Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Θηλασμος και διατροφη μωρου 14 μηνων


Recommended Posts

καλησπερα σε ολες τις μανουλες και χρονια πολλααα. Οσες φορες κατέφυγα στο φορουμ με βοηθησατε ολες παρα πολυ και να παλι εδωωωω. Εχω ενα νινι 14 μηνων γεννηθηκε 3,500 και υψος 53εκ πλεον ειμαστε 10κιλα και 75εκ.Θηλασαμε αποκλειστικά και συνεχιζουμε να θηλαζουμε μιας και δεν πηρε ποτε το μπιμπερο.Οταν συζητησα για αποθηλασμο με την παιδιατρο μου μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να κόψει το γαλα μετα οποτε το φοβήθηκα και συνεχιζω το θηλασμο με μεγάλη ευχαρίστηση. Το θεμα μου ειναι οτι μετα τον χρονο σταματησε να τρωει οσο ετρωγε τρωει σαν σπουργιτι ,δεν δοκιμαζει καθολου ευκολα καινούριες τροφες και δεν θελει πλεον και την φρουτοκρεμα.Θα μου πεις μπορει να μην θελει αλεσμενα αλλα το δοκιμασα κ αυτο πολλα φαγητα τα τρωμε κανονικα και αλλα παλι της τα αλεθω αναγκαστικα για να τα φαει .Δεν ξερω τι να κανω της τα αλεθω δεν τα τρωει της τα κοβω κομματακια παλι τιποτα ,το ίδιο μου κάνει και με το κρεας που μια το τρωει και μια οχι φοβαμαι και για τον σιδηρο ετσι που κανει .Θηλαζει κανονικα αλλα καποιες στιγμες θελει συνεχεια και δεν την αφηνω ωστε να πεινάσει και να φαει το φαγητό της αλλα και παλι τιποτα την αλλη φορα 7 ωρες νηστικη και δεν εφαγε το μεσημεριανο της.Σκαω πραγματικα παιρνει κανονικα βαρος αλλα δεν τρωει σωστα δεν μπορεί να τρωει μονο τα αγαπημένα της και δεν ξεγελιεται με τιποτα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε οοοολο το κειμενο και περιμενω με ανυπομονησία τις συμβουλες σας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Δεσποινα20022019 είπε:

καλησπερα σε ολες τις μανουλες και χρονια πολλααα. Οσες φορες κατέφυγα στο φορουμ με βοηθησατε ολες παρα πολυ και να παλι εδωωωω. Εχω ενα νινι 14 μηνων γεννηθηκε 3,500 και υψος 53εκ πλεον ειμαστε 10κιλα και 75εκ.Θηλασαμε αποκλειστικά και συνεχιζουμε να θηλαζουμε μιας και δεν πηρε ποτε το μπιμπερο.Οταν συζητησα για αποθηλασμο με την παιδιατρο μου μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να κόψει το γαλα μετα οποτε το φοβήθηκα και συνεχιζω το θηλασμο με μεγάλη ευχαρίστηση. Το θεμα μου ειναι οτι μετα τον χρονο σταματησε να τρωει οσο ετρωγε τρωει σαν σπουργιτι ,δεν δοκιμαζει καθολου ευκολα καινούριες τροφες και δεν θελει πλεον και την φρουτοκρεμα.Θα μου πεις μπορει να μην θελει αλεσμενα αλλα το δοκιμασα κ αυτο πολλα φαγητα τα τρωμε κανονικα και αλλα παλι της τα αλεθω αναγκαστικα για να τα φαει .Δεν ξερω τι να κανω της τα αλεθω δεν τα τρωει της τα κοβω κομματακια παλι τιποτα ,το ίδιο μου κάνει και με το κρεας που μια το τρωει και μια οχι φοβαμαι και για τον σιδηρο ετσι που κανει .Θηλαζει κανονικα αλλα καποιες στιγμες θελει συνεχεια και δεν την αφηνω ωστε να πεινάσει και να φαει το φαγητό της αλλα και παλι τιποτα την αλλη φορα 7 ωρες νηστικη και δεν εφαγε το μεσημεριανο της.Σκαω πραγματικα παιρνει κανονικα βαρος αλλα δεν τρωει σωστα δεν μπορεί να τρωει μονο τα αγαπημένα της και δεν ξεγελιεται με τιποτα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων που διαβάσατε οοοολο το κειμενο και περιμενω με ανυπομονησία τις συμβουλες σας .

Εφοσον παιρνει βαρος κ γενικα αναπτυσσεται νομιζω δ υπαρχει λογος να ανησυχεις. Αν ανησυχεις για τον σιδηρο μπορειτε να κανετε εξετασεις

Επειδη ειναι κ  η ηλικια της τετοια μπορει να οφειλεται σε ενοχληση απο δοντια. Οταν ειχε ο μικρος μου ηθελε μονο γιαουρτι κ κρυα λαχανικα, αγγουρι-καροτο

Επισης ειναι σε ηλικια που θελουν να αυτονομουνται στο φαγητο. Οποτε θα εδινα κανονικο φαγητο, μαγειρεμενο απλα.ενα φαγητο για ολη την οικογενεια. Δ ειναι θεμα να την ξεγελασεις

Τα αγαπημενα της ποια ειναι; 

Γραψε αν θες ενα μενου περιπου τι τρωτε. Κ οι ενηλικες. Μπορεις να βρεις επιλογες να τρωτε παρεα, παντα αυτο βοηθαει

Πχ πρωινο φρουτοκρεμα η μια γιαουρτι με βρωμη; τι σας ταιριαζει καλυτερα; 

Για μεσημερι ευκολα φαγητα ειναι ο αρακας, τα μεγαλα οσπρια, μπιφτεκια που μπορει να τα πιασει κ μονη 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση.. Στης10 γαλα και 11:30 συνηθως τρωγαμε φρουτοκρεμα πλεον δεν Την θελει δεν ξερω γιατι οποτε μιση μπανανα και χυμο φυσικο κατα της 2:30 μεσημεριανο οτι μαγειρεύω και για εμας ρυζι με κρεας μακαρονια με κιμα σπανακορυζο φακες κτλ κτλ στης 4 γαλα κ υπνος .Στης 6 η κρεμα η τραχανα η γιαούρτι με μελι και κατα της 9 παλι γαλα .Ολα αυτα τα γευματα τα τρωει στις καλες ημερες σε καλες ποσότητες τις περισσότερες φορες να τρωει αντε 100 γρμ απο το καθενα κ αν..τα ουλα της ειναι πολυ πρισμενα και ξερω οτι την ενοχλούν αλλα ειναι πολυ δυσκολο και το καταλαβαίνουν μονο μανουλες που το εχουν περασει να εισαι ολη μερα στην κουζινα να μαγειρευεις να προσφέρεις ποικιλια στο μωρο και εκεινο να μην τρωει τι να πω εύχομαι μεγαλωνοντας να ειμαστε καλυτερα   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Δεσποινα20022019 είπε:

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση.. Στης10 γαλα και 11:30 συνηθως τρωγαμε φρουτοκρεμα πλεον δεν Την θελει δεν ξερω γιατι οποτε μιση μπανανα και χυμο φυσικο κατα της 2:30 μεσημεριανο οτι μαγειρεύω και για εμας ρυζι με κρεας μακαρονια με κιμα σπανακορυζο φακες κτλ κτλ στης 4 γαλα κ υπνος .Στης 6 η κρεμα η τραχανα η γιαούρτι με μελι και κατα της 9 παλι γαλα .Ολα αυτα τα γευματα τα τρωει στις καλες ημερες σε καλες ποσότητες τις περισσότερες φορες να τρωει αντε 100 γρμ απο το καθενα κ αν..τα ουλα της ειναι πολυ πρισμενα και ξερω οτι την ενοχλούν αλλα ειναι πολυ δυσκολο και το καταλαβαίνουν μονο μανουλες που το εχουν περασει να εισαι ολη μερα στην κουζινα να μαγειρευεις να προσφέρεις ποικιλια στο μωρο και εκεινο να μην τρωει τι να πω εύχομαι μεγαλωνοντας να ειμαστε καλυτερα   

Ξερω ποσο δυσκολο είναι γι αυτό εύχομαι απλα οι καλές μέρες να είναι οι πιο πολλες

Η κορη μου στις στερεες ετρωγε λιγο στις αρχες, δλδ 6-8μ μιλάμε για 50-100γρ στην καλύτερη. Μετα μαγειρευτά κ πετούσα. Άρχισε να τρωει μετά τον χρονο αλλα ευτυχως πάντα ήταν πολύ καλή από αναπτυξη

Της αρεζαν πολύ κρύα φρουτα ειδικα το καλοκαίρι που ειμασταν θάλασσα. Λιγο ψωμι ζήλευε το βραδυ από εμάς, για μεσημερι λάτρευε τα μακαρόνια, κ πολυ καλαμποκι-αγγουρι

Για πολυ καιρό έκανα συχνά κιμά για να ειναι εύκολα να το τρωει

Ο μικρος στο εξάμηνο με θηλασμο τα πήγαινε καλά, μετα με τις στερεες χαλια. Είναι πάρα πολύ αδύνατος κ μεχρι 18μ δ ετρωγε. Σκεψου οτι με μισό βερίκοκο ειμασταν ευχαριστημένοι 

Αυτός είχε πολύ θέμα με τα δοντια. Πραγματικά όταν είχε ενοχλησεις ηθελε πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Κρύα κ σκληρα

Ευτυχως από 18μ αρχισε να τρωει, από όλα κ καλές ποσότητες, εξακολουθεί να είναι αδυνατος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντησεις παιρνω πολυ κουραγιο ετσι οπως το λες σημερα ας πουμε αρνιόταν να φαει το μεσημέρι μακαρονια με κιμα και ολη η μερα σας περασε ετσι με εμένα να την κυνηγαω να φαει εστω και λιγο και κατα της 8 το απόγευμα πηρε μια χούφτα και εφαγε απο μονη της.. θελει να με τρελάνει χαχαχχαα. Ξερω θελει πολυ υπομονη ολο λεω θα το παρω πιο χαλαρα αλλα ειναι πολυ δυσκολο σιγα σιγα θελω να πιστεύω πως θα στρωσουμε και παλι σε ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Δεσποινα20022019 είπε:

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντησεις παιρνω πολυ κουραγιο ετσι οπως το λες σημερα ας πουμε αρνιόταν να φαει το μεσημέρι μακαρονια με κιμα και ολη η μερα σας περασε ετσι με εμένα να την κυνηγαω να φαει εστω και λιγο και κατα της 8 το απόγευμα πηρε μια χούφτα και εφαγε απο μονη της.. θελει να με τρελάνει χαχαχχαα. Ξερω θελει πολυ υπομονη ολο λεω θα το παρω πιο χαλαρα αλλα ειναι πολυ δυσκολο σιγα σιγα θελω να πιστεύω πως θα στρωσουμε και παλι σε ευχαριστω πολυ 

Να είσαι καλά. 

Πάντως δ θελει κυνηγι, γτ τζαμπα απογοητευεσαι

Ειναι κ μικρα ακομη, ανα διωρο το πολυ κτ να της προτείνεις. Απλα βάλε ένα πιατάκι μπροστά της κ αν θελει θα φαει όσο θελει

Κ μην φαντάζεσαι ότι οι ποσότητες είναι μεγαλες

Ξέρεις την μαφινιερα; αυτό το ταψάκι με τα 12κεκακια

Ετοιμασε ένα τέτοιο για όλη μέρα. Λιγο αγγουράκι στο ένα, λιγο γιαουρτι στο άλλο, λιγο αυγο, λιγο κρεας, καμια πατατα, ψωμί, τυρί, κανένα φρουτο.αν τρωει τόσο καλά είστε. Μην ξεχνάς το στομάχι τους είναι όσο η παλάμη τους. Μικρα κ συχνα γευματα χρειαζονται

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω πολυ ωραια ιδεα..ολοι αυτο μου λενε οτι το στομαχακι της ειναι μικρο αλλα ακουω αλλες μαμαδες τι ποικιλία εχουν στο φαγητο του μωρου τους και απογοητεύομαι..θα μου πεις κανένα παιδακι δεν ειναι ιδιο..ειπαμε θελει πολυ υπομονη ..Ευχαριστώ πολυ ευχομαι κι εσεις να ειστε καλα και να εχουμε υγεια ολοι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...