Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

      • Χαχα 2

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2021


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Woman88 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι την δυσκοιλιοτητα πως την αντιμετώπιζετε αν έχετε όσες έχετε; πίνετε dufalac; 

Σου έχει δώσει σίδηρο ή όχι ακόμη? Πολλαααα λαχανικά κ φρούτα φίλη καιιι all bran!! Κ γιατί όχι κάνα γιαουρτακι τύπου ακτιβια!!

Λοιποοοον στα δικά μου,πήγα στον γιατρουδακο κ έκανα μόνο nst όλα καλά αλλά έχουν ανέβει οι συσπάσεις μου από 10αρες τη προηγούμενη εβδομάδα σε αρκετές 30αρες με 35αρες.. αλλά μου είπε όσο προχωράει είναι κ φυσιολογικο κ το θέλουμε..από την επόμενη εβδομάδα κόβω κ το μαγνήσιο..

Επίσης μου είπε να πάω την επόμενη εβδομάδα για τον τελευταίο μας υπερηχο να δούμε πιο πολύ τα κιλακια του μπέμπη κ μετά ξανά όταν θα είναι να γεννήσω λέει με το καλό..καλέ κορίτσια πως πέρασε ο καιρός Παναγία μου?! Όταν είπα στον άντρα μου πως την επόμενη είναι ο τελευταίος υπέρηχος χλωμιασε:P

Θα πηγαίνω βέβαια για nst γιατί μου είπε πλέον θα μας νοιάζουν οι παλμοί του μωρού κ οι συσπάσεις του όχι κιλά κτλ..επίσης θα μου γράψει καλλιέργεια κ τελευταίες εξετάσεις την επόμενη εβδομάδα..

Χμμμ...αυτά νομίζω!! Ήθελα πολύ να τον δω..όχι ότι φαίνεται πλέον ολοκληρος βέβαια να τον χαρώ(μετά τον 6ο να ξέρετε οι καινούργιες μανουλες δε χωράει στον υπέρηχο κ βλέπετε τμήμα τμήμα ,κεφαλάκι,πόδια,κοιλίτσα κτλ..)αλλαα να δω τα κιλακια του από τη προηγούμενη εβδομάδα ηθελα πόσο πήγε ..τεσπα..υπομονή λίγες μέρες ξανά..

Ότι ερώτηση έχετε οι νέες μανουλες κ δεν ξέρετε από όσα ανέφερα μου λέτε εννοείται!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Woman88 είπε:

Τα σύκα είναι πολύ ωραία και τα ακτινίδια επισης!!! Εσύ είσαι λιγάκι καλύτερα με τις αναγουλες; εγώ σήμερα πήρα πριπεραν γιατί ήθελα να φάω δε θα μπορούσα πάλι να φάω και να τα βγάλω... 

Καλημερα! Μακαρι να σε βοηθήσει! Εμενα με ειχε βοηθησει το primperan αρκετά! Κοίτα, χθες ειχα πολυ αναγούλα αλλα το πάλεψα κ δεν εκανα εμετο. Τωρα για την ωρα ειμαι καλα από εμετο αλλα εχω πολυ πονοκέφαλο! Το προτιμώ βεβαια απτις αναγουλες. Θα δειξει μες στη μερα πως θα συνεχιστεί! Πριμπεραν πρωι βραδυ ε;

6 ώρες πρίν, xristina86 είπε:

Τι να πω, μακάρι! Στον γιο μου σταμάτησαν όλα όταν μπήκα στον 4ο,ελπίζω να γίνει και τώρα.. Όσο για την δυσκοιλιοτητα επειδή είχα χρόνια πρόβλημα με βοηθούσε το περπάτημα και τα μικρά γεύματα, ευτυχώς τώρα νομίζω ότι έφτιαξε.. 

Καλημέρα Χριστίνα μου! Στο εύχομαι κ σε σενα κ σε ολες οσες ταλαιπωρουμαστε να περασουν σύντομα τα άσχημα συμπτώματα κ να αρχίσουμε να ευχαριστιομαστε περισσοτερο την εγκυμοσύνη μας! Ναι όντως το περπάτημα βοηθαει πολυ! Το παρατήρησα κ εγω! Τις λίγες φορές που βρήκα κουραγιο κ σηκωθηκα να περπατήσω μετά δεν ειχα θέμα στη τουαλετα. Αλλα σε μενα βοήθησαν επισης κ τα ακτινίδια κ τα σύκα.

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Σου έχει δώσει σίδηρο ή όχι ακόμη? Πολλαααα λαχανικά κ φρούτα φίλη καιιι all bran!! Κ γιατί όχι κάνα γιαουρτακι τύπου ακτιβια!!

Λοιποοοον στα δικά μου,πήγα στον γιατρουδακο κ έκανα μόνο nst όλα καλά αλλά έχουν ανέβει οι συσπάσεις μου από 10αρες τη προηγούμενη εβδομάδα σε αρκετές 30αρες με 35αρες.. αλλά μου είπε όσο προχωράει είναι κ φυσιολογικο κ το θέλουμε..από την επόμενη εβδομάδα κόβω κ το μαγνήσιο..

Επίσης μου είπε να πάω την επόμενη εβδομάδα για τον τελευταίο μας υπερηχο να δούμε πιο πολύ τα κιλακια του μπέμπη κ μετά ξανά όταν θα είναι να γεννήσω λέει με το καλό..καλέ κορίτσια πως πέρασε ο καιρός Παναγία μου?! Όταν είπα στον άντρα μου πως την επόμενη είναι ο τελευταίος υπέρηχος χλωμιασε:P

Θα πηγαίνω βέβαια για nst γιατί μου είπε πλέον θα μας νοιάζουν οι παλμοί του μωρού κ οι συσπάσεις του όχι κιλά κτλ..επίσης θα μου γράψει καλλιέργεια κ τελευταίες εξετάσεις την επόμενη εβδομάδα..

Χμμμ...αυτά νομίζω!! Ήθελα πολύ να τον δω..όχι ότι φαίνεται πλέον ολοκληρος βέβαια να τον χαρώ(μετά τον 6ο να ξέρετε οι καινούργιες μανουλες δε χωράει στον υπέρηχο κ βλέπετε τμήμα τμήμα ,κεφαλάκι,πόδια,κοιλίτσα κτλ..)αλλαα να δω τα κιλακια του από τη προηγούμενη εβδομάδα ηθελα πόσο πήγε ..τεσπα..υπομονή λίγες μέρες ξανά..

Ότι ερώτηση έχετε οι νέες μανουλες κ δεν ξέρετε από όσα ανέφερα μου λέτε εννοείται!!

Κοριτσι μου τι ωραια που ειστε στη τελική ευθεία κ αναμένετε το αντράκι σας! Με το καλο να το δεχτείτε κ με κανέναν πονο ευχομαι! ❤❤❤

  • Μου αρέσει 1

TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vaso11.4.11καλημέρα!!!!! Εύχομαι. Ναι είσαι καλά σήμερα!!! Το πριπεραν το πίνω οπότε αρχίζει να με πιάνει ναυτία όχι συγκεκριμένες ώρες πρωί βράδυ. Χθες πχ πήρα ένα πριν το φαγητό γτ ήθελα να φάω και δε μπορούσα να. Τα βγάλω πάλι. Μετά με έπιασε έτσι μια μικρή αναγούλα αλλά δεν έκανα εμετό. Με βοήθαν αρκετά δηλαδή. Και τώρα που θα αρχίσω μαθήματα ίσως παίρνω και προληπτικά κανένα αραιά και που μην με πιάσει τπτ...

@Renezμου με το καλό κοριτσάκι μου!!!! Με το καλό να δεχτείτε το νέο μέλος στην οικογένεια σας !! Πως αισθάνεσαι; πως νιώθεις για αυτό; σου είπε ο γιατρός ποτέ περίπου αναμένεται; η οπότε αποφασίσει ο μπέμπης χιχιχι. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

@Vaso11.4.11καλημέρα!!!!! Εύχομαι. Ναι είσαι καλά σήμερα!!! Το πριπεραν το πίνω οπότε αρχίζει να με πιάνει ναυτία όχι συγκεκριμένες ώρες πρωί βράδυ. Χθες πχ πήρα ένα πριν το φαγητό γτ ήθελα να φάω και δε μπορούσα να. Τα βγάλω πάλι. Μετά με έπιασε έτσι μια μικρή αναγούλα αλλά δεν έκανα εμετό. Με βοήθαν αρκετά δηλαδή. Και τώρα που θα αρχίσω μαθήματα ίσως παίρνω και προληπτικά κανένα αραιά και που μην με πιάσει τπτ...

@Renezμου με το καλό κοριτσάκι μου!!!! Με το καλό να δεχτείτε το νέο μέλος στην οικογένεια σας !! Πως αισθάνεσαι; πως νιώθεις για αυτό; σου είπε ο γιατρός ποτέ περίπου αναμένεται; η οπότε αποφασίσει ο μπέμπης χιχιχι. 

Πάμε για οπότε αποφασίσει μεν αλλά ο γιατρός πιστεύει 20-25 θα έχει ξεφουρνιστει:x

Πως νιώθω...αγχος για τη γέννα,κάτι χαζό ανησυχίες για το αν θα καταφέρω να είμαι όσο καλή μανούλα θέλω, περίεργα που πέρασαν 9 μήνες τόσο γρήγορα,χαρά που θα νιώσω ξανά το σώμα μου ελαφρυ κ θα φορέσω τζιν(!) Και κυριως ανυπομονησία να τον πιάσω στην αγκαλιά μου και να μην τον αφήσω ποτέ ξανά!!

Όπως καταλαβαίνεις πολλά κ ανάμεικτα συναισθήματα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Βλέπω να γράφετε για δυσκοιλιοτητες εμενα που μου συμβαίνει το αντίθετο ακριβώς για να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες να ανησυχώ? Χθες ας πούμε το βράδυ με έπιασε μέχρι και κρύος ιδρώτας και πόνος στη κοιλιά.. Λέτε να φταίνε τα χάπια? Εγώ παίρνω φυλλικο filicine, σίδηρο (απαίσιο) ferro sanol duodenal και Βιταμίνη D D3 Fix extra εσείς? 


vZbwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marilo είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Βλέπω να γράφετε για δυσκοιλιοτητες εμενα που μου συμβαίνει το αντίθετο ακριβώς για να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες να ανησυχώ? Χθες ας πούμε το βράδυ με έπιασε μέχρι και κρύος ιδρώτας και πόνος στη κοιλιά.. Λέτε να φταίνε τα χάπια? Εγώ παίρνω φυλλικο filicine, σίδηρο (απαίσιο) ferro sanol duodenal και Βιταμίνη D D3 Fix extra εσείς? 

Το σίδηρο φέρνει δυσκοιλιότητα οπότε δεν φταίει σίγουρα..τα υπόλοιπα είναι βιταμίνες οπότε δεν νομίζω..μήπως κρυωσες λίγο? Πάντως είναι προτιμότερο από τη δυσκοιλιότητα με την έννοια ότι δεν πρηζεσαι κ λειτουργεί το εντερακι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

@Vaso11.4.11καλημέρα!!!!! Εύχομαι. Ναι είσαι καλά σήμερα!!! Το πριπεραν το πίνω οπότε αρχίζει να με πιάνει ναυτία όχι συγκεκριμένες ώρες πρωί βράδυ. Χθες πχ πήρα ένα πριν το φαγητό γτ ήθελα να φάω και δε μπορούσα να. Τα βγάλω πάλι. Μετά με έπιασε έτσι μια μικρή αναγούλα αλλά δεν έκανα εμετό. Με βοήθαν αρκετά δηλαδή. Και τώρα που θα αρχίσω μαθήματα ίσως παίρνω και προληπτικά κανένα αραιά και που μην με πιάσει τπτ...

@Renezμου με το καλό κοριτσάκι μου!!!! Με το καλό να δεχτείτε το νέο μέλος στην οικογένεια σας !! Πως αισθάνεσαι; πως νιώθεις για αυτό; σου είπε ο γιατρός ποτέ περίπου αναμένεται; η οπότε αποφασίσει ο μπέμπης χιχιχι. 

Α λες να το παίρνω κ εγω έτσι καποιες μερες που νιωθω πολυ χαλια; γιατι εγω εκανα απλα την αγωγή που κράτησε καποιες μερες κ μετα το σταμάτησα. Μάλλον θα το ξανα παρω γιατι η αναγουλα με πιανει πολυ εντονα ειδικα μετα το απογευμα. Κ τωρα μολις πηρα το φιλισιν άρχισε η απαίσια γευση στο στομα κ η αναγουλα. Δεν ξερω αν φταίει αυτό αλλα οποτε παιρνω τις βιταμινες εχω πιο απαίσια γευση μετα. Ειδικά με το neurobion κ το iofolen.

Just now, Renez είπε:

Πάμε για οπότε αποφασίσει μεν αλλά ο γιατρός πιστεύει 20-25 θα έχει ξεφουρνιστει:x

Πως νιώθω...αγχος για τη γέννα,κάτι χαζό ανησυχίες για το αν θα καταφέρω να είμαι όσο καλή μανούλα θέλω, περίεργα που πέρασαν 9 μήνες τόσο γρήγορα,χαρά που θα νιώσω ξανά το σώμα μου ελαφρυ κ θα φορέσω τζιν(!) Και κυριως ανυπομονησία να τον πιάσω στην αγκαλιά μου και να μην τον αφήσω ποτέ ξανά!!

Όπως καταλαβαίνεις πολλά κ ανάμεικτα συναισθήματα..

Θα είσαι υπέροχη μανουλα και θα πανε ολα καλα κ στη γεννα! Εύχομαι τα καλύτερα! Να το χαρείς κ να ειναι η πιο όμορφη εμπειρία σου!


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vaso11.4.11ναι παρτο έτσι. Εμένα μου πε ο γιατρός μου όποτε νιώθω ναυτία δε μου είπε θεραπεία συγκεκριμένη. Χθες σου λέω πήρα προληπτικά. Iofolen γιατί παίρνεις;εγώ έπινα τα ινοφερτ πριν μείνω και μόλις έμεινα μου πε ο γιατρός να τα κόψω. 

@Renezθα σαι υπέροχη μαμά!!!! Για φυσιολογικό τοκετό πας; θα κάνεις επισκληριδιο;

@Mariloμην ανησυχείς και εγώ κάποιες μέρες έχω διάρροια λες και έχω κρυώσει. Αλλά να σου πω την αλήθεια από τη δυσκοιλιοτητα την προτιμώ. Τρώω φρούτα και λαχανικά αλλά με το ζόρι ρε παιδι μου να λειτουργήσει το έντερο..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Woman88 είπε:

@Vaso11.4.11ναι παρτο έτσι. Εμένα μου πε ο γιατρός μου όποτε νιώθω ναυτία δε μου είπε θεραπεία συγκεκριμένη. Χθες σου λέω πήρα προληπτικά. Iofolen γιατί παίρνεις;εγώ έπινα τα ινοφερτ πριν μείνω και μόλις έμεινα μου πε ο γιατρός να τα κόψω. 

@Renezθα σαι υπέροχη μαμά!!!! Για φυσιολογικό τοκετό πας; θα κάνεις επισκληριδιο;

@Mariloμην ανησυχείς και εγώ κάποιες μέρες έχω διάρροια λες και έχω κρυώσει. Αλλά να σου πω την αλήθεια από τη δυσκοιλιοτητα την προτιμώ. Τρώω φρούτα και λαχανικά αλλά με το ζόρι ρε παιδι μου να λειτουργήσει το έντερο..... 

Ναι θα πάω να πάρω ξανα μπας κ ηρεμησω. Το iofolen είναι βιταμινες. Μου είχε πει ο γιατρος οτι καλο ειναι να τα παίρνω. 


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vaso11.4.11 είπε:

Ναι θα πάω να πάρω ξανα μπας κ ηρεμησω. Το iofolen είναι βιταμινες. Μου είχε πει ο γιατρος οτι καλο ειναι να τα παίρνω. 

Κι εγώ παίρνω το iofolen. Μ είπε ο γιατρός είναι βιταμίνες κι είναι καλό για το μωρό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Betty90 είπε:

Κι εγώ παίρνω το iofolen. Μ είπε ο γιατρός είναι βιταμίνες κι είναι καλό για το μωρό 

Ναι κ εμενα αυτο μου ειπε. Αλλα δεν ξερω αν φταίνε αυτά κ εχω άσχημη γευση ή απλά ειναι απο τα αυξημένα οιστρογόνα. Εσύ έχεις παρατηρήσει δισγευσια; ή καμια αλλη κοπέλα;

Just now, Marilo είπε:

Κορίτσια πως λέγεται ο σίδηρος που παίρνετε εσείς? Δε μου αρέσει καθόλου αυτός που παίρνω εγώ (ferro sanol duodenal) και θέλω να τον αλλάξω οπωσδήποτε <_<

Εγω δεν παιρνω ακόμη σιδηρο. Δεν μου έχει πει κάτι. Εχω ακουσει οτι γενικα μετά το 3μηνο το παίρνεις.


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ κορίτσια μου παίρνω ακόμα σίδηρο. Στον 4ο δίνουν σίδηρο; @Vaso11.4.11εγώ έχω θέμα με τις γεύσεις. Ο, τι φάω μετά αμέσως πικρίλα. Σκέψου και Σοκολατα που μπορεί να φάω μετά από λίγο είναι λες και έχω φάει δηλητήριο. Πάντως νομίζω ότι το α τρίμηνο δεν ενδείκνυται για να πει κάποια κοπέλα να τρώει σωστά και ισορροπημένα....ετσι πιστεύω εγώ.. Κια οι αναγουλες μια ο εμετός μια η πικριλα μια το ένα το άλλο Ε.... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Woman88 είπε:

@Vaso11.4.11ναι παρτο έτσι. Εμένα μου πε ο γιατρός μου όποτε νιώθω ναυτία δε μου είπε θεραπεία συγκεκριμένη. Χθες σου λέω πήρα προληπτικά. Iofolen γιατί παίρνεις;εγώ έπινα τα ινοφερτ πριν μείνω και μόλις έμεινα μου πε ο γιατρός να τα κόψω. 

@Renezθα σαι υπέροχη μαμά!!!! Για φυσιολογικό τοκετό πας; θα κάνεις επισκληριδιο;

@Mariloμην ανησυχείς και εγώ κάποιες μέρες έχω διάρροια λες και έχω κρυώσει. Αλλά να σου πω την αλήθεια από τη δυσκοιλιοτητα την προτιμώ. Τρώω φρούτα και λαχανικά αλλά με το ζόρι ρε παιδι μου να λειτουργήσει το έντερο..... 

Ναι για φυσιολογικο πάμε κ το θέλω με όλη μου τη καρδιά(εκτός απροόπτου βέβαια!) Προς το παρόν πληρουμε όλες τις προϋποθέσεις (έχει γυρίσει ο μπέμπης,δεν έχω κάποιο πρόβλημα υγείας τύπου ζάχαρο κ είχα μια ομαλή εγκυμοσυνη)..

Ναι επισκληριδιο πιστεύω θα κάνω..απλά στο πλάνο γέννας με τον γιατρό είπαμε πως θα μου βάζουν σιγά σιγά ελάχιστη δόση ώστε να μου παίρνει τον πολύ πόνο αλλά να μπορώ να συμμετέχω στη γέννα..δλδ να καταλαβαίνω τις συσπάσεις ώστε να σπρώχνω μόνη κ όχι οπότε μου λέει ο γιατρός..

Τώρα αυτό είναι το πλάνο μας,βλέποντας κ κάνοντας όμως.

Εσύ πως σκεφτεσαι τον τοκετό σου?

πρίν από 21 λεπτά , Marilo είπε:

Κορίτσια πως λέγεται ο σίδηρος που παίρνετε εσείς? Δε μου αρέσει καθόλου αυτός που παίρνω εγώ (ferro sanol duodenal) και θέλω να τον αλλάξω οπωσδήποτε <_<

Να πάρεις τον tardyferon είναι σε χαπακι κ δεν αφήνει την απαίσια γεύση αιματηλας!! Ρώτησε κ τον γιατρό του κ ζήτησε του να στο γράψει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...