Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Είναι λογικό να γεμίζεις με αγχωτικές σκέψεις, είναι τόσο καινούρια όλα αυτά την πρώτη φορά! Ελπίζω να ηρεμήσεις και να απολαύσεις -όσο μπορείς- τη διαδρομή. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει και ανησυχητικό ιστορικό ή σύνδρομο πολυκυστικών, θεωρώ ότι πρέπει να την ξεχάσεις την υπερδιέγερση. Εγώ είμαι σε φάση αναμονής για εμβρυομεταφορά, αγχώθηκα λίγο και οι ορμόνες μου απορρυθμίστηκαν εντελώς. Οπότε παίρνω κι εγώ το χρόνο μου να ηρεμήσω για να ολοκληρώσω το ταξίδι μου 🙂

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Και το χειροκίνητο μια χαρά είναι φραουλίνο μου..εγώ τέτοιο είχα στον γιο μου γιατί τρία μηνών γύρισα στην δουλειά μου..δέκα μήνες έβγαζα γάλα κ όταν ήμουν σπίτι τον θήλαζα..για τα ψυχολογικά δεν το συζητώ κ εγώ ζοριζομαι με ανησυχίες..για τις κινήσεις του μωρού τρεις φορές την μέρα περίπου..όλο το βράδυ μέχρι το πρωί δεν κουνιόταν κ έπαθα κακό..άκου τι έκανα...έβαλα στην κοιλιά μουσική το twincle little star. Και άρχισε να κοπανιεται κ η κοιλιά να κουνιέται κ τρελάθηκα.ηρθε κ ο μικρός κ έπαθε σοκ..πρώτη φορά τέτοιο πράμα..βάλε μουσική στην κοιλίτσα να δεις...παίζει βέβαια να κατατρομαξε κ χοροπηδούσε ...το ντομπλερ κ εγώ θα το πάρω μετά την β επιπέδου...όχι θα κάτσω να τρελαθώ να μετράω κινήσεις....

Εγώ ίσως επειδή έχω κ χαμηλό πλακούντα το εννιωσα νωρίς..τώρα που θα ανέβει προς τα πάνω κ θα γίνει ένα μπαχαλο με τα έντερα,,,ίσως μπερδεύω τις κινήσεις.

Και εγώ έτσι δεν θα κάτσω για πολύ σπίτι μετά τη γέννα οπότε σίγουρα πρέπει να βρω μια λύση να βολεύει με το γάλα αν θηλάζω! 

Χάχαχαχαχα ωραίο αυτό με τη μουσική αλλά άστο σε εμάς δεν θα πιάσει, εδώ της τραγουδάει ο άντρας μου και δεν χοροπηδάει που αν τον ακούσεις θα χοροπηδησεις και εσύ!!

Μωρέ να σου πω εγώ νομίζω ότι μια χαρά κουνιέται αυτή εκεί μέσα και κάνει τα δικά της απλά εγώ δεν αισθάνομαι και πολλά ακόμα.. 

Δεν πρόκειται τώρα να αρχίσεις να μπερδεύεις τις κινήσεις γιατί ξεκινούν και γίνονται όλο και πιο ξεκάθαρες! Μετά την 25η εβδομάδα θα αρχίσουν να προεξέχουν χέρια πόδια θα δεις τα έχεις ξεχάσει.. :-D Ο χαμηλος πλακούντας δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά σίγουρα όταν δεν παρεμβαλλεται με κάποιο τρόπο είναι πιο έντονη η αίσθηση γιατί σκάνε οι κλωτσιές κατευθείαν στην κοιλιά! 

21 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Να είναι πάντα γερό το παιδάκι σου και τα παιδιά όλου του κόσμου!!! 

Αχ για πες μας για το ντοπλερ τσέπης που λες.  Απο που το πήρες; 

Εγώ κορίτσια αγόρασα το θήλαστρο όταν γέννησα, αφού είδα οτι όντως θα το χρησιμοποιήσω. Υπάρχει και διπλό ηλεκτρικό της medela και άλλης εταιρίας πιο φθηνής, αλλα σίγουρα το νοσοκομειακο πιστεύω ειναι το καλύτερο. 

Εγω πήρα της hometest ένα που κάνει 80€. Έχει ένα φθηνότερο αλλά δεν έχει ηχείο και ακούς με ακουστικά και ένα πιο ακριβό που το θεώρησα υπερβολή. Εμένα ακούς κανονικά τους παλμούς και μετράει πόσοι είναι.. Αν το ψάξεις θα βρεις και πιο οικονομικά αλλά γι αυτό που έχω σου λέω στα σίγουρα ότι είναι καλό!! 

20 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω τελικά ότι αυτά τα χτυπηματακια δεν είναι το μωρό μου.. πιο πιθανό νομίζω να είναι οι φυσιολογικές συσπάσεις μήτρας και το έντερο.. ο γιατρός είπε ότι πολύ δύσκολα είναι το μωράκι σύμφωνα με το σωματότυπο μου.. τώρα πετάχτηκε κάπως η κοιλιά.. αύριο κλείνω την 19η.. δηλαδή δεν νιώθω κινήσεις νιώθω κάτι ελαφρά χτυπηματακια χωρίς πόνο φυσικά.. 

αχ αυτό το ντοπλερ τσέπης τι είναι ;;; Πολύ δελεαστικό ακούγεται !!!!!!! Και εγώ 4 κιλά μετράω και επίσημα !!! Ελπίζω μέχρι το τέλος του 5ου να είμαι το πολύ στα 5......

Ξένια μου δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αν είναι το μωρακι σου αλλά με οπίσθιο πλακουντα είσαι σε φάση που μπορεί και να το νιώθεις κανονικά! Δεν είναι απαραίτητο, πολλές γυναίκες το αισθάνονται και λίγο αργότερα αλλά όχι ότι θα ήταν και περίεργο.. Τώρα ο γιατρός για να το λέει κάτι θα ξέρει τι να πω.. Υπομονή και σιγά σιγά θα πάψεις να αμφιβαλλεις γιατί θα εμφανιστεί η κορούλα σου δυναμικά!!! 20η εβδομάδα μπαίνουμε σήμερα!! ❤️

Το ντοπλερ που λεω είναι ένας μικρός υπέρηχος που το βάζεις στην κοιλίτσα και ακούς την καρδιά του μωρού σου.. :) Γράφω ακριβώς από πάνω το δικό μου ποιο είναι και από που το πήρα! 

20 ώρες πρίν, Io_anna είπε:

Ούτε έγω το έχω νιώσει ακόμα (17+6 σήμερα). Μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχω κι ότι μπορει να το νιώσω μετά την 21η βδομάδα λόγω πρόσθιου πλακούντα. Σήμερα έχω κάτι πονάκια σταθερά χαμηλά που είτε είναι έντερο είτε είναι μήτρα, δεν μπορώ να καταλάβω.

Σχετικά με τα βλαστοκύτταρα, υπάρχει και η επιλογή της καθυστερημένης απολίνωσης λώρου, δλδ να μην κόψουν τον ομφάλιο λώρο αμέσως, αλλά να περιμένουν μερικά λεπτά ή και περισσότερο, πιθανώς και μέχρι να σταματήσει να πάλεται. Αυτό συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να γίνει συλλογή βλαστοκυττάρων, αλλά έχει άλλα οφέλη για το μωρό, γιατί αυξάνει τον όγκο του αίματος του και μειώνει την πιθανότητα να έχει έλειψη σιδήρου 3 με 6 μήνες μετά τον τοκετό. Βέβαια αυξάνει λίγο την πιθανότητα να εμφανίσει ίκτερο. Εγώ τείνω προς τα εκεί.

Για το θηλασμό, έλεγα να μην κάνω τίποτα πριν γεννήσω. Έχω μπει στην ομάδα της Αττικής για το θηλασμό στο facebook και θα διαβάσω τα αρχεία όταν πλησιάζει περισσότερο ο καιρός. Οι κοπέλες εκεί έχουν πολύ καλές οδηγίες και συστείνουν μόνο νοσοκομειακό θήλαστρο, ειδικά αν πρόκειται να είναι για εκτεταμένη χρήση και πριν εδραιωθεί ο θηλασμός. Αλλά επειδή δεν ξέρω καθόλου πως θα μου βγει, έλεγα να το δω στην πράξη.

Τέλος, έχω μια ερώτηση για εσάς που παίρνετε σίδηρο. Πότε ξεκινήσατε και με τι αιματοκρίτη?

Εμένα μου έδωσε σίδηρο μόλις μπήκα 2ο τρίμηνο και είχα αιματοκρίτη 40 επειδή πάντα πέφτει λίγο μετά τον 4ο μήνα. Μου έδωσε ένα χάπι και είπε βλέπουμε.. Τώρα στις τελευταίες εξετάσεις που τις έκανα προχθές είχα 36,2 και μου είπε ότι έπεσε όπως αναμενόταν αλλά να συνεχίσω με 1 χάπι γιατί για την ηλικία κύησης είναι άψογος!! Ευτυχώς γιατί δεν θέλω να ξέρω τι θα συμβεί αν αυξήσω και τη δόση.. 

14 ώρες πρίν, Frogie είπε:

Κορίτσι σόρρυ που πετάγομαι είμαι μαμά Αυγούστου '20 είχα κι εγώ πρόσθιο πλακούντα και άργησα κι εγώ να το καταλάβω το μπεμπεκι..ήθελα να σου πω ότι θα αργήσει αλλά θα έρθει με φορά σε λίγες μέρες χαχαχαχαχ.. επίσης το θηλαστρο αν πάνε όλα καλά πολύ πιθανό να μην το χρειαστείτε καθόλου εγώ δεν αγόρασα και δεν χρειάστηκα και θηλάζουμε ακόμα..το νοσοκειακο που λες θα το χρειαστείτε αν κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να αυξήσεις την παραγωγή σου..αν όλα πάνε καλά που το εύχομαι σε όλες θα χρειαστεί θηλαστρο μόνο για να κάνετε τράπεζα αν θα τη χρειαστείτε η για να βγάζετε γάλα να αφήνετε αν θέλετε να λείψετε για λίγο..εγώ πήρα ένα χειροκίνητο απλό που το χρησιμοποίουσα μέχρι τον 5ο όποτε ήθελα να λείψω :) με το καλό τα μπεμπακια σας <3

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! ❤️

Εγώ έχω δικό μου γραφείο, είμαι ελεύθερη επαγγελματίας, και δεν θα μπορώ να το έχω κλειστό για πάνω από 1 με 2 μήνες το πολύ, οπότε αν όλα πάνε καλά και μας βγει ο θηλασμός θα χρειαστεί σίγουρα να αφήνω γάλα στον άντρα μου που δουλεύει από το σπίτι και θα λείπω κάποιες ώρες κάθε μέρα.. Θα βρω την καλύτερη λύση να έχω κάτι εύχρηστο να μας βολέψει! Και πάλι σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!!! :wub:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Και εγώ έτσι δεν θα κάτσω για πολύ σπίτι μετά τη γέννα οπότε σίγουρα πρέπει να βρω μια λύση να βολεύει με το γάλα αν θηλάζω! 

Χάχαχαχαχα ωραίο αυτό με τη μουσική αλλά άστο σε εμάς δεν θα πιάσει, εδώ της τραγουδάει ο άντρας μου και δεν χοροπηδάει που αν τον ακούσεις θα χοροπηδησεις και εσύ!!

Μωρέ να σου πω εγώ νομίζω ότι μια χαρά κουνιέται αυτή εκεί μέσα και κάνει τα δικά της απλά εγώ δεν αισθάνομαι και πολλά ακόμα.. 

Δεν πρόκειται τώρα να αρχίσεις να μπερδεύεις τις κινήσεις γιατί ξεκινούν και γίνονται όλο και πιο ξεκάθαρες! Μετά την 25η εβδομάδα θα αρχίσουν να προεξέχουν χέρια πόδια θα δεις τα έχεις ξεχάσει.. :-D Ο χαμηλος πλακούντας δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά σίγουρα όταν δεν παρεμβαλλεται με κάποιο τρόπο είναι πιο έντονη η αίσθηση γιατί σκάνε οι κλωτσιές κατευθείαν στην κοιλιά! 

Εγω πήρα της hometest ένα που κάνει 80€. Έχει ένα φθηνότερο αλλά δεν έχει ηχείο και ακούς με ακουστικά και ένα πιο ακριβό που το θεώρησα υπερβολή. Εμένα ακούς κανονικά τους παλμούς και μετράει πόσοι είναι.. Αν το ψάξεις θα βρεις και πιο οικονομικά αλλά γι αυτό που έχω σου λέω στα σίγουρα ότι είναι καλό!! 

Ξένια μου δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αν είναι το μωρακι σου αλλά με οπίσθιο πλακουντα είσαι σε φάση που μπορεί και να το νιώθεις κανονικά! Δεν είναι απαραίτητο, πολλές γυναίκες το αισθάνονται και λίγο αργότερα αλλά όχι ότι θα ήταν και περίεργο.. Τώρα ο γιατρός για να το λέει κάτι θα ξέρει τι να πω.. Υπομονή και σιγά σιγά θα πάψεις να αμφιβαλλεις γιατί θα εμφανιστεί η κορούλα σου δυναμικά!!! 20η εβδομάδα μπαίνουμε σήμερα!! ❤️

Το ντοπλερ που λεω είναι ένας μικρός υπέρηχος που το βάζεις στην κοιλίτσα και ακούς την καρδιά του μωρού σου.. :) Γράφω ακριβώς από πάνω το δικό μου ποιο είναι και από που το πήρα! 

Εμένα μου έδωσε σίδηρο μόλις μπήκα 2ο τρίμηνο και είχα αιματοκρίτη 40 επειδή πάντα πέφτει λίγο μετά τον 4ο μήνα. Μου έδωσε ένα χάπι και είπε βλέπουμε.. Τώρα στις τελευταίες εξετάσεις που τις έκανα προχθές είχα 36,2 και μου είπε ότι έπεσε όπως αναμενόταν αλλά να συνεχίσω με 1 χάπι γιατί για την ηλικία κύησης είναι άψογος!! Ευτυχώς γιατί δεν θέλω να ξέρω τι θα συμβεί αν αυξήσω και τη δόση.. 

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! ❤️

Εγώ έχω δικό μου γραφείο, είμαι ελεύθερη επαγγελματίας, και δεν θα μπορώ να το έχω κλειστό για πάνω από 1 με 2 μήνες το πολύ, οπότε αν όλα πάνε καλά και μας βγει ο θηλασμός θα χρειαστεί σίγουρα να αφήνω γάλα στον άντρα μου που δουλεύει από το σπίτι και θα λείπω κάποιες ώρες κάθε μέρα.. Θα βρω την καλύτερη λύση να έχω κάτι εύχρηστο να μας βολέψει! Και πάλι σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!!! :wub:

Ναι το πιστεύω είναι χαμηλά κ έχει απλά..αχ ας ανέβει κ λίγο όμως γιατί η κύστη μου θα κάνει μπαμ λίγο κουνιέται κ τρέχω τουαλέτα..πάλι καλά Παναγία μου δεν είδα αίμα μαύτα κ μαύτα...τώρα β επιπέδου φραουλίνο........άλλο άγχος..είχα πει ότι θα το πάρω πιο χαλαρά αλλά δεν το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Ναι το πιστεύω είναι χαμηλά κ έχει απλά..αχ ας ανέβει κ λίγο όμως γιατί η κύστη μου θα κάνει μπαμ λίγο κουνιέται κ τρέχω τουαλέτα..πάλι καλά Παναγία μου δεν είδα αίμα μαύτα κ μαύτα...τώρα β επιπέδου φραουλίνο........άλλο άγχος..είχα πει ότι θα το πάρω πιο χαλαρά αλλά δεν το κόβω.

Θα δεις θα έχει ανέβει στη β επιπέδου και δεν θα έχεις κανένα άγχος μετά.. Και εγώ έχω αρχίσει να τη σκέφτομαι τη Β επιπέδου δεν το κρύβω, σε καταλαβαίνω απόλυτα και παρόλο που έχω κάνει τροφοβλαστη αυτή τη φορά, το τραύμα δεν ξεπερνιέται εύκολα.. Όλα καλά θα πάνε, θα φύγει και αυτο που θα πάει!! Μετά θα αρχίσουμε συζητήσεις για ετοιμασίες και πραγματάκια και μέχρι να το καταλάβουμε θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας τα ζουζούνια και θα δαγκώνουμε ποπουδακια!!! ❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!! Επαναφέρω το θέμα υγρά γιατί έχει παραγίνει.. Έχετε και εσείς βρε κορίτσια πολλα υγρά σαν νερο;; Δηλαδή βλέπω λίγα υγρά φυσιολογικά ή λίγο κιτρινωπα και γύρω γύρω στάμπα ολόκληρη νερού διάφανου.. Βέβαια δεν μυρίζει συγκεκριμένα, ούτε σαν ούρα ούτε σαν αμνιακό, μόνο η μυρωδια των υγρών μου έρχεται αλλά επειδή έχει και υγρά το βρακι πάνω μπερδεύομαι!

Μπήκα να παραγγείλω αυτά τα χαρτάκια που ανιχνεύουν αν ειναι αμνιακο υγρο αλλά δεν τα έχει διαθέσιμα αυτή τη στιγμή και λέω να πάω στο μαιευτήριο ή θα είμαι υπερβολική; Στον τελευταίο υπέρηχο πριν 2 3 εβδομάδες η ποσότητα αμνιακου ήταν φυσιολογική ενώ και τότε τα είχα αλλά δεν ξέρω με τρομάζουν αυτά τα υγρά.. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Επαναφέρω το θέμα υγρά γιατί έχει παραγίνει.. Έχετε και εσείς βρε κορίτσια πολλα υγρά σαν νερο;; Δηλαδή βλέπω λίγα υγρά φυσιολογικά ή λίγο κιτρινωπα και γύρω γύρω στάμπα ολόκληρη νερού διάφανου.. Βέβαια δεν μυρίζει συγκεκριμένα, ούτε σαν ούρα ούτε σαν αμνιακό, μόνο η μυρωδια των υγρών μου έρχεται αλλά επειδή έχει και υγρά το βρακι πάνω μπερδεύομαι!

Μπήκα να παραγγείλω αυτά τα χαρτάκια που ανιχνεύουν αν ειναι αμνιακο υγρο αλλά δεν τα έχει διαθέσιμα αυτή τη στιγμή και λέω να πάω στο μαιευτήριο ή θα είμαι υπερβολική; Στον τελευταίο υπέρηχο πριν 2 3 εβδομάδες η ποσότητα αμνιακου ήταν φυσιολογική ενώ και τότε τα είχα αλλά δεν ξέρω με τρομάζουν αυτά τα υγρά.. 

Καλημερα φραουλινο.. Η αληθεια δεν εχω παρατηρήσει ποτε την υφη  αλλα εχω παρατηρησει καποιες μερες νιωθω υγρη και μπορει να εχω λίγα υγρα διαφανα αοσμα αλλα πολυ λιγα εχει μερες που δεν εχω τιποτα.. Καλυτερα μιλα με τον γιατρο σιυ και ρωτα τον αν ειναι φυσιολογικο.. Αν υπηρχε καποια μολυνση θα φαινοταν στα τεστ ουρων που κανεις καθε μηνα... Και αν το αμνιακο υγρο ηταν φυσιολογικο θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι αλλα καλυτερα μιλα για να νιωσεις εσυ καλυτερα.. Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sofiamar93 είπε:

Καλημερα φραουλινο.. Η αληθεια δεν εχω παρατηρήσει ποτε την υφη  αλλα εχω παρατηρησει καποιες μερες νιωθω υγρη και μπορει να εχω λίγα υγρα διαφανα αοσμα αλλα πολυ λιγα εχει μερες που δεν εχω τιποτα.. Καλυτερα μιλα με τον γιατρο σιυ και ρωτα τον αν ειναι φυσιολογικο.. Αν υπηρχε καποια μολυνση θα φαινοταν στα τεστ ουρων που κανεις καθε μηνα... Και αν το αμνιακο υγρο ηταν φυσιολογικο θα σου ελεγα να μην αγχωνεσαι αλλα καλυτερα μιλα για να νιωσεις εσυ καλυτερα.. Εγω αυτο θα εκανα στην θεση σου

Ευχαριστώ Σοφία μου για την απάντηση! Όχι μόλυνση δεν υπάρχει οι εξετάσεις είναι όλες καλές και τα υγρά αυτά είναι καθαρότατα δεν έχουν εικόνα μόλυνσης.. Το είπα στο γιατρό την προηγούμενη φορά και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι υπάρχουν γυναίκες που τρέχουν κάθε εβδομάδα στο μαιευτήριο επειδή έχουν τέτοια υγρά και φοβούνται! Δεν τον έχω ξαναπάρει τώρα γιατί παρατηρώ ότι τα έχω κυρίως όταν ξυπνάω και σηκώνομαι από το κρεβάτι ή μετά από κατουρημα οπότε μπορεί να μην αδειάζει σωστά και η κύστη μου.. Δεν ξέρω, βλέπω ότι εδώ και ώρες που τρέχουμε από δω και από κει όλη μέρα έχω απλά τα κλασικά υγρά. Την Πέμπτη θα δω πάλι το γιατρό μου από κοντά.. 

Εντομεταξυ και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα το ίδιο θέμα και τον είχα πάρει τηλ, πήγα μαιευτήριο κάναμε το χαρτάκι και ήταν απλά υγρά.. Αλλά και πάλι λέω να μη συγκρίνω μην είναι τίποτα άλλο και εφησυχάζομαι! Θα το παρατηρήσω και θα δω πως πάει.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Επαναφέρω το θέμα υγρά γιατί έχει παραγίνει.. Έχετε και εσείς βρε κορίτσια πολλα υγρά σαν νερο;; Δηλαδή βλέπω λίγα υγρά φυσιολογικά ή λίγο κιτρινωπα και γύρω γύρω στάμπα ολόκληρη νερού διάφανου.. Βέβαια δεν μυρίζει συγκεκριμένα, ούτε σαν ούρα ούτε σαν αμνιακό, μόνο η μυρωδια των υγρών μου έρχεται αλλά επειδή έχει και υγρά το βρακι πάνω μπερδεύομαι!

Μπήκα να παραγγείλω αυτά τα χαρτάκια που ανιχνεύουν αν ειναι αμνιακο υγρο αλλά δεν τα έχει διαθέσιμα αυτή τη στιγμή και λέω να πάω στο μαιευτήριο ή θα είμαι υπερβολική; Στον τελευταίο υπέρηχο πριν 2 3 εβδομάδες η ποσότητα αμνιακου ήταν φυσιολογική ενώ και τότε τα είχα αλλά δεν ξέρω με τρομάζουν αυτά τα υγρά.. 

Έχω κ εγώ πολλά φραουλίνο κ στάνταρτ μετά από την ούρηση πάντα γίνεται μούσκεμα το εσώρουχο..κ εγώ είχα αγχωθει στην αρχή με αυτό το θέαμα αλλά τώρα το συνήθισα..δεν είναι αμνιακό υγρό μην ανησυχείς δεν έχουμε κανενός είδους διαρροή εκτός από λίγη ακράτεια πιστεύω κ άφθονα κολπικά..κ εγώ είμαι μούσκεμα δεν παλεύεται..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 said:

Έχω κ εγώ πολλά φραουλίνο κ στάνταρτ μετά από την ούρηση πάντα γίνεται μούσκεμα το εσώρουχο..κ εγώ είχα αγχωθει στην αρχή με αυτό το θέαμα αλλά τώρα το συνήθισα..δεν είναι αμνιακό υγρό μην ανησυχείς δεν έχουμε κανενός είδους διαρροή εκτός από λίγη ακράτεια πιστεύω κ άφθονα κολπικά..κ εγώ είμαι μούσκεμα δεν παλεύεται..

Κορίτσια το είχα πάθει κι'εγώ και είχα πάρει τον γιατρό μου και με κορόϊδευε :P

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! Χαθηκα κι εγω, η αληθεια ειναι πως δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα απο συμπτωματα αλλα εχω μονιμως πολυ κακη διαθεση. Κοιμαμαι και πολυ ασχημα, ξυπναω νωρις για δουλεια, τα παιδια με ξυπνανε τουλαχιστον 2 φορες καθε βραδυ συν τα σηκωματα για τουαλετα συν τα ονειρα που δεν λενε να ηρεμησουν.

@Φραουλίνο εχω ακριβως τα ιδια υγρα οπως τα περιγραφεις. Δεν πιστευω πως ειναι κατι γιαυτο δεν ασχολουμαι.

@xenia^^ εγω παντως το μωρο δεν το εχω καταλαβει ακομα παρολο που ειναι 3η εγκυμοσυνη. Λιγο αχνα σπανια και με πολυ φαντασια! Αλλα και στις 2 προηγουμενες εγκυμοσυνες μετα την 20η το καταλαβα!

 

  • Ευχαριστώ 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emilly800 είπε:

Κορίτσια κάτι άλλο...τα μωράκια τα νιώθετε κάθε μέρα με την ιδια ένταση;;εγώ προχθές ήταν ήσυχο κ ανησύχησα χθες πολύ έντονο κ σήμερα πάλι λίγες φορές το κατάλαβα..

Νομιζω παιζει ρολο εμιλυ μου και ποσο δραστηριες ειμαστε και εμεις.. Αν εισαι ορθια ολη μερα και τρεχεις πανω κατω  δουλειες και τετοια λογικα δεν θα το νιωθεις το ιδιο εντονα οσο αν εισαι ξαπλωμενη και εστιαζεις εκει και εισαι ηρεμη και εσυ αρα και το μωρακι σου.. Εγω σημερα που ξυπνησα νωρις και εφαγα και εμεινα ξαπλωμενη για καμια ωρα το ενιωθα πολυ εντονα υστερα ξεκινησα δουλειες δεν ημουν συνεχεια ορθια αλλα και παλι δεν τον ενιωσα οπως εχθες ας πουμε που ημουν συνεχεια ξαπλωμενη... Ακομη και οταν ξαολωσα σημερα το ενιωσα ετσι ελαφρια και σαν να ξεκουραζοταν και εκεινος μαζι μου..  Εγω καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου.. Αλλα νομιζω παιζει ρολο και η σταση του μωρού.. Αφου ακομη κανουν κωλοτουμπες μεσα μας ... 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ευχαριστώ Σοφία μου για την απάντηση! Όχι μόλυνση δεν υπάρχει οι εξετάσεις είναι όλες καλές και τα υγρά αυτά είναι καθαρότατα δεν έχουν εικόνα μόλυνσης.. Το είπα στο γιατρό την προηγούμενη φορά και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι υπάρχουν γυναίκες που τρέχουν κάθε εβδομάδα στο μαιευτήριο επειδή έχουν τέτοια υγρά και φοβούνται! Δεν τον έχω ξαναπάρει τώρα γιατί παρατηρώ ότι τα έχω κυρίως όταν ξυπνάω και σηκώνομαι από το κρεβάτι ή μετά από κατουρημα οπότε μπορεί να μην αδειάζει σωστά και η κύστη μου.. Δεν ξέρω, βλέπω ότι εδώ και ώρες που τρέχουμε από δω και από κει όλη μέρα έχω απλά τα κλασικά υγρά. Την Πέμπτη θα δω πάλι το γιατρό μου από κοντά.. 

 Εντομεταξυ και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα το ίδιο θέμα και τον είχα πάρει τηλ, πήγα μαιευτήριο κάναμε το χαρτάκι και ήταν απλά υγρά.. Αλλά και πάλι λέω να μη συγκρίνω μην είναι τίποτα άλλο και εφησυχάζομαι! Θα το παρατηρήσω και θα δω πως πάει.. 

Κι εγώ έχω πολλά υγρά και κάνω συνέχεια ντους κάθε μέρα...Μην ανησυχείς και μην αγχώνεσαι...

Just now, Emilly800 είπε:

Κορίτσια κάτι άλλο...τα μωράκια τα νιώθετε κάθε μέρα με την ιδια ένταση;;εγώ προχθές ήταν ήσυχο κ ανησύχησα χθες πολύ έντονο κ σήμερα πάλι λίγες φορές το κατάλαβα..

Όχι συμμαθήτρια, κάθε μέρα δεν είναι ίδια. Άλλες μέρες είναι πιο ανήσυχος και άλλες πολύ ήσυχος...Μην το σκέφτεσαι, μια χαρά περνάνε!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Καλημέρα σε όλες!! Επαναφέρω το θέμα υγρά γιατί έχει παραγίνει.. Έχετε και εσείς βρε κορίτσια πολλα υγρά σαν νερο;; Δηλαδή βλέπω λίγα υγρά φυσιολογικά ή λίγο κιτρινωπα και γύρω γύρω στάμπα ολόκληρη νερού διάφανου.. Βέβαια δεν μυρίζει συγκεκριμένα, ούτε σαν ούρα ούτε σαν αμνιακό, μόνο η μυρωδια των υγρών μου έρχεται αλλά επειδή έχει και υγρά το βρακι πάνω μπερδεύομαι!

Μπήκα να παραγγείλω αυτά τα χαρτάκια που ανιχνεύουν αν ειναι αμνιακο υγρο αλλά δεν τα έχει διαθέσιμα αυτή τη στιγμή και λέω να πάω στο μαιευτήριο ή θα είμαι υπερβολική; Στον τελευταίο υπέρηχο πριν 2 3 εβδομάδες η ποσότητα αμνιακου ήταν φυσιολογική ενώ και τότε τα είχα αλλά δεν ξέρω με τρομάζουν αυτά τα υγρά.. 

Μην ανησυχείς και εγώ έχω υγρά μπολικα.. δεν είναι ανησυχητικό.. θα είχε φανεί στις εξετάσεις.. λογικά θα πρέπει να δούμε κάτι πιο πολύ για να είναι ανησυχητικό !!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ευχαριστώ Σοφία μου για την απάντηση! Όχι μόλυνση δεν υπάρχει οι εξετάσεις είναι όλες καλές και τα υγρά αυτά είναι καθαρότατα δεν έχουν εικόνα μόλυνσης.. Το είπα στο γιατρό την προηγούμενη φορά και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι υπάρχουν γυναίκες που τρέχουν κάθε εβδομάδα στο μαιευτήριο επειδή έχουν τέτοια υγρά και φοβούνται! Δεν τον έχω ξαναπάρει τώρα γιατί παρατηρώ ότι τα έχω κυρίως όταν ξυπνάω και σηκώνομαι από το κρεβάτι ή μετά από κατουρημα οπότε μπορεί να μην αδειάζει σωστά και η κύστη μου.. Δεν ξέρω, βλέπω ότι εδώ και ώρες που τρέχουμε από δω και από κει όλη μέρα έχω απλά τα κλασικά υγρά. Την Πέμπτη θα δω πάλι το γιατρό μου από κοντά.. 

Εντομεταξυ και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα το ίδιο θέμα και τον είχα πάρει τηλ, πήγα μαιευτήριο κάναμε το χαρτάκι και ήταν απλά υγρά.. Αλλά και πάλι λέω να μη συγκρίνω μην είναι τίποτα άλλο και εφησυχάζομαι! Θα το παρατηρήσω και θα δω πως πάει.. 

Φραουλίνο μου κι εγω είχα αρκετά υγρά σαν ούρα αλλά διάφανα πριν κάποιες εβδομάδες, το είπα στον γιατρό, δεν ανησύχησε, μου είπε οτι ειναι φυσιολογικό και τώρα τελευταία βλέπω υγρά διάφανα αλλά και άσπρα :-| αυτά λίγο με αγχώνουν. Την Παρασκευή έχω την β επιπέδου. 

1 hour ago, Emilly800 είπε:

Κορίτσια κάτι άλλο...τα μωράκια τα νιώθετε κάθε μέρα με την ιδια ένταση;;εγώ προχθές ήταν ήσυχο κ ανησύχησα χθες πολύ έντονο κ σήμερα πάλι λίγες φορές το κατάλαβα..

Όχι εγώ υπάρχουν ημέρες που δεν το νιώθω καθόλου και άλλες που το νιώθω πιο πολυ. Αλλά όταν λεω πολύ, εννοώ πιο πολλές φορές, αλλά φυσικά αν δεν έδινα σημασία δεν θα καταλαβαινα καν γιατί είναι πολύ απαλές κινήσεις. Απλώς ίσως ειμαι πιο ήρεμη και το καταλαβαίνω δεν ξέρω.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Anneliz και έχω αρκετά άσπρα από την αρχή της εγκυμοσύνης και κάποιες μέρες είναι έντονα και η εξέταση ούρων έδειξε πολύ βλέννη αλλά δεν έδωσε σημασία ο γιατρός.. άρα φυσιολογικο και αυτό... ξέρω ότι τα έχεις αυτά τα υγρά στην εγκυμοσύνη οπότε δεν με ανησυχεί η ύπαρξη τους..

αχ βρε κορίτσια τι εννοείτε όταν λέτε ότι νιώθετε κάποιες κινήσεις ;; Πως το νιώθετε δηλαδή;; Να κουνιέται μέσα στην κοιλιά να αλλάζει θέσεις ;;; Εγώ εξακολουθώ να νιώθω αυτά τα χτυπηματακια σαν μυϊκούς σπασμούς θα τους πω χωρίς πόνο.. και όχι συνέχεια..και όχι σε συγκεκριμένο σημείο κάθε φορά.. πχ μπορεί να βιώσω δυο τρία στο κέντρο πιο μετά δυο τρία δεξιά και κάπως έτσι.. αν δεν μου έλεγε ο γιατρός ότι πολύ δύσκολα να είναι το μωρό θα έλεγα ότι αυτό είναι.. από την άλλη λέω και αν δεν είναι το μωρό τι είναι.. γιατί το έντερο το νιώθω διαφορετικά.. και σκέφτομαι στο τέλος λες να κάνω συσπάσεις πέρα του φυσιολογικού ;; Αλλά όταν το νιώθω ούτε πόνο έχω ούτε πετρώνει η κοιλιτσα.... 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...