Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, Emilly800 είπε:

Κορίτσι μου να σου πω από εμπειρία το παιδί μου νόσησε από οξεία λεμφοβλαστικη λευχαιμία όταν ήταν τρία χρονών...έγινε πέρδικι πέρασαν εφτά χρόνια τώρα...όχι μόνο δεν χρησιμοποίησε τα βλαστοκύτταρα του ούτε καν μας τα πρότειναν..για να καταλάβεις το να βάλει άνθρωπος ακόμα κ το δικό του υλικό αυτό είναι μεταμόσχευση...που είναι πιο βαριά από την οποιαδήποτε θεραπεία κ είναι η τελευταία λύση..εμένα το παιδί μου δεν χρειάστηκε καν μεταμόσχευση νοσηλεύτηκε κάποιους μήνες έκανε τις θεραπείες του κ ιαθηκε...είναι χιλιάδες φορές πιο πιθανό να βοηθήσουν άλλον άνθρωπο τα βλαστοκύτταρα παρά κούφια η ώρα το παιδί μας..είναι σπανιότατο να νοσήσουν από κάτι τόσο σοβαρό.σου μιλάω εγώ που το πέρασα..κ πάλι τον έχω εδώ θηρίο κ γερό..αφού γυρίσαμε με τις συμπασχουσες μαμάδες κάτι χρόνια μετά κ λέμε..καλέ....κάτι βλαστοκύτταρα που έλεγαν οι εταιρίες μας ζήτησαν οι γιατροί;;χαχαχα..τίποτα.

Εγώ το είπα ότι βρήκα Μπέλα τώρα που το νιώθω γιατί δεν είναι όλη μέρα κ όταν κάνει παύση αρχίζω να ανησυχώ..τι εβδομάδα είσαι Σοφάκι;;εγώ μπήκα χθες στην 20.. άντε Παναγίτσα μου κούτσα κούτσα την βγάζω αυτή την εγκυμοσύνη..στον γιο μου σαν την γάτα ήμουν..κλάμα..

Εγώ το είπα ότι βρήκα Μπέλα τώρα που το νιώθω γιατί δεν είναι όλη μέρα κ όταν κάνει παύση αρχίζω να ανησυχώ..τι εβδομάδα είσαι Σοφάκι;;εγώ μπήκα χθες στην 20.. άντε Παναγίτσα μου κούτσα κούτσα την βγάζω αυτή την εγκυμοσύνη..στον γιο μου σαν την γάτα ήμουν..κλάμα..

Συμμαθήτρια, μπράβο σας που το ξεπεράσατε! Να είναι πάντα γερό το παλικαράκι σου! Όλα καλά θα πάνε, το έχει περάσει και φίλος μου στην ίδια ηλικία και είναι μια χαρά! 

@berd Με το καλό και σε εσένα κορίτσι μου! Εγώ, 19η εβδομάδα είμαι +4, ζυγίστηκα σήμερα και πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καλά..Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι στο β τρίμηνο καλά είναι να πάρω μέχρι 4 και πήρα ήδη τα 3...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Liakada said:

Συμμαθήτρια, μπράβο σας που το ξεπεράσατε! Να είναι πάντα γερό το παλικαράκι σου! Όλα καλά θα πάνε, το έχει περάσει και φίλος μου στην ίδια ηλικία και είναι μια χαρά! 

@berd Με το καλό και σε εσένα κορίτσι μου! Εγώ, 19η εβδομάδα είμαι +4, ζυγίστηκα σήμερα και πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καλά..Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι στο β τρίμηνο καλά είναι να πάρω μέχρι 4 και πήρα ήδη τα 3...

Άρα έχω πάρει παραπάνω απ οτι πρέπει μου φαίνεται.:?:cry:

Just now, Liakada said:

Συμμαθήτρια, μπράβο σας που το ξεπεράσατε! Να είναι πάντα γερό το παλικαράκι σου! Όλα καλά θα πάνε, το έχει περάσει και φίλος μου στην ίδια ηλικία και είναι μια χαρά! 

@berd Με το καλό και σε εσένα κορίτσι μου! Εγώ, 19η εβδομάδα είμαι +4, ζυγίστηκα σήμερα και πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καλά..Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι στο β τρίμηνο καλά είναι να πάρω μέχρι 4 και πήρα ήδη τα 3...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!! @berd εγώ ξέρω ότι το ιδανικό είναι κατά μέσο όρο 1 κιλό το μήνα και σύνολο στο τέλος 9-12 κιλά.. Απλά επειδή στο τελευταίο τρίμηνο είναι πιο συχνό να τα παίρνουμε μαζεμένα λένε ότι καλό είναι μέχρι τότε όσοι μήνες τόσα κιλά! Εντάξει ένα κιλακι παραπάνω έχεις δεν χάλασε ο κοσμος, λίγο αν προσέξεις (που δεν νομίζω ότι χρειάζεται) θα φύγει!!

@Sofiamar93 @Liakada και @Emilly800 ελπίζω να μην ξεχνάω καμία, δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω που τα ακούτε κάθε μέρα τα μωράκια σας τόσο έντονα!! Και η @xenia^^ μας το ακούει τις τελευταίες μέρες!! ❤️

Εγώ μπαίνω 20η αύριο και παλεύω.. Νιώθω ένα ταρακουνημα και μέχρι να το σκεφτώ έχει φύγει.. Συγκεντρωνομαι λέω έλα κάνε κάνε πάλι τιιιιποτα.. Την άλλη μέρα ξανά! Εγώ βέβαια κορίτσια να σας πω ότι μόλις έμαθα ότι έχω προσθιο πλακουντα και δεν θα το νιώσω τόσο γρήγορα και έντονα πήρα το ντοπλερ τσέπης και το έχω σπίτι και την ακούμε με τον άντρα μου τη μικρούλα όποτε μας πιάσει μια ανησυχία.. :)Ψυχολογικά με έχει σώσει και είναι πραγματικά πολύτιμο απόκτημα!!!

Εμιλυ εντάξει Έκλαψα με το έντερο που θα νομίζει ο γιος σου ότι είναι η φωνή της μάνας του αχάχαχαχαχαχαχαχαχ 

Λοιπόν σχετικά με το θήλαστρο τωρα που λέτε, όσο το έχω ψάξει και έχω ακούσει από άλλες γυναίκες το ιδανικό μοιάζει να είναι το να νοικιάσουμε επαγγελματικό νοσοκομειακο θήλαστρο της medela εάν βγει καλά ο θηλασμός και όχι να έχουμε αγοράσει.. Είναι πολύ πιο αθόρυβο και βγάζεις παράλληλα και από τα δύο βυζι@ :mrgreen: ενώ το άλλο λένε κάνει σαν τρένο και παλεύεις με ένα ένα πόση ώρα.. Δεν έχω εμπειρία εννοείται ψάξτε το αλλά είπα να πω και εγώ τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! @berd εγώ ξέρω ότι το ιδανικό είναι κατά μέσο όρο 1 κιλό το μήνα και σύνολο στο τέλος 9-12 κιλά.. Απλά επειδή στο τελευταίο τρίμηνο είναι πιο συχνό να τα παίρνουμε μαζεμένα λένε ότι καλό είναι μέχρι τότε όσοι μήνες τόσα κιλά! Εντάξει ένα κιλακι παραπάνω έχεις δεν χάλασε ο κοσμος, λίγο αν προσέξεις (που δεν νομίζω ότι χρειάζεται) θα φύγει!!

@Sofiamar93 @Liakada και @Emilly800 ελπίζω να μην ξεχνάω καμία, δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω που το ακούτε κάθε μέρα τόσο έντονα!! Και η @xenia^^ μας το ακούει τις τελευταίες μέρες!! ❤️

Εγώ μπαίνω 20η αύριο και παλεύω.. Νιώθω ένα ταρακουνημα και μέχρι να το σκεφτώ έχει φύγει.. Συγκεντρωνομαι λέω έλα κάνε κάνε πάλι τιιιιποτα.. Την άλλη μέρα ξανά! Εγώ βέβαια κορίτσια να σας πω ότι μόλις έμαθα ότι έχω προσθιο πλακουντα και δεν θα το νιώσω τόσο γρήγορα και έντονα πήρα το ντοπλερ τσέπης και το έχω σπίτι και την ακούμε με τον άντρα μου τη μικρούλα όποτε μας πιάσει μια ανησυχία.. :)Ψυχολογικά με έχει σώσει και είναι πραγματικά πολύτιμο απόκτημα!!!

Εμιλυ εντάξει Έκλαψα με το έντερο που θα νομίζει ο γιος σου ότι είναι η φωνή της μάνας του αχάχαχαχαχαχαχαχαχ 

Λοιπόν σχετικά με το θήλαστρο τωρα που λέτε, όσο το έχω ψάξει και έχω ακούσει από άλλες γυναίκες το ιδανικό μοιάζει να είναι το να νοικιάσουμε επαγγελματικό νοσοκομειακο θήλαστρο της medela εάν βγει καλά ο θηλασμός και όχι να έχουμε αγοράσει.. Είναι πολύ πιο αθόρυβο και βγάζεις παράλληλα και από τα δύο βυζι@ :mrgreen: ενώ το άλλο λένε κάνει σαν τρένο και παλεύεις με ένα ένα πόση ώρα.. Δεν έχω εμπειρία εννοείται ψάξτε το αλλά είπα να πω και εγώ τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες!! 

Μην αγχωνεσαι κοριτσι μου.. Θα το νιωσεις και εσυ συντομα.. Εξαιτιας της θεσης του πλακουντα σου δεν το νιωθεις τοσο εντονα... Θα ερθει η ωρα ομως που αντι να χαιρομαστε θα παραπονιομαστε... Χαχαχα.. Να σε ρωτησω κατι? Αλλαζει υστερα η θεση του πλακουντα? Η ετσι θα μείνει  σε ολη σου την εγκυμοσυνη? Δεν εχω γνώσεις γιαβαυτο ρωταω απο περιέργεια.. Οσον αφορα το θήλαστρο ειναι και αυτο μια καλη ιδεα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sofiamar93 είπε:

Μην αγχωνεσαι κοριτσι μου.. Θα το νιωσεις και εσυ συντομα.. Εξαιτιας της θεσης του πλακουντα σου δεν το νιωθεις τοσο εντονα... Θα ερθει η ωρα ομως που αντι να χαιρομαστε θα παραπονιομαστε... Χαχαχα.. Να σε ρωτησω κατι? Αλλαζει υστερα η θεση του πλακουντα? Η ετσι θα μείνει  σε ολη σου την εγκυμοσυνη? Δεν εχω γνώσεις γιαβαυτο ρωταω απο περιέργεια.. Οσον αφορα το θήλαστρο ειναι και αυτο μια καλη ιδεα

Όχι δεν αλλάζει, έχει να κάνει με το που θα εμφυτευθει εξ αρχής στην εγκυμοσύνη.. :roll: Βέβαια σιγά σιγά όσο μεγαλώνει και δυναμώνει το μωρακι το νιώθεις και με προσθιο πλακουντα κανονικά απλά αργεί περισσότερο και ίσως να μην νιώθω την κάθε μικρή του κίνηση όπως με τον οπίσθιο αλλά τις πιο έντονες.. Θα έχω το ντοπλερακι μου :oops:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Όχι δεν αλλάζει, έχει να κάνει με το που θα εμφυτευθει εξ αρχής στην εγκυμοσύνη.. :roll: Βέβαια σιγά σιγά όσο μεγαλώνει και δυναμώνει το μωρακι το νιώθεις και με προσθιο πλακουντα κανονικά απλά αργεί περισσότερο και ίσως να μην νιώθω την κάθε μικρή του κίνηση όπως με τον οπίσθιο αλλά τις πιο έντονες.. Θα έχω το ντοπλερακι μου :oops:

Τέλειο αυτό το μηχανηματακι! Να έρχεσαι κάθε μέρα από το σπίτι, σε. προσκαλώ να ακούμε και το δικό μου!:) Αφού έχεις πρόσθιο πλακούντα θα αργήσεις ναι, αλλά τι σε νοιάζει, αφού κρατάς την επιστήμη ανά χείρας?


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Liakada είπε:

Τέλειο αυτό το μηχανηματακι! Να έρχεσαι κάθε μέρα από το σπίτι, σε. προσκαλώ να ακούμε και το δικό μου!:) Αφού έχεις πρόσθιο πλακούντα θα αργήσεις ναι, αλλά τι σε νοιάζει, αφού κρατάς την επιστήμη ανά χείρας?

Χάχαχαχα ναι μεγάλο πράγμα!! Ακούω την καρδούλα της και ηρεμώ αλλά εννοείται άλλο να το νιώθεις να κουνιέται.. ❤️ Τι να κάνουμε, υπομονή!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! @berd εγώ ξέρω ότι το ιδανικό είναι κατά μέσο όρο 1 κιλό το μήνα και σύνολο στο τέλος 9-12 κιλά.. Απλά επειδή στο τελευταίο τρίμηνο είναι πιο συχνό να τα παίρνουμε μαζεμένα λένε ότι καλό είναι μέχρι τότε όσοι μήνες τόσα κιλά! Εντάξει ένα κιλακι παραπάνω έχεις δεν χάλασε ο κοσμος, λίγο αν προσέξεις (που δεν νομίζω ότι χρειάζεται) θα φύγει!!

@Sofiamar93 @Liakada και @Emilly800 ελπίζω να μην ξεχνάω καμία, δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω που τα ακούτε κάθε μέρα τα μωράκια σας τόσο έντονα!! Και η @xenia^^ μας το ακούει τις τελευταίες μέρες!! ❤️

Εγώ μπαίνω 20η αύριο και παλεύω.. Νιώθω ένα ταρακουνημα και μέχρι να το σκεφτώ έχει φύγει.. Συγκεντρωνομαι λέω έλα κάνε κάνε πάλι τιιιιποτα.. Την άλλη μέρα ξανά! Εγώ βέβαια κορίτσια να σας πω ότι μόλις έμαθα ότι έχω προσθιο πλακουντα και δεν θα το νιώσω τόσο γρήγορα και έντονα πήρα το ντοπλερ τσέπης και το έχω σπίτι και την ακούμε με τον άντρα μου τη μικρούλα όποτε μας πιάσει μια ανησυχία.. :)Ψυχολογικά με έχει σώσει και είναι πραγματικά πολύτιμο απόκτημα!!!

Εμιλυ εντάξει Έκλαψα με το έντερο που θα νομίζει ο γιος σου ότι είναι η φωνή της μάνας του αχάχαχαχαχαχαχαχαχ 

Λοιπόν σχετικά με το θήλαστρο τωρα που λέτε, όσο το έχω ψάξει και έχω ακούσει από άλλες γυναίκες το ιδανικό μοιάζει να είναι το να νοικιάσουμε επαγγελματικό νοσοκομειακο θήλαστρο της medela εάν βγει καλά ο θηλασμός και όχι να έχουμε αγοράσει.. Είναι πολύ πιο αθόρυβο και βγάζεις παράλληλα και από τα δύο βυζι@ :mrgreen: ενώ το άλλο λένε κάνει σαν τρένο και παλεύεις με ένα ένα πόση ώρα.. Δεν έχω εμπειρία εννοείται ψάξτε το αλλά είπα να πω και εγώ τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες!! 

Και το χειροκίνητο μια χαρά είναι φραουλίνο μου..εγώ τέτοιο είχα στον γιο μου γιατί τρία μηνών γύρισα στην δουλειά μου..δέκα μήνες έβγαζα γάλα κ όταν ήμουν σπίτι τον θήλαζα..για τα ψυχολογικά δεν το συζητώ κ εγώ ζοριζομαι με ανησυχίες..για τις κινήσεις του μωρού τρεις φορές την μέρα περίπου..όλο το βράδυ μέχρι το πρωί δεν κουνιόταν κ έπαθα κακό..άκου τι έκανα...έβαλα στην κοιλιά μουσική το twincle little star. Και άρχισε να κοπανιεται κ η κοιλιά να κουνιέται κ τρελάθηκα.ηρθε κ ο μικρός κ έπαθε σοκ..πρώτη φορά τέτοιο πράμα..βάλε μουσική στην κοιλίτσα να δεις...παίζει βέβαια να κατατρομαξε κ χοροπηδούσε ...το ντομπλερ κ εγώ θα το πάρω μετά την β επιπέδου...όχι θα κάτσω να τρελαθώ να μετράω κινήσεις....

Just now, Φραουλίνο είπε:

Όχι δεν αλλάζει, έχει να κάνει με το που θα εμφυτευθει εξ αρχής στην εγκυμοσύνη.. :roll: Βέβαια σιγά σιγά όσο μεγαλώνει και δυναμώνει το μωρακι το νιώθεις και με προσθιο πλακουντα κανονικά απλά αργεί περισσότερο και ίσως να μην νιώθω την κάθε μικρή του κίνηση όπως με τον οπίσθιο αλλά τις πιο έντονες.. Θα έχω το ντοπλερακι μου :oops:

Εγώ ίσως επειδή έχω κ χαμηλό πλακούντα το εννιωσα νωρίς..τώρα που θα ανέβει προς τα πάνω κ θα γίνει ένα μπαχαλο με τα έντερα,,,ίσως μπερδεύω τις κινήσεις.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Ευχαριστώ πολύ..απλά θέλω να δώσω αισιόδοξο μύνημα σε όλες τις μανουλες ότι είναι πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι στα παιδάκια,,,κ επίσης τα παιδιά είναι πολύ δυνατά κ τα ξεπερνούν όλα...αν δεν το ζούσα δεν θα το πίστευα..εμένα το παιδί μου σε κρεβάτι δεν ξάπλωσε ..χοροπηδώντας τα έβγαλε όλα..όποτε μπορείτε να ενημερωθείτε εννοείται,,κ μπορεί να θέλει κάποιος να έχει στην άκρη βλαστοκύτταρα.αλλα αχρειαστα θα είναι..το πιστεύω..κ εγώ θα τα δωρίσω πρώτα ο Θεός τον Αύγουστο.

Να είναι πάντα γερό το παιδάκι σου και τα παιδιά όλου του κόσμου!!! 

Just now, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! @berd εγώ ξέρω ότι το ιδανικό είναι κατά μέσο όρο 1 κιλό το μήνα και σύνολο στο τέλος 9-12 κιλά.. Απλά επειδή στο τελευταίο τρίμηνο είναι πιο συχνό να τα παίρνουμε μαζεμένα λένε ότι καλό είναι μέχρι τότε όσοι μήνες τόσα κιλά! Εντάξει ένα κιλακι παραπάνω έχεις δεν χάλασε ο κοσμος, λίγο αν προσέξεις (που δεν νομίζω ότι χρειάζεται) θα φύγει!!

@Sofiamar93 @Liakada και @Emilly800 ελπίζω να μην ξεχνάω καμία, δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω που τα ακούτε κάθε μέρα τα μωράκια σας τόσο έντονα!! Και η @xenia^^ μας το ακούει τις τελευταίες μέρες!! ❤️

Εγώ μπαίνω 20η αύριο και παλεύω.. Νιώθω ένα ταρακουνημα και μέχρι να το σκεφτώ έχει φύγει.. Συγκεντρωνομαι λέω έλα κάνε κάνε πάλι τιιιιποτα.. Την άλλη μέρα ξανά! Εγώ βέβαια κορίτσια να σας πω ότι μόλις έμαθα ότι έχω προσθιο πλακουντα και δεν θα το νιώσω τόσο γρήγορα και έντονα πήρα το ντοπλερ τσέπης και το έχω σπίτι και την ακούμε με τον άντρα μου τη μικρούλα όποτε μας πιάσει μια ανησυχία.. :)Ψυχολογικά με έχει σώσει και είναι πραγματικά πολύτιμο απόκτημα!!!

Εμιλυ εντάξει Έκλαψα με το έντερο που θα νομίζει ο γιος σου ότι είναι η φωνή της μάνας του αχάχαχαχαχαχαχαχαχ 

Λοιπόν σχετικά με το θήλαστρο τωρα που λέτε, όσο το έχω ψάξει και έχω ακούσει από άλλες γυναίκες το ιδανικό μοιάζει να είναι το να νοικιάσουμε επαγγελματικό νοσοκομειακο θήλαστρο της medela εάν βγει καλά ο θηλασμός και όχι να έχουμε αγοράσει.. Είναι πολύ πιο αθόρυβο και βγάζεις παράλληλα και από τα δύο βυζι@ :mrgreen: ενώ το άλλο λένε κάνει σαν τρένο και παλεύεις με ένα ένα πόση ώρα.. Δεν έχω εμπειρία εννοείται ψάξτε το αλλά είπα να πω και εγώ τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες!! 

Αχ για πες μας για το ντοπλερ τσέπης που λες.  Απο που το πήρες; 

Εγώ κορίτσια αγόρασα το θήλαστρο όταν γέννησα, αφού είδα οτι όντως θα το χρησιμοποιήσω. Υπάρχει και διπλό ηλεκτρικό της medela και άλλης εταιρίας πιο φθηνής, αλλα σίγουρα το νοσοκομειακο πιστεύω ειναι το καλύτερο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 32 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! @berd εγώ ξέρω ότι το ιδανικό είναι κατά μέσο όρο 1 κιλό το μήνα και σύνολο στο τέλος 9-12 κιλά.. Απλά επειδή στο τελευταίο τρίμηνο είναι πιο συχνό να τα παίρνουμε μαζεμένα λένε ότι καλό είναι μέχρι τότε όσοι μήνες τόσα κιλά! Εντάξει ένα κιλακι παραπάνω έχεις δεν χάλασε ο κοσμος, λίγο αν προσέξεις (που δεν νομίζω ότι χρειάζεται) θα φύγει!!

@Sofiamar93 @Liakada και @Emilly800 ελπίζω να μην ξεχνάω καμία, δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω που τα ακούτε κάθε μέρα τα μωράκια σας τόσο έντονα!! Και η @xenia^^ μας το ακούει τις τελευταίες μέρες!! ❤️

Εγώ μπαίνω 20η αύριο και παλεύω.. Νιώθω ένα ταρακουνημα και μέχρι να το σκεφτώ έχει φύγει.. Συγκεντρωνομαι λέω έλα κάνε κάνε πάλι τιιιιποτα.. Την άλλη μέρα ξανά! Εγώ βέβαια κορίτσια να σας πω ότι μόλις έμαθα ότι έχω προσθιο πλακουντα και δεν θα το νιώσω τόσο γρήγορα και έντονα πήρα το ντοπλερ τσέπης και το έχω σπίτι και την ακούμε με τον άντρα μου τη μικρούλα όποτε μας πιάσει μια ανησυχία.. :)Ψυχολογικά με έχει σώσει και είναι πραγματικά πολύτιμο απόκτημα!!!

Εμιλυ εντάξει Έκλαψα με το έντερο που θα νομίζει ο γιος σου ότι είναι η φωνή της μάνας του αχάχαχαχαχαχαχαχαχ 

Λοιπόν σχετικά με το θήλαστρο τωρα που λέτε, όσο το έχω ψάξει και έχω ακούσει από άλλες γυναίκες το ιδανικό μοιάζει να είναι το να νοικιάσουμε επαγγελματικό νοσοκομειακο θήλαστρο της medela εάν βγει καλά ο θηλασμός και όχι να έχουμε αγοράσει.. Είναι πολύ πιο αθόρυβο και βγάζεις παράλληλα και από τα δύο βυζι@ :mrgreen: ενώ το άλλο λένε κάνει σαν τρένο και παλεύεις με ένα ένα πόση ώρα.. Δεν έχω εμπειρία εννοείται ψάξτε το αλλά είπα να πω και εγώ τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες!! 

Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω τελικά ότι αυτά τα χτυπηματακια δεν είναι το μωρό μου.. πιο πιθανό νομίζω να είναι οι φυσιολογικές συσπάσεις μήτρας και το έντερο.. ο γιατρός είπε ότι πολύ δύσκολα είναι το μωράκι σύμφωνα με το σωματότυπο μου.. τώρα πετάχτηκε κάπως η κοιλιά.. αύριο κλείνω την 19η.. δηλαδή δεν νιώθω κινήσεις νιώθω κάτι ελαφρά χτυπηματακια χωρίς πόνο φυσικά.. 

αχ αυτό το ντοπλερ τσέπης τι είναι ;;; Πολύ δελεαστικό ακούγεται !!!!!!! Και εγώ 4 κιλά μετράω και επίσημα !!! Ελπίζω μέχρι το τέλος του 5ου να είμαι το πολύ στα 5......

Link to comment
Share on other sites

Ούτε έγω το έχω νιώσει ακόμα (17+6 σήμερα). Μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχω κι ότι μπορει να το νιώσω μετά την 21η βδομάδα λόγω πρόσθιου πλακούντα. Σήμερα έχω κάτι πονάκια σταθερά χαμηλά που είτε είναι έντερο είτε είναι μήτρα, δεν μπορώ να καταλάβω.

Σχετικά με τα βλαστοκύτταρα, υπάρχει και η επιλογή της καθυστερημένης απολίνωσης λώρου, δλδ να μην κόψουν τον ομφάλιο λώρο αμέσως, αλλά να περιμένουν μερικά λεπτά ή και περισσότερο, πιθανώς και μέχρι να σταματήσει να πάλεται. Αυτό συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να γίνει συλλογή βλαστοκυττάρων, αλλά έχει άλλα οφέλη για το μωρό, γιατί αυξάνει τον όγκο του αίματος του και μειώνει την πιθανότητα να έχει έλειψη σιδήρου 3 με 6 μήνες μετά τον τοκετό. Βέβαια αυξάνει λίγο την πιθανότητα να εμφανίσει ίκτερο. Εγώ τείνω προς τα εκεί.

Για το θηλασμό, έλεγα να μην κάνω τίποτα πριν γεννήσω. Έχω μπει στην ομάδα της Αττικής για το θηλασμό στο facebook και θα διαβάσω τα αρχεία όταν πλησιάζει περισσότερο ο καιρός. Οι κοπέλες εκεί έχουν πολύ καλές οδηγίες και συστείνουν μόνο νοσοκομειακό θήλαστρο, ειδικά αν πρόκειται να είναι για εκτεταμένη χρήση και πριν εδραιωθεί ο θηλασμός. Αλλά επειδή δεν ξέρω καθόλου πως θα μου βγει, έλεγα να το δω στην πράξη.

Τέλος, έχω μια ερώτηση για εσάς που παίρνετε σίδηρο. Πότε ξεκινήσατε και με τι αιματοκρίτη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Io_anna είπε:

Ούτε έγω το έχω νιώσει ακόμα (17+6 σήμερα). Μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχω κι ότι μπορει να το νιώσω μετά την 21η βδομάδα λόγω πρόσθιου πλακούντα. Σήμερα έχω κάτι πονάκια σταθερά χαμηλά που είτε είναι έντερο είτε είναι μήτρα, δεν μπορώ να καταλάβω.

Σχετικά με τα βλαστοκύτταρα, υπάρχει και η επιλογή της καθυστερημένης απολίνωσης λώρου, δλδ να μην κόψουν τον ομφάλιο λώρο αμέσως, αλλά να περιμένουν μερικά λεπτά ή και περισσότερο, πιθανώς και μέχρι να σταματήσει να πάλεται. Αυτό συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να γίνει συλλογή βλαστοκυττάρων, αλλά έχει άλλα οφέλη για το μωρό, γιατί αυξάνει τον όγκο του αίματος του και μειώνει την πιθανότητα να έχει έλειψη σιδήρου 3 με 6 μήνες μετά τον τοκετό. Βέβαια αυξάνει λίγο την πιθανότητα να εμφανίσει ίκτερο. Εγώ τείνω προς τα εκεί.

Για το θηλασμό, έλεγα να μην κάνω τίποτα πριν γεννήσω. Έχω μπει στην ομάδα της Αττικής για το θηλασμό στο facebook και θα διαβάσω τα αρχεία όταν πλησιάζει περισσότερο ο καιρός. Οι κοπέλες εκεί έχουν πολύ καλές οδηγίες και συστείνουν μόνο νοσοκομειακό θήλαστρο, ειδικά αν πρόκειται να είναι για εκτεταμένη χρήση και πριν εδραιωθεί ο θηλασμός. Αλλά επειδή δεν ξέρω καθόλου πως θα μου βγει, έλεγα να το δω στην πράξη.

Τέλος, έχω μια ερώτηση για εσάς που παίρνετε σίδηρο. Πότε ξεκινήσατε και με τι αιματοκρίτη?

Εγω δεν γνωριζω για ολα οσα προανεφερες.. Χαχα αλλα θα σου πω για σίδηρο οτι εγω ειχα παντα παρα πολυ χαμηλο αιματοκριτη.. Και για αυτο παιρνω σιδηρο μονιμα.. Αν το σταματησω πεφτει.. Επαιρνα απο πριν την εγκυμοσυνη οποτε δεν το σταματησα.. Απλα δεν παιρνω μεμονωμένο χαπι..παιρνω της iofolen εγκυμοσυνης που εχει και αλλες βιταμινες.. Εξτρα πινω μονο ασβεστιο που το ξεκινησα εδω και δυο εβδομαδες περιπου.. Αιματοκριτης μου ευτυχως ακομη δεν εχει πεσει.. Εχω 38 τελευταια φορα που εκανα.. Τωρα σε δυο εβδομαδες εχω ξανα αιματολογικες συν ζαχαρο αυτη την φορα οποτε θα δουμε αν επεσε.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Εγω δεν γνωριζω για ολα οσα προανεφερες.. Χαχα αλλα θα σου πω για σίδηρο οτι εγω ειχα παντα παρα πολυ χαμηλο αιματοκριτη.. Και για αυτο παιρνω σιδηρο μονιμα.. Αν το σταματησω πεφτει.. Επαιρνα απο πριν την εγκυμοσυνη οποτε δεν το σταματησα.. Απλα δεν παιρνω μεμονωμένο χαπι..παιρνω της iofolen εγκυμοσυνης που εχει και αλλες βιταμινες.. Εξτρα πινω μονο ασβεστιο που το ξεκινησα εδω και δυο εβδομαδες περιπου.. Αιματοκριτης μου ευτυχως ακομη δεν εχει πεσει.. Εχω 38 τελευταια φορα που εκανα.. Τωρα σε δυο εβδομαδες εχω ξανα αιματολογικες συν ζαχαρο αυτη την φορα οποτε θα δουμε αν επεσε..  

Κατάλαβα. Κι εγώ έκανα προχθές αιματολογικές και είχα 37.7, ενώ πριν 2 μήνες είχα 39. Δε μου έχει δώσει ακόμα, αλλά φαντάζομαι την επόμενη φορά που θα με δει σε 10 μέρες δε θα το γλιτώσω. Σκέφτομαι ότι αν έχω ήδη δυσκοιλιότητα, με το σίδηρο θα βασανιστώ...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!! @berd εγώ ξέρω ότι το ιδανικό είναι κατά μέσο όρο 1 κιλό το μήνα και σύνολο στο τέλος 9-12 κιλά.. Απλά επειδή στο τελευταίο τρίμηνο είναι πιο συχνό να τα παίρνουμε μαζεμένα λένε ότι καλό είναι μέχρι τότε όσοι μήνες τόσα κιλά! Εντάξει ένα κιλακι παραπάνω έχεις δεν χάλασε ο κοσμος, λίγο αν προσέξεις (που δεν νομίζω ότι χρειάζεται) θα φύγει!!

@Sofiamar93 @Liakada και @Emilly800 ελπίζω να μην ξεχνάω καμία, δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω που τα ακούτε κάθε μέρα τα μωράκια σας τόσο έντονα!! Και η @xenia^^ μας το ακούει τις τελευταίες μέρες!! ❤️

Εγώ μπαίνω 20η αύριο και παλεύω.. Νιώθω ένα ταρακουνημα και μέχρι να το σκεφτώ έχει φύγει.. Συγκεντρωνομαι λέω έλα κάνε κάνε πάλι τιιιιποτα.. Την άλλη μέρα ξανά! Εγώ βέβαια κορίτσια να σας πω ότι μόλις έμαθα ότι έχω προσθιο πλακουντα και δεν θα το νιώσω τόσο γρήγορα και έντονα πήρα το ντοπλερ τσέπης και το έχω σπίτι και την ακούμε με τον άντρα μου τη μικρούλα όποτε μας πιάσει μια ανησυχία.. :)Ψυχολογικά με έχει σώσει και είναι πραγματικά πολύτιμο απόκτημα!!!

Εμιλυ εντάξει Έκλαψα με το έντερο που θα νομίζει ο γιος σου ότι είναι η φωνή της μάνας του αχάχαχαχαχαχαχαχαχ 

Λοιπόν σχετικά με το θήλαστρο τωρα που λέτε, όσο το έχω ψάξει και έχω ακούσει από άλλες γυναίκες το ιδανικό μοιάζει να είναι το να νοικιάσουμε επαγγελματικό νοσοκομειακο θήλαστρο της medela εάν βγει καλά ο θηλασμός και όχι να έχουμε αγοράσει.. Είναι πολύ πιο αθόρυβο και βγάζεις παράλληλα και από τα δύο βυζι@ :mrgreen: ενώ το άλλο λένε κάνει σαν τρένο και παλεύεις με ένα ένα πόση ώρα.. Δεν έχω εμπειρία εννοείται ψάξτε το αλλά είπα να πω και εγώ τι έχω ακούσει από άλλες μανούλες!! 

Κορίτσι σόρρυ που πετάγομαι είμαι μαμά Αυγούστου '20 είχα κι εγώ πρόσθιο πλακούντα και άργησα κι εγώ να το καταλάβω το μπεμπεκι..ήθελα να σου πω ότι θα αργήσει αλλά θα έρθει με φορά σε λίγες μέρες χαχαχαχαχ.. επίσης το θηλαστρο αν πάνε όλα καλά πολύ πιθανό να μην το χρειαστείτε καθόλου εγώ δεν αγόρασα και δεν χρειάστηκα και θηλάζουμε ακόμα..το νοσοκειακο που λες θα το χρειαστείτε αν κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να αυξήσεις την παραγωγή σου..αν όλα πάνε καλά που το εύχομαι σε όλες θα χρειαστεί θηλαστρο μόνο για να κάνετε τράπεζα αν θα τη χρειαστείτε η για να βγάζετε γάλα να αφήνετε αν θέλετε να λείψετε για λίγο..εγώ πήρα ένα χειροκίνητο απλό που το χρησιμοποίουσα μέχρι τον 5ο όποτε ήθελα να λείψω :) με το καλό τα μπεμπακια σας <3


VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...