Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Κοριτσιααααα απίστευτο!!! 142 χοριακη! Δε μπορούμε να το πιστέψουμε!!! Ξέρω ότι έχω πολύ μεγάλο δρόμο μπροστά και η επαναληπτική της Τετάρτης είναι πολύ σημαντική όμως στα τόσα χρόνια η πιο μεγάλη μου χοριακη ήταν 17... Η γκουρού των τεστ είχε δίκιο 😁

      Συγχαρητήρια!!! Με το καλό χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Παρεπιπτόντως εφόσον έκανες ετ τη περασμένη Παρασκευή, σήμερα είσαι στη 10η μέρα.. η μέρα της ετ δεν προσμετράται..!

      @Blue Velvet λυπάμαι για την εξέλιξη.. εγώ δεν το περίμενα για να είμαι ειλικρινής.. κράτα το θετικό ότι εμφύτευση έγινε και να ξέρεις το σώμα θυμάται! Εφόσον είχες ήδη μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη θα ξαναγίνει μόλις βρεθεί το τυχερό εμβρυακι!! Ελπίζω σήμερα να ξεκαθαρίσει το τοπίο και η χοριακη να πέσει άμεσα..

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

On 14/7/2020 at 5:08 ΜΜ, Fofi! είπε:

Εγω παντα αγορασα να πω την αληθεια αν και τους πρωτους μηνες στο πορτ μπεμπε θα την εχω...η παντα γιατι??

Και Εγώ αγόρασα πάντα εχθεςςς!!την μικρή με τα τρία κομμάτια όχι αυτή που πιάνει όλη την κούνια...Γιατί απαγορεύετε; Δεν έχω ιδέα !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, didi2 είπε:

Καλημέρα!

Χθες πήγα γιατρό. Η μικρή μεγαλώνει μια χαρά και είναι 1.900. Ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος με το βάρος είναι λέει ιδανικό για τις εβδομάδες που είμαι.

Εχει όμως διπλή περισφυξη με τον ομφάλιο λορο στο λαιμό και τον ανησυχεί...

Θα την παρακολουθούμε και λογικά θα πάμε νωρίτερα από ότι προγραμματίσαμε. Σήμερα θα πάω ΙΑΣΩ να μου κάνουν μια ένεση και πάλι μετά από 24 ώρες. Αυτές η ενέσεις θα βοηθήσουν την ανάπτυξη των πνευμόνων, εφόσον θα χρειαστεί να γεννηθεί νωρίτερα.

Τι να πω... Με έχει τρομάξει αυτή η εξέλιξη....

Ποσο νωριτερα δηλαδη μπορει να γεννησεις σου ειπαν;Σιγουρα ο γιατρος ξερει το καλυτερο για το μωρο σου οποτε μην ανησυχεις κ ολα θα πανε καλα!Υπαρχει περιπτωση να ξετυλιχθει μονο του;

Just now, Αngy89 είπε:

Και Εγώ αγόρασα πάντα εχθεςςς!!την μικρή με τα τρία κομμάτια όχι αυτή που πιάνει όλη την κούνια...Γιατί απαγορεύετε; Δεν έχω ιδέα !!!

Η παντα ειναι επικινδυνη για το συνδρομο αιφνιδιου βρεφικου θανατου!!!Ουτε στο δευτερο εβαλα,ουτε τωρα θα βαλω!Δεν προσφερει κ τιποτα στα μικρουλια..ουτως ή αλλως ή πιστοποιημενες κουνιες δεν πρεπει να εχουν κενο που να χωραει να κολλησει ποδαρακι,χερακι,κτλ!!

  • Μου αρέσει 4

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Τις πήρες από φαρμακείο κ δεν σου ζήτησαν συμμετοχή????γιατί αυτά αλλάζουν....άλλοτε έχουν άλλοτε όχι.....σε όποιο κ να πήγα ζητούσαν!!!!αλλά το έγραφε κ το χαρτί πάνω νομίζω!!!!!

Κοριτσάκι μου καλημέρα.....τις ενέσεις για τα πνευμόνακια τις κάνουμε πάντα νομίζω όταν υπάρχει πιθανότητα για πρόωρο τοκετό....πόσο νωρίτερα δηλαδή σου είπε??!!πολλά παιδάκια γεννιούνται με περιτυληξη....αλλά σίγουρα θέλει παρακολούθηση για να είσαι ήσυχη.....έχει γυρίσει το μωρό????μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε....ότι σου πει ο γιατρός σου κ όλα καλά!!!!

Καλημερα ,ναι απο φαρμακειο .  κ το 2018 που ειχα παρει , στο φαρμακειο που παιρνει η μαμα μου της ζητησαν συμμετοχη να πληρωσει κ ειχα παρει την συνταγη κ πηγα στο δικο μου κ μου τα εδωσαν χωρις συμμετοχη γτ οντως ισχυει το 0% για μας.  κ χθες που πηγα παλι μου ειπε η φαρμακοποιος εχει συμμετοχη ενω εγραφε πανω 0 και μολις της ειπα να μου δωσει πισω την συνταγη γτ θα την παρω απο αλλου , τοτε τι καλα που εκανε ενα τηλ κ τελικα το επιβεβαιωσε οτι δεν πληρωνουμε τιποτα.. 

1 ώρα πρίν, didi2 είπε:

Καλημέρα!

Χθες πήγα γιατρό. Η μικρή μεγαλώνει μια χαρά και είναι 1.900. Ο γιατρός είναι πολύ ευχαριστημένος με το βάρος είναι λέει ιδανικό για τις εβδομάδες που είμαι.

Εχει όμως διπλή περισφυξη με τον ομφάλιο λορο στο λαιμό και τον ανησυχεί...

Θα την παρακολουθούμε και λογικά θα πάμε νωρίτερα από ότι προγραμματίσαμε. Σήμερα θα πάω ΙΑΣΩ να μου κάνουν μια ένεση και πάλι μετά από 24 ώρες. Αυτές η ενέσεις θα βοηθήσουν την ανάπτυξη των πνευμόνων, εφόσον θα χρειαστεί να γεννηθεί νωρίτερα.

Τι να πω... Με έχει τρομάξει αυτή η εξέλιξη....

μην ανησυχεις λογικα θα σε καθοδηγησει ο γιατρος. εξαλλου πολλα μωρακια εχουν περιτυλιξη. Κ η ενεση βοηθαει πολυ να ξερεις.

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστώ για το support! 
 

Τις ενέσεις δεν τις ήξερα, αλλά απ´ ότι καταλαβαίνω με αυτά που μου λέτε είναι κάτι συνηθισμένο. 
Να ξετιλυχτει μόνη της απ´οτι κατάλαβα δύσκολο λόγω θέσης και ήδη διπλής περιτυλιξης... έχει περίεργη θέση, κατεβαίνει με εγκάρσια θεση όπως και ο γιος μου πριν χρόνια που σημαίνει ότι ήδη είναι ζορισμένη εκεί μέσα (κατεβαίνει με την πλάτη, ακόμα χειρότερα από την ισχιακή) 

Ετσι κι αλλιώς πήγαινα για καισαρακη αλλά τώρα θα δούμε την ημερομηνία. Εξαρτάται από το πως θα είναι η μικρή (οξυγόνωση κλπ).

ΠΗΤ είχα 12/9 και άντε να πηγαίναμε τέλος Αυγούστου με την καισαρική... τώρα μου είπε το βλέπει για ακόμα νωρίτερα.

Το καλό είναι ότι δεν θα φύγει καθόλου ο γιατρός (ούτε πριν ούτε μετά) γιατί έχει κι άλλες ετοιμόγεννες όποτε είμαι ήσυχη από αυτή την άποψη...
 

  • Μου αρέσει 3

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, didi2 είπε:

Αχ ευχαριστώ για το support! 
 

Τις ενέσεις δεν τις ήξερα, αλλά απ´ ότι καταλαβαίνω με αυτά που μου λέτε είναι κάτι συνηθισμένο. 
Να ξετιλυχτει μόνη της απ´οτι κατάλαβα δύσκολο λόγω θέσης και ήδη διπλής περιτυλιξης... έχει περίεργη θέση, κατεβαίνει με εγκάρσια θεση όπως και ο γιος μου πριν χρόνια που σημαίνει ότι ήδη είναι ζορισμένη εκεί μέσα (κατεβαίνει με την πλάτη, ακόμα χειρότερα από την ισχιακή) 

Ετσι κι αλλιώς πήγαινα για καισαρακη αλλά τώρα θα δούμε την ημερομηνία. Εξαρτάται από το πως θα είναι η μικρή (οξυγόνωση κλπ).

ΠΗΤ είχα 12/9 και άντε να πηγαίναμε τέλος Αυγούστου με την καισαρική... τώρα μου είπε το βλέπει για ακόμα νωρίτερα.

Το καλό είναι ότι δεν θα φύγει καθόλου ο γιατρός (ούτε πριν ούτε μετά) γιατί έχει κι άλλες ετοιμόγεννες όποτε είμαι ήσυχη από αυτή την άποψη...
 

Εχω ηδη  κανει τρεις κορτιζονες γιατι εχω συσπασεις και φοβομαστε για προωροτητα! Βοηθανε πολυ τα μωρα.Ειχα κανει και στο πρωτο μου τεσσερις λογω συσπασεων παλι, τελικα γεννηθηκε 40+, δεν επηρεαστηκε καπου. Τωρα οσον αφορα στις περιτυλιξεις, θελει πρακολουθηση αλλα θα σου ελεγα να μην ανησυχεις καθολου εφοσον σε βλεπει ο γιατρος σου, ειναι πολυ συχνο να ανακαλυπτονται περιτυλιξεις στα μωρα, αλλες γυναικες το αντιλαμβανονται στη γεννα. Νομιζω το βασικο ειναι να ακους το μωρο να κλωτσαει καθημερινα και να εχεις μια παρακολουθηση, που ετσι κ αλλιως ειναι στενη για ολες τους τελευταιους 1-2 μηνες και ολα θα πανε τελεια!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Ευχαρίστω για τις απαντήσεις.  @Thaliamp κ @AspasiaT τελικά σήμερα μόύ έγραψε 300 για θεραπεία 2 δίμηνη , μέχρι 15.9.

Συμμετοχή δεν Πρέπει να πληρώσεις  γτ τα παίρνουμε με 0% Εμείς λόγω κύησης απλά κάποια φαρμακεία δεν το γνωρίζουν κ πληρώνεις 25%Συμμετοχή.  

πληρωσα 35 ευρω για 300 σκαρφιστηρες και 300 ταινιες! Η συνταγη εγραφε 25% και οχι 0% οποτε απο την αρχη το ειδα και ηξερα οτι θα πληρωσω! παω φαρμακειο που λες και βγαζω λεφτα οσο μου ετοιμαζε η φαρμακοποιος τη συνταγη! και μου λεει μη βγαζεις λεφτα δεν πληρωνεις !! και μετα βλεπει οτι γραφει 25%! και τελικα πληρωσα! μου ειπε οτι αυτα τα αλλαζουν καθε τοσο! οτι η ινσουλινη τωρα ειναι 0%! Αλλα αυτα που ηθελα εγω τα εβαλαν με 25%!! οτι να ναι!! πηρα στη γιατρο να ρωτησω αν καναμε καποιο λαθος στη συνταγη! και μου ειπε πως το αλλαξαν  και ειναι συχνο αυτο μια να πληρωνεις μια οχι! τι να πω! 

 

κοριτσια κοιταζω για αλλαξιερα! σκληρη η μαλακη πηρατε;;

  • Μου αρέσει 1

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

πληρωσα 35 ευρω για 300 σκαρφιστηρες και 300 ταινιες! Η συνταγη εγραφε 25% και οχι 0% οποτε απο την αρχη το ειδα και ηξερα οτι θα πληρωσω! παω φαρμακειο που λες και βγαζω λεφτα οσο μου ετοιμαζε η φαρμακοποιος τη συνταγη! και μου λεει μη βγαζεις λεφτα δεν πληρωνεις !! και μετα βλεπει οτι γραφει 25%! και τελικα πληρωσα! μου ειπε οτι αυτα τα αλλαζουν καθε τοσο! οτι η ινσουλινη τωρα ειναι 0%! Αλλα αυτα που ηθελα εγω τα εβαλαν με 25%!! οτι να ναι!! πηρα στη γιατρο να ρωτησω αν καναμε καποιο λαθος στη συνταγη! και μου ειπε πως το αλλαξαν  και ειναι συχνο αυτο μια να πληρωνεις μια οχι! τι να πω! 

 

κοριτσια κοιταζω για αλλαξιερα! σκληρη η μαλακη πηρατε;;

ναι οτι να ναι ! επρεπε να διαλεξει 0% ο γιατρος ! 

αλλαξιερα εμενα μου ειχαν δωσει μια με βαση , που την εβγαλα απο κει κ την τοποθετησα πανω σε συρταριερα . απο κατω εχει ενα λεπτο ξυλο κ ειναι ολο σγουγγαρι ..μαλακη ειναι . 

 

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dinakim είπε:

Ποσο νωριτερα δηλαδη μπορει να γεννησεις σου ειπαν;Σιγουρα ο γιατρος ξερει το καλυτερο για το μωρο σου οποτε μην ανησυχεις κ ολα θα πανε καλα!Υπαρχει περιπτωση να ξετυλιχθει μονο του;

Η παντα ειναι επικινδυνη για το συνδρομο αιφνιδιου βρεφικου θανατου!!!Ουτε στο δευτερο εβαλα,ουτε τωρα θα βαλω!Δεν προσφερει κ τιποτα στα μικρουλια..ουτως ή αλλως ή πιστοποιημενες κουνιες δεν πρεπει να εχουν κενο που να χωραει να κολλησει ποδαρακι,χερακι,κτλ!!

Ακριβως! Τα είπες ολα για τις παντες... και γω στο πρωτο μου παιδακι δεν ηξερα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, didi2 είπε:

Αχ ευχαριστώ για το support! 
 

Τις ενέσεις δεν τις ήξερα, αλλά απ´ ότι καταλαβαίνω με αυτά που μου λέτε είναι κάτι συνηθισμένο. 
Να ξετιλυχτει μόνη της απ´οτι κατάλαβα δύσκολο λόγω θέσης και ήδη διπλής περιτυλιξης... έχει περίεργη θέση, κατεβαίνει με εγκάρσια θεση όπως και ο γιος μου πριν χρόνια που σημαίνει ότι ήδη είναι ζορισμένη εκεί μέσα (κατεβαίνει με την πλάτη, ακόμα χειρότερα από την ισχιακή) 

Ετσι κι αλλιώς πήγαινα για καισαρακη αλλά τώρα θα δούμε την ημερομηνία. Εξαρτάται από το πως θα είναι η μικρή (οξυγόνωση κλπ).

ΠΗΤ είχα 12/9 και άντε να πηγαίναμε τέλος Αυγούστου με την καισαρική... τώρα μου είπε το βλέπει για ακόμα νωρίτερα.

Το καλό είναι ότι δεν θα φύγει καθόλου ο γιατρός (ούτε πριν ούτε μετά) γιατί έχει κι άλλες ετοιμόγεννες όποτε είμαι ήσυχη από αυτή την άποψη...
 

Καλησπέρα.Ηθελα να σε ρωτήσω.Αυτο με την περιτυλιξη το είδε ο γιατρός σου ή εκεί που πήγες να κάνεις την εξέταση doppler (Αν την έχεις κάνει φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Καλησπέρα.Ηθελα να σε ρωτήσω.Αυτο με την περιτυλιξη το είδε ο γιατρός σου ή εκεί που πήγες να κάνεις την εξέταση doppler (Αν την έχεις κάνει φυσικά).

Για Doppler δεν με έστειλε σε άλλο γιατρό γιατί το τσεκάρει ο δικός μου κάθε φορά.


GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, didi2 είπε:

Για Doppler δεν με έστειλε σε άλλο γιατρό γιατί το τσεκάρει ο δικός μου κάθε φορά.

Ααα κατάλαβα.Σε ρωτάω γιατί και εμένα ενώ με έστειλε άλλου για αυχενική και β επιπέδου,το doppler το ελέγχει ο ίδιος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Εχει καμιά από εσάς καφέ εκκρίσεις;;;Μου φαίνεται πως είδα στο εσώρουχο κάτι υγρά σε απαλό καφέ.Γενικα έχω υγρά γιατί μέχρι και την Τρίτη έβαζα μια κολπική κρέμα την vasclor.Δεν είδα ξανά κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε??φτανουμε σιγα σιγαπωςνιωθετε?λοιπον προχθες ειχα ραντεβου με την μαια...παραξενευτηκα διοτι ολες οι εγκυουλες πηγαιναν για καισαρικη χωρις προβλημα υγειας και με ολικη ναρκωση..και οταν ακουγαν εμενα που ελεγα οτι θελω φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο εμειναν με ανοιχτο το στομα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , merl30 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Εχει καμιά από εσάς καφέ εκκρίσεις;;;Μου φαίνεται πως είδα στο εσώρουχο κάτι υγρά σε απαλό καφέ.Γενικα έχω υγρά γιατί μέχρι και την Τρίτη έβαζα μια κολπική κρέμα την vasclor.Δεν είδα ξανά κάτι.

Έχω υγρά αλλά όχι καφέ.    Έχεις ξαναδεί όσο έβαζες την κρέμα?!!παρακολούθησε το......

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια μου τι κανετε??φτανουμε σιγα σιγαπωςνιωθετε?λοιπον προχθες ειχα ραντεβου με την μαια...παραξενευτηκα διοτι ολες οι εγκυουλες πηγαιναν για καισαρικη χωρις προβλημα υγειας και με ολικη ναρκωση..και οταν ακουγαν εμενα που ελεγα οτι θελω φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο εμειναν με ανοιχτο το στομα...

Κ καλά η καισαρική.....νάρκωση ολική γιατί????νομίζω αν χρειαστεί να κάνω για οποιοδήποτε λόγο....επισκληριδιο θα έκανα!!!! Εγώ θα θελα φυσιολογικά με επισκληριδιο...κοντευουμε.....νομίζω οι τελευταίοι μήνες έχουν περάσει πολύ γρήγορα.....εγώ ένα άγχος το έχω....:grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...