Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια τελικά με κράτησαν και για 4ο όρο! μου το χαμήλωσαν δοκιμαστικά στις 40 μονάδες δλδ να πέφτει πιο αργά με την προϋπόθεση να δουν πως παω και να κάνω nst ώστε να φύγω αύριο , αλλά μου το ανέβασε πάλι στο 60 όπως ήταν αρχικά! 😔 

      • Ευχή 2
      • Δύναμη! 1

Μανούλες Μάιου 2020!!!


Ξένη

Recommended Posts

Just now, Alexandrath είπε:

@Athina3 @kastel Στην αρχή πανικοβλήθηκα, αλλα οταν ηρέμησα κ μίλησα και με τους άλλους γιατρούς κατάλαβα οτι μάλλον έπαιζε και το θέμα το οικονομικό γιατί μου ζήτησε 700€! Και μάλιστα δεν ήθελε να το αυζητήσω με άλλον κόσμο & να κλείσω ραντεβού άμεσα.

Ε πες έτσι, οικονομικό ήταν το θέμα. Ε τότε την απάντηση την έχεις μόνη σου! :)

Just now, Ξένη είπε:

Στην αρχή κοιτούσε το μωρό με υπέρηχο στην κοιλιά αλλά μετά κολπικό, μπορεί και από τον φόβο μου γιατί δεν μου είχε ξαναπεί να μην κουράζομαι και τα σχετικά, ελπίζω την άλλη φορά που θα πάω να έχει ανέβει ο πλακούντας. 

Σιγουρα το μυαλό μας κάνει τέτοια.. Όσο για τον πλακούντα προφανώς πρέπει να προσέχεις μέχρι τουλάχιστον την επόμενη φορά. Μην ανησυχείς πάντως πολλές είχαν χαμηλό πλακούντα δεν σημαίνει τίποτα. Όλα θα πάνε καλά. 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Alexandrath είπε:

@kastel Ναι συμφωνώ, αλλα πάντα σου μένει η σκέψη, μήπως και... πολυ κακό αυτό με τους γιατρούς.. να σου χαλάσει την ψυχολογία χωρίς να υπάρχει λόγος..

Φυσικά και έχεις αμφιβολία αλλά όταν στον έχουν πει 3 άλλοι γιατροί, κάτι βρωμάει νομίζω.. Στο τέλος όλα καλά θα είναι. 


UuEIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες! 

Σήμερα όλο διαβάζω και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι. Απλός μοριακός καριότυπος κυστική ίνωση αμνιοπαρακέντηση τροφοβλάστη. 

Πόνεσε το κεφάλι μου... Εσείς έχετε κάνει εξέταση για κυστική ίνωση; και ο σύζυγος; 

Είναι τόσα που δεν έχω κάνει και ανησυχώ... 

Και ερώτηση προς τα κορίτσια που έχουν κάνει άμνιο σε ποιό κέντρο την έκαναν; Μου έχουν προτείνει δυο και δεν ξέρω που να πάω.

Όχι άλλο άγχος γίνεται; Μόνη μου το προκαλώ αλλά δε μπορώ διαφορετικά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Athina3 είπε:

Kοριτσια μου πριν λίγο γύρισα το Σάββατο θα βγει κ η αίματος καλά μας τα βρήκε όλα η γιατρός Δόξα το Θεό!! Μάλλον αγορακι μας είπε δε φαινόταν καλά στον υπέρηχο φαινόταν 12+3 6 εκατοστά. Εύχομαι να μας βγουν σε όλα τα αποτελέσματα καλά σε όλες μας!!!

Μπραβο!Πολυ χαρηκα.Εγω πηρα το χαπι και νιωθω καλυτερα για λιγο τουλαχιστον.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Σήμερα όλο διαβάζω και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι. Απλός μοριακός καριότυπος κυστική ίνωση αμνιοπαρακέντηση τροφοβλάστη. 

Πόνεσε το κεφάλι μου... Εσείς έχετε κάνει εξέταση για κυστική ίνωση; και ο σύζυγος; 

Είναι τόσα που δεν έχω κάνει και ανησυχώ... 

Και ερώτηση προς τα κορίτσια που έχουν κάνει άμνιο σε ποιό κέντρο την έκαναν; Μου έχουν προτείνει δυο και δεν ξέρω που να πάω.

Όχι άλλο άγχος γίνεται; Μόνη μου το προκαλώ αλλά δε μπορώ διαφορετικά...

Για κυστική κάνεις την εξέταση την ημέρα που θα κάνεις την αυχενική. Γιατί να κάνεις αμνιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Καλησπέρα σε όλες! 

Σήμερα όλο διαβάζω και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι. Απλός μοριακός καριότυπος κυστική ίνωση αμνιοπαρακέντηση τροφοβλάστη. 

Πόνεσε το κεφάλι μου... Εσείς έχετε κάνει εξέταση για κυστική ίνωση; και ο σύζυγος; 

Είναι τόσα που δεν έχω κάνει και ανησυχώ... 

Και ερώτηση προς τα κορίτσια που έχουν κάνει άμνιο σε ποιό κέντρο την έκαναν; Μου έχουν προτείνει δυο και δεν ξέρω που να πάω.

Όχι άλλο άγχος γίνεται; Μόνη μου το προκαλώ αλλά δε μπορώ διαφορετικά...

Εκανα εγω για κυστικη ινωση στην πρωτη εγκυμοσυνη.Ηταν αρνητικη οποτε δεν χρειαστηκε να κανει ο αντρας μου.Πρεπει να εχουν και οι δυο για να νοσει το παιδι


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandrath είπε:

Για κυστική κάνεις την εξέταση την ημέρα που θα κάνεις την αυχενική. Γιατί να κάνεις αμνιο;

Άμνιο θα κάνω λόγω ηλικίας και προηγούμενων αποβολών. Μου είπαν συμπεριλαμβάνεται ένας έλεγχος για κυστική αλλά όχι όλες οι μεταλλάξεις και όλο διαβάζω και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω.

 

Just now, Comet είπε:

Εκανα εγω για κυστικη ινωση στην πρωτη εγκυμοσυνη.Ηταν αρνητικη οποτε δεν χρειαστηκε να κανει ο αντρας μου.Πρεπει να εχουν και οι δυο για να νοσει το παιδι

Σε ποιό κέντρο την έκανες; Έμεινες ευχαριστημένη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Άμνιο θα κάνω λόγω ηλικίας και προηγούμενων αποβολών. Μου είπαν συμπεριλαμβάνεται ένας έλεγχος για κυστική αλλά όχι όλες οι μεταλλάξεις και όλο διαβάζω και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω.

 

Σε ποιό κέντρο την έκανες; Έμεινες ευχαριστημένη;

Να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι πως λεγεται,ηταν πανω στην Τσιμισκη.Εκει ειχα κανει και το pappa.

Πολυ σε αγχωσανε με ολα αυτα.Θα κανεις οτι σου πει ο γιατρος αν τον εμπιστευεσαι και προσπαθησε να χαλαρωσεις.Εμεις τοτε με την αμνιο ειχαμε πει οτι θα κανουμε οτι προτεινει ο γιατρος(δεν μας πιεσε αλλα ειπε οτι στη γυναικα του θα εκανε )και δεν το ξανασυζητησαμε.Αλλιως θα τρελαθεις.

Just now, Alexandrath είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 29 χρονών, (πρώτη εγκυμοσύνη) 13 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες έκανα την αυχενική διαφάνεια.

Οι τιμές της ελεύθερης β-hCG ήταν

166,90 IU/I ισοδύναμο με 4,454 ΜοΜ και

PAPP-A 3,860 IU/I ισοδύναμο με 0,858 ΜοΜ. Ο υπέρηχος ήταν πολύ καλός με καμία ένδειξη ανησυχίας. Ο εξωτερικός γιατρός που μου έκανε την αυχενική μου είπε οτι δεν υπάρχει ζήτημα για σύνδρομο down αλλά λόγω της αυξημένης χοριακής μου είπε να σκεφτώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Με 3 άλλους γυναικολόγους που μίλησα, μου είπαν οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, οτι οι αιματολογικές είναι κάποιες φορές αναξιόπιστες κ οτι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Μου είπαν για την αιματολογική μόνο κ μόνο για να μου φύγει απο το κεφάλι η ιδέα. (Η αμνιοπαρακέντηση γίνεται τόσο νωρίς; Δεν είναι πολυ επικίνδυνο;) 

Η αμνιο γινεται μετα την 15η βδομαδα.Οσο πιο μετα τοσο πιο ασφαλες για το εμβρυο.Εμεις καναμε μαζι με τη β επιπεδου δηλ.την 22η.Ετσι θα κανουμε και τωρα

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Comet είπε:

Να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι πως λεγεται,ηταν πανω στην Τσιμισκη.Εκει ειχα κανει και το pappa.

Πολυ σε αγχωσανε με ολα αυτα.Θα κανεις οτι σου πει ο γιατρος αν τον εμπιστευεσαι και προσπαθησε να χαλαρωσεις.Εμεις τοτε με την αμνιο ειχαμε πει οτι θα κανουμε οτι προτεινει ο γιατρος(δεν μας πιεσε αλλα ειπε οτι στη γυναικα του θα εκανε )και δεν το ξανασυζητησαμε.Αλλιως θα τρελαθεις.

Αυτό ακριβώς μου είπε χθες! Μου λέει η απόφαση είναι δική σου η αυχενική είναι καλή και είμαι ευχαριστημένος αλλά στο λέω μόνο επειδή βλέπω ότι το έχεις ήδη αποφασίσει, στη γυναίκα μου θα έλεγα να το κάνει. Δε μου ζήτησε κάτι εξειδικευμένο μάλλον μόνο ο μοριακός καρυότυπος αρκεί. 

Να είσαι καλά Comet με ξεάγχωσες λίγο! Μάλλον πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ciqa είπε:

Αυτό ακριβώς μου είπε χθες! Μου λέει η απόφαση είναι δική σου η αυχενική είναι καλή και είμαι ευχαριστημένος αλλά στο λέω μόνο επειδή βλέπω ότι το έχεις ήδη αποφασίσει, στη γυναίκα μου θα έλεγα να το κάνει. Δε μου ζήτησε κάτι εξειδικευμένο μάλλον μόνο ο μοριακός καρυότυπος αρκεί. 

Να είσαι καλά Comet με ξεάγχωσες λίγο! Μάλλον πολύ!

Στην Τσιμισκή είναι το Access to Genome

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Alexandrath είπε:

@Athina3 @kastel Στην αρχή πανικοβλήθηκα, αλλα οταν ηρέμησα κ μίλησα και με τους άλλους γιατρούς κατάλαβα οτι μάλλον έπαιζε και το θέμα το οικονομικό γιατί μου ζήτησε 700€! Και μάλιστα δεν ήθελε να το αυζητήσω με άλλον κόσμο & να κλείσω ραντεβού άμεσα.

@Alexandrath καλημέρα! Νομίζω βασική αρχή είναι να εμπιστευόμαστε τον γιατρό μας. Εσύ τον ξέρεις? Σου βγάζει εμπιστοσύνη?

6 ώρες πρίν, ciqa είπε:

Αυτό ακριβώς μου είπε χθες! Μου λέει η απόφαση είναι δική σου η αυχενική είναι καλή και είμαι ευχαριστημένος αλλά στο λέω μόνο επειδή βλέπω ότι το έχεις ήδη αποφασίσει, στη γυναίκα μου θα έλεγα να το κάνει. Δε μου ζήτησε κάτι εξειδικευμένο μάλλον μόνο ο μοριακός καρυότυπος αρκεί. 

Να είσαι καλά Comet με ξεάγχωσες λίγο! Μάλλον πολύ!

Κοριτσάκι μου τότε κάντο να σου φύγει κάθε κακή ιδέα!! Όλα καλά θα πάνε!! Δυστυχώς το άγχος μας σύντροφευει κ δε μπορούμε να το ελέγξουμε,δεν είσαι μόνη σου σε αυτό όλες μας λίγο πολύ έτσι νιώθουμε νομίζω!!!

  • Μου αρέσει 1

KF9Mp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ciqa said:

Καλησπέρα σε όλες! 

Σήμερα όλο διαβάζω και έχω αρχίσει να τρελαίνομαι. Απλός μοριακός καριότυπος κυστική ίνωση αμνιοπαρακέντηση τροφοβλάστη. 

Πόνεσε το κεφάλι μου... Εσείς έχετε κάνει εξέταση για κυστική ίνωση; και ο σύζυγος; 

Είναι τόσα που δεν έχω κάνει και ανησυχώ... 

Και ερώτηση προς τα κορίτσια που έχουν κάνει άμνιο σε ποιό κέντρο την έκαναν; Μου έχουν προτείνει δυο και δεν ξέρω που να πάω.

Όχι άλλο άγχος γίνεται; Μόνη μου το προκαλώ αλλά δε μπορώ διαφορετικά...

Καλημερα...μην αγχωνεσαι!! την κυστικη ινωση την κανουμε στην πρωτη μας εγκυμοσυνη και μετα δεν την ξανακανουμε..ειναι σχετικα καινουρια εξεταση που ανιχνευει γονιδιακες μεταλαξεις που προκαλουν θανατο στο μωρο που γεννιεται μετα... Εμενα ο γιατρος μου , μου συστησε να την κανω στο atg αθηνων , αλλα επειδη αυτον τον μηνα μετακομισαμε και ειχα και την αυχενικη οπως καταλαβαινεις ειμαστε παρα πολυ στενα... την εξετασε μου την εγραψε, αλλα σε ιδιωτικο εχεις εκπτωση 50 ευρω , οποτε εκει θα πληρωνα 100...
Μετα απο μια ερευνα ειδα πως την εχουν κανει πολλες κοπελες στο Λαικο οποτε σκεφτομαι να παω εκει...  για μενα αυτη η εξεταση καλο ειναι να γινεται..εαν εχεις το γονιδιο την κανει  και ο συζυγος το προβλημα ειναι οταν το εχουν και οι δυο..κατι σαν το στιγμα σκεψου..

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...