Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, deppy14 είπε:

      Ευχαριστώ πολύ..είμαι 37..πρώτη διέγερση το 21 2 ωοθυλάκια το ένα άδειο το άλλο έφτασε 3ης μέρας αρνητικό..το 22 διέγερση με ένα ωάριο πάλι τον επόμενο μήνα κάναμε με 2 ωοθυλάκια το ένα δεν γονιμοποιηθηκε κ βάλαμε τα δύο μαζί πάλι αρνητικό.μαλλον απέτυχαν λόγω εμβρύων.α έχω ένα ινομυωμα που δεν ενοχλεί.εχω κ κάποια αυτοάνοσα κ προδιάθεση για ζάχαρο..ο σύζυγος εχει κιρσοκήλη κ δεν είναι καλά τα σπερμοδιογραμματα.γιαυτο δεν κάνω συνέχεια εξωσωματική δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα κ σκέφτομαι τη δωρεά..με τον γιατρό είχα μιλήσει τον Νοέμβριο κ μου είχε πει πάλι για διέγερση οπότε σκέφτομαι να πάρω κ άλλη γνώμη.Να σου ζήσουν τα μικρακια σου!!!

      Καλησπέρα και από μένα.. εγώ αυτό που διαβάζω είναι ότι υπάρχουν και διάφορα άλλα θέματα που ακόμα και η δωρεά ωαρίων δεν θα λύσει τα προβλήματα!

      Καταρχήν πρέπει να απευθυνθείτε σε πολλές άλλες ειδικότητες για να βελτιώσετε την κατάσταση με το ζάχαρο (ενδοκρινολόγος με εξειδίκευση στις ορμόνες αναπαραγωγής), αυτοάνοσα (ρευματολόγος με εξειδίκευση κύησης) και κακά σπερμοδιαγραμματα (ανδρολογος με εξειδίκευση στην υπογονιμότητα) τέλος το ινομυωμα, θα βεβαιωνομουν και με άλλους γιατρούς ότι δεν ενοχλεί και αν είναι στη μήτρα και είχα την οικονομική δυνατότητα άσχετα με το αν ενοχλεί, θα το αφαιρούσα για να βελτιώσω τις πιθανότητες εμφύτευσης.. δεν γνωρίζω αν ήδη έχετε πάει αλλά αν δεν βελτιωθούν αυτά, η δωρεά ωαρίων δεν είναι πανάκεια!! Θα ήταν αμαρτία να δώσεις 5.000€ πάνω κάτω για μια τρύπα στο νερό..! Και συγνώμη αν ακουγομαι σκληρή αλλά έχουν φύγει πολλά 5.000λιαρα απατα γιατί πολύ απλά οι γιατροί σου "φουσκώνουν" τα μυαλά ότι η δωρεά θα σου λύσει όλα σου τα προβλήματα με ιδίων όφελος!! (Όχι όλοι αλλά πολλοί από αυτούς..!)

      Μετά η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική.. σίγουρα δεν θα είναι και εύκολο και σίγουρα με πωα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να κάνεις διεγέρσεις! Μόνο φυσικοί κύκλοι και ίσως κανάς ήπιος τροποποιημένος... Σίγουρα θα έπαιρνα και άλλες γνώμες!! Αυτό βέβαια έγκειται στα δικά σου ψυχικά και οικονομικά αποθέματα..

      Εγώ για εμένα ως Kiddo θα έδινα ένα χρονικό περιθώριο μέχρι τα 39-40 και εφόσον βλέπω ότι οι κύκλοι μου δεν βελτιώνονται θα προχωραγα με δωρεά, η δωρεά πάντα εκεί θα είναι. Επίσης θα τα ξεψαχνιζα όλα!!!! Οτιδήποτε άλλη εξέταση που δεν έγινε, να γίνει!! Πριν να έκανα το οτιδήποτε άλλο, πρώτα θα βελτίωνα τους υπόλοιπους παράγοντες και κυρίως να δούμε αν το σπέρμα έχει και άλλα θέματα προς βελτίωση (πχ υψηλό κατακερματισμό, μικρόβια κτλ κτλ.) Τέλος θα άφηνα το όποιο έμβρυο μπορεί να προκύψει, σε στάδιο βλαστοκυστης (5ης μέρας έμβρυα) και μόνο εφόσον και αν έχω 2-3 θα προχωραγα σε ετ (η ηλικία και το ιστορικό σου επιτρέπει ετ 3 εμβρύων).. αν όχι, υπάρχει πάντα και η δωρεά! Αλλά πλέον θα προχωρούσα έχοντας ήσυχη τη συνείδηση μου ότι εξάντλησα τις πιθανότητες..!

      Θα συμφωνήσω κατά τα άλλα με τη @LeneL! Η δωρεά θα σου δώσει σίγουρα παιδακι@ στην αγκαλιά σου παρά την πωα..! Αλλά δεν είναι πανάκεια το ξαναλέω και ακόμα και αν δεν επιλέξεις να δώσεις άλλο περιθώριο για προσπάθεια με δικό σου γενετικό υλικό αλλά επιλέξεις άμεσα τη δωρεά, ισχυρή άποψη μου να μην το κάνεις χωρίς να βελτιώσεις και ελέγξεις ενδελεχώς σπέρμα - μήτρα - ενδοκρινολογικά - αιματολογικά - ανοσολογικά - ρευματολογικά!! 

      Ελπίζω να βοήθησα..

Τεστ με άχνη γραμμή


Recommended Posts

Γεια σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ κ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα τεστ εγκυμοσύνης. Χθες 7/8 έκανα το απόγευμα ένα τεστ εγκυμοσύνης από τα early και βγήκε μια αχνη γραμμή αλλά διακρίνονταν με την πρώτη. Σήμερα το πρωί έκανα κ ένα δεύτερο αλλά όχι με τα πρώτα πιπι. Σε αυτό η γραμμή ελέγχου βγήκε άχνη κ δίπλα ίσα που διακρίνονταν μια γραμμουλα. Τι πιστεύετε ότι είναι; Πρέπει να κάνω άλλο ένα το ξέρω. Αλλά φοβάμαι μήπως απογοητευτω. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Amyats είπε:

Γεια σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ κ θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα τεστ εγκυμοσύνης. Χθες 7/8 έκανα το απόγευμα ένα τεστ εγκυμοσύνης από τα early και βγήκε μια αχνη γραμμή αλλά διακρίνονταν με την πρώτη. Σήμερα το πρωί έκανα κ ένα δεύτερο αλλά όχι με τα πρώτα πιπι. Σε αυτό η γραμμή ελέγχου βγήκε άχνη κ δίπλα ίσα που διακρίνονταν μια γραμμουλα. Τι πιστεύετε ότι είναι; Πρέπει να κάνω άλλο ένα το ξέρω. Αλλά φοβάμαι μήπως απογοητευτω. 

 

εισαι εγκυος κοριτσι !! πηγαιvε για χοριακη σε λιγες ωρες θα εχεις το αποτελεσμα βγαιvει τηv ιδια μερα κοστος 15 ευρω κ παρε ο γιατρο τηλ για οδηγιες

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Amyats είπε:

:) Η χοριακη μπορεί να δείξει από τη πρώτη μέρα καθυστέρησης; 

Ναι 99.9%!! Αλλά να ξέρεις ακόμη κ αχνό,δε κάνει λάθος το τεστ!! Κ μάλιστα 2.. έτσι ήταν κ εμένα..απλά ακόμη δεν έχει ανέβει η ορμόνη που ανιχνεύει κ είναι αχνό..

Οπότε ξεκινά να φέρεσαι σαν εγκυουλα εεεε..αλλά όχι κ σαν άρρωστη!! Να το θυμάσαι αυτο;)

Απλά όχι σήκωμα βαριά αντικείμενα ,όχι απότομο σκύψιμο (να κάνεις βάθη κάθισμα στην ανάγκη) κ όχι καταχρήσεις εεε;)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ναι 99.9%!! Αλλά να ξέρεις ακόμη κ αχνό,δε κάνει λάθος το τεστ!! Κ μάλιστα 2.. έτσι ήταν κ εμένα..απλά ακόμη δεν έχει ανέβει η ορμόνη που ανιχνεύει κ είναι αχνό..

Οπότε ξεκινά να φέρεσαι σαν εγκυουλα εεεε..αλλά όχι κ σαν άρρωστη!! Να το θυμάσαι αυτο;)

Απλά όχι σήκωμα βαριά αντικείμενα ,όχι απότομο σκύψιμο (να κάνεις βάθη κάθισμα στην ανάγκη) κ όχι καταχρήσεις εεε;)

Αχ τέλεια. Μακάρι να πάνε όλα καλά. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...