Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, merl30 είπε:

Καλησπέρα σας.Εμεις αυτό που κλείσαμε είναι της bebetto η σειρά bresso.Ειναι 3 σε 1.Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι άσχετο.Σας βάζει ακόμη ο γιατρός σας εξετάσεις αίματος για το τοξόπλασμα;Είναι κάτι που με αγχωνει από την αρχή της εγκυμοσύνης και δεν έχω φάει ούτε ωμά λαχανικά ούτε φρουτα.Απλα τώρα είναι η εποχή που βγαίνουν τα καρπούζια που μου αρέσουν πολύ αλλά και πάλι δεν τρωω γιατί φοβαμαι.Ξερετε αν υπάρχει κινδυνος σε αυτον τον μήνα;

Συμφωνώ με την @ada32ειναι δυνατόν να μην σε αφήνει να τρως λαχανικά και ειδικά φρούτα;

Κι εμένα μου έχει κάνει παρά πολλές φορές εξετάσεις για τοξόπλασμα και το φοβάται αλλά τρώω άπειρα φρούτα και λαχανικά.

Απλα προσέχω και ωμή σαλάτα έξω δεν τρώω (μόνο βραστά) και πλένω τις σαλάτες στο σπίτι μου παρά πολύ καλά! Για τα φρούτα δεν το συζητάω! Είναι δυνατόν; Δεν παθαίνεις ΤΙΠΟΤΑ! Ειδικά για το καρπούζι. Φάε θα σου κάνει καλό! Όχι μόνο καλό αλλά επιβάλλεται κιόλας να τρώμε φρούτα και λαχανικά απλά με προσοχή 

  • Μου αρέσει 2

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, didi2 είπε:

Συμφωνώ με την @ada32ειναι δυνατόν να μην σε αφήνει να τρως λαχανικά και ειδικά φρούτα;

Κι εμένα μου έχει κάνει παρά πολλές φορές εξετάσεις για τοξόπλασμα και το φοβάται αλλά τρώω άπειρα φρούτα και λαχανικά.

Απλα προσέχω και ωμή σαλάτα έξω δεν τρώω (μόνο βραστά) και πλένω τις σαλάτες στο σπίτι μου παρά πολύ καλά! Για τα φρούτα δεν το συζητάω! Είναι δυνατόν; Δεν παθαίνεις ΤΙΠΟΤΑ! Ειδικά για το καρπούζι. Φάε θα σου κάνει καλό! Όχι μόνο καλό αλλά επιβάλλεται κιόλας να τρώμε φρούτα και λαχανικά απλά με προσοχή 

Δεν μου απαγόρευσε ο γιατρός.Εκεινος μου είπε να τα πλένω καλά και να τρώω τα πάντα.Δικη μου φοβία είναι.θα ξεκινήσω όμως έστω και τώρα να τρώω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Δεν μου απαγόρευσε ο γιατρός.Εκεινος μου είπε να τα πλένω καλά και να τρώω τα πάντα.Δικη μου φοβία είναι.θα ξεκινήσω όμως έστω και τώρα να τρώω.

Βρε κοριτσι εγκυος εισαι !! γτ φοβασαι ? δλδ οι μαναδες μας που δεν ειχαν τοση περιθαλψη και ενημερωση επαθαν κατι ? 

καμια φορα τελικα κ εμεις οι γυναικες απο μονες μας υπερβαλουμε! Φαε οτι θελει η ορεξη σου γτ μετα με το μωρο θα τρεχεις νυχτα μερα!!!!

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Δεν μου απαγόρευσε ο γιατρός.Εκεινος μου είπε να τα πλένω καλά και να τρώω τα πάντα.Δικη μου φοβία είναι.θα ξεκινήσω όμως έστω και τώρα να τρώω.

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!!!εγώ βγήκα θετική σε αντισώματα στο τοξόπλασμα από τη πρώτη εξέταση αίματος....δεν με έβαλε να ξανακάνω....τίποτα ξεπέρασε τη φοβία σου...κ απόλαυσε τα καλοκαιρινα φρουτάκια!!!!!

Just now, Thaliamp είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!!!εγώ βγήκα θετική σε αντισώματα στο τοξόπλασμα από τη πρώτη εξέταση αίματος....δεν με έβαλε να ξανακάνω....τίποτα ξεπέρασε τη φοβία σου...κ απόλαυσε τα καλοκαιρινα φρουτάκια!!!!!

Κορίτσια βαλίτσες πότε θα φτιάξετε στο περίπου????? σκέφτομαι επίσης να αλλάξω γιατρό αν κ τελευταία στιγμή ....να πάω στο ελενα γιατί είναι πολλά τα έξοδα......

Just now, ada32 είπε:

Βρε κοριτσι εγκυος εισαι !! γτ φοβασαι ? δλδ οι μαναδες μας που δεν ειχαν τοση περιθαλψη και ενημερωση επαθαν κατι ? 

καμια φορα τελικα κ εμεις οι γυναικες απο μονες μας υπερβαλουμε! Φαε οτι θελει η ορεξη σου γτ μετα με το μωρο θα τρεχεις νυχτα μερα!!!!

Μου το έκανε για δυο τρεις μέρες κ είχα τρομερό άγχος....ευτυχώς ξαναβρήκε τη φόρμα του:-D δεν ξέρω γιατί ίσως επειδή καταλαβαίνω την παρουσία του πλέον έχω πιο πολύ άγχος από την αρχή της εγκυμοσύνης.....λέω κ αν γίνει κάτι κ δεν το καταλάβω??!!έχω διαβάσει κ πολλά εδώ που έχουν συμβεί σε κορίτσια κ ίσως γι'αυτό να έχω φοβηθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια!!!!εγώ βγήκα θετική σε αντισώματα στο τοξόπλασμα από τη πρώτη εξέταση αίματος....δεν με έβαλε να ξανακάνω....τίποτα ξεπέρασε τη φοβία σου...κ απόλαυσε τα καλοκαιρινα φρουτάκια!!!!!

Κορίτσια βαλίτσες πότε θα φτιάξετε στο περίπου????? σκέφτομαι επίσης να αλλάξω γιατρό αν κ τελευταία στιγμή ....να πάω στο ελενα γιατί είναι πολλά τα έξοδα......

Μου το έκανε για δυο τρεις μέρες κ είχα τρομερό άγχος....ευτυχώς ξαναβρήκε τη φόρμα του:-D δεν ξέρω γιατί ίσως επειδή καταλαβαίνω την παρουσία του πλέον έχω πιο πολύ άγχος από την αρχή της εγκυμοσύνης.....λέω κ αν γίνει κάτι κ δεν το καταλάβω??!!έχω διαβάσει κ πολλά εδώ που έχουν συμβεί σε κορίτσια κ ίσως γι'αυτό να έχω φοβηθεί!!!

Σε καταλαβαινω ! κ εγω επειδη ειχα διαβασει πολλα ειχα παει κατευθειαν σε εφημερευον τοτε κ  το ειχα δει . τελικα οσο πιο πολλα διαβαζουμε , δεν ξερω αν ειναι για καλο.... οσο για βαλιτσα , εγω μετα τισ 15/8 θ αφτιαξω γτ εχω πητ 23/9. Το ελενα ειναι δημοσιο ? αν ναι, καλα θα κανεις. θεωρω πολλα τα λεφτα να γεννησεις σε κλινικη οταν δεν εχεις καποιο σοβαρο προβλημα με την εγκυμοσυνη σου .  Κ επισης αυτα τα χρηματα που θα εδινες στην κλινικη , τα χρησιμοποιεις για το μωρο σου ! εγω ετσι εκανα στο πρωτο κ αν ολα πανε καλα , παλι σε δημοσιο θα γεννησω.

Να πανε ολα σε ολες μας να κρατησουμε τα μωρακια μας γερα στην αγκαλια μας.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ada32 είπε:

Σε καταλαβαινω ! κ εγω επειδη ειχα διαβασει πολλα ειχα παει κατευθειαν σε εφημερευον τοτε κ  το ειχα δει . τελικα οσο πιο πολλα διαβαζουμε , δεν ξερω αν ειναι για καλο.... οσο για βαλιτσα , εγω μετα τισ 15/8 θ αφτιαξω γτ εχω πητ 23/9. Το ελενα ειναι δημοσιο ? αν ναι, καλα θα κανεις. θεωρω πολλα τα λεφτα να γεννησεις σε κλινικη οταν δεν εχεις καποιο σοβαρο προβλημα με την εγκυμοσυνη σου .  Κ επισης αυτα τα χρηματα που θα εδινες στην κλινικη , τα χρησιμοποιεις για το μωρο σου ! εγω ετσι εκανα στο πρωτο κ αν ολα πανε καλα , παλι σε δημοσιο θα γεννησω.

Να πανε ολα σε ολες μας να κρατησουμε τα μωρακια μας γερα στην αγκαλια μας.

Μακάρι κορίτσι μου κ εγώ αυτό εύχομαι!!!!!κοντά είμαστε εγώ έχω 18/9!!!κ εγώ λέω πριν μπω στο μήνα μου να τη φτιάξω για παν ενδεχόμενο!!!!Το Έλενα ναι δημόσιο είναι.....απλά δύσκολα αναλαμβάνουν κ σε προχωρημένη εγκυμοσύνη!!!!Εσύ που γεννησες το πρώτο σου παιδακι!???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@didi2 @ada32 @Thaliamp σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.Θα ξεκινήσω γιατί τώρα ειδικά υπάρχουν πολύ ωραία φρούτα.Να σας ρώτησω και κάτι.Την εξέταση του λέγεται doppler θα την κάνετε;Σας είπε τίποτα ο γιατρός σας;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Μακάρι κορίτσι μου κ εγώ αυτό εύχομαι!!!!!κοντά είμαστε εγώ έχω 18/9!!!κ εγώ λέω πριν μπω στο μήνα μου να τη φτιάξω για παν ενδεχόμενο!!!!Το Έλενα ναι δημόσιο είναι.....απλά δύσκολα αναλαμβάνουν κ σε προχωρημένη εγκυμοσύνη!!!!Εσύ που γεννησες το πρώτο σου παιδακι!???

έγω το πρωτο σε δημοσιο στο Ιπποκρατειο Θεσ/νικης. πηγα σε εφημερευον οταν με επιασαν οι πονοι. εδω εχουμε 2 νοσοκομεια που πας σε οποιο εφημερευει οταν ειανι να γεννησεις αν εισαι χωρις ραντεβου . Αν εισαι για καισαρικη ειναι αλλιως.. με ραντεβου. Αθηνα δεν ξερω πως λειτπουργουν τα πραγματα..

Just now, merl30 είπε:

@didi2 @ada32 @Thaliamp σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.Θα ξεκινήσω γιατί τώρα ειδικά υπάρχουν πολύ ωραία φρούτα.Να σας ρώτησω και κάτι.Την εξέταση του λέγεται doppler θα την κάνετε;Σας είπε τίποτα ο γιατρός σας;

εγω θα την κανω στην γιατρο μου στις 32 εβδ.

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

@didi2 @ada32 @Thaliamp σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.Θα ξεκινήσω γιατί τώρα ειδικά υπάρχουν πολύ ωραία φρούτα.Να σας ρώτησω και κάτι.Την εξέταση του λέγεται doppler θα την κάνετε;Σας είπε τίποτα ο γιατρός σας;

Και εγώ θα την κάνω 20 Ιούλιου αν δεν κάνω λάθος έχω κλείσει!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Και εγώ θα την κάνω 20 Ιούλιου αν δεν κάνω λάθος έχω κλείσει!!!!!

 

Ξέρετε τι βλέπουν με αυτήν την εξέταση;;Γιατί εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την κάνουμε γιατί δεν έχουμε κάποια ένδειξη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, merl30 είπε:

@didi2 @ada32 @Thaliamp σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.Θα ξεκινήσω γιατί τώρα ειδικά υπάρχουν πολύ ωραία φρούτα.Να σας ρώτησω και κάτι.Την εξέταση του λέγεται doppler θα την κάνετε;Σας είπε τίποτα ο γιατρός σας;

Doppler εμένα μου είπε πως δεν θα χρειαστεί να με στείλει σε άλλο γιατρό γιατί το ελέγχει αυτος κάθε φορά. Κοιτάζει τις αρτηρίες κάθε φορά πρπσεκτικα και κάνει μετρήσεις όποτε θα τη γλυτωσω..

Τωρα όσον αφορά το άλλο θέμα δεν θέλω να παρεξηγηθώ, καταλαβαίνω το άγχος σου και εισαι της λογικής προσέχουμε για να έχουμε... κι εγώ έτσι είμαι σε πολλά, αλλά αν πλένεις πολύ σχολαστικά τα λαχανικά και τα φρούτα όλα θα είναι μια χαρά! Επίσης από τα φρούτα που τρως το εσωτερικό τους (πχ καρπούζι, πεπόνι) δεν κινδυνεύεις από το μικρόβιο γιατί δεν μπορεί να εισχωρήσει μέσα στον καρπό. 
 

Just now, merl30 είπε:

Ξέρετε τι βλέπουν με αυτήν την εξέταση;;Γιατί εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την κάνουμε γιατί δεν έχουμε κάποια ένδειξη.

Να ακριβώς κι εμένα το ίδιο γιατί όπως σου πρόλαβα να σου γράψω πριν το ελέγχει αυτός.

Ελεγχουν την κυκλοφορία του αίματος και την οξυγόνωση του αίματος απο εμάς προς το μωρό.


GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Ξέρετε τι βλέπουν με αυτήν την εξέταση;;Γιατί εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν χρειάζεται να την κάνουμε γιατί δεν έχουμε κάποια ένδειξη.

Είναι το μεγάλο υπερηχογράφημα του τρίτου τριμήνου....εμένα δεν τα κάνει ο γιατρός μου πάω σε πιστοποιημένο εμβρυολογο.....θεωρώ ότι είναι απαραίτητη να σου πω την αλήθεια....της ξαδέρφης μου της βρήκανε θέμα στο ντοπλερ κ γέννησε νωρίτερα...ενώ η β επιπέδου της ήταν μια χαρά!!!Εγώ είμαι αγχωτική θα πάω....δεν μου περισσεύουν βέβαια τα 100€ αλλά δε πειράζει λέω ...ότι σου είπε ο γιατρός σου....αν τον εμπιστεύεσαι είσαι οκ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια μου...εγω εκανα dobbler την πεμπτη...και μου ειπες ο γιατρος οτι θα μπαινω πλεον συνεχεια σε ενα μηχανημα που βλεπει τις συσπασεις...οσο αναφορα τα φρουτα εγω τρωω αφοβα οσα δεχομαι...αν και τοξοπλασμα μου βαζεις και εμενα συνεχεια να κανω....επισης την βαλιτσα λεω αρχες αυγουστου να την φτιαξω να υπαρχει στην ακρουλα ενα μηνα δηλαδη πριν την ημερομηνις τοκετου...επιπλεον τα πραγματα τπυ μωρπυ τα τελειωσα ολα εχω παρει κυριως λεπτα καλοκαιρινα..το μονο που μου εχπυν μεινει πυτζαμες και εσωρουχα για εμενα...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Λοιπον κοριτσια μου...εγω εκανα dobbler την πεμπτη...και μου ειπες ο γιατρος οτι θα μπαινω πλεον συνεχεια σε ενα μηχανημα που βλεπει τις συσπασεις...οσο αναφορα τα φρουτα εγω τρωω αφοβα οσα δεχομαι...αν και τοξοπλασμα μου βαζεις και εμενα συνεχεια να κανω....επισης την βαλιτσα λεω αρχες αυγουστου να την φτιαξω να υπαρχει στην ακρουλα ενα μηνα δηλαδη πριν την ημερομηνις τοκετου...επιπλεον τα πραγματα τπυ μωρπυ τα τελειωσα ολα εχω παρει κυριως λεπτα καλοκαιρινα..το μονο που μου εχπυν μεινει πυτζαμες και εσωρουχα για εμενα...

Α είσαι η πρώτη που κάνει!!!!!Όλα καλά η μπεμπα σου???μεγάλωσε???κάθε πότε θα πηγαίνεις τώρα ????

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Α είσαι η πρώτη που κάνει!!!!!Όλα καλά η μπεμπα σου???μεγάλωσε???κάθε πότε θα πηγαίνεις τώρα ????

Ολα καλα δοξα το θεο...την προηγουμενη εβδομαδα ηταν 1300...την δευτερα θα παω στον γιατρο κατι εξετασεις αιματος και θα μιλησουμε για τον τοκετο..νομιζω οτι τωρα στον ογδοο καθε 2 εβδομαδες και στον ενατο καθε βδομαδα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...