Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Bluee19 said:

      Κορίτσια γνωρίζετε αν μετά την ετ μπορείς να ταξιδέψεις με αεροπλάνο ; (Μετά από δυο τρεις μέρες ) ή μπορεί να επιρεαΣει αρνητικά τα έμβρυα ; 

      Εμένα στο κέντρο δεν μου τόνισαν κάτι ούτε με ρώτησαν εάν έχω κάποιο προγραμματισμένο ταξίδι ! Μου είπαν συνέχισε την καθημερινότητα σκεπτόμενη πάντα  ότι είσαι έγκυος … δηλαδή όχι βαρύ όχι σκυψιματα όχι απότομες κινήσεις κλπ 

Αδελφάκια με διαφορά ηλικίας!!


Recommended Posts

Γειά σας!!! Θα ήθελα σχόλια και εμπειρίες απο γονείς που τα παιδάκια τους έχουν διαφορά ηλικίας, πάνω απο 3 έτη . Τα συν και τα πλην. Και περισσότερο την προσωπική σας εμπειρία. Θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι αλλά το πρώτο μας είναι ήδη τεσσάρων ετών.... Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σας!!! 

Ευχαριστώ!!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/2/2020 at 12:19 ΜΜ, Φραουλίτσα* είπε:

Γειά σας!!! Θα ήθελα σχόλια και εμπειρίες απο γονείς που τα παιδάκια τους έχουν διαφορά ηλικίας, πάνω απο 3 έτη . Τα συν και τα πλην. Και περισσότερο την προσωπική σας εμπειρία. Θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι αλλά το πρώτο μας είναι ήδη τεσσάρων ετών.... Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σας!!! 

Ευχαριστώ!!!

Της αδερφής μου έχουν 5,5. Όταν γεννήθηκε το δεύτερο το πρώτο θα πήγαινε α δημοτικού.εκεινοι δεν το αποφάσιζαν γιατί δεν είχαν καμία βοήθεια δούλευαν πάρα πολύ κ τα θέματα ήταν τέτοιας φύσης( στο αναφέρω γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που απλά δεν ερχόταν πιο πριν) όταν έμεινα έγκυος κ επειδή μέναμε κοντά εγώ θα σταματιυσα τη δουλειά κ γενικά θα έπαιρνε κουράγιο από μένα το αποφάσισε..τα παιδιά μας έχουν δύο μήνες διαφορά.Στο διαταυτα.Το μεγάλο παιδί ούτε ζήλεψε ούτε τη δυσκόλεψε..ίσα ίσα που τη βοηθούσε κ τη βοηθάει..αυτό που λέει η ίδια είναι πόσο έχει βοηθήσει το μικρό το μεγάλο συναισθηματικά...είναι διαφορετικού φύλου κ όμως παίζουν μαζί..μη το σκέφτεσαι καν ...άλλωστε θα στο ζητάει κ το παιδί σου σε λίγο..εγώ έκανα ένα με εξωσωματική κ σε 12 μήνες ξαναπήγα.. έχασα τρία κ η κόρη μου είναι 2,5... Μακάρι να ερχόταν κι ας ήταν 10

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γενναω τον Απρίλιο και ο πρώτος μου μέχρι τότε θα είναι 4.5. Προς το παρόν δείχνει ενθιυσιασμενος και λέει από μόνος του πόσο πολύ θα φροντίζει τον αδερφούλι του κλπ.... 

Θα μπορώ να σου πω σε λίγους μήνες εμπειρικά :D


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!! Και μεις το καθυστερήσαμε γιατί δουλεύαμε και οι δυο και με δύσκολα ωράρια και χωρίς βοήθεια. Τελικά το αποφασίσαμε,  αλλά είχα μια παλινδρομη κύηση και θα καθυστερήσουμε κι αλλο.  Πιο πολύ στεναχωριέμαι για την διαφορά που θα έχουν, δεύτερο θέλουμε σίγουρα.

Και γω φανταζόμουν ότι λόγω που θα είναι πιο μεγάλη η πρώτη,  ίσως να δεχτεί πιο εύκολα το δεύτερο απο ένα που είναι και αυτο μωράκι. Είχα διαβάσει και ότι για δεύτερο ή κάνεις με ένα χρόνο διαφορά ή μετά στα τρία, γιατί στα δυο είναι η φαση του εγω στο παιδι και είναι πιο δύσκολο ψυχολογικό για αυτο (Σας γράφω χοντρικά την θεωρία). Βέβαια εμας μας παρα πήραν τα χρόνια.... Όλα αυτά ήταν στην θεωριά γιαυτο ήθελα γνώμη απο όσους το έχουν ζήσει!!! 

Σας ευχαριστώ και πάλι να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!!!

2 ώρες πρίν, Ginpuam είπε:

Γενναω τον Απρίλιο και ο πρώτος μου μέχρι τότε θα είναι 4.5. Προς το παρόν δείχνει ενθιυσιασμενος και λέει από μόνος του πόσο πολύ θα φροντίζει τον αδερφούλι του κλπ.... 

Θα μπορώ να σου πω σε λίγους μήνες εμπειρικά :D

Με το καλό το μωράκι σου!!! Και γω τέτοια διαφορά θα ήθελα να έχουν. 

2 ώρες πρίν, island1 είπε:

Της αδερφής μου έχουν 5,5. Όταν γεννήθηκε το δεύτερο το πρώτο θα πήγαινε α δημοτικού.εκεινοι δεν το αποφάσιζαν γιατί δεν είχαν καμία βοήθεια δούλευαν πάρα πολύ κ τα θέματα ήταν τέτοιας φύσης( στο αναφέρω γιατί υπάρχουν περιπτώσεις που απλά δεν ερχόταν πιο πριν) όταν έμεινα έγκυος κ επειδή μέναμε κοντά εγώ θα σταματιυσα τη δουλειά κ γενικά θα έπαιρνε κουράγιο από μένα το αποφάσισε..τα παιδιά μας έχουν δύο μήνες διαφορά.Στο διαταυτα.Το μεγάλο παιδί ούτε ζήλεψε ούτε τη δυσκόλεψε..ίσα ίσα που τη βοηθούσε κ τη βοηθάει..αυτό που λέει η ίδια είναι πόσο έχει βοηθήσει το μικρό το μεγάλο συναισθηματικά...είναι διαφορετικού φύλου κ όμως παίζουν μαζί..μη το σκέφτεσαι καν ...άλλωστε θα στο ζητάει κ το παιδί σου σε λίγο..εγώ έκανα ένα με εξωσωματική κ σε 12 μήνες ξαναπήγα.. έχασα τρία κ η κόρη μου είναι 2,5... Μακάρι να ερχόταν κι ας ήταν 10

Σ'ευχαριστώ για την απαντηση σου!!! Καλη επιτυχία να έρθει γρήγορα το δεύτερο παιδάκι σου αφού το θες πολύ!!!

On 8/2/2020 at 12:01 ΜΜ, 19Ρένα89 είπε:

Φραουλιτσα... Εμένα το πρώτο μου είναι 12 χρονών και τον Σεπτέμβριο θα γεννήσω τα διδυμακια μας. Βάλτε μπροστά για το δεύτερο μην το καθυστερείς άλλο... 

Μπράβο σου!!! Με το καλό τα διδυμάκια σου!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Εγώ, κορίτσια, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσο μεγάλο θέμα για τη διαφορά ηλικίας στα αδερφάκια. Άλλες πιστεύουν ότι είναι καλύτερα να έχουν μικρή διαφορά, άλλες πιστεύουν το αντίθετο. Για μένα σημασία έχει να είναι γερά και να είναι αγαπημένα μεταξύ τους και να στηρίζουν το ένα το άλλο στην μετέπειτα ζωή τους, γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Όλα τα άλλα είναι τυχερά. Κι εμένα θα έχουν 5 χρόνια διαφορά όταν με το καλό γεννήσω το δεύτερο, αλλά ούτε με ενοχλεί, ούτε το προτιμώ. Απλά έτυχε. Θεωρώ ευλογία το ότι ο Θεός έστειλε ένα αδερφάκι στην κοράκλα μου, και ανυπομονούμε όλοι στην οικογένεια να τον γνωρίσουμε !!! Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να έρθει ακόμη ένα, δύο, τρία ή περισσότερα αδερφάκια όποτε είναι τυχερό !!!!:wub:


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2020 at 12:19 ΜΜ, Φραουλίτσα* είπε:

Γειά σας!!! Θα ήθελα σχόλια και εμπειρίες απο γονείς που τα παιδάκια τους έχουν διαφορά ηλικίας, πάνω απο 3 έτη . Τα συν και τα πλην. Και περισσότερο την προσωπική σας εμπειρία. Θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι αλλά το πρώτο μας είναι ήδη τεσσάρων ετών.... Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σας!!! 

Ευχαριστώ!!!

Με το καλό να έρθει το δεύτερο λοιπόν εφόσον το επιθυμείτε. Εγώ τώρα είμαι στον 8ο και όταν θα γεννήσω οι 2 αδερφούλες θα έχουν διαφορά 3,5 Χρόνια. (Όχι από δική μου επιλογή βέβαια. Απλά το δεύτερο δεν ερχόταν.. ) προς το παρον ειναι σε μια ηλικια που καταλαβαινει και θελει πολυ ενα αδερφακι παροτι μεχρι να της το πω δεν ειχε εκφρασει τετοια επιθυμια.

Κατά τ αλλά θα σου πω για την προσωπική μου εμπειρία με τα αδέρφια μου καθώς έχω αλλά 5 μικρότερα. Με την αμέσως επόμενη έχουμε 15 μήνες διαφορά και μετά με τα αλλα 2 πάλι είμαστε κοντά. Παρ' όλα αυτά δεν τα πηγαίναμε πολύ καλά με αυτήν που ήμασταν κοντά. Ίσως λόγω ανταγωνισμού και πολύ μικρής διαφορας; λόγω ίδιου φυλου; χατακτηρα; μπορεί και όλα μαζί. Πάντως τσακωνόμασταν συνεχώς και σπάνια παίζαμε μαζί. Έπαιζα πιο πολύ με τον αδερφό μου που έχουμε 3 χρόνια διαφορά. Με αυτήν που έχουμε 5 χρόνια διαφορά πάλι δεν.  Τα 2 τελευταία ήρθαν κάπως πιο μετά. Με τον τελευταίο δηλαδή έχουμε 13 χρόνια διαφορά οπότε δεν ήμασταν στην ίδια φάση. Παρ' όλα αυτά πάντα κάναμε πράγματα μαζί με ολα τα αδερφια μου. Τώρα δε που είμαστε όλοι ενήλικες οι σχέσεις μας είναι άριστες. 

Οπότε όλα είναι σχετικά. Ιδανική διαφορά δεν υπάρχει και ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα. Επίσης άλλες μαμάδες προτιμούν μικρή διαφορά για να "ξεμπερδεύουν " με πανες μπιμπερο κλπ και αλλες προτιμουν να εχει ανεξαρτητοποιθεθ το πρώτο πριν έρθει το επόμενο.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...