Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

Αιμάτωμα στην εγκυμοσυνη


andriandri

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

Θα ήθελα να ακούσω άλλες εμπειρίες αν κάποια είχε αιμάτωμα στην εγκυμοσυνη και πως εξελίχθηκε. 

Είμαι στη 15η εβδομάδα, μετά από δύο φορές με αιμοραγια κατά την 12η και 13η εβδομάδα, το μωρό ευτυχώς είναι καλά όμως έχω αιμάτωμα το οποίο ενώ σταμάτησα αντιπηκτικες και έμεινα σε πλήρη ακινησία για 18 μέρες, δεν έχει φύγει. Αίμα δεν έχω καθόλου ομως σημερα που ηταν το ραντεβού μου απογοητεύτηκα που δεν έχει φύγει το αιματωμα.

Είμαι αγχωμενη και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Ο γιατρός είπε συνεχίζω τη ξάπλα για άλλες 2 εβδομάδες.

Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνωμη σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου το αντιμετώπισε με αντιβίωση καθώς διέγνωσε φλεγμονή στη μήτρα και είχε δίκιο.

Η εγκυμοσύνη δεν συνέχισε αλλά λόγω χρωμοσωμικών ανωμαλιών (44 ετών), το αιμάτωμα όμως εξαφανίστηκε!

Δεν έχει σχέση η αντιπηκτική αγωγή (ίσως να είναι και επικίνδυνη η διακοπή της) κι εγώ τα ίδια λανθασμένα έλεγα όπως μου είχε πει ο προηγούμενος γιατρός μου όπου και έχασα το έμβρυο και το αιμάτωμα δεν σταμάτησε ποτέ να αιμορραγεί.

κι εμενα συμβούλεψε την ξεκούραση όχι όμως να μένω κλινήρης καθώς πρέπει η μήτρα να αδειάζει και να μην μένει μέσα το αίμα και τα πλήγματα.

Οταν λέμε ειχα αιμορραγία εννοώ ποτάμι με πααααρα πολλά πλήγματα που έλεγα πάει θα πάω για υπέρηχο και δεν θα υπάρχει τίποτα.

Αλλα όλα ήταν εκεί!

εσυ που είσαι και προχωρημένη κύηση θα πάνε όλα καλά!

Ζητησε από τον γιατρό σου να τσεκάρει για φλεγμονή.

με το καλό να πάρεις το μωράκι σου αγκαλίτσα!


LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο σοβαρα θεματα να εισαι σε επικοινωνια με το γιατρο σου.

Η μητρα δεν αδειαζει απο το αιματωμα αν εισαι ορθια. Καποια αιματωματα εχουν διεξοδο προς τα εξω καποια οχι. Ο οργανισμος εχει τροπο να απορροφα τα αιματωματα χωρις αυτα να βγαινουν προς τα εξω. Σκεψου πχ ανθρωπους απο τροχαια που εχουν εσωτερικα αιματωματα.

Η αντιπηκτικη αγωγη σχετιζεται με σχηματισμο αιματωματων. Τα αιματωματα μπορει να ειναι παρενεργεια της η να γινουν χειροτερα. Τωρα η διακοπη της ειναι θεμα του γιατρου, ζυγιζει τα υπερ και τα κατα.

Συνηθως συστηνεται κατακλιση και αποφυγη εντονης δραστηριοτητας, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα σηκωθεις να φας η να πας τουαλετα, γιατι αν δεν κινεισαι καθολου ειναι εως και επικινδυνο. Η συσταση για ξεκουραση γινεται γτ πανω κατω δεν εχουν και πολλα αλλα μετρα αντιμετωπισης οι γιατροι. Συμπληρωματικα δινουν προγεστερονη καποιοι, μαγνησια, η αλλα φαρμακα πχ αντιβιωση αν σε καποια περιπτωση υποψιαζονται Λοιμωξη.

Ειχα αιματωμα στην 10η εβδομαδα κυησης, εκανε να απορροφηθει πολλες εβδομαδες πληρως. Ειμαι τωρα 39+. Ακολουθησε τις οδηγιες του γιατρου σου, αν δεν εισαι ικανοποιημενη θα ελεγα να αλλαξεις. Καταλαβαινω το αγχος σου, θα σου φυγει με το χρονο! Υπομονη! Ενα αιματωμα δεν σημαινει οτι τελειωσε η κυηση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ που μου απαντησατε. Μου κάνει καλό να μοιράζομαι την αγωνια μου με άλλες κοπέλες που πέρασαν παρόμοια θέματα στην εγκυμοσύνη τους. Εύχομαι τα καλύτερα και στις δύο σας.

Ο γιατρός χτες μου είπε να συνεχίσω τα φάρμακα κανονικά (προγεστερόνη κυρίως) και να πάρω και κάποια υπόθετα κολπικά για καθαρισμό του κόλπου γιατί το αιματωμα είναι εστία μόλυνσης. 

Ως εδώ καλά, αλλά ξύπνησα στις 2 το πρωί με αιμοραγια πάλι... Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω κουραστεί, είμαι φοβισμένη και πανικοβλημενη.

 Τι να συμβαίνει πάλι???? Πόσο καιρό χρειάζεται να φύγει ένα αιματωμα???

Του τηλεφώνησα το πρωί και μου είπε αν το αίμα είναι σκούρο καφέ και δεν έχω πόνο να μην με ανησυχεί και να μείνω οσο μπορώ ξαπλωμένη και να συνεχισω με τα υπόθετα.

Μα πώς να μην αγχώνομαι βρε κορίτσια? Δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου, είμαι συνεχεια με τον φόβο.

Α ξέχασα να σας πω πως αύριο πρέπει να πάω και στο χημείο να επαναλάβω την ανάλυση για τοξόπλασμα επειδή δεν έχω αντισώματα. Και να κάνω και anti-xa για να δούμε την πηκτικοτητα τώρα που δεν βάζω αντιπηκτικες μιας και για κακή μου τύχη είμαι και θρομβοφιλικη.... Πήρα σε 4 χημεία εδώ στην Κύπρο για να βρω κάπου που την κάνουν, άλλο βάσανο και αυτό.... Μου είπαν θέλει 10 μέρες να βγει το αποτέλεσμα....

Εσάς στην Ελλάδα την κάνουν παντού αυτή την ανάλυση?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, andriandri είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ που μου απαντησατε. Μου κάνει καλό να μοιράζομαι την αγωνια μου με άλλες κοπέλες που πέρασαν παρόμοια θέματα στην εγκυμοσύνη τους. Εύχομαι τα καλύτερα και στις δύο σας.

Ο γιατρός χτες μου είπε να συνεχίσω τα φάρμακα κανονικά (προγεστερόνη κυρίως) και να πάρω και κάποια υπόθετα κολπικά για καθαρισμό του κόλπου γιατί το αιματωμα είναι εστία μόλυνσης. 

Ως εδώ καλά, αλλά ξύπνησα στις 2 το πρωί με αιμοραγια πάλι... Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω κουραστεί, είμαι φοβισμένη και πανικοβλημενη.

 Τι να συμβαίνει πάλι???? Πόσο καιρό χρειάζεται να φύγει ένα αιματωμα???

Του τηλεφώνησα το πρωί και μου είπε αν το αίμα είναι σκούρο καφέ και δεν έχω πόνο να μην με ανησυχεί και να μείνω οσο μπορώ ξαπλωμένη και να συνεχισω με τα υπόθετα.

Μα πώς να μην αγχώνομαι βρε κορίτσια? Δεν μπορώ να χαρώ την εγκυμοσύνη μου, είμαι συνεχεια με τον φόβο.

Α ξέχασα να σας πω πως αύριο πρέπει να πάω και στο χημείο να επαναλάβω την ανάλυση για τοξόπλασμα επειδή δεν έχω αντισώματα. Και να κάνω και anti-xa για να δούμε την πηκτικοτητα τώρα που δεν βάζω αντιπηκτικες μιας και για κακή μου τύχη είμαι και θρομβοφιλικη.... Πήρα σε 4 χημεία εδώ στην Κύπρο για να βρω κάπου που την κάνουν, άλλο βάσανο και αυτό.... Μου είπαν θέλει 10 μέρες να βγει το αποτέλεσμα....

Εσάς στην Ελλάδα την κάνουν παντού αυτή την ανάλυση?

Κοριτσι μου Καλημέρα! 

Δεν έχω εμπειρια σαν τη δική σου με αιμάτωμα αλλά ξέρω ότι το σκούρο αίμα είναι παλιό. Ο πόνος σε κοιλιά κ μέση είναι ανησυχητικά, ακόμα κ αίμα ροζ κόκκινο να δεις μπορεί να μην σημαίνει κ κάτι αν δεν έχεις πόνο. Μείνε κ ξαπλωμένη κ πάρε τα φαρμακακια σου κ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Αντί χα κάνω κι έχω κάθε μήνα κ δεν έχω καταλάβει ότι είναι κάτι εξεζητημένο εδώ, ούτε αργεί να βγει σαν εξέταση. Την επόμενη μέρα έχω αποτελέσματα. Ρώτησε όταν πας να σου πουν για να ξέρεις κ για τη συνέχεια τι παίζει εκεί.


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Christinα είπε:

Κοριτσι μου Καλημέρα! 

Δεν έχω εμπειρια σαν τη δική σου με αιμάτωμα αλλά ξέρω ότι το σκούρο αίμα είναι παλιό. Ο πόνος σε κοιλιά κ μέση είναι ανησυχητικά, ακόμα κ αίμα ροζ κόκκινο να δεις μπορεί να μην σημαίνει κ κάτι αν δεν έχεις πόνο. Μείνε κ ξαπλωμένη κ πάρε τα φαρμακακια σου κ σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Αντί χα κάνω κι έχω κάθε μήνα κ δεν έχω καταλάβει ότι είναι κάτι εξεζητημένο εδώ, ούτε αργεί να βγει σαν εξέταση. Την επόμενη μέρα έχω αποτελέσματα. Ρώτησε όταν πας να σου πουν για να ξέρεις κ για τη συνέχεια τι παίζει εκεί.

Καλημέρα Χριστίνα, 

Πήρα σήμερα αλλά τόσα τηλέφωνα για να μάθω για την ανάλυση και βρήκα ακόμη ένα χημείο αλλά και αυτό μου είπαν ότι θέλει 10 μέρες γιατί μόνο στο γενικό νοσοκομείο της πρωτεύουσας γίνεται αυτή η ανάλυση και αυτοί αναλαμβάνουν να πάρουν το δείγμα και να το στείλουν εκεί.

Άστα να πάνε, για να καταλαβεις στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα βρει ένα χημείο που τα δείγματα τα έστελνε στην Ελλάδα και έτσι είχες τα αποτελέσματα πιο νωρίς, στις 5-6 μέρες ας πούμε. Τώρα σταμάτησε και αυτό να το κάνει. Χαλιά το σύστημα υγείας εδώ.

Εσύ αν επιτρέπεται γιατί την κάνεις κάθε μήνα?

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...