Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Thaliamp είπε:

Έχεις δίκιο μια χαρά τα λες....κ εγώ θα κάνω τη διατροφή μου κ ελπίζω να γλυτώσω την ινσουλίνη....αλλιώς δε πειράζει όπως είπες για το μωρό μας το λιγότερο!!!!το περπάτημα το ξέρω ρε γαμωτο ότι βοηθάει...αλλά δεν έχω αντοχή....κ νιώθω κ πόνο στο ισχύο κ στη κοιλιά χαμηλά...αλλά πρέπει έστω λίγο!!!χαλάλι του ....δε πειράζει φάε ότι άλλο μπορείς χαχαχαχα:grin:

Καλημέρα κοπέλα μου!!!!και εγώ τόσες μετρήσεις κάνω.....εννοείται πως θα την κάνουμε τη προσπάθεια!!!!!καλή σου αρχή λοιπόν κ εσένα:grin: εγώ σε καμία βδομάδα....θα στείλω τις μετρήσεις να μου πει!!!!!!

Επίσης βρε κορίτσια μου.....θα θηλασετε η όχι????πως το σκέφτεστε εννοώ...γιατί μέχρι τότε δεν ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα....

Εγω θελω να θηλασω!! Αν και έχω άγχος αν θα τα καταφέρω!! Δεν έχω ενημερωθεί ακόμα σχετικά!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, nairobi είπε:

Εγω θελω να θηλασω!! Αν και έχω άγχος αν θα τα καταφέρω!! Δεν έχω ενημερωθεί ακόμα σχετικά!! 

Θηλασα το πρωτο μου παιδακι δυο κ κατι χρονια ενω αρχικα δεν το χα αποφασισει. Ηταν καλη αποφαση, ομως ακομα νομίζω οτι το βασικοτερο ειναι να ειναι η μαμα καλα, να μην πιεζεται και να ταιζει το παιδι με τον τροπο που της ταιριαζει. Αν θελετε θα τα καταφερετε. Νομιζω τα βασικα για να πετυχει ειναι, να μπαινει το μωρο στο στηθος συνεχεια, μα συνεχεια, οποτε υπαρχει εστω και παραμικρη ενδειξη οτι πειναει, χωρις ωραρια και δεσμευσεις. Αυτο μπορει να σημαινει ειδικα στην αρχη συνεχεις θηλασμους, ακομα και 10, 15 το 24ωρο με απροσδιοριστη διαρκεια. Το αλλο ειναι να μπει σωστα και το τριτο ειναι να μην εχουν λαθος προσδοκιες οι νεοι γονεις. Γιατι συνηθως παρουσιαζεται εξιδανικευμενος ο θηλασμος, ενω μπορει να ειναι κατι το πολυ δυσκολο η διαφορετικο απο τις εικονες που εχουμε.  Υπαρχουν ομαδες στο φεισμπουκ με υψηλης ποιοτητας υλικο, ειναι για καθε περιοχη και εχουν ονομα «ομαδα εθεΛοντων υποστηριξης μητρικου θηλασμου και μητροτητας»

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AspasiaT είπε:

Θηλασα το πρωτο μου παιδακι δυο κ κατι χρονια ενω αρχικα δεν το χα αποφασισει. Ηταν καλη αποφαση, ομως ακομα νομίζω οτι το βασικοτερο ειναι να ειναι η μαμα καλα, να μην πιεζεται και να ταιζει το παιδι με τον τροπο που της ταιριαζει. Αν θελετε θα τα καταφερετε. Νομιζω τα βασικα για να πετυχει ειναι, να μπαινει το μωρο στο στηθος συνεχεια, μα συνεχεια, οποτε υπαρχει εστω και παραμικρη ενδειξη οτι πειναει, χωρις ωραρια και δεσμευσεις. Αυτο μπορει να σημαινει ειδικα στην αρχη συνεχεις θηλασμους, ακομα και 10, 15 το 24ωρο με απροσδιοριστη διαρκεια. Το αλλο ειναι να μπει σωστα και το τριτο ειναι να μην εχουν λαθος προσδοκιες οι νεοι γονεις. Γιατι συνηθως παρουσιαζεται εξιδανικευμενος ο θηλασμος, ενω μπορει να ειναι κατι το πολυ δυσκολο η διαφορετικο απο τις εικονες που εχουμε.  Υπαρχουν ομαδες στο φεισμπουκ με υψηλης ποιοτητας υλικο, ειναι για καθε περιοχη και εχουν ονομα «ομαδα εθεΛοντων υποστηριξης μητρικου θηλασμου και μητροτητας»

Έχω παρακολουθησει κάποια βίντεο αλλά και παλι δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που αλλάζει σε κάθε περίπτωση και κάποιες δεν τα καταφέρνουν!! Θέλω να προσφερω το καλυτερο!! Επίσης έχω ερωτήματα όπως τι κάνουμε όταν είναι να επιστρέψουμε στη δουλειά στο 9μηνο!! Θα την ψάξω την ομάδα !! Ευχαριστώ!!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Έχω παρακολουθησει κάποια βίντεο αλλά και παλι δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτό που αλλάζει σε κάθε περίπτωση και κάποιες δεν τα καταφέρνουν!! Θέλω να προσφερω το καλυτερο!! Επίσης έχω ερωτήματα όπως τι κάνουμε όταν είναι να επιστρέψουμε στη δουλειά στο 9μηνο!! Θα την ψάξω την ομάδα !! Ευχαριστώ!!! 

Nairobi αν θες βοηθεια σε οτιδηποτε στειλε μου pm οποτε θες! Θα χαρω να σε βοηθησω και πιο συγκεκριμενα! Καποτε ειχαμε μαμαδες φιλες αδερφες που θηλαζαν αλλα δυστυχως εχει χαθει αυτο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, AspasiaT είπε:

Nairobi αν θες βοηθεια σε οτιδηποτε στειλε μου pm οποτε θες! Θα χαρω να σε βοηθησω και πιο συγκεκριμενα! Καποτε ειχαμε μαμαδες φιλες αδερφες που θηλαζαν αλλα δυστυχως εχει χαθει αυτο

Ευχαριστω πολυ!!! Κάθε βοήθεια είναι πολυτιμη και ειδικά σε ότι έχει να κάνει με το καλό των παιδιων μας!! 

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια οσο αφορα τον θηλασμο εγω θηλασα τη μεγαλη μου κορη 25 ημερες κ τη μικρη 5,5 μηνες..Ειναι οντως ζορικος κ θυμαμαι ειχα πιεστει αρκετα..Γι’αυτο τωρα αποφασισα πρωτα ο Θεος να τον κρατησω για οσο αισθανομαι ομορφα κ μετα να δωσω ξενο..Παντως για τις πρωτες μερες με ειχαν βοηθησει παρα πολυ καποια βιντεακια που ειχα βρει που δειχνουν πως βαζουμε το στηθος στο στομα του παιδιου για να μη μας πληγωσει τις θηλες!

  • Μου αρέσει 2

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! εγω ειμαι η τελευταια που θα κανει την καμπυλη βλεπω..απο βδομαδα.

Εγω ζεσταινομαι ,δεν βολευομαι καθολου στον υπνο πλεον , και εφτασα τα 70 κιλα(+8) . 

Οσο για τον θηλασμο μη φοβαστε , δεν ειναι τιποτα .. αρκει να πιανει την θηλη το μωρο κ χορταινει . Ειναι καποιες που ειναι φανατικες με τον θηλασμο κ αφηνουν το μωρο νηστικο αρκει να μην του δωσπυν ξενο .. Ειναι εγκλημα αυτο που κανουν . Υπαρχουν γυναικες που δνε εχουν προβλημα οπως εγω κ αλλες που εχουν . ε ενταξει κ το ξενο γαλα μια χαρα ειναι .. εγω να φανταστειτε τον γιο μου τον πηρα σπιτι μετα απο 6 μερες που γεννησα κ τοτε θηλασε ενω στο νοσοκομειο του εδιναν μπιμπερο , κ δεν ειχε κανενα προβλημα απολυτως , θηλασε για 16 μηνες . κ του εδινα κ συμπληρωμα το βραδυ ξενο για να χορτασει. Μονο πιπιλα δεν μου κρατησε , την πετουσε κ ακομα κ τωραπινει το γαλα με καλαμακι η με στομιο απο ποτηρακι της Nuk.

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2020 at 8:29 ΜΜ, Fofi! είπε:

Εγω παρηγγειλα κουνια καροτσι συρταριερα αλλαξιερα τα οποια θα μου τα φερουν σε ενα μηνα μου ειπαν,εχω τελειωσει με το φαρμακειο της μικρης,εχω παραγγειλει την προικα του μωρου και κατι λεπτομερειες οπως καλαθι υφασματινο για τα απλυτα και ειδικο καδο για τις πανες και εβαψα και το δωματιο για να ειναι ετοιμο.και μου εμειναν λιγα φορμακια για την μικρη και πυτζαμες εσωρουχα και βαλιτσα για εμενα..θα παρω και αυτα τωρα και σε καμμια 20 ημερες θα αρχιζω να πλενω και να τακτοποιω το δωματιο....

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Τι περιλαμβάνει το φαρμακείο για το μωρό;

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Τι περιλαμβάνει το φαρμακείο για το μωρό;

Καλησπερα merl30..λοιπον να σου πω τι πηρα εγω...συριγγα,ορο φυσιολογικο μπουκαλι και ορο μικρο,κρεμα συγκαματος,κρεμα σωματος,σαμπουαν,γαζες για καθαρισμο τα ματακια,γαζες για τον αφαλο,οινοπνευμα καθαρο,μπιμπερο,θερμομετρο δωματιου και θερμομετρο χωρου,ψαλιδακι,χτενακι,αυτοκολλητα για τα κουνουπια...αυτα νομιζω...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Καλησπερα merl30..λοιπον να σου πω τι πηρα εγω...συριγγα,ορο φυσιολογικο μπουκαλι και ορο μικρο,κρεμα συγκαματος,κρεμα σωματος,σαμπουαν,γαζες για καθαρισμο τα ματακια,γαζες για τον αφαλο,οινοπνευμα καθαρο,μπιμπερο,θερμομετρο δωματιου και θερμομετρο χωρου,ψαλιδακι,χτενακι,αυτοκολλητα για τα κουνουπια...αυτα νομιζω...

Ωραία.Σας ευχαριστώ πολύ.Οιβγαζες για τα ματάκια και για τα τον αφαλό να φανταστώ είναι ίδιες και αποστειρωμενες.σωστα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, merl30 είπε:

Ωραία.Σας ευχαριστώ πολύ.Οιβγαζες για τα ματάκια και για τα τον αφαλό να φανταστώ είναι ίδιες και αποστειρωμενες.σωστα;

Οχι υπαρχουν μεγεθη..εγω πηρα τις 15χ15 και 15χ30...επισης πηρα μωρομαντηλα αλλα οχι πολλα για εκτακτη αναγκη γιατι μου ειπε και η μαια καλο ειναι να την πλενω και οχι μωρομαντηλα και στοπ..οποτε το βραδυ που θα κοιμαται θα εχω πομ πομ και τον θερμο να την πλυνω τοπικα και μεσα στην ημερα μπορω να την πλενω κανονικα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Ωραία.Σας ευχαριστώ πολύ.Οιβγαζες για τα ματάκια και για τα τον αφαλό να φανταστώ είναι ίδιες και αποστειρωμενες.σωστα;

Κ εγώ όσα πήρε η φίλη Φώφη πήρα κ να προσθέσω : ψευδοθηλες (σε περίπτωση που πληγωθούν οι ρώγες σου),επιθέματα στήθους κ κοχύλια ( για να μη στάζει το γαλανό λαιρωνεσαι) κ βρακάκια μιας χρήσεως για τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο γτ προτιμώ να τα πετάω κ να νιώθω καθαρή παρά να έχω να πλένω κ αυτά μετά σπίτι...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Οχι υπαρχουν μεγεθη..εγω πηρα τις 15χ15 και 15χ30...επισης πηρα μωρομαντηλα αλλα οχι πολλα για εκτακτη αναγκη γιατι μου ειπε και η μαια καλο ειναι να την πλενω και οχι μωρομαντηλα και στοπ..οποτε το βραδυ που θα κοιμαται θα εχω πομ πομ και τον θερμο να την πλυνω τοπικα και μεσα στην ημερα μπορω να την πλενω κανονικα...

Αχ με βοηθησες πάρα πολύ.Μπορεις να μου πεις ποιες γάζες πήρες;;;θα με βοηθούσες παρά πολυ.Οποτε καλό θα ήταν να πάρω και Πομ Πομ κι εγώ.

Just now, Renez είπε:

Κ εγώ όσα πήρε η φίλη Φώφη πήρα κ να προσθέσω : ψευδοθηλες (σε περίπτωση που πληγωθούν οι ρώγες σου),επιθέματα στήθους κ κοχύλια ( για να μη στάζει το γαλανό λαιρωνεσαι) κ βρακάκια μιας χρήσεως για τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο γτ προτιμώ να τα πετάω κ να νιώθω καθαρή παρά να έχω να πλένω κ αυτά μετά σπίτι...

Αυτά τα πήρα.Απλα μια μαία μου είπε ότι καλύτερα είναι να ράψω εγώ επιθέματα στήθους γιατί αυτά του εμπορίου κολλάνε στην θηλη και όταν είναι να θηλάσεις μετά θα πρέπει να καθαρίζεις το στήθος.Οποτεβπηγα αγόρασα μια πετσέτα την έκοψα σε στρογγυλά κομμάτια και τα έδωσα στην μοδίστρα για να μου τα κάνει ενα γαζι γύρω γύρω.Θα τα πλένω μαζί με τα πράγματα της μικρης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Αχ με βοηθησες πάρα πολύ.Μπορεις να μου πεις ποιες γάζες πήρες;;;θα με βοηθούσες παρά πολυ.Οποτε καλό θα ήταν να πάρω και Πομ Πομ κι εγώ.

Αυτά τα πήρα.Απλα μια μαία μου είπε ότι καλύτερα είναι να ράψω εγώ επιθέματα στήθους γιατί αυτά του εμπορίου κολλάνε στην θηλη και όταν είναι να θηλάσεις μετά θα πρέπει να καθαρίζεις το στήθος.Οποτεβπηγα αγόρασα μια πετσέτα την έκοψα σε στρογγυλά κομμάτια και τα έδωσα στην μοδίστρα για να μου τα κάνει ενα γαζι γύρω γύρω.Θα τα πλένω μαζί με τα πράγματα της μικρης.

Της real care πηρα....εγω πηρα επιθεματα στηθους να σπυ πω την αληθεια και κοχυλια...οπως επισης και σακουλακια αποθηλευσης γαλατος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...