Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Σπερματεγχυση 2020 εμπειρίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

Έκανα την Παρασκευή 3/04 σπερματεγχυση και σήμερα είναι η 2ή μέρα αναμονής..ξέρετε πότε περίπου γομιμοποιείταί το ωάριο ? Είχα ωορρηξία γύρω στις 2 το μεσημέρι και 12 παρά έγινε η σπερματεγχυση . Ξέρω ότι για να εμφυτευθει θέλει τουλάχιστον 6-9 μέρες! Πιμβ utrogestan και cyclacur.  Υπάρχει κάποια κοπέλα που πέτυχε με την 1ή ?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκι μου...εγώ είχα κάνει μια περισυ σπερματυνχυση αποτυχημένη βέβαια αλλά σε εμάς εφταιγαν αλλά πράγματα που δεν τα ξέραμε (όχι γυναικολογικά αλλά ούτε στο σπέρμα...αυτά όλα τέλεια) έτσι θα σου πω ότι η δικιά που περίπτωση ήταν αποτυχημένη αλλά δεν παιρνιεμαι κ σαν παράδειγμα σωστο...ήξερα όμως κοπέλες από εδώ που ναι είχε πιάσει με την πρώτη...σου εύχομαι από την καρδιά μου τα καλύτερα αποτελέσματα να έχετε!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2020 at 9:51 ΜΜ, Efinikolaou είπε:

Καλησπέρα σας !

Έκανα την Παρασκευή 3/04 σπερματεγχυση και σήμερα είναι η 2ή μέρα αναμονής..ξέρετε πότε περίπου γομιμοποιείταί το ωάριο ? Είχα ωορρηξία γύρω στις 2 το μεσημέρι και 12 παρά έγινε η σπερματεγχυση . Ξέρω ότι για να εμφυτευθει θέλει τουλάχιστον 6-9 μέρες! Πιμβ utrogestan και cyclacur.  Υπάρχει κάποια κοπέλα που πέτυχε με την 1ή ?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Καλησπέρα κορίτσι μου. Σου εύχομαι ολόψυχα ένα θετικό τεστ. Εμένα η τρίτη σπερματεγχυση ήταν και η πετυχημένη. Έχω ακούσει κι εγώ όμως για επιτυχημένες προσπάθειες με την πρώτη. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2020 at 6:03 ΜΜ, Mama athina είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Σου εύχομαι ολόψυχα ένα θετικό τεστ. Εμένα η τρίτη σπερματεγχυση ήταν και η πετυχημένη. Έχω ακούσει κι εγώ όμως για επιτυχημένες προσπάθειες με την πρώτη. 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά...


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δυστυχώς αρνητική χοριακη. 

On 7/4/2020 at 2:19 ΠΜ, Pagor είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκι μου...εγώ είχα κάνει μια περισυ σπερματυνχυση αποτυχημένη βέβαια αλλά σε εμάς εφταιγαν αλλά πράγματα που δεν τα ξέραμε (όχι γυναικολογικά αλλά ούτε στο σπέρμα...αυτά όλα τέλεια) έτσι θα σου πω ότι η δικιά που περίπτωση ήταν αποτυχημένη αλλά δεν παιρνιεμαι κ σαν παράδειγμα σωστο...ήξερα όμως κοπέλες από εδώ που ναι είχε πιάσει με την πρώτη...σου εύχομαι από την καρδιά μου τα καλύτερα αποτελέσματα να έχετε!!!

Δεν είχα δει την απάντηση σου!

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς βγήκε αρνητική χοριακη..


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Efinikolaou είπε:

Κορίτσια δυστυχώς αρνητική χοριακη. 

Δεν είχα δει την απάντηση σου!

Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς βγήκε αρνητική χοριακη..

Μην σε περνει από κάτω...η επόμενη θα είναι η τυχερή σου...εμένα μου είχε πει αν δεν πετύχει να κάνω ακριβώς στον επόμενο κύκλο...δεν κάναμε για άλλους λόγους βέβαια αλλά θέλω να σου πω ότι λένε ότι έχεις ακόμα περισσότερες ελπίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagor είπε:

Μην σε περνει από κάτω...η επόμενη θα είναι η τυχερή σου...εμένα μου είχε πει αν δεν πετύχει να κάνω ακριβώς στον επόμενο κύκλο...δεν κάναμε για άλλους λόγους βέβαια αλλά θέλω να σου πω ότι λένε ότι έχεις ακόμα περισσότερες ελπίδες!!!

Ναι θα κάνουμε τώρα και σε αυτόν τον κύκλο...αλλα με άλλον γιατρό...

Είναι δύσκολο..


5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μενα! Σας παρακολουθώ πολλούς μήνες και χαίρομαι που υπάρχει τόση εμπειρία μαζεμένη εδώ για θέματα που όλοι μας έχουμε σκεφτεί αλλά ποτέ οι περισσότεροι δεν τα επικοινωνήσαμε. Χαίρομαι για τις κοπέλες που μοιράζονται αυτές τις εμπειρίες διαθέτοντας χρόνο για να τις καταθέτουν και να στηρίζουν με ένα μοναδικό και μαγικό τρόπο πολλές άλλες που δεν τολμούν ή δεν προλαβαίνουν να κάνουν το ίδιο αλλά παίρνουν απαντήσεις και κουράγιο από το υλικό που υπάρχει πλέον διαθέσιμο.

Είμαι 36 χρονών και προσπαθώ με τον σύντροφο μου περίπου ενάμιση χρόνο για μωράκι. Δοκιμάσαμε φυσικά στο διάστημα αυτό τεστάκια ωορρηξίας, διάφορες βιταμίνες και ματζούνια, ανόητες προτάσεις φίλων και θείων για τις σωστέςκαι «αποτελεσματικές» στάσεις κατά τη συνουσία και άλλες χαζομάρες που ανακάλυπτα κατά καιρούς διαβάζοντας στο internet ή συζητώντας με φίλους και γνωστούς. Πήρα την μεγάλη απόφαση (για μένα τουλάχιστον) της διαδικασίας της σπερματέγχυσης μετά από πρόταση του γιατρού μου. Κάναμε όλα τις απαραίτητες εξετάσεις (τις πιο διαδεδομένες ίσως γιατί μάλλον αυτό το ψάξιμο δεν τελειώνει ποτέ) και δεν βρέθηκε κάτι που να είναι σημαντικά ενοχοποιητικό για την υπογονιμότητα μας. Τα σπερμοδιαγράμματα, σύμφωνα με τον γιατρό, ήταν συμπαθητικά (όχι τέλεια) και οι δικές μου εξετάσεις καλές. Η AMH βέβαια δεν ήταν στα καλύτερα της οπότε ο γιατρός επιμένει ότι πρέπει να κινητοποιηθούμε ώστε να μην χάσουμε πολύτιμο χρόνο… Είναι τόσο περίεργο να μην μπορείς να βρεις τι είναι αυτό που φταίει ώστε να το διορθώσεις ..

Το πρωτόκολλο που ακολουθούμε είναι τρεις σπερματεγχύσεις με ήπια διέγερση των ωοθηκών και μετά εξωσωματική.

Κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια πριν δυο μήνες η οποία και απέτυχε παρόλο που όλα φαίνονταν να είναι καλά. Μεσολάβησε ένας μήνας που λόγω καραντίνας δεν συνεχίσαμε και τώρα (πριν μια εβδομάδα) κάναμε την δεύτερη. Προς το παρόν δεν έχω κανένα σύμπτωμα που θα μπορούσε να υποδηλώνει έστω και υποψία εγκυμοσύνης αλλά προσπαθώ να διατηρώ το κουράγιο μου. Τα ποσοστά επιτυχίας είναι χαμηλά γενικά (ένα 10-15% μας έδωσε ο γιατρός λόγω ίσως ηλικίας) γι αυτό και κρατάω μικρό καλάθι! Ωστόσο σκοπεύω να πάρω μια δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο πριν κι αν προχωρήσω στην τρίτη προσπάθεια…

Αυτά τα «λίγα» από μένα για αρχή! Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...