Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Ψάχνω μαιευτήρα


Recommended Posts

Γράφω στη σελίδα επειδή σε ένα μήνα γεννάω αλλά έχω ψάξει πάρα πολύ να βρω ένα γιατρό που να πληρεί κάποιες βασικές για μένα προϋποθέσεις και δεν τα έχω καταφέρει.θα ήθελα επειδή η εγκυμοσύνη μου είναι υψηλού κινδύνου να είναι σε δημόσιο νοσοκομείο που έτσι κι αλλιώς πηγαίνουν τα σοβαρά περιστατικά σε περίπτωση επιπλοκής.να έχει εμπειρία και γνώσης λόγω της δύσκολης κατάστασης μου.αλλα αν τελικά πάνε όλα καλά να μην καταφύγει έτσι απλά στη λύση της καισαρικής για να ξεμπερδευει αλλά να είναι οπαδός του φυσιολογικού τοκετού.επισης δε θα ήθελα να κάνει περινεοτομη χωρίς να χρειάζεται απλά σαν ρουτίνα και να μπορεί να μπει μέσα στην αίθουσα ο σύζυγος μου(νομίζω μόνο στο Έλενα επιτρέπεται;)μιας και έτσι δε θα με πιάσει πανικός αλλά θα είμαι όσο γίνεται πιο ήρεμη.επισης μετά τη γέννα θα ήθελα να είναι baby friendly το νοσοκομείο σε θέμα θηλασμού κλπ.δε με ενδιαφέρουν τα χρήματα.οσο χρειαστεί αρκεί να βρω αυτό που θέλω.εχει κάποια τέτοια εμπειρία η είναι πολύ ουτοπικό αυτό που ζητάω; Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά έχω φτάσει στην τελική ευθεία και δεν έχω αλλά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δ εχω να σου προτείνω κάποιον γιατρο, αλλα μονο στο Έλενα μπορεί να μπει κ ο άντρας σου μέσα, κ έχω ακούσει ότι είναι baby friendly γενικα

Αλλα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις τόσο αργά, κάποιοι δ θα σε αναλάβουν λόγω φόρτου εργασιας

Κ μπορεί λόγω δημοσίου όταν πας να γεννησεις να είναι κάποιος άλλος με εφημερία, τουλ θα εχεις ενα καλο μαιευτήριο που έχει κ αρκετές δύσκολες περιπτωσεις

Για δημόσιο. Σε ιδιωτικο υπάρχουν άλλα δεδομενα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο μου παιδακι είχα πάει στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού που διοργανώνει το Έλενα μαζί με τον σύζυγό μου...η παρακολούθηση των μαθημάτων από τον σύζυγο ήταν και απαραίτητη προϋπόθεση από ότι μας είχαν πει για να μπει ο σύζυγός μέσα στην αίθουσα κατά τη διάρκεια του τοκετού...βέβαια εγώ κανένα από τα 2 μου παιδάκια δεν το γέννησα στο Έλενα όποτε δεν ξέρω αν ίσχυε ή ισχύει ακόμα αυτό που σου γράφω (2015 γέννησα) απλά στο λέω για να είσαι προετοιμασμένη ότι αν δεν έχει κάνει τα μαθήματα μπορεί να μην τον αφήσουν να μπει...όπως και να χει εύχομαι σύντομα να βρεις αυτό που αναζητάς!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2019 at 12:42 ΠΜ, Tyxeroula είπε:

Γράφω στη σελίδα επειδή σε ένα μήνα γεννάω αλλά έχω ψάξει πάρα πολύ να βρω ένα γιατρό που να πληρεί κάποιες βασικές για μένα προϋποθέσεις και δεν τα έχω καταφέρει.θα ήθελα επειδή η εγκυμοσύνη μου είναι υψηλού κινδύνου να είναι σε δημόσιο νοσοκομείο που έτσι κι αλλιώς πηγαίνουν τα σοβαρά περιστατικά σε περίπτωση επιπλοκής.να έχει εμπειρία και γνώσης λόγω της δύσκολης κατάστασης μου.αλλα αν τελικά πάνε όλα καλά να μην καταφύγει έτσι απλά στη λύση της καισαρικής για να ξεμπερδευει αλλά να είναι οπαδός του φυσιολογικού τοκετού.επισης δε θα ήθελα να κάνει περινεοτομη χωρίς να χρειάζεται απλά σαν ρουτίνα και να μπορεί να μπει μέσα στην αίθουσα ο σύζυγος μου(νομίζω μόνο στο Έλενα επιτρέπεται;)μιας και έτσι δε θα με πιάσει πανικός αλλά θα είμαι όσο γίνεται πιο ήρεμη.επισης μετά τη γέννα θα ήθελα να είναι baby friendly το νοσοκομείο σε θέμα θηλασμού κλπ.δε με ενδιαφέρουν τα χρήματα.οσο χρειαστεί αρκεί να βρω αυτό που θέλω.εχει κάποια τέτοια εμπειρία η είναι πολύ ουτοπικό αυτό που ζητάω; Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά έχω φτάσει στην τελική ευθεία και δεν έχω αλλά περιθώρια.

Καλησπέρα. Αρκετοί γιατροί στο Έλενα είναι καλοί. Το θέμα είναι μόνο ποιος θα σε αναλάβει σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη.. Όσο για την περινεοτομη επειδή το είχα συζητήσει με τον γυναικολόγο μου το κάνουν σχεδόν όλοι όταν χρειάζεται για να βοηθήσουν στην γέννα. Όσον αφορά τν σύζυγο πρέπει να περάσει τα σεμινάρια αλλιώς μέσα δε θα τν αφήσουνε. Γέννησα το 2018 και το ξέρω. Γιαυτό στο λέω. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Καλησπέρα. Αρκετοί γιατροί στο Έλενα είναι καλοί. Το θέμα είναι μόνο ποιος θα σε αναλάβει σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη.. Όσο για την περινεοτομη επειδή το είχα συζητήσει με τον γυναικολόγο μου το κάνουν σχεδόν όλοι όταν χρειάζεται για να βοηθήσουν στην γέννα. Όσον αφορά τν σύζυγο πρέπει να περάσει τα σεμινάρια αλλιώς μέσα δε θα τν αφήσουνε. Γέννησα το 2018 και το ξέρω. Γιαυτό στο λέω. 

Ναι μου το είπαν αυτό για τα σεμινάρια και τα κάναμε πήραμε και τη βεβαίωση....  Το συζητησα εκεί με τη μαία και μου είπε πως και στα επείγοντα να πάω χωρις γιατρό θα με προσέξουν ....Αχχχχ δε θέλω καθόλου να μου κάνουν τομή... Αν το ζητήσω από την αρχή να μη μου κανουν και οι παλμοί του μωρού και όλα είναι οκ πάλι θα μου κάνουν;εσείς ποίο γιατρό είχατε; Φυσιολογικά πήγε; Σας έκανε τομή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Tyxeroula είπε:

Ναι μου το είπαν αυτό για τα σεμινάρια και τα κάναμε πήραμε και τη βεβαίωση....  Το συζητησα εκεί με τη μαία και μου είπε πως και στα επείγοντα να πάω χωρις γιατρό θα με προσέξουν ....Αχχχχ δε θέλω καθόλου να μου κάνουν τομή... Αν το ζητήσω από την αρχή να μη μου κανουν και οι παλμοί του μωρού και όλα είναι οκ πάλι θα μου κάνουν;εσείς ποίο γιατρό είχατε; Φυσιολογικά πήγε; Σας έκανε τομή;

Εγώ είχα τον Κολιοπουλο. Όταν είχα περάσει τα σεμινάρια και είχα δει τι είναι (γτ μεχρι τότε δεν ήξερα τι είναι περινεοτομη) έπιασα αμέσως τον γυναικολόγο κ τν ρώτησα. Μου πε ότι οι περιπτώσεις που δεν κάνουνε είναι σπάνιες. Εγώ έκανα ναι. Και δε το μετάνιωσα. Γτ το μωρο ήταν 3400 κιλα. Ήταν μεγάλο. θεωρητικά αν δε του έκαναν "χώρο" να βγει δε θέλω να ξέρω μεχρι που θα έφτανε η σχισμή που θα μου δημιουργούσε από μόνο του. Γενικά σε προσέχουν πολύ. Εγώ έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Φοβάσαι την περινεοτομη? Για πιο λόγο εννοώ δε την θες. Εγώ την φοβόμουν ας πούμε. 

Link to comment
Share on other sites

 

3 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Εγώ είχα τον Κολιοπουλο. Όταν είχα περάσει τα σεμινάρια και είχα δει τι είναι (γτ μεχρι τότε δεν ήξερα τι είναι περινεοτομη) έπιασα αμέσως τον γυναικολόγο κ τν ρώτησα. Μου πε ότι οι περιπτώσεις που δεν κάνουνε είναι σπάνιες. Εγώ έκανα ναι. Και δε το μετάνιωσα. Γτ το μωρο ήταν 3400 κιλα. Ήταν μεγάλο. θεωρητικά αν δε του έκαναν "χώρο" να βγει δε θέλω να ξέρω μεχρι που θα έφτανε η σχισμή που θα μου δημιουργούσε από μόνο του. Γενικά σε προσέχουν πολύ. Εγώ έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις. Φοβάσαι την περινεοτομη? Για πιο λόγο εννοώ δε την θες. Εγώ την φοβόμουν ας πούμε. 

Επειδή έχω διαβάσει έρευνες πως στις μισές και πλέον περιπτώσεις αφήνει πολύ πόνο μόνιμα στην επαφή με το σύντροφό μας μετά.και βλέποντας στο YouTube βίντεο με τοκετό για να προετοιμαστώ ψυχολογικά βλέπω πως στο εξωτερικό το έχουν μελετήσει πολύ το θέμα και βάζουν ειδικά λαδακια κλπ και όταν είναι να βγει το κεφάλι το πάνε σιγά σιγά για να προλάβει να προσαρμοστεί το δέρμα και είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που πραγματικά πρέπει να γίνει...κυρίως όταν χάνονται οι παλμοί του μωρού και πρέπει να βγει πιο άμεσα και δεν έχουν την πολυτέλεια του χρόνου να προετοιμάσουν το δέρμα...ο γιατρός που είχα μέχρι τώρα σε ιδιωτικό ήταν αυτής της νοοτροπίας και γι'αυτό πήγαινα στον συγκεκριμένο...αλλά επειδή δε με πρόσεξε στο διαβήτη που έκανα και μου έκανε 2-3 λάθη γι'αυτό κατευθύνομαι σε δημόσιο τώρα τους θεωρώ καλύτερους γιατρούς και ότι επείγον κι αν προκύψει σε ιδιωτικό σε στέλνουν σε δημόσιο....να ρωτήσω και κάτι άλλο...αυτό που μας δείξαμε στα σεμινάρια με τις διάφορες θέσεις που.μπορουμε να πάρουμε κατά τον τοκετό ισχύει η σε βάζουν αποκλειστικά ανάσκελα όταν είναι να βγει το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σας

Τη βοήθεια οποίας κοπέλας γνωρίζει. Σκέφτομαι να αλλάξω γιατρό και μου έχουν προτείνει δυο . Το. Κο Μπιλάλη και τον κο Δημητρίου στο Χαλάνδρι. Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί θα ήθελα να κλείσω ραντεβού. 
 

Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...