Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Καλησπέρα!! 

@Αφροδίτη......... Πώς είσαι μετά απ αυτο; ηρέμησες καθολου; με τον δικό σου γιατρό τι θα κάνεις; Σκέφτεσαι ακόμα να κάνεις την εξτρα εξέταση;;

Εμείς κλασικά τρέξιμο πάλι, μασκέ  πάρτυ το σχολείο, μπάσκετ και το απόγευμα μασκέ παιδικο παρτυ.. καλά να μαστε τα τρέχουμε..

Στον ύπνο μου απόψε μου έδωσε μια κλωτσιά ο κύριος από μέσα όλη δική μου, αφού με ξύπνησε ... καλά πάμε!!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια μου!τι κάνετε?

Αφροδίτη πολύ χάρηκα με τα νέα σου!

Εγώ τελικά παρήγγειλα την ζώνη υποστήριξης 15 ευρω απο το moms.gr.την είχε διαθέσιμη,Και πήρα και το Μενταγιον εγκυμοσύνης.:D

  • Μου αρέσει 2

5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!τι κάνετε?

Αφροδίτη πολύ χάρηκα με τα νέα σου!

Εγώ τελικά παρήγγειλα την ζώνη υποστήριξης 15 ευρω απο το moms.gr.την είχε διαθέσιμη,Και πήρα και το Μενταγιον εγκυμοσύνης.:D

Το μενταγιόν έχει νόημα ή τζάμπα βάρος στον αυχένα;πες μας για την ζώνη όταν τη χρησιμοποίησεις για να πάρουμε κι εμείς!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρίαφi είπε:

Το μενταγιόν έχει νόημα ή τζάμπα βάρος στον αυχένα;πες μας για την ζώνη όταν τη χρησιμοποίησεις για να πάρουμε κι εμείς!

Καλε τι βάρος να έχει?:tongue:

Μέσα στο μενταγιόν βρίσκεται ένα μικροσκοπικό μεταλλόφωνο που παράγει μαγικούς, ανεπαίσθητους ήχους όταν η μαμά κινείται.Οι ήχοι αυτοί είναι χαλαρωτικοί για το μωρο στη μήτρα, που από την 20η εβδομάδα της κύησης μπορεί να τους ακούει, αλλά και για τη μαμά. Όταν πια το μωράκι γεννιέται, ακούει τους ήχους τους θυμάται και ηρεμεί.

Σύμφωνα με πληροφορίες μας από μαίες και γυναικολόγους, αλλά και με την παράδοση στο Μεξικό τα μουσικά μενταγιόν εγκυμοσύνης βοηθούν να έρθει το μωρό στη φυσιολογική θέση σε περιπτώσεις ισχιακής προβολής, καθώς το έμβρυο τείνει να στρέφεται προς τον ήχο που ακούει. Δεν υπάρχει ωστόσο επίσημη βιβλιογραφία που να το επιβεβαιώνει. 

Ναι θα δοκιμάσω και Θα σας πω.

Επίσης να σας πω ότι πήρα και το λαδάκι της Elancyl και εκεί να ευχαριστημένη.δεν αφήνει πολύ λαδιλα.απορροφιεται καλά.


5iXPp3.pngLnKZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, foroulina είπε:

Καλε τι βάρος να έχει?:tongue:

Μέσα στο μενταγιόν βρίσκεται ένα μικροσκοπικό μεταλλόφωνο που παράγει μαγικούς, ανεπαίσθητους ήχους όταν η μαμά κινείται.Οι ήχοι αυτοί είναι χαλαρωτικοί για το μωρο στη μήτρα, που από την 20η εβδομάδα της κύησης μπορεί να τους ακούει, αλλά και για τη μαμά. Όταν πια το μωράκι γεννιέται, ακούει τους ήχους τους θυμάται και ηρεμεί.

Σύμφωνα με πληροφορίες μας από μαίες και γυναικολόγους, αλλά και με την παράδοση στο Μεξικό τα μουσικά μενταγιόν εγκυμοσύνης βοηθούν να έρθει το μωρό στη φυσιολογική θέση σε περιπτώσεις ισχιακής προβολής, καθώς το έμβρυο τείνει να στρέφεται προς τον ήχο που ακούει. Δεν υπάρχει ωστόσο επίσημη βιβλιογραφία που να το επιβεβαιώνει. 

Ναι θα δοκιμάσω και Θα σας πω.

Επίσης να σας πω ότι πήρα και το λαδάκι της Elancyl και εκεί να ευχαριστημένη.δεν αφήνει πολύ λαδιλα.απορροφιεται καλ

Θα το πάρω και εγώ το μενταγιόν!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα :)

@Arabella ευχαριστώ, έχεις απόλυτο δίκιο, ναι αυτό είναι το πιο σημαντικό να είναι καλά το εμβρυακι μου. Δυστυχώς το έχουν κάνει καλοστημένη επιχείρηση βασισμένη στην αγωνία μας. @"Gigi" ευχαριστώ ναι ηρέμησα αρκετά. @_marjio Ηρέμησα αρκετά γιατί επιβεβαιώσα αυτά που φανταζόμουν και διάβαζα ψάχνοντας να μάθω τι είναι αυτό που τεστ που δεν γνωρίζεις κανένας. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να το λάβω υπόψιν μου γιατί δεν έχει κάποια βάση στην περίπτωση μου.Και δυστυχώς φάνηκε πως ο γιατρός μου έχει συμφέροντα (όπως και πολλοί άλλοι γυναικολόγοι) η θέλει να κάνει χαρές σε συνάδελφους του. Πάντοτε βέβαια γινόταν τραγικός με τις πολλές εξετάσεις που ζητούσε αλλά τα επιχειρήματα που χρησιμοποίησε για να με τρομάξει (που αρχικά τα κατάφερε) και να με πείσει ήταν που με εξόργισαν και με έβαλαν σε υποψίες. Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να την κάνω και να μπω σε αυτή την διαδικασία. Κι όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος(αυχενική διαφάνεια πολύ καλή) , αλλιώς εννοείται πως δεν θα το συζητούσα καν. Θα ηρεμήσω τελείως όταν κάνω και τη Β επιπέδου και όλα πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό μου πολύ σύντομα αρχές του μήνα θα κλείσω ραντεβού για υπέρηχο γιατί η β επιπέδου μου αργεί αρκετά (24/03)και θα τα πούμε κι από την καλή κι από την ανάποδη. :evil:Θέλω πολύ να κάνει το λάθος να με ρωτήσει αν θα κάνω την εξέταση.:twisted: Ο άντρας μου μου λέει να μην ασχοληθώ γιατί δεν αξίζει έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι. Αλλά δεν ξέρω ρε κορίτσια δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.... Κι από εδώ και πέρα θα με παρακολουθεί κι αυτός από το δημόσιο και σε αυτόν θα γεννήσω με το καλό. Με τα καμώματα του δεν εμπιστεύομαι να πάω στην ιδιωτική κλινική του. @foroulina ευχαριστώ. 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Αφροδίτη......... πολύ λογικά όλα όσα σκέφτεσαι! Και μπράβο που θα πας στον γιατρό του δημοσίου!! Ολα καλά κορίτσι μου απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου !!

 

  • Μου αρέσει 2

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Αφροδίτη......... είπε:

Καλησπέρα :)

@Arabella ευχαριστώ, έχεις απόλυτο δίκιο, ναι αυτό είναι το πιο σημαντικό να είναι καλά το εμβρυακι μου. Δυστυχώς το έχουν κάνει καλοστημένη επιχείρηση βασισμένη στην αγωνία μας. @"Gigi" ευχαριστώ ναι ηρέμησα αρκετά. @_marjio Ηρέμησα αρκετά γιατί επιβεβαιώσα αυτά που φανταζόμουν και διάβαζα ψάχνοντας να μάθω τι είναι αυτό που τεστ που δεν γνωρίζεις κανένας. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να το λάβω υπόψιν μου γιατί δεν έχει κάποια βάση στην περίπτωση μου.Και δυστυχώς φάνηκε πως ο γιατρός μου έχει συμφέροντα (όπως και πολλοί άλλοι γυναικολόγοι) η θέλει να κάνει χαρές σε συνάδελφους του. Πάντοτε βέβαια γινόταν τραγικός με τις πολλές εξετάσεις που ζητούσε αλλά τα επιχειρήματα που χρησιμοποίησε για να με τρομάξει (που αρχικά τα κατάφερε) και να με πείσει ήταν που με εξόργισαν και με έβαλαν σε υποψίες. Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να την κάνω και να μπω σε αυτή την διαδικασία. Κι όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος(αυχενική διαφάνεια πολύ καλή) , αλλιώς εννοείται πως δεν θα το συζητούσα καν. Θα ηρεμήσω τελείως όταν κάνω και τη Β επιπέδου και όλα πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό μου πολύ σύντομα αρχές του μήνα θα κλείσω ραντεβού για υπέρηχο γιατί η β επιπέδου μου αργεί αρκετά (24/03)και θα τα πούμε κι από την καλή κι από την ανάποδη. :evil:Θέλω πολύ να κάνει το λάθος να με ρωτήσει αν θα κάνω την εξέταση.:twisted: Ο άντρας μου μου λέει να μην ασχοληθώ γιατί δεν αξίζει έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι. Αλλά δεν ξέρω ρε κορίτσια δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.... Κι από εδώ και πέρα θα με παρακολουθεί κι αυτός από το δημόσιο και σε αυτόν θα γεννήσω με το καλό. Με τα καμώματα του δεν εμπιστεύομαι να πάω στην ιδιωτική κλινική του. @foroulina ευχαριστώ. 

 

Πολυ χαιρομαι που ειναι ολα καλα!! Μπαβοοο !!Αρκετά ταλαιπωρήθηκες ψυχολογικά με όλο αυτό.. πραγματικά πολύ κρίμα ..τι να πω..απόλαυσε τώρα την εγκυμοσύνη σου κ χαλάρωσε γιατί περνάει ο καιρός κ ούτε που το καταλαβαίνουμε!!

  • Μου αρέσει 2

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια για πείτε κάποια γνώμη οι ήδη μανούλες!! Προσπαθώ να καταλήξω αν πρέπει να πάρω λίκνο ή παρκοκρεβατο για την αρχή που θα το έχω δίπλα μου..άλλοι λένε παρκο άλλοι λίκνο.. Κ δεν ξέρω τι είναι καλύτερο τελικά για το παιδι.. για πείτε κάποια γνώμη βρε κορίτσια μου..


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Κορίτσια μου δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα να συναντά κανείς τέτοιους γιατρούς, που σκοπός τους είναι να κατευθύνουν τους ασθενείς με στόχο το οικονομικό όφελος.Εγώ πριν κάποια χρόνια, πριν μείνω έγκυος στον γιο μου είχα μια μικρή κύστη στην ωοθήκη.Έτυχε εκείνο το διάστημα να είμαι στην Ελλάδα και πήγα σε έναν γυναικολόγο.Με στόχο να μου κάνει λαπαροσκόπηση για να πάρει το παραδάκι άρχισε να μου λέει θεωρίες περί γονιμότητας και επείγουσας αντιμετώπισης της κύστης.Φυσικά δεν ψάρωσα.Επέστρεψα στην Γερμανία, πήγα στον γιατρό μου, ο οποίος φυσικά δεν μου είπε τίποτα περι δυσκολίας σύλληψης (δεν είχα σκοπό τότε να κάνω ακόμα παιδί κι ούτε είχα προσπαθήσει ποτέ) και μου πρότεινε να κάνουμε λαπαροσκόπηση να την αφαιρέσουμε προληπτικά.Μου την έκανε λοιπόν,δεν πλήρωσα τίποτα (τα κάλυπτε όλα το ταμείο) και η αφαίρεση της κυστούλας έγινε με απόλυτη επιτυχία.

Ένα άλλο θέμα που μου κάνει εντύπωση είναι οι καισαρικές ρε κορίτσια.Νομίζω κάπου είχα διαβάσει οτι η Ελλάδα είναι πρώτη σε ποσοστά καισαρικών.Δεν μιλάω φυσικά για καισαρικές που είναι επιβεβλημένες λόγω κάποιων θεμάτων της εγκυμοσύνης αλλά για τις υπόλοιπες, όπου δεν συντρέχει λόγος να γίνουν.Παρατήρησα οτι πολλοί γιατροί βάζουν ραντεβού για καισαρική γιατί πχ. θέλουν να πάνε διακοπές ή στην άλλη περίπτωση γιατί για αυτούς ο χρόνος είναι χρήμα και δεν μπορούν να περιμένουν κάποιες ώρες που διαρκεί ο φυσιολογικός τοκετός.Θέλω να πω οτι βάζουν καισαρικές για να βγάλουν περισσότερα χρήματα σε πολύ πολύ λιγότερο χρόνο.Εδώ οι καισαρικές γίνονται αυστηρά όταν συντρέχει λόγος και δεν μπορεί να επιτευχθεί φυσιολογικός τοκετός.

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arabella είπε:

 Κορίτσια μου δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο στην Ελλάδα να συναντά κανείς τέτοιους γιατρούς, που σκοπός τους είναι να κατευθύνουν τους ασθενείς με στόχο το οικονομικό όφελος.Εγώ πριν κάποια χρόνια, πριν μείνω έγκυος στον γιο μου είχα μια μικρή κύστη στην ωοθήκη.Έτυχε εκείνο το διάστημα να είμαι στην Ελλάδα και πήγα σε έναν γυναικολόγο.Με στόχο να μου κάνει λαπαροσκόπηση για να πάρει το παραδάκι άρχισε να μου λέει θεωρίες περί γονιμότητας και επείγουσας αντιμετώπισης της κύστης.Φυσικά δεν ψάρωσα.Επέστρεψα στην Γερμανία, πήγα στον γιατρό μου, ο οποίος φυσικά δεν μου είπε τίποτα περι δυσκολίας σύλληψης (δεν είχα σκοπό τότε να κάνω ακόμα παιδί κι ούτε είχα προσπαθήσει ποτέ) και μου πρότεινε να κάνουμε λαπαροσκόπηση να την αφαιρέσουμε προληπτικά.Μου την έκανε λοιπόν,δεν πλήρωσα τίποτα (τα κάλυπτε όλα το ταμείο) και η αφαίρεση της κυστούλας έγινε με απόλυτη επιτυχία.

Ένα άλλο θέμα που μου κάνει εντύπωση είναι οι καισαρικές ρε κορίτσια.Νομίζω κάπου είχα διαβάσει οτι η Ελλάδα είναι πρώτη σε ποσοστά καισαρικών.Δεν μιλάω φυσικά για καισαρικές που είναι επιβεβλημένες λόγω κάποιων θεμάτων της εγκυμοσύνης αλλά για τις υπόλοιπες, όπου δεν συντρέχει λόγος να γίνουν.Παρατήρησα οτι πολλοί γιατροί βάζουν ραντεβού για καισαρική γιατί πχ. θέλουν να πάνε διακοπές ή στην άλλη περίπτωση γιατί για αυτούς ο χρόνος είναι χρήμα και δεν μπορούν να περιμένουν κάποιες ώρες που διαρκεί ο φυσιολογικός τοκετός.Θέλω να πω οτι βάζουν καισαρικές για να βγάλουν περισσότερα χρήματα σε πολύ πολύ λιγότερο χρόνο.Εδώ οι καισαρικές γίνονται αυστηρά όταν συντρέχει λόγος και δεν μπορεί να επιτευχθεί φυσιολογικός τοκετός.

Έχεις απόλυτο δίκιο.. Στη  Ελλάδα πραγματικά γίνονται καισαρικές για το τπτ..Είναι δεδομένο οτι σε λίγο καιρό δεν θα γεννάει καμιά κοπέλα φυσιολογικά.. Κ παίρνω παράδειγμα ακόμα κ από μένα.. Ναι οκ εχω κάνει εξωσωματική κ θεωρείται εγκυμοσύνη πιο δύσκολη κ πιο ευαίσθητη γι αυτό πρέπει να κάνω καισαρική, άλλα...Η εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα, είναι τέλεια, πραγματικά κ δε το λέω εγώ, μου το λέει ο γιατρός.. αρα γιατι πρέπει να φάω το νυστερι;!;!; τι να πω..


sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emma9 είπε:

Βρε κοριτσια για πείτε κάποια γνώμη οι ήδη μανούλες!! Προσπαθώ να καταλήξω αν πρέπει να πάρω λίκνο ή παρκοκρεβατο για δίπλα την αρχή που ια το έχω δίπλα μου..Κ άλλοι λένε Πάρκο άλλοι λίκνο.. Κ δεν ξέρω τι είναι καλύτερο τελικά για το παιδι.. για πείτε κάποια γνώμη βρε κορίτσια μου..

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις το κρεβατάκι αν χωράει στο δωμάτιο, κολλημένο στο κρεβάτι σας.Το κάγκελο λογικά πρέπει να βγαίνει.Αν δεν χωράει θα έλεγα το λίκνο, το οποίο μεταφέρεται εύκολα και σε άλλους χώρους του σπιτιού.Το πάρκο δεν το συμπαθώ εγώ προσωπικά γιατί νομίζω στερεί στο μωρό (όταν αρχίζει να μπουσουλάει) την ελευθερία.

Εγώ θα έχω το κρεβατάκι χωρίς κάγκελο και θα πάρω και μια μικρή κούνια-λίκνο για να κοιμάται οπουδήποτε στο σπίτι.

Just now, Emma9 είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο.. Στη  Ελλάδα πραγματικά γίνονται καισαρικές για το τπτ..Είναι δεδομένο οτι σε λίγο καιρό δεν θα γεννάει καμιά κοπέλα φυσιολογικά.. Κ παίρνω παράδειγμα ακόμα κ από μένα.. Ναι οκ εχω κάνει εξωσωματική κ θεωρείται εγκυμοσύνη πιο δύσκολη κ πιο ευαίσθητη γι αυτό πρέπει να κάνω καισαρική, άλλα...Η εγκυμοσύνη μου μέχρι τώρα, είναι τέλεια, πραγματικά κ δε το λέω εγώ, μου το λέει ο γιατρός.. αρα γιατι πρέπει να φάω το νυστερι;!;!; τι να πω..

Γέννησα φυσιλογικά χωρίς επισκληρίδιο μετά απο 11 ώρες με πόνους.Δεν είχα ούτε ένα ράμμα και μόλις γέννησα έκανα ντους και πήγα στο δωμάτιο με το μωρό.Ήμουν πολύ fit απο την ίδια κιόλας μέρα.Η καισαρική είναι μια χειρουργική επέμβαση όπως και να έχει.Μήπως να συζητήσεις μαζί του να προσπαθήσεις να γεννήσεις φυσιολογικά.Πέρα απο τα θετικά που ανέφερα είναι και μια υπέροχη εμπειρία για τη γυναίκα. 

  • Μου αρέσει 2

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα με τις καισαρικές.. Ποιος γιατρός θα κάτσει να περιμένει αυτόματη έναρξη τοκετου;; άσε που στις 40 εβδομάδες έχουν deadline  λες και θα λήξει το μωρο.. με πιάνουν διαολια. Έτσι λοιπόν κλεινουν ραντεβού για πρόκληση, η οποία σε τεράστιο ποσοστό καταλήγει σε καισαρικουλα..Και ο λογος;;; μη εξέλιξη τοκετού. Ε ναι ρε γμτ πως θα εξελιχθεί ένας τοκετός που τον κανεις με το ζορι;;;  Επίσης ένα μωρό από εξωσωματική δεν είναι πιο πολύτιμο από τα "άλλα" όμως μας πείθουν ότι έτσι είναι, και να πάλι η καισαρικουλα, να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.. Εδώ στο Ελλαδιστάν μια φορά καισαρική πάντα καισαρική και να σου και οι επαναληπτικές καισαρικές μετά την πρώτη..  

Φυσικά δεν αναφέρομαι στις καισαρικέςπου σώσουν ζωές έτσι; μη παρεξηγηθώ! 

 

@Emma9 εγω είχα λίκνο δίπλα μου και ευτυχώς που δε το πλήρωσα (μου το έδωσε η αδελφή μου) γιατί κάναμε συγκοιμηση οπότε μου ήταν άχρηστο.  Τώρα για παρκο δε ξέρω αν έχεις αρκετό χώρο μιας και είναι σίγουρα μεγαλύτερο,  πάντως αυτό σαν αγορά ίσως χρειαστεί και αργότερα για τον υπνο, σε κάποια γιαγια ή σε διακοπές..στη περίπτωση πάντα που το παιδί μαθαινει και κοιμάται μόνο! 

  • Μου αρέσει 1

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πρίν, Αφροδίτη......... είπε:

Καλησπέρα :)

@Arabella ευχαριστώ, έχεις απόλυτο δίκιο, ναι αυτό είναι το πιο σημαντικό να είναι καλά το εμβρυακι μου. Δυστυχώς το έχουν κάνει καλοστημένη επιχείρηση βασισμένη στην αγωνία μας. @"Gigi" ευχαριστώ ναι ηρέμησα αρκετά. @_marjio Ηρέμησα αρκετά γιατί επιβεβαιώσα αυτά που φανταζόμουν και διάβαζα ψάχνοντας να μάθω τι είναι αυτό που τεστ που δεν γνωρίζεις κανένας. Ευτυχώς δεν χρειάζεται να το λάβω υπόψιν μου γιατί δεν έχει κάποια βάση στην περίπτωση μου.Και δυστυχώς φάνηκε πως ο γιατρός μου έχει συμφέροντα (όπως και πολλοί άλλοι γυναικολόγοι) η θέλει να κάνει χαρές σε συνάδελφους του. Πάντοτε βέβαια γινόταν τραγικός με τις πολλές εξετάσεις που ζητούσε αλλά τα επιχειρήματα που χρησιμοποίησε για να με τρομάξει (που αρχικά τα κατάφερε) και να με πείσει ήταν που με εξόργισαν και με έβαλαν σε υποψίες. Προς το παρόν δεν σκέφτομαι να την κάνω και να μπω σε αυτή την διαδικασία. Κι όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος(αυχενική διαφάνεια πολύ καλή) , αλλιώς εννοείται πως δεν θα το συζητούσα καν. Θα ηρεμήσω τελείως όταν κάνω και τη Β επιπέδου και όλα πάνε καλά. Όσο για τον γιατρό μου πολύ σύντομα αρχές του μήνα θα κλείσω ραντεβού για υπέρηχο γιατί η β επιπέδου μου αργεί αρκετά (24/03)και θα τα πούμε κι από την καλή κι από την ανάποδη. :evil:Θέλω πολύ να κάνει το λάθος να με ρωτήσει αν θα κάνω την εξέταση.:twisted: Ο άντρας μου μου λέει να μην ασχοληθώ γιατί δεν αξίζει έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι. Αλλά δεν ξέρω ρε κορίτσια δεν μπορώ να το αφήσω έτσι.... Κι από εδώ και πέρα θα με παρακολουθεί κι αυτός από το δημόσιο και σε αυτόν θα γεννήσω με το καλό. Με τα καμώματα του δεν εμπιστεύομαι να πάω στην ιδιωτική κλινική του. @foroulina ευχαριστώ. 

 

Χαίρομαι πολύ με τα νέα σου και ότι κυρίως ανακουφιστηκες..αν και ήμουν σίγουρη ότι θα ήταν όλα οκ γτ φαινόταν από την τέλεια αυχενικη σου.. Με τέτοια αυχενικη  δεν θα έκανα τπτ και θα απορούσα κι εγώ με σένα.. Τσαμπα ταλαιπωρηθηκες ψυχολογικά χωρίς να υπάρχει προβλημα.. Θα έμπαινες σε διαδικασία επιπλέον εξετάσεων που θα δημιουργουσαν άγχος και θα ειχαν οικονομική επιβάρυνση χωρίς λόγο. Και ναι να πας σε γιατρο που να σε στηρίζει γτ η εγκυμοσύνη θέλει λεπτό χειρισμό χωρίς να σε πανικοβάλλει και να σε παραπέμπει σε εξετάσεις όταν υπάρχει πραγματικος λόγος.. 

@Arabella έχεις απόλυτο δίκιο με τις καισαρικες.. Εγώ ένα χρόνο πριν μείνω εγκυος έψαχνα καινουριο γυναικολογο κι ένα από τα κριτήρια μου ήταν να είναι υπέρ του φυσιολογικού για όταν θα έρθει η ώρα αυτή.. Είναι τόσο τραγικό να ψάχνεις γιατρό που να μην είναι "καισαρικακιας" με το παραμικρό, κάτι που έπρεπε να θεωρείται δεδομένο.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...