Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Αποβολής...συνέχεια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Επειδή μπήκα και εγώ στην διαδικασία να ψάχνω διάφορα σχετικά με το τι συμβαίνει μετά από μία αποβολή και θα ήθελα αν μπορείτε από τις, δυστυχώς δυσάρεστες εμπειρίες σας, να με διαφωτίσετε.

15/11 βλέπω θετικό τεστ, 16/11 χωριακή 65 και 19/11 χωριακή 75. Στις 25/11 ξεκίνησε η αποβολή. 23/11 η τιμή χωριακής ήταν 54, η μεγαλύτερη τιμή που είχε φτάσει ήταν 75. Άρα μιλάμε για κάτι πάρα πολύ μικρό σε αρχικό στάδιο και γι'αυτό το λόγο μου είπε ο γιατρός να μην προχωρήσουμε σε απόξεση. Στις 25/11 λοιπόν ξεκίνησε το αίμα και οι πολύυυυυυ δυνατοί πόνοι που κράτησαν ένα τρίωρο παρόλο που είχα πάρει παυσίπονα. Έως τις 6/12 είχα πια ελάχιστα καφέ στο σκούπισμα και την επόμενη μέρα, πόνοι περιόδου κλασσικοί και ξανά αίμα. Μου λέει σου ήρθε περίοδος. Είχα κανονικά αίμα, με λίγα παραπάνω πήγματα. Εως και σήμερα 8 μέρες μετά δεν εχω καθαρίσει, μία έχω καφέ μπόλικα και μία αίμα με καφέ εκκρίσεις. Επίσης δεν έχει ηρεμήσει η κοιλιά μου γενικά. Δεν εχω τους τρελούς πόνους αλλά μία μόνιμη ενόχληση, σαν αυτή που έχω λίγο πριν αδιαθετήσω. Πήρα τον γιατρό μου χθες και μου ειπε να κάνω άλλη μία εξέταση χωριακής να δούμε αν έχει μηδενίσει.

Καταλαβαίνετε ότι με όλα αυτά που διαβάζω γενικά, έχω φρικάρει. Ο γιατρός μου είπε να αποφύγουμε την απόξεση (χαρακτηριστικά που είπε: εγώ λεφτά θα πάρω αλλά δεν θέλω να στο κάνω και να αφήσουμε την φύση να λειτουργήσει για να καθαρίσεις μόνη σου και να μη σου επιβαρύνω το ενδομήτριο). Είμαι 38 και ήταν η πρώτη φορά που μένω έγκυος. Η αλήθεια είναι ότι διαβάζω ότι γυναίκες με πολύ μεγαλύτερες τιμές χωριακής καθαρίζουν μόνες τους, αλλά από την άλλη αυτή η αιμορραγία τόσες μέρες με έχει τρομάξει πολύ.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, matra said:

Καλησπέρα σας,

Επειδή μπήκα και εγώ στην διαδικασία να ψάχνω διάφορα σχετικά με το τι συμβαίνει μετά από μία αποβολή και θα ήθελα αν μπορείτε από τις, δυστυχώς δυσάρεστες εμπειρίες σας, να με διαφωτίσετε.

15/11 βλέπω θετικό τεστ, 16/11 χωριακή 65 και 19/11 χωριακή 75. Στις 25/11 ξεκίνησε η αποβολή. 23/11 η τιμή χωριακής ήταν 54, η μεγαλύτερη τιμή που είχε φτάσει ήταν 75. Άρα μιλάμε για κάτι πάρα πολύ μικρό σε αρχικό στάδιο και γι'αυτό το λόγο μου είπε ο γιατρός να μην προχωρήσουμε σε απόξεση. Στις 25/11 λοιπόν ξεκίνησε το αίμα και οι πολύυυυυυ δυνατοί πόνοι που κράτησαν ένα τρίωρο παρόλο που είχα πάρει παυσίπονα. Έως τις 6/12 είχα πια ελάχιστα καφέ στο σκούπισμα και την επόμενη μέρα, πόνοι περιόδου κλασσικοί και ξανά αίμα. Μου λέει σου ήρθε περίοδος. Είχα κανονικά αίμα, με λίγα παραπάνω πήγματα. Εως και σήμερα 8 μέρες μετά δεν εχω καθαρίσει, μία έχω καφέ μπόλικα και μία αίμα με καφέ εκκρίσεις. Επίσης δεν έχει ηρεμήσει η κοιλιά μου γενικά. Δεν εχω τους τρελούς πόνους αλλά μία μόνιμη ενόχληση, σαν αυτή που έχω λίγο πριν αδιαθετήσω. Πήρα τον γιατρό μου χθες και μου ειπε να κάνω άλλη μία εξέταση χωριακής να δούμε αν έχει μηδενίσει.

Καταλαβαίνετε ότι με όλα αυτά που διαβάζω γενικά, έχω φρικάρει. Ο γιατρός μου είπε να αποφύγουμε την απόξεση (χαρακτηριστικά που είπε: εγώ λεφτά θα πάρω αλλά δεν θέλω να στο κάνω και να αφήσουμε την φύση να λειτουργήσει για να καθαρίσεις μόνη σου και να μη σου επιβαρύνω το ενδομήτριο). Είμαι 38 και ήταν η πρώτη φορά που μένω έγκυος. Η αλήθεια είναι ότι διαβάζω ότι γυναίκες με πολύ μεγαλύτερες τιμές χωριακής καθαρίζουν μόνες τους, αλλά από την άλλη αυτή η αιμορραγία τόσες μέρες με έχει τρομάξει πολύ.

Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη. Μετά από απόξεση σε παλίνδρομη κύηση που είχε φτάσει 7 εβδομάδων είχα κι εγώ αίμα και καφέ εκκρίσεις για αρκετό καιρό, σταμάταγε για λίγες μέρες μετά πάλι αίμα, μετά καφέ κλπ. Μετά από ένα μήνα είχα πάει ξανά στο γιατρό να δει με υπέρηχο γιατί επιμένει κ είχε δημιουργηθεί ένα κυστικό ωοθηλάκιο λόγω της διαταραχής των ορμονών από την εγκυμοσύνη μου είχε πει ο γιατρός οπότε απέδωσε τις αιμορραγίες και σε αυτό πέραν του ότι καθάριζε ο οργανισμός... Συνολικά κράτησε κάπου 45 μέρες ο κύκλος μέχρι που αδιαθέτησα κανονικά και μετά επανήλθε η κατάσταση.

Να δεις τη χοριακή αν έχει μηδενίσει κ αν συνεχίζει η κατάσταση να ζητήσεις από το γιατρό σου να σε ξαναδεί και με υπέρηχο? και φυσικά να δε τον εμπιστεύεσαι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, matra είπε:

Καλησπέρα σας,

Επειδή μπήκα και εγώ στην διαδικασία να ψάχνω διάφορα σχετικά με το τι συμβαίνει μετά από μία αποβολή και θα ήθελα αν μπορείτε από τις, δυστυχώς δυσάρεστες εμπειρίες σας, να με διαφωτίσετε.

15/11 βλέπω θετικό τεστ, 16/11 χωριακή 65 και 19/11 χωριακή 75. Στις 25/11 ξεκίνησε η αποβολή. 23/11 η τιμή χωριακής ήταν 54, η μεγαλύτερη τιμή που είχε φτάσει ήταν 75. Άρα μιλάμε για κάτι πάρα πολύ μικρό σε αρχικό στάδιο και γι'αυτό το λόγο μου είπε ο γιατρός να μην προχωρήσουμε σε απόξεση. Στις 25/11 λοιπόν ξεκίνησε το αίμα και οι πολύυυυυυ δυνατοί πόνοι που κράτησαν ένα τρίωρο παρόλο που είχα πάρει παυσίπονα. Έως τις 6/12 είχα πια ελάχιστα καφέ στο σκούπισμα και την επόμενη μέρα, πόνοι περιόδου κλασσικοί και ξανά αίμα. Μου λέει σου ήρθε περίοδος. Είχα κανονικά αίμα, με λίγα παραπάνω πήγματα. Εως και σήμερα 8 μέρες μετά δεν εχω καθαρίσει, μία έχω καφέ μπόλικα και μία αίμα με καφέ εκκρίσεις. Επίσης δεν έχει ηρεμήσει η κοιλιά μου γενικά. Δεν εχω τους τρελούς πόνους αλλά μία μόνιμη ενόχληση, σαν αυτή που έχω λίγο πριν αδιαθετήσω. Πήρα τον γιατρό μου χθες και μου ειπε να κάνω άλλη μία εξέταση χωριακής να δούμε αν έχει μηδενίσει.

Καταλαβαίνετε ότι με όλα αυτά που διαβάζω γενικά, έχω φρικάρει. Ο γιατρός μου είπε να αποφύγουμε την απόξεση (χαρακτηριστικά που είπε: εγώ λεφτά θα πάρω αλλά δεν θέλω να στο κάνω και να αφήσουμε την φύση να λειτουργήσει για να καθαρίσεις μόνη σου και να μη σου επιβαρύνω το ενδομήτριο). Είμαι 38 και ήταν η πρώτη φορά που μένω έγκυος. Η αλήθεια είναι ότι διαβάζω ότι γυναίκες με πολύ μεγαλύτερες τιμές χωριακής καθαρίζουν μόνες τους, αλλά από την άλλη αυτή η αιμορραγία τόσες μέρες με έχει τρομάξει πολύ.

Σας ευχαριστώ!

Λυπάμαι πολύ για ότι συμβαίνει. Θετικό αποτέλεσμα ότι μένεις έγκυος αφού έγινε μια φορά θα ξαναγίνει. Εγώ λοιπόν που λες αυτό το έχω ζήσει 5 φορές και με χοριακες μεγαλύτερες και σε καμμία δεν χρειάστηκε να κάνω απόξεση. Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Υπομονή θα περάσει... συμφωνώ με την προηγούμενη κοπέλα σε αυτά που σου είπε. Χοριακή να δεις αν μηδένισε κι έναν υπέρηχο....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Εκανα την χωριακη και αναμενω αυριο την απαντηση. Ξεχασα να σας πω οτι μετα την αποβολη, γυρω στις 2/12, πηγα στο γιατρο εχοντας ακομα ελαχιστες καφε εκκρισεις απο την αποβολη στις 25/11 και μου ειπε και αυτος αλλα και η μαια που ηταν μεσα, βλεποντας τον υπερηχο οτι εχω καθαρισει. Τον ενδομητριο μου ειχε παει στα 5,5 χιλιοστα απο 15 που ηταν. Και ομοφωνα και οι 2 ειπαν οτι καθαρισα. 

Ρωταω ομως εγω, ειναι δυνατον με τον υπερηχο αυτον τον ασπρομαυρο, να δουν αν υπαρχουν μικροι ιστοι κτλ;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, matra said:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Εκανα την χωριακη και αναμενω αυριο την απαντηση. Ξεχασα να σας πω οτι μετα την αποβολη, γυρω στις 2/12, πηγα στο γιατρο εχοντας ακομα ελαχιστες καφε εκκρισεις απο την αποβολη στις 25/11 και μου ειπε και αυτος αλλα και η μαια που ηταν μεσα, βλεποντας τον υπερηχο οτι εχω καθαρισει. Τον ενδομητριο μου ειχε παει στα 5,5 χιλιοστα απο 15 που ηταν. Και ομοφωνα και οι 2 ειπαν οτι καθαρισα. 

Ρωταω ομως εγω, ειναι δυνατον με τον υπερηχο αυτον τον ασπρομαυρο, να δουν αν υπαρχουν μικροι ιστοι κτλ;;;

 

Σε μένα φαινόταν πχ στον υπέρηχο ότι δεν είχα καθαρίσει ακόμα... φαινόντουσαν χοντρά πηγματα..τώρα όπως το λες πιο μικρά μπορεί αφενός να μη φαίνονται κ είναι λογικό να βγαίνουν αλλά επειδή είναι κ νωρίς ακόμα και η χοριακή σου δεν είχε πέσει ίσως είναι κ ορμονικό το θέμα, ταυτόχρονα θα πέφτει κι η προγεστερόνη σου κ ίσως λόγω αυτού προκύπτει αίμα... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, matra said:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Εκανα την χωριακη και αναμενω αυριο την απαντηση. Ξεχασα να σας πω οτι μετα την αποβολη, γυρω στις 2/12, πηγα στο γιατρο εχοντας ακομα ελαχιστες καφε εκκρισεις απο την αποβολη στις 25/11 και μου ειπε και αυτος αλλα και η μαια που ηταν μεσα, βλεποντας τον υπερηχο οτι εχω καθαρισει. Τον ενδομητριο μου ειχε παει στα 5,5 χιλιοστα απο 15 που ηταν. Και ομοφωνα και οι 2 ειπαν οτι καθαρισα. 

Ρωταω ομως εγω, ειναι δυνατον με τον υπερηχο αυτον τον ασπρομαυρο, να δουν αν υπαρχουν μικροι ιστοι κτλ;;;

 

Δεν ξέρω ποιος είναι ο γιατρός σου αλλά η απάντηση του είναι τίμια! 
η απόξεση είναι μια επέμβαση και παρέμβαση στην μήτρα που πρέπει να αποφεύγεται.

αν στον υπέρηχο είδε ότι καθάρισες, είσαι οκ.

καφε εκκρίσεις μπορεί να έχεις για μερικές μέρες αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Δες ότι μηδένισε η χοριακη σου και γυρνά Σελίδα! Έχεις γόνιμη μήτρα όποτε θα ξανα μείνεις έγκυος! 

οποιος γιατρός σου πει να κανείς απόξεση να σε προβληματίσει ιδιαίτερα. 

αποξεση κάνεις σε πιο προχωρημένη κύηση και όταν θες να αξιολογήσεις το έμβρυο. Όχι άντε πάμε να κάνουμε ένα μικρό χειρουργείο για την πλάκα.

Και όλα αυτά στα λέω γιατί από κακή απόξεση μπορείς να πάθεις πολύ μεγάλη ζημιά (συμφυσεις, φλεγμονές Κλπ), από τις οποίες δεν ξεμπερδεύεις εύκολα..και μιλάω εγώ που είμαι παθούσα..

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, matra είπε:

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Εκανα την χωριακη και αναμενω αυριο την απαντηση. Ξεχασα να σας πω οτι μετα την αποβολη, γυρω στις 2/12, πηγα στο γιατρο εχοντας ακομα ελαχιστες καφε εκκρισεις απο την αποβολη στις 25/11 και μου ειπε και αυτος αλλα και η μαια που ηταν μεσα, βλεποντας τον υπερηχο οτι εχω καθαρισει. Τον ενδομητριο μου ειχε παει στα 5,5 χιλιοστα απο 15 που ηταν. Και ομοφωνα και οι 2 ειπαν οτι καθαρισα. 

Ρωταω ομως εγω, ειναι δυνατον με τον υπερηχο αυτον τον ασπρομαυρο, να δουν αν υπαρχουν μικροι ιστοι κτλ;;;

 

με τοσο μικρη χοριακη κανονικα επρεπε να  σε ειχε βαλει εδω κ μερες να παρακολουθεις αν εχει μηδενισει. ... ο υπερηχος σε τοσο μικρες χοριακες ειναι τυπικος μονο το μηδενισμα της χοριακης δειχνει οτι καθαρισες τιποτα αλλο σε αυτη την φαση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ. Οι αποψεις πραγματικα δυιστανται σε οτι αφορα την αποξεση ή την φυσικη αποβολη. Εχω τρομαξει γιατι περα απο το αιμα εχω και τους πονους, ειναι πρησμενη η κοιλια μου και ειλικρινα εχω κουραστει με το οτι απο την μερα της αποβολης εως σημερα εχω συνεχως ροη ειτε καφε ειτε κοκκινα.

Θα περιμενω αυριο να δω την χοριακη που ας ευχηθουμε να εχει μηδενισει!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, matra είπε:

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ. Οι αποψεις πραγματικα δυιστανται σε οτι αφορα την αποξεση ή την φυσικη αποβολη. Εχω τρομαξει γιατι περα απο το αιμα εχω και τους πονους, ειναι πρησμενη η κοιλια μου και ειλικρινα εχω κουραστει με το οτι απο την μερα της αποβολης εως σημερα εχω συνεχως ροη ειτε καφε ειτε κοκκινα.

Θα περιμενω αυριο να δω την χοριακη που ας ευχηθουμε να εχει μηδενισει!!

κοιτα η αποξεση επιβαλετε αν δεν μηδενιζει η χοριακη μεσα σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα . η φυσικη αποβολη δεν επιτυνχανετε παντα με επιτυχια. απλα στην περιπτωση σου επρεπε να σε βαλει να το παρακολουθεις για να ειναι σιγουρος οτι ολα πανε φυσιολογικα . αν φανει απο την χοριακη οτι υπαρχουν υπολλειματα κ οτι δεν πεφτει φυσιολογικα τοτε πρεπει να γινει αποξεση. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, matra said:

Καλησπέρα σας,

Επειδή μπήκα και εγώ στην διαδικασία να ψάχνω διάφορα σχετικά με το τι συμβαίνει μετά από μία αποβολή και θα ήθελα αν μπορείτε από τις, δυστυχώς δυσάρεστες εμπειρίες σας, να με διαφωτίσετε.

15/11 βλέπω θετικό τεστ, 16/11 χωριακή 65 και 19/11 χωριακή 75. Στις 25/11 ξεκίνησε η αποβολή. 23/11 η τιμή χωριακής ήταν 54, η μεγαλύτερη τιμή που είχε φτάσει ήταν 75. Άρα μιλάμε για κάτι πάρα πολύ μικρό σε αρχικό στάδιο και γι'αυτό το λόγο μου είπε ο γιατρός να μην προχωρήσουμε σε απόξεση. Στις 25/11 λοιπόν ξεκίνησε το αίμα και οι πολύυυυυυ δυνατοί πόνοι που κράτησαν ένα τρίωρο παρόλο που είχα πάρει παυσίπονα. Έως τις 6/12 είχα πια ελάχιστα καφέ στο σκούπισμα και την επόμενη μέρα, πόνοι περιόδου κλασσικοί και ξανά αίμα. Μου λέει σου ήρθε περίοδος. Είχα κανονικά αίμα, με λίγα παραπάνω πήγματα. Εως και σήμερα 8 μέρες μετά δεν εχω καθαρίσει, μία έχω καφέ μπόλικα και μία αίμα με καφέ εκκρίσεις. Επίσης δεν έχει ηρεμήσει η κοιλιά μου γενικά. Δεν εχω τους τρελούς πόνους αλλά μία μόνιμη ενόχληση, σαν αυτή που έχω λίγο πριν αδιαθετήσω. Πήρα τον γιατρό μου χθες και μου ειπε να κάνω άλλη μία εξέταση χωριακής να δούμε αν έχει μηδενίσει.

Καταλαβαίνετε ότι με όλα αυτά που διαβάζω γενικά, έχω φρικάρει. Ο γιατρός μου είπε να αποφύγουμε την απόξεση (χαρακτηριστικά που είπε: εγώ λεφτά θα πάρω αλλά δεν θέλω να στο κάνω και να αφήσουμε την φύση να λειτουργήσει για να καθαρίσεις μόνη σου και να μη σου επιβαρύνω το ενδομήτριο). Είμαι 38 και ήταν η πρώτη φορά που μένω έγκυος. Η αλήθεια είναι ότι διαβάζω ότι γυναίκες με πολύ μεγαλύτερες τιμές χωριακής καθαρίζουν μόνες τους, αλλά από την άλλη αυτή η αιμορραγία τόσες μέρες με έχει τρομάξει πολύ.

Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα! Λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβη. Εγώ δεν ζω Ελλάδα αλλά θέλω να μοιραστώ την εμεπιρία μου. Εγώ είχα 2 παλλίνδρομες κυήσεις, μία τη 12η εβδομάδα και την άλλη γύρω στην 8η. Και στις 2 περιπτώσεις έκανα απόξεση. Εδώ δεν κοιτάνε χοριακή καθόλου. Την πρώτη φορά επειδή ήταν προχωρημένη η κύηση (είχα κλείσει τις 12 εβδομάδες, είχαμε ακούσει καρδιά κτλ.). Τη 2η φορά μου έδωσε φάρμακα ο γιατρός ώστε να αποβάλλω για να αποφύγουμε την απόξεση. Τα φάρμακα δεν λειτούργησαν ποτέ μα ποτέ. Πήρα 3 κύκλους και 2 μήνες μετά δεν είχα καθαρίσει σχεδόν καθόλου. Μου είπε ότι αν θέλω μπορώ να περιμένω κα η φύση θα αναλάβει. Όταν ρώτησα πόσο καιρό μπορεί να πάρει μου είπε μπορεί και 4 μήνες. Και γι' αυτό το λόγο αποφάσισα να κάνω πάλι απόξεση. Δεν μπορούσα ψυχολογικά να το αντέξω αλλά και επειδή ήθελα άμεσα κι άλλο παιδί. Για να σου δώσω μια ιδέα, έκανα την 1η απόξεση Δεκεμβριο του 19 και τη δεύτερη Ιούλιο του 19. Και τις 2 φορές αδιαθέτησα στις 30 μέρες. Μετά τη 2η απόξεση αδιαθέτησα 1 και μοναδική φορά και τώρα κρατάω στα χέρια μου το 2ο αγοράκι μου.

Θέλω απλά να πω ότι όλα είναι σχετικά. Ναι η απόξεση είναι μια επέμβαση. Αλλά κάποιες φορές είναι και μονόδρομος.


cYJKp1.png5yDop1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.Αποξεαη με αυτή τη χοριακη δε γίνεται ....αυτό στο είπε; Απόξεση κανείς στην παλλινδρομη κύηση και όχι στη βιοχημική..Εσένα δεν υπήρχε κάτι να αποξεσεις γιατί απλά μιλάμε για παχύ ενδομήτριο....Απόξεση κανείς όταν έχεις εικόνα από υπέρηχο...Έχω κάνει 3 και όταν είναι ανάγκη στο λένε....Εσένα ήταν μια κύηση που θα μπορούσες να μην την έχεις καταλάβει καν...Σε τέτοιες δεν έχεις θέμα μετά με το ενδομήτριο...Είναι πολύ αρχικές..ίσα που ανέβηκε η χοριακη.Μην αγχώνεσαι για αυτά...κρατά το γεγονός ότι μένει; Έγκυος...Μερικές φορές όσο τετριμμένο κι αν ακούγεται προνοεί η φύση..Εύχομαι τι 2021 να σου γεμίσει την αγκαλιά...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Η συνεχεια που με περιμενε ηταν δυσαρεστη τελικα. Η χοριακη εδειξε 520. Εξωμητριο. Ο γιατρος με εστειλε στο νοσοκομειο. Στον υπερηχο δεν φαινοταν τιποτα. Εκανα λαπαροσκοπικο χειρουργειο και ο γιατρος βρηκε στην σαλπιγγα την κυηση και εχασα και την σαλπιγγα. Και εχω επιστρεψει σπιτι μου, με μια σαλπιγγα λιγοτερη, με πονο ψυχικο και σωματικο. Οτι μπορουσε να παει στραβα πηγε...

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, matra είπε:

Η συνεχεια που με περιμενε ηταν δυσαρεστη τελικα. Η χοριακη εδειξε 520. Εξωμητριο. Ο γιατρος με εστειλε στο νοσοκομειο. Στον υπερηχο δεν φαινοταν τιποτα. Εκανα λαπαροσκοπικο χειρουργειο και ο γιατρος βρηκε στην σαλπιγγα την κυηση και εχασα και την σαλπιγγα. Και εχω επιστρεψει σπιτι μου, με μια σαλπιγγα λιγοτερη, με πονο ψυχικο και σωματικο. Οτι μπορουσε να παει στραβα πηγε...

κριμα κοριτσι μου ειναι το χειροτερο νομιζω που μπορει να συμβει. ομως να μην ανησυχεις μενεις εγκυος κ με μια σαλπιγγα το ιδιο ευκολα . απλα να κανεις σαλπιγγογραφια πριν ξεκινησεις προσπαθειες κ γενικα εναν ελενχο για τυχον μικροβια κτλ. επισης αλλαξε γιατρο επρεπε να ειχε ελενξει την χοριακη αν εχει μηδενησει απτην πρωτη στιγμη κ οχι να περιμενει να αιμοραγγεις θα μπορουσες να εχεις πεθανει αν δεν ειχες δωσει σημασια κ το θεωρουσες φυσιολογικο της αποβολης  ...αλλαξε γιατρο κ γρηγορα σιδερενια κ με ενα μωρακι

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πια οτι το μωρο εγινε μακρινο ακατορθωτο ονειρο..

Η σαλπιγγα που χαθηκε ηταν απο την "δυνατη" μου ωοθηκη την δεξια. Η αριστερη ωοθηκη ειναι πιο μικρη με οχι τοσες καταβολες ωοθυλακιων οπως η δεξια. Οποτε με ηδη προβλημα γονιμοτητας η ωοθηκη η αριστερη που εχει την σαλπιγγα δεν θα τα καταφερει...

Τι να λεμε τωρα; Ηταν να συμβουν ολα αυτα!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2020 at 12:33 ΠΜ, matra είπε:

Νομιζω οτι πια οτι το μωρο εγινε μακρινο ακατορθωτο ονειρο..

Η σαλπιγγα που χαθηκε ηταν απο την "δυνατη" μου ωοθηκη την δεξια. Η αριστερη ωοθηκη ειναι πιο μικρη με οχι τοσες καταβολες ωοθυλακιων οπως η δεξια. Οποτε με ηδη προβλημα γονιμοτητας η ωοθηκη η αριστερη που εχει την σαλπιγγα δεν θα τα καταφερει...

Τι να λεμε τωρα; Ηταν να συμβουν ολα αυτα!!! 

Καλησπέρα και πάλι...αυτό που ίσως δεν ξέρεις είναι ένα από τα δώρα της φύσης είναι η κίνηση στις σάλπιγγες...αυτό σημαίνει ότι αυτή η μία παίρνει εναλλάξ κι από τις δύο ωοθήκες...για αυτό και γυναίκες με μια ωοθήκη μπορούν να μείνουν κάθε μήνα έγκυες κι όχι μόνο ζυγούς ή μόνους...με απλά λόγια αυτή η μία που σου εμεινε θα δουλέψει κάθε μήνα και με τις δύο...ξέρω πως όλα τώρα είναι μαύρα.Ας κρατήσουμε εμείς για σένα λίγη αισιοδοξία όμως....σε πρώτη φάση θα πρέπει να συζητήσεις με το γιατρό όχι τη μια σάλπιγγα( αυτό μπες κ διάβασε το όπως στο έγραψα.Να δεις εάν μπορείς να παρακολουθήσεις κύκλο με υπέρηχο κτλ...μην πτοεισαι...παντρεύτηκα την ίδια μέρα με μια συμφοιτήτρια μου έχασε την σάλπιγγα για τον ίδιο λόγο .Έμεινε δύο κύκλους μετά πάλι.....κοίτα μπροστά...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...