Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 minutes ago, Titti said:

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εδώ είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

Ασυμβατότητα ρεζους


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Ειναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν αντιστοιχεί εδώ αυτό που θέλω να γράψω. 

Λοιπόν η ομάδα αίματός μου είναι 0- και του συζύγου μου 0+ . Είχαμε πριν λίγο καιρό μια παλίνδρομη κύηση, δεν στείλαμε για ανάλυση τα υπολείμματα  . Μετά το τέλος της διαδικασίας μου χορηγήθηκε η ένεση Rhophylac για μετέπειτα εγκυμοσύνη.  Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας στο ιντερνετ διάφορα φοβήθηκα λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, [email protected] said:

Καλησπέρα σε όλους! Ειναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν αντιστοιχεί εδώ αυτό που θέλω να γράψω. 

Λοιπόν η ομάδα αίματός μου είναι 0- και του συζύγου μου 0+ . Είχαμε πριν λίγο καιρό μια παλίνδρομη κύηση, δεν στείλαμε για ανάλυση τα υπολείμματα  . Μετά το τέλος της διαδικασίας μου χορηγήθηκε η ένεση Rhophylac για μετέπειτα εγκυμοσύνη.  Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας στο ιντερνετ διάφορα φοβήθηκα λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα;

Καλσησπερα, για να σε καθησυχασω αφου εκανες την ενεση δεν εχεις να φοβασαι για τιποτα, προσπαθησε να μην διαβαζεις , γιατι η αληθεια ειναι πως σε πιανει πανικος  με αυτα που γραφουν περι αιμολυσης ...μεσογειακης αναιμιας και τετοια... ειχα μια παλλινδρομη πριν καποια χρονια και δεν γνωριζα πως επρεπε να κανω την ενεση... τωρα στην 2η μου κυηση ειχα αγχωθει μηπως ειχα κανει καποιο κακο στ μωρο μου απο το αρνητικο ρεζους μου..εκανα την εμμεση κουμπς και βγηκε αρνητικη , οποτε δεν ειχε μπερδευτει το αιμα μου με του προηγουμενου εμβρυο γτ η παλλινδρομη εγινε οταν ηταν 6 βδομαδων... εγω εχω β- κ ο συζυγος μου α+...

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, [email protected] είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ειναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν αντιστοιχεί εδώ αυτό που θέλω να γράψω. 

Λοιπόν η ομάδα αίματός μου είναι 0- και του συζύγου μου 0+ . Είχαμε πριν λίγο καιρό μια παλίνδρομη κύηση, δεν στείλαμε για ανάλυση τα υπολείμματα  . Μετά το τέλος της διαδικασίας μου χορηγήθηκε η ένεση Rhophylac για μετέπειτα εγκυμοσύνη.  Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας στο ιντερνετ διάφορα φοβήθηκα λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα;

Καλησπέρα! Δεν έχει τύχει σε μένα αλλά σε γνωστή μου με διαφορετικό ρεζους σε σχέση με το έμβρυο.  Λοιπόν, σ εκεινη δεν κανανε αυτη την απλή ένεση με αποτελεσμα να χρειαστεί το έμβρυο μετάγγιση!!Και το ίδιο χρειάστηκε και στη 2η εγκυμοσυνη! Οπότε από τη στιγμή που το έχεις στο μυαλό σου, μη φοβάσαι! Να το αναφέρεις συνέχεια στον γιατρό, κι όλα Καλά!!Εύχομαι το καλύτερο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, [email protected] είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ειναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν αντιστοιχεί εδώ αυτό που θέλω να γράψω. 

Λοιπόν η ομάδα αίματός μου είναι 0- και του συζύγου μου 0+ . Είχαμε πριν λίγο καιρό μια παλίνδρομη κύηση, δεν στείλαμε για ανάλυση τα υπολείμματα  . Μετά το τέλος της διαδικασίας μου χορηγήθηκε η ένεση Rhophylac για μετέπειτα εγκυμοσύνη.  Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας στο ιντερνετ διάφορα φοβήθηκα λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα;

Απο την στιγμη που εκανες την ενεση μην αγχωνεσαι. Κι εγω ειχα μια παλινδρομη κι εκανα αποξεση και την ενεση αμεσως μετα.Στην επομενη κυηση εκανα εμμεση coombs εξεταση και ηταν αρνητικη.Απλα μετα την αμνιο που ηρθε το αιμα μου σε επαφη με το μωρο καναμε παλι ενεση και καθε μηνα την εξεταση.Και μετα τη γεννα παλι ενεση.Ο μικρος μου εχει ρεζους + κι ολα καλα.Σε αυτη την εγκυμοσυνη παλι το ιδιο.Απλα σε επομενη κυηση να ενημερωσεις παλι το γιατρο σου.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε κ από τις άλλες κοπέλες μην ανησυχείς... Πολλές γυναίκες έχουν ρέζους αρνητικό  κ μια χαρά είναι τα μωράκια. Εγώ έχω δύο παιδάκια κ τα 2 με ρέζους θετικό. Εμένα άλλο είναι πλέον το θέμα μου. Όλες όσες έχετε ρέζους αρνητικό κ τα παιδιά βγήκαν με ρέζους θετικό μετά τη γέννα σας έκαναν ένεση στον ποπό ή γινόταν να περάσει κ μέσω του όρου? Γιατί στην πρώτη γέννα θυμάμαι ότι μου έκαναν, στην δεύτερη δεν θυμάμαι καθόλου την ένεση. Ελπίζω να την έκαναν κ να μην το θυμάμαι εγώ.. Ότι είχα ρέζους αρνητικό το ήξεραν. Κ όσο ήμουν στο νοσοκομείο δεν θυμήθηκα να ρωτήσω, μόλις έφυγα το σκέφτηκα.. Ο γιατρός μετά που με εξέτασε μετά τις 40 μέρες μου είπε ότι σίγουρα θα μου έκαναν αλλά άμα αγχώνομαι να κάνω μια έμμεση coombs, δεν έκανα όμως γιατί δεν ξέρω αν γίνεται ενώ δεν είσαι έγκυος. Σκέφτηκα ότι μου το είπε έτσι απλά για να το πει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 said:

Όπως ειπώθηκε κ από τις άλλες κοπέλες μην ανησυχείς... Πολλές γυναίκες έχουν ρέζους αρνητικό  κ μια χαρά είναι τα μωράκια. Εγώ έχω δύο παιδάκια κ τα 2 με ρέζους θετικό. Εμένα άλλο είναι πλέον το θέμα μου. Όλες όσες έχετε ρέζους αρνητικό κ τα παιδιά βγήκαν με ρέζους θετικό μετά τη γέννα σας έκαναν ένεση στον ποπό ή γινόταν να περάσει κ μέσω του όρου? Γιατί στην πρώτη γέννα θυμάμαι ότι μου έκαναν, στην δεύτερη δεν θυμάμαι καθόλου την ένεση. Ελπίζω να την έκαναν κ να μην το θυμάμαι εγώ.. Ότι είχα ρέζους αρνητικό το ήξεραν. Κ όσο ήμουν στο νοσοκομείο δεν θυμήθηκα να ρωτήσω, μόλις έφυγα το σκέφτηκα.. Ο γιατρός μετά που με εξέτασε μετά τις 40 μέρες μου είπε ότι σίγουρα θα μου έκαναν αλλά άμα αγχώνομαι να κάνω μια έμμεση coombs, δεν έκανα όμως γιατί δεν ξέρω αν γίνεται ενώ δεν είσαι έγκυος. Σκέφτηκα ότι μου το είπε έτσι απλά για να το πει

Μόνο το πρώτο παιδάκι έχει θέμα... Για αυτό νομίζω γίνεται μόνο μια φορά η ένεση αλλα καλύτερα ρωτα τον γιατρό σου , μην ανησυχείς


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Μόνο το πρώτο παιδάκι έχει θέμα... Για αυτό νομίζω γίνεται μόνο μια φορά η ένεση αλλα καλύτερα ρωτα τον γιατρό σου , μην ανησυχείς

Δεν εχει ποτε το πρωτο παιδακι θεμα αλλα τα επομενα.Αν η μητερα εχει ρεζους αρνητικο και το παιδι θετικο σε πρωτη εγκυμοσυνη μπορει η μητερα (οτεν ερθει το αιμα του μωρου σε επαφη με το δικο της) να αναπτυξει αντισωματα κατα του επομενου εμβρυου.Αυτα μενουν για παντα.Αυτο δειχνει η εμμεση coombs.Καθε φορα που μπορει το αιμα τους να ερθει σε επαφη κανουμε την ενεση.Και σε καθε επομενη κυηση.

Just now, mama16 είπε:

Όπως ειπώθηκε κ από τις άλλες κοπέλες μην ανησυχείς... Πολλές γυναίκες έχουν ρέζους αρνητικό  κ μια χαρά είναι τα μωράκια. Εγώ έχω δύο παιδάκια κ τα 2 με ρέζους θετικό. Εμένα άλλο είναι πλέον το θέμα μου. Όλες όσες έχετε ρέζους αρνητικό κ τα παιδιά βγήκαν με ρέζους θετικό μετά τη γέννα σας έκαναν ένεση στον ποπό ή γινόταν να περάσει κ μέσω του όρου? Γιατί στην πρώτη γέννα θυμάμαι ότι μου έκαναν, στην δεύτερη δεν θυμάμαι καθόλου την ένεση. Ελπίζω να την έκαναν κ να μην το θυμάμαι εγώ.. Ότι είχα ρέζους αρνητικό το ήξεραν. Κ όσο ήμουν στο νοσοκομείο δεν θυμήθηκα να ρωτήσω, μόλις έφυγα το σκέφτηκα.. Ο γιατρός μετά που με εξέτασε μετά τις 40 μέρες μου είπε ότι σίγουρα θα μου έκαναν αλλά άμα αγχώνομαι να κάνω μια έμμεση coombs, δεν έκανα όμως γιατί δεν ξέρω αν γίνεται ενώ δεν είσαι έγκυος. Σκέφτηκα ότι μου το είπε έτσι απλά για να το πει

Δεν ξερω τι γινεται στην περιπτωση σου.Εγω θα εκανα την εξεταση

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, [email protected] είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ειναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν αντιστοιχεί εδώ αυτό που θέλω να γράψω. 

Λοιπόν η ομάδα αίματός μου είναι 0- και του συζύγου μου 0+ . Είχαμε πριν λίγο καιρό μια παλίνδρομη κύηση, δεν στείλαμε για ανάλυση τα υπολείμματα  . Μετά το τέλος της διαδικασίας μου χορηγήθηκε η ένεση Rhophylac για μετέπειτα εγκυμοσύνη.  Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας στο ιντερνετ διάφορα φοβήθηκα λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα;

Δεν έχει σχέση το θετικό Rhesus του άντρα σου και το αρνητικό το δικό σου.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τη δική σου ευαισθητοποιηση στα αντί Rhesus αντισώματα που μπορεί να έχεις απόκτηση από κύηση (η από λάθος σε κάποια μετάγγιση;) . Αυτό συμβαίνει όταν το μωρό έχει + και η μαμά -. Το μωρό στέλνει μέσω του αίματος στη μαμά αντί Rh αντισώματα και η μαμά ευαισθητοποιείται για πάντα που σημαίνει  σε επόμενη κύηση με Rh + μωρο θα ενεργοποιηθούν τα αντι-Rh σου και τα στέλνει μέσω του πλακούντα στο μωρό (τονίζω σε 2η κυηση) που μπορεί να προκαλέσει την λεγόμενη αιμολυτικη νόσο κ.α. Γι'αυτό το λόγο κάνουν κάποια στιγμή ένεση οι μαμάδες αυτές κατά τις κυησεις του και όλα καλά, δεν υπάρχει κίνδυνος για τίποτε. Μίλα με τον γιατρό γιατί και σε περίπτωση αποβολής πάλι πρέπει να γίνει αυτή η ένεση αλλά ίσως για κυησεις σε προχωρημένο στάδιο. Δεν το γνωρίζω αυτό.

Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια σας!

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mama16 said:

Όπως ειπώθηκε κ από τις άλλες κοπέλες μην ανησυχείς... Πολλές γυναίκες έχουν ρέζους αρνητικό  κ μια χαρά είναι τα μωράκια. Εγώ έχω δύο παιδάκια κ τα 2 με ρέζους θετικό. Εμένα άλλο είναι πλέον το θέμα μου. Όλες όσες έχετε ρέζους αρνητικό κ τα παιδιά βγήκαν με ρέζους θετικό μετά τη γέννα σας έκαναν ένεση στον ποπό ή γινόταν να περάσει κ μέσω του όρου? Γιατί στην πρώτη γέννα θυμάμαι ότι μου έκαναν, στην δεύτερη δεν θυμάμαι καθόλου την ένεση. Ελπίζω να την έκαναν κ να μην το θυμάμαι εγώ.. Ότι είχα ρέζους αρνητικό το ήξεραν. Κ όσο ήμουν στο νοσοκομείο δεν θυμήθηκα να ρωτήσω, μόλις έφυγα το σκέφτηκα.. Ο γιατρός μετά που με εξέτασε μετά τις 40 μέρες μου είπε ότι σίγουρα θα μου έκαναν αλλά άμα αγχώνομαι να κάνω μια έμμεση coombs, δεν έκανα όμως γιατί δεν ξέρω αν γίνεται ενώ δεν είσαι έγκυος. Σκέφτηκα ότι μου το είπε έτσι απλά για να το πει

Μην αγχώνεσαι, από ότι εχω διαβάσει η ενεση γίνεται μυικά μεν ΑΛΛΑ σε όποια μετεπειτα εγκυμοσύνη θα κανεις -με το που δεις θετικό τεστ- έμμεση coobs και θα σου γινει τοτε η ένεση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Δεν έχει σχέση το θετικό Rhesus του άντρα σου και το αρνητικό το δικό σου.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τη δική σου ευαισθητοποιηση στα αντί Rhesus αντισώματα που μπορεί να έχεις απόκτηση από κύηση (η από λάθος σε κάποια μετάγγιση;) . Αυτό συμβαίνει όταν το μωρό έχει + και η μαμά -. Το μωρό στέλνει μέσω του αίματος στη μαμά αντί Rh αντισώματα και η μαμά ευαισθητοποιείται για πάντα που σημαίνει  σε επόμενη κύηση με Rh + μωρο θα ενεργοποιηθούν τα αντι-Rh σου και τα στέλνει μέσω του πλακούντα στο μωρό (τονίζω σε 2η κυηση) που μπορεί να προκαλέσει την λεγόμενη αιμολυτικη νόσο κ.α. Γι'αυτό το λόγο κάνουν κάποια στιγμή ένεση οι μαμάδες αυτές κατά τις κυησεις του και όλα καλά, δεν υπάρχει κίνδυνος για τίποτε. Μίλα με τον γιατρό γιατί και σε περίπτωση αποβολής πάλι πρέπει να γίνει αυτή η ένεση αλλά ίσως για κυησεις σε προχωρημένο στάδιο. Δεν το γνωρίζω αυτό.

Καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια σας!

Εννοεις οτι τωρα στη θεση που ειναι η θεματοθετρια δεν εχει σχεση το Rh του συζυγου σωστα? Γιατι γενικοτερα παιζει ρολο το Rh του αντρα, καθως αν ενα παιδι εχει Rh + κ η μαμα Rh (-) τοτε το κληρονομησε απο τον μπαμπα. Αν και ο μπαμπας εχει Rh (-) τοτε δεν τιθεται κανενα θεμα και δεν χρειαζεται καμια ενεση  Rhophylac.

 

20 ώρες πρίν, xriszis είπε:

Καλησπέρα σε όλους! Ειναι η πρώτη φορά που γράφω και δεν ξέρω αν αντιστοιχεί εδώ αυτό που θέλω να γράψω. 

Λοιπόν η ομάδα αίματός μου είναι 0- και του συζύγου μου 0+ . Είχαμε πριν λίγο καιρό μια παλίνδρομη κύηση, δεν στείλαμε για ανάλυση τα υπολείμματα  . Μετά το τέλος της διαδικασίας μου χορηγήθηκε η ένεση Rhophylac για μετέπειτα εγκυμοσύνη.  Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας στο ιντερνετ διάφορα φοβήθηκα λίγο. Έχει αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο θέμα;

Καλησπερα. Ορθως σου χορηγηθηκε η ενεση. Κ γω ρεζους αρνητικο και ο αντρας μου ρεζους θετικο. Καναμε μια ενεση στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μια στη γεννα καθως το παιδι κληρονομησε το ρεζους του συζυγου.

Προσπαθησε να μην διαβαζεις στο ιντερνετ γιατι δυστυχως υπαρχουν ανακριβειες. Λυπαμαι πολυ για την εκβαση της κυησης σου και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου συντομα μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη αν το επιθυμεις. 

10 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Όπως ειπώθηκε κ από τις άλλες κοπέλες μην ανησυχείς... Πολλές γυναίκες έχουν ρέζους αρνητικό  κ μια χαρά είναι τα μωράκια. Εγώ έχω δύο παιδάκια κ τα 2 με ρέζους θετικό. Εμένα άλλο είναι πλέον το θέμα μου. Όλες όσες έχετε ρέζους αρνητικό κ τα παιδιά βγήκαν με ρέζους θετικό μετά τη γέννα σας έκαναν ένεση στον ποπό ή γινόταν να περάσει κ μέσω του όρου? Γιατί στην πρώτη γέννα θυμάμαι ότι μου έκαναν, στην δεύτερη δεν θυμάμαι καθόλου την ένεση. Ελπίζω να την έκαναν κ να μην το θυμάμαι εγώ.. Ότι είχα ρέζους αρνητικό το ήξεραν. Κ όσο ήμουν στο νοσοκομείο δεν θυμήθηκα να ρωτήσω, μόλις έφυγα το σκέφτηκα.. Ο γιατρός μετά που με εξέτασε μετά τις 40 μέρες μου είπε ότι σίγουρα θα μου έκαναν αλλά άμα αγχώνομαι να κάνω μια έμμεση coombs, δεν έκανα όμως γιατί δεν ξέρω αν γίνεται ενώ δεν είσαι έγκυος. Σκέφτηκα ότι μου το είπε έτσι απλά για να το πει

Κοριτσι μου μπορεις να την κανεις την εξεταση και τωρα, δεν χρειαζεται να εισαι εγκυος καθως υπο κανονικες συνθηκες δεν ερχεται σε επαφη το αιμα του εμβρυου με το δικο σου, εκτος απο την ημερα του τοκετου. Για αυτο αν ανιχνευονται τα αντι Rh αντισωματα θα φανει σε οποιαδηποτε εξεταση coombs ειτε εγκυος ειτε οχι.  Ρωτα κιολας τον γιατρο σου. 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nanoula90 είπε:

Εννοεις οτι τωρα στη θεση που ειναι η θεματοθετρια δεν εχει σχεση το Rh του συζυγου σωστα? Γιατι γενικοτερα παιζει ρολο το Rh του αντρα, καθως αν ενα παιδι εχει Rh + κ η μαμα Rh (-) τοτε το κληρονομησε απο τον μπαμπα. Αν και ο μπαμπας εχει Rh (-) τοτε δεν τιθεται κανενα θεμα και δεν χρειαζεται καμια ενεση  Rhophylac.

 

Καλησπερα. Ορθως σου χορηγηθηκε η ενεση. Κ γω ρεζους αρνητικο και ο αντρας μου ρεζους θετικο. Καναμε μια ενεση στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και μια στη γεννα καθως το παιδι κληρονομησε το ρεζους του συζυγου.

Προσπαθησε να μην διαβαζεις στο ιντερνετ γιατι δυστυχως υπαρχουν ανακριβειες. Λυπαμαι πολυ για την εκβαση της κυησης σου και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου συντομα μια καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη αν το επιθυμεις. 

Κοριτσι μου μπορεις να την κανεις την εξεταση και τωρα, δεν χρειαζεται να εισαι εγκυος καθως υπο κανονικες συνθηκες δεν ερχεται σε επαφη το αιμα του εμβρυου με το δικο σου, εκτος απο την ημερα του τοκετου. Για αυτο αν ανιχνευονται τα αντι Rh αντισωματα θα φανει σε οποιαδηποτε εξεταση coombs ειτε εγκυος ειτε οχι.  Ρωτα κιολας τον γιατρο σου. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα την κάνω αν είναι όταν ευκαιρεσω να μου φύγει η απορία.. κ ελπίζω να βγει αρνητική!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...