Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

2η προσπάθεια εξωσωματικής


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψή σας για την περίπτωση μου. Είμαι 39 ετών και έκανα την πρώτη εξωσωματική τον Ιούλιο. Από τα δύο εμβρια εμφυτεφθηκε το ένα. Έμεινα έγκυος αλλά στην όγδοη εβδομάδα παλινδρομησε λόγω χρωμοσωμικης ανωμαλίας. Σ ή με συζητήσαμε με τον γιατρό για την δεύτερη προσπάθεια. Μου είπε θα κάνω ακριβώς τις ίδιες ενέσεις, δλδ 225 menopur και μια olgalutran στο τέλος. Τον ρώτησα αν θα αλλάξουμε κάτι και είπε ότι δεν μπορώ να βγάλω παραπάνω. Τον ρώτησα αν μπορούμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις να αποκλείσουμε ενδεχόμενα λόγω της παλινδρομησης και μου είπε δεν χρειάζεται. Πήγαμε από μόνοι μας και κάναμε καρυοτυπο ζευγους και κυστικη ινωση. Περιμένω αποτέλεσματα.  Σκέφτομαι να πάω και σε άλλον για δεύτερη γνώμη. Κατι με χάλασε σήμερα, σαν να μην πολυενδιαφςροταν για την περίπτωση μου. Τι λέτε?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου θα σου πω 2 πραγματα. Το πρωτο ειναι οτι επειδη πετυχε η εμφυτευση (άσχετα αν δεν προχώρησε η κυηση) ο γιατρος σου μαλλον συστηνει να επαναλαβετε τη διαδικασια γιατι προφανως πιανει. Ωστοσο δε γραφεις, πχ που βασιστηκε για να σου πει οτι δε βγαζεις αλλα, θα θελες μια ετοιμολογια φανταζομαι, δεν ξέρω αν σου εδωσε. Απο την αλλη, οι περισσότεροι εξωσωματικοι, προτεινουν κυστικη ινωση απο αρχη, αρκετοι προτεινουν κ καρυωτυπο κ γενικα μια σειρα εξετασεων για να αποκλεισουν διαφορα. Αν δε σου εχει προτεινει, αν δεν σου εξηγει, εννοείται οτι θα πρέπει να ζητησεις κ δευτερη κ τριτη γνωμη. Σημειωτεον, κ γω στον πρωτο που πηγα εφαγα ενα σωρο χρηματα κ τα μούτρα μου. Μετα ψαχτηκα κ βρήκα τον καταλληλο γιατρο. Σου εύχομαι να μην το βαλεις κάτω, κ θα δεις που σύντομα θα εχεις τις απαντησεις κ το γιατρο που σου ταιριάζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Κοριτσι μου θα σου πω 2 πραγματα. Το πρωτο ειναι οτι επειδη πετυχε η εμφυτευση (άσχετα αν δεν προχώρησε η κυηση) ο γιατρος σου μαλλον συστηνει να επαναλαβετε τη διαδικασια γιατι προφανως πιανει. Ωστοσο δε γραφεις, πχ που βασιστηκε για να σου πει οτι δε βγαζεις αλλα, θα θελες μια ετοιμολογια φανταζομαι, δεν ξέρω αν σου εδωσε. Απο την αλλη, οι περισσότεροι εξωσωματικοι, προτεινουν κυστικη ινωση απο αρχη, αρκετοι προτεινουν κ καρυωτυπο κ γενικα μια σειρα εξετασεων για να αποκλεισουν διαφορα. Αν δε σου εχει προτεινει, αν δεν σου εξηγει, εννοείται οτι θα πρέπει να ζητησεις κ δευτερη κ τριτη γνωμη. Σημειωτεον, κ γω στον πρωτο που πηγα εφαγα ενα σωρο χρηματα κ τα μούτρα μου. Μετα ψαχτηκα κ βρήκα τον καταλληλο γιατρο. Σου εύχομαι να μην το βαλεις κάτω, κ θα δεις που σύντομα θα εχεις τις απαντησεις κ το γιατρο που σου ταιριάζει. :)

@Mareva καλησπέρα! Λογικά από τις εξετάσεις μου το είδε και την ΑΜΗ που είναι χαμηλή. Ήταν λίγο απόλυτος και σίγουρα θα πάρω και δεύτερη γνώμη 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...