Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουλίου 2020!!


Vila

Recommended Posts

Just now, _marjio είπε:

Πωπω καμπύλη... ίου και μπλιαξ, στη δεύτερη εγκυμοσύνη νόμιζα θα μείνω στον τόπο.. αναγουλιασα τόσο πολυ και ήμουν και μόνη μου και κυλιομουν στους καναπέδες του Ρέα (πήγα εκεί γιατί είχε άπλα και καναπέ να είμαι άνετα) Ελπίζω αυτή τη φορά να μην πάθω τα ίδια αλλά το σίγουρο είναι πως δε θα πάω μόνη..

Με το καλό να το πάρεις αγκαλίτσα!!!! Πώς πας μέχρι τωρα; έχεις καλή εγκυμοσύνη;

Ειχα τις δυσκολιες μ αλλα ολα καλα τωρα

  • Μου αρέσει 1

aVG8p2.png

s6ucp2.png

Mao8p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! η γιατρος μου ειπε μπορει να ειναι και κολπιτιδα....θα δειξει...

Μην ανησυχείς κορίτσι κι εγώ είχα άσπρα υγρά τότε στην εβδομάδα που είσαι τώρα και λίγο πιο νωρίς αλλά τλκ δεν είναι τπτ.. Και να έχεις όμως κάποια κολπίτιδα αντιμετωπιζεται και δεν επηρεάζεται το μωρό..Είναι συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη.. Καλύτερα να μην βάζεις σερβιέτακι γτ μαζεύει πιο πολλά μικρόβια.. Καλυτερα είναι να αλλάζεις κάθε μέρα και συχνά εσώρουχο και να πλενεσαι με ουδέτερο σαπούνι.. Εγώ αυτές τις οδηγίες είχα από τον γιατρό τότε.. Θα σου πει και ο γιατρός σου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

σ ευχαριστω πολυυυ!! κι εσυ ολα με το καλο!!

 

εχω τωρα τελευταια λευκα υγρα που εχουν μια μυρωδια..η γιατροσ μου ειπε θα μου κανει κολπικη καλλιεργεια την 16η εβδομαδα. αλλα εχω αγχωθει . ειχε ή εχει καμια?? ξερεται αν επηρεαζοει τον μωρο αν ειναι καποιο μικροβιο?? 

εχω τωρα τελευταια λευκα υγρα που εχουν μια μυρωδια..η γιατροσ μου ειπε θα μου κανει κολπικη καλλιεργεια την 16η εβδομαδα. αλλα εχω αγχωθει . ειχε ή εχει καμια?? ξερεται αν επηρεαζοει τον μωρο αν ειναι καποιο μικροβιο?? 

σ ευχαριστω πολυ κι εσενα ολα με το καλο!! οχι περιμενω τωρα την 16η εβδομαδα !! εσυ??

Είχα κ έχω ακόμα! Είναι φυσιολογικό μου είχε πει ο γιατρός.. και η καλλιέργεια που κάνα μια χαρά ήταν. Καλή κύηση να έχεις! Με το καλό το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annita tsoupani είπε:

Ειχα τις δυσκολιες μ αλλα ολα καλα τωρα

Μπράβο αυτό έχει σημασία, να περνάνε οι όποιες δυσκολίες !! 


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Αντζελίνα 30 είπε:

Μην ανησυχείς κορίτσι κι εγώ είχα άσπρα υγρά τότε στην εβδομάδα που είσαι τώρα και λίγο πιο νωρίς αλλά τλκ δεν είναι τπτ.. Και να έχεις όμως κάποια κολπίτιδα αντιμετωπιζεται και δεν επηρεάζεται το μωρό..Είναι συχνό φαινόμενο στην εγκυμοσύνη.. Καλύτερα να μην βάζεις σερβιέτακι γτ μαζεύει πιο πολλά μικρόβια.. Καλυτερα είναι να αλλάζεις κάθε μέρα και συχνά εσώρουχο και να πλενεσαι με ουδέτερο σαπούνι.. Εγώ αυτές τις οδηγίες είχα από τον γιατρό τότε.. Θα σου πει και ο γιατρός σου.. 

Δεν το ξερα για το σερβιετακι...είχα διαβάσει ότι είναι καλό να φοράς σερβιετακι για την υγρασία αλλά δεν ήξερα για μικρόβια...ααααχ δεν θα βάζω τότε ούτε εγώ! 


bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Koalaki87 είπε:

Δεν το ξερα για το σερβιετακι...είχα διαβάσει ότι είναι καλό να φοράς σερβιετακι για την υγρασία αλλά δεν ήξερα για μικρόβια...ααααχ δεν θα βάζω τότε ούτε εγώ! 

Κι εγώ δεν το ήξερα.. Μου το είπε ο γυναικολόγος ότι είναι καλό στην εγκυμοσύνη να το αποφεύγω και μου το επιβεβαίωσαν και κάποιες φίλες μου..Αλλά εντάξει εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό πιστεύω..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Koalaki87 είπε:

Ποια είναι η διαδικασία;; Ισχύει που λένε ότι σου δίνουν ένα υγρό που δεν πίνεται;;; Πωπω!!! Μέχρι πόσο πρέπει να είναι το ζάχαρο σου για να βγει η καμπύλη καλή;κοντοσυγωνει η ώρα και αγχώνομαι νιώθω θα κάνω εμετό με το υγρό αυτό γιατί όταν πίνω κάτι η φάω που δεν μου κάθεται καλά μετά θέλω να κάνω εμετό 

Μου έδωσαν να πιω 100ml γλυκόζη με γεύση πορτοκάλι... Αηδία σκέτη, τόσο γλυκό που δεν αντέχεις! Μου είπε πρέπει να το πιεις μέσα σε 2-3 λεπτά, το πίνω και λέω ωραία τώρα να πιω λίγο νεράκι να συνέλθω και μου λέει αυστηρά μια γουλια! Δεν επιτρέπεται! Τέλος πάντων μετά δύο ώρες εκεί χωρίς νερό και τρεις φορές τρύπημα για το αίμα! Είναι λίγο εξέταση της υπομονής! Μετάνιωσα που δεν πήρα κάποιον παρέα μαζί μου. 

3 ώρες πρίν, _marjio είπε:

Πωπω καμπύλη... ίου και μπλιαξ, στη δεύτερη εγκυμοσύνη νόμιζα θα μείνω στον τόπο.. αναγουλιασα τόσο πολυ και ήμουν και μόνη μου και κυλιομουν στους καναπέδες του Ρέα (πήγα εκεί γιατί είχε άπλα και καναπέ να είμαι άνετα) Ελπίζω αυτή τη φορά να μην πάθω τα ίδια αλλά το σίγουρο είναι πως δε θα πάω μόνη..

Άστα να πάνε! Πάρε μαζί σου παρεούλα!

 

Κορίτσια κι εγώ έχω αρκετά υγρά αλλά είναι άοσμα! Επίσης έχω δύο τρεις μέρες που από έντονο φτέρνισμα ένιωσα να μου φεύγουν σταγόνες τσισακια..:oops: Με τα σερβιετακια δεν τα πάω καλά κι εγώ πάντως... Βρακιά κορίτσια.. πολλά βρακιά!!! Χαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πως είστε? Εγώ καφέ στον ήλιο στο μπαλκόνι! πήρα σίδηρο πάλι σήμερα κ αναμένω να δω τι θα γίνει.. Εντωμεταξυ γράφει στις οδηγίες ότι κ η καφεΐνη εκτός ων γαλακτοκομικων δεν βοηθάει στην απορρόφηση του αλλά τέλος πάντων. Δεν το ήξερα. Εσείς πόση ώρα μετά τον σίδηρο τρώτε? Υγρα εξακολουθώ να έχω κ εγώ βέβαια είναι αοσμα αλλά δεν αντέχω χωρίς σερβιετακια. Με το που αλλάζω εσώρουχο πριν βγω από την τουαλέτα αισθάνομαι υγρασία κ δεν μπορώ. Με τα σερβιετακια πάλι αλλάζω συνέχεια αλλά τουλαχιστον δεν το αισθάνομαι. Πάντως από άποψη μικροβίων ισχύει ότι είναι προτιμότερο το εσώρουχο αν κ πάλι φαντάζομαι υπάρχει κίνδυνος αφού θα μείνουν κάποια ώρα, δεν γίνεται.

Evi1996, Annita tsoupani με το καλό τα μωράκια σας κορίτσια μου! 

 

6 ώρες πρίν, Vila είπε:

Μου έδωσαν να πιω 100ml γλυκόζη με γεύση πορτοκάλι... Αηδία σκέτη, τόσο γλυκό που δεν αντέχεις! Μου είπε πρέπει να το πιεις μέσα σε 2-3 λεπτά, το πίνω και λέω ωραία τώρα να πιω λίγο νεράκι να συνέλθω και μου λέει αυστηρά μια γουλια! Δεν επιτρέπεται! Τέλος πάντων μετά δύο ώρες εκεί χωρίς νερό και τρεις φορές τρύπημα για το αίμα! Είναι λίγο εξέταση της υπομονής! Μετάνιωσα που δεν πήρα κάποιον παρέα μαζί μου. 

Άστα να πάνε! Πάρε μαζί σου παρεούλα!

 

Κορίτσια κι εγώ έχω αρκετά υγρά αλλά είναι άοσμα! Επίσης έχω δύο τρεις μέρες που από έντονο φτέρνισμα ένιωσα να μου φεύγουν σταγόνες τσισακια..:oops: Με τα σερβιετακια δεν τα πάω καλά κι εγώ πάντως... Βρακιά κορίτσια.. πολλά βρακιά!!! Χαχαχαχα

Vila μου τι καλά που ξεμπερδέψες με την καμπύλη! Εγώ λογικά μέσα στον Μάρτιο θα την κάνω.δεν με είχε ενοχλήσει η γεύση εμένα,θυμάμαι ότι έλεγα πώς θα την κάνω κ τλκ δεν ήταν τπτ. Πολλές κοπέλες όμως θυμάμαι μου έλεγε η μικρόβιολογος δε την αντέχουν. Έχει τύχει να ζαλιστουν κάποιες κ να πέσουν  γιαυτό μου είχε πει καλό είναι να μας συνοδεύει κάποιος. Η αναμονή είναι βασανιστική παντως αυτό είναι σίγουρο! 

  • Μου αρέσει 2

b3Egp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Τον μάτιασα τον ύπνο μου και απόψε ήμουν πολύ ανήσυχη... Τελοσπαντων να δούμε πως θα πάει.

Λογικά καμπύλη εγω θα κάνω τέλος Μαρτίου που θα πάω στο γιατρό και θα μου τη γράψει! 

Σήμερα θα φτιάξω μοσχαράκι κοκκινιστό με ρύζι, καιρό έχω να φάω ρυζι :P 

  • Μου αρέσει 3

7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!! Και εγώ ματιασα τον ύπνο μου σήμερα και ξύπνησα στις πέντε από κάτι τραβήγματακια που ενιωθα σαν να χει.πιαστει η κοιλιά μου ένα πράγμα και σηκώθηκα και μετά από την ανησυχία μου αν και πέρασε δεν μπόρεσα να κοιμηθώ ,είδα τηλ καθάρισα σπίτι βγήκα εξω γύρισα στις δέκα και ξαναξαπλωσα και σηκώθηκα τώρα.του γιατρού κατάσταση όμως άντε να συνέλθω τώρα!! Πήρα μπριαμ σήμερα να φτιάξω αυτό λαχαρισα και κοτομπουκιες και κέικ για τον αντρουλη μου. 

 

  • Μου αρέσει 3
  • Μπερδεμένη/-ος 1

bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γειά σας!Έρχομαι απο τον γιατρό!Κάναμε την Β επιπέδου σήμερα!Το μωράκι μας είναι απόλυτα υγιές και όλες οι μετρήσεις σούπερ.Είναι μεγαλύτερο κατα 4 μέρες και ζυγίζει ήδη 280 γρ., ελέγξαμε τα πάντα και η εγκυμοσύνη εξελίσσεται μια χαρά.Ο τράχηλος παχύς με μήκος 5.21 και ο πλακούντας άριστος.Για μια ακόμη φορά το ένστικτό μου δεν με πρόδωσε!Είναι ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, @Vila μου βάψε με ροζ σε παρακαλώ!Μου έγραψε επίσης μαγνήσιο γιατί πονάνε λίγο τα χέρια μου τα βράδια και με πιάνουν και κράμπες που και που Επίσης σε 5 εβδομάδες θα κάνω την εξέταση του σακχάρου, η οποία εδώ είναι μια ευχάριστη διαδικασία παραδόξως.

Σε ότι αφορά τα λευκά υγρά θέλω να σας πω οτι είναι φυσιολογικό, μάλιστα προστατεύουν απο μολύνσεις του κόλπου.

  • Μου αρέσει 8

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2020 at 8:25 AM, Barbei said:

Καλημέρα μανούλες! Προχθές κάναμε τον καθιερωμένο μας υπέρηχο, το μωράκι μας είναι 120 γρ και 12,5 εκατοστά!!! Το φύλλο δεν έκανε την χάρη να μας το δείξει αλλά δεν ήθελα και να το ζορίσω, θα περιμένω τον επόμενο μήνα!!!! Θέλω να ρωτήσω με τις λιγουρες για γλυκά τι κάνετε? Εγώ έτρωγα 2 την εβδομάδα αλλά μου είπε ότι είναι υπερβολικά και αργότερα έχουμε να κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου. 

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!!!Εγώ στο γιο μου έτρωγα συνήθως 1-2 γλυκά ημερησίως. Γενικά έτρωγα γλυκά και ήταν κάτι που δεν μπορούσα με τίποτα να σταματήσω. Έτρωγα γενικά υγιεινά και φρούτα αλλά το γλυκό γλυκό. Δεν είχα θέμα με το ζάχαρο και γέννησα ένα φυσιολογικό παιδάκι. 

  • Μου αρέσει 2

cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Arabella είπε:

Κορίτσια μου γειά σας!Έρχομαι απο τον γιατρό!Κάναμε την Β επιπέδου σήμερα!Το μωράκι μας είναι απόλυτα υγιές και όλες οι μετρήσεις σούπερ.Είναι μεγαλύτερο κατα 4 μέρες και ζυγίζει ήδη 280 γρ., ελέγξαμε τα πάντα και η εγκυμοσύνη εξελίσσεται μια χαρά.Ο τράχηλος παχύς με μήκος 5.21 και ο πλακούντας άριστος.Για μια ακόμη φορά το ένστικτό μου δεν με πρόδωσε!Είναι ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, @Vila μου βάψε με ροζ σε παρακαλώ!Μου έγραψε επίσης μαγνήσιο γιατί πονάνε λίγο τα χέρια μου τα βράδια και με πιάνουν και κράμπες που και που Επίσης σε 5 εβδομάδες θα κάνω την εξέταση του σακχάρου, η οποία εδώ είναι μια ευχάριστη διαδικασία παραδόξως.

Σε ότι αφορά τα λευκά υγρά θέλω να σας πω οτι είναι φυσιολογικό, μάλιστα προστατεύουν απο μολύνσεις του κόλπου.

Ααααα κοριτσάκι και εσυυυυ;;;θα τρελαθωωω..κοριτσομανι έχει πέσει τον Ιούλιο μου φαίνεται γυναίκες ενωμένες ποτέ νικημένες!! Χαχαχα!!Μπράβο για τα αποτελεσματα συγχαρητήρια @Arabella μου!!! Έχετε ξεκινήσει δυνατά και με καλά αποτελέσματα εσύ και η @Vila μας και μας δίνετε ψυχολογία και σε μας που ακολουθούμε! Εγώ την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρουλη μου και θα μου πει ποτέ να κλείσω για Β Επιπέδου. Σε ποιες εβδομάδες μέσα γίνεται έχω ακούσει άλλους από 20 μέχρι 23 και άλλοι λένε από 21 μέχρι 24η! 

Just now, Μαρία_Λ είπε:

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!!!Εγώ στο γιο μου έτρωγα συνήθως 1-2 γλυκά ημερησίως. Γενικά έτρωγα γλυκά και ήταν κάτι που δεν μπορούσα με τίποτα να σταματήσω. Έτρωγα γενικά υγιεινά και φρούτα αλλά το γλυκό γλυκό. Δεν είχα θέμα με το ζάχαρο και γέννησα ένα φυσιολογικό παιδάκι. 

Είναι τελικά στον οργανισμό κορίτσια το ζάχαρο στην εγκυμοσύνη... Γνωστή μου δεν έτρωγε γλυκά καθόλου και έκανε ζάχαρο στην εγκυμοσύνη. Να τρελαίνεσαι! Και εγώ η αλήθεια είναι τα τσιμπάω τα γλυκάκια μου τώρα στην εγκυμοσύνη.ουτε να τα δω δεν ήθελα πριν και τώρα έχω κάτι γλυκό το θέλω να πω την αμαρτία μου. Και τις τελευταίες μέρες απλά προσπαθώ να τα αποφύγω και τρώω φραουλιτσες όταν βρω σε καμία λαϊκή.


bSdCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Koalaki87 είπε:

Ααααα κοριτσάκι και εσυυυυ;;;θα τρελαθωωω..κοριτσομανι έχει πέσει τον Ιούλιο μου φαίνεται γυναίκες ενωμένες ποτέ νικημένες!! Χαχαχα!!Μπράβο για τα αποτελεσματα συγχαρητήρια @Arabella μου!!! Έχετε ξεκινήσει δυνατά και με καλά αποτελέσματα εσύ και η @Vila μας και μας δίνετε ψυχολογία και σε μας που ακολουθούμε! Εγώ την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβού με τον γιατρουλη μου και θα μου πει ποτέ να κλείσω για Β Επιπέδου. Σε ποιες εβδομάδες μέσα γίνεται έχω ακούσει άλλους από 20 μέχρι 23 και άλλοι λένε από 21 μέχρι 24η! 

Είναι τελικά στον οργανισμό κορίτσια το ζάχαρο στην εγκυμοσύνη... Γνωστή μου δεν έτρωγε γλυκά καθόλου και έκανε ζάχαρο στην εγκυμοσύνη. Να τρελαίνεσαι! Και εγώ η αλήθεια είναι τα τσιμπάω τα γλυκάκια μου τώρα στην εγκυμοσύνη.ουτε να τα δω δεν ήθελα πριν και τώρα έχω κάτι γλυκό το θέλω να πω την αμαρτία μου. Και τις τελευταίες μέρες απλά προσπαθώ να τα αποφύγω και τρώω φραουλιτσες όταν βρω σε καμία λαϊκή.

@Koalaki87 σ' ευχαριστώ κοριτσάκι μου!Εγώ ζω στην Γερμανία κι εδώ τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά.Η εξέταση τύπου Β επιπέδου γίνεται με βάση τις οδηγίες απο 18+0 μέχρι 21+6, αυστηρα μέσα σε αυτό το διάστημα.Εγώ σήμερα είμαι τυπικά ακριβώς 19 αλλά το μωράκι είναι μεγαλύτερο, οπότε είμαι σχεδόν 20 με βάση το μέγεθος του εμβρυόυ.Ο γιατρός τα έίδε και τα εξέτασε όλα μια χαρά.

Α...δεν σας είπα,τα ξημερώματα η μπεμπούλα μου έδινε αισθητές κλωτσιές και το καταχάρηκα.

  • Μου αρέσει 2

  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...