Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Evouska είπε:

Αχ φιλενάδα πονεμένη ιστορία! Όπως καταλαβαίνεις έχω ακόμα, όχι όσο είχα πριν 2 εβδομάδες αλλά και πάλι έχω καθημερινά έστω κ λίγο! Εσύ έχεις ακομα; 

Πεθαίνω κόριτσια.  Όλη μέρα.  Ειδικά από το μεσημέρι κ μετά μέχρι το βράδυ. Κ έχω κ αντιβίωση να πάρω ,πρέπει να Μάι φαγωμενη.  Μασάω ψωμί κ θέλω να το φτύσω.  

Ο γιος Μ και ο άντρας Μ τιμούν την καραντίνα με πιτογυρα , μπέργκερ κ γω πάω στο υπνοδωμάτιο να μην μυρίζω. Μαγειρευω κ θέλω να ξεράσω από τη μυρωδιά. Τρώω λίγο έστω για να πω ότι δεν έχω άδειο στομάχι 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Eva1986 είπε:

Πεθαίνω κόριτσια.  Όλη μέρα.  Ειδικά από το μεσημέρι κ μετά μέχρι το βράδυ. Κ έχω κ αντιβίωση να πάρω ,πρέπει να Μάι φαγωμενη.  Μασάω ψωμί κ θέλω να το φτύσω.  

Ο γιος Μ και ο άντρας Μ τιμούν την καραντίνα με πιτογυρα , μπέργκερ κ γω πάω στο υπνοδωμάτιο να μην μυρίζω. Μαγειρευω κ θέλω να ξεράσω από τη μυρωδιά. Τρώω λίγο έστω για να πω ότι δεν έχω άδειο στομάχι 

Αγάπη παίρνεις κάτι για τις ναυτιες; εγώ έπαιρνα της PregnaDerm για τη ναυτια ,τελείωσα το κουτί αλλά δεν είδα διαφορά, είχα σχεδόν κάθε μερα όπως εσύ από το μεσημέρι κ μετά,  και 1-2 φορές την εβδομάδα πολύ πιο έντονα ! Τώρα που τελείωσαν ξεκίνησα να παίρνω primperan, αφού πήρα το οκ από τον γιατρό μου,  και μου έχει κάνει δουλειά εδω και 2 μέρες,  όχι ότι δεν έχω καθόλου, αλλά δεν έχω όλη την ώρα όπως πριν ! Και το παίρνω μια φορά το μεσημέρι κ μια το βράδυ,  μπορείς έως 3 φορές μαξ την ημέρα! Ρώτησε τον γιατρό σου για να το πάρεις κ εσύ να ηρεμήσεις λίγο, δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Αγάπη παίρνεις κάτι για τις ναυτιες; εγώ έπαιρνα της PregnaDerm για τη ναυτια ,τελείωσα το κουτί αλλά δεν είδα διαφορά, είχα σχεδόν κάθε μερα όπως εσύ από το μεσημέρι κ μετά,  και 1-2 φορές την εβδομάδα πολύ πιο έντονα ! Τώρα που τελείωσαν ξεκίνησα να παίρνω primperan, αφού πήρα το οκ από τον γιατρό μου,  και μου έχει κάνει δουλειά εδω και 2 μέρες,  όχι ότι δεν έχω καθόλου, αλλά δεν έχω όλη την ώρα όπως πριν ! Και το παίρνω μια φορά το μεσημέρι κ μια το βράδυ,  μπορείς έως 3 φορές μαξ την ημέρα! Ρώτησε τον γιατρό σου για να το πάρεις κ εσύ να ηρεμήσεις λίγο, δεν παλεύεται αυτή η κατάσταση!

Της είχα πει ότι έχω ναυτία όλη μέρα Μ λέει φάε παξιμάδια.  Δεν σ δίνω φάρμακο. 

Είναι σαν όταν ετσουζα κ Μ λέει πιες νερά

Τα ουτροτζεσταν όμως καραμέλες.  

  • Χαχα 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια Μ οι αναγουλες ποτέ σας σταμάτησαν οσες είχατε;

Εμένα παραδόξως η ναυτία μου ξεκίνησε την 8η εβδομάδα, αφού είχα καταχαρεί πως την γλίτωσα σε σχέση με άλλες κοπέλες εδώ που έλεγαν το πόνο τους! Τώρα που μπήκα 12η είμαι ήδη πολύ καλά, αλλά συνήθως με πιάνει το πρωί,ακόμη και σήμερα αλλά πολύ ήπια,  και επιδεινώνεται όταν είμαι νηστική.. προσπάθησε να τρως όσο μπορείς κι ότι μπορείς, έστω κρακερακια με λίγο τυράκι για να σε ανακουφίζει!  

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

vQnfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως στα είπε η @boockie!!!  Και γω ετσι ήμουν. Ακόμα με πειράζουν οι μυρωδιές ή εχω ανακατοσούρες  αλλά είναι πολυ καλύτερα τα πράγματα. Όσο μπορείς μην αφήνεις αδειο στομάχι. Εμένα με βοήθησαν παξιμάδια με τυράκι το βράδυ κ μακαρόνια μονο με παρμεζάνα κ κανα ντοματινι πιο μετα. Κανε υπομονή θα συνέλθεις. Δοκίμασε όμως να βρεις τι βοηθαει. Και γω ψωμι δεν το μπορούσα.

Just now, Eva1986 είπε:

Της είχα πει ότι έχω ναυτία όλη μέρα Μ λέει φάε παξιμάδια.  Δεν σ δίνω φάρμακο. 

Είναι σαν όταν ετσουζα κ Μ λέει πιες νερά

Τα ουτροτζεσταν όμως καραμέλες.  

Το ότι δεν σου δίνει ευκολα φάρμακα καλό το βρίσκω. Εγκυος είσαι δεν θες να σε μπουκώνει κατευθειαν φάρμακα. Και το τσάι μέντας που πρότειναν διάβασα ότι είναι καλο για τις ανακατοσούρες. Περαστικά σου, που θα είναι. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

@ΧρυσαΜ Εγω έχω δυο παλινδρομες στο ιστορικό μου στην 8η εβδομάδα αφού είχαμε ακούσει καρδούλα στην 6η. Μετα την 9η βδομάδα μειώνονται σιγά σιγά οι πιθανότητες. Με την Αυχενική δεν είχα κάτι αλλά τα στατιστικά άλλαξαν. 

@HopeMe ήμουν 31 και θα σας τα γράψω όπως τα λέει στο χαρτί να δείτε την διαφορά. 

Η προϋπάρχουσα στατιστική πιθανότητα γιαανευπλοειδίες βασίζεται στην ηλικία της μητέρας (31). Η τροποποιημένη πιθανότητα είναι η πιθανότητα κατα την ηλικία κύησης που γίνεται η εξέταση, υπολογιζόμενο με βάση την προϋπάρχουσα πιθανότητα και υπερηχογραφικες παραμέτρους. Όλοι οι βιοφυσικοι δείκτες έχουν διορθωθεί σύμφωνα με διάφορα χαρακτηριστικά των εγκύων τα οποία συμπεριλαμβάνουν τον φυλετικό τυπο, το βάρος, το ύψος....

Τρισωμια 21 στατιστική πιθανότητα 1:551 Τροποποιημένη πιθανότητα 1:9151

Τρισωμια 18 προϋπάρχουσα στατ. Πιθανότητα 1:1291 τροποποιημένη 1:10048

Τρισωμια 13 Προϋπάρχουσα στατ. Πιθ. 1:4070 τροποποιημένη <1:20000

Όπως βλέπεις τα νούμερα άλλαξαν πάρα πολύ. Να είσαι αισιόδοξη και που ξέρεις μπορεί να μην χρειαστεί και άλλη εξέταση.... ;-) Το εύχομαι σε όλες μας!!

Μακάρι τι να πω? Αν και εμένα ο γιατρός μου είπε το αντίθετο. Λόγω 40Μαιων και καλά να βγουν τα στατιστικά μόλις μπει η ηλικία δίπλα θα αυξηθούν οι πιθανότητες αυτόματα. Κι εγώ στα προηγούμενα παιδιά μου μια χαρά όλα που ήμουν πιο μικρή. Άλλο για 31 άλλο για 40. Αυτό καταλαβα. Υπάρχει αλγόριθμος που όσο αυξάνεται η ηλικία άνω των 35 τα ποσοστά δεν είναι υπέρ σου. Ειδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Μακάρι τι να πω? Αν και εμένα ο γιατρός μου είπε το αντίθετο. Λόγω 40Μαιων και καλά να βγουν τα στατιστικά μόλις μπει η ηλικία δίπλα θα αυξηθούν οι πιθανότητες αυτόματα. Κι εγώ στα προηγούμενα παιδιά μου μια χαρά όλα που ήμουν πιο μικρή. Άλλο για 31 άλλο για 40. Αυτό καταλαβα. Υπάρχει αλγόριθμος που όσο αυξάνεται η ηλικία άνω των 35 τα ποσοστά δεν είναι υπέρ σου. Ειδωμεν

 Α!!! Οκ!!! Αυτο δεν το ήξερα. Εγω ειμαι 36 και δεν μου είπε κάτι. Κοίτα αύριο εχω Αυχενική θα δω πως θα πάει και θα σας πω. 

  • Μου αρέσει 4

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

 Α!!! Οκ!!! Αυτο δεν το ήξερα. Εγω ειμαι 36 και δεν μου είπε κάτι. Κοίτα αύριο εχω Αυχενική θα δω πως θα πάει και θα σας πω. 

Με το καλό η αυχενική σου κορίτσι μου....

Τελικά εχθές μίλησα με τον γιατρό μου για τις εξετάσεις και μου έδωσε δύο Σιδηρούς την ημέρα πρωί βραδυ και βιταμίνη d3 μια φορά την εβδομάδα! Αυταα

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοπέλες τι κάνετε? 

Από εχθές ενώ συνέχεια πονουσα πολύ το στήθος μου και ήταν υπερβολικά φουσκωμένο εχθές δεν πονουσα τόσο και δεν ήταν και τόσο φουσκωμένο σας έτυχε και εσάς εννοώ να ανησυχησω η δεν είναι τίποτα ουφου όλα τα κοιτάζω

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Φραουλίτσα* είπε:

@ΧρυσαΜ Εγω έχω δυο παλινδρομες στο ιστορικό μου στην 8η εβδομάδα αφού είχαμε ακούσει καρδούλα στην 6η. Μετα την 9η βδομάδα μειώνονται σιγά σιγά οι πιθανότητες. Με την Αυχενική δεν είχα κάτι αλλά τα στατιστικά άλλαξαν. 

@HopeMe ήμουν 31 και θα σας τα γράψω όπως τα λέει στο χαρτί να δείτε την διαφορά. 

Η προϋπάρχουσα στατιστική πιθανότητα γιαανευπλοειδίες βασίζεται στην ηλικία της μητέρας (31). Η τροποποιημένη πιθανότητα είναι η πιθανότητα κατα την ηλικία κύησης που γίνεται η εξέταση, υπολογιζόμενο με βάση την προϋπάρχουσα πιθανότητα και υπερηχογραφικες παραμέτρους. Όλοι οι βιοφυσικοι δείκτες έχουν διορθωθεί σύμφωνα με διάφορα χαρακτηριστικά των εγκύων τα οποία συμπεριλαμβάνουν τον φυλετικό τυπο, το βάρος, το ύψος....

Τρισωμια 21 στατιστική πιθανότητα 1:551 Τροποποιημένη πιθανότητα 1:9151

Τρισωμια 18 προϋπάρχουσα στατ. Πιθανότητα 1:1291 τροποποιημένη 1:10048

Τρισωμια 13 Προϋπάρχουσα στατ. Πιθ. 1:4070 τροποποιημένη <1:20000

Όπως βλέπεις τα νούμερα άλλαξαν πάρα πολύ. Να είσαι αισιόδοξη και που ξέρεις μπορεί να μην χρειαστεί και άλλη εξέταση.... ;-) Το εύχομαι σε όλες μας!!

Στεναχωρηθηκα πολύ με αυτό που είδα.. Εγώ στην 11η το έμαθα...

Just now, marilou84 είπε:

Καλημέρα κοπέλες τι κάνετε? 

Από εχθές ενώ συνέχεια πονουσα πολύ το στήθος μου και ήταν υπερβολικά φουσκωμένο εχθές δεν πονουσα τόσο και δεν ήταν και τόσο φουσκωμένο σας έτυχε και εσάς εννοώ να ανησυχησω η δεν είναι τίποτα ουφου όλα τα κοιτάζω

Νομίζω ότι το στήθος πρηζεται και ξεπρηζεται. Οπότε μην ανησυχείς. 

@Φραουλίτσα* αααα τέλεια περιμένουμε την αυχενική σου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΧρυσαΜ said:

Στεναχωρηθηκα πολύ με αυτό που είδα.. Εγώ στην 11η το έμαθα...

Νομίζω ότι το στήθος πρηζεται και ξεπρηζεται. Οπότε μην ανησυχείς. 

@Φραουλίτσα* αααα τέλεια περιμένουμε την αυχενική σου!!! 

XρυσαΜ σου έτυχε και εσένα αυτό με το στήθος? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια , όλα καλά? Εγώ τρέχω με μετακομίσεις, είμαστε συναχωμενοι οικογενειακώς, θέλω να βάψω τα έπιπλα μου με χρώμα κιμωλίας έτσι για μια έξτρα ανανέωση. Έκανα και ένα καλό ξεσκαρταρισμα. Τελικά είναι ωραίες οι μετακομίσεις, μας ανανεώνουν!

Pregnaderm παίρνω κι εγώ βιταμίνες. Ναυτίες έχω ακόμη.. άντε υπομονή ελπίζω σε δύο εβδομάδες να συνέλθω. Το στήθος άλλες μέρες πιο ευαίσθητο και άλλες τίποτα. 

Ο νέος μεγαλώνει καλά νομίζω, κανενα ύποπτο σύμπτωμα, μόνο τα κλασσικά της εγκυμοσύνης. Έκλεισα Δευτέρα γιατρό.

Σας φιλώ!

 

  • Μου αρέσει 8

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Της είχα πει ότι έχω ναυτία όλη μέρα Μ λέει φάε παξιμάδια.  Δεν σ δίνω φάρμακο. 

Είναι σαν όταν ετσουζα κ Μ λέει πιες νερά

Τα ουτροτζεσταν όμως καραμέλες.  

Καλημερα, δοκίμασες να φας με το που σηκωθείς το πρωί, κάτι που να αντέχεις και να γεμίζεις το στομάχι σου, να μην μαζεύονται μόνο υγρά. Εμένα παρατήρησα ότι όταν είναι άδειο είναι χειρότερα και έτσι τρώω ποτέ παξιμάδια και κράκερ, φρυγανιές, ποτέ κουλούρι με οποίο τυρί αντέχω, γιατί μου μυρίζει ακόμα και το μιλνερ κάτι μέρες, ποτέ τοστ, η με ντομάτα με λίγο αλατακι για συνοδεία. Καπάκι σε αυτά προσπαθώ να τρώω και λίγο φρούτο. Η λίγο πιο μετά φρούτο και όλη μερα γενικά πάει μπουκιά μπουκιά.Προχτες μου μύρισαν στο πιάτο τα σκέτα μακαρόνια και μετά από δυο πιρουνιες σταμάτησε έφαγα μισό κριτσινι και λίγο πιο μετά έφαγα λίγα ακόμα.  Θελουμε και άλλη υπομονη γιατί μάλλον έχουμε λίγο ακόμα, αλλά χαλάλι εννοειται

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...