Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Angot είπε:

      μα έτσι κ αλλιώς θα σ κάνουν ανά κάποιες μέρες ! εγώ μόνο e2 lh και προγεστερονη εκανα  με την fsh δεν ασχολήθηκε ποτέ ο γιατρός ! κ δεν ξέρω κ τι κάνει να σ πω την αλήθεια 

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      πρίν από 1 λεπτό , Σποράκι είπε:

      Να τις κάνεις δεύτερη μέρα του κυκλου αν στις ζητήσει ο γιατρός. Αλλιώς η γνώμη μου είναι μην ασχοληθείς, αγχωνόμαστε μόνες μας και δεν κάνει καλό!!!

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ


Recommended Posts

Νίκο καλησπερα, είναι πολύ δύσκολο ο,τι περνάτε κ ο κάθε άνθρωπος όπως κ το κάθε ζευγάρι το βιώνει διαφορετικά.

Ήρθες κ μας μίλησες πιο πολύ απ' ότι κατάλαβα για να μας ενημερώσεις ώστε σε παρόμοια κατάσταση να γνωρίζουμε πως ο ενδοκρινολόγος είναι ο άμεσα θεράπων ιατρός για τα ορμονολογικα κ ο ουρολόγος για το σπέρμα,σωστά? Κ σε ευχαριστούμε για αυτό γιατί εγώ κατάλαβα όλη σου τη καλή πρόθεση.

Από εκεί κ ύστερα γράφεις σε ένα φόρουμ όπου:

1. Οι περισσότερες είμαστε γυναίκες κ καλώς ή κακώς όλοι ξέρουμε πώς βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετικές γωνίες απ' ότι εσείς οι άντρες σε πολλά θέματα χωρίς αυτό να ορίζει έναν από τους δύο μας λάθος. Έτσι είμαστε απλά κ πρέπει να αποδεχόμαστε κ να ακούμε κ την θέση του αλλου κ οι 2.

2. Πολλές εδώ έχουν βιώσει το στρες κ τον πόνο καταστάσεων εξωσωματικής ή γενικά της διαδικασιας απόκτησης παιδιού με τον πιο δυσκολο δρόμο (από τον φυσιολογικό) και είναι πολύ πιο ευαίσθητες πάνω στο θέμα αυτο οπότε λογικο να αποφέρει κ κάποιες απαντήσεις με περισσότερη συναισθηματική φόρτιση όπως άλλωστε ήταν κ ο δικος σου αφηγηματικός λόγος κατά τη διάρκεια περιγραφής οσων έζησες..

3. Το κοινό αν πρόσεξες σε όλες τις απαντήσεις που πήρες είναι το να είστε ενωμένοι κ πως μόνο όταν ένα ζευγάρι έχει αληθινά κ βαθυα συναισθήματα ανταπεξέρχεται σε οποιαδήποτε δυσκολία. Αυτό κ μόνο δείχνει πόσο ανάγκη έχουμε κ εμείς τους άντρες μας ,πόσο τους λατρεύουμε κ στη τελικη αν δε νιώθαμε έτσι δε θα αρχίζαμε καν τη διαδικασία απόκτησης του παιδιού μας μαζί τους.

Αυτά στα λέω γτ βλέπω πως απαντάς με άμυνα χωρίς να χρειάζεται. Είχες μια καλή πρόθεση γράφοντας εδώ όμως μέσα σε αυτό το κείμενο σου υπήρχαν λεπτομέρειες που χτύπησαν λίγο περίεργα σε κάποιες γυναίκες για τους λόγους που προανέφερα κ θέλοντας εκείνες να προστατέψουν αυτό που έχεις με τη γυναίκα σου σε συμβούλεψαν αναλόγως την άποψη της η κάθε μία..

Όταν λέμε το οτιδήποτε καλό ,κακό,αδιάφορο γνωρίζοντας πως θα το διαβάσουν πολλά άτομα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε όλες τις απαντήσεις κ τις γνώμες ,να τις φιλτράρουμε κ αναλόγως να τις αποβάλλουμε ή να τις κρατήσουμε. Ίσως καμιά φορά οι "ξένοι" ακόμη κ από μια μας φράση πιάνουν κάτι που ούτε εμείς δεν έχουμε σκεφτεί πως κάνουμε ή νιώθουμε..αυτό γτ τα βλέπουν απ' έξω κ αποστασιοποιημένα.

Άκου κάθε απάντηση κ κρατά οποία θες ή κ καμία,αλλά μη νευριζεις..κ μόνο που μπαίνουμε στη διαδικασία να σου απαντάμε σημαίνει πως δίνουμε από τον χρόνο μας για να βοηθήσουμε..όπως έκανες κ εσύ για εμάς!!

Φιλικά..

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Καντι είπε:

Νίκο μου ξεκίνησες την περιγραφή σου λέγοντας μας οτι άφησες καποια έγκυο, άρα δηλώνεις εξ αρχης οτι εσυ μπορείς. Και απο το δεύτερο μήνυμα υποθέτω οτι μιλάς για 14 χρόνια πριν, οποτε ειναι όλοι τον άτοπη η πρώτη δήλωση, που το σπερμα μπορει να καταποντιστεί μεσα σε δυο χρόνια ή και να φτιάξει αντίστοιχα.

 Στον γιατρο η γυναίκα σου είδε τον επιστήμονα και όχι τον αρκουδιάρη που είδες εσυ. Και προφανώς ηθελε να κρατήσει για τον εαυτό της το θετικο της υπόθεσης οτι της ειπε οτι εχει ωορρηξία. Το ίδιο εκανες κι εσυ αλλωστε κράτησες τα θετικά λόγια που σου ειπε ο ουρολόγος.

αυτο συνεβη οταν εγω ημουν 18.Οχι διαφωνω μαζι σου δε θελω γιατρο να δινει ελπιδες θελω γιατρο να διορθωνει καταστασεις κ οχι ευχολογια.Θελω πραγματικη λυση.Γιατι αμα την ταιζουν υποσχεσεις δε θα βγει σε καλο.Να βρεθει λυση κ να φυγουμε απο την δυσκολια.Δοξα το θεο με καταλαβε κ μου ζητησε συγνωμη.Δε ξερω ποσοι θα κρατουσαν την ψυχραιμια τους ειχα βλεπεις το δικαιωμα νομικα να του κανω μεχρι και μηνυση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νικος85 είπε:

αυτο συνεβη οταν εγω ημουν 18.Οχι διαφωνω μαζι σου δε θελω γιατρο να δινει ελπιδες θελω γιατρο να διορθωνει καταστασεις κ οχι ευχολογια.Θελω πραγματικη λυση.Γιατι αμα την ταιζουν υποσχεσεις δε θα βγει σε καλο.Να βρεθει λυση κ να φυγουμε απο την δυσκολια.Δοξα το θεο με καταλαβε κ μου ζητησε συγνωμη.Δε ξερω ποσοι θα κρατουσαν την ψυχραιμια τους ειχα βλεπεις το δικαιωμα νομικα να του κανω μεχρι και μηνυση.

Δεν χρειάζεται να φτάνουμε στα άκρα όπως δεν το έκανες άλλωστε..ίσως όντως ηθελε να σας εξαπατήσει ίσως όμως κ όντως αυτή να είναι η άποψη του..ως επί το πλείστον οι γιατροί(όπως κ όλοι οι επιστήμονες κάθε κλάδου διαφωνούμε μεταξύ μας σε πολλά θέματα κ προτείνουμε άλλες θεραπείες κτλ)ποτέ δε θα μάθουμε την αλήθεια του..

Σημασία έχει πλέον πως βαδιζεται ξανά σε κοινό δρόμο με τη γυναίκα σου κ εύχομαι να βρείτε τον-τους γιατρούς που θα σας καλύψουν κ θα σας βοηθήσουν σύντομα να έχετε το παιδάκι σας στην αγκαλιά σας.

Να είστε καλά κ ο Θεός μαζί σας.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Νίκο καλησπερα, είναι πολύ δύσκολο ο,τι περνάτε κ ο κάθε άνθρωπος όπως κ το κάθε ζευγάρι το βιώνει διαφορετικά.

Ήρθες κ μας μίλησες πιο πολύ απ' ότι κατάλαβα για να μας ενημερώσεις ώστε σε παρόμοια κατάσταση να γνωρίζουμε πως ο ενδοκρινολόγος είναι ο άμεσα θεράπων ιατρός για τα ορμονολογικα κ ο ουρολόγος για το σπέρμα,σωστά? Κ σε ευχαριστούμε για αυτό γιατί εγώ κατάλαβα όλη σου τη καλή πρόθεση.

Από εκεί κ ύστερα γράφεις σε ένα φόρουμ όπου:

1. Οι περισσότερες είμαστε γυναίκες κ καλώς ή κακώς όλοι ξέρουμε πώς βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετικές γωνίες απ' ότι εσείς οι άντρες σε πολλά θέματα χωρίς αυτό να ορίζει έναν από τους δύο μας λάθος. Έτσι είμαστε απλά κ πρέπει να αποδεχόμαστε κ να ακούμε κ την θέση του αλλου κ οι 2.

2. Πολλές εδώ έχουν βιώσει το στρες κ τον πόνο καταστάσεων εξωσωματικής ή γενικά της διαδικασιας απόκτησης παιδιού με τον πιο δυσκολο δρόμο (από τον φυσιολογικό) και είναι πολύ πιο ευαίσθητες πάνω στο θέμα αυτο οπότε λογικο να αποφέρει κ κάποιες απαντήσεις με περισσότερη συναισθηματική φόρτιση όπως άλλωστε ήταν κ ο δικος σου αφηγηματικός λόγος κατά τη διάρκεια περιγραφής οσων έζησες..

3. Το κοινό αν πρόσεξες σε όλες τις απαντήσεις που πήρες είναι το να είστε ενωμένοι κ πως μόνο όταν ένα ζευγάρι έχει αληθινά κ βαθυα συναισθήματα ανταπεξέρχεται σε οποιαδήποτε δυσκολία. Αυτό κ μόνο δείχνει πόσο ανάγκη έχουμε κ εμείς τους άντρες μας ,πόσο τους λατρεύουμε κ στη τελικη αν δε νιώθαμε έτσι δε θα αρχίζαμε καν τη διαδικασία απόκτησης του παιδιού μας μαζί τους.

Αυτά στα λέω γτ βλέπω πως απαντάς με άμυνα χωρίς να χρειάζεται. Είχες μια καλή πρόθεση γράφοντας εδώ όμως μέσα σε αυτό το κείμενο σου υπήρχαν λεπτομέρειες που χτύπησαν λίγο περίεργα σε κάποιες γυναίκες για τους λόγους που προανέφερα κ θέλοντας εκείνες να προστατέψουν αυτό που έχεις με τη γυναίκα σου σε συμβούλεψαν αναλόγως την άποψη της η κάθε μία..

Όταν λέμε το οτιδήποτε καλό ,κακό,αδιάφορο γνωρίζοντας πως θα το διαβάσουν πολλά άτομα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε όλες τις απαντήσεις κ τις γνώμες ,να τις φιλτράρουμε κ αναλόγως να τις αποβάλλουμε ή να τις κρατήσουμε. Ίσως καμιά φορά οι "ξένοι" ακόμη κ από μια μας φράση πιάνουν κάτι που ούτε εμείς δεν έχουμε σκεφτεί πως κάνουμε ή νιώθουμε..αυτό γτ τα βλέπουν απ' έξω κ αποστασιοποιημένα.

Άκου κάθε απάντηση κ κρατά οποία θες ή κ καμία,αλλά μη νευριζεις..κ μόνο που μπαίνουμε στη διαδικασία να σου απαντάμε σημαίνει πως δίνουμε από τον χρόνο μας για να βοηθήσουμε..όπως έκανες κ εσύ για εμάς!!

Φιλικά..

Μονο που μπηκες στη διαδικασια να μου απαντησει με αυτον τον τοσο ομορφο τροπο κερδισες τον σεβασμο μου.Ευχαριστω απο καρδιας.Το μονο που θελω ειναι να την προστατεψω και να μην αφησω κανεναν να την εκμεταλευθει.Γιατι το να φορτωνεις φαρμακα μια γυναικα και να τις λες οτι δεν εχεις κατι φταιει ο αντρας σου δεν ειναι το σωστο.Μπορει να μιλησα νευριασμενα στο γιατρο αλλα αλλοι θα του χαν σπασει τα μουτρα.Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Νικος85 είπε:

αυτο συνεβη οταν εγω ημουν 18.Οχι διαφωνω μαζι σου δε θελω γιατρο να δινει ελπιδες θελω γιατρο να διορθωνει καταστασεις κ οχι ευχολογια.Θελω πραγματικη λυση.Γιατι αμα την ταιζουν υποσχεσεις δε θα βγει σε καλο.Να βρεθει λυση κ να φυγουμε απο την δυσκολια.Δοξα το θεο με καταλαβε κ μου ζητησε συγνωμη.Δε ξερω ποσοι θα κρατουσαν την ψυχραιμια τους ειχα βλεπεις το δικαιωμα νομικα να του κανω μεχρι και μηνυση.

Ειμαστε σε πολυ διαφορετικά μήκη κύματος και δεν θα μπορούσαμε να συνεννοηθούμε ακομα και σε κοινή παρέα να βρισκόμασταν. Αν εσεις οι δυο ειστε καλα και εχετε βρει κανάλια επικοινωνίας ειναι πραγματικά πολυ καλο για εσας που εχετε ταιριάξει. Καλη συνεχεια ευχομαι με σωστές επιλογές για το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νικος85 είπε:

Μονο που μπηκες στη διαδικασια να μου απαντησει με αυτον τον τοσο ομορφο τροπο κερδισες τον σεβασμο μου.Ευχαριστω απο καρδιας.Το μονο που θελω ειναι να την προστατεψω και να μην αφησω κανεναν να την εκμεταλευθει.Γιατι το να φορτωνεις φαρμακα μια γυναικα και να τις λες οτι δεν εχεις κατι φταιει ο αντρας σου δεν ειναι το σωστο.Μπορει να μιλησα νευριασμενα στο γιατρο αλλα αλλοι θα του χαν σπασει τα μουτρα.Δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.

κ εγώ σεβαστηκα εξ αρχής τη πρόθεση σου να μας ενημερώσεις..

Το καταλαβαίνω.. είναι πολύ δύσκολο ψυχολογικά να παίρνεις την απόφαση να κάνεις οικογένεια με τον άνθρωπο που αγαπάς κ από εκεί που το περίμενες ως την πιο όμορφη στιγμή σας να γίνεται ο Γολγοθάς σας..όλα όμως για κάποιο λόγο γίνονται ακόμη κ όταν δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε..

Δες το θετικά(ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ, χαμογελά!!) ως μια ευκαιρία να έρθεις ακόμη πιο κοντά με τη γυναίκα σου κ μόλις το περάσετε κ κρατάτε στα χέρια σας το μωρό σας θα κοιτάτε ο ένας τον άλλον κ θα λέτε "μαζί το παλέψαμε κ μαζί το πετύχαμε!!" 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νικο μου,

διαβασα την ιστορια σου και καταρχην θελω να σου πω οτι σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να καταφερετε με τη γυναικα σου  να κανετε το παιδακι σας! Να θυμασαι οτι ειμαστε στο 2020, η επιστημη εχει κανει προοδους και αν ξερετε το προβλημα ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεθει και η λυση!

Θα ηθελα να σου μιλησω λιγο για το κομματι με το σπερμοδιαγραμμα γιατι καταλαβαινω οτι ενιωσες πολυ ασχημα. Καταρχην Νικο μου να ξερεις οτι οταν ενα ζευγαρι ξεκινα να ψαχνει το θεμα γονιμοτητα, ξεκιναμε απο τον ανδρα για ενα και μονο λογο. Επειδη σωματικαο  η εξεταση ειναι πιο απλη. Εμας τα οργανα μας ειναι εσωτερικα και οι εξετασεις ειναι πιο επιπονες. Αυτο δε σημαινει καθολου οτι θεωρει ο γιατρος οτι κατι παει στραβα με σενα, απλα ξεκιναμε απο κει! Επισης να σου πω οτι απειροι αντρες, μαζι και ο δικος μου εχουν κανει την εξεταση. Ξερω ειναι αβολο, ακομψο, αμηχανο αλλα δεν χρειαζεται καμια ντροπη! Εμας τελικα ειχε θεμα ο αντρας μου (ολιγοασθενοσπερμια) και ενιωθε πολυ ασχημα μετα και ξερω πώς ειναι το συναισθημα! Αλλα στο λεω σαν γυναικα, δεν με ενοιαξε λεπτο! Ειμαστε μαζι και ηταν το προβλημα ΜΑΣ!Σημερα που σου γραφω ειμαι 4 μηνων εγκυος με εξωσωματικη και ολα τα εχουμε αφησει πισω μας!

Ευχομαι να βρειτε εναν καλο γιατρο ωστε να εντοπισετε ακριβως που ειναι το προβλημα ΣΑΣ (αν υπαρχει φυσικα). Να ξερεις οτι ολα λυνονται Νικο μου, με πιστη και επιμονη. Αν ο γιατρος της γυναικας σου δεν ΣΑΣ ταιριαζει, να ψαξετε μαζι για την καλυτερη λυση! Πρεπει μαζι να συμφωνησετε στο γιατρο! Ευχομαι να βρειτε τους καταλληλους να σας καθοδηγησουν και ειμαι σιγουρη θα μας πεις συντομα τα ευχαριστα! Ο Θεος μαζι σας και να πανε ολα υπεροχα! Να εχεις πιστη και να μην φοβασαι! ΑΝ το σωμα μας δε λειτουργει σωστα, ειτε το δικο μας ειτε του/της συντροφου μας δεν φταιει κανεις! Τα νευρα που νιωθεις ειναι και μορφη πενθους. Πενθος στην ιδεα οτι ενα τοσο απλο θεμα οσο η εγκυμοσυνη για εσας δεν ειναι ακομη ευκολο. Εκει ημασταν κι εμεις! Παρτε το χρονο σας και ολα θα πανε καλα! Γιατροι απειροι και καποιος θα σας ταιριαξει!

  • Μου αρέσει 5

oz5Vp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2020 at 11:26 PM, Νικος85 said:

Καλησπερα σε ολους και ολες οσες προσπαθουν να γινουν γονεις.Σε αλλους ερχεται η χαρα σε αλλους οχι.Γραφω οτι γραφω για να δείτε οσοι ξεκινατε ποσο σημαντικη ειναι η γνωση αλλα και η ενημερωση επι του θεματος.Μερικα χρονια πριν και χωρις να το ξερει η συντροφος μου ειχα μια σχεση και μια εγκυμοσυνη η οποια τερματιστηκε.Ετσι και αλλιως δεν ειχα γνωρισει την τωρινη μου συντροφο με την οποια θελω να δημιουργησω μια ευτυχισμενη οικογενεια αλλα και δε μ αρεσει να μιλαω για το παρελθον.Ας παμε λοιπον επι του παροντος και μετα απο 1 ετος προσπαθειων ξεκινησαμε να ψαχνομαστε.Ξεκιναμε με τις εξετασεις τις δικες της η σαλπιγγογραφια καθαροτατη αλλα βρεθηκε συνδρομμο πολυκυστικων οωθηκων.Ο γυναικολογος της που τυγχανει να ειναι και εξωσωματικος της εδωσε ενα γκλουκοφαζ κ της ειπε να περιμενουμε και ζητησε σπερμοδιαγραμμα.Εκει αρχισαν ολα.Δεν της ειπα οχι απλα προσπαθουσα να συμβιβαστω με την ιδεα να κλειστω σ ενα δωματιο και να κανω οτι κανω κ να με περιμενουν.Τοτε αρχισε και ο ψυχολογικος πολεμος οτι εκεινη ειναι πλεον καλα γιατι ο κυκλος πηγε 35 μερες κ της ειπε οτι κανει πλεον οωρηξια(γιατι δεν εκανε) και γω ειμαι  υποτος εθνικης τραγωδιας!Με τα πολλα μετα απο ενα μηνα πηγα (γιατι μενουμε μακρια απ ολα κ δε μπορω να το κανω σπιτι) μαλιστα με τη ψυχολογια κ το αγχος καταρακωμενο(γιατι δεν ηξερα καν κ μου περναγε απο το μυαλο μην ηταν το αλλο παιδι της πρωην αλλουνου μιας και με απατουσε)αλλα περισσοτερο με την ιδεα του δωματιου.Τελιωνει αυτο βγαινει το αποτελεσμα κ παμε στο γυναικολογο.Το κοιταει,μουρμουρισε κατι ...Μαλιστα λεει εχουμε θεματακια.-Τι θεματακια ρωτω...Ε μου λεει δεν ειναι καλο το σπερμα θα σε στειλω σε καλο ουρολογο να σου πει πως θα προχωρησουμε.Ρακος εγω,τα ματια της συντοφου μου γυαλισανε.Σπιτι χαμος,που την πιεσα να παμε να κοιταχτουμε κ οτι ειναι καλα κ εχει φτιαξει τα δικα της και εγω εχω το προβλημα. Ρωταω το κολλητο μου μου λεει παρε τα αποτελεσματα σου κ πηγαινε σε ΔΙΚΟ σου ουρολογο.Κλεινω ραντεβου σ εναν που βρηκα,του παω την αναλυση σπερματος και αρχιζει και τον ποιανουν τα νευρα του.Ποιος σου ειπε οτι δεν ειναι καλο το σπερμα σου?-ο γυναικολογος της ...-και απο που κ ως που ειναι ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ αυτος?#-38 εκατομυρια αψογη κινητικοτιτα λιγες ανωμαλιες κατα τ αλλα γονιμοτατο κ φυσιολογικοτατο.Παω με ψυχολογια ανεβασμενη και κανω κ δευτερο σε αλλο εργαστηριο.Και στα δυο βεβαιωθηκα οτι μετρανε με μικροσκοπιο.Βγηκε καλο κ αυτο λιγο πιο πανω απο το αλλο.Συζηταω με τον κολλητο παλι κ μιλω με την γυναικα του Βιολογος στο επαγγελμα.Της εξηγω τι περναω κ μου λεει 1)ο κυκλος της συντροφου σου ουτε σταθερος ειναι(33-37)μερες,ουτε οωρηξια κανει γιατι δεν την ειδε με υπερηχο μετα (μονο πριν) και οτι το συνδρομο ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ κ πρεπει να παει σε ενδοκρινολογο.Εν τω μεταξυ ο χαμος στο σπιτι εξακολουθει χωρις ομως να μιλαω αλλα να κανω υπομονη κ να περιμενω το επομενο ραντεβου.Μεχρι και τον οργασμο μου προσποιουμουνα διοτι δεν μπορουσα ψυχολογικα.Παμε στο γιατρο της που ειναι κ μεγαλο ονομα μαλιστα,Ξεκιναει τα αρκουδιλικια του τι εκανα με τον ουρολογο του κλπ

-Πηγες στον ταδε που σου ειπα?

-οχι

-Πηγα σε δικο μου και πριν μιλησεις  σε προλαβαινω κ σου λεω οτι ειμαι απολυτος σε φυσιολογικα πλαισια κ μαλιστα καλυτερα απο αλλους.

Του βγαζω απο το τσαντακι μου και τα 2 χαρτια εξετασεων κ του λεω Πηγα σε ουρολογο μου ειπε οτι ειμαι απολυτως καλα και δεν συζηταω αλλο μαζι σου.Να κοιταξεις να φτιαξεις τη γυναικα μου.

-Μια χαρα ειναι.

-Παλι οχι 

-γιατι?

-Γιατι 1)δεν εχει σταθερο κυκλο,2)δεν εχει φυσιολογικο κυκλο και αμφιβαλλω αν κανει οωρηξια.Ο φυσιολογικος κυκλος ειναι 28 συν-πλην μια ημερα.

-Και που τα ξερεις εσυ αυτα?

-Μου τα ειπε βιολογος 

Σηκωνομαι φευγω η γυναικα τα εχασε κ νομιζει οτι τη ρεζιλεψα.Παω κατω της λεω τελειωνε κ ελα οποτε θες.

Παμε σπιτι κ της λεω ακου να δεις εγω δεν ειμαι σαν εσενα να ψαχνω ενοχους,αλλα σ αυτο το γιατρο δε ξαναπας.Αν θες να μαστε μαζι.Αν λοιπον θες να μαστε μαζι θα παμε σε ενδοκρινολογο να σου ξαναγραψει ολες τις εξετασεις γιατι δεν εμπιστευομαι οτι εκανε ο αλλος κ ας πηγαινες απο κοριτσι.Θα παμε να λυσουμε το θεμα σου γιατι δεν ειναι μονο θεμα σου αλλα και δικο μου.Δικο μας.Περιμενουμε τωρα που ανοιξανε τα ιατρεια παλι σε κανονικους ρυθμους κ ψαχνουμε να βρουμε εναν καλο ενδοκρινολογο πριν βρουμε γυναικολογο.Αυτα φιλοι και φιλες τα εγραψα για να προσεξετε τι σας λεει ο καθενας,και να μην αλληλοκατηγοριεστε κ χωριζετε τζαμπα.ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΥΡΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ.ΟΙ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΘΕΜΑ.μΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΟΥΤΕ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΑΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

Φίλε Νίκο! Καλημέρα!εδώ γυναίκα που προσπαθεί με το σύζυγό της επί 4 χρόνια να μείνει έγκυος. Κάναμε εξετάσεις στο χρόνο επάνω ταυτόχρονα εγώ σαλπιγγογραφια ορμονικές ο σύζυγος σπερμοδιαγραμμα...τα πάντα μια χαρά όπως μας είπε ο γυναικολόγος...εγώ γενικά είμαι ένας άνθρωπος καχυποπτος κ επειδή ο γυναικολόγος Μ ειδικεύεται στην υπογονιμότητα (κ επειδή όσο ξέρω να διαβάζω κάποιες εξετάσεις είχα απορίες για το σπερμοδιαγραμμα που ο σύζυγός δε ρώτησε στο γυναικολγο) πήρα τις εξετάσεις κ τις πήγα σε δυο ακόμα γυναικολόγους(εκ των οποίων ένας ούτε καν μαιευτήρας πλέον) κ οι δυο Μ είπαν ότι οι δικές μ είναι άψογες του συζύγου ήταν μέτριο το σπερμοδιαγραμμα αλλά παιδί κάνεις (κ προφανώς για αυτό και ο γυναικολόγος δεν σχολίασε κ είπε όλα καλά) κ ο ένας εκ των δύο μας παρέπεμψε σε ουρολόγο για διερεύνηση ύπαρξης κιρσοκήλης. Έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις όλα καλά του εδοσε κάποιες βιταμίνες για 3 μήνες κ δυνάμωσε το σπέρμα...ωστόσο ήμασταν ένα υπογονιμο ζευγάρι χωρίς αιτία. ψυχολογικό κόστος για μένα τη γυναίκα μεγάλο που δε μπορούσε να αντιληφθεί η να καταλάβει ο σύζυγος με αποτέλεσμα να με κρίνει...πόσο υπερβολική η μη είμαι- ουδέποτε κατηγόρησε ο ένας τον άλλον για την υπογονιμότητα κ πριν τις εξετάσεις κ κατά τη διαρκεια-ωστοσο υπήρχε μια συνεχής κριτική γτ στεναχωριέμαι γτ το παίρνω τόσο βαριά γτ αγχώνομαι σιγά δεν έγινε κ κατι και πόσο υπερβολικά αντιδράω...καμία ουσιαστική στήριξη επί χρονια!η ένεση κατηγορία προς εμένα; Εγώ φταίω που δε μένω έγκυος γτ αγχώνομαι κ τι παίρνω τόσο βαριά!αναλογισου το έξτρα ψυχολογικό Μ βάρος....

Στα 2μιση-3 χρόνια ζητάω εγώ η ίδια από το γυναικολόγο να προχωρήσουμε σε υποβοηθούμενη γτ δεν αντέχω άλλο το ψυχολογικό κόστος...Μ λέει δε θα πάμε για εξωσωματική αλλά πρώτα σπερματεγχυσεις 2-4 και αν δεν το βλέπουμε αφού έχουμε καλό σπέρμα. Η πρώτη διακόπηκε λόγω πολλών ωαρίων κ στη δεύτερη κατά τη τοποθέτηση του σπέρματος είδε ένα πολύποδα στο τράχηλο. Μ είπε αν δεν πετύχει να μπεις για ύστεροσκοπηση να το αφαιρέσουμε γτ ενοχλεί...έτσι κ έγινε...ο γιατρός λόγω της υπογονιμότητας μπήκε με τη κάμερα να δει κ την μήτρα! Και ουπς να ένα μικρό και λεπτό διάφραγμα που δεν είχε φανεί στη σαλπιγγογραφια!!!!!! Όλοι χαιροντουσαν που βρέθηκε τί έφταιγε κ δεν εμένα έγκυος εκτός από μένα! Όλοι χαμογελούσαν κ εγώ δακρυζα μέσα στο νοσοκομείο...ο λόγος η αδικία που με έπνιγε γτ δεν έφταιγε κανένα άγχος κ καμία υπερβολή Μ τόσα χρόνια έφταιγε κάτι που για κακή μας τύχη δεν είχε φανεί...όλα αυτά τα χρόνια αδικίας μεταφράστηκαν σε δευτερόλεπτα σε δάκρυα θυμου....ήμουν θυμωμένη τόσο πολύ που δεν είχα καμία όρεξη να ξαναπροσπαθησω για παιδί! Ήθελα να ηρεμήσω να Μ φύγει όλο αυτο,όλα αυτά τα χρονια....

Όλα αυτά στα λέω γτ καταλαβαίνω πως νιώθεις όμως αναλογισου πως μπορεί να  έχει νιώσει κ εκείνη σε φάσεις που εσύ λόγω της φύσης του ανδρός δε μπορούσε να καταλάβεις ακριβώς τι περνάει και να την εκρινες κ τώρα απλά να έβγαλε μια αντίδραση(θεωρητικά μπορεί κ να μην έχει συμβεί κάτι τέτοιο δε σε κατηγορώ)... Σε σκέψεις  απλά σε βαζω!

ΥΓ1. Το σύνδρομο των πολυκυστικων δε σημαίνει ότι δεν κάνει ωορηξια! Από φίλες Μ ξέρω μπορεί να κάνει μπορεί κ όχι! Φίλες Μ με εντελώς άστατο κύκλο μείνανε έγκυες σε ξύλο 45 ημερών(κρίνοντας μέσες άκρες από την ηλικία του εμβρυου αργότερα)

ΥΓ2 έμεινα τυχαία έγκυος 4 μήνες μετά το χειρουργείο μα παλινδρομησε στις 12 εβδομάδες και όσο πόνο κ αν ένιωσα νιώθω και θα νιώθω παραδέχομαι ανοιχτά ότι αυτή η δισβασταχτη απώλεια κ για τους δύο μας εφερε κοντά και μας γεφύρωσε το χάσμα που είχε δημιουργηθεί το προηγούμενο διάστημα με τη βοήθεια ψυχολόγου που πήγαμε ως ζευγάρι για να διαχειριστούμε την απώλεια αυτη...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλησπέρα

Εδώ η κακιστρω του φόρουμ που δεν έχει μάθει να χρυσωνει το χάπι και να χαϊδεύει αφτιά.

Αρχικά να σου πω ότι από σπέρμα έχω άγνοια.

Αυτό όμως που γνωρίζω πολύ καλά μετ' από 4 κύκλους εξωσωματικής συνολικά 6 χαμένα μωρά από παλλινδρομες κυήσεις  και μια κόρη να κοιμάται μέσα είναι πως επιβεβαιώνεις τον πρώτο μου γιατρό όταν δεν έβρισκε τι έχουμε( ούτε οι επόμενοι βρήκαν) είστε τυχεροί μας είπε μέσα στην ατυχία σας γιατί δεν ξέρετε ποιος φταίει.Στην αρχή μου ακούστηκε χαζό .Όταν όμως μας εξήγησε πως υπαρχουν κατηγορίες ζευγαριών 

1.αυτοι που έχουν ή δεν έχουν κι οι δυο κάτι και τρέχουν από κοινού2 αυτοί που έχει ο ένας και κατηγορεί ανοιχτά τον άλλον ή το κάνει συστηματικά υπόγειακαι 3 αυτοί που έχει ο ένας δεν τον κατηγορεί ο άλλος αλλά κατηγορεί ο ίδιος τον εαυτό του και νιώθει μειονεκτικα ένιωσα όντως " τυχερή". Θα ήταν εύκολο να σου κουνήσω το δάχτυλο ότι οι συμπεριφορές σας είναι παιδιαστικες και λυκείου ή να σου πω τα τετριμμένα ότι πρέπει να είστε μαΙ κτλ Έχω δει πολλά ζευγάρια να λειτουργούν ακόμα χειρότερα από αυτό που μου περιγράφεις .Ζευγάρια που έτρεχε η σύζυγος και χιλοτρυπιοταν γιατί ο πασάς αρνούνταν να δεχτεί ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι.Ακομα κι όταν τα κατάφεραν απορώ πως εμπιστεύεται για πατέρα μια γυναίκα έναν άντρα που της έδειξε έμπρακτα ότι δεν την αγαπά.Γιατι δεν την αγαπά.Στο δια ταύτα τώρα. Θα μπεις στο τοπικό εξωσωματικης εδώ και θα μάθεις από τα κορίτσια( ναι δυστυχώς κοπέλες είμαστε οι περισσότερες) που μπορείς να κάνεις ένα αναλυτικό σπςρμοδιαγραμμα όχι το απλό όμοιο με αυτό που θα σου ζητήσουν έτσι κι αλλιώς παντου @Καντι βοηθά ρε εσύ που το ξέρεις αυτό το κομμάτι.Θα καθίσεις όμορφα με τη γυναίκα σου και θα της πεις το κομμάτι που αφορά εσενα.Οτι δηλαδή έχεις δικαίωμα να επιλέξεις δικό σου ανδρολογο ουρολόγο όπως εκείνη γυναικολόγο.Απο τα αποτελέσματα θα ζητήσεις μια έκθεση από το γιατρό σου για το αν το σπέρμα σου γονιμοποιεί κτλ Η θα πας μαζί με τη γυναίκα σου.

Ζήτησε της να μπει στην ομάδα μας.Πες της ότι το άκουσες το είδες σε ένα άρθρο( κυκλοφορούσε πρόσφατα ένα που αναφερόταν στα φόρουμ εξωσωματικής) πες της να μας γράψει ανώνυμα.Πιστεψε με εάν γράψει ότι ο γιατρός της της είπε για σύνδρομο πολυκυστικων όλες θα γράψουν από κάτω για ενδοκρινολόγο ( εγώ έχω εικόνα πολυκυστικων όχι σύνδρομο και πάλι έχω ενδοκρινολόγο) .Στο κομμάτι εμπιστοσύνης γιατρού νομίζω πως δεν την αδικώ.αν δεν πάθεις συνήθως δεν αλλάζει.Και στην τελική μπορεί ότι λέει να ισχύει στο δικό της κομμάτι ή στο δικό σου να θεωρεί ότι υπάρχει βελτίωση

Τέλος δικό σου ξςδικο σου εκείνο το μωρό στο παρελθόν δε λέει κάτι.Ξςρεις πόσα ζευγάρια κάναν παιδί και μετά δεν μπορούσαν δεύτερο; Το σπέρμα αλλάζει...οπότε αυτό άφησε το πίσω και ειδικά τώρα μην το χρησιμοποιήσεις ως επιχείρημα διότι μόνο κακό θα κάνει.

Τέλος όντως η απόκτηση παιδιού είναι κάτι βαθύτερο από ένας αγώνας ποιος είναι τι και ποιος έκανε το...είναι κοινός βασικά.Εγω εδώ δε βλέπω κοινή μάχη.Πριν από όλα λοιπόν μήπως να αναζητουσατς βοήθεια από κάποιον ειδικό σε θέματα ψυχολογίας; Εάν χτύπα ξύλο μπείτε σε διαδικασία εξωσωματικης έτσι ,θα διαλυθειτε ως ζευγάρι.Συγγνωμη που στα λέω έτσι αλλά όσες είμαστε εδώ καιρό τα έχουμε δει κι αυτά.

Προσωπικά βλέπω ότι τα θέματα σας είναι αντιμετωπίσημα και προφανώς θέλετε κι οι δυο μωρό.Οποτε πάρτε το λίγο αλλιώς ..λίγο από την αρχή..κρίμα είναι

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καταλαβαίνω απόλυτα το θέμα γυναικολόγων και γενικά γιατρων,θα πρέπει όντως να ψάχνεις αρκετά και να πάρεις κι άλλες γνώμες! εγώ άλλα θέματα βλέπω στο ζευγάρι..κι όχι αυτό μιας πιθανής υπογονιμότητας..εγώ βλέπω θέμα στο κομμάτι σχέσης, εμπιστοσύνης, διαλλακτικότητας, συντροφικότητας βασικά κομμάτια δηλαδή για να δημιουργηθεί μια οικογένεια. Είναι όμως κομμάτια που χτίζονται.. οπότε ξεκινήστε να ενδυναμωνετε και αυτά και θα έρθει και το μωρό σας!και όταν μπαίνεις σε ένα φόρουμ να πεις μια άποψη θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να ακούσεις και απόψεις που δεν σου αρέσουν και δεν συμφωνείς!αλλιώς μην μπαίνεις καν...μιλά στον καθρέφτη σου!δεν το λέω επιθετικα,πολλές φορές από θυμό (έχεις αρκετό και φαίνεται από τον τρόπο γραφής) τυφλωνομαστε κ δεν είμαστε δεκτικοί σε διαφορετικές απόψεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...