Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Evouska είπε:

Εγώ σήμερα τον ρώτησα για το primperan που μου είπε η boockie και μου έδωσε το οκ να το πάρω αν χρειάζεται! Νομίζω έκανε λιγο δουλειά, αφού είναι σίγουρα καλύτερα από χθες κ προχθές, αλλά όχι τέλεια! Κάτι είναι κ αυτό όμως!!

Κορίτσια αυτές οι αναγουλες μήπως επιδεινώνονται από την προγεστερόνη που παίρνουμε; 

 

Κορίτσι μου όλα τέλεια! Ασταμάτητο το μπουμπούκι σουυυ! Αυτά είναι τα όμορφα! ❤❤❤ να μην αγχώνεσαι για τον πλακούντα,  ήρθε η ώρα να ευχαριστηθείς την εγκυμοσύνη σου μετά το μαξιλαράκι της αυχενικής !!

Σίγουρα παίζει ρολο η λήψη προγεστερόνης ιδίως από το στόμα, αλλά τα πάντα σχετικά. Εγώ που δεν παίρνω προγεστερόνη χθες μπηκα στην 11η εβδομάδα και σήμερα το απόγευμα ξερασα 4 φορές. Δεν μιλάμε για αναγουλες που έχω όλη την ημέρα, κάθε απόγευμα αγκαλιά με τον μπιντε:wacko: Υπομονή κορίτσια! Κοντευουμε να κλείσουμε το πρώτο τρίμηνο! Θα ηρεμήσουμε :D

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φώφη1990 είπε:

Καλησπερα κορίτσια μου... Πόσο χαίρομαι που είμαστε όλες μαζί!!! @boockieπολλα μπράβο για την αυχενικη! Όλα θα πάνε τέλεια! Εγώ 14/12 αυχενικη!! 

Σήμερα πηγε μια χαρά! Τελικά κολπικο υπέρηχο μου έκανε!!! Η καρδιά 174 παλμοι και το σταφυλακι μου 2.5 εκατοστά!!!! 

Του είπα να μου δώσει τα κλειδιά του ιατρείου του να πηγαινω τα βράδια να το ακουω και να το βλέπω!!! Γελουσε ο καημένος ο γιατρουλης!!!! Που να ήξερε ότι το εννοουσα... χαχαχα

Χαχαχαχα !!! Υπέροχα νέα!! Φορτσατο το μπουμπούκι σου με 174 παλμούς. Επόμενος σταθμός: Αυχενική!!! 

  • Μου αρέσει 2

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2020 at 7:46 ΜΜ, Evouska είπε:

Πινακάκι !

Κορίτσια συμπλήρωσα τα καινούρια κορίτσια που ήρθαν στην ομαδουλα μας, πιστεύω ότι είμαστε όλες στο πινακακι! Απλά από εδώ και πέρα αν κάποια κλείνει ημερομηνία για Αυχενική και δεν υπάρχει ήδη, αν θέλει μπορεί να κάνει παράθεση το σχόλιο, να το επεξεργάζεται και να την συμπληρώνει! Η αν κάποια μάθει φύλο, μπορεί επίσης να συμπληρώσει με τον ίδιο τρόπο το φύλο αν θέλει!!❤ έτσι ώστε να μην δημοσιεύεται ξανά το πινακακι! Το αρχικό σχόλιο είναι στην σελίδα 99!





@Maria92 ΠΗΤ 28/5


@Mpizelaki_mou ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 27/11


@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11


@boockie ΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11


@Olga93 ΠΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11


@phal ΠΗΤ 9/6 Αυχενική 26/11


@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12


@BILLE ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12


@Φραουλίτσα* ΠΗΤ 11/6  Αυχενική 27/11


@Evouska ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11


@alina80 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12


@HopeMe ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12


@Scarlet86 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 27/11


@marilou84 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική /12


@matinab1980 Αυχενική 4/12


@Αυρα87 ΠΗΤ 16/6


@jellyfishch ΠΗΤ 17/6


@Eva1986 ΠΗΤ 18/6 Αυχενική 7/12



@maroullaki ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12



@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6 Αυχενική 16/12


@Avmar ΠΗΤ 25/6


@λιλιτο ΠΗΤ 25/6


@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Αυχενική 14/12


@mominthemaking ΠΗΤ 29/06


@ΧρυσαΜ ΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16-20/12


@Βαλεντινακι ΠΗΤ 1/7 Αυχενική 21/12


@Κική_ ΠΗΤ 1/7


@Evi! ΠΗΤ 2-4/7


 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, boockie είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια όμορφα! Μόλις γύρισα στο σπιτάκι μου και χαλαρώνω στον καναπέ μου! Στην αυχενική πήγαν όλα τέλεια, φυσιολογικά τα νούμερα αλλά φύλο δεν μπόρεσε να δει! Ζούμαρε, ξεζουμαρε και το μόνο που μου είπε ήταν πως ότι και αν σου πω θα ναι ψέμα και ότι 50% θα ναι αγόρι! Σαν να μου λέει δηλαδή 50% αγόρι και 50% να ναι κορίτσι! Βέβαια σκέφτομαι μετά γιατί δεν μου τόνισε 50% κορίτσι; Θα δούμε! Εν τω μεταξύ κορίτσια μου στάσιμο δεν είχε το άτιμο! 

Αυτα είναι τα καλά νέα... μου είπε κάτι όχι ανησυχητικό για την ώρα, ότι ο πλακούντας μου είναι χαμηλά... που σημαίνει πως εάν με το πέρας της κύησης δεν ανεβεί, θα κρεβατωθώ για τα καλά! Βέβαια διάβασα περιπτώσεις πως στην αρχή οι περισσότερες έτσι είναι, και ότι μόνο στο 1% των γυναικών παραμένει χαμηλά! Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία; Με αγχώνει το γεγονός αυτό πολύ! 

Εμένα ήταν χαμηλά στην αρχή της εγκυμοσύνης αλλά έκατσα 2 3 εβδομάδες με ουτροτζεσταν (3 των 200 τη μέρα). Μη φανταστείς μόνο κρεβάτι, απλά δε σηκωνα βάρη, δεν έσκυβα και τέτοια. Ανέβηκε μετά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου έστειλε το μικροβιολογικό τα αποτελέσματα αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό να δούμε τι θα πει....ο αιματοκρίτης κλασσικά στα τάρταρα 31 και βλέπω ότι μου λείπει βιταμίνη D3 κατά τα άλλα ερυθρά αιμοσφαίρια χαμηλά όπως κάθε φορά να δω τι θα μου πει αύριο τι θα ξεκινήσω από χάπια...αυτά με τα αντισώματα δεν τα καταλαβαίνω θα τον ρωτήσω αύριο αν είναι όλα οκ και από εκει

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Κορίτσια μου έστειλε το μικροβιολογικό τα αποτελέσματα αύριο θα μιλήσω με τον γιατρό να δούμε τι θα πει....ο αιματοκρίτης κλασσικά στα τάρταρα 31 και βλέπω ότι μου λείπει βιταμίνη D3 κατά τα άλλα ερυθρά αιμοσφαίρια χαμηλά όπως κάθε φορά να δω τι θα μου πει αύριο τι θα ξεκινήσω από χάπια...αυτά με τα αντισώματα δεν τα καταλαβαίνω θα τον ρωτήσω αύριο αν είναι όλα οκ και από εκει

Τα igm υποδηλώνουν πρόσφατη λοίμωξη, ενώ τα igg  υποδηλώνουν παλαιότερη λοίμωξη (πχ αντισώματα κατά της ιλαράς- ανεμοβλογιας) και δεν απασχολούν σε αυτή τη φάση . Αυτό που θέλει προσοχή είναι να μην υπάρχει πρόσφατη λοίμωξη ή ενεργή λοίμωξη (igm) που θα μπορούσε δυνητικά  να βλάψει το έμβρυο. Για την ακρίβεια δε θέλουμε να έχεις έρθει σε επαφή με κάποιο αντιγονο, ενώ είσαι έγκυος. Το εξήγησα όσο πιο απλά μπορούσα . Αν θες μπορείς να στείλεις τα αποτελέσματα να σου πω, αν και θα τα δει αύριο και ο γιατρός σου . 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Τα igm υποδηλώνουν πρόσφατη λοίμωξη, ενώ τα igg  υποδηλώνουν παλαιότερη λοίμωξη (πχ αντισώματα κατά της ιλαράς- ανεμοβλογιας) και δεν απασχολούν σε αυτή τη φάση . Αυτό που θέλει προσοχή είναι να μην υπάρχει πρόσφατη λοίμωξη ή ενεργή λοίμωξη (igm) που θα μπορούσε δυνητικά  να βλάψει το έμβρυο. Για την ακρίβεια δε θέλουμε να έχεις έρθει σε επαφή με κάποιο αντιγονο, ενώ είσαι έγκυος. Το εξήγησα όσο πιο απλά μπορούσα . Αν θες μπορείς να στείλεις τα αποτελέσματα να σου πω, αν και θα τα δει αύριο και ο γιατρός σου . 

HIV I/II 0.07 S/CO < 1.0 Αρνητικό > 1.0 Θετικό 

Αντισώματα Τοξοπλάσματος ΙgG 19.0 IU/ml < 1.6 Αρνητικό 1.6 - 3.0 Αμφίβολο > 3.0 Θετικό 

Αντισώματα Τοξοπλάσματος IgM 0.06 index < 0.50 Αρνητικό 0.50 - 0.60 Αμφίβολο > 0.60 Θετικό 

CMV IgG 0.40 AU/ml < 6.0 Aρνητικό 6.0 - 15.0 Αμφίβολο > 15.0 Θετικό 

CMV IgM 0.09 index < 0.85 Αρνητικό

0.85 - 1.0 Αμφίβολο > 1.0 Θετικό

Τα IgG που είναι 19.0 με προβληματίζουν αλλά όπως είπα δεν έχω ιδέα από αυτά....πως τα βλέπεις???


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

HIV I/II 0.07 S/CO < 1.0 Αρνητικό > 1.0 Θετικό 

Αντισώματα Τοξοπλάσματος ΙgG 19.0 IU/ml < 1.6 Αρνητικό 1.6 - 3.0 Αμφίβολο > 3.0 Θετικό 

Αντισώματα Τοξοπλάσματος IgM 0.06 index < 0.50 Αρνητικό 0.50 - 0.60 Αμφίβολο > 0.60 Θετικό 

CMV IgG 0.40 AU/ml < 6.0 Aρνητικό 6.0 - 15.0 Αμφίβολο > 15.0 Θετικό 

CMV IgM 0.09 index < 0.85 Αρνητικό

0.85 - 1.0 Αμφίβολο > 1.0 Θετικό

Τα IgG που είναι 19.0 με προβληματίζουν αλλά όπως είπα δεν έχω ιδέα από αυτά....πως τα βλέπεις???

Πολύ καλές είναι  οι εξετάσεις σου. Το igg 19.0 αφορά στην τοξοπλασμωση την οποία φαίνεται να έχεις περάσει. Δηλ αφορά σε παλιότερη λοίμωξη οπότε δε θα ανησυχήσει και τον γιατρό. Απλά θα σε βάλει να την επαναλαμβανεις, όπως την επαναλαμβάνω και εγώ που δεν την έχω περάσει. Δεν ξέρω βέβαια ποια είναι τα όρια για να θεωρηθεί υψηλή η τιμή του αντισώματος. Αυτό θα στο πει ο γιατρός, αν και θεωρώ ότι είναι πολύ χαμηλή. Όλα καλά. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Πολύ καλές είναι  οι εξετάσεις σου. Το igg 19.0 αφορά στην τοξοπλασμωση την οποία φαίνεται να έχεις περάσει. Δηλ αφορά σε παλιότερη λοίμωξη οπότε δε θα ανησυχήσει και τον γιατρό. Απλά θα σε βάλει να την επαναλαμβανεις, όπως την επαναλαμβάνω και εγώ που δεν την έχω περάσει. Δεν ξέρω βέβαια ποια είναι τα όρια για να θεωρηθεί υψηλή η τιμή του αντισώματος. Αυτό θα στο πει ο γιατρός, αν και θεωρώ ότι είναι πολύ χαμηλή. Όλα καλά. 

Α πάλι καλά γιατί δεν τα ξέρω αυτά....ναι μου το έχει πει ο γιατρός ότι δεν έχω αντισώματα το είδε και στην πρώτη εγκυμοσύνη στον προγεννητικό ούτε τότε δεν την είχα περάσει!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Α πάλι καλά γιατί δεν τα ξέρω αυτά....ναι μου το έχει πει ο γιατρός ότι δεν έχω αντισώματα το είδε και στην πρώτη εγκυμοσύνη στον προγεννητικό ούτε τότε δεν την είχα περάσει!!!

Στο μεταξύ πιθανόν να πέρασες τοξοπλασμωση, γιατί αυτό δείχνουν τα 19.0 αντισώματα. Δηλ φαίνεται ότι έχεις αντισώματα στην τοξοπλασμωση που σημαίνει ότι έχεις έρθει σε επαφή. Έχετε σκυλάκι ή γατάκι στο σπίτι; Έχει κάποιος γνωστός;


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Στο μεταξύ πιθανόν να πέρασες τοξοπλασμωση, γιατί αυτό δείχνουν τα 19.0 αντισώματα. Δηλ φαίνεται ότι έχεις αντισώματα στον τοξοπλασμωση που σημαίνει ότι έχεις έρθει σε επαφή. Έχετε σκυλάκι ή γατάκι στο σπίτι; Έχει κάποιος γνωστός;

Όχι όχι δεν τα πάω και καλά με τα ζώα δηλ τα βλέπω αλλά από μακρυά.... Ναι έχεις δίκιο βλέπω τώρα τις εξετάσεις του 2018 και λέει IgG 0.6 αρνητικό άρα το πέρασα αυτά τα δύο χρόνια..??


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Όχι όχι δεν τα πάω και καλά με τα ζώα δηλ τα βλέπω αλλά από μακρυά.... Ναι έχεις δίκιο βλέπω τώρα τις εξετάσεις του 2018 και λέει IgG 0.6 αρνητικό άρα το πέρασα αυτά τα δύο χρόνια..??

Πιθανόν να ήρθες σε επαφή με ξενιστή. Κυρίως από τις γάτες προέρχεται αυτό αλλά υπάρχουν και άλλοι ξενιστες πχ ότι φυτρώνει στο χώμα (μαρούλια, καρότα), αλλά και το χοιρινό (!). Για αυτό μου είπε η γιατρός να αποφεύγω το χοιρινό. Αν όμως θέλω πάση θυσία να καταναλωσω κάτι από τα παραπάνω θέλει πολυ καλο πλύσιμο και καλό ψήσιμο αν πρόκειται για κρέας. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Πιθανόν να ήρθες σε επαφή με ξενιστή. Κυρίως από τις γάτες προέρχεται αυτό αλλά υπάρχουν και άλλοι ξενιστες πχ ότι φυτρώνει στο χώμα (μαρούλια, καρότα), αλλά και το χοιρινό (!). Για αυτό μου είπε η γιατρός να αποφεύγω το χοιρινό. Αν όμως θέλω πάση θυσία να καταναλωσω κάτι από τα παραπάνω θέλει πολυ καλο πλύσιμο και καλό ψήσιμο αν πρόκειται για κρέας. 

Ναι κατάλαβα αλλά παρόλαυτα τώρα με την δική μου τιμή τι παίζει? Αν το πέρασα δηλ υπάρχει θέμα είναι κακό??? Πρέπει να προσέχω όπως και αν δεν το είχα περάσει???


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Ναι κατάλαβα αλλά παρόλαυτα τώρα με την δική μου τιμή τι παίζει? Αν το πέρασα δηλ υπάρχει θέμα είναι κακό??? Πρέπει να προσέχω όπως και αν δεν το είχα περάσει???

Όπως σου είπα, επειδή αφορά σε παλαιότερη λοίμωξη και δεν το κόλλησες σε αυτή τη εγκυμοσύνη , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα ήταν σα να έχεις αντισώματα στην ανεμοβλογια την οποία φαντάζομαι έχεις περάσει. Δε σημαίνει ότι θα έχει πρόβλημα το μωρο σου επειδή κάποτε πέρασες ανεμοβλογια. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα. 

Εγώ είχα περάσει στο παρελθόν κυτταρομεγαλοιο (cmv) με igg 49.8. Παλαιότερα όμως, οπότε κανένα πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει και για την τοξοπλασμωση . Δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...