Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Αποκλειστικος θηλασμος


Recommended Posts

Γειά σας... Έχω ένα αγόρακι δύο μηνών... Κάνω αποκλειστικο θηλασμό... Στης 9 μέρες ξεκινησα δουλειά κ χρεισιμοποιησα θήλαστρο πρωί μεσημέρι βράδυ... Εδώ όμως κ μια βδομάδα ο συζηγος μ έπαθε ένα ατύχημα κ έσπασε το χέρι του κ εγώ αγχώθηκα... Προσπαθώ να χρεισιμοποιησω το θήλαστρο κ δεν βγάζω πολύ γάλα... Κ έχω θέμα γτ δουλεύω... Να ξεκινήσω συμπλήρωμα τι να κάνω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Toksotis22 είπε:

Γειά σας... Έχω ένα αγόρακι δύο μηνών... Κάνω αποκλειστικο θηλασμό... Στης 9 μέρες ξεκινησα δουλειά κ χρεισιμοποιησα θήλαστρο πρωί μεσημέρι βράδυ... Εδώ όμως κ μια βδομάδα ο συζηγος μ έπαθε ένα ατύχημα κ έσπασε το χέρι του κ εγώ αγχώθηκα... Προσπαθώ να χρεισιμοποιησω το θήλαστρο κ δεν βγάζω πολύ γάλα... Κ έχω θέμα γτ δουλεύω... Να ξεκινήσω συμπλήρωμα τι να κάνω... 

Κοπέλα μου  να μην αγχώνεσαι κ περαστικά στον άντρα σου! Συνδυασμός άγχος κ θήλαστρο δεν έχουν απόδοση κι αν βλέπεις ότι δεν βγάζεις όσο χρειάζεται το μωρό σου να δώσει συμπλήρωμα! Ξέρω ότι πολλές μανούλες με αποκλειστικό θηλασμό θα σου πουν να επιμεινεις και συμφωνώ, υπάρχει όμως και το αλλά... Εγώ θα σου πω να κάνεις ότι σε ξεκουράζει κ χορταίνει το παιδί σου! Ίσως να είναι κ για λιγο χρονικό διάστημα κ μετά να καταφέρεις να εμπεδώσεις αποκλειστικό θηλασμό. Εγώ έκανα μεικτή 3 μήνες κ κάτι κ στις 20 μέρες ξεκίνησα θήλαστρο γτ πήγα στη δουλειά μου. Δεν είχα πολύ γάλα για να καλύπτω όλα του τα γεύματα αλλά όσο ήμουν σπίτι θηλαζε κ τις υπόλοιπες ώρες στη δουλειά με το θηλαστρο απλα ανακουφιζα το στηθος. Το μωρο πλέον 3 ετων δεν έχει αρρωστήσει ποτέ κ δεν είναι υπέρβαρο. Σίγουρα κάποιοι διαφωνούν με την άποψη μου αλλά δεν με αφορά! Σημασία έχει να είναι το μωρό σου κ εσύ καλά!

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Toksotis22 είπε:

Γειά σας... Έχω ένα αγόρακι δύο μηνών... Κάνω αποκλειστικο θηλασμό... Στης 9 μέρες ξεκινησα δουλειά κ χρεισιμοποιησα θήλαστρο πρωί μεσημέρι βράδυ... Εδώ όμως κ μια βδομάδα ο συζηγος μ έπαθε ένα ατύχημα κ έσπασε το χέρι του κ εγώ αγχώθηκα... Προσπαθώ να χρεισιμοποιησω το θήλαστρο κ δεν βγάζω πολύ γάλα... Κ έχω θέμα γτ δουλεύω... Να ξεκινήσω συμπλήρωμα τι να κάνω... 

Καλημέρα αρχικά θα σου πρότεινα να δεις κάποιον σύμβουλο θηλασμού.Η αλήθεια είναι ότι εμένα μου είχαν πει να μη βάλω θηλαστρο μεχρινα εδραιωθεί ο θηλασμός(60 περίπου μέρες). Στο στήθος το βάζεις το παιδί; Τρώει κι από εκεί; Πόσο συχνά; Βάζει το όσο συχνότερα μπορείς.Εμενα μου είχαν προτείνει και γλυκάνισο ως τσάι να πίνω...δεν ξέρω αν έκανε δουλειά αλλά υπήρξε μια κάποια αυξηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλους!Έχω ένα γιο 7,5 μηνών τον οποίο κ θηλάζω αποκλειστικά.Την τελευταία βδομάδα άρχισα να νιώθω πόνο πάνω στο δεξί στήθος ανάμεσα στο θώρακα αλλά κ στο πλάι στην εξωτερική του πλευρά. Ανέβασα κ πυρετό μέχρι 37,7 κ ένιωθα αδυναμία κ κόπωση (έκανα τεστ για κορονοϊό αρνητικό)Πήρα χάπι παρακεταμόλης κ συνήλθα.Σήμερα πάλι-5 μέρες μετά το παραπάνω συμβάν-άρχισα να νιώθω πάλι το ίδιο στο ίδιο στήθος κ με τα ίδια συμπτώματα.Μαστίτιδα δεν είναι καθότι έχω περάσει δυο φορές στις αρχές του θηλασμού με πολύ πιο έντονα συμπτώματα απ τα τωρινά.έχει αντιμετωπίσει κάποια μανούλα κάτι παρόμοιο;;Να αναφέρω ότι ο μπέμπης μου κοιμάται μόνο πάνω μου καθώς όπου άλλου και να τον βάλω ξυπνάει κ κλαίει γοερά.Φοβάμαι μήπως πλακώνει το στήθος που κοιμάται πάνω μου κ γι αυτό έχει προκύψει όλο αυτό.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia Ts είπε:

Καλημέρα σε όλους!Έχω ένα γιο 7,5 μηνών τον οποίο κ θηλάζω αποκλειστικά.Την τελευταία βδομάδα άρχισα να νιώθω πόνο πάνω στο δεξί στήθος ανάμεσα στο θώρακα αλλά κ στο πλάι στην εξωτερική του πλευρά. Ανέβασα κ πυρετό μέχρι 37,7 κ ένιωθα αδυναμία κ κόπωση (έκανα τεστ για κορονοϊό αρνητικό)Πήρα χάπι παρακεταμόλης κ συνήλθα.Σήμερα πάλι-5 μέρες μετά το παραπάνω συμβάν-άρχισα να νιώθω πάλι το ίδιο στο ίδιο στήθος κ με τα ίδια συμπτώματα.Μαστίτιδα δεν είναι καθότι έχω περάσει δυο φορές στις αρχές του θηλασμού με πολύ πιο έντονα συμπτώματα απ τα τωρινά.έχει αντιμετωπίσει κάποια μανούλα κάτι παρόμοιο;;Να αναφέρω ότι ο μπέμπης μου κοιμάται μόνο πάνω μου καθώς όπου άλλου και να τον βάλω ξυπνάει κ κλαίει γοερά.Φοβάμαι μήπως πλακώνει το στήθος που κοιμάται πάνω μου κ γι αυτό έχει προκύψει όλο αυτό.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

Μήπως είναι μυοσκελετικος πόνος.  Ψηξη πιάσιμο από την στάση του σώματος. ? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/9/2020 at 1:46 ΠΜ, Toksotis22 είπε:

Γειά σας... Έχω ένα αγόρακι δύο μηνών... Κάνω αποκλειστικο θηλασμό... Στης 9 μέρες ξεκινησα δουλειά κ χρεισιμοποιησα θήλαστρο πρωί μεσημέρι βράδυ... Εδώ όμως κ μια βδομάδα ο συζηγος μ έπαθε ένα ατύχημα κ έσπασε το χέρι του κ εγώ αγχώθηκα... Προσπαθώ να χρεισιμοποιησω το θήλαστρο κ δεν βγάζω πολύ γάλα... Κ έχω θέμα γτ δουλεύω... Να ξεκινήσω συμπλήρωμα τι να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Georgia Ts είπε:

Το σκέφτηκα κ αυτό αλλά ο πυρετός είναι που με παραξενεύει .<_<

Μήπως έχεις κάποιο άσπρο σπυρί πάνω στην θηλή ή παραδίπλα? Ίσως είναι φραγμενος πόρος ίσως είναι αρχή μαστίτιδας έχω πάθει και από τα δύο κάμποσες φορές ζεστες κομπρεσες ή ζεστό ντουζακι και μασάζ να βγει το γάλα και φυσικά θηλασμό από τον πονεμένο μαστό! Και σακουλάκι με όσπρια από την κατάψυξη μετά τον θηλασμό

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Μήπως έχεις κάποιο άσπρο σπυρί πάνω στην θηλή ή παραδίπλα? Ίσως είναι φραγμενος πόρος ίσως είναι αρχή μαστίτιδας έχω πάθει και από τα δύο κάμποσες φορές ζεστες κομπρεσες ή ζεστό ντουζακι και μασάζ να βγει το γάλα και φυσικά θηλασμό από τον πονεμένο μαστό! Και σακουλάκι με όσπρια από την κατάψυξη μετά τον θηλασμό

Καλημέρα!Είχες δίκιο ήταν αρχή μαστίτιδας.Υπάρχει  έντονη κοκκινίλα στη κάτω πλευρά του στήθους κ πέτρωμα σ ένα σημείο.Ευχαριστώ πολύ πολύ !!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Georgia Ts είπε:

Καλημέρα!Είχες δίκιο ήταν αρχή μαστίτιδας.Υπάρχει  έντονη κοκκινίλα στη κάτω πλευρά του στήθους κ πέτρωμα σ ένα σημείο.Ευχαριστώ πολύ πολύ !!!!

Καλημερα,ακολουθησε τις συμβουλες της Βαλεντινας και οταν θηλαζεις το μωρο απο κει βαζε το σε τετοια θεση ωστε το σαγονακι του να ειναι προς το μερος του στηθους που ειναι το πετρωμα.Εγω μια φορα ειχα πρηξιμο ακριβως κατω απο τη θηλη οποτε για καποιες ωρες ξαπλωνα το μωρο ευθεια στο ποδι μου και κρατουσα το κεφαλακι του με το χερι μου ωστε το σαγονακι του να ακουμπαει εκει,μεχρι το πρωι ειχε φυγει.Ειναι πολυ επωδυνο,περαστικα σου.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλημερα,ακολουθησε τις συμβουλες της Βαλεντινας και οταν θηλαζεις το μωρο απο κει βαζε το σε τετοια θεση ωστε το σαγονακι του να ειναι προς το μερος του στηθους που ειναι το πετρωμα.Εγω μια φορα ειχα πρηξιμο ακριβως κατω απο τη θηλη οποτε για καποιες ωρες ξαπλωνα το μωρο ευθεια στο ποδι μου και κρατουσα το κεφαλακι του με το χερι μου ωστε το σαγονακι του να ακουμπαει εκει,μεχρι το πρωι ειχε φυγει.Ειναι πολυ επωδυνο,περαστικα σου.

Για άλλη μια φορά σ ευχαριστώ πολύ @comet μου!!Θα το εφαρμόσω οπωσδήποτε!!Ειμαι καλύτερα γιατί βάζω κ το μωρό κ θηλάζει φουλ.Πίστευα πως μαστιτιδες παθαίνεις στις αρχές του θηλασμου κ δεν το περίμενα τώρα μετά από 7,5 μήνες για να πω την αλήθεια μου :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...