Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗΣ!!PLEASE HELP!!!


firsttry

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!

θα ηθελα παρακαλω μερικες γνωμες καθως δεν μπορω να συζητησω ενα τετοιο θεμα με το προσωπικο μου περιβαλλον.

μετα απο 3 σπερμοδιαγραμματα με πολυ χαμηλες τιμες και αφου καναμε και αγωγη 4 μηνες χωρις βελτιωση αποφασισαμε να προχωρησουμε με σπερματεγχυση οπως προτινε ο γιατρος.

ειμαι ομως πολυ απογοητευμενη γιατι δεν περιμενα πως θα αντιμετωπιζα ενα τετοιο προβλημα πρωτον και δευτερον δεν εχω χωνεψει ακομα την ιδεα της διαδικασιας.

τα παραβλεπω ολα αυτα και εχω τους εξης ενδιασμους

αφου εχουμε χαμηλη ποιοτητα σπερματος ποσο πιθανο ειναι να πετυχει η σπερματεγχυση?ο γιατρος λεει οτι μπορει εκεινη τη μερα να μας δωσει ενα καλο δειγμα ομως εχει δωσει ηδη τρια και η κινητικοτητα ειναι 5% και η ποσοτητα 1,3 ενω θελει λεει πανω απο 2.

ποσες φορες μπορω να επαναλαβω?

δεν ειναι ψυχοφθορο ολο αυτο?

απογοητευομαι παρα πολυ ευκολα και γενικα νιωθω πολυ ασχημα που πρεπει να μπουμε σε ολη αυτη τη διαδικασια.

επισης βλεπω οτι οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@firsttry Καλημέρα! Καλή επιτυχία εύχομαι!

Συνήθως όταν υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα η σπερματέγχυση δεν είναι ο καλύτερος τρόπος. Φυσικά επειδή είναι από τις σχετικά ευκολότερες και φθηνότερες μεθόδους υποβοηθούμενης παραγωγής αξίζει να το δοκιμάσετε. Αν όμως δε πάει καλά καλύτερα να μιλήσετε για εξωσωματική όπου με μικρογονιμοποίηση διαλέγουν τα καλύτερα μορφολογικά σπερματοζωάρια και επίσης δεν χρειάζεται το σπέρμα να διανύσει τράχηλο σάλπιγγες κλπ. Επίσης μιλήσατε με κάποιο ανδρολόγο ουρολόγο μήπως με βιταμίνες μπορεί να βοηθηθεί? Το σπέρμα κάθε 75 μέρες ανανεώνεται τελείως οπότε με σωστή διατροφή βιταμίνες κλπ μπορεί να δείτε διαφορά.

Να πάνε όλα καλά εύχομαι και μην απογοητεύεσαι. Τα θέματα στο σπέρμα πολλές φορές λύνονται εύκολα, τουλάχιστον πολύ πιο εύκολα από το να υπάρχει θέμα στο γυναικείο παράγοντα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλημέρα! Καλή επιτυχία εύχομαι!

Συνήθως όταν υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα η σπερματέγχυση δεν είναι ο καλύτερος τρόπος. Φυσικά επειδή είναι από τις σχετικά ευκολότερες και φθηνότερες μεθόδους υποβοηθούμενης παραγωγής αξίζει να το δοκιμάσετε. Αν όμως δε πάει καλά καλύτερα να μιλήσετε για εξωσωματική όπου με μικρογονιμοποίηση διαλέγουν τα καλύτερα μορφολογικά σπερματοζωάρια και επίσης δεν χρειάζεται το σπέρμα να διανύσει τράχηλο σάλπιγγες κλπ. Επίσης μιλήσατε με κάποιο ανδρολόγο ουρολόγο μήπως με βιταμίνες μπορεί να βοηθηθεί? Το σπέρμα κάθε 75 μέρες ανανεώνεται τελείως οπότε με σωστή διατροφή βιταμίνες κλπ μπορεί να δείτε διαφορά.

Να πάνε όλα καλά εύχομαι και μην απογοητεύεσαι. Τα θέματα στο σπέρμα πολλές φορές λύνονται εύκολα, τουλάχιστον πολύ πιο εύκολα από το να υπάρχει θέμα στο γυναικείο παράγοντα...

Μετα το πρωτο σπερμογραφημα καναμε θεραπεια με profertil για 4 μηνες,επαναλαβαμε τις εξετασεις και οι τιμες ηταν χειροτερες απο της πρωτηςεξετασης.επαναλαβαμε μετα 1 μηνα και παλι οι τιμες ειναι χειροτερες απο την πρωτη εξεταση.αρα δεν υπηρχε βελτιωση ουτε καν στασιμοτητα.αυτο με εχει ανησυχισει λιγο.Γι αυτο και ειμαι λιγο μπερδεμενη με το ολο θεμα.Ο γιατρος ειναι καλος και γνωστος και ειδικευεται στην τεχνιτη γονιμοποιηση ειναι επισης και φιλος του αντρα μου οποτε του εχω λιγη εμπιστοσυνη παραπανω!Γι αυτο και δεν εχουμε επισκευτει καποιον αλλον.μας ειπε να κανουμε αυτην την αγωγη και τωρα πλεον αφου δεν ειχε αποτελεσμα μας την σταματησε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, firsttry είπε:

Μετα το πρωτο σπερμογραφημα καναμε θεραπεια με profertil για 4 μηνες,επαναλαβαμε τις εξετασεις και οι τιμες ηταν χειροτερες απο της πρωτηςεξετασης.επαναλαβαμε μετα 1 μηνα και παλι οι τιμες ειναι χειροτερες απο την πρωτη εξεταση.αρα δεν υπηρχε βελτιωση ουτε καν στασιμοτητα.αυτο με εχει ανησυχισει λιγο.Γι αυτο και ειμαι λιγο μπερδεμενη με το ολο θεμα.Ο γιατρος ειναι καλος και γνωστος και ειδικευεται στην τεχνιτη γονιμοποιηση ειναι επισης και φιλος του αντρα μου οποτε του εχω λιγη εμπιστοσυνη παραπανω!Γι αυτο και δεν εχουμε επισκευτει καποιον αλλον.μας ειπε να κανουμε αυτην την αγωγη και τωρα πλεον αφου δεν ειχε αποτελεσμα μας την σταματησε.

Οπως στα ειπε η @olpapa  είναι τα πράγματα. Επισης παίζει τεράστια σημασία που το κανατε το σπερμοδιαγραμμα αν ηταν στο ίδιο εργαστηριο και ποσο αξιόπιστο ειναι. Στην Αθηνα ο Λυμπεροπουλος ειναι απο τα καλυτερα. Σίγουρα να πάτε απο εκεί αν δεν δεν εχετε πάει.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Οπως στα ειπε η @olpapa  είναι τα πράγματα. Επισης παίζει τεράστια σημασία που το κανατε το σπερμοδιαγραμμα αν ηταν στο ίδιο εργαστηριο και ποσο αξιόπιστο ειναι. Στην Αθηνα ο Λυμπεροπουλος ειναι απο τα καλυτερα. Σίγουρα να πάτε απο εκεί αν δεν δεν εχετε πάει.

 

Just now, Καντι είπε:

Οπως στα ειπε η @olpapa  είναι τα πράγματα. Επισης παίζει τεράστια σημασία που το κανατε το σπερμοδιαγραμμα αν ηταν στο ίδιο εργαστηριο και ποσο αξιόπιστο ειναι. Στην Αθηνα ο Λυμπεροπουλος ειναι απο τα καλυτερα. Σίγουρα να πάτε απο εκεί αν δεν δεν εχετε πάει.

θα το ψαξω αυτο!σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/10/2020 at 7:55 PM, firsttry said:

αφου εχουμε χαμηλη ποιοτητα σπερματος ποσο πιθανο ειναι να πετυχει η σπερματεγχυση?ο γιατρος λεει οτι μπορει εκεινη τη μερα να μας δωσει ενα καλο δειγμα ομως εχει δωσει ηδη τρια και η κινητικοτητα ειναι 5% και η ποσοτητα 1,3 ενω θελει λεει πανω απο 2.

Καλημέρα! 

Ερώτηση.... γιατί θέλει πάνω από 2; Που το άκουσες αυτό; 

Επίσης, το σπερμα και να έχει χαμηλή κινητικότητα, όταν "πλυθεί" μετά αυτή αυξάνεται κατά πολύ!

Ρωτάω επειδή και του δικού μου το progressive motility ήταν 7% (στα τάρταρα) αλλά μετά τον καθαρισμό του σπέρματος (κάναμε σπερματέγχυση την περασμένη εβδομάδα) πήγε στο 63%. 

Επίσης ανεξαρτήτως της αρχικής ποσότητας, αφού καθαριστεί το σπέρμα η ποσότητα που σου βάζουν είναι στάνταρντ και πολύ λιγότερη (η κλινική που πηγαίνω εγώ δίνει "πλυμμένο σπέρμα" ποσότητας 0.6ml).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

δεν γνωριζω τοσες λεπτομερειες και επισης δεν εχω παρει αλλες γνωμες απο αλλους γιατρους.οτι μας ειπε ο συγκεκριμενος!

παντως αυτα που μου λες με εμψυχωνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2020 at 9:55 PM, firsttry said:

καλημερα!

δεν γνωριζω τοσες λεπτομερειες και επισης δεν εχω παρει αλλες γνωμες απο αλλους γιατρους.οτι μας ειπε ο συγκεκριμενος!

παντως αυτα που μου λες με εμψυχωνουν!!!

Καλημέρα! Θα πρότεινα μίλα και με κάποιον άλλον γιατρό να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη. Οι τιμές προ και μετά πλύσης αλλάζουν άρδην. Η αλήθεια είναι οτι σε πολύ χαμηλές τιμές κινητικότητας η εξωσωματική είναι πιο ενδεδειγμένη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Και εμένα ο άντρας μου με τα profertil δεν είδε καμια ιδιαίτερη διαφορά μετά το τρίμηνο, αλλά εξακολουθεί να τα παίρνει για όσο διάστημα προσπαθούμε (όπως του είπε και ο γιατρός καλό κάνουν, κακό δεν κάνουν). 

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2020 at 6:31 ΜΜ, firsttry είπε:

σε ευχαριστω πολυ

η αληθεια ειναι οτι διακοψαμε τη διαδικασια με τον συγκεκριμενο γιατρο και ειμαι σε αναζητηση δευτερης γνωμης!

Καλησπέρα! Μπορώ να ρωτήσω γιατί διέκοψες με τον συγκεκριμένο γιατρό (αν θες να μου πεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...