Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fofi! είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε???εγω υποφερω απο την μεση...λετε να μας παει ετσι μεχρι το τελος?

Γεια σου Φώφη μου....εμένα με είχε πιάσει στον 5ο πολύ θυμάμαι....τώρα αν κουραστω....χτες που σιδέρωνα κανα δυωρο μετά δεν μπορούσα να περπατήσω ποναγα....η ορθοστασία την επιβαρύνει κ οι απότομες κινήσεις.....!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 5:36 ΜΜ, merl30 είπε:

Καλησπέρα σας.Εμεις αυτό που κλείσαμε είναι της bebetto η σειρά bresso.Ειναι 3 σε 1.Ηθελα να σας ρωτήσω κάτι άσχετο.Σας βάζει ακόμη ο γιατρός σας εξετάσεις αίματος για το τοξόπλασμα;Είναι κάτι που με αγχωνει από την αρχή της εγκυμοσύνης και δεν έχω φάει ούτε ωμά λαχανικά ούτε φρουτα.Απλα τώρα είναι η εποχή που βγαίνουν τα καρπούζια που μου αρέσουν πολύ αλλά και πάλι δεν τρωω γιατί φοβαμαι.Ξερετε αν υπάρχει κινδυνος σε αυτον τον μήνα;

Κ εγω δεν εχω αντισωματα για τοξοπλασμα... υπαρχει ενας κινδυνος μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης. Εχω βρει τη μεση λυση. Τρωω ολα τα φρουτα πολυ καλα πλυμμενα (πχ το πεπονι που ειναι κατω στο χωμα το σαπουνιζω απ εξω το ξεπλενω πολλες φορες κ μετα το κοβω). Οσα μπορω τα πλενω καλα, μετα στεγνωμα καθαρισμα. Αποφευγω τα μαρουλοειδη, τα ωμα καροτα, δεν ειμαι ποτε σιγουρη για το πλυσιμο τους. Τρωω αγγουρακια που καθαριζονται καλα και ψητα η βραστα λαχανικα, οχι απαραιτητα πολυ βρασμενα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε???εγω υποφερω απο την μεση...λετε να μας παει ετσι μεχρι το τελος?

Καλησπέρα.Και εμένα έχει περίπου δύο εβδομάδες που με πιάνει η μέση και μουδιάζει το δεξί μου ποδι μέχρι το γόνατο.Ο γιατρός μου μου είπε να μην είπε πολλές ώρες ορθια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Καλησπερα κοριτσια τι κανετε???εγω υποφερω απο την μεση...λετε να μας παει ετσι μεχρι το τελος?

Κι εγώ όταν κουράζομαι πονάω. Επίσης με με πονάει η λεκάνη μου. Αισθάνομαι το βάρος όταν κάθομαι για πολύ ώρα ή έχω ξαπλώσει στον καναπέ. 
Οταν κουράζομαι νομίζω πως θα διαλυθώ... και τότε είναι που περπατάω εντελώς σαν πιγκουίνος...

Εγω από ότι βλέπω θα είμαι από τις πρώτες που θα γεννήσω (ξέρω πάνω κάτω λόγω καισαρικής) αρχές Σεπτεμβρίου απ´οτι μου είπε (το πρώτο 5ημερο). Υπάρχει άλλη τόσο νωρίς;

  • Μου αρέσει 2

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/7/2020 at 1:47 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Μου έχουν δώσει και μένα πολλά από το h&m όντως έχουν μικρή φόρμα....σε σχέση με άλλα είναι πολύ μικρα!!!!εμένα μου έχει μείνει να παραγγείλω καρότσι κ τη κούνια αλλά τα έχω βρει!!!!καρότσι ποιο θα παρεις????

Καλημέρα κορίτσια!!εγώ πήρα καρότσι το carello m18 πολύ οικονομικό και άνετο στο κλείσιμο για να μπαίνει στο αυτοκινητο!είναι από νεογέννητο έως 4 ετών!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Κι εγώ όταν κουράζομαι πονάω. Επίσης με με πονάει η λεκάνη μου. Αισθάνομαι το βάρος όταν κάθομαι για πολύ ώρα ή έχω ξαπλώσει στον καναπέ. 
Οταν κουράζομαι νομίζω πως θα διαλυθώ... και τότε είναι που περπατάω εντελώς σαν πιγκουίνος...

Εγω από ότι βλέπω θα είμαι από τις πρώτες που θα γεννήσω (ξέρω πάνω κάτω λόγω καισαρικής) αρχές Σεπτεμβρίου απ´οτι μου είπε (το πρώτο 5ημερο). Υπάρχει άλλη τόσο νωρίς;

Εγω μεχρι της 8 σεπτεμβριου μου εχει δωσει περιθωριο....αυτην την εβδομαδα ξεκιναω και τα πλυσιματα της μπεμπας κοριτσια να τα εχω ολα ετοιμα......αφηστε ας μην πιασουμε την λεξη πιπι που πλεον ξυπναω καθε τρεις και λιγο για τουαλετα....

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέλη Ιουλίου θα τα πλύνω αρχές Αυγούστου.... εντωμεταξυ τα κοίταγα σήμερα....βρε κορίτσια μου τα έχουν δώσει τα ρουχαλακια....τα 0-3 κάνουν για νεογέννητο????μας έχει πει ο γιατρός ότι πρώτα ο Θεός θα βγει μπαμπατσικος ο μπέμπης....έχω πολλά 0-3....είτε κοντομανικα,αμανικα είτε με μακρύ μανίκι αλλά έξω τα ποδαράκια.....μετά έχω 2-4 κ πάει λέγοντας ....πρέπει να πάρω κ σκέτο 0????? @didi2 εσύ και η @Fofi! Πρέπει να είστε οι πρώτες....εγώ τελική έχω 18!!!!Καλά για το κατούρημα δεν το συζητώ....(συγγνώμη κιολας)....εγώ πάω πριν κοιμηθώ κ μετά στάνταρ 3 φορές θα σηκωθώ....

Just now, Angelina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!εγώ πήρα καρότσι το carello m18 πολύ οικονομικό και άνετο στο κλείσιμο για να μπαίνει στο αυτοκινητο!είναι από νεογέννητο έως 4 ετών!!

Νομίζω δεν γυρνάει να βλέπει κ προς την μαμά ε????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thaliamp είπε:

Εγώ τέλη Ιουλίου θα τα πλύνω αρχές Αυγούστου.... εντωμεταξυ τα κοίταγα σήμερα....βρε κορίτσια μου τα έχουν δώσει τα ρουχαλακια....τα 0-3 κάνουν για νεογέννητο????μας έχει πει ο γιατρός ότι πρώτα ο Θεός θα βγει μπαμπατσικος ο μπέμπης....έχω πολλά 0-3....είτε κοντομανικα,αμανικα είτε με μακρύ μανίκι αλλά έξω τα ποδαράκια.....μετά έχω 2-4 κ πάει λέγοντας ....πρέπει να πάρω κ σκέτο 0????? @didi2 εσύ και η @Fofi! Πρέπει να είστε οι πρώτες....εγώ τελική έχω 18!!!!Καλά για το κατούρημα δεν το συζητώ....(συγγνώμη κιολας)....εγώ πάω πριν κοιμηθώ κ μετά στάνταρ 3 φορές θα σηκωθώ....

Νομίζω δεν γυρνάει να βλέπει κ προς την μαμά ε????

Εγω δεν εχω παρει πολλα 0 εως 3 να σου πω την αληθεια...γιατι μετα απο 1μηνα δεν θα της κανουν...απλα θα τα εχω πλυνε βαλε...εχω παρει πιο πολλα μεγαλυτερα...εγω ειπα να ξεκινησω αυτη την εβδομαδα μιας και αρχες αυγουατου μπαινουμε στον μηνα μας που σηματοδοτει και οποιαδηποτε ωρα και στιγμη την γεννα..λογικα σε καμμια δεκαρια μερες θα μας φερουν και τα επιπλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!  πηρα τα αποτελεσματα απο καμπυλη σαγχαρου.. 90-164-156  αυξημενα τα βλεπω κ μαλλον θ  κοψω την μερεντα που τρωω καθε βραδυ..καλα οχι τρομαξα με τα αποτελεσματα , το περιμενα να σας πω.. απλα μου κανει εντυπωση γτ το μωρο δεν ειναι μεγαλο για τετοια αποτελεσματα. 

@Thaliamp πηγες σε ενδοκρινολογο εσυ ? ακολουθεις διατροφη ? εγω θα ξεκινησω να κοψω την μερεντα που τρωω αρχικα κ μετα τα τοστ κ τα κριτσινια.

και αιματοκριτης 34,5  απο 31 που τον ειχα την προηγουμενη φορα!  απλα το χαπι του σιδηρου δνε μπορω να το παρω πλεον γτ μου προκαλει εμετο το πρωι τελικα . το παρατηρησα σημερα. γενικα σε αυτη την εγκυμοσυνη ειναι χαλια ολα .. αντε να ερθει ο Σεπτεμβρης να γεννησω.

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ada32 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!  πηρα τα αποτελεσματα απο καμπυλη σαγχαρου.. 90-164-156  αυξημενα τα βλεπω κ μαλλον θ  κοψω την μερεντα που τρωω καθε βραδυ..καλα οχι τρομαξα με τα αποτελεσματα , το περιμενα να σας πω.. απλα μου κανει εντυπωση γτ το μωρο δεν ειναι μεγαλο για τετοια αποτελεσματα. 

@Thaliamp πηγες σε ενδοκρινολογο εσυ ? ακολουθεις διατροφη ? εγω θα ξεκινησω να κοψω την μερεντα που τρωω αρχικα κ μετα τα τοστ κ τα κριτσινια.

και αιματοκριτης 34,5  απο 31 που τον ειχα την προηγουμενη φορα!  απλα το χαπι του σιδηρου δνε μπορω να το παρω πλεον γτ μου προκαλει εμετο το πρωι τελικα . το παρατηρησα σημερα. γενικα σε αυτη την εγκυμοσυνη ειναι χαλια ολα .. αντε να ερθει ο Σεπτεμβρης να γεννησω.

Α έχουμε σχεδόν ίδιες μετρήσεις.....εγώ είχα 89-164-158....ναι πήγα κάνω διατροφή και μετρήσεις....ο γιατρός σου τι σου είπε???Με αυτές τις τιμες πρέπει να κάνεις διατροφή κ μετρήσεις.....θα στο πει σίγουρα κ ο γιατρός!!!!!!γιατί δεν του λες να σου γράψει άλλο σίδηρο????

Just now, Fofi! είπε:

Εγω δεν εχω παρει πολλα 0 εως 3 να σου πω την αληθεια...γιατι μετα απο 1μηνα δεν θα της κανουν...απλα θα τα εχω πλυνε βαλε...εχω παρει πιο πολλα μεγαλυτερα...εγω ειπα να ξεκινησω αυτη την εβδομαδα μιας και αρχες αυγουατου μπαινουμε στον μηνα μας που σηματοδοτει και οποιαδηποτε ωρα και στιγμη την γεννα..λογικα σε καμμια δεκαρια μερες θα μας φερουν και τα επιπλα...

Εσύ είσαι κ δέκα μέρες πιο νωρίς από μένα!!καλά θα κάνεις....εγώ μέχρι να μπω στο μήνα μου θέλω να τα έχω κ εγώ όλα ετοιμα,!!!!τσάντα αλλαξιερα έχεις πάρει?????άντε να έρθουν τα πράγματακια σας:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Α έχουμε σχεδόν ίδιες μετρήσεις.....εγώ είχα 89-164-158....ναι πήγα κάνω διατροφή και μετρήσεις....ο γιατρός σου τι σου είπε???Με αυτές τις τιμες πρέπει να κάνεις διατροφή κ μετρήσεις.....θα στο πει σίγουρα κ ο γιατρός!!!!!!γιατί δεν του λες να σου γράψει άλλο σίδηρο????

Εσύ είσαι κ δέκα μέρες πιο νωρίς από μένα!!καλά θα κάνεις....εγώ μέχρι να μπω στο μήνα μου θέλω να τα έχω κ εγώ όλα ετοιμα,!!!!τσάντα αλλαξιερα έχεις πάρει?????άντε να έρθουν τα πράγματακια σας:)

Δεν έχω πάει ακόμα.  Δευτέρα έχω ραντεβού. Σίγουρα θα μου πει να πάω γτ κ tsh έχω 3.1. Πόσες μετρήσεις κανείς την μερα? άπο διατροφή τι τρως?

Από σίδηρο δεν μπορώ να πάρω κανένα σας υγρή μορφή , μόνο χάπι κ παίρνω το tardyferon.

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Δεν έχω πάει ακόμα.  Δευτέρα έχω ραντεβού. Σίγουρα θα μου πει να πάω γτ κ tsh έχω 3.1. Πόσες μετρήσεις κανείς την μερα? άπο διατροφή τι τρως?

Από σίδηρο δεν μπορώ να πάρω κανένα σας υγρή μορφή , μόνο χάπι κ παίρνω το tardyferon.

4 τη μέρα....πρωί νηστική κ μετά από κάθε γεύμα!!!!!από διατροφή λίγα πράγματα.....καθόλου ζάχαρη κ περιορισμένους υδατάνθρακες.....εμένα ακόμα κ το ολικής ψωμί ας πούμε με ανεβάζει.....κρέας με σαλάτα στην ουσία τρώω...κ φρούτα συγκεκριμένη ποσότητα γιατί κ αυτά ανεβάζουν..... βασικά δεν τρως τίποτα:grin: κ εγώ αυτό το σίδηρο πίνω αλλά δεν με πειράζει....Δευτέρα που θα πας θα στα πει κ εσένα....πως θα περάσει ο καιρός σκέφτομαι....πεινάω αλλά τι να κάνω....:grin:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Thaliamp είπε:

Α έχουμε σχεδόν ίδιες μετρήσεις.....εγώ είχα 89-164-158....ναι πήγα κάνω διατροφή και μετρήσεις....ο γιατρός σου τι σου είπε???Με αυτές τις τιμες πρέπει να κάνεις διατροφή κ μετρήσεις.....θα στο πει σίγουρα κ ο γιατρός!!!!!!γιατί δεν του λες να σου γράψει άλλο σίδηρο????

Εσύ είσαι κ δέκα μέρες πιο νωρίς από μένα!!καλά θα κάνεις....εγώ μέχρι να μπω στο μήνα μου θέλω να τα έχω κ εγώ όλα ετοιμα,!!!!τσάντα αλλαξιερα έχεις πάρει?????άντε να έρθουν τα πράγματακια σας:)

Πηρα τσαντα καροτσιου δεν νομιζω να ειναι αλλαξιερα....αλλα υπαρχουν ειδικα μιας χρησεως αν ειμαι καπου εξω για να την αλλαζω...

Κοριτσια καλησπερα....πριν λιγο γυρισα απο τον γιατρο....ειπα να μαγειρεψω και μετα να σας τα πω....αρχικα παλι δεν θελει φωτογραφιες η μικρη..μας εβαζε τα δαχτυλα ενα ενα μπροστα...1630 γραμμαρια....το dobbler μια χαρα...και το κεφαλακι ηδη εχει παει προς τα κατω....αυριο θα κανω το εμβολιο του κοκκιτη και θελει και βεβαιωση ο γιατρος απο οφθαλμιατρο και καρδιολογο...πρωτα ο θεος αρχιζουμε το περπατημα και παμε για φυσιολογικο τοκετο..σταματαμε και καποια απο τα χαπια....αγχωτικη βεβαια λιγο η συζητηση διοτι πλεον μπαινουμε στην τελικη ευθεια...και το χειροτερο???????σε λιγες εβδομαδες θα μου βαλει και"""χερι"""" να ελεγξει απο κατω...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

4 τη μέρα....πρωί νηστική κ μετά από κάθε γεύμα!!!!!από διατροφή λίγα πράγματα.....καθόλου ζάχαρη κ περιορισμένους υδατάνθρακες.....εμένα ακόμα κ το ολικής ψωμί ας πούμε με ανεβάζει.....κρέας με σαλάτα στην ουσία τρώω...κ φρούτα συγκεκριμένη ποσότητα γιατί κ αυτά ανεβάζουν..... βασικά δεν τρως τίποτα:grin: κ εγώ αυτό το σίδηρο πίνω αλλά δεν με πειράζει....Δευτέρα που θα πας θα στα πει κ εσένα....πως θα περάσει ο καιρός σκέφτομαι....πεινάω αλλά τι να κάνω....:grin:

Καλησπερα κοριτσια μου!! Θαλεια μου πήγες ξανα να δει τις τιμες σου;; εγω αυριο πρωι εχω ραντεβου!! 

@ada32 αν θες μπορω να σου προτεινω διαβητολογο στην τσιμισκη ειναι!! μου εδωσε προγραμμα και μηχανακι να μετραω!!! Γενικα λιγες ποσοτητες και οπβς σου τα ειπε η Θαλεια!! Εχω χασει 2μισι-3 κιλα σε 15 μερες!! Αλλα νιωθω καλυτερα γενικα!! Τελος οι καουρες και νιωθω πιο αναλαφρη!! Ειμαι μεσα στα ορια σε ολες τις μετρησεις και το νηστειας μου ειναι ως 86!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...