Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

Just now, Woman88 είπε:

Καλημερα κοριτσακια μου !! Μολις τελειωσα τα μαθηματα και θα παμε βολτα με τον αντρα μου για ενα καφεδακι ! ΛΟιπον απαναταω σε ο,τι θυμαμαι !

Από ο,τι εχω καταλαβει απο συζητησεις με γιατρους ναι μπορει η αυχενικη να ειναι καλη και στη β να βρουν κατι ... Η αυχενικη ειναι εξεταση ποσοστων... Αλλα μην ανησυχεις @Vaso11.4.11 ολα θα ειναι καλα για εσενα και τη μπουμπου σου η τον μπουμπουκο σου !!! Θα  μας πεις φυλο την αλλη φορα !  Αυτο που ρώτησα εγω το γιατρο οταν εκανα την τροφοβλαστη ειναι φαινεται κατι που περιλαμαβανει και τη β επιπεδου και μου ειπε πως η τροφοβλαστη ειναι για ολη τη ζωη του παιδιου απο αποψη γενετικων ανωμαλιων και κινητικων προβληματων οχι για κατι περισσοτερο γιατι ακοαμ δεν εχουνσ χηματιστει και ολα στην αυχενικη  . ΤΩρα στη β επιπεδου θα δουμε αλλα πραγματα οργανα κτλ ...ευχομαι να ειναι ολα καλα και εκει για ολες μας ....Στη β επιπεδου φαινονται οπως ειπαν και τα κοριτσια τα οργανακια του ολα ...πολυ αγχωτικη εξεταση παντως και αυτη οποτε θα ηταν και παραλογο να μην αγωνιουμε  ...

@οlpapa  δυστυχως εγινε και ανηκει στο παρελθον . Ξερω ο, τι ποτε δε θα το βγαλεις απο το μυαλο σου οπως το παιδακι σου αυτο ηρθε για να μεινει . Συγγνωμη αν γινομαι αδιακριτη τι προβλημα υπογονιμοτητα αντιμετωπιζεις? Επισης φιλισιν επινες στην πρωτη εγκυμοσυνη που λενε οτι προστατευει απι δισχιδη ραχη?

Φενια αν σου πω εγω λαδιες που εχω φαει χαχαχαχαχα! Αφου ου λεει ο αντρας μου καμια ωρα θα καεις μονη σου χαχαχαχαχα γενικα ειμαι λιγο ατσουμπαλη !   

εγω εχω υπερηχο τη δευτερα και με πανει μια αγωνια αλλο πραγμα ...Δεν ξερω γιατι ... Ισως γιατι δε νιωθω κατι ... πως να σας το πω καποιες μερες νιωθω λες και δεν ειμαι εγκυος επειδη δεν αισθανομαι τπτ ... αφηστε που εχω την εντυπωση οτι μαλλον ξεπρηστηκε η κοιλια μου .. Βεβαια αυτο μπορει να ναι στο μυαλο μου  το εχει νιωσει καμια????.... Επισης σκεφτομαι εντονα ρε κοριτσια το ρινικο οστο .... λετε να τοδ ουμε σε κανεναν υπερηχο ? και αν οχι ?τοτε τι σημαινει ? να ακουσω αυτο που λενε οι γιατροι δεν ασχολουμαστε ξανα με αυτο ?

ΘΑ ετοιμαστω να παω μια βολτα τωρα , εχει υπεροχη μερα!

 

Αυτο ακριβώς νιώθω απο χθες. Νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος. Νιωθω ξεπρησμενη τη κοιλιά μ κ δεν ξερω νιωθω περίεργα. Αντε να περασουν οι μερες να παω κ εγω για υπερηχο. Μακαρι να ειναι ολα καλα κ στο  δικό σου υπερηχο και σε ολες μας. Καλα να περασετε κοριτσι μου! Οσο για το ρινικο, ενταξει οτι κ να σου λεμε κ εγω θα το σκεφτόμουν, αλλα από την αλλη καλο ειναι να ακούμε τους γιατρούς που ξέρουν κατι παραπάνω. Οποτε ακουσε τους κ αν ειναι εφικτό οσο μπορείς βγάλτο απτο μυαλό σου παρολο που ξερω οτι δεν ειναι εύκολο.

Just now, Renez είπε:

Φυσικά κ να ακούσεις τους γιατρούς μαναρακι μου!! Λες να σε δουλεύουν όλοι επιστήμονες άνθρωποι?? Αν κ πιστεύω θα σας κάνει το χατίρι η μικρή να το δείτε ώστε να ξεαγχωθει η μανούλα της^_^ πάντως είπαμε είναι φυσιολογικό να μην νιώθεις τπτ..όπως κ να τα νιώθεις όλα!!:D

Να πας βόλτα έχει όντως υπέροχη μέρα..εγώ περιμένω το αύριο πως κ πως που βγαίνουμε οικογενειακως!!

@Vaso11.4.11 κοριτσάκι μου λογικό να σε αγχωνουν τέτοια περιστατικά κ εγώ έκανα βλακεία 1-2 φορές κ διάβασα κάτι δυσάρεστα σε θέματα εδώ στο φόρουμ κ πάθαινα κάτι κρισαρες αλλά μόλις έβλεπα στον επόμενο υπέρηχο ότι όλα πάνε καλά ηρεμούσε η ψυχή μου..

Πραγματικά κ εγω καμια φορα μπαινω στο ίντερνετ κ διαβάζω ιστορίες για άγριους κ μετα αγχώνομαι. Δεν το περίμενα ότι θα είμαι πιο αγχωμένη τωρα απο οτι στην αυχενικη. Αλλα οσο περναει ο καιρος κ δένομαι περισσοτερο με το μωρακι μου τοσο πιο πολυ αγχος εχω για το αν είναι όλα καλά. Κ εγω σε καθε υπερχηο παντως πετάω απο ευτυχία! Αλλα μεχρι να γίνει κ η β επιπέδου δεν θα ειμαι τοσο ηρεμη. Εντωμεταξυ κ εγω ανυπομονω να νιώσω το μωρο να ξερω ρ παιδι μ οτι ειναι εκει κ ειναι καλα. Ειμαι τελος της 17ης εβδομάδας. Δεν θα έπρεπε να έχω νιώσει εστω κατι μικρο μεχρι τωρα; εκτός αν το εχω νιώσει κ εγω νομιζα οτι ηταν το εντερο.

  • Μου αρέσει 3

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αυτο ακριβώς νιώθω απο χθες. Νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος. Νιωθω ξεπρησμενη τη κοιλιά μ κ δεν ξερω νιωθω περίεργα. Αντε να περασουν οι μερες να παω κ εγω για υπερηχο. Μακαρι να ειναι ολα καλα κ στο  δικό σου υπερηχο και σε ολες μας. Καλα να περασετε κοριτσι μου! Οσο για το ρινικο, ενταξει οτι κ να σου λεμε κ εγω θα το σκεφτόμουν, αλλα από την αλλη καλο ειναι να ακούμε τους γιατρούς που ξέρουν κατι παραπάνω. Οποτε ακουσε τους κ αν ειναι εφικτό οσο μπορείς βγάλτο απτο μυαλό σου παρολο που ξερω οτι δεν ειναι εύκολο.

Πραγματικά κ εγω καμια φορα μπαινω στο ίντερνετ κ διαβάζω ιστορίες για άγριους κ μετα αγχώνομαι. Δεν το περίμενα ότι θα είμαι πιο αγχωμένη τωρα απο οτι στην αυχενικη. Αλλα οσο περναει ο καιρος κ δένομαι περισσοτερο με το μωρακι μου τοσο πιο πολυ αγχος εχω για το αν είναι όλα καλά. Κ εγω σε καθε υπερχηο παντως πετάω απο ευτυχία! Αλλα μεχρι να γίνει κ η β επιπέδου δεν θα ειμαι τοσο ηρεμη. Εντωμεταξυ κ εγω ανυπομονω να νιώσω το μωρο να ξερω ρ παιδι μ οτι ειναι εκει κ ειναι καλα. Ειμαι τελος της 17ης εβδομάδας. Δεν θα έπρεπε να έχω νιώσει εστω κατι μικρο μεχρι τωρα; εκτός αν το εχω νιώσει κ εγω νομιζα οτι ηταν το εντερο.

Μπορεί να το έχεις νιώσει κ να μην το έχεις καταλάβει αλλά και να μην το έχεις νιώσει ακόμα είναι απόλυτα φυσιολογικό! Μην σε αγχώνει καθόλου αυτό! Έχεις ακόμα χρόνο μπροστά σου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αυτο ακριβώς νιώθω απο χθες. Νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος. Νιωθω ξεπρησμενη τη κοιλιά μ κ δεν ξερω νιωθω περίεργα. Αντε να περασουν οι μερες να παω κ εγω για υπερηχο. Μακαρι να ειναι ολα καλα κ στο  δικό σου υπερηχο και σε ολες μας. Καλα να περασετε κοριτσι μου! Οσο για το ρινικο, ενταξει οτι κ να σου λεμε κ εγω θα το σκεφτόμουν, αλλα από την αλλη καλο ειναι να ακούμε τους γιατρούς που ξέρουν κατι παραπάνω. Οποτε ακουσε τους κ αν ειναι εφικτό οσο μπορείς βγάλτο απτο μυαλό σου παρολο που ξερω οτι δεν ειναι εύκολο.

Πραγματικά κ εγω καμια φορα μπαινω στο ίντερνετ κ διαβάζω ιστορίες για άγριους κ μετα αγχώνομαι. Δεν το περίμενα ότι θα είμαι πιο αγχωμένη τωρα απο οτι στην αυχενικη. Αλλα οσο περναει ο καιρος κ δένομαι περισσοτερο με το μωρακι μου τοσο πιο πολυ αγχος εχω για το αν είναι όλα καλά. Κ εγω σε καθε υπερχηο παντως πετάω απο ευτυχία! Αλλα μεχρι να γίνει κ η β επιπέδου δεν θα ειμαι τοσο ηρεμη. Εντωμεταξυ κ εγω ανυπομονω να νιώσω το μωρο να ξερω ρ παιδι μ οτι ειναι εκει κ ειναι καλα. Ειμαι τελος της 17ης εβδομάδας. Δεν θα έπρεπε να έχω νιώσει εστω κατι μικρο μεχρι τωρα; εκτός αν το εχω νιώσει κ εγω νομιζα οτι ηταν το εντερο.

Αγάπες μου αυτό σας λέω οσους μήνες μιλάμε..κάθε φορά νομίζετε ότι θα ξεαγχωνεστε με κάποια εξέταση αλλά τα προκύπτει άλλη πιο αγχωτική..

Λέτε θα ξεαγχωθειτε μετάτην αυχενική,έρχεται η β επιπέδου..

Θα ξεαγχωθειτε μετά τη Β' ,έρχεται το ντοπλερ..

Θα ξεαγχωθειτε μετά το ντοπλερ,έρχεται η ώρα του τοκετού..

Θα ξεαγχωθειτε μετά τον τοκετό,έρχεται η ώρα θηλασμού,αϋπνίας,κολικων..

Έκανε μαύρα κακά είναι φυσιολογικό? Είναι ρευστά πολύ είναι κακό? Μου πλήγωσε τις θηλές έχουν αίμα αλλά δε θέλω να δώσω ξένο κ κλαίω,δε ξέρω τι να κάνω..δεν τρώει πολύ κ πήρε λιγότερο βάρος απ' ότι είπε ο γιατρός..σφίγγεται κ κοκκινίζει κ κλαίει σαπραχτικα θα πάθει κάτι? Πότε θα φύγουν οι κολικοί?ποτέ θα κοιμάται περισσότερο από 2.5-3 ώρες? 

Κ μπορώ να σας πω χιλιάδες ακόμη μέχρι να γίνουν 50 χρονών ζωή να χουν..κ κάπως έτσι θα αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε τους γονείς μας..

Για όλα αυτά ακριβώς όμως επιμένω κ σας λέω όσο μπορείτε να το διαχειριστε κ να μην αγχώνεστε τόσο πολύ για όλα κ να δείξετε κ λίγο πίστη κ εμπιστοσύνη στον Θεό κ το παιδί σας γιατί κοριτσάκια μου όπως καταλαβαίνετε με όσα προ ανεφερα ως παραδειγματα αν πιστεύετε πως μετά από κάποια εξέταση ή κάτι που τώρα σας αγχωνει μετά δε θα έχετε κάτι να σας αγχωνει τόσο δυστυχώς κανετε λάθος κ για να γίνεται δυνατές μανουλες κ να μην είστε τρελαμενες πλέον εφ όρου ζωής προσπαθήστε να διαχειριστείτε ότι νιώθετε..

Φυσικά κ είναι απολύτως λογικό κ φυσιολογικο το άγχος κ όλοι το νιώθουμε  κ δυστυχώς σχεδόν αδύνατον να το αποβάλλουμε αλλά μπορούμε να το χειριστούμε!!

Σας τα λέω για να είστε ευτυχισμένες όπως σας θέλω για να είναι κ τα μωράκια σας ευτυχή γιατί τώρα όσο είστε εγκυουλες έχετε χρόνο να ασχοληθείτε με το μέσα σας όσο έχετε αναγκη..κ γιατι σας αξίζει να είστε ήρεμες κ ευτυχισμένες!!

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Αυτο ακριβώς νιώθω απο χθες. Νιώθω σαν να μην είμαι έγκυος. Νιωθω ξεπρησμενη τη κοιλιά μ κ δεν ξερω νιωθω περίεργα. Αντε να περασουν οι μερες να παω κ εγω για υπερηχο. Μακαρι να ειναι ολα καλα κ στο  δικό σου υπερηχο και σε ολες μας. Καλα να περασετε κοριτσι μου! Οσο για το ρινικο, ενταξει οτι κ να σου λεμε κ εγω θα το σκεφτόμουν, αλλα από την αλλη καλο ειναι να ακούμε τους γιατρούς που ξέρουν κατι παραπάνω. Οποτε ακουσε τους κ αν ειναι εφικτό οσο μπορείς βγάλτο απτο μυαλό σου παρολο που ξερω οτι δεν ειναι εύκολο.

Πραγματικά κ εγω καμια φορα μπαινω στο ίντερνετ κ διαβάζω ιστορίες για άγριους κ μετα αγχώνομαι. Δεν το περίμενα ότι θα είμαι πιο αγχωμένη τωρα απο οτι στην αυχενικη. Αλλα οσο περναει ο καιρος κ δένομαι περισσοτερο με το μωρακι μου τοσο πιο πολυ αγχος εχω για το αν είναι όλα καλά. Κ εγω σε καθε υπερχηο παντως πετάω απο ευτυχία! Αλλα μεχρι να γίνει κ η β επιπέδου δεν θα ειμαι τοσο ηρεμη. Εντωμεταξυ κ εγω ανυπομονω να νιώσω το μωρο να ξερω ρ παιδι μ οτι ειναι εκει κ ειναι καλα. Ειμαι τελος της 17ης εβδομάδας. Δεν θα έπρεπε να έχω νιώσει εστω κατι μικρο μεχρι τωρα; εκτός αν το εχω νιώσει κ εγω νομιζα οτι ηταν το εντερο.

Κ όχι δεν θα "επρεπε" να το έχεις νιώσει..θα το νιώσεις εκεί πραγματικά που θα είσαι ξαπλωμένη κ ήρεμη κ δε θα το περιμένεις..άλλες το ένιωσαν μετά την 20η..

Αλλά θυμηθείτε ,θα το νιώσετε κ αντί να ξεαγχωθειτε όπως νομίζετε θα αγχώνεστε πολύ περισσότερο όταν θα περνάνε ώρες κ δε θα κινείται..προετοιμαστείτε για αυτό !

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Betty90 είπε:

Μπορεί να το έχεις νιώσει κ να μην το έχεις καταλάβει αλλά και να μην το έχεις νιώσει ακόμα είναι απόλυτα φυσιολογικό! Μην σε αγχώνει καθόλου αυτό! Έχεις ακόμα χρόνο μπροστά σου!!

Ευχαριστώ Μπεττυ μου! Τι να πω..  θα κανω υπομονή.. εσύ πως εισαι;

Just now, Renez είπε:

Αγάπες μου αυτό σας λέω οσους μήνες μιλάμε..κάθε φορά νομίζετε ότι θα ξεαγχωνεστε με κάποια εξέταση αλλά τα προκύπτει άλλη πιο αγχωτική..

Λέτε θα ξεαγχωθειτε μετάτην αυχενική,έρχεται η β επιπέδου..

Θα ξεαγχωθειτε μετά τη Β' ,έρχεται το ντοπλερ..

Θα ξεαγχωθειτε μετά το ντοπλερ,έρχεται η ώρα του τοκετού..

Θα ξεαγχωθειτε μετά τον τοκετό,έρχεται η ώρα θηλασμού,αϋπνίας,κολικων..

Έκανε μαύρα κακά είναι φυσιολογικό? Είναι ρευστά πολύ είναι κακό? Μου πλήγωσε τις θηλές έχουν αίμα αλλά δε θέλω να δώσω ξένο κ κλαίω,δε ξέρω τι να κάνω..δεν τρώει πολύ κ πήρε λιγότερο βάρος απ' ότι είπε ο γιατρός..σφίγγεται κ κοκκινίζει κ κλαίει σαπραχτικα θα πάθει κάτι? Πότε θα φύγουν οι κολικοί?ποτέ θα κοιμάται περισσότερο από 2.5-3 ώρες? 

Κ μπορώ να σας πω χιλιάδες ακόμη μέχρι να γίνουν 50 χρονών ζωή να χουν..κ κάπως έτσι θα αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε τους γονείς μας..

Για όλα αυτά ακριβώς όμως επιμένω κ σας λέω όσο μπορείτε να το διαχειριστε κ να μην αγχώνεστε τόσο πολύ για όλα κ να δείξετε κ λίγο πίστη κ εμπιστοσύνη στον Θεό κ το παιδί σας γιατί κοριτσάκια μου όπως καταλαβαίνετε με όσα προ ανεφερα ως παραδειγματα αν πιστεύετε πως μετά από κάποια εξέταση ή κάτι που τώρα σας αγχωνει μετά δε θα έχετε κάτι να σας αγχωνει τόσο δυστυχώς κανετε λάθος κ για να γίνεται δυνατές μανουλες κ να μην είστε τρελαμενες πλέον εφ όρου ζωής προσπαθήστε να διαχειριστείτε ότι νιώθετε..

Φυσικά κ είναι απολύτως λογικό κ φυσιολογικο το άγχος κ όλοι το νιώθουμε  κ δυστυχώς σχεδόν αδύνατον να το αποβάλλουμε αλλά μπορούμε να το χειριστούμε!!

Σας τα λέω για να είστε ευτυχισμένες όπως σας θέλω για να είναι κ τα μωράκια σας ευτυχή γιατί τώρα όσο είστε εγκυουλες έχετε χρόνο να ασχοληθείτε με το μέσα σας όσο έχετε αναγκη..κ γιατι σας αξίζει να είστε ήρεμες κ ευτυχισμένες!!

Κ όχι δεν θα "επρεπε" να το έχεις νιώσει..θα το νιώσεις εκεί πραγματικά που θα είσαι ξαπλωμένη κ ήρεμη κ δε θα το περιμένεις..άλλες το ένιωσαν μετά την 20η..

Αλλά θυμηθείτε ,θα το νιώσετε κ αντί να ξεαγχωθειτε όπως νομίζετε θα αγχώνεστε πολύ περισσότερο όταν θα περνάνε ώρες κ δε θα κινείται..προετοιμαστείτε για αυτό !

Ουφ... έχεις δίκαιο σε όλα.. πρέπει να το δουλέψουμε. Ειναι κατι πρωτόγνωρο! Κ ειδικά αν είσαι κ αγχωδης άνθρωπος όπως εγω, τότε θέλει πολύ περισσότερη δουλειά. Ελπιζω να καταφέρουμε να το διαχειριζομαστε. Απλα κ οι καιροί είναι δύσκολοι κ σκληροί κ ακούμε συνέχεια κακα γεγονότα κ ολα αυτα μας επηρεάζουν. Ειναι ολα μαζί..  το αγχος, το άγνωστο, οι κακές ιστορίες που ακούμε, τα οικονομικά, οι αρρώστιες (κακή ώρα σαν τον κορονοιο) κ παει λεγοντας.. ζούμε σε δυσκολα χρόνια μες στο αγχος. Αλλα πρεπει να ειμαστε δυνατές για τα μικρά μας γιατι κ αυτα σε αυτό τον κόσμο θα έρθουν και μόνο εμας θα έχουν για να τους δείξουμε ότι υπάρχουν κ πολλά καλα και θετικα για να δουν κ να μάθουν! Σε ευχαριστούμε ❤❤❤ νομιζω ομως θα χρειαστεί να μας τα ξανα πεις αρκετές φορές ακόμα χαχα... 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ευχαριστώ Μπεττυ μου! Τι να πω..  θα κανω υπομονή.. εσύ πως εισαι;

Ουφ... έχεις δίκαιο σε όλα.. πρέπει να το δουλέψουμε. Ειναι κατι πρωτόγνωρο! Κ ειδικά αν είσαι κ αγχωδης άνθρωπος όπως εγω, τότε θέλει πολύ περισσότερη δουλειά. Ελπιζω να καταφέρουμε να το διαχειριζομαστε. Απλα κ οι καιροί είναι δύσκολοι κ σκληροί κ ακούμε συνέχεια κακα γεγονότα κ ολα αυτα μας επηρεάζουν. Ειναι ολα μαζί..  το αγχος, το άγνωστο, οι κακές ιστορίες που ακούμε, τα οικονομικά, οι αρρώστιες (κακή ώρα σαν τον κορονοιο) κ παει λεγοντας.. ζούμε σε δυσκολα χρόνια μες στο αγχος. Αλλα πρεπει να ειμαστε δυνατές για τα μικρά μας γιατι κ αυτα σε αυτό τον κόσμο θα έρθουν και μόνο εμας θα έχουν για να τους δείξουμε ότι υπάρχουν κ πολλά καλα και θετικα για να δουν κ να μάθουν! Σε ευχαριστούμε ❤❤❤ νομιζω ομως θα χρειαστεί να μας τα ξανα πεις αρκετές φορές ακόμα χαχα... 

Μα δεν είμαι αλώβητη κ εγώ από όσα ανέφερες.. ίσα ίσα σας είχα πει νομίζω πως όταν ήμουν ακόμη στο πρώτο τρίμηνο κ μόλις είχαμε ανοίξει το μαγαζί με τον άντρα μου (αρχές Φλεβάρη) έσκασε ο ιός κ μας έκλεισε μαζί με όλα τα άγχη κ τους φόβους για το μέλλον κ έφαγα κ εγώ τις κρισαρες άγχους μου κ όλα..

Όμως σιγά σιγά μαθαίνω να είμαι μαμά..κ αυτό συμπεριλαμβάνει να είμαι πιο δυνατή!

Υγ: όσες φορές χρειαστεί να τα λέω σε εσάς,τα θυμίζω κ στον εαυτό μου να ξέρεις..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Renez μου γλυκιά τα λες πάρα πολύ καλά κ πάρα πολύ όμορφα!!

Vaso11.4.11 καλά είμαι κορίτσι μου!! Έτρεχα απ το πρωί σούπερ μάρκετ λαϊκή μαγειρέματα ξέρεις όλα αυτά! Τώρα έκατσα λίγο! Κ σε λίγο θα πάμε σε έναν ανοιχτό παιδότοπο να παίξει λίγο ο μικρός! Θέλω να αράξω στον καναπέ μου κ δεν μπορωωωωωωωωωωωω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Μα δεν είμαι αλώβητη κ εγώ από όσα ανέφερες.. ίσα ίσα σας είχα πει νομίζω πως όταν ήμουν ακόμη στο πρώτο τρίμηνο κ μόλις είχαμε ανοίξει το μαγαζί με τον άντρα μου (αρχές Φλεβάρη) έσκασε ο ιός κ μας έκλεισε μαζί με όλα τα άγχη κ τους φόβους για το μέλλον κ έφαγα κ εγώ τις κρισαρες άγχους μου κ όλα..

Όμως σιγά σιγά μαθαίνω να είμαι μαμά..κ αυτό συμπεριλαμβάνει να είμαι πιο δυνατή!

Υγ: όσες φορές χρειαστεί να τα λέω σε εσάς,τα θυμίζω κ στον εαυτό μου να ξέρεις..

Πολυ σωστά ολα όσα λες ❤ το μπουμπούκι σου πως τα παει;

Just now, Betty90 είπε:

@Renez μου γλυκιά τα λες πάρα πολύ καλά κ πάρα πολύ όμορφα!!

Vaso11.4.11 καλά είμαι κορίτσι μου!! Έτρεχα απ το πρωί σούπερ μάρκετ λαϊκή μαγειρέματα ξέρεις όλα αυτά! Τώρα έκατσα λίγο! Κ σε λίγο θα πάμε σε έναν ανοιχτό παιδότοπο να παίξει λίγο ο μικρός! Θέλω να αράξω στον καναπέ μου κ δεν μπορωωωωωωωωωωωω!!!

Χαχαχα ωχ κοριτσι μου τι τραβάς κ εσυ! Υπομονηηη! Τουλάχιστον θα ξεσαλώσει ο μικρός κ μετα αν είσαι τυχερή θα κοιμηθεί απτη κουραση. Η οχι; πως τα πατε γενικα με τον υπνο; εχει προγραμμα; ποσο ειναι τωρα;

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα!!! Δεν κατάφερα να διαβάσω όλες τις συζητήσεις σας, είμαι κι εγώ έγκυος στο 1ο μου παιδάκι, 13ε και 5η. 26/4 ΠΗΤ.

Έκανα την Αυχενική, βγήκε καλή, απλά χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση στην 16η εβδομάδα και έχω αγχωθεί. Κοντεύω και 38!!! Έχω τώρα 2 μέρες που πιάνω τον εαυτό μου να είναι πιο στρεσαρισμένος αλλά προσπαθώ να ηρεμώ και να σκέφτομαι θετικά.

Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υγιή εγκυμοσύνη και μια καλή γέννα με το καλό!!

Επίσης δεν έχω καταλήξει σε γιατρό και με έχει αγχώσει και αυτό επίσης. Την επομένη εβδομάδα θα δω μια γυναικολόγο που έχω ακούσει καλές κριτικές. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, vkvk19 είπε:

Γειά σας και από εμένα!!! Δεν κατάφερα να διαβάσω όλες τις συζητήσεις σας, είμαι κι εγώ έγκυος στο 1ο μου παιδάκι, 13ε και 5η. 26/4 ΠΗΤ.

Έκανα την Αυχενική, βγήκε καλή, απλά χρειάζεται να κάνω αμνιοπαρακέντηση στην 16η εβδομάδα και έχω αγχωθεί. Κοντεύω και 38!!! Έχω τώρα 2 μέρες που πιάνω τον εαυτό μου να είναι πιο στρεσαρισμένος αλλά προσπαθώ να ηρεμώ και να σκέφτομαι θετικά.

Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υγιή εγκυμοσύνη και μια καλή γέννα με το καλό!!

Επίσης δεν έχω καταλήξει σε γιατρό και με έχει αγχώσει και αυτό επίσης. Την επομένη εβδομάδα θα δω μια γυναικολόγο που έχω ακούσει καλές κριτικές. 

Κοριτσι μου καλως ηρθες στην ομαδα μας! Με το καλο το μωρακι σου! Αν επιτρέπεται γιατί θα κανεις αμνιοπαρακεντηση εφοσον βγηκε καλη η αυχενικη; λογω ηλικιας; επισης γιατί δεν επιλέγεις λήψη τροφοβλαστης που έκαναν εδω κ άλλες κοπέλες κ είχαν πολυ καλα αποτελεσματα; νομιζω δεν ειναι επεμβατικο οσο η αμνιο. θα στα πουν κ τα κορίτσια καλυτερα βεβαια γιατί εγώ δεν χρειάστηκε να το ψάξω καθολου αυτό το θέμα κ δεν τα γνωρίζω καλά.

  • Μου αρέσει 2

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vaso11.4.11 είπε:

Πολυ σωστά ολα όσα λες ❤ το μπουμπούκι σου πως τα παει;

Χαχαχα ωχ κοριτσι μου τι τραβάς κ εσυ! Υπομονηηη! Τουλάχιστον θα ξεσαλώσει ο μικρός κ μετα αν είσαι τυχερή θα κοιμηθεί απτη κουραση. Η οχι; πως τα πατε γενικα με τον υπνο; εχει προγραμμα; ποσο ειναι τωρα;

Έπαιζε 3 ώρες συνεχόμενες!! Κάναμε μπάνιο κ τώρα κουτουλαει στον καναπέ!! Είναι 2!! Τωρα τα πάμε καλά στον ύπνο ευτυχώς! Μέχρι 16 μηνων ξυπνούσε ανά 1 ώρα! Τώρα κοιμάται κατά τις 10:30 ( με τπτ νωρίτερα) κ ξυπνάει 7:30! Συνήθως κατά τις 5 έρχεται στο κρεβάτι μας αλλά όχι πάντα. Ακούω παιδάκια που κοιμούνται 9-9 Κ κλαιωωωωω!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Κοριτσι μου καλως ηρθες στην ομαδα μας! Με το καλο το μωρακι σου! Αν επιτρέπεται γιατί θα κανεις αμνιοπαρακεντηση εφοσον βγηκε καλη η αυχενικη; λογω ηλικιας; επισης γιατί δεν επιλέγεις λήψη τροφοβλαστης που έκαναν εδω κ άλλες κοπέλες κ είχαν πολυ καλα αποτελεσματα; νομιζω δεν ειναι επεμβατικο οσο η αμνιο. θα στα πουν κ τα κορίτσια καλυτερα βεβαια γιατί εγώ δεν χρειάστηκε να το ψάξω καθολου αυτό το θέμα κ δεν τα γνωρίζω καλά.

Σε ευχαριστω πολύ!! Κι εσύ περιμένεις παιδάκι;  

Και λόγω ηλικίας χρειάζεται, αλλά επίσης  είχα κάνει εξέταση καρυότυπου και έχω μια χρωμοσωμικη αντιμεταθεση η οποία αν έχει κληρονομηθεί στο έμβρυο ίσως δημιουργήσει προβλήματα. Βέβαια η πιθανότητα είναι κάτω του 1% αλλά είναι απαραίτητη από ότι μου είπε ο εμβρυολογος που μου έκανε την Αυχενική.

Κι εγώ έχω τις αμφιβολιες μου αν πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία αλλά τον είδα πολύ σίγουρο για αυτό που λέει. Ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός για να γίνει αυτό που δεν θέλουμε, αλλά μάλλον πρέπει να το ρισκάρω. Δεν μου μίλησε καθόλου για λήψη τροφοβλάστης. Ίσως δεν με καλύπτει σαν εξέταση στην περίπτωσή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Betty90 είπε:

Έπαιζε 3 ώρες συνεχόμενες!! Κάναμε μπάνιο κ τώρα κουτουλαει στον καναπέ!! Είναι 2!! Τωρα τα πάμε καλά στον ύπνο ευτυχώς! Μέχρι 16 μηνων ξυπνούσε ανά 1 ώρα! Τώρα κοιμάται κατά τις 10:30 ( με τπτ νωρίτερα) κ ξυπνάει 7:30! Συνήθως κατά τις 5 έρχεται στο κρεβάτι μας αλλά όχι πάντα. Ακούω παιδάκια που κοιμούνται 9-9 Κ κλαιωωωωω!!! 

Ε ενταξει θα στρώσει κ αλλο το πρόγραμμα του. Είναι μικρούλης ακομα. Και το καθε παιδακι εχει το δικο του ρυθμό. Ποτε σκεφτεσαι να τον ξεκινήσεις παιδικο;

Just now, vkvk19 είπε:

Σε ευχαριστω πολύ!! Κι εσύ περιμένεις παιδάκι;  

Και λόγω ηλικίας χρειάζεται, αλλά επίσης  είχα κάνει εξέταση καρυότυπου και έχω μια χρωμοσωμικη αντιμεταθεση η οποία αν έχει κληρονομηθεί στο έμβρυο ίσως δημιουργήσει προβλήματα. Βέβαια η πιθανότητα είναι κάτω του 1% αλλά είναι απαραίτητη από ότι μου είπε ο εμβρυολογος που μου έκανε την Αυχενική.

Κι εγώ έχω τις αμφιβολιες μου αν πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία αλλά τον είδα πολύ σίγουρο για αυτό που λέει. Ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός για να γίνει αυτό που δεν θέλουμε, αλλά μάλλον πρέπει να το ρισκάρω. Δεν μου μίλησε καθόλου για λήψη τροφοβλάστης. Ίσως δεν με καλύπτει σαν εξέταση στην περίπτωσή μου. 

Καταλαβα κοριτσι μου. Αρα στην ουσια ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο. Παντως ρώτησε τον αν υπάρχει κ άλλη λύση κ μπορεις να αποφύγεις την αμνιο. Ναι ολες εδώ περιμένουμε. Καποιες το πρώτο καποιες το δευτερο. Εγω περιμένω το πρώτο μου. Ολα καλα πηγαν στην αυχενικη κ τωρα ελπιζω στις 5 Νοεμβρίου που εχω υπερηχο να μάθουμε κ το φύλλο. Μας ειπε ο γιατρος μαλλον κοριτσακι την προηγούμενη φορά. Εσενα σου ειπε για το φύλλο στην αυχενικη; ή δεν φάνηκε κατι; 

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vaso11.4.11 είπε:

Ε ενταξει θα στρώσει κ αλλο το πρόγραμμα του. Είναι μικρούλης ακομα. Και το καθε παιδακι εχει το δικο του ρυθμό. Ποτε σκεφτεσαι να τον ξεκινήσεις παιδικο;

Καταλαβα κοριτσι μου. Αρα στην ουσια ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο. Παντως ρώτησε τον αν υπάρχει κ άλλη λύση κ μπορεις να αποφύγεις την αμνιο. Ναι ολες εδώ περιμένουμε. Καποιες το πρώτο καποιες το δευτερο. Εγω περιμένω το πρώτο μου. Ολα καλα πηγαν στην αυχενικη κ τωρα ελπιζω στις 5 Νοεμβρίου που εχω υπερηχο να μάθουμε κ το φύλλο. Μας ειπε ο γιατρος μαλλον κοριτσακι την προηγούμενη φορά. Εσενα σου ειπε για το φύλλο στην αυχενικη; ή δεν φάνηκε κατι; 

Καλημέρα!! Πότε ξυπνάω νωρίς πότε αργά!!!Μπράβο με το καλοοοο!!! Αχ τι καλά!!! Κι εσύ το 1ο σου, καινούργια συναισθήματα για εμάς της 1ης φοράς!!!

Όχι δεν φάνηκε κάτι, την Πέμπτη έχω ραντεβού σε μια νέα γυναικολόγο που θα παω πρώτη φορά. Ίσως φανεί κάτι!! 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vkvk19 said:

Σε ευχαριστω πολύ!! Κι εσύ περιμένεις παιδάκι;  

Και λόγω ηλικίας χρειάζεται, αλλά επίσης  είχα κάνει εξέταση καρυότυπου και έχω μια χρωμοσωμικη αντιμεταθεση η οποία αν έχει κληρονομηθεί στο έμβρυο ίσως δημιουργήσει προβλήματα. Βέβαια η πιθανότητα είναι κάτω του 1% αλλά είναι απαραίτητη από ότι μου είπε ο εμβρυολογος που μου έκανε την Αυχενική.

Κι εγώ έχω τις αμφιβολιες μου αν πρέπει να μπω σε αυτή τη διαδικασία αλλά τον είδα πολύ σίγουρο για αυτό που λέει. Ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός για να γίνει αυτό που δεν θέλουμε, αλλά μάλλον πρέπει να το ρισκάρω. Δεν μου μίλησε καθόλου για λήψη τροφοβλάστης. Ίσως δεν με καλύπτει σαν εξέταση στην περίπτωσή μου. 

Καλημέρα και καλώς ήρθες στην ομάδα μας!

Και η τροφοβλάστη και η αμνιο είναι επεμβατικές απλώς η τροφοβλάστη μπορεί να γίνει από πιο νωρίς. Ίσως η τροφοβλάστη δε θα έδειχνε αυτό που ψάχνετε για αυτό και σου είπε αμνιο... και στα δύο με καλό γιατρό βέβαια δε θα έχεις κανένα θέμα. Κάνε και μια ερώτηση αν υπάρχει κάποιο πακέτο νιπτ που να μπορεί να ελέγξει αυτό που θέλετε που είναι τελείως μη επεμβατικό.

Με το καλό κι ο επόμενος υπέρηχος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τι κάνετε;;

Ρε κορίτσια γιατί τόσο άγχος;! Φτάνει από δω και πέρα θετικές σκέψεις παρακαλώ! Όσο για τις ιστορίες που ακούτε η διαβάζετε κι εγώ το κάνω αλλά έχω μάθει να ελέγχω και δεν τ αφηνω να με αγχωνει! 

@olpapa λυπαμαι πολύ για την απώλεια σου και λυπάμαι πολύ που μπήκες και στην τραυματική αυτή διαδικασία! 

@Renezποσο καλά τα λες! Από την στιγμή που φυτρώνει το σπορακι μέσα μας πάντα έχουμε άγχος και τώρα αυτά τα άγχη δεν είναι τίποτα

@Vaso11.4.11 oλα είναι μια χαρά! Η κοιλιά έχει και φούσκωμα από κατακράτηση οπότε και που ξεφουσκώνει δεν πάει κάπου το μωρό, μην βιάζεσαι να τ ακούσεις κοντοζυγωνει η ώρα ούτως η άλλως! Μια δυο βδομάδες σίγουρα μπορεί και παραπάνω

@vkvk19 καλώς ήρθες κορίτσι μου! Εύχομαι να χεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και γερό παιδάκι στην αγκαλιά σου!

Είμαστε ίδια ηλικία και έκανα κι εγώ λήψη τροφοβλαστη για να μαι σίγουρη ότι όλα είναι καλά, είναι κι αυτή παρεμβατική και ίσως πιο δύσκολη από την αμνιο γίνεται με τον ίδιο τρόπο δηλ με βελόνα η διαφορά είναι ότι παίρνουν δείγμα χοριακων λαχνών από τον πλακούντα και όχι αμνιακό υγρό που παίρνουν στην αμνιο, η διαφορά τους και για αυτό επέλεξα την συγκεκριμένη εξέταση είναι επειδή γίνεται στις εβδομάδες 12-14 ώστε αν χρειαστεί διακοπή να μην μπω στην διαδικασια διακοπής με γέννα.. 

Είναι πολύ μικρό το δικό σου ποσοστό για να συμβαίνει κάτι πιστεύω όλα είναι καλά! 

@melina26 κι εγώ υποφέρω με τους πονοκεφάλους, ημικρανίες βασικά, τώρα είναι η δεύτερη μέρα που με έχει πιάσει και πονάω και στον ύπνο μου, το ντεπον δεν με βοηθάει και έτσι κάνω υπομονή αλλά θέλω να βγάλω το κεφάλι μου ..

  • Μου αρέσει 1

yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...