Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Θυρωειδης κ εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα έκανα προσπάθειες για εγκυμοσύνη αλλά απέτυχαν εχω πολυκυστικες και δεν κάνω ωορρηξία χωρις Φάρμακα και όταν πήγα ενδοκρινολόγο μου είπε οτο εχω Χασιμότο και να σταματήσω τις προσπάθειες γιατί δεν εχω καλής ποιότητας ωάρια  και πρέπει να πάρω βιταμίνες .εκανα αναλύσεις  

TSH 1,76 

PTH 45,7

T4 free 13,59

Anti TPO Ab 2685,90

Anti TgAb 810,48

vitamin d 41,9

Μου εδωσε αρκετά πράγματα να πίνω  fertilimax , semed, glucophage SR ,sugroguard, vitamin D3 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Twnia είπε:

Κορίτσια καλημέρα έκανα προσπάθειες για εγκυμοσύνη αλλά απέτυχαν εχω πολυκυστικες και δεν κάνω ωορρηξία χωρις Φάρμακα και όταν πήγα ενδοκρινολόγο μου είπε οτο εχω Χασιμότο και να σταματήσω τις προσπάθειες γιατί δεν εχω καλής ποιότητας ωάρια  και πρέπει να πάρω βιταμίνες .εκανα αναλύσεις  

TSH 1,76 

PTH 45,7

T4 free 13,59

Anti TPO Ab 2685,90

Anti TgAb 810,48

vitamin d 41,9

Μου εδωσε αρκετά πράγματα να πίνω  fertilimax , semed, glucophage SR ,sugroguard, vitamin D3 

Δειξτα στο γυναικολόγο σου πριν τα ξεκινήσεις να σου πει και αυτός αν έχει αντίρρηση 

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2019 at 11:23 ΜΜ, Νινι2019 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... 

Έχει λίγες μέρες που έμαθα ότι έχω θέμα με τον θυρωειδη θα πάω για υπέρηχο κτλ.. Αλλά με αγχώνει το γεγονός... Δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα.... Πριν 4 μήνες περίπου απέβαλα... Κ με έχει κάνει όλο αυτό να ανησυχήσω παραπάνω για μια επόμενη εγκυμοσύνη κ αν πλέον θα είναι εύκολο να πιάσω πάλι. 

Εχει κάποια  παρόμοιο θεμα? 

Σας ευχαριστω

 

Εγώ θα σου πρότεινα να τον ρυθμίσεις και μετά να συνεχίζεις τι προσπάθειες γιατί ονθυροριδης θυρεοειδής σιγουρα επηρεάζει την εγκυμοσύνη αλλά και την σωστή αναπτυξη του μωρού. Εγώ είμαι 26+5 και έχω πολύ βαριά μορφή θυρεοειδή και όταν το κατάλαβα ο γιατρός μου απαγορεψε την προσπάθεια.μέχρι να.ρυθμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2019 at 7:57 AM, Anna17 said:

Καλά ο υπέρηχος δεν έχει καμία σχέση με την εγκυμοσύνη. Στον υπερυχο η θα δουν αν έχεις οζους η θα επιβεβαιώσουν την Hashimoto εάν υπάρχει από την εικόνα που θα έχει ο θυρεοειδης.

Καλή μου το θέμα είναι να κάνεις ένα γερό μωράκι. 2 η 5 μήνες πιο αργά δεν έχει σημασία. Κοίτα να μην αγχώνεσαι για τέτοια απλά θέματα γιατί αν δεν έρθει με την πρώτη που είναι και φυσιολογικό απόλυτα εσύ θα τρελαθείς από το άγχος σου νομίζοντας ότι κάτι συμβαίνει.

Η tsh σου είναι πολύ καλή για να μείνεις εγγύος και χθες!  Θέλει να πέσει ελάχιστα για να είναι τελεια. Εμένα για σιγουριά ο ενδοκρινολογος μου την είχε κάτω από 1.5 πριν την σύλληψη και όλο το πρώτο 3μηνο. Βέβαια με το που μείνεις εγγύος θα την ρίξει και η χοριακη. Όσο ανεβαίνει η χοριακη τόσο πέφτει η tsh. Μετά στο δεύτερο τρίμηνο όσο πέφτει η χοριακη τόσο θα ανέβαινει η tsh για αυτό και θα κάνεις κάθε μήνα εξετάση και ο γιατρός σου θα την εκτιμά και ανάλογα θα ρυθμίζει. Αλλά πραγματικά δεν είναι τίποτα. Το σίδηρο σου θεωρώ σαν άσχετη που είμαι ότι ίσως είναι πιο σοβαρό. Γιατί πόσο θα πέσει με την εγγυμοσυνη που τραβάει και το παιδί; επίσης εάν έχεις την δυνατότητα να μιλήσεις με τον γυναικολόγο σου να τον ρωτήσεις για το filicine και αν συμφωνει να το πάρεις από τώρα. Καλό θα είναι να το περνεις από πριν αρχίσεις τις προσπάθειες ώστε να έχεις αποθέματα. Γενικά υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που πρέπει να έχουν συγκεκριμένες τιμές από πριν. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ τα μηνύματα σας μου έδωσαν η αλήθεια είναι θάρρος.. Κ εννοείται θέλω ένα γερό μωράκι οπότε θα κάνω ότι χρειαστεί για αυτό!! 

 

14 hours ago, Stelloudia said:

Εγώ θα σου πρότεινα να τον ρυθμίσεις και μετά να συνεχίζεις τι προσπάθειες γιατί ονθυροριδης θυρεοειδής σιγουρα επηρεάζει την εγκυμοσύνη αλλά και την σωστή αναπτυξη του μωρού. Εγώ είμαι 26+5 και έχω πολύ βαριά μορφή θυρεοειδή και όταν το κατάλαβα ο γιατρός μου απαγορεψε την προσπάθεια.μέχρι να.ρυθμιστεί.

Ότι μ πει ο γιατρός θα κάνω εννοείται και αν χρειαστεί ν περιμένω κάποιο διάστημα θα το κάνω και αυτό απλά δεν το περίμενα από τη στιγμή που ποτέ πριν δεν είχα θέμα! 

Ευχαριστώ και πάλι! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 9/29/2019 at 12:47 PM, Νινι2019 said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ τα μηνύματα σας μου έδωσαν η αλήθεια είναι θάρρος.. Κ εννοείται θέλω ένα γερό μωράκι οπότε θα κάνω ότι χρειαστεί για αυτό!! 

 

Ότι μ πει ο γιατρός θα κάνω εννοείται και αν χρειαστεί ν περιμένω κάποιο διάστημα θα το κάνω και αυτό απλά δεν το περίμενα από τη στιγμή που ποτέ πριν δεν είχα θέμα! 

Ευχαριστώ και πάλι! 

On 9/26/2019 at 10:23 PM, Νινι2019 said:

Καλησπέρα κορίτσια... 

Έχει λίγες μέρες που έμαθα ότι έχω θέμα με τον θυρωειδη θα πάω για υπέρηχο κτλ.. Αλλά με αγχώνει το γεγονός... Δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι τώρα.... Πριν 4 μήνες περίπου απέβαλα... Κ με έχει κάνει όλο αυτό να ανησυχήσω παραπάνω για μια επόμενη εγκυμοσύνη κ αν πλέον θα είναι εύκολο να πιάσω πάλι. 

Εχει κάποια  παρόμοιο θεμα? 

Σας ευχαριστω

 

Καλημέρα σας κορίτσια.. Λοιπόν έκανα και τον υπέρηχο και μετά πήγα και στο γυναικολόγο μου.. Η τιμή 2.13 είναι φυσιολογική γενικά, ο υπέρηχος δεν έδειξε κάτι ανησυχητικό όμως ο γυναικολογος μου είπε πως ναι μεν η τιμή γενικά είναι καλή αλλά για μια εγκυμοσύνη υψηλή... Θα θέλαμε με 1.7 να ξεκινα.. Οπότε με έστειλε σε ενδοκρινολογο για ειδική εξέταση για πιθανή εγκυμοσύνη, γιατί με την τιμή αυτή κανονικά δεν χρειάζεσαι αλλά για μια εγκυμοσύνη ναι... Τώρα έχω με το καλό στις 21. 11 ραντεβού πιο μπροστά δεν βρήκα κανένα κενό ραντεβού.. Οπότε αναμένουμε... 

Καλή μας μέρα κορίτσια με χαμόγελα!! 

Υ. Σ σορρυ που σκότωσα το όνομα του θέματος.. Αλλά δεν ξέρω πως να το αλλάξω χαχαχα 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημαντική επισήμανση: Ιδανικά χρειάζεστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής και όχι έναν απλό ενδοκρινολόγο. Και οι απλοί γυναικολόγοι (που δεν ασχολούνται με θέματα υποβοηθούμενης αναπαραγωγής) το πιθανότερο να μην έχουν τις γνώσεις να σας το πουν αυτό. Ιδανικά λοιπόν, βρείτε κάποιον που στην εξειδίκευσή του έχει τον τίτλο "αναπαραγωγής". Ειδικά όσες έχετε αποβάλλει.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...