Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, ΕΥΑ! είπε:

Αργυρουλα μου κάτι ήξερες κ το έψαχνες,το ένστικτο τελικά.θα τα πας τέλεια είμαι σίγουρη.οπως είπαν κ τα κορίτσια επειδή είναι κ λίγο μόδα αυτή η διατροφή θα βρεις αρκετά προϊόντα,είναι αλλαγή συνηθειών που σίγουρα θέλει προσπάθεια για να συνηθίσεις.κ ότι θες γράφε εδώ κ για τα νεύρα κ για όλα,και άσε τον Σπύρο να σου φτιάχνει όμορφες συνταγές όπως είδα ξεκίνησε από σήμερα!!

@Depykal και έμενα έχει λίγο νινιδα μας είπε ο γιατρός να βάζουμε ελαιόλαδο λίγο μασάζ να το αφήνουμε λίγα λεπτά κ μετά με το σαμπουάν.και πάει καλύτερα έχει φύγει σε κάποια σημεία.

Σε άλλα νεα από το πρωί λέει αγκου και έχουμε λιώσει στο γέλιο.πως τους έρχεται αυτή η λέξη κ την λένε τα μωρά δεν ξέρω χαχα.

Κι εμείς νινιδα φουυυυλ,κ κ Βασιλάκος μας κ η μικρή.τους βάζω της frezyderm λαδακι για νινιδα,το αφήνω μισή ωριτσα κ μετά μπανάκι.ερχεται κ φεύγει ανά διαστήματα.μεχρι τον 8ο μήνα εξαφανίζεται τελείως,ακόμα κ σε εμάς που είχαμε πάρα πολύ.δεν είναι κάτι.

Καλά ναι,αυτό το αγκουυυ..λιώνουμε.εμας τώρα αν δεν της δίνεις συνέχεια σημασια,τσιριζει χαριτωμένα,εννοώ τσιριζει κ κακαριζει από τα γέλια.τρελαινομαι σας λέω,αχαχαχα.

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια στη νινιδα βγαζει καθολου υγρο σαν πυον η ειναι μονο ξερη;; εμας ηταν ξερη τελειος αλλα σημερα παρατηρησα οτι εγινε υγρο κ φοβαμαι μην ειναι τιποτα αλλο...


BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2021 at 1:25 ΠΜ, Argyroula είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Η εξέταση βγήκε θετική, το μάτι μου καλά είχε δει αυτο το λίγο αίματακι δυστυχώς. Η γιατρός μου είπε  απαγόρευση αρχικά όλων των γαλακτοκομικων φανερων και κρυφών και των ιχνων τους(δηλαδή των παντων). Η αλήθεια είναι ότι μ έχει πάρει πολύ από κάτω... Και επειδή αγχώνομαι γιατ το πως θα πάει με τον μικρό, μην έχουμε και τα υπόλοιπα συμπτώματα της αλλεργίας και επειδή δεν ήθελα να κάνω πάλι διατροφή κ αυτή τη φορά πολύ πιο σκληρή για τα δικά μου δεδομένα...και γενικά η όλη φάση μου δημιουργεί ανασφάλεια και άγχος και νεύρα... Αυτά από μένα!! 

Καλημέρα Αργυρουλα μου! Όλα μα όλα θα πάνε καλά. Τα κορίτσια μας με κάλυψαν απολύτως. Οι θυσίες που κάνουμε για τα μωράκια μας είναι μεγάλες και αυτό είναι που μας κάνει τόσο υπέροχες... Όλα θα πάνε περίφημα... Το πιστεύω. Και του χρόνου τέτοιον καιρό, θα τα έχουμε ξεχάσει όλα!

Εγώ είπα να ξεκινήσω διατροφουλα κορίτσια. Λίγο να μας ανέβει η διάθεση, γιατί έχουμε πέσει πάρα πολύ τελευταία. Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κ γω κάτι... Ο μικρός μου κάνει νερά πάλι με το φαγητό. Τώρα έχουμε νέα συνήθεια. Κλαίει στο στήθος πολύ και ενώ πεινάει δε δέχεται να φάει (τις προηγούμενες μέρες που μάλλον ήταν σε άλμα, δεν είχαμε τέτοιο θέμα). Θέμα υπερπαραγωγής ή κάτι άλλο που να τον ενοχλεί (τουλάχιστον από όσο ξέρω. Σε λίγες μέρες που έχουμε παιδίατρο, θα ρωτήσω όμως) δεν υπάρχει. Τι προτείνετε να κάνω; Η ψυχολογία πάλι έχει πάει στα πατώματα. Αυτή τη συμπεριφορά την εμφανίζει αρκετά συχνά και πραγματικά έχω πέσει πάρα πολύ... Ξημερώνει νέα μέρα και λέω ωχ. Άντε πάλι πώς θα περάσει....

18 ώρες πρίν, Υβόννη είπε:

Αργυρουλα μου κρατα τα θετικα! Βρηκατε αμεσα τι ειναι, το μητρικο σου ενστικτο δουλευει φουλ (κατι δεν σου πηγαινε καλα και ειχες δικιο), τα αγορια σου σε λατρευουν!!!! Οντως κοριτσι κου εχεις τοσο στερηθει τοσους μηνες που ναι σε νιωθω οτι αλλη μια στερηση τωρα σε ζοριζει. Αλλα θα το δεις θα ειναι πιο ευκολο απ'οσο νομιζεις! Και οτι θες απο συνταγες κτλ εδω! Θυμασαι το ψευτορυζογαλο που τρωγαμε στην εγκυμοσυνη; Εχεχεχεχεχ! Ολα μια ιδεα ειναι Αργυρουλα μου! Σιγα σιγα και ολα θα γινουν! Απολαυσε εκει τηγανιτες και χαμογελα!!! 

Κοριτσακια μου γλυκα εμεις χτες και προχτες ειχαμε κολικους...Μιλαμε χτες ειδικα ουρλιαξε οχι αστεια...Εγινε κοκκινος και ετρεμε...Φυσικα το χειριστηκα ψυχραιμα! Εκλαιγα με λυγμους αχαχααα! Ρε κοριτσια τι πραγμα ειναι αυτο; Εγω παντα το επαιζα δυνατη στα οποια δυσκολα και τωρα ενας κολικος ετυχε και εκλαιγα χειροτερα απο το μωρο...απογοητευομαι ωρες ωρες γιατι δε με αναγνωριζω...Δηλαδη αν τυχει τιποτε αλλο πιο σοβαρο, τι θα κανω; 

Υβόννη μου, αυτό με το κλάμα δεν είσαι η μόνη. Ταυτίστηκα απόλυτα με την περιγραφή σου... Άσε που κ γω αν δεν μπορώ να τον ηρεμήσω, χωρίς να έχει κολικούς, κλαίω μαζί του.. Υπομονή και δύναμη και σιγά σιγά θα γίνουμε πιο δυνατές και ψύχραιμες ❤️

7 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Κοριτσια στη νινιδα βγαζει καθολου υγρο σαν πυον η ειναι μονο ξερη;; εμας ηταν ξερη τελειος αλλα σημερα παρατηρησα οτι εγινε υγρο κ φοβαμαι μην ειναι τιποτα αλλο...

Κορίτσι μου, από ο, τι είχα διαβάσει μπορεί να βγάζει και υγρό. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά για να ηρεμήσεις, ρώτησε και τον παιδίατρο σου καλού κακού.. 

On 2/2/2021 at 1:46 ΠΜ, fairy-mary είπε:

Καλησπερα κορίτσια 

ειχα καιρό να μπω διάβασα κάποια πράγματα στα γρηγορα

εγω αφού πέρασα κάποιες πολύ δύσκολες μέρες με φουλ αϋπνία και γκρίνια αποφάσισα να δώσω μια μέρα μόνο ξένο γάλα να δω αν θα είναι διαφορετικά όποτε έβγαλα το δικό μου με θήλαστρο και έδωσα το ξένο και ήταν πιο ήρεμη τώρα θα δοκιμάσω να δώσω μια μέρα το αντλημένο το δικό μου να δω πως θα πάει και αυτό και μετά θα αποφασίσω τι θα κάνω με το θηλασμο

Δε γίνεται να είμαι ξύπνια 2 με 7 το πρωί και να έχω και το νήπιο..έχω καταρρεύσει ψυχικά και σωματικα

ξεκινησα και συνεδρίες με μια ψυχολόγο θα δούμε πως θα πάει και αυτό.

πρεπει να βρω μια ισορροπία γιατί είμαι σε μια φάση που δεν ευχαριστιέμαι τίποτα και είναι κρίμα.

αυτα από εμενα

φιλια σε όλες!

Έκανες πάρα πολύ καλά κορίτσι μου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και γρήγορα να βρούμε όλες μας τους εαυτούς μας! Αυτές οι ορμόνες μας κ οι καταστάσεις που μας προκαλούν, διαχειρίζονται δύσκολα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Παει καιρός από την τελευταία φορά που έγραψα... Έμπαινα αποσπασματικά και σας διάβαζα αλλά πέρασα μια πολύ δύσκολη φάση με ένα θέμα υγείας του αδερφού μου όποτε δεν ήμουν ενεργή... Ευτυχώς όλα καλά! Μου λείψατε όλες πολύ και χαίρομαι που σιγά σιγά μπάινουμε σε ρυθμό όλες.

Εμεις μεγαλώνουμε και πριν 10 μέρες κάναμε το δεύτερο εμβόλιο. Ανεβάσαμε λίγα δέκατα αλλά ευτυχώς τίποτα περισσότερο.

Από την Κυριακή ξεκίνησα αποχή από τα γαλακτοκομικά επειδή ο μικρός έκανε πολλές διάρροιες και παρατήρησα και λίγο αίμα στα κακακια. Επιπλέον το σώμα του είχε γεμίσει σπινθουρακια. @Argyroula στην ίδια φάση απ ότι είδα είμαστε.. Υπομονή και σε σένα! Προς το παρόν ψάχνω τι μπορώ να φάω και λίγο πελάγωσα αλλά ελπίζω να μπω σε ρυθμούς. Δεν υπάρχει και άλλη επιλογή καθώς εμένα ο μικρός μου μπιμπερό δεν πιάνει με τίποτα. Τον άφησα μια μέρα στη μαμά μου για κάνα δυο ώρες και απ το γάλα που άντλησα δεν ήπιε σχεδόν καθόλου... 
Σε αλλά νέα μάλλον ο μικρός μου ταλαιπωρείται με τα δοντάκια του γιατί έχει μόνιμα γκρίνια, σάλια κι ότι βρει δαγκώνει. 

Επίσης δειλά ξεκίνησα έρευνα αγοράς για βάφτιση για να ξεχνιέμαι. Θέλαμε για Μάιο αλλά με την κατάσταση που επικρατεί θα δούμε.

@Lina8500 καλωσήρθες στην ομάδα μας!! Τι ωραιο να μεγαλώνει η παρέα μας! Είδα καλά; Από Θεσσαλονίκη κι εσυ;;;

Συγνωμη κορίτσια για το σεντόνι προσπάθησα να σας πω όσο περισσότερα γίνεται από τα νέα μου....:-P

 

 

  • Μου αρέσει 7

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Παει καιρός από την τελευταία φορά που έγραψα... Έμπαινα αποσπασματικά και σας διάβαζα αλλά πέρασα μια πολύ δύσκολη φάση με ένα θέμα υγείας του αδερφού μου όποτε δεν ήμουν ενεργή... Ευτυχώς όλα καλά! Μου λείψατε όλες πολύ και χαίρομαι που σιγά σιγά μπάινουμε σε ρυθμό όλες.

Εμεις μεγαλώνουμε και πριν 10 μέρες κάναμε το δεύτερο εμβόλιο. Ανεβάσαμε λίγα δέκατα αλλά ευτυχώς τίποτα περισσότερο.

Από την Κυριακή ξεκίνησα αποχή από τα γαλακτοκομικά επειδή ο μικρός έκανε πολλές διάρροιες και παρατήρησα και λίγο αίμα στα κακακια. Επιπλέον το σώμα του είχε γεμίσει σπινθουρακια. @Argyroula στην ίδια φάση απ ότι είδα είμαστε.. Υπομονή και σε σένα! Προς το παρόν ψάχνω τι μπορώ να φάω και λίγο πελάγωσα αλλά ελπίζω να μπω σε ρυθμούς. Δεν υπάρχει και άλλη επιλογή καθώς εμένα ο μικρός μου μπιμπερό δεν πιάνει με τίποτα. Τον άφησα μια μέρα στη μαμά μου για κάνα δυο ώρες και απ το γάλα που άντλησα δεν ήπιε σχεδόν καθόλου... 
Σε αλλά νέα μάλλον ο μικρός μου ταλαιπωρείται με τα δοντάκια του γιατί έχει μόνιμα γκρίνια, σάλια κι ότι βρει δαγκώνει. 

Επίσης δειλά ξεκίνησα έρευνα αγοράς για βάφτιση για να ξεχνιέμαι. Θέλαμε για Μάιο αλλά με την κατάσταση που επικρατεί θα δούμε.

@Lina8500 καλωσήρθες στην ομάδα μας!! Τι ωραιο να μεγαλώνει η παρέα μας! Είδα καλά; Από Θεσσαλονίκη κι εσυ;;;

Συγνωμη κορίτσια για το σεντόνι προσπάθησα να σας πω όσο περισσότερα γίνεται από τα νέα μου....:-P

 

 

Κορίτσι μου χαίρομαι που ειναι ολα καλά με τον αδερφό σου!! Καλώς μας ξανά ήρθες!! Όσο για το θέμα των γαλακτοκομικων άστα! Ας εστιάσουμε στο να πάει καλά το θέμα της αλλεργίας και να είναι παροδικό. Κι εγώ Δευτέρα τα έκοψα! Και είχα φάει για 2 3 μέρες αρκετά πραγματάκια. Εμενα δεν κάνει κακά. Τα κάνει 1 φορά στις 3 μέρες αλλά κάνει πολύ κακά κακά! Και η παιδιατρος τελικά μου είπε ότι μάλλον είναι της αλλεργίας κι αυτό. Εσάς κάθε πόσο κάνει. Εγώ 3 φορές έχει χρειαστεί να λείψω και το παιδί έπεσε σε λήθαργο και δεν ξύπνησε ποτέ να φάει.. Οπότε δεν ξέρω την σχέση του με το μπουκάλι. Με την πιπίλα αναγουλιαζε πάντως! 

Οσο για συνταγές πήρα αμυγδαλοβουτηρο και φουντουκοβουτηρο και έχω φτιάξει τα πάντα από χθες... Χαχα

πρίν από 17 λεπτά , Lina8500 είπε:

Καλημέρα Αργυρουλα μου! Όλα μα όλα θα πάνε καλά. Τα κορίτσια μας με κάλυψαν απολύτως. Οι θυσίες που κάνουμε για τα μωράκια μας είναι μεγάλες και αυτό είναι που μας κάνει τόσο υπέροχες... Όλα θα πάνε περίφημα... Το πιστεύω. Και του χρόνου τέτοιον καιρό, θα τα έχουμε ξεχάσει όλα!

Εγώ είπα να ξεκινήσω διατροφουλα κορίτσια. Λίγο να μας ανέβει η διάθεση, γιατί έχουμε πέσει πάρα πολύ τελευταία. Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κ γω κάτι... Ο μικρός μου κάνει νερά πάλι με το φαγητό. Τώρα έχουμε νέα συνήθεια. Κλαίει στο στήθος πολύ και ενώ πεινάει δε δέχεται να φάει (τις προηγούμενες μέρες που μάλλον ήταν σε άλμα, δεν είχαμε τέτοιο θέμα). Θέμα υπερπαραγωγής ή κάτι άλλο που να τον ενοχλεί (τουλάχιστον από όσο ξέρω. Σε λίγες μέρες που έχουμε παιδίατρο, θα ρωτήσω όμως) δεν υπάρχει. Τι προτείνετε να κάνω; Η ψυχολογία πάλι έχει πάει στα πατώματα. Αυτή τη συμπεριφορά την εμφανίζει αρκετά συχνά και πραγματικά έχω πέσει πάρα πολύ... Ξημερώνει νέα μέρα και λέω ωχ. Άντε πάλι πώς θα περάσει....

Υβόννη μου, αυτό με το κλάμα δεν είσαι η μόνη. Ταυτίστηκα απόλυτα με την περιγραφή σου... Άσε που κ γω αν δεν μπορώ να τον ηρεμήσω, χωρίς να έχει κολικούς, κλαίω μαζί του.. Υπομονή και δύναμη και σιγά σιγά θα γίνουμε πιο δυνατές και ψύχραιμες ❤️

Κορίτσι μου, από ο, τι είχα διαβάσει μπορεί να βγάζει και υγρό. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά για να ηρεμήσεις, ρώτησε και τον παιδίατρο σου καλού κακού.. 

Έκανες πάρα πολύ καλά κορίτσι μου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και γρήγορα να βρούμε όλες μας τους εαυτούς μας! Αυτές οι ορμόνες μας κ οι καταστάσεις που μας προκαλούν, διαχειρίζονται δύσκολα...

Καλημέρα κοπέλα μου σ ευχαριστώ πολύ! Όσο για το μπεμπακι σου τις περνάνε αυτές τις φάσεις... Κι εμένα τα κάνει αυτά κατά περιόδους... Δεν ξέρω αν είναι και της αλλεργίας εμάς! Ίσως απλά έχεις φάει κάτι που τον ενοχλεί. Εμενα κάνει έτσι και όταν δεν έχει ρευτει και όταν δεν έχει κάνει κακά. Και όταν θέλει να πιπιλησει και του πετάγεται το γάλα. Εκεί δαγκώνει κιόλας.  Μπορεί και ν αμήν είναι τίποτα πάντως... Θα το δεις! Παρακολουθήσε το! Όλο ασανσέρ είμαστε από δω και πέρα! Μια πετάς στα ουράνια με το γελακι και μετά πέφτεις σε κατάθλιψη με το πονακι....

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Κοριτσια στη νινιδα βγαζει καθολου υγρο σαν πυον η ειναι μονο ξερη;; εμας ηταν ξερη τελειος αλλα σημερα παρατηρησα οτι εγινε υγρο κ φοβαμαι μην ειναι τιποτα αλλο...

Κ στα δύο μου παιδιά είχα παρατηρήσει αυτό με το υγρό που λες.ειναι όταν η νινιδα έχει έξαρση,κ ξυνονται τα καημένα,σαν να το ερεθίζουν κ ξεφλουδιζεται ατσαλα κ βγάζει αυτό το υγρό,δεν είναι πάντως κάτι ανησυχητικό.;-)

2 ώρες πρίν, Lina8500 είπε:

Καλημέρα Αργυρουλα μου! Όλα μα όλα θα πάνε καλά. Τα κορίτσια μας με κάλυψαν απολύτως. Οι θυσίες που κάνουμε για τα μωράκια μας είναι μεγάλες και αυτό είναι που μας κάνει τόσο υπέροχες... Όλα θα πάνε περίφημα... Το πιστεύω. Και του χρόνου τέτοιον καιρό, θα τα έχουμε ξεχάσει όλα!

Εγώ είπα να ξεκινήσω διατροφουλα κορίτσια. Λίγο να μας ανέβει η διάθεση, γιατί έχουμε πέσει πάρα πολύ τελευταία. Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κ γω κάτι... Ο μικρός μου κάνει νερά πάλι με το φαγητό. Τώρα έχουμε νέα συνήθεια. Κλαίει στο στήθος πολύ και ενώ πεινάει δε δέχεται να φάει (τις προηγούμενες μέρες που μάλλον ήταν σε άλμα, δεν είχαμε τέτοιο θέμα). Θέμα υπερπαραγωγής ή κάτι άλλο που να τον ενοχλεί (τουλάχιστον από όσο ξέρω. Σε λίγες μέρες που έχουμε παιδίατρο, θα ρωτήσω όμως) δεν υπάρχει. Τι προτείνετε να κάνω; Η ψυχολογία πάλι έχει πάει στα πατώματα. Αυτή τη συμπεριφορά την εμφανίζει αρκετά συχνά και πραγματικά έχω πέσει πάρα πολύ... Ξημερώνει νέα μέρα και λέω ωχ. Άντε πάλι πώς θα περάσει....

Υβόννη μου, αυτό με το κλάμα δεν είσαι η μόνη. Ταυτίστηκα απόλυτα με την περιγραφή σου... Άσε που κ γω αν δεν μπορώ να τον ηρεμήσω, χωρίς να έχει κολικούς, κλαίω μαζί του.. Υπομονή και δύναμη και σιγά σιγά θα γίνουμε πιο δυνατές και ψύχραιμες ❤️

Κορίτσι μου, από ο, τι είχα διαβάσει μπορεί να βγάζει και υγρό. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά για να ηρεμήσεις, ρώτησε και τον παιδίατρο σου καλού κακού.. 

Έκανες πάρα πολύ καλά κορίτσι μου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και γρήγορα να βρούμε όλες μας τους εαυτούς μας! Αυτές οι ορμόνες μας κ οι καταστάσεις που μας προκαλούν, διαχειρίζονται δύσκολα...

Τι είπες τώρα;!εμείς έχουμε μεγαααλο θέμα με το γάλα,κάνει συχνά πυκνά απεργία πεινας η κόρη μου.σε σημείο που πήγε κ για καλλιέργεια ούρων μπας κ έχει καμία κρυφή ουρολοίμωξη πάλι κ της έχει κοπεί η όρεξη.εγω σιγά σιγά το αποδέχομαι ότι είναιε τιςερες της.μπορει κάποιες μέρες να μην τρώει σχεδόν καθόλου(χωρίς υπερβολή) μπορεί κάποιες μέρες να φάει κι εμάς.στην αρχή έκλαιγα,δεν μπορούσα ούτε εγώ να φάω από την στεναχώρια μου,τώρα λέω μέρα είναι θα περάσει.

Τα ίδια να σου πω μου έκανε κ ο γιος μου,χωρίς να έχει τίποτα παθολογικό κ αυτόν τον θήλαζα κ αποκλειστικά.απλα μάλλον τα μωρά μου δεν είναι κ τόσο του γάλακτος ίσως.στις καμπύλες αναπτύξης στο βάρος πάντα ήταν κ τα δυο ή στο μέσο όρο ή κ κάτω ανά διαστήματα αλλά στο ύψος πάντα στο κόκκινο προς τα πάνω κ αναπτυξιακά μια χαρά.αν βλέπεις το μωράκι σου να είναι χαρούμενο κ κεφατο,να μην σε φοβίζει.

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Argyroula είπε:

Κορίτσι μου χαίρομαι που ειναι ολα καλά με τον αδερφό σου!! Καλώς μας ξανά ήρθες!! Όσο για το θέμα των γαλακτοκομικων άστα! Ας εστιάσουμε στο να πάει καλά το θέμα της αλλεργίας και να είναι παροδικό. Κι εγώ Δευτέρα τα έκοψα! Και είχα φάει για 2 3 μέρες αρκετά πραγματάκια. Εμενα δεν κάνει κακά. Τα κάνει 1 φορά στις 3 μέρες αλλά κάνει πολύ κακά κακά! Και η παιδιατρος τελικά μου είπε ότι μάλλον είναι της αλλεργίας κι αυτό. Εσάς κάθε πόσο κάνει. Εγώ 3 φορές έχει χρειαστεί να λείψω και το παιδί έπεσε σε λήθαργο και δεν ξύπνησε ποτέ να φάει.. Οπότε δεν ξέρω την σχέση του με το μπουκάλι. Με την πιπίλα αναγουλιαζε πάντως! 

Οσο για συνταγές πήρα αμυγδαλοβουτηρο και φουντουκοβουτηρο και έχω φτιάξει τα πάντα από χθες... Χαχα

Καλημέρα κοπέλα μου σ ευχαριστώ πολύ! Όσο για το μπεμπακι σου τις περνάνε αυτές τις φάσεις... Κι εμένα τα κάνει αυτά κατά περιόδους... Δεν ξέρω αν είναι και της αλλεργίας εμάς! Ίσως απλά έχεις φάει κάτι που τον ενοχλεί. Εμενα κάνει έτσι και όταν δεν έχει ρευτει και όταν δεν έχει κάνει κακά. Και όταν θέλει να πιπιλησει και του πετάγεται το γάλα. Εκεί δαγκώνει κιόλας.  Μπορεί και ν αμήν είναι τίποτα πάντως... Θα το δεις! Παρακολουθήσε το! Όλο ασανσέρ είμαστε από δω και πέρα! Μια πετάς στα ουράνια με το γελακι και μετά πέφτεις σε κατάθλιψη με το πονακι....

  Εγώ ξεκίνησα να ψάχνω και τις vegan συνταγές και ευτυχώς για όλα υπάρχουν εναλλακτικές.

Σημασία όπως είπες έχει να είναι παροδικό για να μην ταλαιπωρηθούν τα μωράκια μας. Ευτυχώς κάπου στο χρόνο σταματάει απ ότι μου είπαν. Τελευταία κάνει μια φορά την ημέρα κακά καμμία σχέση με τους προηγούμενους μήνες που δεν το προλάβαινα. Βέβαια στην υφή είναι πολύ υδαρή χωρίς κομματάκια και το χρώμα πιο σκούρο. Υπήρξαν βέβαια και μέρες που δεν έκανε καθόλου και είχε μεγάλα ζόρια. Αυτό που μας ανησύχησε περισσότερο όμως ήταν και τα σπινθουρακια που έβγαλε. Ευτυχώς αρχίζουν να υποχωρούν...

Στο κομμάτι του μπιμπερό η αντίδραση του είναι ακριβώς ίδια με της πιπίλας. Έπαιρνε ένα ύφος αναγούλας και στραβομουτσουνιαζε. Δεν δέχεται τίποτα πλαστικό στο στόμα του. Μόνο βυζι και δαχτυλάκι που τελευταία το πιπιλαει συνέχεια..

 


BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini1988 είπε:

  Εγώ ξεκίνησα να ψάχνω και τις vegan συνταγές και ευτυχώς για όλα υπάρχουν εναλλακτικές.

Σημασία όπως είπες έχει να είναι παροδικό για να μην ταλαιπωρηθούν τα μωράκια μας. Ευτυχώς κάπου στο χρόνο σταματάει απ ότι μου είπαν. Τελευταία κάνει μια φορά την ημέρα κακά καμμία σχέση με τους προηγούμενους μήνες που δεν το προλάβαινα. Βέβαια στην υφή είναι πολύ υδαρή χωρίς κομματάκια και το χρώμα πιο σκούρο. Υπήρξαν βέβαια και μέρες που δεν έκανε καθόλου και είχε μεγάλα ζόρια. Αυτό που μας ανησύχησε περισσότερο όμως ήταν και τα σπινθουρακια που έβγαλε. Ευτυχώς αρχίζουν να υποχωρούν...

Στο κομμάτι του μπιμπερό η αντίδραση του είναι ακριβώς ίδια με της πιπίλας. Έπαιρνε ένα ύφος αναγούλας και στραβομουτσουνιαζε. Δεν δέχεται τίποτα πλαστικό στο στόμα του. Μόνο βυζι και δαχτυλάκι που τελευταία το πιπιλαει συνέχεια..

 

Αχχχχ... Τα ίδια ακριβώς!! Αντε να δουμε πως θα πάει για τα μπεμπακια... Για εμάς...!! 

  • Μου αρέσει 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμάς!!!! Πολύ σκατοσυζητηση έπεσε αλλά μάλλον είναι αναπόφευκτη στη φάση μας. εγώ πάντως ανακουφιστηκα που αραιωσε η συχνότητα γιατί πραγματικά ήταν απαλευτη η κατάσταση, ειδικά τη νύχτα!! Τώρα κοιμάται καλύτερα ο καημένος.

κουράγιο με τα γαλακτοκομικά βρε κορίτσια! Λίγο έμεινε και θα αρχίσουν να τρώνε και φαγητό τα μωρά μας οπότε θα είναι μάλλον λιγότερο αγχωτικό . 

Πάντως να ξέρετε ότι επειδή κι ο δικός μου αηδιαζε με την πιπίλα και δεν έβρισκε τρόπο να παρηγορηθεί τις δύσκολες μέρες , έψαξα πάρα πολύ και βρήκα μια από φυσικό καουτσούκ μόνο , ειδική για θηλάζοντα και την πήρε σχετικά εύκολα. Τη βρίσκω μόνο ιντερνετικά κ είναι λίγο ακριβουλα (8-9 ευρώ) αλλά μας έσωσε!!! Δεν την θέλει φανατικά αλλά όταν ζοριζεται τον ηρεμεί... 

Αν θέλετε λεπτομέρειες σας στέλνω σε πμ γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω... "Διαφήμιση". 

Με το μπιμπερο τα πάει καλύτερα πάντως από την αρχή. Μάλλον υπερισχύει η πείνα του από την ιδιοτροπία. Αλλά κι εγώ μια φορά στις 10 μέρες αντλώ και του δίνει ο μπαμπάς του για να μην το ξεχνάει. Κάπως μας έχει βοηθήσει αυτό. Παρόλα αυτά έχω βρει και μπιμπερο ειδικό για θηλάζοντα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Κ στα δύο μου παιδιά είχα παρατηρήσει αυτό με το υγρό που λες.ειναι όταν η νινιδα έχει έξαρση,κ ξυνονται τα καημένα,σαν να το ερεθίζουν κ ξεφλουδιζεται ατσαλα κ βγάζει αυτό το υγρό,δεν είναι πάντως κάτι ανησυχητικό.;-)

Τι είπες τώρα;!εμείς έχουμε μεγαααλο θέμα με το γάλα,κάνει συχνά πυκνά απεργία πεινας η κόρη μου.σε σημείο που πήγε κ για καλλιέργεια ούρων μπας κ έχει καμία κρυφή ουρολοίμωξη πάλι κ της έχει κοπεί η όρεξη.εγω σιγά σιγά το αποδέχομαι ότι είναιε τιςερες της.μπορει κάποιες μέρες να μην τρώει σχεδόν καθόλου(χωρίς υπερβολή) μπορεί κάποιες μέρες να φάει κι εμάς.στην αρχή έκλαιγα,δεν μπορούσα ούτε εγώ να φάω από την στεναχώρια μου,τώρα λέω μέρα είναι θα περάσει.

Τα ίδια να σου πω μου έκανε κ ο γιος μου,χωρίς να έχει τίποτα παθολογικό κ αυτόν τον θήλαζα κ αποκλειστικά.απλα μάλλον τα μωρά μου δεν είναι κ τόσο του γάλακτος ίσως.στις καμπύλες αναπτύξης στο βάρος πάντα ήταν κ τα δυο ή στο μέσο όρο ή κ κάτω ανά διαστήματα αλλά στο ύψος πάντα στο κόκκινο προς τα πάνω κ αναπτυξιακά μια χαρά.αν βλέπεις το μωράκι σου να είναι χαρούμενο κ κεφατο,να μην σε φοβίζει.

Μαρία μου, πραγματικά σ'ευχαριστώ πολύ... Και σε μένα, κόμπος το στομάχι μου... Καλά σήμερα ήταν άστα να πάνε. Από το πρωί πολύ πολύ γκρίνια, αλλά τις άλλες φορές που πάλι δεν τρώει, έχει τα κεφακια του. Πραγματικά ένιωσα μεγάλη ανακούφιση με τα λόγια σου.. Αχ αυτές οι φωτογραφίες με γυναίκες χαμογελαστές που θηλάζουν όλο χαρά, πόσο παραπλανητικές είναι..

8 ώρες πρίν, Argyroula είπε:

Κορίτσι μου χαίρομαι που ειναι ολα καλά με τον αδερφό σου!! Καλώς μας ξανά ήρθες!! Όσο για το θέμα των γαλακτοκομικων άστα! Ας εστιάσουμε στο να πάει καλά το θέμα της αλλεργίας και να είναι παροδικό. Κι εγώ Δευτέρα τα έκοψα! Και είχα φάει για 2 3 μέρες αρκετά πραγματάκια. Εμενα δεν κάνει κακά. Τα κάνει 1 φορά στις 3 μέρες αλλά κάνει πολύ κακά κακά! Και η παιδιατρος τελικά μου είπε ότι μάλλον είναι της αλλεργίας κι αυτό. Εσάς κάθε πόσο κάνει. Εγώ 3 φορές έχει χρειαστεί να λείψω και το παιδί έπεσε σε λήθαργο και δεν ξύπνησε ποτέ να φάει.. Οπότε δεν ξέρω την σχέση του με το μπουκάλι. Με την πιπίλα αναγουλιαζε πάντως! 

Οσο για συνταγές πήρα αμυγδαλοβουτηρο και φουντουκοβουτηρο και έχω φτιάξει τα πάντα από χθες... Χαχα

Καλημέρα κοπέλα μου σ ευχαριστώ πολύ! Όσο για το μπεμπακι σου τις περνάνε αυτές τις φάσεις... Κι εμένα τα κάνει αυτά κατά περιόδους... Δεν ξέρω αν είναι και της αλλεργίας εμάς! Ίσως απλά έχεις φάει κάτι που τον ενοχλεί. Εμενα κάνει έτσι και όταν δεν έχει ρευτει και όταν δεν έχει κάνει κακά. Και όταν θέλει να πιπιλησει και του πετάγεται το γάλα. Εκεί δαγκώνει κιόλας.  Μπορεί και ν αμήν είναι τίποτα πάντως... Θα το δεις! Παρακολουθήσε το! Όλο ασανσέρ είμαστε από δω και πέρα! Μια πετάς στα ουράνια με το γελακι και μετά πέφτεις σε κατάθλιψη με το πονακι....

Πόσο δίκαιο έχεις Αργυρουλα μου. Δύσκολος ο θηλασμός βρε κορίτσια μου. Θέλει γερά νεύρα και υπομονή. Τι να πω... 

Σας ευχαριστώ κορίτσια. Ήδη με κάνατε να νιώσω πολύ καλύτερα...

9 ώρες πρίν, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Παει καιρός από την τελευταία φορά που έγραψα... Έμπαινα αποσπασματικά και σας διάβαζα αλλά πέρασα μια πολύ δύσκολη φάση με ένα θέμα υγείας του αδερφού μου όποτε δεν ήμουν ενεργή... Ευτυχώς όλα καλά! Μου λείψατε όλες πολύ και χαίρομαι που σιγά σιγά μπάινουμε σε ρυθμό όλες.

Εμεις μεγαλώνουμε και πριν 10 μέρες κάναμε το δεύτερο εμβόλιο. Ανεβάσαμε λίγα δέκατα αλλά ευτυχώς τίποτα περισσότερο.

Από την Κυριακή ξεκίνησα αποχή από τα γαλακτοκομικά επειδή ο μικρός έκανε πολλές διάρροιες και παρατήρησα και λίγο αίμα στα κακακια. Επιπλέον το σώμα του είχε γεμίσει σπινθουρακια. @Argyroula στην ίδια φάση απ ότι είδα είμαστε.. Υπομονή και σε σένα! Προς το παρόν ψάχνω τι μπορώ να φάω και λίγο πελάγωσα αλλά ελπίζω να μπω σε ρυθμούς. Δεν υπάρχει και άλλη επιλογή καθώς εμένα ο μικρός μου μπιμπερό δεν πιάνει με τίποτα. Τον άφησα μια μέρα στη μαμά μου για κάνα δυο ώρες και απ το γάλα που άντλησα δεν ήπιε σχεδόν καθόλου... 
Σε αλλά νέα μάλλον ο μικρός μου ταλαιπωρείται με τα δοντάκια του γιατί έχει μόνιμα γκρίνια, σάλια κι ότι βρει δαγκώνει. 

Επίσης δειλά ξεκίνησα έρευνα αγοράς για βάφτιση για να ξεχνιέμαι. Θέλαμε για Μάιο αλλά με την κατάσταση που επικρατεί θα δούμε.

@Lina8500 καλωσήρθες στην ομάδα μας!! Τι ωραιο να μεγαλώνει η παρέα μας! Είδα καλά; Από Θεσσαλονίκη κι εσυ;;;

Συγνωμη κορίτσια για το σεντόνι προσπάθησα να σας πω όσο περισσότερα γίνεται από τα νέα μου....:-P

 

 

Περαστικά στον αδελφό σου κορίτσι μου. Καλώς σας βρήκα:)Η παρεούλα είναι πράγματι εκπληκτική! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα μανουλες έχω μια ερώτηση, έχετε παρατηρηση όταν κλαίνε τα μωράκια σας αν βγάζουν δάκρυα κανονικά και από τα δυο μάτια? Να τρέχουν στα μαγουλα

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλημερα μανουλες έχω μια ερώτηση, έχετε παρατηρηση όταν κλαίνε τα μωράκια σας αν βγάζουν δάκρυα κανονικά και από τα δυο μάτια? Να τρέχουν στα μαγουλα

Καλημέρα Δεσποινακι και απανταχού μανούλες!!!

Ο δικός μου έχει δάκρυ ποτάμι κι απ τα δυο ματάκια. Ξεκίνησε περίπου όταν ήταν ενός μήνα.. Τρελαίνομαι όταν βλέπω τις σταγονιτσες στις βλεφαρίδες του.

@Alexandra P. στείλε μου μνμ με την πιπίλα να την τσεκάρω..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

BwLip2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Despoina Mar είπε:

Καλημερα μανουλες έχω μια ερώτηση, έχετε παρατηρηση όταν κλαίνε τα μωράκια σας αν βγάζουν δάκρυα κανονικά και από τα δυο μάτια? Να τρέχουν στα μαγουλα

Καλημέρα Δεσποινάκι ναι τελευταία έχει έμενα δακρυακιαα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Despoina Mar είπε:

Καλημερα μανουλες έχω μια ερώτηση, έχετε παρατηρηση όταν κλαίνε τα μωράκια σας αν βγάζουν δάκρυα κανονικά και από τα δυο μάτια? Να τρέχουν στα μαγουλα

Χαμος κι εδώ τα δάκρυα ποτάμια!! Της υπερβολής και σε αυτό χάχα!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

yi9jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!!! Πολλά νέα αυτή η εβδομάδα! @Eirini1988& @Argyroula Μου όλα θα πάνε καλά με τα αγοράκια σας!!! Βλέπω ότι είναι πολύ συνηθισμενο τελικά (εμάς το είχε ο Γιώργος) με λίγη παραπάνω υπομονή και «θυσία» όλα θα στρώσουν!!! Ευτυχώς που ζούμε μέσα στον «οργασμο» των dairyfree και vegan προϊόντων και υπάρχουν πλέον τεράστιες εναλλακτικές για να μην ταλαιπωριούνται τα μπεμπακια μας!!!

@Despoina Marκαι εμείς εδώ δάκρυ κορόμηλο που λεν κ στο χωριό μου!!! 
@Lina8500 πρέπει να ρωτήσεις την @Υβόννηγι αυτές τις πλέον «ανύπαρκτες» γυναίκες που θηλάζουν όλο χαρά μέσα στην μεταξένια ρόμπα τους και είναι σαν βασίλισσες #not αχαχαχαχχαχα όπως σου βγει κορίτσι μου, είναι απαιτητικά τα μικρούλια μας και εμείς γεμάτες αμφιβολίες... 

@fairy-mary Κορίτσι μου έκανες πολύ καλά που ξεκίνησες τις συνεδρίες !!! Και μπράβο σου που πειραματίστηκες για το καλό του παιδιού σου κ έδωσες κ ξένο για να δεις πως θα πάει! Πρέπει να ξεκουράζεσαι και με δυο μωρά βλέπεις είναι ανέφικτο πια... έχω φτάσει τις 3 ώρες σκαστές ύπνου την ημέρα να της θεωρώ ουαουυυυ ύπνο... εκεί που είχα συνηθίσει στο 6ωρο την ημέρα χιχιχιχιχιχ 

Εμεις είμαστε ένα βήμα πριν το Δαφνί με τους κολικούς... έχω δοκιμάσει τα πάντα με τις ευλογίες κ της παιδιάτρου μου... αυτοί οι άτιμοι επιμένουν .... κ δεν είναι ότι ειναι ανεκτοί... την βλέπω να κλαίει σπαρακτικά κ αβοήθητη κ να αρνείται να φάει και δεν τρελαίνομαι... στις καλές της μέρες απόζητάει συζήτηση(αγκου, μπου, αντί, αμπου, αιλια)  ....προσοχή , και είναι πεισματάρα !!! 
Μας κοιτάει με τις ματαρες της και λιώνουμε !!! Ο μεγάλος αδερφος την πάει βόλτα με το καροτσι και αυτή τον κοιτάει στα μάτια κ λιώνει!!!

ευχομαι να είστε όλες καλά!!! Και όλα τα παιδάκια μας!!! Μικρά μεγάλα !!!

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

vWRfp2.png
r1qtp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...