Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Εμενα ο μπεμπης μου ειναι λιγο μικροτερος, κλεινουμε δυο μηνες την επομενη εβδομαδα

αν υπαρχει ενα παιχνιδι που του αρεσει ειναι το μουσικο μομπιλε!!! Μπορει να το χαζευει μιση ωρα κ να γελαει!!!

γυμναστηριο καθεται μαξ πεντε λεπτα. Ριλαξ αμα εισαι μαζι του κ τον κουνας καθεται κ μπορει να τον παρει ο υπνος. Μονος δεν

  • Μου αρέσει 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Gogo1994 είπε:

Λίνα μου συνεχίζω με το διάλυμα ελάχιστα βοηθάει αλλά η οδοντίατρος λέει πως με αυτό θα περάσει.Σηνερα όμως που τα είδα σκούρα ρώτησα κ τη γυναικολόγο και μου είπε πως κάνει η αντιβίωση οπότε αν ζοριστω πολύ για μέρες ακόμα θα πάρω όσο μπορώ όμως το τρεναρω λιγάκι.Σε ευχαριστωω πολύ για το ενδιαφέρον κορίτσι μου

Περαστικουλια κορίτσι μου και μην αγχώνεσαι για τίποτα... Λύσεις υπάρχουν!!! Εγώ στην εγκυμοσύνη δεν πήρα τίποτα και χρειάστηκε να τα πάρω όλα μαζεμένα μετά τη γέννα με τα διάφορα θέματα που είχα... Τι να κάνουμε.... Συμβαίνουν αυτά... Όσο για το πρόγραμμα που έλεγαν τα κορίτσια πριν, η @Alexandra P. περιέγραψε πληρως και τη δική μας κατάσταση. Πρόγραμμα μηδέν κορίτσια, αλλά λέω υγεία. Ας είμαστε καλά... Εμείς και τα βράδια ακόμα δεν τα σταθεροποιήσουμε. Θα ξυπνήσει συνήθως κατά τις 2.00 αλλά μετά μέχρι το πρωί, πολύ ανησυχο ύπνο... Πού θα πάει... Θα το βρούμε κορίτσια μου ♥️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Sousamaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

ελπιζω να είστε όλες καλά κ τα μωράκια σας ακοοομη καλύτερα..

χαθηκα το ξέρω, αλλά καταλαβαίνετε..όλο έλεγα θα γράψω,θα γράψω κ όλο κάτι τύχαινε..σας διάβαζα όμως ανελλιπώς κ πολλες φορές συγκινήθηκα όταν πχ αναφέρθηκε ότι περίπου περσυ τέτοιον καιρό μάθαμε για τις εγκυμοσύνες μας κ τις αγωνιες που είχαμε αργότερα κτλ..

στα νέα μας τώρα..εμείς σε δυο μερουλες θα κλείσουμε τον τρίτο μήνα. Είμαστε χαρούμενες γενικά αλλά έτσι κ μας πιάσει το νεύρο μας δεν παιζόμαστε!χαρα σε αυτόν που θα το παντρευτεί το κορίτσι!!χαχα.οσον αφορά το φαγητό της, τρώει αποκλειστικά ξένο γαλα κ ο αριθμός των γευμάτων ποικίλει..από 10 μέχρι 12-13..είμαι κ εγώ κολλημένη κ δεν την αΦηνω γιατί αν την αφήσω δε θα ζητήσει.κ ούτε πρόκειται να φαει παραπάνω αν πχ μείνει παραπάνω ώρα νηστική..το μεγαλύτερο γευμα μας είναι 100ml..κ σύνολο μες στην ημέρα τρώει 800-830ml..με τα κακακια μας εχουνε ένα θέμα, δεν είναι κ πολύ τακτική..κατά τα αλλα από εξετάσεις κάναμε αιματολογικές για θυρεοειδή,ακουστικές εκπομπές , πήγαμε σε παιδοορθοπεδικο για τα ισχια μας (ήταν ισχιακη ως έμβρυο κ τα ισχια της ήταν ανώριμα όταν γεννήθηκε), κάναμε κ το πρώτο μας εμβόλιο κ μια γκριιινια την είχαμε..

ειδα ότι συζητουσατε για βαφτίσεις..εμείς θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τον ιο γιατί λιγότεροι από 50 δύσκολα να είμαστε, ο άντρας μου έχει μεγάλο κοντινό σόι.κ η αλήθεια είναι ότι θα θελαμε να μοιραστούμε τη χαρά μας..το όνομα αυτής, Μαρκέλλα! όχι από κάποια γιαγιά μας αλλά από την προστάτιδα μας..στη δύσκολη φάση της εγκυμοσύνης μου με την αποκολληση, από εκείνη ζήτησα να την κρατήσει κ να την βοηθήσει να έρθει στον κόσμο..κ έτσι πιστεύω ότι την προστατεύει..

εγω από την άλλη τον πρώτο μήνα ήμουν κάπου στα χαμένα..τα κατάφερνα πολύ καλά με το μωρό , τόσο που ξαφνιάστηκα γιατί είναι το πρώτο μου..όμως δεν ένιωθα ιδιαίτερη χαρά..για την ακρίβεια καθόλου, έκλαιγα πολύ συχνά, όλα μου έφταιγαν , μου φαινόταν παράξενο το ότι το μωρό μονοπωλεί το ενδιαφέρον.αφου ώρες ώρες σκεφτόμουν ότι ζήλευα..ανησυχούσα για το πως θα είναι πλέον η σχέση μου με τον άντρα μου κτλ..κ όλο αυτό μου δημιουργούσε ένα τεράστιο άγχος..δεν ξέρω αν ήταν οι ορμονες ή αν ήταν ψυχολογικό αλλά κατάφερνα μόνο να παρηγορήσω τον εαυτό μου με την φράση «κάνε υπομονή, αύριο θα ναι μια καλύτερη μέρα..ίσως είναι απλά οι ορμονες»..κ τώρα που κοιτάω πίσω, όντως μετά τον σαραντισμο μας ήμουν πολύ καλύτερα..στο δίμηνο άρχισε κ η μικρή λίγο να χαμογελάει κτλ οποτε ένιωσα ότι σεβόμαστε περισσότερο..πιο πριν αισθανόμουν διεκπεραιωτική (τάισε, πλύνε,άλλαξε,κοιμησε).

να σημειώσω ότι όλον αυτό τον καιρό είχα κ έχω κ την αγωνία για του δουλειά (γιατί όσο ήμουν έγκυος απομακρύνθηκα με πολύ άσχημο τρόπο), οποτε με απασχολούσε κ αυτό..εδώ κ ένα μήνα ψαχνω ξανά δουλειά με πολύ ζήλο..είναι πολύ ωραία να είσαι με το παιδί στο σπίτι κ να χτίζεις μια σχέση μοναδική αλλά εγώ δεν είμαι ολοκληρωμένη χωρίς να δουλευω.επιπροσθετα η καραντίνα με έχει κουράσει όσο τίποτα..

ηθελα να σας ρωτήσω για να ανταλλάξουμε ιδέες..εσείς πως περνάτε την ώρα σας όσο είναι ξύπνια τα καμάρια σας;τραγουδάτε;παίζετε ; Κ αν ναι τι παιχνίδια προτιμάτε; Διαβάζετε παραμυθια;κάνετε κάτι άλλο; 

Ξερω ότι είναι μικρή αλλά θέλω να είναι δημιουργικός ο χρόνος μας κ όλο ψαχνω πως μπορώ να την απασχολησω..

υ.γ. Εγώ νόμιζα ότι μετά το μπάνιο τα μωρά είναι ήρεμα.Η Μαρκέλλα πάλι,μετά το μπάνιο είναι γεμάτη ενέργεια..

τα φιλια μας σε όλες τις μανούλες κ τα μπεμπακια της πιο γλυκιάς ομαδας

Τελειο ονομα και ευχομαι να αξιωθειτε να πατε κ στην χιο που ειναι το μοναστηρι της κ ειναι τελεια.παντα να την προστατευει την μικρουλα σας.εμας στο γυμναστηριο απασχολειται κ εχει αρχισει να τραβαει κ τα παιχνιδακια.

  • Μου αρέσει 2

oru1p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

ελπιζω να είστε όλες καλά κ τα μωράκια σας ακοοομη καλύτερα..

χαθηκα το ξέρω, αλλά καταλαβαίνετε..όλο έλεγα θα γράψω,θα γράψω κ όλο κάτι τύχαινε..σας διάβαζα όμως ανελλιπώς κ πολλες φορές συγκινήθηκα όταν πχ αναφέρθηκε ότι περίπου περσυ τέτοιον καιρό μάθαμε για τις εγκυμοσύνες μας κ τις αγωνιες που είχαμε αργότερα κτλ..

στα νέα μας τώρα..εμείς σε δυο μερουλες θα κλείσουμε τον τρίτο μήνα. Είμαστε χαρούμενες γενικά αλλά έτσι κ μας πιάσει το νεύρο μας δεν παιζόμαστε!χαρα σε αυτόν που θα το παντρευτεί το κορίτσι!!χαχα.οσον αφορά το φαγητό της, τρώει αποκλειστικά ξένο γαλα κ ο αριθμός των γευμάτων ποικίλει..από 10 μέχρι 12-13..είμαι κ εγώ κολλημένη κ δεν την αΦηνω γιατί αν την αφήσω δε θα ζητήσει.κ ούτε πρόκειται να φαει παραπάνω αν πχ μείνει παραπάνω ώρα νηστική..το μεγαλύτερο γευμα μας είναι 100ml..κ σύνολο μες στην ημέρα τρώει 800-830ml..με τα κακακια μας εχουνε ένα θέμα, δεν είναι κ πολύ τακτική..κατά τα αλλα από εξετάσεις κάναμε αιματολογικές για θυρεοειδή,ακουστικές εκπομπές , πήγαμε σε παιδοορθοπεδικο για τα ισχια μας (ήταν ισχιακη ως έμβρυο κ τα ισχια της ήταν ανώριμα όταν γεννήθηκε), κάναμε κ το πρώτο μας εμβόλιο κ μια γκριιινια την είχαμε..

ειδα ότι συζητουσατε για βαφτίσεις..εμείς θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τον ιο γιατί λιγότεροι από 50 δύσκολα να είμαστε, ο άντρας μου έχει μεγάλο κοντινό σόι.κ η αλήθεια είναι ότι θα θελαμε να μοιραστούμε τη χαρά μας..το όνομα αυτής, Μαρκέλλα! όχι από κάποια γιαγιά μας αλλά από την προστάτιδα μας..στη δύσκολη φάση της εγκυμοσύνης μου με την αποκολληση, από εκείνη ζήτησα να την κρατήσει κ να την βοηθήσει να έρθει στον κόσμο..κ έτσι πιστεύω ότι την προστατεύει..

εγω από την άλλη τον πρώτο μήνα ήμουν κάπου στα χαμένα..τα κατάφερνα πολύ καλά με το μωρό , τόσο που ξαφνιάστηκα γιατί είναι το πρώτο μου..όμως δεν ένιωθα ιδιαίτερη χαρά..για την ακρίβεια καθόλου, έκλαιγα πολύ συχνά, όλα μου έφταιγαν , μου φαινόταν παράξενο το ότι το μωρό μονοπωλεί το ενδιαφέρον.αφου ώρες ώρες σκεφτόμουν ότι ζήλευα..ανησυχούσα για το πως θα είναι πλέον η σχέση μου με τον άντρα μου κτλ..κ όλο αυτό μου δημιουργούσε ένα τεράστιο άγχος..δεν ξέρω αν ήταν οι ορμονες ή αν ήταν ψυχολογικό αλλά κατάφερνα μόνο να παρηγορήσω τον εαυτό μου με την φράση «κάνε υπομονή, αύριο θα ναι μια καλύτερη μέρα..ίσως είναι απλά οι ορμονες»..κ τώρα που κοιτάω πίσω, όντως μετά τον σαραντισμο μας ήμουν πολύ καλύτερα..στο δίμηνο άρχισε κ η μικρή λίγο να χαμογελάει κτλ οποτε ένιωσα ότι σεβόμαστε περισσότερο..πιο πριν αισθανόμουν διεκπεραιωτική (τάισε, πλύνε,άλλαξε,κοιμησε).

να σημειώσω ότι όλον αυτό τον καιρό είχα κ έχω κ την αγωνία για του δουλειά (γιατί όσο ήμουν έγκυος απομακρύνθηκα με πολύ άσχημο τρόπο), οποτε με απασχολούσε κ αυτό..εδώ κ ένα μήνα ψαχνω ξανά δουλειά με πολύ ζήλο..είναι πολύ ωραία να είσαι με το παιδί στο σπίτι κ να χτίζεις μια σχέση μοναδική αλλά εγώ δεν είμαι ολοκληρωμένη χωρίς να δουλευω.επιπροσθετα η καραντίνα με έχει κουράσει όσο τίποτα..

ηθελα να σας ρωτήσω για να ανταλλάξουμε ιδέες..εσείς πως περνάτε την ώρα σας όσο είναι ξύπνια τα καμάρια σας;τραγουδάτε;παίζετε ; Κ αν ναι τι παιχνίδια προτιμάτε; Διαβάζετε παραμυθια;κάνετε κάτι άλλο; 

Ξερω ότι είναι μικρή αλλά θέλω να είναι δημιουργικός ο χρόνος μας κ όλο ψαχνω πως μπορώ να την απασχολησω..

υ.γ. Εγώ νόμιζα ότι μετά το μπάνιο τα μωρά είναι ήρεμα.Η Μαρκέλλα πάλι,μετά το μπάνιο είναι γεμάτη ενέργεια..

τα φιλια μας σε όλες τις μανούλες κ τα μπεμπακια της πιο γλυκιάς ομαδας

Κοπέλα μου γλυκιά να ξέρεις σε καταλαβαινω τόσο πολύ.τα ίδια πέρασα κι εγώ σε αυτήν την δεύτερη εγκυμοσύνη.ενω στον γιο μου ήμουν τραλαλά τραλαλο,εδώ οι ορμόνες έκαναν πάρτυ μάλλον.επιπροσθετα η μικρή λόγω κολικων ήταν κ αρκετά δύσκολο μωράκι κ ούρλιαζε αρκετά συχνά με αποτέλεσμα να κλαίμε παρέα.σιγουρα σε όλο αυτό δεν βοηθάει κ η καραντίνα.παντως μήνα τον μήνα θα βλέπεις διαφορά γιατί όλο κ θα μεγαλώνει,θα αλληλεπιδρά,όπως κ ήδη έχει ξεκινήσει δηλαδή.

Επίσης ,η δουλειά μου λείπει κι εμένα πολύ.κ ήδη ξεκίνησα διστακτικά να κάθομαι λίγες ώρες λάπτοπ την ημέρα.ειναι λογικό να μην νιώθεις ολοκληρωμένη μιας κ η ταυτότητα της μάνας οκ έρχεται αλλά δεν είναι μονοπωλιακή απαραίτητα.εχουμε κ άλλους ρόλους . ευτυχώς. Χαίρομαι που έχεις ξεκινήσει να ψάχνεις κ είμαι σίγουρη ότι όλο κ κάτι θα προκύψει σύντομα.κ στο εύχομαι.

Εμάς μας αρέσουν πολύ τα βιβλία,τα χρώματα,οι εικόνες οπότε την έχω ριλαξ κ διαβάζουμε παρέα με τον 'μεγαλο' (έχω κ αυτό το μωράκι που είναι απαιτητικό) πολλά παραμύθια,κάνουμε φωνουλες διαφορετικές,επιφωνήματα κ αλλά καραγκιοζιλικια.τραγουδαμε πολύ παιδικά τραγούδια.ολοι μαζί πάλι κ επίσης την βάζω κ γυμναστήριο κ της δίνω διάφορα κουκλάκια,κουδούνι στρες,την παρακινω να τα πιασει,της τεντώνω τα πόδια,τα χέρια,γυρνάει από ανασκελα πλάγια,μετά μπρούμυτα.την αφήνω αρκετά μπρούμυτα κ της δείχνω παιχνίδια για να κάθεται κ να μην διαμαρτύρεται.αυτα νομίζω...

11 ώρες πρίν, Sofaki_88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Μπαίνω αυτές τις δύσκολες ώρες και σας διαβάζω και μου κρατάτε παρεούλα! Και εμείς με μεικτή διατροφή πλέον 2μηνων, έχουμε κάνει πρόγραμμα και τρώει ανά 3ωρο περίπου..6 το πρωί την ταιζει ο μπαμπάς της και μετά στις 10 που ξυπνάμε παρέα, μετά 13.00, μετά 17.00, μετά 20.00, μετά 23.00 και το τελευταίο που το δίνω στις 2 το πρωί είναι αντλημενο όλο 120ml και κοιμησμενη το πίνει..βρε κορίτσια έχω λίγο ανησυχήσει με το κορίτσι μου, έχει 2-3 μέρες που κοιμάται με διαλείμματα μόνο το μεσημέρι μια ωρίτσα, το απόγευμα πάλι καμιά ώρα και το βραδάκι ένα 2ωρο.. ουσιαστικά να είναι ξύπνια ένα 4ωρο-5ωρο όλη μέρα που μου φαίνεται λιγο..σαν να μην έχει δύναμη;; σας το έκαναν και εσάς στον 2ο μήνα; Προχθές γίναμε 2 μηνών...φιλάκια σε όλες και κουράγιο κορίτσια μου!!!

Αν είναι 4-5 ώρες ξύπνιο το μωράκι,είστε μια χαρά.πολλα μωρά ειναι. του ύπνου,είσαι τυχερή κ έτσι ήταν κ ο γιος μου.

Παρατήρησε λίγο αυτό που λες ότι δεν έχει δυναμη..δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.δηλαδη όταν είναι ξύπνιο το παιδί,είναι νωχελικο;αν είναι ευδιάθετο,τρώει,να μην φοβάσαι τιποτα;-)

3 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλημερααααα.. Κοιμάται μισαωρα αλλά εγώ τρέχω σαν τη τρελή για να κάνω οτι δουλειά έχω.. Στο γυμναστήριο κάθεται μόνο 15 λεπτά πουθενα αλλου.. Τα έχω δοκιμάσει όλα αλλά φαίνεται είναι έτσι σαν παιδί δεν ξέρω χαχα

Θα αλλάξει αυτό.μηνα τον μήνα αλλάζουν τα προγράμματα τους.καποια στιγμή θα φτάσει να κοιμάται πρωί μεσημέρι βράδυ κ μετά μόνο μεσημέρι βράδυ κ εκεί θα κοιμάται περισσότερη ώρα κάθε φορά..μέχρι τότε, υπομονή

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!!ευχαριστω πολύ για τις ιδέες για να την απασχολώ..μέχρι στιγμής τραγουδάμε κτλ..κ έχω παρατηρήσει ότι της αρέσει οποιοδήποτε παιχνίδι κάνει έντονο ηχο, οποτε σε τέτοια επενδύω..

να σας πω τώρα κ το άλλο το κουλό να γελάσετε!ειχα πάρει μπιμπερό για τη μικρή της philips avent αυτά που έχουν την θηλή natural..τρομάρα μου..ήθελα κ natural..(απλά είχα διαβάσει ότι επειδή είναι natural κ καλά μιμούνται την ανατομία του στηθους ώστε αν θήλαζε συνδυαστικά με το ξένο γαλα να μη πάθαινε συγχυση θηλων). Τελικά δε θήλασα..ως τώρα όλα καλά..όμως από τις πολλες αποστειρωσεις οι θηλές σκλήρυναν κ πρέπει να αντικατασταθούν..κ δε βρίσκω πουθενά ρε κορίτσια..έχουν διαθέσιμες μόνο κάποιες που λέγονται μεταβλητής ροής κ που ναι μεν αγόρασα αλλά η μικρή δε μπορει να φαει , πνίγεται..κ τώρα σκέφτομαι ότι πρέπει να τις αλλάξω εταιρία γιατί αν συνεχιστεί αυτή η έλλειψη στις θηλες κ δε βρίσκω θα μου σπασουν τα νεύρα ..κ θέλω κάτι που να βρίσκω ευκολα θηλές..μέχρι στιγμής σε φαρμακεία που έψαχνα από ο,τι βλέπω έχει κυρίως nuk και Chicco!εχετε να προτείνετε κάποια μεταξύ των δυο;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sousamaki είπε:

Τέλεια!!!ευχαριστω πολύ για τις ιδέες για να την απασχολώ..μέχρι στιγμής τραγουδάμε κτλ..κ έχω παρατηρήσει ότι της αρέσει οποιοδήποτε παιχνίδι κάνει έντονο ηχο, οποτε σε τέτοια επενδύω..

να σας πω τώρα κ το άλλο το κουλό να γελάσετε!ειχα πάρει μπιμπερό για τη μικρή της philips avent αυτά που έχουν την θηλή natural..τρομάρα μου..ήθελα κ natural..(απλά είχα διαβάσει ότι επειδή είναι natural κ καλά μιμούνται την ανατομία του στηθους ώστε αν θήλαζε συνδυαστικά με το ξένο γαλα να μη πάθαινε συγχυση θηλων). Τελικά δε θήλασα..ως τώρα όλα καλά..όμως από τις πολλες αποστειρωσεις οι θηλές σκλήρυναν κ πρέπει να αντικατασταθούν..κ δε βρίσκω πουθενά ρε κορίτσια..έχουν διαθέσιμες μόνο κάποιες που λέγονται μεταβλητής ροής κ που ναι μεν αγόρασα αλλά η μικρή δε μπορει να φαει , πνίγεται..κ τώρα σκέφτομαι ότι πρέπει να τις αλλάξω εταιρία γιατί αν συνεχιστεί αυτή η έλλειψη στις θηλες κ δε βρίσκω θα μου σπασουν τα νεύρα ..κ θέλω κάτι που να βρίσκω ευκολα θηλές..μέχρι στιγμής σε φαρμακεία που έψαχνα από ο,τι βλέπω έχει κυρίως nuk και Chicco!εχετε να προτείνετε κάποια μεταξύ των δυο;

 

Κορίτσι μου και εμείς αυτό το μπολερό έχουμε κ τον έχει βολεψει παρά πολύ.Δεν ήξερα ότι έχει έλλειψη.εγω ακόμα δεν τις έχω αλλάξει αλλά το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες.

Για τις άλλες δύο ξέρω ότι η nuk δε του άρεσε καθόλου εμένα κ στο λέω γιατί είναι τελείως διαφορετικές από της avent και μπορεί κ σένα να μη τη θέλει.Οποτε θα σου έλεγα chicco που μοιάζουν κάπως με avent

  • Ευχαριστώ 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Gogo1994 είπε:

Κορίτσι μου και εμείς αυτό το μπολερό έχουμε κ τον έχει βολεψει παρά πολύ.Δεν ήξερα ότι έχει έλλειψη.εγω ακόμα δεν τις έχω αλλάξει αλλά το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες.

Για τις άλλες δύο ξέρω ότι η nuk δε του άρεσε καθόλου εμένα κ στο λέω γιατί είναι τελείως διαφορετικές από της avent και μπορεί κ σένα να μη τη θέλει.Οποτε θα σου έλεγα chicco που μοιάζουν κάπως με avent

Μπορεί εσένα να καταφέρει να πιει με αυτές που τις λένε «μεταβλητής ροής»..εγώ προσπάθησα δυο φορές κ την έπιασαν τα νεύρα της..θα ξαναπροσπαθησω κάποια στιγμή που δε θα πεινάει σα λύκος γιατί από υπομονή 0!

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2021 at 2:14 ΜΜ, November_Mom είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είμαι κ εγω μαμά Νοεμβρίου. Σας διαβάζω πολύ καιρό αλλά είναι η πρώτη φορά που γραφω! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Καλώς ήρθες στην ομάδα μας !να σου ζήσει το μωράκι σου και ευχομαι να σας πηγαίνουν ολα περίφημα !!

 

 

 

Καλησπερα κορίτσια !σας διαβάζω συνεχώς ,απλως ζω λίγο το όνειρο μου !!Γινομαστε 4μηνων ,παμε πολύ καλα σε ολα !θηλαζω όλη την ημέρα ,το βράδυ κοιμάται σερί ευτυχως !δ έχουμε κάποιο προγραμμα με τον αποκλειστικό θηλασμό αλλα Δ με πειράζει !Κατανοω ολα όσα αναφέρετε ,έχουμε πολλά συναισθήματα ,άγχη,ανησυχίες αλλα ειλικρινα ευχομαι να ξεπεραστεί το καθετί που σας προκύπτει !εγώ θέλω να σταματήσω πια να φοβάμαι ,προσπαθώ με τον εαυτό μου ,θέλω να απολαύσω όσο μπορώ αυτό το δώρο !!Ευχομαι να ζείτε τη κάθε στιγμή με το μωράκι σας ,περα από κάθε δυσκολία που συναντάτε !Καλη δύναμη κορίτσια μου !!

  • Μου αρέσει 8

i8Mup3.png?t=1&0EalCpq6

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

ελπιζω να είστε όλες καλά κ τα μωράκια σας ακοοομη καλύτερα..

χαθηκα το ξέρω, αλλά καταλαβαίνετε..όλο έλεγα θα γράψω,θα γράψω κ όλο κάτι τύχαινε..σας διάβαζα όμως ανελλιπώς κ πολλες φορές συγκινήθηκα όταν πχ αναφέρθηκε ότι περίπου περσυ τέτοιον καιρό μάθαμε για τις εγκυμοσύνες μας κ τις αγωνιες που είχαμε αργότερα κτλ..

στα νέα μας τώρα..εμείς σε δυο μερουλες θα κλείσουμε τον τρίτο μήνα. Είμαστε χαρούμενες γενικά αλλά έτσι κ μας πιάσει το νεύρο μας δεν παιζόμαστε!χαρα σε αυτόν που θα το παντρευτεί το κορίτσι!!χαχα.οσον αφορά το φαγητό της, τρώει αποκλειστικά ξένο γαλα κ ο αριθμός των γευμάτων ποικίλει..από 10 μέχρι 12-13..είμαι κ εγώ κολλημένη κ δεν την αΦηνω γιατί αν την αφήσω δε θα ζητήσει.κ ούτε πρόκειται να φαει παραπάνω αν πχ μείνει παραπάνω ώρα νηστική..το μεγαλύτερο γευμα μας είναι 100ml..κ σύνολο μες στην ημέρα τρώει 800-830ml..με τα κακακια μας εχουνε ένα θέμα, δεν είναι κ πολύ τακτική..κατά τα αλλα από εξετάσεις κάναμε αιματολογικές για θυρεοειδή,ακουστικές εκπομπές , πήγαμε σε παιδοορθοπεδικο για τα ισχια μας (ήταν ισχιακη ως έμβρυο κ τα ισχια της ήταν ανώριμα όταν γεννήθηκε), κάναμε κ το πρώτο μας εμβόλιο κ μια γκριιινια την είχαμε..

ειδα ότι συζητουσατε για βαφτίσεις..εμείς θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τον ιο γιατί λιγότεροι από 50 δύσκολα να είμαστε, ο άντρας μου έχει μεγάλο κοντινό σόι.κ η αλήθεια είναι ότι θα θελαμε να μοιραστούμε τη χαρά μας..το όνομα αυτής, Μαρκέλλα! όχι από κάποια γιαγιά μας αλλά από την προστάτιδα μας..στη δύσκολη φάση της εγκυμοσύνης μου με την αποκολληση, από εκείνη ζήτησα να την κρατήσει κ να την βοηθήσει να έρθει στον κόσμο..κ έτσι πιστεύω ότι την προστατεύει..

εγω από την άλλη τον πρώτο μήνα ήμουν κάπου στα χαμένα..τα κατάφερνα πολύ καλά με το μωρό , τόσο που ξαφνιάστηκα γιατί είναι το πρώτο μου..όμως δεν ένιωθα ιδιαίτερη χαρά..για την ακρίβεια καθόλου, έκλαιγα πολύ συχνά, όλα μου έφταιγαν , μου φαινόταν παράξενο το ότι το μωρό μονοπωλεί το ενδιαφέρον.αφου ώρες ώρες σκεφτόμουν ότι ζήλευα..ανησυχούσα για το πως θα είναι πλέον η σχέση μου με τον άντρα μου κτλ..κ όλο αυτό μου δημιουργούσε ένα τεράστιο άγχος..δεν ξέρω αν ήταν οι ορμονες ή αν ήταν ψυχολογικό αλλά κατάφερνα μόνο να παρηγορήσω τον εαυτό μου με την φράση «κάνε υπομονή, αύριο θα ναι μια καλύτερη μέρα..ίσως είναι απλά οι ορμονες»..κ τώρα που κοιτάω πίσω, όντως μετά τον σαραντισμο μας ήμουν πολύ καλύτερα..στο δίμηνο άρχισε κ η μικρή λίγο να χαμογελάει κτλ οποτε ένιωσα ότι σεβόμαστε περισσότερο..πιο πριν αισθανόμουν διεκπεραιωτική (τάισε, πλύνε,άλλαξε,κοιμησε).

να σημειώσω ότι όλον αυτό τον καιρό είχα κ έχω κ την αγωνία για του δουλειά (γιατί όσο ήμουν έγκυος απομακρύνθηκα με πολύ άσχημο τρόπο), οποτε με απασχολούσε κ αυτό..εδώ κ ένα μήνα ψαχνω ξανά δουλειά με πολύ ζήλο..είναι πολύ ωραία να είσαι με το παιδί στο σπίτι κ να χτίζεις μια σχέση μοναδική αλλά εγώ δεν είμαι ολοκληρωμένη χωρίς να δουλευω.επιπροσθετα η καραντίνα με έχει κουράσει όσο τίποτα..

ηθελα να σας ρωτήσω για να ανταλλάξουμε ιδέες..εσείς πως περνάτε την ώρα σας όσο είναι ξύπνια τα καμάρια σας;τραγουδάτε;παίζετε ; Κ αν ναι τι παιχνίδια προτιμάτε; Διαβάζετε παραμυθια;κάνετε κάτι άλλο; 

Ξερω ότι είναι μικρή αλλά θέλω να είναι δημιουργικός ο χρόνος μας κ όλο ψαχνω πως μπορώ να την απασχολησω..

υ.γ. Εγώ νόμιζα ότι μετά το μπάνιο τα μωρά είναι ήρεμα.Η Μαρκέλλα πάλι,μετά το μπάνιο είναι γεμάτη ενέργεια..

τα φιλια μας σε όλες τις μανούλες κ τα μπεμπακια της πιο γλυκιάς ομαδας

Αγαπημένο @Sousamaki μας έλειψες πολυ... Αχχ πόοοοσο σε καταλαβαίνω για την φάση με αυτή την άγνωστη λύπη... Που δν καταλαβαίνεις από που σου ρχεται όταν έχεις μπροστά σου ένα θαύματακι. Ομως...Εχει σημασία ότι μας αφήνει σιγά σιγά! Εκεί στα 40 κ εγώ άρχισα να νιώθω καλύτερα. Κι εγώ δουλεύω  ευτυχώς από το σπίτι λιγάκι (3 ώρες την εβδομάδα μόνο δηλαδη, γιατί όπως είπαμε πρόγραμμα στο βυζι δεν μπαίνει οπότε παραπάνω φοβάμαι να βαλω). Να ψάξεις κ αν δεν βρεις να μην απογοητευτείς γιατί υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις σπίτι δημιουργικά για να ξεφεύγεις. Όσον αφορά το τι κάνουμε με το μπεμπακι. Εμείς κυρίως τραγουδάμε! Τρελαίνεται... Ανταποκρίνεται σε κάποια τραγούδια ήδη... Τωρα έδω και μια εβδομάδα πιάνει λίγο οπότε του κάνω δάχτυλοκούκλες και τον αφήνω να πιάνει το δάχτυλο μου. Ο μπαμπάς του του διαβάζει κανονικά βιβλία δηλαδή κάθεται και διαβάζει δυνατά τα δικά του και ο μπεμπης τσιριζει και κάνει φωνουλες μαζί του. Το Ριλαξ το γουστάρει και κάνει κακά του συνήθως εκεί..το γυμναστήριο μας δεν είναι αυτό που ήθελα μας το έκαναν δώρο αλλά έχει έντονα χρώματα και πολλά παιχνίδια και τον πιάνει υπερένταση. Μπρούμυτα προσπαθούμε πολύ αλλά δεν κάθεται πάνω από 5 λεπτά ουρλιάζει. Επίσης το παιδί μας ανακάλυψε την τηλεόραση και κάνει σαν τρελό όταν του την κλείνουμε.... Νταξει πραγματικά έλεος!! Που την βλέπει από μακριά δεν καταλαβαίνω... ΑΥΤΆ! 

  • Μου αρέσει 4

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sousamaki είπε:

Μπορεί εσένα να καταφέρει να πιει με αυτές που τις λένε «μεταβλητής ροής»..εγώ προσπάθησα δυο φορές κ την έπιασαν τα νεύρα της..θα ξαναπροσπαθησω κάποια στιγμή που δε θα πεινάει σα λύκος γιατί από υπομονή 0!

Εγώ κ στα δύο μωρά δίνω μπιμπερο mam.στον μικρό με αποκλειστικό όταν αντλούσα έδινα με τέτοια θηλή οπότε δεν ξέρω μήπως μοιάζουν με αυτές που λες εσύ.τωρα για τις εταιρείες που λες,γνωρίζω ότι κ οι δύο καλές είναι.

Μήπως όμως πριν αλλάξεις να δοκιμαζες κ σε ιντερνετικά φαρμακεία; ή από την ίδια την εταιρία την avent κ να σου έρθουν σπίτι;απλά πάρε παραπανω

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! 

Γελάω πολύ με την απασχόληση στα μωρά. Εγώ νιώθω λίγο σαν χαζοχαρουμενο όλη μέρα και για να ανεβάσω level του πήρα και .... βιβλία. Πριν με κρίνετε αυστηρά, να σας πω ότι βρήκα μια σειρά για μωρά 3 μηνών που έχει εικόνες που τα βοηθούν να εστιασουν. Έχει καθημερινά αντικείμενα, ζωάκια κλπ και σε κάθε σελίδα μόνο ασπρόμαυρο κι ένα ακόμη χρώμα. Πραγματικά τα κοιτάει πολύ έντονα και χαμογελάει με αυτά που του αρέσουν πιο πολυ. Μπορεί να κάτσουμε και 20 λεπτά με το κάθε βιβλίο! Κι είναι ανακούφιση μετά  από αυτά τα παιχνιδάκια με τις τσιριχτες φωνές! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alexandra P. είπε:

Καλημέρα! 

Γελάω πολύ με την απασχόληση στα μωρά. Εγώ νιώθω λίγο σαν χαζοχαρουμενο όλη μέρα και για να ανεβάσω level του πήρα και .... βιβλία. Πριν με κρίνετε αυστηρά, να σας πω ότι βρήκα μια σειρά για μωρά 3 μηνών που έχει εικόνες που τα βοηθούν να εστιασουν. Έχει καθημερινά αντικείμενα, ζωάκια κλπ και σε κάθε σελίδα μόνο ασπρόμαυρο κι ένα ακόμη χρώμα. Πραγματικά τα κοιτάει πολύ έντονα και χαμογελάει με αυτά που του αρέσουν πιο πολυ. Μπορεί να κάτσουμε και 20 λεπτά με το κάθε βιβλίο! Κι είναι ανακούφιση μετά  από αυτά τα παιχνιδάκια με τις τσιριχτες φωνές! 

Καλέ τι να σε κρίνουμε.Εδω εμείς διαβάζουμε στο παιδί Ντοστογιεφσκι με τον τρελό που έχει για πατέρα. Βρήκε και κάτι παραμύθια του  Όσκαρ Γουάιλντ και τα παρήγγειλε (μούρλια όλοι  παντρεύονται από τα 14 και πεθαίνουν).  Τέλεια τα βιβλιαράκια πολύ σωστή και δημιουργική  σε βρισκω!!! 

  • Χαχα 7

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Argyroula είπε:

Καλέ τι να σε κρίνουμε.Εδω εμείς διαβάζουμε στο παιδί Ντοστογιεφσκι με τον τρελό που έχει για πατέρα. Βρήκε και κάτι παραμύθια του  Όσκαρ Γουάιλντ και τα παρήγγειλε (μούρλια όλοι  παντρεύονται από τα 14 και πεθαίνουν).  Τέλεια τα βιβλιαράκια πολύ σωστή και δημιουργική  σε βρισκω!!! 

Ααααα!!! Εσείς το τερματίσατε! Λόγιος θα εξελιχθεί ο πιτσιρίκος.... 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Alexandra P. είπε:

Καλημέρα! 

Γελάω πολύ με την απασχόληση στα μωρά. Εγώ νιώθω λίγο σαν χαζοχαρουμενο όλη μέρα και για να ανεβάσω level του πήρα και .... βιβλία. Πριν με κρίνετε αυστηρά, να σας πω ότι βρήκα μια σειρά για μωρά 3 μηνών που έχει εικόνες που τα βοηθούν να εστιασουν. Έχει καθημερινά αντικείμενα, ζωάκια κλπ και σε κάθε σελίδα μόνο ασπρόμαυρο κι ένα ακόμη χρώμα. Πραγματικά τα κοιτάει πολύ έντονα και χαμογελάει με αυτά που του αρέσουν πιο πολυ. Μπορεί να κάτσουμε και 20 λεπτά με το κάθε βιβλίο! Κι είναι ανακούφιση μετά  από αυτά τα παιχνιδάκια με τις τσιριχτες φωνές! 

Ρε συ τι μου θύμισες τωραααααα!!! Αυτά τα βιβλία βγήκαν όταν ήταν ο Γιώργος μωράκι ❤️ Η κοπέλα που είναι υπεύθυνη των εκδόσεων αυτών (μιλάμε για το καληνύχτα , αγρόκτημα, ο κόσμος μου κλπ;) μένει δίπλα μας!!! Ο Γιώργος είναι ο πρώτος που τα «δοκίμασε»!!!

πρίν από 6 λεπτά , Argyroula είπε:

Καλέ τι να σε κρίνουμε.Εδω εμείς διαβάζουμε στο παιδί Ντοστογιεφσκι με τον τρελό που έχει για πατέρα. Βρήκε και κάτι παραμύθια του  Όσκαρ Γουάιλντ και τα παρήγγειλε (μούρλια όλοι  παντρεύονται από τα 14 και πεθαίνουν).  Τέλεια τα βιβλιαράκια πολύ σωστή και δημιουργική  σε βρισκω!!! 

Εντάξει ο άντρας σου τον έχωσε για τα καλά στα βαθειά το μπέμπη αχαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo81 είπε:

Ρε συ τι μου θύμισες τωραααααα!!! Αυτά τα βιβλία βγήκαν όταν ήταν ο Γιώργος μωράκι ❤️ Η κοπέλα που είναι υπεύθυνη των εκδόσεων αυτών (μιλάμε για το καληνύχτα , αγρόκτημα, ο κόσμος μου κλπ;) μένει δίπλα μας!!! Ο Γιώργος είναι ο πρώτος που τα «δοκίμασε»!!!

Εντάξει ο άντρας σου τον έχωσε για τα καλά στα βαθειά το μπέμπη αχαχαχαχαχα

Ναι, ναι αυτή τη σειρά! Ξέρω είναι του 2018, επεσε στα χέρια μου ένα τυχαία ( από μεγαλύτερο παιδάκι) και μετά τα έψαξα όλα! Μπράβο στο Γιώργο που έδωσε την έγκριση για την κυκλοφορία τους! :grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...