Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

 Τι κάνετε; Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις ευχές  σας για ανάρρωση! Εμείς συνεχίζουμε κανονικά με αγωγή και αϋπνία. Ανά δίωρο όλο το βράδυ ο γιος μου είχε αφύπνιση... Σύνολο να κοιμήθηκα κανένα τρίωρο και σήμερα. Είμαι κομμάτια. Ούτε όταν ήταν νεογέννητος τέτοιο πράγμα. 
Να σας ρωτήσω αντιμετωπίζει καποια άλλη θέμα με ατομικό δέρμα; Ποια προϊόντα σας βοηθησαν; Τα σπινθουρακια που εβλεπα είναι έκζεμα λογικά λόγω αλλεργίας όποτε συν τοις αλλοις πρέπει να αλλάξω και σειρά περιποίησης. Η γιατρός μου πρότεινε avene και  La Roche Poshe και αμφιταλαντευομαι. 
Νηστεια από γαλακτοκομικά συνεχίζω για άλλες τρεις βδομαδες και μετά θα ξανά εισάγουμε να δούμε. Θετικό είναι ότι δεν έχω ξαναδεί αίμα. 
@Argyroula βιταμίνη d εμείς παιρνουμε τη ditrevit της Humana. Προβιοτικά κι εμείς συνεχίζουμε κανονικά λόγω της όλης κατάστασης. Τώρα αν βοηθανε τι να πω δεν ξέρω. Πάντως δίνουμε 5 σταγόνες καθημερινά.

Περαστικά σας ειρήνη μου,σφίξει δόντια κ θα περάσει,θα κάνει χρήση στα κοντά η αντιβίωση.εμας στην ουρολοίμωξη με πυρετό που νοσηλευτηκαμε την έπιασε η αντιβίωση το πρώτο 24ωρο αλλά ήταν ενδοφλέβια,κάτι που εννοείται δεν στο εύχομαι.οποτε τώρα υπομονή κ σε κάνα 2ημερο θα επανέλθει το αγοράκι σου!!

Εμείς παίρναμε την ίδια βιταμίνη d με την ειρήνη,της humana αλλά ξεκινήσαμε προβιοτικα τα biogaia που πλεον μπορείς να τα παραγγείλεις να έχουν κ d3 μαζί .οπότε ακόμα με αυτά είμαστε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 13k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Υβόννη

    2014

  • MumMaria

    1926

  • Gogo1994

    1397

  • Despoina K

    1058

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Eirini1988 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!

 Τι κάνετε; Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις ευχές  σας για ανάρρωση! Εμείς συνεχίζουμε κανονικά με αγωγή και αϋπνία. Ανά δίωρο όλο το βράδυ ο γιος μου είχε αφύπνιση... Σύνολο να κοιμήθηκα κανένα τρίωρο και σήμερα. Είμαι κομμάτια. Ούτε όταν ήταν νεογέννητος τέτοιο πράγμα. 
Να σας ρωτήσω αντιμετωπίζει καποια άλλη θέμα με ατομικό δέρμα; Ποια προϊόντα σας βοηθησαν; Τα σπινθουρακια που εβλεπα είναι έκζεμα λογικά λόγω αλλεργίας όποτε συν τοις αλλοις πρέπει να αλλάξω και σειρά περιποίησης. Η γιατρός μου πρότεινε avene και  La Roche Poshe και αμφιταλαντευομαι. 
Νηστεια από γαλακτοκομικά συνεχίζω για άλλες τρεις βδομαδες και μετά θα ξανά εισάγουμε να δούμε. Θετικό είναι ότι δεν έχω ξαναδεί αίμα. 
@Argyroula βιταμίνη d εμείς παιρνουμε τη ditrevit της Humana. Προβιοτικά κι εμείς συνεχίζουμε κανονικά λόγω της όλης κατάστασης. Τώρα αν βοηθανε τι να πω δεν ξέρω. Πάντως δίνουμε 5 σταγόνες καθημερινά.

Εμενα ο μπεμπης εχει ατοπικη δερματιτιδα κ μαλλον ειναι απο αλεργια στο γαλα...εγω προς το παρον του βαζω λιγη fusicort για να καθαρισει...του ειχα βαλει της la roche posay αλλα τον φουντωσε..βεβαια πολυ λενε τα καλυτερα..τωρα εχω σπιτι της avene, της frezyderm, της bepanthol κ αλλη μια δεν θυμαμαι πως την λενε...απ οτι μου ειπε η παιδιατρος στο καθε μωρακι καθεται διαφορερικη κρεμα οποτε αν βρεις δειγματα δοκιμασε τα κ οτι του κατσει καλυτερα αυτο παρε..επισης μου ειπε να χρησιμοποιουμε κ σαμπουαν για ατοπικο δερμα...

@Υβόννη μου σε σκεφτομουν αυτες τις μερες...νομιζω πως ολα αυτα ειναι κ λογο κουρασης κ αυπνιας...ειναι μικρουλια μωρε ακομα...οσο περναει ο καιρος θα ειναι ολα καλυτερα...η μαια μου ειχε πει πως υπαρχει περιπτωση να μην ειμαι τρελαμενη με το μωρο απ οταν γεννηθηκε κ μερικες μανουλες θελουν περισσοτερο χρονο για να αγαπησουν κ να δεθουν με τα μωρακια τους...

  • Μου αρέσει 3

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Υβόννη είπε:

Καλημερα αγαπημενα μου κοριτσια και γλυκες μανουλες! Σαν σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος κοριτσια μου! Ειχα δει αιμα θυμαμαι, λεω ηρθε η περιοδος απετυχε η εξωσωματικη αλλα μου συνεστησε η γιατρος να κανω το τεστ. Με βαρια καρδια λοιπον το εκανα και τσουυυπ θετικο!!!!!

Σας διαβαζω αρκετα συχνα αλλα κοριτσια μου η ψυχολογια εδω δεν ηταν και η καλυτερη...Με το που εφυγε η μαμα μου, μού εσκασαν ολα μαζεμενα! Σκεφτομουν οτι ειμαι αναισθητη και δεν εχω αυτο τον ερωτα που περιγραφουν ολοι για το παιδι μου...Ενιωθα οτι απλα κανω αυτο που πρεπει για να φαει, να παιξει, να ειναι καθαρος κτλ αλλα μεχρι εκει...Και φυσικα τυψεις μεσα σε ολα, γιατι τοσο πολυ το θελαμε αυτο το παιδι και ελεγα μα καλα γιατι δεν χαιρομαι, γιατι δεν ειμαι μεσα στην τρελη χαρα;

Ειχε χαλασει παρα πολυ και ο υπνος του Ραφαηλακου, σε σημειο που ξυπνουσα καθε μια ωρα...Αυτο προκαλουσε τοσα νευρα...Θα μου πεις, μωρο ειναι τι θες; Αλλα εβλεπα οτι ολο χειροτερευε ο υπνος του και φυσικα μεσα στη μερα δεν κοιμοταν καθολου. Μη τα πολυλογω, ξεκινησαμε ενα προγραμμα υπνου, πλεον ο μικρος μας κοιμαται μια χαρα για μωρο παντα και ξαφνικα ολα μοιαζουν πολυ καλυτερα και διαφορετικα! Νιωθω πλεον οτι απολαμβανω το μωρο μου!!!

Σας τα λεω ολα αυτα, γιατι ισως και καποια αλλη κοπελα νιωθει ετσι και νιωθει οτι ειναι η μονη παρανοικη, οπως ελεγα εγω τον εαυτο μου!

 

Ειρηνακι μου γλυκο περαστικα με το αγορακι σου...Βλεπω παει πολυ καλυτερα αφου δεν ειδες ξανα αιμα! Θα φτιαξουν ολα τωρα κοριτσι μου! Υπομονη με ολα και ευχομαι συντομα να ηρεμησει ο μικρουλης σου!

Αργυρουλα μου γλυκια υπομονη...Ποσο μισω αυτη τη λεξη...Θα βρειτε τι τον ενοχλει δεν γινεται; Κατι το πειραζει το παιδι απλα πειραματικα τωρα θα πατε αν καταλαβα καλα...Ειναι ηρεμος τουλαχιστον ή δειχνει ανησυχος;

Γωγουλα μου αλμα μου μυριζεται! Αναστατωση στο φαγητο και γκρινια μαζι...Βεβαια το καλο με τα αλματα ειναι οτι μολις φυγουν, το μωρακι οντως κανει καινουρια πραγματα! Εμας μετα απο εν αδυσκολο αλμα που η πεινα πηγαινε συννεφο ηταν τοτε που γυρισε μπρουμυτα απο ανασκελα! Ευχομαι να ηρεμησει συντομα το παιδακι σου

Ειρηνακι μου και εγώ σε είχα στο μυαλό μου.. Νομίζω ότι ότι είπες είναι φυσιολογικό η καθεμία μας περναει τη δική της  διακύμανση στη ψυχολογία της και σίγουρα όλες φτάσαμε στα όρια κάποιες φορές.. Ο υπνος είναι πολυ σημαντικό πραγμα και όταν είναι ελάχιστος φέρνει πολλα "προβληματα" Πιστευω στον 4 θα έχουν στρωσει τα μωράκια μας, μη κοιτάς κ εγω που γκρινιάζω γιατί δεν κοιμάται καθόλου τη ημέρα εμένα αλλά κοιμάται το βράδυ, κ όμως την ημέρα επειδή δεν κάθεται πουθενα  περα απο 10'  στο γυμναστήριο την έχω πανω μου κ δεν μπορώ να κάνω τπτ όλη ημέρα..Κ όμως γκρινιάζω κ ας κοιμάται το βράδυ.. Γκρινιαξα παλι χαχα

  • Μου αρέσει 1

k1S4p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Eirini1988 περαστικά σας και γρήγορα εύχομαι!! Πρέπει να είναι πολύ ζορικο αλλά να θυμάσαι ότι θα περάσει!

@Argyroula κουράγιο τις αλλεργίες σας, πραγματικά σε ακούω τόσο καιρό να το παλεύεις και σε θαυμάζω! Θα γκρινιαζα νύχτα μέρα νομίζω. Εμείς ξεκινήσαμε την d3fix αλλά με νευρίαζε ο τρόπος που στάζει κι έτσι πήραμε την deltius και βρήκαμε την υγεία μας!!! 

@Υβόννη όλες μας περνάμε από αυτό το στάδιο που περιγράφεις τις ημέρες της απόλυτης εξάντλησης! Εγώ το ΣΚ επιστρέφω στη βάση μας και φοβάμαι πολύ πώς θα μου τα σκάσει. Εδώ και 2,5 μήνες είμαστε στο πατρικό μου και έχω άπειρη βοήθεια και φυσικά περισσότερη παρέα . 

Ευτυχώς, τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν έχουμε αντιμετωπίσει μεγάλες δυσκολίες. Τολμώ να πω ότι είναι ένας ήρεμος μπέμπης κι ας κοιμαται ελάχιστα μέσα στη μέρα. 

Εν τω μεταξύ, αυτή την εβδομάδα πήγαμε και σηκώσαμε την αγορά για τα ρούχα του τα ανοιξιάτικα. Ποιος να μου το λέγε πριν ένα χρόνο ότι θα κάνω shopping therapy με μωρουδιακα και θα χαζοχαιρομαι!!!!?

Φιλιά πολλά σε όλες σας!!!

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Υβόννη είπε:

Καλημερα αγαπημενα μου κοριτσια και γλυκες μανουλες! Σαν σημερα εμαθα οτι ειμαι εγκυος κοριτσια μου! Ειχα δει αιμα θυμαμαι, λεω ηρθε η περιοδος απετυχε η εξωσωματικη αλλα μου συνεστησε η γιατρος να κανω το τεστ. Με βαρια καρδια λοιπον το εκανα και τσουυυπ θετικο!!!!!

Σας διαβαζω αρκετα συχνα αλλα κοριτσια μου η ψυχολογια εδω δεν ηταν και η καλυτερη...Με το που εφυγε η μαμα μου, μού εσκασαν ολα μαζεμενα! Σκεφτομουν οτι ειμαι αναισθητη και δεν εχω αυτο τον ερωτα που περιγραφουν ολοι για το παιδι μου...Ενιωθα οτι απλα κανω αυτο που πρεπει για να φαει, να παιξει, να ειναι καθαρος κτλ αλλα μεχρι εκει...Και φυσικα τυψεις μεσα σε ολα, γιατι τοσο πολυ το θελαμε αυτο το παιδι και ελεγα μα καλα γιατι δεν χαιρομαι, γιατι δεν ειμαι μεσα στην τρελη χαρα;

Ειχε χαλασει παρα πολυ και ο υπνος του Ραφαηλακου, σε σημειο που ξυπνουσα καθε μια ωρα...Αυτο προκαλουσε τοσα νευρα...Θα μου πεις, μωρο ειναι τι θες; Αλλα εβλεπα οτι ολο χειροτερευε ο υπνος του και φυσικα μεσα στη μερα δεν κοιμοταν καθολου. Μη τα πολυλογω, ξεκινησαμε ενα προγραμμα υπνου, πλεον ο μικρος μας κοιμαται μια χαρα για μωρο παντα και ξαφνικα ολα μοιαζουν πολυ καλυτερα και διαφορετικα! Νιωθω πλεον οτι απολαμβανω το μωρο μου!!!

Σας τα λεω ολα αυτα, γιατι ισως και καποια αλλη κοπελα νιωθει ετσι και νιωθει οτι ειναι η μονη παρανοικη, οπως ελεγα εγω τον εαυτο μου!

 

Ειρηνακι μου γλυκο περαστικα με το αγορακι σου...Βλεπω παει πολυ καλυτερα αφου δεν ειδες ξανα αιμα! Θα φτιαξουν ολα τωρα κοριτσι μου! Υπομονη με ολα και ευχομαι συντομα να ηρεμησει ο μικρουλης σου!

Αργυρουλα μου γλυκια υπομονη...Ποσο μισω αυτη τη λεξη...Θα βρειτε τι τον ενοχλει δεν γινεται; Κατι το πειραζει το παιδι απλα πειραματικα τωρα θα πατε αν καταλαβα καλα...Ειναι ηρεμος τουλαχιστον ή δειχνει ανησυχος;

Γωγουλα μου αλμα μου μυριζεται! Αναστατωση στο φαγητο και γκρινια μαζι...Βεβαια το καλο με τα αλματα ειναι οτι μολις φυγουν, το μωρακι οντως κανει καινουρια πραγματα! Εμας μετα απο εν αδυσκολο αλμα που η πεινα πηγαινε συννεφο ηταν τοτε που γυρισε μπρουμυτα απο ανασκελα! Ευχομαι να ηρεμησει συντομα το παιδακι σου

Ειρηνακι μου καλωστην λοιπόν άκου να δεις εγώ τι νιώθω ότι έπαθα...ήμουν έτσι όπως το λες νομίζω τους 2 με 2.5 μήνες δηλαδή ότι όλα γίνονται στον αυτόματο...μετά ένιωσα σαν να άνοιξαν τα μάτια μου να ξεθολωσαν τον κοίταζα μια μέρα τόσο περίεργα κ συνειδητοποίησα τι έχω στα χέρια μου...κ σίγουρα βοηθάει ο χρόνος κ επειδή εμείς ηρεμούμε και επειδή αρχίζουν και έχουν περισσότερη αλλιλεπιδραση τα μωράκια μας μαζί μας

 

Ωστόσο βλέπω σαν να τρώγεται με τα ούλα του δεν έχω δει κάτι αλλά έτσι φαίνεται όταν γκρινιάζει

 

  • Μου αρέσει 1

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλό μήνα κορίτσια!!πότε πέρασε ένας χρόνος ..τι όμορφη σκέψη κ πόσα αφήνει πίσω του χαρές λύπες αγωνίες εντάσεις γέλια ..κ τώρα όλες κρατάμε τα θαυματάκια μας!!υγεία κορίτσια μου.

  • Μου αρέσει 6

i0cXp3.png?t=1&L0kq4ho6

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια σαν σήμερα εγώ έμαθα ότι είμαι έγκυος πόσο διαφορετικά όλα σημερα...πολύ σημαντική μέρα για εμένα...Μιλούσα χθες στον μικρό μου κ του το έλεγα ότι πριν ένα χρόνο σε είχα μέσα μου κ δε σε έβλεπα κ τώρα σε έχω αγκαλίτσα και γελουσεε το μωρό μου έχει αρχίσει κ βγάζει τσιριδεε όταν γελάει πολύ.φιλια σε όλες σας

  • Μου αρέσει 10

yRr5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπερα , ευχομαι να ΣτΕ όλες και όλα τα μωράκια σας καλά... 

Εμείς είμαστε καλά. Ο γιος με την κόρη τα πανε τέλεια, έχουμε και είχαμε πολλες δυσκολίες λόγω παλλινδρομησης αλλά τα καταφέρνουμε και τα ξεπερνάμε.. 

Ελπίζω να τα περνατε τέλεια

Σας φιλώ και όπως λέω και στον εαυτό μου τα καλυτερα έρχονται..... 

  • Μου αρέσει 9

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Καλό μήνα εύχομαι και καλή λευτεριά ,ειδικά στις βαθυκοκκινες περιοχές....

Εμείς επιστρέψαμε Αθήνα στη βάση μας οπότε τώρα ξαναβρίσκουμε Ρυθμό με το μπέμπη. Είναι λίγο ζορικα αφού δεν υπάρχει στάλα βοήθειας πια κάτι που είναι εκ διαμέτρου αντίθετο με αυτό που ζούσα στα Γιάννενα. Ο μικρος είχε συνηθίσει με πολύ κόσμο και τώρα πρέπει να αρκεστει μόνο σε εμένα και μετά το απόγευμα και στο μπαμπά του. Δυσκολεύομαι αρκετά αλλά βρίσκω χαρά στις τσιριχτες φωνές του και στα γέλια του! 

Συχνά βέβαια τρελαίνομαι που για να γίνει μια απλή δουλειά χρειάζεται.... σχέδιο!!:shock:

Ανυπομονώ να καλοκαιριασει και να εγκατασταθούμε στο εξοχικό μας. Μέχρι τότε κάνω υπομονή και σας στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς! 

Ελπίζω να είστε όλες καλά! 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...

Εμεις εδω παλευουμε με το γαλα να κανει κακα..κανει 1 στις 3 μερες κ ενω δεν ζπριζεται οταν τα κανει τις επομενες μερες κλαιει κ σφιγγεται κ δειχνει να ποναει πολυ...τα δερματικα μας ηρεμουν μονο με κορτιζονη κ η δερματολογος μου εκλεισε ραντεβου για 2 απριλιου....επισης εχει 2 βραδια που βγαζει τοσο μεγαλες γουλιες στον υπνο που λερωνει φορμακι,πανα,σεντονι κ κουβερτα...

Κοριτσια της Θεσσαλονικης ξερετε καποιον καλο παιδο αλεργιολογο;;διαβασα για καποιον σαββατιανο νομιζω λεγεται...θελω να παρω κ μια δευτερη γνωμη γιατι νομιζω το ταλαιπορω τζαμπα το παιδακι μου μ αυτο το γαλα..

  • Μου αρέσει 3

BDoAp3.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Depykal είπε:

Καλημερα κοριτσια μου...

Εμεις εδω παλευουμε με το γαλα να κανει κακα..κανει 1 στις 3 μερες κ ενω δεν ζπριζεται οταν τα κανει τις επομενες μερες κλαιει κ σφιγγεται κ δειχνει να ποναει πολυ...τα δερματικα μας ηρεμουν μονο με κορτιζονη κ η δερματολογος μου εκλεισε ραντεβου για 2 απριλιου....επισης εχει 2 βραδια που βγαζει τοσο μεγαλες γουλιες στον υπνο που λερωνει φορμακι,πανα,σεντονι κ κουβερτα...

Κοριτσια της Θεσσαλονικης ξερετε καποιον καλο παιδο αλεργιολογο;;διαβασα για καποιον σαββατιανο νομιζω λεγεται...θελω να παρω κ μια δευτερη γνωμη γιατι νομιζω το ταλαιπορω τζαμπα το παιδακι μου μ αυτο το γαλα..

Καλημέρα σε όλες κορίτσια μου! Εύχομαι να είμαστε καλά, εμείς και τα μωράκια όλου του κόσμου (μαζί και τα δικά μας)! Κορίτσι μου, να σου πω, εγώ δεν ξέρω κάποιον. Σε μια εβδομάδα, έχουμε ραντεβού με τον παιδίατρο μας. Θέλεις να τον ρωτήσω;  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...