Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

Just now, Φραουλίνο είπε:

Τι ωραία που είδες το μπεμπακι σου Φωτεινή μου και θαύμασες και τα προσόντα!! :mrgreen: Με το καλό και η Β επιπέδου τώρα να δούμε και τα προσωπάκια τους 3d να τρελαθούμε!!!

 Το θέμα του τι δικαιούμαστε δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά το Σεπτέμβριο που γέννησα (τη διακοπή εννοώ) πήρα επίδομα μητρότητας λοχειας 600€.. Το μόνο που μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι ήταν το επίδομα του κουλη δλδ τα 2000€ που θεωρούνται πως είναι βοήθημα για την ανατροφή του μωρού αλλά είναι και άσχετο με το αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας η όχι. Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε και τι άλλο μπορεί να δικαιούμαστε, θα είμαστε όμως σε επαφή γι αυτό και θα κοιτάξω να μάθω σύντομα!! Και εσύ αν μάθεις κάτι πες μου.. Αυτό για την επιστροφή 900€ δεν το έχω ξανά ακούσει, πάντως σίγουρα δεν το πήρα, τι είναι;; 

Nivea και βαζελίνη ε;; αχαα για πες ποια βαζελίνη βάζεις; Είναι οκ τα συστατικά για την εγκυμοσύνη; Επίσης δεν λαδωνει τρελά; 

Κορίτσια γέλασα σήμερα με το πάστωμα...Εγώ την πήρα αυτή της frezyderm γιατι η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά...Πέφτει τσίτωμα...Έχει πολύ ωραία  μυρωδιά!

@Emilly800 συμμαθήτρια ρωτά τον γιατρό για την βαζελίνη, διότι έχει πετρέλαιο μέσα. Μήπως να πάρεις από βιολογικά κάτι? Επίσης πιστεύω ότι δεν θα σε νοιάζει για lifting μετά ...θα εισαι ζεν απο ευτυχια!

Ως προς τα επιδόματα κορίτσια, τα 2000 δεν έχουν σχέση με το αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή με εξαρτημένη εργασία, συνδέονται με το γεγονός της γέννησης. Επίσης για τους ελεύθερους επαγγελματίες είχε θεσπιστεί και επίδομα αυτοαπασχολούμενων (ήταν περίπου 200 ευρώ το μήνα). Καταργήθηκε? Οι υπάλληλοι παίρνουν τα σχετικά επιδόματα του ΕΦΚΑ (κύησης και λοχείας), αρκεί να έχουν τα 200 ένσημα.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Liakada είπε:

Κορίτσια γέλασα σήμερα με το πάστωμα...Εγώ την πήρα αυτή της frezyderm γιατι η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά...Πέφτει τσίτωμα...Έχει πολύ ωραία  μυρωδιά!

@Emilly800 συμμαθήτρια ρωτά τον γιατρό για την βαζελίνη, διότι έχει πετρέλαιο μέσα. Μήπως να πάρεις από βιολογικά κάτι? Επίσης πιστεύω ότι δεν θα σε νοιάζει για lifting μετά ...θα εισαι ζεν απο ευτυχια!

Ως προς τα επιδόματα κορίτσια, τα 2000 δεν έχουν σχέση με το αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή με εξαρτημένη εργασία, συνδέονται με το γεγονός της γέννησης. Επίσης για τους ελεύθερους επαγγελματίες είχε θεσπιστεί και επίδομα αυτοαπασχολούμενων (ήταν περίπου 200 ευρώ το μήνα). Καταργήθηκε? Οι υπάλληλοι παίρνουν τα σχετικά επιδόματα του ΕΦΚΑ (κύησης και λοχείας), αρκεί να έχουν τα 200 ένσημα.

Δεν παθαίνεις τίποτα με την βαζελίνη ...δεν απορροφάται απλά δημιουργεί ένα φιλμ που δεν αφήνει την υγρασία να ξεφύγει από το δέρμα να εξατμιστεί..έχω κ φυτική δηλαδή κυραλοιφη αλλά έχω κ επαγγελματική με βιταμίνες ακριβή...υποτίθεται δεν είναι βαζελίνη αλλά πομαδα αλλά είναι ακριβώς το ίδιο..να ξερετε ότι πολλά προϊόντα έχουν μέσα πετρέλαιο ιδίως τα πολύ λιπαρά βουτυρενια κ το συστατικό είναι το parafinium liguidum. Δηλαδή παραφινέλαιο δηλαδή πετρέλαιο..αλλά κακό δεν κάνουν εκτός από σπάνια απεργίες..εμένα θα ρωτάτε αισθητικός με μανία με την κοσμετολογια..από δω κ πέρα θα σας λέω κ τέτοια.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Δεν παθαίνεις τίποτα με την βαζελίνη ...δεν απορροφάται απλά δημιουργεί ένα φιλμ που δεν αφήνει την υγρασία να ξεφύγει από το δέρμα να εξατμιστεί..έχω κ φυτική δηλαδή κυραλοιφη αλλά έχω κ επαγγελματική με βιταμίνες ακριβή...υποτίθεται δεν είναι βαζελίνη αλλά πομαδα αλλά είναι ακριβώς το ίδιο..να ξερετε ότι πολλά προϊόντα έχουν μέσα πετρέλαιο ιδίως τα πολύ λιπαρά βουτυρενια κ το συστατικό είναι το parafinium liguidum. Δηλαδή παραφινέλαιο δηλαδή πετρέλαιο..αλλά κακό δεν κάνουν εκτός από σπάνια απεργίες..εμένα θα ρωτάτε αισθητικός με μανία με την κοσμετολογια..από δω κ πέρα θα σας λέω κ τέτοια.

Καλά τόσο καιρό δεν μας λες τα ωραία και μας λες για τους φόβους σου???? Είσαι αισθητικός και μοιράζεσαι μαζί μας μόνο τις αγωνίες σου?:grin:

  • Χαχα 2

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Τι ωραία που είδες το μπεμπακι σου Φωτεινή μου και θαύμασες και τα προσόντα!! :mrgreen: Με το καλό και η Β επιπέδου τώρα να δούμε και τα προσωπάκια τους 3d να τρελαθούμε!!!

Το θέμα του τι δικαιούμαστε δεν το έχω ψάξει ακόμα αλλά το Σεπτέμβριο που γέννησα (τη διακοπή εννοώ) πήρα επίδομα μητρότητας λοχειας 600€.. Το μόνο που μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι ήταν το επίδομα του κουλη δλδ τα 2000€ που θεωρούνται πως είναι βοήθημα για την ανατροφή του μωρού αλλά είναι και άσχετο με το αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας η όχι. Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε και τι άλλο μπορεί να δικαιούμαστε, θα είμαστε όμως σε επαφή γι αυτό και θα κοιτάξω να μάθω σύντομα!! Και εσύ αν μάθεις κάτι πες μου.. Αυτό για την επιστροφή 900€ δεν το έχω ξανά ακούσει, πάντως σίγουρα δεν το πήρα, τι είναι;; 

Nivea και βαζελίνη ε;; αχαα για πες ποια βαζελίνη βάζεις; Είναι οκ τα συστατικά για την εγκυμοσύνη; Επίσης δεν λαδωνει τρελά; 

Μπορείς να βάλεις ότι βαζελίνη θέλεις ας πούμε vaseline intensive care. Εγώ έχω επαγγελματικό προϊόν με βιταμίνες φουλ θρέψη αλλά μπορείς κ ότι να ναι να βάλεις αφού παστωσεις από κάτω την κρέμα.δεν λαδωνει κάνεις καλή επάλειψη..παστωθειτε κορίτσια να βγούμε κουκλάκια μετά την γέννα.

Just now, Liakada είπε:

Καλά τόσο καιρό δεν μας λες τα ωραία και μας λες για τους φόβους σου???? Είσαι αισθητικός και μοιράζεσαι μαζί μας μόνο τις αγωνίες σου?:grin:

Εδώ ότι θέλετε...να σου πω ως τώρα δεν είχαμε ούτε κοιλίες ούτε φθορές.τωρα θα χρειαστούμε εργολαβία...δέρμα μαλλί δόντι..θέλουν όλα σούπερ προσοχή..επίσης σημαντικό η περίοδος εγκυμοσύνης είναι ευαίσθητη για ανάπτυξη μυκήτων..μην πάει καμία  πόδι για πεντικιούρ γιατί οι μύκητες μετά τους κουβαλάς για πάντα αν δεν προλάβεις..έχω μανία κ με αυτό το θέμα..τα φοβάμαι πολύ αυτά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly800 είπε:

Μπορείς να βάλεις ότι βαζελίνη θέλεις ας πούμε vaseline intensive care. Εγώ έχω επαγγελματικό προϊόν με βιταμίνες φουλ θρέψη αλλά μπορείς κ ότι να ναι να βάλεις αφού παστωσεις από κάτω την κρέμα.δεν λαδωνει κάνεις καλή επάλειψη..παστωθειτε κορίτσια να βγούμε κουκλάκια μετά την γέννα.

Εδώ ότι θέλετε...να σου πω ως τώρα δεν είχαμε ούτε κοιλίες ούτε φθορές.τωρα θα χρειαστούμε εργολαβία...δέρμα μαλλί δόντι..θέλουν όλα σούπερ προσοχή..επίσης σημαντικό η περίοδος εγκυμοσύνης είναι ευαίσθητη για ανάπτυξη μυκήτων..μην πάει καμία  πόδι για πεντικιούρ γιατί οι μύκητες μετά τους κουβαλάς για πάντα αν δεν προλάβεις..έχω μανία κ με αυτό το θέμα..τα φοβάμαι πολύ αυτά.

Καλά ούτε για μανικιουρ ούτε για πεντικιούρ σκοπεύω να πάω...Μόνο ανταύγειες και κούρεμα έκλεισα επιτέλους την Παρασκευή γιατί η ρίζα έφτασε στα αυτια..

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Liakada είπε:

Κορίτσια γέλασα σήμερα με το πάστωμα...Εγώ την πήρα αυτή της frezyderm γιατι η κοιλιά μου έχει μεγαλώσει αρκετά...Πέφτει τσίτωμα...Έχει πολύ ωραία  μυρωδιά!

@Emilly800 συμμαθήτρια ρωτά τον γιατρό για την βαζελίνη, διότι έχει πετρέλαιο μέσα. Μήπως να πάρεις από βιολογικά κάτι? Επίσης πιστεύω ότι δεν θα σε νοιάζει για lifting μετά ...θα εισαι ζεν απο ευτυχια!

Ως προς τα επιδόματα κορίτσια, τα 2000 δεν έχουν σχέση με το αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή με εξαρτημένη εργασία, συνδέονται με το γεγονός της γέννησης. Επίσης για τους ελεύθερους επαγγελματίες είχε θεσπιστεί και επίδομα αυτοαπασχολούμενων (ήταν περίπου 200 ευρώ το μήνα). Καταργήθηκε? Οι υπάλληλοι παίρνουν τα σχετικά επιδόματα του ΕΦΚΑ (κύησης και λοχείας), αρκεί να έχουν τα 200 ένσημα.

Ναι εγώ τα 2000€ δεν τα πήρα όχι επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά επειδή το μωρό μου δεν γεννήθηκε ζωντανό και αυτό το ποσό είναι για την ανατροφή. Είχαν ενημερώσει για όλα αυτά τον άντρα μου από το ληξιαρχείο του μαιευτηριου που κανονίζαμε τα μακάβρια διαδικαστικά..

Τα 200€ που λες νομίζω είναι ουσιαστικά τα 600€ σε τρεις μηνιαίες δόσεις.. αυτά τα πήρα κανονικά, αφού γέννησα κανονικά, με την κατάθεση του πιστοποιητικου γέννησης στον οαεε. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο από αυτά που έλεγε η Φωτεινή για έκπτωση στις εισφορές και επιστροφή ποσού για την κλινική ίσως να είναι κάτι καινούργιο αλλά θα το ψάξω.. 

Just now, Emilly800 είπε:

Μπορείς να βάλεις ότι βαζελίνη θέλεις ας πούμε vaseline intensive care. Εγώ έχω επαγγελματικό προϊόν με βιταμίνες φουλ θρέψη αλλά μπορείς κ ότι να ναι να βάλεις αφού παστωσεις από κάτω την κρέμα.δεν λαδωνει κάνεις καλή επάλειψη..παστωθειτε κορίτσια να βγούμε κουκλάκια μετά την γέννα.

Εδώ ότι θέλετε...να σου πω ως τώρα δεν είχαμε ούτε κοιλίες ούτε φθορές.τωρα θα χρειαστούμε εργολαβία...δέρμα μαλλί δόντι..θέλουν όλα σούπερ προσοχή..επίσης σημαντικό η περίοδος εγκυμοσύνης είναι ευαίσθητη για ανάπτυξη μυκήτων..μην πάει καμία  πόδι για πεντικιούρ γιατί οι μύκητες μετά τους κουβαλάς για πάντα αν δεν προλάβεις..έχω μανία κ με αυτό το θέμα..τα φοβάμαι πολύ αυτά.

Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες φανταστικη μας αισθητικέ!!! :wub: Θα αρχίσω πάστωμα και με βαζελίνη και να δούμε τι θα γίνει!! 

Εγω βέβαια για να είμαι ειλικρινής μια χαρά θα κάνω και το μανικιούρ πεντικιούρ μου σε κανένα μήνα που θα αρχίσουμε τα ανοιχτά παπούτσια..:grin: Και κομμωτήριο έχω κλείσει σε μια βδομάδα! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Ναι εγώ τα 2000€ δεν τα πήρα όχι επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά επειδή το μωρό μου δεν γεννήθηκε ζωντανό και αυτό το ποσό είναι για την ανατροφή. Είχαν ενημερώσει για όλα αυτά τον άντρα μου από το ληξιαρχείο του μαιευτηριου που κανονίζαμε τα μακάβρια διαδικαστικά..

 Τα 200€ που λες νομίζω είναι ουσιαστικά τα 600€ σε τρεις μηνιαίες δόσεις.. αυτά τα πήρα κανονικά, αφού γέννησα κανονικά, με την κατάθεση του πιστοποιητικου γέννησης στον οαεε. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο από αυτά που έλεγε η Φωτεινή για έκπτωση στις εισφορές και επιστροφή ποσού για την κλινική ίσως να είναι κάτι καινούργιο αλλά θα το ψάξω.. 

Ναι, είναι προϋπόθεση να γεννηθεί τέκνο ζωντανό. Τα 600 ευρώ είναι το επίδομα μητρότητας που έλαβες.

  • Μου αρέσει 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Φραουλίνο είπε:

Έτσι είναι κοριτσακι μου, οι πιθανότητες πλέον είναι με το μερος μας.. Εδώ που έχουμε φτάσει λένε το 99% των μωρών θα γεννηθεί κανονικά! Να μην ανησυχείς, αφού το νιώθεις και κανονικά το μωρακι σου μπορείς να πας και κατευθείαν στη β επιπέδου.. Εγώ έχω μεθαύριο ραντεβού αλλά προγραμματισμένα και β έχω στις 23.

Καλά μη φανταστείς ότι και εμένα μέτρησε τις κοιλίες του εγκεφάλου ή τα νεφρά, μία πολύ γενική εικόνα είδε και έκανε κάποιες βασικές μετρήσεις για το αν η ανάπτυξη είναι σωστή για την ηλικία κύησης.. Στη Β επιπέδου οι λεπτομερειες!! Μπράβο στο γιατρό σου όμως που στη νύφη σου έκανε λεπτομερή υπέρηχο επειδή δεν είχε κάνει αυχενική.. Καλά και εκείνη πως δεν το είχε καταλάβει μέχρι τον τρίτο μήνα;;; Πάντα θα με εκπλήσσουν αυτές οι ιστορίες δεν μπορώ να καταλάβω χάχαχα

Σε καταλαβαίνω για τις σκέψεις που κάνεις, και εγώ από τότε που βγήκε καλή η τροφοβλαστη και επιβεβαιώσαμε ότι η μπεμπούλα μας είναι υγιής σκέφτομαι αλλά χίλια δυο που μπορεί να συμβούν όμως είναι φευγαλέες σκέψεις γιατί μετά λέω γιατί να συμβεί κάτι για το οποίο δεν έχω κανένα δείγμα;; Έφτασα 30η εβδομάδα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ή επιπλοκη, και κάπως έτσι ηρεμώ και συνεχίζω..

Είναι λογικά όλα αυτά που νιώθουμε Εμιλυ μου, πάνε όλα καλά και τρεμουμε μη γίνει κάτι και μας πάρει πίσω τη χαρά.. έτσι είναι και πρέπει να το αποδεχτούμε. Μέσα σε όλα όμως χαιρόμαστε κιόλας, κάνουμε όνειρα, έχουμε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά και πορευόμαστε.. Δεν έμεινε πολύ, υπομονή!! 

Η Β επιπέδου μπορεί να γίνει από 20+1 έως 23+6 οπότε όχι δεν έκανε κάποιο λάθος! Πολλοί προτιμούν να την κάνουν νωρίς σε όλες τις γυναίκες έτσι ώστε αν χρειαστεί αμνιο να υπάρχει χρόνος και να μην είναι πολύ προχωρημένη η κυηση.. (μου το έχει πει ο δικός μου εμβρυολόγος αυτό) Και εγώ όταν πήρα να κλείσω με ρώτησαν αν έχω κάνει κάτι επεμβατικο και όταν είπα ότι έχω κάνει τροφοβλαστη μου είπαν τότε καλύτερα από 22 και μετά για να είναι πιο μεγάλο το μωρό! Αλλιώς θα με έβαζαν νωρίτερα.. 

Ναι ιδανικά έτσι λένε γιατί μπορεί κάτι να μη φαίνεται καλά νωρίτερα και να πρέπει να ξαναπάς.. Αλλά την κάνουν και νωρίτερα πολλοί γι αυτό που είπα πιο πάνω, στο εξωτερικό από 18 εβδομάδων! 

Ευχαριστώ Φραουλίνο μου! 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίνο είπε:

Ναι εγώ τα 2000€ δεν τα πήρα όχι επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά επειδή το μωρό μου δεν γεννήθηκε ζωντανό και αυτό το ποσό είναι για την ανατροφή. Είχαν ενημερώσει για όλα αυτά τον άντρα μου από το ληξιαρχείο του μαιευτηριου που κανονίζαμε τα μακάβρια διαδικαστικά..

Τα 200€ που λες νομίζω είναι ουσιαστικά τα 600€ σε τρεις μηνιαίες δόσεις.. αυτά τα πήρα κανονικά, αφού γέννησα κανονικά, με την κατάθεση του πιστοποιητικου γέννησης στον οαεε. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο από αυτά που έλεγε η Φωτεινή για έκπτωση στις εισφορές και επιστροφή ποσού για την κλινική ίσως να είναι κάτι καινούργιο αλλά θα το ψάξω.. 

Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες φανταστικη μας αισθητικέ!!! :wub: Θα αρχίσω πάστωμα και με βαζελίνη και να δούμε τι θα γίνει!! 

Εγω βέβαια για να είμαι ειλικρινής μια χαρά θα κάνω και το μανικιούρ πεντικιούρ μου σε κανένα μήνα που θα αρχίσουμε τα ανοιχτά παπούτσια..:grin: Και κομμωτήριο έχω κλείσει σε μια βδομάδα! 

Να έχεις τότε δικές σου λίμες οπωσδήποτε..μη γίνει καμιά στραβή κ χωθεί κανένας μύκητας..εγώ τα κάνω μόνη μου..δεν είμαι μανικιουριστα αλλα έχω τα πάντα κ ξέρω..κ εγώ το καλοκαίρι με τα ξωνυχα έχω γαλλικό που ανανεώνω κάθε εβδομάδα..το θέλω γυαλί χαχαζαχα.τωρα αν φτάνω εκεί κάτω πάλι θα τα περιποιηθώ.αλλιως Έλληνικο..

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη μείωση ασφαλιστικών εισφορών ξέτω πως για ένα χρόνο μετά τον τοκετό πληρώνεις τα μισά...τα 900 ευρώ που λέω είναι τα αντίστοιχα που δίνουν στο ΙΚΑ σαν επιστροφή απόντα έξοδα τοκετού κ συγκεκριμένα την κλινική, απλά γι αυτά δεν είμαι σίγουρη...

Βρε κορίτσια πείτε κανένα καλό μαξιλάρι εγκυμοσύνης...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Emilly800 είπε:

Να έχεις τότε δικές σου λίμες οπωσδήποτε..μη γίνει καμιά στραβή κ χωθεί κανένας μύκητας..εγώ τα κάνω μόνη μου..δεν είμαι μανικιουριστα αλλα έχω τα πάντα κ ξέρω..κ εγώ το καλοκαίρι με τα ξωνυχα έχω γαλλικό που ανανεώνω κάθε εβδομάδα..το θέλω γυαλί χαχαζαχα.τωρα αν φτάνω εκεί κάτω πάλι θα τα περιποιηθώ.αλλιως Έλληνικο..

Αυτές που πηγαίνω, στο πεντικιούρ ανοίγουν λιμα καινούργια και μετά σου τη δίνουν δική σου.. Είναι πολύ προσεκτικές γενικά οπότε τις εμπιστεύομαι χρόνια. Να σου πω και εγώ τα κάνω μόνη μου που και που αν δεν βαριέμαι φρικτά πιάνει το χεράκι μου αλλά τώρα ποιο πεντικιούρ;; Εδώ τα κορδόνια των παπουτσιών μου ήδη μου τα δένει ο άντρας μου χάχαχαχα Αντε να σκυψω με την κοιλωμπα να φτιάξω νύχι γελάει ο κόσμος!! 

Just now, fotini* είπε:

Σχετικά με τη μείωση ασφαλιστικών εισφορών ξέτω πως για ένα χρόνο μετά τον τοκετό πληρώνεις τα μισά...τα 900 ευρώ που λέω είναι τα αντίστοιχα που δίνουν στο ΙΚΑ σαν επιστροφή απόντα έξοδα τοκετού κ συγκεκριμένα την κλινική, απλά γι αυτά δεν είμαι σίγουρη...

Βρε κορίτσια πείτε κανένα καλό μαξιλάρι εγκυμοσύνης...

Μάλιστα Φωτεινή μου θα ρωτήσω για όλα το λογιστή μου να το δει και να με ενημερώσει! Εκτός αν μπορεί να μας διαφωτίσει η @xenia^^ μας! :oops:

Λοιπόν εγώ δεν σχολίασα το μαξιλάρι γιατί το είχα πάρει το καλοκαίρι από τα mothercare και δεν ξέρω αν το πουλάνε πια.. Σίγουρα να κοιτάξεις να είναι το μεγάλο που κάνει πέταλο ώστε να στηρίζει και πλάτη! Δηλαδή να είναι μακρύ μεν ώστε να βάζεις πάνω κεφάλι κοιλιά και πόδι και να έχει και από την άλλη μεριά ώστε να στηρίζει την πλάτη και τη μέση.. Αυτά σαν συμβουλές έχω να δώσω τώρα αν κανένα κορίτσι έχει συγκεκριμένο που να το αγόρασε πρόσφατα ας μας πει κάτι περισσότερο! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!! Η @fotini* τα λέει πολύ καλά.. και τα 600€ ισχύουν και η μείωση ασφ.εισφορών για ένα χρόνο.. το μόνο και εγώ που δεν ξέρω με σιγουριά και θέλει ψάξιμο είναι η επιστροφή του ποσού 900€. Νομίζω ότι πλέον ισχύει μόνο στις περιπτώσεις που γεννήσεις στο σπιτι.  
 

Όσον αφορά το μαξιλάρι εγώ έχω της μιας πλευράς γιατί δεν έχουμε μεγάλο κρεβάτι και εκτός ότι δεν θα χωράμε σκέφτομαι ότι θα με ζεσταίνει και το καλοκαίρι που θα το έχω πιο πολύ ανάγκη.έχω πάρει της theraline και είμαι πολύ ευχαριστημένη !!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Emilly800 είπε:

Να έχεις τότε δικές σου λίμες οπωσδήποτε..μη γίνει καμιά στραβή κ χωθεί κανένας μύκητας..εγώ τα κάνω μόνη μου..δεν είμαι μανικιουριστα αλλα έχω τα πάντα κ ξέρω..κ εγώ το καλοκαίρι με τα ξωνυχα έχω γαλλικό που ανανεώνω κάθε εβδομάδα..το θέλω γυαλί χαχαζαχα.τωρα αν φτάνω εκεί κάτω πάλι θα τα περιποιηθώ.αλλιως Έλληνικο..

Κοριτσο μου.. Πολυ γελασα.. Χαχχα.. Λοιπον εγω χρησιμοποιώ της bio oil το λαδακι.. Στην κοιλια δεν εχω δει τιποτα που εχει μεγαλωσει πολυ αλλα στο στηθος δεν το προλαβα.. Διοτι οπως ειπες οτι επαθες και εσυ εχω παθει φουλ αφυδατωση σε ολο το σωμα και στο προσωπο ενω πινω τουλαχιστον 2μιση με 3 λιτρα νερο την ημερα.. Και εγω λαθος μου τους πρωτους 3μιση μηνες εβαζα μονο κοιλια στηθος ουτε λογος.. Το ξεχνουσα.. Και ετσι εγιναν και δεν τις προλαβα.. Ειναι κοκκινες μικρες ομως οποτε ευελπιστώ να φυγουν.. Παντως τωρα βαζω παντου... Απλα εδω Κύπρο αυτα ειναι πανακριβα.. Αν θελετε πειτε μου ακριβως το ονομα της frezyderm γιατι εγω παραγγελνω απο ελλαδα τα προιοντα μου γιατι εχουν διαφορα πανω απο 5 με 10 ευρω τα περισσοτερα προιοντα.. Για παραδειγμα το bio oil εδω το εχει 29 ευρω κι στη ελλαδα απο ονλινε φαρμακειο που ψωνιζω συχνα το εχει 18, 90ευρω... Ακριβως 10 ευρω διαφορα.. Ακομη και τις βιταμινες τα παιρνω απο εκει και ολα.. Οποτε πειτε μου αν μπορειτε το ονομα της frezydermνα το παραγγειλω... Οσο για το μαξιλαρι εγω κοριτσια δεν αγορασα. Ειχα ενα που μου πηρε πέρυσι ο αντρας μου για να βαζει αναμεσα στα ποδια του απο το lidl και ειναι μακρυ σαν της εγκυμοσυνης μαξιλαρι και με εχει βολεψει παρα πολυ προς το παρον.. 

Και κατι ακομη κοριτσια.. Εσεις κανετε δηλαδη νυχια, lazer αποτριχωση και τετοια? Εγω τα εκοψα ολα γιατι φοβαμααι.. Αλλα πειτε μου και εσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσο μου.. Πολυ γελασα.. Χαχχα.. Λοιπον εγω χρησιμοποιώ της bio oil το λαδακι.. Στην κοιλια δεν εχω δει τιποτα που εχει μεγαλωσει πολυ αλλα στο στηθος δεν το προλαβα.. Διοτι οπως ειπες οτι επαθες και εσυ εχω παθει φουλ αφυδατωση σε ολο το σωμα και στο προσωπο ενω πινω τουλαχιστον 2μιση με 3 λιτρα νερο την ημερα.. Και εγω λαθος μου τους πρωτους 3μιση μηνες εβαζα μονο κοιλια στηθος ουτε λογος.. Το ξεχνουσα.. Και ετσι εγιναν και δεν τις προλαβα.. Ειναι κοκκινες μικρες ομως οποτε ευελπιστώ να φυγουν.. Παντως τωρα βαζω παντου... Απλα εδω Κύπρο αυτα ειναι πανακριβα.. Αν θελετε πειτε μου ακριβως το ονομα της frezyderm γιατι εγω παραγγελνω απο ελλαδα τα προιοντα μου γιατι εχουν διαφορα πανω απο 5 με 10 ευρω τα περισσοτερα προιοντα.. Για παραδειγμα το bio oil εδω το εχει 29 ευρω κι στη ελλαδα απο ονλινε φαρμακειο που ψωνιζω συχνα το εχει 18, 90ευρω... Ακριβως 10 ευρω διαφορα.. Ακομη και τις βιταμινες τα παιρνω απο εκει και ολα.. Οποτε πειτε μου αν μπορειτε το ονομα της frezydermνα το παραγγειλω... Οσο για το μαξιλαρι εγω κοριτσια δεν αγορασα. Ειχα ενα που μου πηρε πέρυσι ο αντρας μου για να βαζει αναμεσα στα ποδια του απο το lidl και ειναι μακρυ σαν της εγκυμοσυνης μαξιλαρι και με εχει βολεψει παρα πολυ προς το παρον.. 

Και κατι ακομη κοριτσια.. Εσεις κανετε δηλαδη νυχια, lazer αποτριχωση και τετοια? Εγω τα εκοψα ολα γιατι φοβαμααι.. Αλλα πειτε μου και εσεις.. 

Της frezyderm λέγεται prevenstria για πρόληψη των ραγαδων στην εγκυμοσύνη και υπάρχει και αυτή που μπορείς να βάλεις αν έχεις ήδη κάνει ραγάδες που λέγεται reconstria αλλά δεν ξέρω αν κάνει στην εγκυμοσύνη.. Να βάζεις γενικά κοιλιά στήθος οπωσδήποτε αλλά και γλουτούς και μέση.

Νύχια εννοείται κάνεις κανονικά δεν υπάρχει θέμα, άλλες έχουν μέχρι και τεχνητά σε όλη την εγκυμοσύνη! Δεν απορροφάται κάτι από τα νύχια στον οργανισμό. Εμένα ο γιατρός γενικά για όλα αυτά μου είχε πει μετά το πρώτο τρίμηνο κάνε ότι θέλεις δεν υπάρχει περιορισμός..

Laser αποτρίχωσης δεν κάνω γιατί με τα άνοιξε κλείσε της καραντίνας μπήκε πάλι ξυράφι για τα καλά και λέω να ξανά αρχίσω μετά τη γέννα και εφόσον όλα λειτουργούν κανονικά, αλλά από όσο ξέρω και αυτό θεωρείται ασφαλές αν θες να το συνεχισεις! Γιατί δεν ρωτάς το γιατρό σου για όλα αυτά; Σίγουρα θα νιώσεις μεγαλύτερη ασφάλεια αν πάρεις το δικό του οκ

Link to comment
Share on other sites

@Sofiamar93 εγώ έχω καταλάβει ότι ο κάθε γιατρός έχει τη δική του άποψη.. τίποτα από όλα αυτά τα μποτε δεν έχουν αποδειχθεί επιβλαβή αλλά τίποτα δεν είναι και σίγουρο.. εμένα πχ μου είπε laser κάνω κανονικά γιατί δεν φτάνει μέχρι το μωράκι η ακτίνα.. βέβαια στο μπικίνι επειδή το φοβάμαι χτυπάω πιο χαμηλή ένταση και όχι κ πολύ ψηλά στην κοιλιτσα.. Νυχια μου είπε να μην κάνω ενώ οι περισσότερες βλέπω κάνουν.. αλλά και πάλι δεν με ενοχλεί γιατί ξεκουράζονται από το ακρυλικό που είχα.. για μαλλιά μου είπε τώρα μπορώ να πάω με φυτικές βαφές ή ανταύγειες .. επιτέλους έκλεισα για Σάββατο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...