Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Marlina είπε:

      Σ' ευχαριστώ!

      Μου είπε ότι οποιαδήποτε ώρα μπορούν να σπάσουν τα νερά. Δυστυχώς μου ειπε Δεν μπορεί να το προβλέψει κανένας.. Παρεμπιπτόντως εγώ πριν μια εβδομάδα κατάλαβα ότι δεν δικαιούμαι το επίδομα αδείας κύησης και λοχειας λόγω του ότι δεν εχω 200 ενσιμα τα τελευταία 2 έτη οπότε δεν θα μου εγκρίνει η Δυπα την 9μηνη άδεια!!!! Τραγικό 

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

Αρνητικά τεστ και καθυστέρηση


Recommended Posts

Καλησπέρα.  Θα ήθελα  βοήθεια αν υπάρχει  κάποια κοπέλα σε παρόμοια  κατάσταση.  Έχω ένα παιδάκι 16 μηνών το οποίο θηλάζω ακόμα.  Κ έχουμε ξεκινήσει  προσπάθεια  για δεύτερο.  Έχω σταθερό  κύκλο μετά την εγκυμοσύνη  28 ημερών  αλλά καθυστερημένη  ωορηξια,  το ξέρω γιατί την παρακολουθώ  με τεστ  ωορηξιας.  Αυτό τον μήνα λοιπόν  με τελευταία  περίοδο 17 /6 είχα θετικό τεστ ωορηξιας  στις 7/7. Δηλαδή την 21 μέρα του κύκλου. Οπότε αν έγινε σύλληψη  θα έγινε τότε περίπου.  Έχω ακόμα καθυστέρηση  τώρα είμαι στην 32 μέρα του κύκλου.  Και έκανα τεστ εγκυμοσύνης  χθες κ σήμερα  το πρωί κ βγήκαν  αρνητικά.  Υπάρχει περίπτωση  να είναι ακόμη νωρίς και να ειναι ψευδώς αρνητικά;  είναι τα κανονικά  τεστ κ όχι αυτά της πρώιμη ανίχνευσης.  Θα πάω για χοριακη την Δευτέρα  αλλά με έχει πιάσει άγχος.  Καμία παρόμοια  εμπειρία ;; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα.  Θα ήθελα  βοήθεια αν υπάρχει  κάποια κοπέλα σε παρόμοια  κατάσταση.  Έχω ένα παιδάκι 16 μηνών το οποίο θηλάζω ακόμα.  Κ έχουμε ξεκινήσει  προσπάθεια  για δεύτερο.  Έχω σταθερό  κύκλο μετά την εγκυμοσύνη  28 ημερών  αλλά καθυστερημένη  ωορηξια,  το ξέρω γιατί την παρακολουθώ  με τεστ  ωορηξιας.  Αυτό τον μήνα λοιπόν  με τελευταία  περίοδο 17 /6 είχα θετικό τεστ ωορηξιας  στις 7/7. Δηλαδή την 21 μέρα του κύκλου. Οπότε αν έγινε σύλληψη  θα έγινε τότε περίπου.  Έχω ακόμα καθυστέρηση  τώρα είμαι στην 32 μέρα του κύκλου.  Και έκανα τεστ εγκυμοσύνης  χθες κ σήμερα  το πρωί κ βγήκαν  αρνητικά.  Υπάρχει περίπτωση  να είναι ακόμη νωρίς και να ειναι ψευδώς αρνητικά;  είναι τα κανονικά  τεστ κ όχι αυτά της πρώιμη ανίχνευσης.  Θα πάω για χοριακη την Δευτέρα  αλλά με έχει πιάσει άγχος.  Καμία παρόμοια  εμπειρία ;; 

Αν το θετικό ήταν 7/7 21η μέρα άρα η ωορρηξία πάνω κάτω 8/7 22η μέρα φυσιολογικά περιμένεις να αδιαθετήσεις τουλάχιστον 12 13 μέρες μετά άρα πάμε στις στις 34 μέρες κύκλο το λιγότερο. Οπότε και δεν έχεις ακόμα καθυστέρηση. Μετά τις 20-22 Ιούλη να περιμένεις αν δεν έχεις μείνει έγκυος.

Αν επιβεβαιωμένα κάθε κύκλος σου είναι 28 ημέρες και επιβεβαιωμένα η ωορρηξία σου είναι μετά την 18η/19η ημέρα και παραπάνω τότε έχει θέμα η δεύτερη φάση του κύκλου σου και δεν μπορεί να εμφυτευτεί έμβρυο, δεν προλαβαίνει. 

Επειδή το δεύτερο σενάριο είναι σπάνιο και για επιβεβαίωση χρειάζονται αρκετοί μήνες με παρακολούθηση υπερηχογραφική της ωορρηξίας και ορμονολογικές αν όντως χρησιμοποιείς σωστά τα τεστ και όντως συμβαίνει κάθε μήνα τόσο αργά η ωορρηξία σου σε 28αρη κύκλο ενημερώνεις τον γιατρό σου για να σε κατατοπίσει στο τι μέλλει γενέσθαι. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Αν το θετικό ήταν 7/7 21η μέρα άρα η ωορρηξία πάνω κάτω 8/7 22η μέρα φυσιολογικά περιμένεις να αδιαθετήσεις τουλάχιστον 12 13 μέρες μετά άρα πάμε στις στις 34 μέρες κύκλο το λιγότερο. Οπότε και δεν έχεις ακόμα καθυστέρηση. Μετά τις 20-22 Ιούλη να περιμένεις αν δεν έχεις μείνει έγκυος.

Αν επιβεβαιωμένα κάθε κύκλος σου είναι 28 ημέρες και επιβεβαιωμένα η ωορρηξία σου είναι μετά την 18η/19η ημέρα και παραπάνω τότε έχει θέμα η δεύτερη φάση του κύκλου σου και δεν μπορεί να εμφυτευτεί έμβρυο, δεν προλαβαίνει. 

Επειδή το δεύτερο σενάριο είναι σπάνιο και για επιβεβαίωση χρειάζονται αρκετοί μήνες με παρακολούθηση υπερηχογραφική της ωορρηξίας και ορμονολογικές αν όντως χρησιμοποιείς σωστά τα τεστ και όντως συμβαίνει κάθε μήνα τόσο αργά η ωορρηξία σου σε 28αρη κύκλο ενημερώνεις τον γιατρό σου για να σε κατατοπίσει στο τι μέλλει γενέσθαι. 

Η αλήθεια  είναι πως πρώτη φορά άργησε τόσο η ωορηξια  συνήθως  συμβαίνει 17η με 19η  μέρα του κύκλου.  Αλλά κ σε έναν 28 ημερών  κύκλο δεν σημαίνει ότι η ωορηξια  θα είναι απαραίτητα 14η μέρα.  Μπορεί να είναι  κ πιο μετά.  Και στην πρώτη εγκυμοσύνη  μου με ίδιο κύκλο  η σύλληψη  έγινε  την 20 μέρα του  κύκλου.  


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Η αλήθεια  είναι πως πρώτη φορά άργησε τόσο η ωορηξια  συνήθως  συμβαίνει 17η με 19η  μέρα του κύκλου.  Αλλά κ σε έναν 28 ημερών  κύκλο δεν σημαίνει ότι η ωορηξια  θα είναι απαραίτητα 14η μέρα.  Μπορεί να είναι  κ πιο μετά.  Και στην πρώτη εγκυμοσύνη  μου με ίδιο κύκλο  η σύλληψη  έγινε  την 20 μέρα του  κύκλου.  

Δεν μίλησα καν για 14η μέρα. Είπα ότι αν από την επιβεβαιωμένη ωορρηξία μέχρι την αδιαθεσία δεν μεσολαβούν τουλάχιστον 9 με 10 μέρες μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στην εμφύτευση. Εν πάση περιπτώσει μπορείς να ρωτήσεις και τον γιατρό σου πότε να μετράς 'καθυστέρηση' μετά την ωορρηξία σου για να μην αγχώνεσαι είμαι δεν είμαι. Για την ιστορία, αν έκανες ωορρηξία 8 Ιούλη τα τεστ τα έκανες νωρίς. Ειδικά τα κανονικά συνήθως 11 με 12 μέρες μετά πιάνουν την ορμόνη. Σε δύο μέρες μπορείς να επαναλάβεις η και να κάνεις χοριακή. Το αποτέλεσμα θα είναι 99% σωστό. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex1989 είπε:

Η αλήθεια  είναι πως πρώτη φορά άργησε τόσο η ωορηξια  συνήθως  συμβαίνει 17η με 19η  μέρα του κύκλου.  Αλλά κ σε έναν 28 ημερών  κύκλο δεν σημαίνει ότι η ωορηξια  θα είναι απαραίτητα 14η μέρα.  Μπορεί να είναι  κ πιο μετά.  Και στην πρώτη εγκυμοσύνη  μου με ίδιο κύκλο  η σύλληψη  έγινε  την 20 μέρα του  κύκλου.  

Η αλήθεια είναι πως όντως η ωορρηξία δεν είναι απαραίτητο να γίνεται τη 14η μέρα του κύκλου...Όμως μετά την ωορρηξία είναι "απαραιτητο" να μεσολαβήσει ένα διάστημα 13-14 ημερών για την περίοδο...οπότε ίσως να είναι νωρίς ακόμα για να δείξει το τεστ....ίσως να πρέπει να περιμένεις λίγο κοριτσάκι μου μέχρι τις 20-22..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

Αν το θετικό ήταν 7/7 21η μέρα άρα η ωορρηξία πάνω κάτω 8/7 22η μέρα φυσιολογικά περιμένεις να αδιαθετήσεις τουλάχιστον 12 13 μέρες μετά άρα πάμε στις στις 34 μέρες κύκλο το λιγότερο. Οπότε και δεν έχεις ακόμα καθυστέρηση. Μετά τις 20-22 Ιούλη να περιμένεις αν δεν έχεις μείνει έγκυος.

Αν επιβεβαιωμένα κάθε κύκλος σου είναι 28 ημέρες και επιβεβαιωμένα η ωορρηξία σου είναι μετά την 18η/19η ημέρα και παραπάνω τότε έχει θέμα η δεύτερη φάση του κύκλου σου και δεν μπορεί να εμφυτευτεί έμβρυο, δεν προλαβαίνει. 

Επειδή το δεύτερο σενάριο είναι σπάνιο και για επιβεβαίωση χρειάζονται αρκετοί μήνες με παρακολούθηση υπερηχογραφική της ωορρηξίας και ορμονολογικές αν όντως χρησιμοποιείς σωστά τα τεστ και όντως συμβαίνει κάθε μήνα τόσο αργά η ωορρηξία σου σε 28αρη κύκλο ενημερώνεις τον γιατρό σου για να σε κατατοπίσει στο τι μέλλει γενέσθαι. 

είμαστε στην ίδια φάση με κάποιες διαφορές.εγω προσπαθώ για 4ο, το προσπαθώ οκ είχαμε 3 ελεύθερες επαφές κατά προσέγγιση σε γόνιμες μέρες...και εγώ θηλάζω ακόμα, η μικρή κοντεύει 15 μηνών...εμένα ο κύκλος τώρα μεγάλωσε παρά πολύ.. Ίσως επειδή θηλάζω ακόμα δεν ξέρω...εγώ είχα κάποιες ενδείξεις για ωορρηξία την 33η με 34η μέρα του κύκλου, όπως υγρά και πόνο μετά από 3 μέρες είδα 1 κουκίδα αίμα ροζ ..υγρά καθόλου και ξανά είδα ροζ 1 κουκίδα την Δευτέρα κ εχθές είχα πολλά υγρά πάλι ασπροδιαφανα...στην περίοδο της ξηρασίας αυτές τις σχεδόν 2 βδομάδες είχα πονακια χαμηλά...πολύ μπέρδεμα δεν ξέρω...με πονάνε και πολύ πι θηλές μου..συνήθως μετά από 4 μέρες μου έρχεται.τωρα τπτ ακόμα...

συνεχίζω...έκανα τεστ clearblue με τον σταυρό όχι με τα πρωινά όμως...ήταν αρνητικό....και εδώ θέλω να ρωτήσω πριν το κάνω υπήρχε το πλην στο παράθυρο αποτελέσματος .έτσι είναι πάντα?Πριν 2 χρόνια στην κόρη μου δεν θυμάμαι. και τα 2 τεστ ήταν έτσι...δεν ήταν ληγμένα 

και κάτι άλλο θερμοκρασία μέχρι και 1 εβδομα δα πριν δεν είχε ανέβει...εχθές είχα και πόνους έντονους στις ωοθήκες και είδα και 1 κουκίδα ροζ αίμα πάλι...γενικά έχω δει 3 -4 φορές...δεν ξέρω τι γινεται


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι τη βοήθεια σας...πριν δύο χρόνια είχα μια αποβολή 3 μηνών. Εδώ κ 2 χρόνια σχεδόν από τοτε κάνουμε προσπάθειες με τον σύζυγό μου άκαρπες είναι κ το επάγγελμα του δύσκολο κ δεν πετυχεναμε τις γόνιμες (οδηγός σε φορτηγό στο εξωτερικό).ο κύκλος μου είναι 31-32 μέρες.τωρα έχω καθυστέρηση 10 μέρες.3 τεστ αρνητικα.το θέμα είναι ότι είμαι σε ένα χωριό στη Γερμανία πλέον εδώ κ ένα μήνα για μόνιμα κ δεν μπορώ να πάω να κάνω β χωρική.εσεις τι λέτε λέτε να είμαι έγκυος ?λέτε να νιώσω κ εγώ τη χαρά της μητρότητας?

 

On 18/7/2020 at 6:16 ΜΜ, λουκουμαδακι είπε:

Αν το θετικό ήταν 7/7 21η μέρα άρα η ωορρηξία πάνω κάτω 8/7 22η μέρα φυσιολογικά περιμένεις να αδιαθετήσεις τουλάχιστον 12 13 μέρες μετά άρα πάμε στις στις 34 μέρες κύκλο το λιγότερο. Οπότε και δεν έχεις ακόμα καθυστέρηση. Μετά τις 20-22 Ιούλη να περιμένεις αν δεν έχεις μείνει έγκυος.

Αν επιβεβαιωμένα κάθε κύκλος σου είναι 28 ημέρες και επιβεβαιωμένα η ωορρηξία σου είναι μετά την 18η/19η ημέρα και παραπάνω τότε έχει θέμα η δεύτερη φάση του κύκλου σου και δεν μπορεί να εμφυτευτεί έμβρυο, δεν προλαβαίνει. 

Επειδή το δεύτερο σενάριο είναι σπάνιο και για επιβεβαίωση χρειάζονται αρκετοί μήνες με παρακολούθηση υπερηχογραφική της ωορρηξίας και ορμονολογικές αν όντως χρησιμοποιείς σωστά τα τεστ και όντως συμβαίνει κάθε μήνα τόσο αργά η ωορρηξία σου σε 28αρη κύκλο ενημερώνεις τον γιατρό σου για να σε κατατοπίσει στο τι μέλλει γενέσθαι. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κορνη είπε:

Καλησπέρα κορίτσια χρειάζομαι τη βοήθεια σας...πριν δύο χρόνια είχα μια αποβολή 3 μηνών. Εδώ κ 2 χρόνια σχεδόν από τοτε κάνουμε προσπάθειες με τον σύζυγό μου άκαρπες είναι κ το επάγγελμα του δύσκολο κ δεν πετυχεναμε τις γόνιμες (οδηγός σε φορτηγό στο εξωτερικό).ο κύκλος μου είναι 31-32 μέρες.τωρα έχω καθυστέρηση 10 μέρες.3 τεστ αρνητικα.το θέμα είναι ότι είμαι σε ένα χωριό στη Γερμανία πλέον εδώ κ ένα μήνα για μόνιμα κ δεν μπορώ να πάω να κάνω β χωρική.εσεις τι λέτε λέτε να είμαι έγκυος ?λέτε να νιώσω κ εγώ τη χαρά της μητρότητας?

 

 

Καταρχάς στο εύχομαι ολόψυχα να είσαι έγκυος και να σου πάνε όλα περίφημα....μα δέκα μέρες καθυστέρηση???είναι πολλές....άραγε υπάρχει άλλος τρόπος να μάθεις η πρέπει να περιμένεις απλά???δε ξέρω αν κάποια άλλη κοπέλα.εχει περισσότερες γνώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...