Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Aria konsta said:

Κοριτσάκι μου τα λεω γτ εχω καει τοσο στην πρώτη εγκυμοσυνη που φυσάω και το γιαούρτι... !

Παρασκευή ειχα υπέρηχο Δευτερα γεννούσα 21 εβδομασων στη β επιπέδου.. αν με είχε ελέγξει δε θα είχα φτάσει σε αυτό το σημείο.. ιδια γιατρος σε μια άλλη κοπέλα εκανε το ιδιο μονο που η κοπέλα δεν ήταν τόσο τυχερή και έχασε το μωράκι της στο σπίτι.  

Δεν ήξερα.. αλλα τωρα ξερω και το απαιτώ εινσι μέρος της εξέτασης εξ άλλου. 

Στη β το ελέγχουν αλλα και στον προγραμματισμενο σου υπέρηχο.  

Τι εννοείς 21 εβδομάδων γεννούσες; Κάτι δεν κατάλαβα;;


rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε κορίτσια δηλαδή όλες αυτές οι κοπέλες που έχασαν τα μωράκια τους στον πέμπτο- έκτο μήνα κλπ δεν είχαν ελεγχθεί από τους γιατρούς στην Α και Β επιπέδου (για τον τράχηλο μιλάω);; Ή είχαν ελεγχθεί και κάτι πήγε στραβά αργότερα;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kassandras είπε:

Τι εννοείς 21 εβδομάδων γεννούσες; Κάτι δεν κατάλαβα;;

Ειχα μπει σε διαδικασία τοκετού... κανονικά.. ειχα πονους το μωρο ειχε κατέβει η περίδεση που εκανα τοτε ήταν ένα θαύμα. 50-50 πιθανότητες. 

Και οοοοολο αυτο απο βλακεια γιατρού. 

Just now, Evoulini24 είπε:

Ρε κορίτσια δηλαδή όλες αυτές οι κοπέλες που έχασαν τα μωράκια τους στον πέμπτο- έκτο μήνα κλπ δεν είχαν ελεγχθεί από τους γιατρούς στην Α και Β επιπέδου (για τον τράχηλο μιλάω);; Ή είχαν ελεγχθεί και κάτι πήγε στραβά αργότερα;;

Δε μπορω να σου πω για άλλες αγαπη .

Εγω παρατριχα θα εχανα το μωρο μου επειδή απο την 8η εβδομάδα δεν με ξανα είδε απο κατω . 

Αν εκείνη την ημέρα δεν ειχα την β επιπέδου 7.30 το πρωι θα το ειχα χάσει το μωρο μου .και φυσικά γι αυτο και τρεμω τωρα .

Θέλετε να φτιάξουμε το πινακάκι μας ;; αν ναι πρεπει να συγκεντρωσουμε απο ολες ΠΗΤ και φύλο μωρου . 

Δεν ξερω πως γίνεται αν ξέρει κάποια.. το έχω δει σε πολλες ομαδες και ειναι πολύ ωραίο. 

  • Μου αρέσει 3

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@Popaki2011 κορίτσι μου πραγματικά κλείσε την τηλεόραση και μην βλέπεις καθόλου ειδήσεις έχει καταστρέψει πολύ κόσμο δεν λέω ότι δεν κορονοιος αλλά λέω πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...βλεπω πολύ κόσμο που έχει καταστραφεί ψυχολογικα λογο κορονοιου χωρις καν να κολλήσει...ιώσεις κάθε χρόνο υπάρχουν αν είναι δυνατόν και πολύ βαριές έχω περάσει κατά το παρελθόν εγώ που δεν αρρωσταίνω ποτέ και πίστεψε με 1-2 μήνες δεν μπορούσα να κάνω βήμα χάλια κουράγια και αντοχές ...για αυτό σου λέω μην τρελαίνεσαι και τρελαίνεις και τους γύρω σου...κανεις κακό στον εαυτό σου και στο μωράκι ενώ δεν έχεις τίποτα παθολογικό...άλλωστε δεν εχω ακούσει κανέναν χωρίς κάποιο πρόβλημα υγείας να έπαθε κάτι...Θες να σου πω εμένα τι με τρελαίνει κ τι με αγχώνει? Πόλεμος-πείνα-καρκίνος-παιδάκια που υποφέρουν εξαιτίας των παραπάνω...ο κορονοιος δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο όταν συμβαίνουν τόσα άλλα πολύ χειρότερα γύρω μας!!Σου εύχομαι περαστικά!!Λίγη προσοχή και όλα καλά θα πάνε:)

Συμφωνώ ΑΠΌΛΥΤΑ!

Just now, Aria konsta είπε:

Ειχα μπει σε διαδικασία τοκετού... κανονικά.. ειχα πονους το μωρο ειχε κατέβει η περίδεση που εκανα τοτε ήταν ένα θαύμα. 50-50 πιθανότητες. 

Και οοοοολο αυτο απο βλακεια γιατρού. 

Δε μπορω να σου πω για άλλες αγαπη .

Εγω παρατριχα θα εχανα το μωρο μου επειδή απο την 8η εβδομάδα δεν με ξανα είδε απο κατω . 

Αν εκείνη την ημέρα δεν ειχα την β επιπέδου 7.30 το πρωι θα το ειχα χάσει το μωρο μου .και φυσικά γι αυτο και τρεμω τωρα .

Θέλετε να φτιάξουμε το πινακάκι μας ;; αν ναι πρεπει να συγκεντρωσουμε απο ολες ΠΗΤ και φύλο μωρου . 

Δεν ξερω πως γίνεται αν ξέρει κάποια.. το έχω δει σε πολλες ομαδες και ειναι πολύ ωραίο. 

Πες μου για την περίδεση..

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pepi88 είπε:

Συμφωνώ ΑΠΌΛΥΤΑ!

Πες μου για την περίδεση..

Σαν διαδικασία δεν ειναι κατι το πρόβλημα είναι να γίνει σχετικά νωρίτερα όμως για να υπάρχει" χώρος " εγω ειχα μπει δε διαδικασία τοκετού το μωρο ηταν χαμηλα ,έμεινα 12 ωρες σχεδόν κατακόρυφα με το κρεβάτι ώστε πριν το χειρουργείο να ανεβει το μωρο οσο γίνεται. 

Με μέθη μπενεις .

Μετα στο σπίτι θελει ποοοοολυ προσοχή κυρίως για μικρόβια. 

Και εννοείται ξαπλα .. εγω έκανα κ ενέσεις. 

Αλλα εγω ημουν και έκτακτη περίπτωση σίγουρα στο να πας προγραμματισμένη ειναι πολυ διαφορετικό.  

  • Λυπημένη/-ος 3

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Aria konsta τι να πω κοπέλα μου. Πραγματικά ήσουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία σου!! Δυστυχώς πρέπει να έχουμε το νου μας. Είναι λίγοι οι γιατροί που σε προσέχουν όπως πρέπει.. Εγώ μένω επαρχία και δεν έχω επιλογές αλλιώς θα ψαχνόμουν καλύτερα.. Έχω στραβώσει με κάποιες αστοχίες του. Φαντάσου πήγα κι έκανα μόνη μου εξετάσεις μετά τον προγεννητικό έλεγχο και είχε πάει ο αιματοκριτης 29,και όταν το πήρα τηλ μου λέει τι σιδηρο σου χω δώσει.. Φυσικά δεν μου χε δώσει καν και το χε ξεχάσει, όπως ότι είχα και το στιγμα:angry:. Δεν θα μιλήσω για τη στάση του στα αποτελέσματα της αυχενικής.. Όχι μόνο δεν με καθυσηχασε αλλά με τρόμαξε κιόλας χωρίς λόγο.. Και άλλα διάφορα.. Τώρα για β επιπεδου έκλεισα αλλου και όχι στον εμβρυολογο που συνεργάζεται.. Και αύριο που έχω εξετάσεις μου είπε γενική αίματος μόνο.. Εγώ φυσικά θα κάνω και άλλες από μόνη μου όπως ούρων, σάκχαρο, tsh, βιταμίνη d... Συγνώμη αν φαίνομαι υπερβολική αλλά όσον αφορά το μωρό θέλω να είμαι σίγουρη κι εκτός αυτού ένα σκασμό λεφτά θα πάρει πρέπει κάποια πράγματα να γίνονται όπως πρέπει κι όχι να τ αφήνουμε στην τύχη..

Το πινακάκι τέλειο το χω δει και σε άλλες ομάδες.. Ποια θα το αναλάβει όμως;;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kassandras είπε:

@Aria konsta κατάλαβα :o ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Στα αποτελέσματα της αυχενικης γράφει το μήκος τραχήλου;

Τι είναι αυτό το πινακακι βρε κορίτσια;;

Εμενα γράφει στα αποτελέσματα αυχενικής. Το πινακάκι θα έχει ποτέ έχει η καθεμία Πητ που γεννάει, το φύλο. Δες και μανούλες Ιανουαρίου νομίζω εκεί το είδα. Θα τα έχει όλα συγκέντρωμενα. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Rina-Katerina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου.. Πηγα και πήρα τις τελευταίες εξετάσεις αίματος μου, 33 ο αιματοκρίτης και 15. 0 η βιταμίνη D.. Με έχει ξεζουμισει το έμβρυο, που και να μην έπαιρνα συμπληρώματα!! 

Στο πρωτο μου παιδι ξεκινησα την εγκυμοσύνη με αιματοκριτη 38 κ οταν εφτασα στη γεννα ειχε πεσει στο 24!

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 said:

Εμενα γράφει στα αποτελέσματα αυχενικής. Το πινακάκι θα έχει ποτέ έχει η καθεμία Πητ που γεννάει, το φύλο. Δες και μανούλες Ιανουαρίου νομίζω εκεί το είδα. Θα τα έχει όλα συγκέντρωμενα. 

Α ναι το βρήκα κι εγώ. Αλλά δεν ξέρω πως γίνεται! Αν ξέρει καποια και μπορεί ας το κάνει ;-)


rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, valentina23 είπε:

@Aria konsta τι να πω κοπέλα μου. Πραγματικά ήσουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία σου!! Δυστυχώς πρέπει να έχουμε το νου μας. Είναι λίγοι οι γιατροί που σε προσέχουν όπως πρέπει.. Εγώ μένω επαρχία και δεν έχω επιλογές αλλιώς θα ψαχνόμουν καλύτερα.. Έχω στραβώσει με κάποιες αστοχίες του. Φαντάσου πήγα κι έκανα μόνη μου εξετάσεις μετά τον προγεννητικό έλεγχο και είχε πάει ο αιματοκριτης 29,και όταν το πήρα τηλ μου λέει τι σιδηρο σου χω δώσει.. Φυσικά δεν μου χε δώσει καν και το χε ξεχάσει, όπως ότι είχα και το στιγμα:angry:. Δεν θα μιλήσω για τη στάση του στα αποτελέσματα της αυχενικής.. Όχι μόνο δεν με καθυσηχασε αλλά με τρόμαξε κιόλας χωρίς λόγο.. Και άλλα διάφορα.. Τώρα για β επιπεδου έκλεισα αλλου και όχι στον εμβρυολογο που συνεργάζεται.. Και αύριο που έχω εξετάσεις μου είπε γενική αίματος μόνο.. Εγώ φυσικά θα κάνω και άλλες από μόνη μου όπως ούρων, σάκχαρο, tsh, βιταμίνη d... Συγνώμη αν φαίνομαι υπερβολική αλλά όσον αφορά το μωρό θέλω να είμαι σίγουρη κι εκτός αυτού ένα σκασμό λεφτά θα πάρει πρέπει κάποια πράγματα να γίνονται όπως πρέπει κι όχι να τ αφήνουμε στην τύχη..

Το πινακάκι τέλειο το χω δει και σε άλλες ομάδες.. Ποια θα το αναλάβει όμως;;; 

Και πολυ καλα θα κανεις, κανονικά έπρεπε να απαιτήσεις να στις γράψει όλες. Θέλει συχνες αιματολογικες εξετάσεις και εξετασεις ούρων ώστε να ξέρουμε εάν όλα είναι καλά και να πάρουμε τα μετρα μας σε περίπτωση που έχει πέσει μια τιμή...!

Εγω δεν εχω καταλάβει τι είναι το πινακάκι, πρέπει και γω να τσεκάρω στην άλλη ομάδα.. Εδω ούτε αυτό από το Lilypie δεν εχω βαλει ακομη, lol.. 

Just now, Kassandras είπε:

@Aria konsta κατάλαβα :o ευτυχώς όλα πήγαν καλά! Στα αποτελέσματα της αυχενικης γράφει το μήκος τραχήλου;

Τι είναι αυτό το πινακακι βρε κορίτσια;;

Nαι στα αποτελέσματα της αυχενικής τα γράφει, στην πρώτη σελίδα! 

Just now, Mareva είπε:

Στο πρωτο μου παιδι ξεκινησα την εγκυμοσύνη με αιματοκριτη 38 κ οταν εφτασα στη γεννα ειχε πεσει στο 24!

Πω πω μάλιστα.. Δεν ήξερα ότι μπορεί να πέσει τόσο.. Γτ αγχωθηκα /με αγχωσε η μητέρα μου, από χθες όλο τηλέφωνα είναι να τρωω σωστά κλπ


LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Aria konsta τι να πω κοπέλα μου. Πραγματικά ήσουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία σου!! Δυστυχώς πρέπει να έχουμε το νου μας. Είναι λίγοι οι γιατροί που σε προσέχουν όπως πρέπει.. Εγώ μένω επαρχία και δεν έχω επιλογές αλλιώς θα ψαχνόμουν καλύτερα.. Έχω στραβώσει με κάποιες αστοχίες του. Φαντάσου πήγα κι έκανα μόνη μου εξετάσεις μετά τον προγεννητικό έλεγχο και είχε πάει ο αιματοκριτης 29,και όταν το πήρα τηλ μου λέει τι σιδηρο σου χω δώσει.. Φυσικά δεν μου χε δώσει καν και το χε ξεχάσει, όπως ότι είχα και το στιγμα:angry:. Δεν θα μιλήσω για τη στάση του στα αποτελέσματα της αυχενικής.. Όχι μόνο δεν με καθυσηχασε αλλά με τρόμαξε κιόλας χωρίς λόγο.. Και άλλα διάφορα.. Τώρα για β επιπεδου έκλεισα αλλου και όχι στον εμβρυολογο που συνεργάζεται.. Και αύριο που έχω εξετάσεις μου είπε γενική αίματος μόνο.. Εγώ φυσικά θα κάνω και άλλες από μόνη μου όπως ούρων, σάκχαρο, tsh, βιταμίνη d... Συγνώμη αν φαίνομαι υπερβολική αλλά όσον αφορά το μωρό θέλω να είμαι σίγουρη κι εκτός αυτού ένα σκασμό λεφτά θα πάρει πρέπει κάποια πράγματα να γίνονται όπως πρέπει κι όχι να τ αφήνουμε στην τύχη..

Το πινακάκι τέλειο το χω δει και σε άλλες ομάδες.. Ποια θα το αναλάβει όμως;;; 

@valentina23συγγνώμη ιδιώτης είναι? Θα γεννήσεις με αυτόν? Επίσης εγώ ξεκίνησα σίδερο αμέσως μετά την αυχενικη...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Στο πρωτο μου παιδι ξεκινησα την εγκυμοσύνη με αιματοκριτη 38 κ οταν εφτασα στη γεννα ειχε πεσει στο 24!

Είχες το στιγμα; μετά σου ανέβηκε κανονικά ε; Σου έβαλαν αίμα;; 

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23συγγνώμη ιδιώτης είναι? Θα γεννήσεις με αυτόν? Επίσης εγώ ξεκίνησα σίδερο αμέσως μετά την αυχενικη...

Ναι κορίτσι ιδιώτης.... Ναι με αυτόν.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Είχες το στιγμα; μετά σου ανέβηκε κανονικά ε; Σου έβαλαν αίμα;; 

Ναι κορίτσι ιδιώτης.... Ναι με αυτόν.. ;)

@valentina23 εάν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη άλλαξε τον όσο είναι νωρίς.. Σου γράφει κάθε μήνα εξετάσεις αίματος? Εμένα μου είπαν κάθε μήνα απαραίτητα αίμα κ ούρων...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Aria konsta τι να πω κοπέλα μου. Πραγματικά ήσουν πολύ τυχερή μέσα στην ατυχία σου!! Δυστυχώς πρέπει να έχουμε το νου μας. Είναι λίγοι οι γιατροί που σε προσέχουν όπως πρέπει.. Εγώ μένω επαρχία και δεν έχω επιλογές αλλιώς θα ψαχνόμουν καλύτερα.. Έχω στραβώσει με κάποιες αστοχίες του. Φαντάσου πήγα κι έκανα μόνη μου εξετάσεις μετά τον προγεννητικό έλεγχο και είχε πάει ο αιματοκριτης 29,και όταν το πήρα τηλ μου λέει τι σιδηρο σου χω δώσει.. Φυσικά δεν μου χε δώσει καν και το χε ξεχάσει, όπως ότι είχα και το στιγμα:angry:. Δεν θα μιλήσω για τη στάση του στα αποτελέσματα της αυχενικής.. Όχι μόνο δεν με καθυσηχασε αλλά με τρόμαξε κιόλας χωρίς λόγο.. Και άλλα διάφορα.. Τώρα για β επιπεδου έκλεισα αλλου και όχι στον εμβρυολογο που συνεργάζεται.. Και αύριο που έχω εξετάσεις μου είπε γενική αίματος μόνο.. Εγώ φυσικά θα κάνω και άλλες από μόνη μου όπως ούρων, σάκχαρο, tsh, βιταμίνη d... Συγνώμη αν φαίνομαι υπερβολική αλλά όσον αφορά το μωρό θέλω να είμαι σίγουρη κι εκτός αυτού ένα σκασμό λεφτά θα πάρει πρέπει κάποια πράγματα να γίνονται όπως πρέπει κι όχι να τ αφήνουμε στην τύχη..

Το πινακάκι τέλειο το χω δει και σε άλλες ομάδες.. Ποια θα το αναλάβει όμως;;; 

Δεν εισαι υπερβολική.. και να σου πω και κάτι;; ναι πρεπει στην κατάστασή μας να γίνουμε υπερβολικές.. ! 

Απο υπολογιστή μπορει να το προσπαθήσω για το πινακάκι.  

Εχω νιωσει και εγω οτι καπου ξεχνάει και με φοβίζει αυτο να σου πω την αλήθεια..

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...