Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🎉🎉🎉Με το καλό μια τεράστια χοριακη!!

      Στις πόσες μέρες έκανες χοριακη μετά από βλαστοκυστες;

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Εννιά μέρες μετά την εμβρυομεταφορά έκανα την χοριακη και είναι λίγο χαμηλή..ελπίζω να διπλασιαστεί 

Εγκυμοσυνη και αρτηριακή πίεση


Little monkey

Recommended Posts

Καλησπέρα 

Πάλι εδώ. Έγκυος σε διδυμάκια 12η εβδομάδα και η πίεση μου ανέβηκε λίγο. Έβαλα holter και έδειξε ότι ανεβαίνει μόνο η μεγάλη μέχρι 16 κι αυτό μόνο στον υπνο. Η αλήθεια είναι ότι δεν κοιμάμαι καλά και έχω παρά πολύ αγχος. Της καρδιάς είναι καλή μέχρι 9. Ο καρδιολογος λέει ότι ιδανικά δεν θα ήθελε να ξεκινήσω χάπια αλλά ο γυναικολόγος δεν θέλει να ανεβαίνει. Έχω πόλους πονοκεφάλους και μερικές φορές βλέπω κάτι σαν λάμψεις κυριως το βράδυ. Φοβάμαι παρά πολύ μην πάθουμε τίποτα κι εγώ και τα μωρά. 
Ειχε κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία και πως το αντιμετώπισε;;; 
εχω αγχωθεί παρά πολύ και φοβάμαι 

σας ευχαριστώ  :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Little monkey είπε:

Καλησπέρα 

Πάλι εδώ. Έγκυος σε διδυμάκια 12η εβδομάδα και η πίεση μου ανέβηκε λίγο. Έβαλα holter και έδειξε ότι ανεβαίνει μόνο η μεγάλη μέχρι 16 κι αυτό μόνο στον υπνο. Η αλήθεια είναι ότι δεν κοιμάμαι καλά και έχω παρά πολύ αγχος. Της καρδιάς είναι καλή μέχρι 9. Ο καρδιολογος λέει ότι ιδανικά δεν θα ήθελε να ξεκινήσω χάπια αλλά ο γυναικολόγος δεν θέλει να ανεβαίνει. Έχω πόλους πονοκεφάλους και μερικές φορές βλέπω κάτι σαν λάμψεις κυριως το βράδυ. Φοβάμαι παρά πολύ μην πάθουμε τίποτα κι εγώ και τα μωρά. 
Ειχε κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία και πως το αντιμετώπισε;;; 
εχω αγχωθεί παρά πολύ και φοβάμαι 

σας ευχαριστώ  :cry:

αφου σε παρακολουθουν μην ανχωνεσε θα ακολουθεις οτι σου λενε οι γιατροι κ ολα θα πανε καλα. τα διδυμμα ειναι λιγο επιφοβα για τετοιες καταστασεις αλλα.αφου το πηρατε ειδηση θα ακολουθησεις οτι σου λεει ο γυναικολογος σου. κοψε αλατι κ προσεχε πολυ την διατροφη σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/27/2019 at 4:52 PM, linaa said:

αφου σε παρακολουθουν μην ανχωνεσε θα ακολουθεις οτι σου λενε οι γιατροι κ ολα θα πανε καλα. τα διδυμμα ειναι λιγο επιφοβα για τετοιες καταστασεις αλλα.αφου το πηρατε ειδηση θα ακολουθησεις οτι σου λεει ο γυναικολογος σου. κοψε αλατι κ προσεχε πολυ την διατροφη σου. 

Καλησπέρα 

τωρα γύρισα από το μαιευτηριο.Ξυπνησα το πρωί με πίεση 16 με 10 τη μικρή και μέχρι να φτάσω στο νοσοκομείο είχε πάει 18 με 10 και 165 σφυγμούς. παρά λιγο λιποθυμία. Αφού  ηρέμησα λίγο εκεί έπεσε στο 13 με 9 μόνη της. Μου έκαναν και κάποιες αιματολογικές οι οποίες βγήκαν σχετικά καλές μόνο η γgt ήταν ανεβασμένη αλλά από ότι μου είπαν πολύ πιθανόν να είναι από τα utrogestan. Τώρα γύρισα σπίτι είμαι πολύ αγχωμένη μετράω την πίεση και περιμένω να πάει βραδάκι να ξεκινήσω το χαπάκι που μου  έδωσαν. Aldomet. 
Έχω πανικοβληθεί και φοβάμαι παρά πολύ πως θα εξελιχθεί η εγκυμοσυνη μου.

 

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Στην δευτερη εγκυμοσυνη μου επαθα προεκλαμψια αλλα ενω υπηρχαν σημαδια ο γιατρος δεν εκανε τιποτα. Στην τριτη που αλλαξα γιατρο, μολις ξεκινησε να ανεβαινει μου εδωσε χαπακι aldomet ,μαγνησιο, κορτιζονη, ασπιρινη κτλ . Οχι αλατι, ζαχαρη και απολυτη ηρεμια. Δεν ανεβασα πιεση απο εκει κ περα. Παρε το χαπακι που σου ειπε, χαλαρωσε οσο μπορεις και ολα θα πανε καλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/29/2019 at 8:16 PM, ZWH said:

Στην δευτερη εγκυμοσυνη μου επαθα προεκλαμψια αλλα ενω υπηρχαν σημαδια ο γιατρος δεν εκανε τιποτα. Στην τριτη που αλλαξα γιατρο, μολις ξεκινησε να ανεβαινει μου εδωσε χαπακι aldomet ,μαγνησιο, κορτιζονη, ασπιρινη κτλ . Οχι αλατι, ζαχαρη και απολυτη ηρεμια. Δεν ανεβασα πιεση απο εκει κ περα. Παρε το χαπακι που σου ειπε, χαλαρωσε οσο μπορεις και ολα θα πανε καλα.

Καλησπερα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. οι καρδιολόγοι σε εμένα το χαρακτήρισαν ως υπέρταση κύησης και ότι ακόμα είναι σε μικρή ηλικία κύησης για προεκλαμψία.  Κιλά δεν εχω παρει και ίσα ίσα που Έχω χάσει και κανα συο γιατί ούτε τρωω αρκετά και η εγκυμοσυνη ξεκίνησε με διάρροιες όποτε δεν πρόλαβα να πάρω κιλά. Το θέμα είναι ότι μόλις έφτασα στι νοσοκομείο αφού ξάπλωσα για λίγο,  έπεσε μόνη της η πίεση. Και το Holter που έβαλα έδειξε ότι ανεβαίνει το βράδυ στον υπνο και σπάνια την ημέρα που αυτό μου είπε ο γιατρός ότι υποδηλώνει αγχος. Όχι παθολογία. Τι να πω μακάρι να είναι έτσι. Στο νοσοκομείο πάντως μου έκανα και αιματολογικές εξετάζεις οι οποιες ήταν σχετικά καλές. Και τεστ ούρων για λεύκωμα και τίποτα δεν έδειξε. Μου έδωσαν βέβαια προληπτικά χάπι. Αλήθεια τι συμπτώματα είχες και σε ποια εβδομάδα ήσουν όταν τα είχες;;;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο β επιπεδου μου ειχαν πει οτι εβλεπαν ενα προβλημα χωρις να μου πουν τι (διδυμακια κι εγω ). Εχουν περασει κ 21 χρονια κ οπως καταλαβαινεις η τεχνολογια ηταν διαφορετικη. Γυρω στις 28-29εβδομαδες (αν υπολογιζω καλα) αντιληφθηκα για πρωτη φορα πονο στο στομαχι . Στο φαρμακειο που μου πηραν πιεση ηταν πολυ υψηλη που επεσε στο δεκαλεπτο κ ο τοτε γιατρος μου μου ειπε οτι αγχωνομαι (καμια σχεση). Απο εκεινη την μερα πονους στο στομαχι τοσο που δεν μπορουσα να φαω κ κοιμομουν καθιστη. Πιεση μια χαρα και οι αιματολογικες επισης. Μεχρι που ξυπνησα ενα πρωι πρησμενη στα ποδια. Μεχρι το απογευμα η πιεση εφτασε 17 με 11.5 . Πηγα στο μαιευτηριο οπου ο γιατρος που με ειδε πριν ερθει ο δικος μου αντιληφθηκε οτι ημουν πρησμενη παντου . Το λευκωμα στα υψη. Στην τριτη εγκυμοσυνη αρχισε η πιεση να ανεβαινει απο την 10η περιπου εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ZWH said:

Στο β επιπεδου μου ειχαν πει οτι εβλεπαν ενα προβλημα χωρις να μου πουν τι (διδυμακια κι εγω ). Εχουν περασει κ 21 χρονια κ οπως καταλαβαινεις η τεχνολογια ηταν διαφορετικη. Γυρω στις 28-29εβδομαδες (αν υπολογιζω καλα) αντιληφθηκα για πρωτη φορα πονο στο στομαχι . Στο φαρμακειο που μου πηραν πιεση ηταν πολυ υψηλη που επεσε στο δεκαλεπτο κ ο τοτε γιατρος μου μου ειπε οτι αγχωνομαι (καμια σχεση). Απο εκεινη την μερα πονους στο στομαχι τοσο που δεν μπορουσα να φαω κ κοιμομουν καθιστη. Πιεση μια χαρα και οι αιματολογικες επισης. Μεχρι που ξυπνησα ενα πρωι πρησμενη στα ποδια. Μεχρι το απογευμα η πιεση εφτασε 17 με 11.5 . Πηγα στο μαιευτηριο οπου ο γιατρος που με ειδε πριν ερθει ο δικος μου αντιληφθηκε οτι ημουν πρησμενη παντου . Το λευκωμα στα υψη. Στην τριτη εγκυμοσυνη αρχισε η πιεση να ανεβαινει απο την 10η περιπου εβδομαδα.

Τέτοια πες μου να χαίρομαι. Τελικά όλα καλά;;; Γέννησες κανονικά!!! Σου έδωσαν χάπια;;; 

Link to comment
Share on other sites

Στην τριτη εγκυμοσυνη που το πηραμε χαμπαρι νωρις (αλλος γιατρος ;) ) , ολα πηγαν καλα καο γεννησα στις 37 εβδομαδες για αλλον λογο που δεν εχει καμια σχεση απολυτως με πιεση κ προεκλαμψια. Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου, χαλαρωσε οσο μπορεις (ο γιατρος μου μου ειχε πει κ το σπιτι να καιγεται εγω να ειμαι χαλαρη) κ ολα θα πανε καλα. Με το καλο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZWH said:

Στην τριτη εγκυμοσυνη που το πηραμε χαμπαρι νωρις (αλλος γιατρος ;) ) , ολα πηγαν καλα καο γεννησα στις 37 εβδομαδες για αλλον λογο που δεν εχει καμια σχεση απολυτως με πιεση κ προεκλαμψια. Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου, χαλαρωσε οσο μπορεις (ο γιατρος μου μου ειχε πει κ το σπιτι να καιγεται εγω να ειμαι χαλαρη) κ ολα θα πανε καλα. Με το καλο!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ. Αμην. Προσπαθώ να ηρεμήσω αλλά με το παραμικρό σύμπτωμα αγχώνομαι. Δυστυχώς το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ από το αγχος. Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα ηρεμήσω και θα χαρώ την εγκυμοσυνη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...