Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!! Επιζώ να είστε όλες καλά ! Ήθελα να σας ρωτήσω αν εσείς έχετε κάνει εξετάσεις για θρόμβοφιλια;;;

Οχι δεν εκανα. Στον προγενετικο μονο βασικο προθρομβινη αλλα δεν ειχα σε καμία απο τις 3 εγκυμοσύνες.

Λοιπόν κοριτσια 28 εβδομαδων 6 ημερών 1800 βαρος. Πολυ μεγαλο το μωρο. 30κ4 την τριτη θα παω για doppler. Γράψτε εβδομαδα και βαρος εχω αγχωθεί.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, AspasiaT είπε:

Γραφω στις μανουλες Σεπτεμβριου γτ εχω ΠΗΤ 1η Σεπτεμβρη αλλα ειμαι προγραμματισμενη καισαρικη και μαλλον θα μπω μεσα Αυγουστου, αν δεν ερθει νωριτερα γιατι εχουμε διαφορα θεματα . Θα σου πω οτι στο πρωτο παιδι δεν ειχα καμια διαθεση να θηλασω, ελεγα αν τυχει. Ο λογος ειναι οτι ειχα πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη με νοσηλεια στο μεγαλυτερο μερος του τριτου τριμηνου. Κανεις απο το περιβαλλον μου δεν ηξερε να με συμβουλεψει για θηλασμο και επισης το μονο που με ενοιαζε ηταν να παει καλα το μωρο... γεννησα με κινηματογραφικη επειγουσα καισαρικη οπως οπως στις 40 βδομαδες, εκανα μετεγχειρητικα λοιμωξη με τριπλη ενδοφλεβια αντιβιωση, το μωρο ειχε χαλινο γλωσσας και χειλεων και καταφερα και θηλασα αποκλειστικα και μετα μαζι με τις στερεες για 27 μηνες. Θελω να καταληξω, αν το θες πολυ θα μπορεσεις! Ξεκινα διαβαζοντας απο το ιντερνετ  σε αξιοπιστα σαιτ και με σεμιναρια θηλασμου, η με μια συμβουλο, αν μπορεις. Για να σαι προετοιμασμενη, μην πας σαν εμενα. Ολες σχεδον οι μαμαδες μπορουν να θηλασουν, με σπανιες εξαιρεσεις υποπλαστικων μαστων, ορμονικων διαταραχων, μειωσης στηθους κτλ

Ναι η αλήθεια αυτο που μου υπενθυμίζω είναι ότι πρέπει να έχω υπομονή και θα τα καταφέρω!

Just now, alexia92 είπε:

Οχι δεν εκανα. Στον προγενετικο μονο βασικο προθρομβινη αλλα δεν ειχα σε καμία απο τις 3 εγκυμοσύνες.

Λοιπόν κοριτσια 28 εβδομαδων 6 ημερών 1800 βαρος. Πολυ μεγαλο το μωρο. 30κ4 την τριτη θα παω για doppler. Γράψτε εβδομαδα και βαρος εχω αγχωθεί.

Όταν ήμουν 28 εβδ ο μικρός ήταν 1200. Την Πέμπτη 32 και 2 ημερών και θα πάμε ξανά γιατρό. 

Πάντως σήμερα μία γνωστή μου που γέννησε πρόσφατα μου είχε πει ενώ το μωρό στον 7ο ήταν πολύ μεγάλο τους επόμενους μήνες δεν έβαλε πολύ βάρος και έτσι το μωράκι βγήκε κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , alexia92 είπε:

Οχι δεν εκανα. Στον προγενετικο μονο βασικο προθρομβινη αλλα δεν ειχα σε καμία απο τις 3 εγκυμοσύνες.

Λοιπόν κοριτσια 28 εβδομαδων 6 ημερών 1800 βαρος. Πολυ μεγαλο το μωρο. 30κ4 την τριτη θα παω για doppler. Γράψτε εβδομαδα και βαρος εχω αγχωθεί.

Alexia 29 ημασταν 1450. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, GeoA είπε:

Ναι η αλήθεια αυτο που μου υπενθυμίζω είναι ότι πρέπει να έχω υπομονή και θα τα καταφέρω!

Όταν ήμουν 28 εβδ ο μικρός ήταν 1200. Την Πέμπτη 32 και 2 ημερών και θα πάμε ξανά γιατρό. 

Πάντως σήμερα μία γνωστή μου που γέννησε πρόσφατα μου είχε πει ενώ το μωρό στον 7ο ήταν πολύ μεγάλο τους επόμενους μήνες δεν έβαλε πολύ βάρος και έτσι το μωράκι βγήκε κανονικό.

Πηγα σημερα ξανα και με ειδε 29κ4 γιατι ενιωθα ζαλη και αδυναμια και ηταν 2.030 το παιδι. Σταθερά μεγαλο απο την β επιπέδου. Και τα αλλα 2 γεννηθηκαν πάνω απο 4 kg 37weeks


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 34 εβδομάδων 2800 το μωρό, μεγάλο μωρό μου είπαν αλλά έχει και απόκλιση ο υπερηχος +- 20%. 

Για τον θηλασμό δεν αγχώνομαι, μπορεί και μην θηλάσω βασικά. Στην πρώτη θήλασα μόνο 10ημέρες, δηλαδή το έβγαζα με θήλαστρο και το στήθος δεν άδειαζε όλο. Έκανα μαστίτιδα με 39 και πυρετό και εκεί το έκοψα. Οι θηλές μου είχαν τραυματιστεί και πονούσα υπερβολικά. Είχα και σύμβουλο θηλασμού που μου είπε ότι έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα που πληγιάζεται εύκολα. Τι στενοχώρια πέρασα, σε τι γκρουπ μπήκα αλλά αυτό το μαρτύριο δεν τον ξαναπερνάω. Θα βάλω το παιδί στο στήθος και αν δεν πονάω θα θηλάσω ειδάλως δεν θα σκάσω καθόλου. 

Πιο πολύ με αγχώνει η γέννα παρά ο θηλασμός. Έκανα μαθήματα ανώδυνου και θυμήθηκα πάλι τις αναπνοές, τέσπα ελπίζω να το αντέξω και αυτή τη φορά.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα και ήταν 29και 5 ημερών, ηταν 1.600.

Να σας ρωτήσω και εγω κάτι; Σκοπεύετε να πάτε διακοπές; Αν ναι πότε και πώς το σκέφτεστε;Π.χ. τον Ιούλιο, κάπου κοντά; Ρωτάω γιατί ήθελα να πάω στο εξοχικό μου που είναι μια ώρα από την Αθήνα, αλλά με έχει πιάσει ένας, μάλλον παράλογος φόβος με τις μετακινήσεις και τις αποστάσεις και σκέφτομαι μήπως συμβεί κάτι πρόωρα.

Επίσης, τον κορωνοϊό πώς τον διαχειρίζεστε σε αυτή τη φάση;Βλέπετε κόσμο, βγαίνετε έξω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

32 + 2 ο μικρός είναι 1720. Το αρνητικό είναι ότι ενώ στην 28η εβδ ήταν γυρισμένος κάτω με το κεφάλι, τώρα  μας τα μπέρδεψε και είναι με τα πόδια κάτω. Ελπίζουμε ότι θα ξανά γυρίσει. Μου είπε να περιορίσω το περπάτημα και μέσα στη μέρα να βάζω αρκετά ψηλά τα πόδια

Just now, Agrabeli είπε:

Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα και ήταν 29και 5 ημερών, ηταν 1.600.

Να σας ρωτήσω και εγω κάτι; Σκοπεύετε να πάτε διακοπές; Αν ναι πότε και πώς το σκέφτεστε;Π.χ. τον Ιούλιο, κάπου κοντά; Ρωτάω γιατί ήθελα να πάω στο εξοχικό μου που είναι μια ώρα από την Αθήνα, αλλά με έχει πιάσει ένας, μάλλον παράλογος φόβος με τις μετακινήσεις και τις αποστάσεις και σκέφτομαι μήπως συμβεί κάτι πρόωρα.

Επίσης, τον κορωνοϊό πώς τον διαχειρίζεστε σε αυτή τη φάση;Βλέπετε κόσμο, βγαίνετε έξω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εγώ δε σκέφτηκα καθόλου το ενδεχόμενο διακοπών αλλά δε θα το απέκλεια. Όπως λέει και η μαία αν είναι να γίνουν όλα μέσα σε μια δυο ώρες τότε περισσότερο τυχερή πρέπει να νιώθω και όχι αγχωμένη. Με τα του κορωνοϊού ενώ πριν ήμουν αρκετά προσεκτική, η αλήθεια πλέον καλώς ή κακώς παραχαλάρωσα και βασικά ζω σχεδόν όπως προκορωνοϊου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On June 26, 2020 at 6:21 PM, Agrabeli said:

Την προηγούμενη βδομάδα που πήγα και ήταν 29και 5 ημερών, ηταν 1.600.

Να σας ρωτήσω και εγω κάτι; Σκοπεύετε να πάτε διακοπές; Αν ναι πότε και πώς το σκέφτεστε;Π.χ. τον Ιούλιο, κάπου κοντά; Ρωτάω γιατί ήθελα να πάω στο εξοχικό μου που είναι μια ώρα από την Αθήνα, αλλά με έχει πιάσει ένας, μάλλον παράλογος φόβος με τις μετακινήσεις και τις αποστάσεις και σκέφτομαι μήπως συμβεί κάτι πρόωρα.

Επίσης, τον κορωνοϊό πώς τον διαχειρίζεστε σε αυτή τη φάση;Βλέπετε κόσμο, βγαίνετε έξω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

κορίτσι μου εγώ είμαι 35 εβδομάδων και πηγαίνω στο εξοχικό που είναι στο Πήλιο και 1,5 ώρα μακριά από το μαιευτήριο.Επειδή είμαι δευτερότοκη ο γιατρός μου έχει πει να μην φεύγω πάνω από 40 λεπτά μακριά αλλά θα ξαναπάω ακόμη ένα Σ/Κ στις 12 Ιουλίου όπου θα είναι και το τελευταίο μου. Ημερομηνία έχω 8.08 οπότε θεωρώ ότι μόλις θα έχω μπει στον 9ο μήνα και θα είμαο 36 εβδομάδων. Λογικά δεν θα έχω θέμα για τοκετό, αν βέβαια δω λίγο βλέννη με αίμα, λίγες παραπάνω συσπάσεις ή πιο συχνά τουαλέτα τότε θα επιστρέψω.

Όσον αφορά τον κορωνοιό, ποτέ δεν σταμάτησα να βγαίνω έξω ούτε κατα την καραντίνα αφου και εγώ δούλευα και ο σύζυγος. Με την μικρή πάμε συνέχεια βόλτες και θάλλασα κάθε σ/κ όπου παίζει με παιδάκια που δεν γνωρίζουμε πάντα. Σχεδόν έχω ξεχάσει την ύπαρξη του πέρα από τις μάσκες που φοράω όταν πάω στον γιατρό. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό απλά θεωρώ ότι έχοντας ήδη 1 παιδί 4 χρονών δεν μπορώ να το αποκλείσω από το παιχνίδι με τους φίλους της ή με άλλα παιδάκια και επίσης εύχομαι ότι αν νοσήσουμε είμαστε γεροί οργανισμοί και να το περάσουμε σαν μια απλή ίωση. 

Στο μαιευτήριο που γεννάω μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω το τεστ κορονοιού πριν γεννήσω και επίσης δεν επιτρέπεται κανένας παρά μόνο ένας συνοδός που θα πρέπει επίσης να έχει κάνει τεστ κορονοιού. Ο συνοδός αν μπει στο μαιευτήριο δεν επιτρέπεται να ξαναβγεί, αλλά να βγει δεν επιτρέπεται να ξαναμπει. Ο άντρας μου θα είναι μαζί μου και κατά τον τοκετό και μετά και το μωρό θα το κατεβάσουμε στην εξώπορτα να το δει η μαμά μου. Την μικρή θα την κρατήσει η μαμά μου και θα μας την φέρει όταν επιστρέψουμε. Εσάς σας είπαν κάτι τέτοιο;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι 34+3 και νιώθω το μωρό να έχει κατέβει και η κοιλιά μου σα να έπεσε . Δεν είναι λίγο νωρίς ;;

Δεν ειναι κακο πολλες γυναικες γεννανε 38 εβδομάδων για παράδειγμα .

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, evi1996 said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι 34+3 και νιώθω το μωρό να έχει κατέβει και η κοιλιά μου σα να έπεσε . Δεν είναι λίγο νωρίς ;;

καλημέρα! Μπορεί να νιώθεις έτσι αλλά δεν σημαίνει ότι το μωρό εμπεδώθηκε. Δεν επαρκεί να κατέβει και να πέσει η κοιλιά, αλλά και να εμπεδωθεί το μωρό μέσα στη λεκάνη, να αρχίσουν συσπάσεις, να μαλακώσει και να κοντύνει ο τράχηλος και στο τελικό στάδιο να εξαλειφθεί. Συσπάσεις έχεις; Δηλαδή αισθάνεσαι πονάκια σαν να σφίγγει και να μαζεύει η κοιλιά σε ένα σημείο; 

Επίσης όπως προαναφέρθηκε πολλές γυναίκες γεννάνε στις 38 εβδομάδες, δεν πειράζει είναι απόλυτα φυσιολογικο! Πότε έχεις τελική;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, smaro30 said:

καλημέρα! Μπορεί να νιώθεις έτσι αλλά δεν σημαίνει ότι το μωρό εμπεδώθηκε. Δεν επαρκεί να κατέβει και να πέσει η κοιλιά, αλλά και να εμπεδωθεί το μωρό μέσα στη λεκάνη, να αρχίσουν συσπάσεις, να μαλακώσει και να κοντύνει ο τράχηλος και στο τελικό στάδιο να εξαλειφθεί. Συσπάσεις έχεις; Δηλαδή αισθάνεσαι πονάκια σαν να σφίγγει και να μαζεύει η κοιλιά σε ένα σημείο; 

Επίσης όπως προαναφέρθηκε πολλές γυναίκες γεννάνε στις 38 εβδομάδες, δεν πειράζει είναι απόλυτα φυσιολογικο! Πότε έχεις τελική;

καλησπερα κοριτσι μου! τελικη εχω 8 αυγουστου....εχω συσπασεισ ναι που ο γιατροσ μου ειπε ειναι φυσιολογικες. Θα περιμενω να με δει την αλλη εβδομαδα!

16 hours ago, alexia92 said:

Δεν ειναι κακο πολλες γυναικες γεννανε 38 εβδομάδων για παράδειγμα .

ναι σωστα !! σ ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, evi1996 said:

καλησπερα κοριτσι μου! τελικη εχω 8 αυγουστου....εχω συσπασεισ ναι που ο γιατροσ μου ειπε ειναι φυσιολογικες. Θα περιμενω να με δει την αλλη εβδομαδα!

ναι σωστα !! σ ευχαριστω !

και εγώ 8 Αυγούστου έχω!!!! Μαζί είμαστε <3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...