Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, ΧρυσαΜ said:

Οι εξετάσεις δείχνουν μόνο τις πιθανότητες. Δηλαδή και 99% να σού εμφανιστεί να έχει κάποιο σύνδρομο,  μπορεί να είναι στο 1% πού είναι υγιές έμβρυο κι αυτό θα φανεί στην Αυχενική.  Στα λέω τώρα πολύ χοντρικά,  αναλογικά με το πώς τα έχω καταλάβει κ8 εγώ. 

Οκ απλώς σήμερα το. Πρωί που μίλησα με τον γυναικολόγο μου είπε. Δεν μπορεί να μου πει από τώρα κάτι. Να περιμένουμε να κάνω κι την άλλη εξέταση και. Μετά αγχώθηκα. Λίγο Να σου πω την αλήθεια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, marilou84 είπε:

Οκ απλώς σήμερα το. Πρωί που μίλησα με τον γυναικολόγο μου είπε. Δεν μπορεί να μου πει από τώρα κάτι. Να περιμένουμε να κάνω κι την άλλη εξέταση και. Μετά αγχώθηκα. Λίγο Να σου πω την αλήθεια 

Ναι το καταλαβαίνω. Έτσι όπως είμαστε ακόμα και λίγο να αλλάξει ο τόνος της φωνής του γιατρού φοβόμαστε. Τα παίρνουμε όλα τοις μετρητοίς. Υπομονή, δε μπορούμε να καβούκι αλλιώς. Εύχομαι όλα να είναι καλά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marilou84 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ναι θα πρέπει.να περιμένω ουφου άγχος και αυτό αλλά τι.να κάνω στις 3/12 θα πάω ελπίζω όλα καλά να είναι 

Ναι αυτό μου είπε και ο γιατρος άρα θα πρέπει να περιμένω ες τις 3/12 για να έχω αποτέλεσμα να σε ρωτήσω τα αποτελέσματα βγαίνουν αμέσως? 

Ναι ναι βγαίνει αμέσως με το που τελειώνει η εξέταση!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Είναι απόλυτα λογικό να φοβάσαι και να αγχώνεσαι λόγω της προηγούμενης εμπειρίας σου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τα καταφέρει και αυτό το σπορακι. Τα συμπτωματα μια υποχωρούν και μια εμφανίζονται. Και τωρα που θα μπείτε και οι υπόλοιπες στον 4ο μήνα θα δείτε ότι θα αισθάνεστε πολύ καλύτερα και θα αναρωτιέστε αν είστε έγκυος και αν όλα πάνε καλά. Το μόνο που παρατηρώ εγώ τώρα είναι ότι μεγαλώνει η κοιλιά μου και κυρτωνει στο σημείο του στομαχιού, ενώ πριν ήταν φλατ το στομάχι. 

Φλατ στομάχι έχω να δω χρόνια αχαχαχ

Εσυ θύμησέ μου το 2ο είναι ; 

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΧρυσαΜ said:

Κι εμένα μού φαίνεται περίεργο, στις άλλες εγκυμοσίνες μου δε μού είχε πει κάτι.

 

Με προβληματίζει που από εκεί που είχα κάποια συμπτώματα, δηλαδή είχα πού και πού ανακατωσούρα και πονάκια, τώρα δεν έχω τίποτα. Και είμαι πάρα πολύ προληπτική γιατί τότε πού είχα την παλινδρόμηση, έμαθα την εγκυμοσύνη μου την ίδια περίοδο με τώρα και όταν πήγα στο νοσοκομείο για την εξέταση που ειδαμε ότι τελικά δεν προχωράει, ήμουν στην ίδια εβδομάδα που θα είμαι όταν πάω για την Αυχενική. Ντάξει με περνάτε για τρελή και χαζή, αλλά εδώ θα πω όσα δεν τολμάω να πω στους δικούς μου 

Ούτε τρελή ούτε χαζή,απόλυτα λογικό μετά από τέτοια εμπειρία...τις ίδιες ανησυχίες έχω κι εγώ που έχω φίλες που το πέρασαν πρόσφατα...Ελπιζω όλα να πάνε καλα για όλες μας.Αν ανησυχείς όμως γιατί δεν πας πιο συχνά στον γιατρό για επιβεβαίωση;τον λόγο της παλινδρομης τον εντοπίσετε;

  • Ευχαριστώ 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ said:

Ναι το καταλαβαίνω. Έτσι όπως είμαστε ακόμα και λίγο να αλλάξει ο τόνος της φωνής του γιατρού φοβόμαστε. Τα παίρνουμε όλα τοις μετρητοίς. Υπομονή, δε μπορούμε να καβούκι αλλιώς. Εύχομαι όλα να είναι καλά!!! 

Ευχαριστώ πολύ νσι μακάρι να είναι όλα καλά 

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Ναι ναι βγαίνει αμέσως με το που τελειώνει η εξέταση!!!

Τώρα ανυπομονώ να παω να την κάνω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maria92 είπε:

Είναι απόλυτα λογικό να φοβάσαι και να αγχώνεσαι λόγω της προηγούμενης εμπειρίας σου, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα τα καταφέρει και αυτό το σπορακι. Τα συμπτωματα μια υποχωρούν και μια εμφανίζονται. Και τωρα που θα μπείτε και οι υπόλοιπες στον 4ο μήνα θα δείτε ότι θα αισθάνεστε πολύ καλύτερα και θα αναρωτιέστε αν είστε έγκυος και αν όλα πάνε καλά. Το μόνο που παρατηρώ εγώ τώρα είναι ότι μεγαλώνει η κοιλιά μου και κυρτωνει στο σημείο του στομαχιού, ενώ πριν ήταν φλατ το στομάχι. 

Κ εγώ τελευταία έχω παρατηρήσει ότι έχει στρογγυλεψει το στομάχι μου αν και στην κοιλιά δεν βλέπω διαφορά, αλλά γενικά είχα πάντα λίγο κοιλίτσα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

Ούτε τρελή ούτε χαζή,απόλυτα λογικό μετά από τέτοια εμπειρία...τις ίδιες ανησυχίες έχω κι εγώ που έχω φίλες που το πέρασαν πρόσφατα...Ελπιζω όλα να πάνε καλα για όλες μας.Αν ανησυχείς όμως γιατί δεν πας πιο συχνά στον γιατρό για επιβεβαίωση;τον λόγο της παλινδρομης τον εντοπίσετε;

Όχι δεν το ψάξαμε. Ειμασταν και μικρά τότε, 20 χρόνων ήμουν και δεν ήξερα πολλά. Ο γιατρός είπε ότι από τη στιγμή που ακούς καρδιά είναι πολύ σπάνιο να παλινδρομησει ένα έμβρυο, ωστόσο μια στις 4 εγκυμοσύνες δεν καταλήγει σε γέννα. Οπότε το αποδωσαμε σε τυχαίο γεγονός. Μετά οι άλλες 2 εγκυμοσύνες που είχα ήταν μια χαρά. 

Δεν πάω πιο συχνά γιατί μένω Ίλιον και ο γιατρός είναι στο Μαρούσι και δε μπορώ να βρω χρόνο να πηγαίνω. Συν τοις άλλοις το πενηντάρικο πονάει.... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΧρυσαΜ said:

Ααα εσύ τότε μπορεί να αργήσεις να πετάξεις κοιλίτσα, ίσως στον 5ο να αρχίσει να φαίνεται 

Χρυσα μου καταρχάς σε παρακαλώ!!!!!! Να σκέφτεσαι θετικά!!! Ίσως ο θεουλης δεν σου δίνει συμπτώματα γιατί έχεις να τρέξεις και τα αλλά σου παιδακια και πρεπει να έχεις κουράγιο!!! έχε εμπιστοσύνη και πιστη σε παρακαλώ.... 

Σχετικά με την κοιλια κορίτσια εγώ είμαι 55 κιλά και γενικά η κοιλιά μου ήταν πλακα(και γυμνασμένη λόγω πολλης γυμναστικής όλα αυτά τα χρόνια)... Αλλά τώρα πεταχτηκε! Είμαι στα ίδια κιλά αλλά στρογγυλέψα... Μου το είπε και ο γιατρός χθες που με είδε... Συνήθως φαίνεται πιο μετά αλλά εγώ έχω κοιλιτσα η οποία φαίνεται πιο έντονη και μάλλον από το πρηξιμο ορμονών!!! Σήμερα με είδε ο μεγάλος μου αδερφός και άρχισε να ξεκαρδίζεται... Έ μα μια ζωή ήμουν τσιλιμπιθρα μαξιμουμ 45! Τώρα μετά από ζόρια και τα κιλά μου πηρα και το πιο αστείο πεταχτηκε κοιλιά!!! 

Τώρα όλοι φοβουνται μήπως με πιασει παλι η νευρική ανορεξία επειδή φαίνεται κοιλιά και στήθος!!! Αλλά να σας πω την αλήθεια... Δεν μου περασε ουτε στιγμή από το μυαλό... Αν δεν είχα βάλει κιλά δεν θα είχα το νινι τώρα στην κοιλιά μου και χαλαλι η κοιλίτσα!!!! 

  • Μου αρέσει 9

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Ααα εσύ τότε μπορεί να αργήσεις να πετάξεις κοιλίτσα, ίσως στον 5ο να αρχίσει να φαίνεται 

 

Just now, Evouska είπε:

Κ εγώ τελευταία έχω παρατηρήσει ότι έχει στρογγυλεψει το στομάχι μου αν και στην κοιλιά δεν βλέπω διαφορά, αλλά γενικά είχα πάντα λίγο κοιλίτσα!

Το παράδοξο είναι ότι εγώ έχω πετάξει ένα κοιλουμπακι ήδη από τον 2ο μήνα και ξεκίνησα 51 κιλά την εγκυμοσύνη. Ίσως πρηστηκα παραπάνω ποιος ξέρει; Τώρα η κοιλιά φαίνεται αισθητά και έχει σκληρύνει κάπως. 

Just now, Φώφη1990 είπε:

Χρυσα μου καταρχάς σε παρακαλώ!!!!!! Να σκέφτεσαι θετικά!!! Ίσως ο θεουλης δεν σου δίνει συμπτώματα γιατί έχεις να τρέξεις και τα αλλά σου παιδακια και πρεπει να έχεις κουράγιο!!! έχε εμπιστοσύνη και πιστη σε παρακαλώ.... 

Σχετικά με την κοιλια κορίτσια εγώ είμαι 55 κιλά και γενικά η κοιλιά μου ήταν πλακα(και γυμνασμένη λόγω πολλης γυμναστικής όλα αυτά τα χρόνια)... Αλλά τώρα πεταχτηκε! Είμαι στα ίδια κιλά αλλά στρογγυλέψα... Μου το είπε και ο γιατρός χθες που με είδε... Συνήθως φαίνεται πιο μετά αλλά εγώ έχω κοιλιτσα η οποία φαίνεται πιο έντονη και μάλλον από το πρηξιμο ορμονών!!! Σήμερα με είδε ο μεγάλος μου αδερφός και άρχισε να ξεκαρδίζεται... Έ μα μια ζωή ήμουν τσιλιμπιθρα μαξιμουμ 45! Τώρα μετά από ζόρια και τα κιλά μου πηρα και το πιο αστείο πεταχτηκε κοιλιά!!! 

Τώρα όλοι φοβουνται μήπως με πιασει παλι η νευρική ανορεξία επειδή φαίνεται κοιλιά και στήθος!!! Αλλά να σας πω την αλήθεια... Δεν μου περασε ουτε στιγμή από το μυαλό... Αν δεν είχα βάλει κιλά δεν θα είχα το νινι τώρα στην κοιλιά μου και χαλαλι η κοιλίτσα!!!! 

Και εγώ μια από τα ίδια με τα κιλά . Ήμουν 48 και το προσπάθησα πολύ γιατί κάποια στιγμή είχα πάρει πολλά κιλά και με διατροφή και γυμναστική τα έχασα. Εμένα μου άρεσα έτσι αλλά όλοι έλεγαν να προσέχω μήπως πάθω νευρική ανορεξία, ενώ εγώ το έλεγχα απόλυτα . Τωρα αν και έχω φτάσει 54 δε με νοιάζει καθόλου . Χαλάλι!! 

  • Μου αρέσει 5

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Κι εμένα μού φαίνεται περίεργο, στις άλλες εγκυμοσίνες μου δε μού είχε πει κάτι.

 

Με προβληματίζει που από εκεί που είχα κάποια συμπτώματα, δηλαδή είχα πού και πού ανακατωσούρα και πονάκια, τώρα δεν έχω τίποτα. Και είμαι πάρα πολύ προληπτική γιατί τότε πού είχα την παλινδρόμηση, έμαθα την εγκυμοσύνη μου την ίδια περίοδο με τώρα και όταν πήγα στο νοσοκομείο για την εξέταση που ειδαμε ότι τελικά δεν προχωράει, ήμουν στην ίδια εβδομάδα που θα είμαι όταν πάω για την Αυχενική. Ντάξει με περνάτε για τρελή και χαζή, αλλά εδώ θα πω όσα δεν τολμάω να πω στους δικούς μου 

Αν έχεις προχωρήσει σε εβδομάδες είναι λογικό να φεύγουν τα συμπτώματα. Και γω στην αρχή είχα τρομάξει. Έχεις και τα δυο σου παιδιά και όσο να ναι είσαι στην τσίτα, αν ήσουν πιο χαλαρή μπορεί να ένιωθες πιο πολλά συμπτώματα. Όταν έχεις βιώσει μια παλλινδομη δυστυχώς δεν την ξεχνάς. Προσπάθησε όσο μπορείς να σκέφτεσαι θετικά!! Αφου και μετα είχες 2 επιτυχίες!!! Όλα καλα θα πάνε.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τα κορίτσια που ανησυχούν για την Αυχενική λόγω ηλικίας, και γω ανησυχώ λίγο, έχετε στο νου σας ότι η papp A και τα ευρήματα της Αυχενικής, ανάλογα το αποτέλεσμα διορθώνει το ποσοστό με βάση την ηλικία προς το καλύτερο. Αυτο μου είχε συμβεί στην αυχενική της κόρης μου.Οπότε υπομονή!!!! Μπορεί να μην χρειαστείτε καν αλλη εξέταση!!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...