Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θυρωειδης κ εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια... 

Έχει λίγες μέρες που έμαθα ότι έχω θέμα με τον θυρωειδη θα πάω για υπέρηχο κτλ.. Αλλά με αγχώνει το γεγονός... Δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα.... Πριν 4 μήνες περίπου απέβαλα... Κ με έχει κάνει όλο αυτό να ανησυχήσω παραπάνω για μια επόμενη εγκυμοσύνη κ αν πλέον θα είναι εύκολο να πιάσω πάλι. 

Εχει κάποια  παρόμοιο θεμα? 

Σας ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νινι2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... 

Έχει λίγες μέρες που έμαθα ότι έχω θέμα με τον θυρωειδη θα πάω για υπέρηχο κτλ.. Αλλά με αγχώνει το γεγονός... Δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα.... Πριν 4 μήνες περίπου απέβαλα... Κ με έχει κάνει όλο αυτό να ανησυχήσω παραπάνω για μια επόμενη εγκυμοσύνη κ αν πλέον θα είναι εύκολο να πιάσω πάλι. 

Εχει κάποια  παρόμοιο θεμα? 

Σας ευχαριστω

 

Στην πρωτη εγκυμοσυνη βγηκε στο προγεννητικο ελεγχο μια tsh οριακα στο 4,7.(απεβαλα για αλλο λογο)Εκανα υπερηχο και βγηκε υποθυρεοειδισμος hashimoto.(ειχα μεινει εγκυος τον δευτερο μηνα προσπαθειων).Οι γυναικολογοι θελουν μια tsh κατω απο 2,5 .Οποτε ξεκινησα t4 και επεσε στο 2,7 και εμεινα στο γιο μου με την πρωτη προσπαθεια.Και τωρα με tsh 3,6 εμεινα παλι με την πρωτη προσπαθεια και ανεβασα το χαπι για την εγκυμοσυνη.

Θελω να πω οτι ενας αρυθμιστος θυροειδης ενοχοποιειται για αποβολες πρωτου τριμηνου αλλα δεν σε εμποδιζει να μεινεις εγκυος.(εκτος αν ειναι πολυ στα υψη).Επισης με ενα χαπι ρυθμιζεται ευκολα...Κανε τον υπερηχο και μην ανησυχεις..

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Στην πρωτη εγκυμοσυνη βγηκε στο προγεννητικο ελεγχο μια tsh οριακα στο 4,7.(απεβαλα για αλλο λογο)Εκανα υπερηχο και βγηκε υποθυρεοειδισμος hashimoto.(ειχα μεινει εγκυος τον δευτερο μηνα προσπαθειων).Οι γυναικολογοι θελουν μια tsh κατω απο 2,5 .Οποτε ξεκινησα t4 και επεσε στο 2,7 και εμεινα στο γιο μου με την πρωτη προσπαθεια.Και τωρα με tsh 3,6 εμεινα παλι με την πρωτη προσπαθεια και ανεβασα το χαπι για την εγκυμοσυνη.

Θελω να πω οτι ενας αρυθμιστος θυροειδης ενοχοποιειται για αποβολες πρωτου τριμηνου αλλα δεν σε εμποδιζει να μεινεις εγκυος.(εκτος αν ειναι πολυ στα υψη).Επισης με ενα χαπι ρυθμιζεται ευκολα...Κανε τον υπερηχο και μην ανησυχεις..

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ... Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι αρκετά άλλα. Και το μήνυμα σου με. Καθυσηχασε αρκετά!!! 

Να περιμένω μέχρι να πάρω κάποιο Χάπι για τη ρύθμιση του ή να συνεχίσω κανονικά τις προσπάθειες για εγκυμοσυνη? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ... Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι αρκετά άλλα. Και το μήνυμα σου με. Καθυσηχασε αρκετά!!! 

Να περιμένω μέχρι να πάρω κάποιο Χάπι για τη ρύθμιση του ή να συνεχίσω κανονικά τις προσπάθειες για εγκυμοσυνη? 

Συγνωμη που αργω αλλα ειμαι στη δουλεια.Ποσο tsh εχεις;Καλυτερα να περιμενεις να ρυθμιστει.Ο γυναικολογος μου ηταν αυστηρος σε αυτο.Μπορει να παρει καποιους μηνες(λιγους).


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Νινι2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... 

Έχει λίγες μέρες που έμαθα ότι έχω θέμα με τον θυρωειδη θα πάω για υπέρηχο κτλ.. Αλλά με αγχώνει το γεγονός... Δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα.... Πριν 4 μήνες περίπου απέβαλα... Κ με έχει κάνει όλο αυτό να ανησυχήσω παραπάνω για μια επόμενη εγκυμοσύνη κ αν πλέον θα είναι εύκολο να πιάσω πάλι. 

Εχει κάποια  παρόμοιο θεμα? 

Σας ευχαριστω

 

Καλημέρα κοπέλα μου ... 

Να σου πω πρώτα από όλα πως ο θυρεοειδής ρυθμίζεται και δεν είναι κάτι τραγικό . Βέβαια μπορεί η αποβολή σου να οφείλεται σε αυτό αλλά μπορεί και όχι . Επίσης στο αν θα μείνεις έγκυος από ότι ξέρω από μένα παίζει ρόλο και ο θυρεοειδής . 

Τι tsh εχεις? 

Εγώ πριν μείνω έγκυος είχε υπερθυρεοειδισμό. Επερνα τα φάρμακα μου και προσπαθούσα να τον ρυθμίσω. Η ενδοκρινολόγος μου είχε δώσει απογοητευτικό να μείνω έγκυος για κάποιο διάστημα . Εφόσον μου έδωσε το οκ έμεινα στο πρώτο μήνα έγκυος . Μιλάμε προσπαθούσαμε δύο χρόνια και τον θυροειδή τον ανακάλυψα στο τελευταίο εξάμηνο . 

Της έκανε μεγάλη εντύπωση που έμεινα έγκυος στο πρώτο μήνα το οποίο δεν ήταν και ιδανικό στην δικιά μου περίπτωση . 

Αλλά στο τέλος με την σωστή παρακολούθηση έχω την μπέμπα μου . 

Στην αρχή σου έρχεται λίγο σοκ και λες ότι δεν θα τα καταφέρεις . 

Αλλά τα κατάφερα εγώ με έναν πολύ επιθετικό θυροειδή. 

Οπότε ενημέρωσε μας πώς πήγε ο υπέρηχος . 

Και μην αγχώνεσαι .

  • Μου αρέσει 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μην απογοητεύσαι !!Έχω χρόνια θυρεωειδη που ρυθμιστηκε με χάπι κ έμεινα με την πρώτη έγκυος!Τους πρώτους μήνες βέβαια της εγκυμοσύνης ξαφνικά  είχε απορυθμιστει αλλά σε συνεννόηση με τον ενδοκρινολόγο αλλάξαμε δοσολογία ,χάπι κτλ κ τώρα μπορώ να πω πως πάμε καλά!Αν έχεις ενδοκρινολόγο από κοντά ,μη φοβάσαι τίποτα!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ hashimoto. Εμένα ο θυρεοειδης μου δούλευε ακόμη εντός ορίων. Παρ όλα αυτά 3 μήνες πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες ξεκίνησα το χάπι με σκοπό η tsh να είναι κάτω από 2.Ο ενδοκρινολογος μου μου εξήγησε κάτι. Να ρυθμιστεί ο θυρεοειδης είναι εύκολο και φυσικά θα μείνεις εγγύος. Όμως επειδή οι νευρώνες του εγκεφάλου του μωρού αναπτύσσονται τους πρώτους μήνες της εγγύμοσυνης και ο θυρεοειδης συμβάλει σε αυτό γιατί το έμβρυο δεν έχει ορμόνες είναι απαραίτητο να είναι ρυθμισμένος σωστά για να μην έχει πρόβλημα το παιδί. Δεν είναι σίγουρο, είναι όμως πια πιθανότητα που καμιά μαμα δεν την θελει. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μείνεις εγγύος όμως καλά θα είναι να μην μείνεις. Πρώτα ρυθμίζεις τον θυροειδη και μετά εγγυμοσυνη. Ειναι από τα πιο απλά προβλήματα που θα μπορούσες να έχεις 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Comet said:

Συγνωμη που αργω αλλα ειμαι στη δουλεια.Ποσο tsh εχεις;Καλυτερα να περιμενεις να ρυθμιστει.Ο γυναικολογος μου ηταν αυστηρος σε αυτο.Μπορει να παρει καποιους μηνες(λιγους).

Η tsh m είναι 2.13

6 hours ago, Giosotpk said:

Καλημέρα κοπέλα μου ... 

Να σου πω πρώτα από όλα πως ο θυρεοειδής ρυθμίζεται και δεν είναι κάτι τραγικό . Βέβαια μπορεί η αποβολή σου να οφείλεται σε αυτό αλλά μπορεί και όχι . Επίσης στο αν θα μείνεις έγκυος από ότι ξέρω από μένα παίζει ρόλο και ο θυρεοειδής . 

Τι tsh εχεις? 

Εγώ πριν μείνω έγκυος είχε υπερθυρεοειδισμό. Επερνα τα φάρμακα μου και προσπαθούσα να τον ρυθμίσω. Η ενδοκρινολόγος μου είχε δώσει απογοητευτικό να μείνω έγκυος για κάποιο διάστημα . Εφόσον μου έδωσε το οκ έμεινα στο πρώτο μήνα έγκυος . Μιλάμε προσπαθούσαμε δύο χρόνια και τον θυροειδή τον ανακάλυψα στο τελευταίο εξάμηνο . 

Της έκανε μεγάλη εντύπωση που έμεινα έγκυος στο πρώτο μήνα το οποίο δεν ήταν και ιδανικό στην δικιά μου περίπτωση . 

Αλλά στο τέλος με την σωστή παρακολούθηση έχω την μπέμπα μου . 

Στην αρχή σου έρχεται λίγο σοκ και λες ότι δεν θα τα καταφέρεις . 

Αλλά τα κατάφερα εγώ με έναν πολύ επιθετικό θυροειδή. 

Οπότε ενημέρωσε μας πώς πήγε ο υπέρηχος . 

Και μην αγχώνεσαι .

Απογοητευτηκα γιατί τώρα θα πρέπει ν το τρεναρω το. Θέμα παιδί... Και γιαυτό αγχώνομαι...αλλα.δεν μπορώ να το αλλάξω δυστηχως τώρα.. 

Just now, Anna17 said:

Έχω και εγώ hashimoto. Εμένα ο θυρεοειδης μου δούλευε ακόμη εντός ορίων. Παρ όλα αυτά 3 μήνες πριν αρχίσουμε τις προσπάθειες ξεκίνησα το χάπι με σκοπό η tsh να είναι κάτω από 2.Ο ενδοκρινολογος μου μου εξήγησε κάτι. Να ρυθμιστεί ο θυρεοειδης είναι εύκολο και φυσικά θα μείνεις εγγύος. Όμως επειδή οι νευρώνες του εγκεφάλου του μωρού αναπτύσσονται τους πρώτους μήνες της εγγύμοσυνης και ο θυρεοειδης συμβάλει σε αυτό γιατί το έμβρυο δεν έχει ορμόνες είναι απαραίτητο να είναι ρυθμισμένος σωστά για να μην έχει πρόβλημα το παιδί. Δεν είναι σίγουρο, είναι όμως πια πιθανότητα που καμιά μαμα δεν την θελει. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μείνεις εγγύος όμως καλά θα είναι να μην μείνεις. Πρώτα ρυθμίζεις τον θυροειδη και μετά εγγυμοσυνη. Ειναι από τα πιο απλά προβλήματα που θα μπορούσες να έχεις 

Απλά η ιδέα να το τρεναρω τώρα ενώ είμαστε σε αυτό το δρόμο με έριξε.... Κ δεν είχα κανένα απολύτως θέμα πριν.. Λες μετά την αποβολη να απορρύθμιστηκε...? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Η tsh m είναι 2.13

Απογοητευτηκα γιατί τώρα θα πρέπει ν το τρεναρω το. Θέμα παιδί... Και γιαυτό αγχώνομαι...αλλα.δεν μπορώ να το αλλάξω δυστηχως τώρα.. 

Εμένα η tsh σου μου φαίνεται φυσιολογικη ... 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Εμένα η tsh σου μου φαίνεται φυσιολογικη ... 

Τότε γιατί με στέλνουν κ για  άλλες εξετάσεις ο σίδηρος μ είναι πολύ χαμηλός κ ξεκίνησα χάπι αλλιώς εκτός της tsh τι άλλο κοιτάνε? Για να μ. Πουν πάνε για εξετάσεις κ άλλες.. Είμαι Και Γερμανία και εδώ δε σ δίνουν κ πολλές εξηγήσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Νινι2019 είπε:

Τότε γιατί με στέλνουν κ για  άλλες εξετάσεις ο σίδηρος μ είναι πολύ χαμηλός κ ξεκίνησα χάπι αλλιώς εκτός της tsh τι άλλο κοιτάνε? Για να μ. Πουν πάνε για εξετάσεις κ άλλες.. Είμαι Και Γερμανία και εδώ δε σ δίνουν κ πολλές εξηγήσεις 

Και εγώ Γερμανία ημουν σου είπαν ότι έχεις θυροειδή? Συνήθως κάνεις και ft4 ft3  αλλά ίσως εννοούσαν να πας να κάνεις άλλες εξετάσεις λογου σίδηρου όχι απαραίτητα για τον θυροειδή. 

Ο Hausarzt σου που σε έστειλε τώρα ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Και εγώ Γερμανία ημουν σου είπαν ότι έχεις θυροειδή? Συνήθως κάνεις και ft4 ft3  αλλά ίσως εννοούσαν να πας να κάνεις άλλες εξετάσεις λογου σίδηρου όχι απαραίτητα για τον θυροειδή. 

Ο Hausarzt σου που σε έστειλε τώρα ?

Tsh 2.13

Eisen - 24

Transferinsätigung - 7.8

Transferrin (turb) 308

Microsom SD.          23

Αυτες ήταν οι έξτρα αίματος π έδωσα όταν είδε τη tsh 2.13  κ αφού είδε αυτά με έχει στείλει για Sonografie για θυρωειδη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Tsh 2.13

Eisen - 24

Transferinsätigung - 7.8

Transferrin (turb) 308

Microsom SD.          23

Αυτες ήταν οι έξτρα αίματος π έδωσα όταν είδε τη tsh 2.13  κ αφού είδε αυτά με έχει στείλει για Sonografie για θυρωειδη 

Δεν ξερω τι ειναι τα υπολοιπα που γραφεις αλλα η tsh σου ειναι πολυ καλη.Παντως κατι θα ξερει ο γιατρος σου


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νινι2019 είπε:

Tsh 2.13

Eisen - 24

Transferinsätigung - 7.8

Transferrin (turb) 308

Microsom SD.          23

Αυτες ήταν οι έξτρα αίματος π έδωσα όταν είδε τη tsh 2.13  κ αφού είδε αυτά με έχει στείλει για Sonografie για θυρωειδη 

Ναι εγώ την TSH υην βλέπω καλή ..απλά βλέπω πολύ χαμηλό σίδηρο ... 

Να μην λέμε πολλά και δεν είναι ανάγκη να πάει το μυαλό στο κακό . 

Ο γιατρός σου θα ξέρει σίγουρα καλύτερα . Εμπιστευσου τον κ όλα καλά θα πάνε μην αγχώνεσαι . 

Ενημέρωσε μας πώς πήγε η Sonographie...


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο υπέρηχος δεν έχει καμία σχέση με την εγκυμοσύνη. Στον υπερυχο η θα δουν αν έχεις οζους η θα επιβεβαιώσουν την Hashimoto εάν υπάρχει από την εικόνα που θα έχει ο θυρεοειδης.

Καλή μου το θέμα είναι να κάνεις ένα γερό μωράκι. 2 η 5 μήνες πιο αργά δεν έχει σημασία. Κοίτα να μην αγχώνεσαι για τέτοια απλά θέματα γιατί αν δεν έρθει με την πρώτη που είναι και φυσιολογικό απόλυτα εσύ θα τρελαθείς από το άγχος σου νομίζοντας ότι κάτι συμβαίνει.

Η tsh σου είναι πολύ καλή για να μείνεις εγγύος και χθες!  Θέλει να πέσει ελάχιστα για να είναι τελεια. Εμένα για σιγουριά ο ενδοκρινολογος μου την είχε κάτω από 1.5 πριν την σύλληψη και όλο το πρώτο 3μηνο. Βέβαια με το που μείνεις εγγύος θα την ρίξει και η χοριακη. Όσο ανεβαίνει η χοριακη τόσο πέφτει η tsh. Μετά στο δεύτερο τρίμηνο όσο πέφτει η χοριακη τόσο θα ανέβαινει η tsh για αυτό και θα κάνεις κάθε μήνα εξετάση και ο γιατρός σου θα την εκτιμά και ανάλογα θα ρυθμίζει. Αλλά πραγματικά δεν είναι τίποτα. Το σίδηρο σου θεωρώ σαν άσχετη που είμαι ότι ίσως είναι πιο σοβαρό. Γιατί πόσο θα πέσει με την εγγυμοσυνη που τραβάει και το παιδί; επίσης εάν έχεις την δυνατότητα να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου να τον ρωτήσεις για το filicine και αν συμφωνει να το πάρεις από τώρα. Καλό θα είναι να το περνεις από πριν αρχίσεις τις προσπάθειες ώστε να έχεις αποθέματα. Γενικά υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που πρέπει να έχουν συγκεκριμένες τιμές από πριν. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...