Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 19 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

      ο 8ο σ ποτέ ξεκινάει; ναι μιλησα με τη μαια γιατί ήταν λίγο περίεργα τα πονάκια με έπιανε κοιλιά μέση ταυτόχρονα για 20 δευτέρα μπυ περνούσε και μετά από κανα 5 λεπτό με έπιανε πάλι 

Πληροφορίες για εξωσωματικη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες! Είμαι νεα στο φόρουμ και ελπίζω να ειναι το σωστό topic για την ερώτηση μου.. Σε λίγες μέρες θα κανω σαλπιγγογραφία και επειδή εχω χασει την μια μου σαλπιγγα αν τα αποτελέσματα της εξέτασης δεν ειναι καλα προχωράμε αυτοματα σε εξωσωματική. Θα μπορούσατε ισως να μου δώσετε μερικές βασικες πληροφορίες για το ποια ειναι η διαδικασία της εξωσωματικής? Πχ πόσο καιρό κραταει η αγωγή, ποια φάρμακα ειναι και πως χορηγούνται, ποια ειναι τα στάδια και ενα μεσο κοστος?? Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα εύχομαι να μην τη χρειαστείς.

Μέσο κόστος ιδιωτικά είναι 3000 ευρώ για απλή εξωσωματική χωρίς τα φάρμακα.

Δικαιουσε δωρεάν φάρμακα από τον ΕΟΠΥΥ εάν περάσεις επιτροπη( συνολικά 4 προσπάθειες) 

Στα δημόσια νοσοκομεία είναι δωρεάν οι εξωσωματικες

Η διαδικασία ποικίλει ανάλογα με το τι θα σου ζητήσει ο γιατρός σαν πρωτόκολλο( διαδικασία)

Χοντρικά είναι δύο πρωτόκολλα το ένα ( μακρύ) ξεκινά 21 μέρα κύκλου.το άλλο( βραχύ) τη δεύτερη.Αναλογα με το πρωτόκολλο ξεκινάς κ τα φάρμακα..στο μακρύ κάνεις καταστολή( ενέσεις κάποιες μέρες ως τη δεύτερη του επόμενου κύκλου) κ μετά άλλες ενέσεις για διέγερση( παραγωγή ωαρίων) .Στο ωαχυ ξεκινάς ενέσεις κατευθείαν διέγερσης για κάποιες μέρες..Ακολουθεί η ωοληψια με μέθη .Δεν πονάει δεν παίρνεις χαμπάρι σε 20 λεπτά στα έχουν πάρει τα ωάρια κ μετά περιμένεις κάποιες μέρες για την εμβριομεταφορα.Τη μέρα ωοληψιας δίνει κ ο σύζυγός σπέρμα.

Από την αρχή των πρωτοκόλλων κανείς κ υπερήχους όπου μετράνε ωάρια ενδομήτριο κτλ.αρα χοντρικά ...από κύκλο σε κύκλο είναι ο χρονος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

είναι πρώτη φορά εξωσωματικής και αποφάσισα να κάνω στα Ιωάννινα στον κ. Ζηκόπουλο.

Θα μου προτείνατε καλύτερα ιδιωτικό,ποια είναι η γνώμη σας;

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...