Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Εγκυμοσυνη - Κυστική ινωση


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Διαβάζω καιρό τα σχόλια εδώ... ώσπου ήρθα η ώρα να γράψω και εγώ. Είμαστε φορείς κυστικης ινωσης και εγώ και ο άντρας μου! Το μάθαμε Αφού χρειάστηκε να κάνουμε διακοπή στην πρώτη εγκυμοσυνη. Έχετε παρόμοια εμπειρία? Μας προτείνουν εξωσωματική αλλά και κανονική σύλληψη ανάλογα το γιατρό... τι είναι καλύτερο και λιγότερο επώδυνο?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα .σας προτεινουν εξωσωματική ωστε να ελεχθει το εμβρυο με προεμφυτευτικο και αν ειναι ολα καλα να προχωρησετε σε εμβρυομεταφορα.μη το φοβασαι τοσες κοπελες εχουμε κανει για ξεχωριστο λογο η καθεμια..και επισης αν και οι 2 εχουν στιγμα το ιδιο ισχυει..με τη κανονική συλληψη δε γνωριζω αν μπορειτε να το ξερετε σιγουρα απο πολυ νωρις ,απλα θα ξαναχρειαστει να διακοπει η συλληψη αν τυχον φερει το γονιδιο..αλλα μπορει και να ειναι ολα καλα θεμα τυχης ειναι θεωρω

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ζετα333 είπε:

Καλημέρα σας,

Διαβάζω καιρό τα σχόλια εδώ... ώσπου ήρθα η ώρα να γράψω και εγώ. Είμαστε φορείς κυστικης ινωσης και εγώ και ο άντρας μου! Το μάθαμε Αφού χρειάστηκε να κάνουμε διακοπή στην πρώτη εγκυμοσυνη. Έχετε παρόμοια εμπειρία? Μας προτείνουν εξωσωματική αλλά και κανονική σύλληψη ανάλογα το γιατρό... τι είναι καλύτερο και λιγότερο επώδυνο?...

Αν έχετε τα χρηματα σίγουρα με εξωσωματική γιατι το κόστος ειναι μονο οικονομικό.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι τι αντέχεις. Το οικονομικό κόστος μιας εξωσωματικής. Φυσική συλληψη κ πιθανή διακοπή. Δ ειμαι κ σίγουρη για τα ποσοστά πιθανότητας να νοσεί το έμβρυο, οππτε είναι μια απόφαση που πρέπει να πάρετε σαν ζευγάρι, μετα απο συζήτηση με γιατρο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Η πιθανότητα να νοσεί το έμβρυο σε κάθε εγκυμοσύνη είναι 25%. Ξεκινάς λοιπόν κάθε φυσική σύλληψη με πιθανότητα 75% να είναι υγιές το μωράκι. Η απόφαση όπως είπαν και παραπάνω είναι καθαρά θέμα προσωπικό. Σκέφτεσαι αν από τη μία θα μπορούσες να αντέξεις μια ακόμη διακοπή κύησης. Από την άλλη η εξωσωματική είναι μια δύσκολη σχετικά διαδικασία και μαζί με τον προεμφυτευτικό το Χρηματικό κόστος είναι πολύ μεγάλο. Αν όμως επιτύχεις εγκυμοσύνη με αυτό τον τρόπο η πιθανότητα το μωράκι να είναι υγιές είναι σχεδόν 100%. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα είναι ασύγκριτο....έχοντας ζήσει απώλειες θα πήγαινα 100% με εξωσωματική και προεμφυτευτικο έλεγχο ώστε να έχω σίγουρα υγιή εμβρια και για αδερφάκια στο μέλλον.Δεν θα μπορούσα να το αντέξω το τζόκερ.Εχοβτας μάλιστα ήδη μια απώλεια .Θα σας πρότεινα σε αυτό το θέμα να μην εμπιστευτείτε τι λένε οι γυναικολόγοι αλλά οι γενετιστές.Η διευθύντρια στο χωραιμειο μπορεί να σας κατατοπίσει.επισης νομίζω πως αυτόν τον έλεγχο σε προεμφυτευτικο τον κάνει και το χωραιμειο( δημόσια δωρεάν κάνει μόνο το πανεπιστημιακό Ιωαννίνων ). 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Για μένα είναι ασύγκριτο....έχοντας ζήσει απώλειες θα πήγαινα 100% με εξωσωματική και προεμφυτευτικο έλεγχο ώστε να έχω σίγουρα υγιή εμβρια και για αδερφάκια στο μέλλον.Δεν θα μπορούσα να το αντέξω το τζόκερ.Εχοβτας μάλιστα ήδη μια απώλεια .Θα σας πρότεινα σε αυτό το θέμα να μην εμπιστευτείτε τι λένε οι γυναικολόγοι αλλά οι γενετιστές.Η διευθύντρια στο χωραιμειο μπορεί να σας κατατοπίσει.επισης νομίζω πως αυτόν τον έλεγχο σε προεμφυτευτικο τον κάνει και το χωραιμειο( δημόσια δωρεάν κάνει μόνο το πανεπιστημιακό Ιωαννίνων ). 

Όντως το Χωρέμειο κάνει προεμφυτευτικό μονογονιδιακών νοσημάτων και η ομάδα που το αναλαμβάνει είναι εξαιρετική! Συνήθως όμως το κέντρο που κάνει τη διαδικασία της εξωσωματικής καθορίζει που θα σταλούν οι βιοψίες των εμβρύων για έλεγχο ανάλογα με ποιους συνεργάζεται εκτός εάν το ζευγάρι ζητήσει κάτι διαφορετικό. Οι ιατροί πραγματικά σπάνια γνωρίζουν τα θέματα γενετικής σε βάθος γι αυτό όντως οι γενετιστές είναι οι κατάλληλοι για ενημέρωση. Παρόλα αυτά και πάλι κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να σε οδηγήσει σε μια τόσο σημαντική απόφαση. Παραθέτεις τις πιθανότητες και τα δεδομένα και το ζευγάρι αποφασίζει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giova2015 είπε:

Όντως το Χωρέμειο κάνει προεμφυτευτικό μονογονιδιακών νοσημάτων και η ομάδα που το αναλαμβάνει είναι εξαιρετική! Συνήθως όμως το κέντρο που κάνει τη διαδικασία της εξωσωματικής καθορίζει που θα σταλούν οι βιοψίες των εμβρύων για έλεγχο ανάλογα με ποιους συνεργάζεται εκτός εάν το ζευγάρι ζητήσει κάτι διαφορετικό. Οι ιατροί πραγματικά σπάνια γνωρίζουν τα θέματα γενετικής σε βάθος γι αυτό όντως οι γενετιστές είναι οι κατάλληλοι για ενημέρωση. Παρόλα αυτά και πάλι κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει να σε οδηγήσει σε μια τόσο σημαντική απόφαση. Παραθέτεις τις πιθανότητες και τα δεδομένα και το ζευγάρι αποφασίζει.

Το κέντρο προτείνει αυτόν που συνεργάζεται άλλα είναι καθαρά δικαίωμα σου να επιλεξεις που θα στείλεις το υλικό.Εννοειται οτι το ζευγαρι αποφασίζει τι θα κάνει απλά η κουβέντα των πιθανοτήτων είναι λάθος να γίνεται από γυναικολόγους.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, island1 είπε:

Το κέντρο προτείνει αυτόν που συνεργάζεται άλλα είναι καθαρά δικαίωμα σου να επιλεξεις που θα στείλεις το υλικό.Εννοειται οτι το ζευγαρι αποφασίζει τι θα κάνει απλά η κουβέντα των πιθανοτήτων είναι λάθος να γίνεται από γυναικολόγους.

Αυτά ακριβώς έγραψα. Όπως και να το κάνουμε το κέντρο και ο γιατρός σε κατευθύνουν εκεί που θέλουν. Πρέπει το ζευγάρι να έχει ισχυρή άποψη για να τα στείλει αλλού.

Σε ότι αφορά τη γενετική συμβουλευτική   αυτή πρέπει να παρέχεται μόνο από εξειδικευμένους γενετιστές, ιατρούς ή μη. Στην ιατροκρατούμενη Ελλάδα όμως αυτά είναι λεπτομέρειες.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giova2015 είπε:

Αυτά ακριβώς έγραψα. Όπως και να το κάνουμε το κέντρο και ο γιατρός σε κατευθύνουν εκεί που θέλουν. Πρέπει το ζευγάρι να έχει ισχυρή άποψη για να τα στείλει αλλού.

Σε ότι αφορά τη γενετική συμβουλευτική   αυτή πρέπει να παρέχεται μόνο από εξειδικευμένους γενετιστές, ιατρούς ή μη. Στην ιατροκρατούμενη Ελλάδα όμως αυτά είναι λεπτομέρειες.....

Εμένα πάντως κι από τα δύο κέντρα μου είχαν δώσει το δικαίωμα επιλογής..ουδέποτε με έσπρωξαν κάπου για να χρειαστεί να έχω ισχυρή άποψη..αυτό λέω .Δεν σε κατευθύνουν όλα τα κέντρα...σου λένε με ποιον συνεργάζονται .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...