σου εννοείται, αφού ξέρεις και πως να το κάνεις. Ελπίζω να νιώσεις σύντομα καλύτερα. 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...