Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

On 12/7/2020 at 2:45 ΜΜ, Efakiefaki είπε:

Γειά σας κορίτσιααααααα.... Λοιπόν ο δικός μου τι να σας πω... Πολύ κλωτσιά ρε παιδί μου... Ένας χαμός... 

Γεια σας κορίτσια!

κι εμένα δεν έχει σταματήσει να με κλωτσάει κλπ...

Πολυ ξύλο όμως! :D

Επίσης εγώ που δεν του το είχα, έχει το IKEA πολύ καλά πράγματα στα λευκά είδη σε τρομερές τιμές! Από εκεί πήρα μαξιλάρι, πάπλωμα, κουβέρτες αγκαλιάς, όλα τα σεντόνια (σετ παπλωματωθηκη με μαξιλαροθήκη) και την κούνια της με το στρώμα (είχε βάλει και μια έκπτωση πριν κάποιες ημέρες, αλλά και πάλι είναι πολύ καλές οι τιμές και τα προϊόντα).

Πανωσεντονα πήρα από το zara home που είχε επίσης εκπτώσεις (έχει ακόμα)

Μπειτε να τα δείτε online αξίζουν. Και το spitishop πρέπει να έχει πολύ ωραία πράγματα. 

  • Μου αρέσει 5

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέραααα κορίτσιααααααα...... Σε λιγακιιιι φεύγω για αθηναααααα(είμαι από επαρχία) έχω ραντεβού για το  doppler σημερα.... Αααααα... Κορίτσια μουυυυ... Χθες πρώτοαντίκρυσα τις πρώτες μου ραγάδες.... Τι ν κάνουμεεεε..δυστυχώς δεν το γλύτωσα.... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια να ρωτησω?χρησιμοποιουμε η οχι μαξιλαρι στο μωρακι μας??

Καλημερααα.....όχι απαγορεύεται!!!Μέχρι τον χρόνο σίγουρα από ότι ξέρω!!!

Just now, Efakiefaki είπε:

Καλημέραααα κορίτσιααααααα...... Σε λιγακιιιι φεύγω για αθηναααααα(είμαι από επαρχία) έχω ραντεβού για το  doppler σημερα.... Αααααα... Κορίτσια μουυυυ... Χθες πρώτοαντίκρυσα τις πρώτες μου ραγάδες.... Τι ν κάνουμεεεε..δυστυχώς δεν το γλύτωσα.... 

Αντεε θα το δεις το μπεμπακι:) δε πειράζει αναγκαίο κακό .....κοιλίτσα έβγαλες????εγώ σίγουρα θα βγάλω βαριέμαι να βάζω κ κρέμες κ τέτοια...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Βρε κοριτσια να ρωτησω?χρησιμοποιουμε η οχι μαξιλαρι στο μωρακι μας??

Οχι απαγορευεται. Οπως επισης απαγορευεται η παντα, ειναι πολυ επικινδυνη, καθως και οι βαριες κουβερτες και τα παπλωματα. Και καθε ειδους παιχνιδια πρεπει να απομακρυνονται μολις αποκοιμηθει το μωρο. Γενικα το καλυτερο ειναι  να κοιμουνται μονο ανασκελα με τα ρουχα τους η ενα υπνοσακο και να ειναι τελειως αδεια η κουνια εκτος απο το κατωσεντονο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, AspasiaT είπε:

Οχι απαγορευεται. Οπως επισης απαγορευεται η παντα, ειναι πολυ επικινδυνη, καθως και οι βαριες κουβερτες και τα παπλωματα. Και καθε ειδους παιχνιδια πρεπει να απομακρυνονται μολις αποκοιμηθει το μωρο. Γενικα το καλυτερο ειναι  να κοιμουνται μονο ανασκελα με τα ρουχα τους η ενα υπνοσακο και να ειναι τελειως αδεια η κουνια εκτος απο το κατωσεντονο.

Εγω παντα αγορασα να πω την αληθεια αν και τους πρωτους μηνες στο πορτ μπεμπε θα την εχω...η παντα γιατι??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ! χθες πηγα για υπερηχο κ για τα να δει τα αποτελεσματα η γιατρος . το μωρο 1530 γρ , φυσιολογικο,τελικα το σαγχαρο 90-164-156 της φανηκε καλο απλα λιγο ξεφυγε η τελευταια μετρηση οποτε απλα κοβω κρεπες με μερεντα κ την μερεντα κ ολα οκ ! γενικα ειμαστε καλα κ θυρεοειδη 3,1 που ειχα δεν μου το σχολιασε . απλα μου ειπε να παιρνω τον σιδηρο κ αλλαξαμε χαπια μηπως κ δεν μου προκαλει αναγουλες κ τον παρω. καναμε doppler , ολα καλα. 

Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οτι επειδη θα απει διακοπες τον 1-17/8 μου ειπε να με ξαναδει σε 2 εβδομαδες.. ελεος να δει τι δλδ? απλα για τα λεφτα... φυσικα κ θα παω σε ενα μηνα ξανα  . ααα κ μετα καθε εβδομαδα .. τεσπα ... επισης μου ειπε οτι στην κλινικη κ νοσοκομειο αφηνουν μονο τον αντρα μας , κανεναν αλλον ..στενοχωρηθηκα λιγο .

Απο κιλα πως πατε? εγω ειδα την καρτελα μου χθες κ με ειχε βαλει οτι ξεκινησα 62 κ χθες με ζυγισε 68 κιλα.Η δικια μου με βγαζει 70!!!εκτος αν αδυνατισα γτ με την ζεστη κ εχω κοψει τα γλυκα , να εχασα κανενα κιλο!! η διατρφη μου ειναι 2 τοστ με κασερι κ γαλοπουλα , ενας καφες, φαγητο συνηθως κοτοπουλο η κρεας με ρυζι η πατατες κ βραδυ καρπουζι η κερασια . κ κανενα κριτσινι ολικης. αν συνεχισω ετσι κ παρω αλλα 8-10 κιλα υπολογιζω θα ειμαι καλα! δλδ να παρω 14-16 κιλα  κ το μωρο υπολογιζουμε μεχρι 3400 να βγει . 

@AspasiaT δεν εχω διαβητη κυησης κοριτσι μου , μην εισαι τοσο απολυτη γτ τα διαβαζουν κ αλλες κοπελες που μπορει να φοβουνται αν εχουν αποτελεσματα σαν τα δικα μου . απλα ξευφγα λιγο με τα γλυκα εγω ! μετρησα 2 φορες το σαγχαρο κ βγηκε καλο οποτε ηταν απο την μερεντα ! 

Οπως επισης για την παντα στο κρεβατακι , δεν ειναι απαγορευτικη . πρωτον το μωρο τον πρωτο καιρο δεν κουνιεται οποτε δεν παθαινει κατι , δευτερον την εχουμε δεμενη με την κουνια. Τριτον οταν μεγαλωνει οπως ο δικος μου που ειναι 21 μηνων την χρειαζεται γτ αλλλιως χτυπαει παντου στα καγκελα κ αν δεν υπηρχε θα σφινωνε το ποδι η το χερι αναμεσα στα καγκελα της κουνιας. εγω να φανταστεις εχω καλυψει οληηηη την κουνια!!1 για το μαξιλαρι , ναι δεν χρειαζεται κ οτνα μεγαλωσουν λιγο δεν το κρατανε κιολας γτ αλολυ τα βαζεις για υπνο κ απο την αλλη μερια τα βρισκεις!

Σορυ για το μεγαλο κειμενο! 

 

On 9/7/2020 at 11:24 ΜΜ, nairobi είπε:

Κοριτσαρες το νινι ειναι 2 κιλα!! Και εχω ακομα 2 μηνες! Η πητ μου ειναι 22/09! Ομως μαλλον θα παμε για προκληση μεχρι τις 14 αν δε γεννησω λογω μακροσωμιας του μωρου απο το διαβητη μου!!! Θα δουμε και στους επομενους υπερηχους!! 

οο μεγαλο νινι , θα το κρατας κ θα νιωθεις σιγουρια! Μου αρεσουν πολυ τα μεγαλα μωρα!!!  εφοσον ελεγχεις την διατροφη σου ολα καλα θα πανε .

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Fofi! είπε:

Εγω παντα αγορασα να πω την αληθεια αν και τους πρωτους μηνες στο πορτ μπεμπε θα την εχω...η παντα γιατι??

Ολα αυτα σχετιζονται με κινδυνο ασφυξιας sids και διαφορων αλλων δυσαρεστων πραγματων... οι ευρωπαικες και οι αμερικανικες παιδιατρικες εταιριες εχουν σαφεις οδηγιες, εμας μας τις ειχε δωσει η παιδιατρος μας που ηταν και νεογνολογος στη γεννηση του πρωτου μας παιδιου. Αν ψαξεις στο ιντερνετ safe sleep θα βρεις παρα πολλα πραγματα. Βασικα δεν ειναι κατι τρομερο, απλα βαζεις το παιδι σκετο στην κουνια ανασκελα καταλληλα ντυμενο και τιποτα αλλο μεσα! Ειναι και πολυ οικονομικοτερο!

@ada32 ναι εχεις δικιο. Ο ενδοκρινολογος και η γυναικολογος μου μου μου ειπαν οτι διαβητης κυησηs ειναι πανω απο 95 νηστειας και πανω απο 180 την πρωτη ωρα στην καμπυλη, τη δευτερη νομιζω 153. Δεν το πα για να σε αγχωσω. Ηταν πιο πολυ ερωτηση Γιατρο εχεις νομιζω να σε παρακολουθει(εννοω δεν τον αντικαθιστα κατι που διαβαζεις)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AspasiaT είπε:

Ολα αυτα σχετιζονται με κινδυνο ασφυξιας sids και διαφορων αλλων δυσαρεστων πραγματων... οι ευρωπαικες και οι αμερικανικες παιδιατρικες εταιριες εχουν σαφεις οδηγιες, εμας μας τις ειχε δωσει η παιδιατρος μας που ηταν και νεογνολογος στη γεννηση του πρωτου μας παιδιου. Αν ψαξεις στο ιντερνετ safe sleep θα βρεις παρα πολλα πραγματα. Βασικα δεν ειναι κατι τρομερο, απλα βαζεις το παιδι σκετο στην κουνια ανασκελα καταλληλα ντυμενο και τιποτα αλλο μεσα! Ειναι και πολυ οικονομικοτερο!

@ada32 ναι εχεις δικιο. Ο ενδοκρινολογος και η γυναικολογος μου μου μου ειπαν οτι διαβητης κυησηs ειναι πανω απο 95 νηστειας και πανω απο 180 την πρωτη ωρα στην καμπυλη, τη δευτερη νομιζω 153. Δεν το πα για να σε αγχωσω. Ηταν πιο πολυ ερωτηση Γιατρο εχεις νομιζω να σε παρακολουθει(εννοω δεν τον αντικαθιστα κατι που διαβαζεις)

οχι κοριτσι μου, δεν με αγχωνεις καθολου εμενα!!! γτ κ εγω οταν τα ειδα ειπα κατευθειαν οτι εχω  κ μετα μου ειπε η γυναικολογος οτι δες το χαλαρα απλα κοψε τα γλυκα..

οσο για να το ντυνεις το μωρο καλα , συμφωνω απολυτα γ αυτα δεν δεν κρατανε κ καθολου κουβερτουλες . τα πετανε ολα ..

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

οχι κοριτσι μου, δεν με αγχωνεις καθολου εμενα!!! γτ κ εγω οταν τα ειδα ειπα κατευθειαν οτι εχω  κ μετα μου ειπε η γυναικολογος οτι δες το χαλαρα απλα κοψε τα γλυκα..

οσο για να το ντυνεις το μωρο καλα , συμφωνω απολυτα γ αυτα δεν δεν κρατανε κ καθολου κουβερτουλες . τα πετανε ολα ..

Καλα ναι,  εγω ειχα φριξει αρχικα αλλα με διατροφη (δηλαδη εκοψα τα γλυκα και μειωσα υδατανθρακες) μια χαρα ρυθμιστηκε. Δεν εχω χρειαστει ακομα ινσουλινη. ειχα ξεφυγει  ενα μηνα πριν την καμπυλη, ετρωγα κυριολεκτικα ο,τι γλυκο κυκλοφορουσε, οποτε μονο που εκοψα αυτα ειχα αμεσως βελτιωση, οπως θα χεις κ συ και οι περισσοτερες κοπελες λογικα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ το μαξιλαράκι το πήρα για πιο μετά, απλά το βρήκα προσφορά και μου άρεσε...

τωρα εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει πως η καλύτερη θέση είναι στο πλάι και να χρησιμοποιώ σφηνάκι όπως και έκανα στο πρώτο παιδί. Και στη μικρή θα το χρησιμοποιήσω...

Παλια έλεγαν ότι η πιο safe θέση είναι μπρούμυτα, κάτι το οποίο πλέον θεωρείται η πιο επικίνδυνη θέση και απαγορεύεται...

Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για τις κουβέρτες φασκιωματος (χαλαρού πάντα φασκιωματος). Στον γιο μου το φοβήθηκα πολύ, αλλά τώρα διάβαζα ότι είναι απόλυτα ασφαλές και ότι μάλιστα «επιβάλλεται» γιατί βοηθά τα μωρά να μην ξυπνάνε το βράδυ, αφού αισθάνονται ασφαλή όπως στην κοιλιά. Επίσης λένε ότι τα βρέφη δεν μπορούν να ελέγξουν τα χέρια τους και αυτό τα τρομάζει και ξυπνάνε... Τι λέτε;


GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! 

Σας παρακολουθώ από την αρχή αλλά δεν έγραψα ποτέ! Θα γίνω και εγώ μανούλα τον Σεπτέμβρη! Είμαι 32+3 εβδομάδων. 

Τις τελευταίες 2 μέρες δεν νιώθω τόσο έντονα το μωράκι μου όσο τις προηγούμενες. Το τελευταίο μας ραντεβού στο γιατρό ήταν τη Δευτέρα και όλα είναι μια χαρά. Του είπα πως κάποιες μέρες δεν κινείτε τόσο πολύ όσο κάποιες άλλες και είπε πως είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει σε κάποια άλλη? 

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και είμαι συνέχεια με τα χέρια στην κοιλιά μέχρι να κινηθεί.. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ίρις.Ν είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Σας παρακολουθώ από την αρχή αλλά δεν έγραψα ποτέ! Θα γίνω και εγώ μανούλα τον Σεπτέμβρη! Είμαι 32+3 εβδομάδων. 

Τις τελευταίες 2 μέρες δεν νιώθω τόσο έντονα το μωράκι μου όσο τις προηγούμενες. Το τελευταίο μας ραντεβού στο γιατρό ήταν τη Δευτέρα και όλα είναι μια χαρά. Του είπα πως κάποιες μέρες δεν κινείτε τόσο πολύ όσο κάποιες άλλες και είπε πως είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει σε κάποια άλλη? 

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και είμαι συνέχεια με τα χέρια στην κοιλιά μέχρι να κινηθεί.. :oops:

Καλημέρα.Μην αγχώνεσαι.Ειχε συμβεί και σε εμένα.Τυχαινει κάποιες μέρες να κινειται και να κλωτσαει πάρα πολύ και άλλες μέρες που κουνιέται ίσα ίσα λίγο.Αν αγχωνεσαι και μπορείς φυσικά φάε λίγη σοκολάτα ή κάτι γλυκό.Εμενα ο γιατρός μου όταν του το ανέφερα μου είπε ότι όσο αγχώνομαι εγώ να την ακούσω τόσο δεν θα την ακούω.

Κορίτσια καλημέρα σας.Εχει εδώ και μια εβδομάδα περίπου που η μπέμπα χτυπάει με έναν σταθερό ρυθμο για λίγα λεπτά.Ειναι λες και έχει λόξυγγα.Αυτο μπορει να γίνει μια φορά την ημερα.Το λέω έτσι για να καταλάβετε τι εννοώ.Εχει τύχει σε καμία από εσάς;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ίρις.Ν είπε:

Κορίτσια καλημέρα! 

Σας παρακολουθώ από την αρχή αλλά δεν έγραψα ποτέ! Θα γίνω και εγώ μανούλα τον Σεπτέμβρη! Είμαι 32+3 εβδομάδων. 

Τις τελευταίες 2 μέρες δεν νιώθω τόσο έντονα το μωράκι μου όσο τις προηγούμενες. Το τελευταίο μας ραντεβού στο γιατρό ήταν τη Δευτέρα και όλα είναι μια χαρά. Του είπα πως κάποιες μέρες δεν κινείτε τόσο πολύ όσο κάποιες άλλες και είπε πως είναι φυσιολογικό. Συμβαίνει σε κάποια άλλη? 

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και είμαι συνέχεια με τα χέρια στην κοιλιά μέχρι να κινηθεί.. :oops:

Καλημέρα κορίτσι μου με το καλό το μωρό σου!!!!Ναι είναι φυσιολογικό....νομίζω σε όλες συμβαίνει.. κ εμένα μου έτυχε για 3 μέρες κάποια στιγμή αλλά είναι λογικό....όσο περνάει ο καιρός δεν έχουν χώρο....όποτε τα νιώθουμε λιγότερο...!!!Εγώ φαντάσου τι γλυκό έφαγα για να κουνηθεί κ πάλι λίγα πράγματα....μετά από λίγες μέρες επανήλθε.....!!!!Μην ανησυχείς....:)

Just now, merl30 είπε:

Καλημέρα.Μην αγχώνεσαι.Ειχε συμβεί και σε εμένα.Τυχαινει κάποιες μέρες να κινειται και να κλωτσαει πάρα πολύ και άλλες μέρες που κουνιέται ίσα ίσα λίγο.Αν αγχωνεσαι και μπορείς φυσικά φάε λίγη σοκολάτα ή κάτι γλυκό.Εμενα ο γιατρός μου όταν του το ανέφερα μου είπε ότι όσο αγχώνομαι εγώ να την ακούσω τόσο δεν θα την ακούω.

Κορίτσια καλημέρα σας.Εχει εδώ και μια εβδομάδα περίπου που η μπέμπα χτυπάει με έναν σταθερό ρυθμο για λίγα λεπτά.Ειναι λες και έχει λόξυγγα.Αυτο μπορει να γίνει μια φορά την ημερα.Το λέω έτσι για να καταλάβετε τι εννοώ.Εχει τύχει σε καμία από εσάς;;;

Καλημερααα.....ναι λοξυγγας είναι.....το καταλαβαίνω κ εγώ όποτε τον πιάνει.....σχεδόν κάθε μέρα!!!!:)

11 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Εγώ το μαξιλαράκι το πήρα για πιο μετά, απλά το βρήκα προσφορά και μου άρεσε...

τωρα εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει πως η καλύτερη θέση είναι στο πλάι και να χρησιμοποιώ σφηνάκι όπως και έκανα στο πρώτο παιδί. Και στη μικρή θα το χρησιμοποιήσω...

Παλια έλεγαν ότι η πιο safe θέση είναι μπρούμυτα, κάτι το οποίο πλέον θεωρείται η πιο επικίνδυνη θέση και απαγορεύεται...

Επίσης ποια είναι η γνώμη σας για τις κουβέρτες φασκιωματος (χαλαρού πάντα φασκιωματος). Στον γιο μου το φοβήθηκα πολύ, αλλά τώρα διάβαζα ότι είναι απόλυτα ασφαλές και ότι μάλιστα «επιβάλλεται» γιατί βοηθά τα μωρά να μην ξυπνάνε το βράδυ, αφού αισθάνονται ασφαλή όπως στην κοιλιά. Επίσης λένε ότι τα βρέφη δεν μπορούν να ελέγξουν τα χέρια τους και αυτό τα τρομάζει και ξυπνάνε... Τι λέτε;

Νομίζω ότι οι απόψεις διίστανται για το φασκιωμα.....άλλοι λένε ναι άλλοι λένε όχι....πάντως σίγουρα κ οσοι λένε ναι εννοούν χαλαρό όχι όπως παλιότερα ... Εγώ δεν είμαι αρνητική....ίσως να το δοκιμάσω!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...