Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση από εκεί θα εξαρτηθούν πολλα.
      Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

       

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

On 31/8/2021 at 7:56 ΜΜ, Stalicha είπε:

Κοριτσια κ.ο μικρος εχει διαφορα που δεν μπορω να εξηγησω αλλα ακομα δεν εχω παρει τηλ την παιδιατρο.στην αρχη νομιζα ηταν κολικοι.μετα κατεληξα σε γοπ.κ εμενα κυριως τα βραδια σφιγγεται κ γκρινιαζει.οχι ομως πολλη γκρινια,οσο σφιξιμο.επισης τεντωνει ποδια,δεν τα φερνει στην κοιλια.παθαινει λοξυγγα συνεχεια κ βγαζει γουλιες.ρευεται παρα πολυ δυσκολα κ αν δεν τον ρεψω γκρινιαζει.εκει καταλαβα πως μαλλον ειναι γοπ κ οχι κολικοι.αλλωστε αν ηταν.κολικοι δεν θα γκρινιαζε ολη μερα;εμενα γενικα ειναι ησυχος.μονο γυρω στις 2 το βραδυ με 7 το.πρωι τον πιανει η κλαψα.εσεις τι λετε;

Έχεις προσέξει εάν τον βολεύει να κοιμάται σε ανασηκωμένη θέση απ'οτι εντελώς ξαπλωμένος; γτ ο μικρός μ εμένα που είχε γοπ, κοιμόταν καλύτερα όταν ρύθμιζα το πορτ μπεμπέ σε ανασηκωμένη θέση κ βέβαια εγώ άρχισα να υποψιάζομαι όταν έκλαιγε την ώρα του φαγητου. Δηλαδή πεινουσε, έκανε σαν τρελό για να φάει, έπινε 2 γουλιες και μετά έκλαιγε και έβγαζε το μπιμπερό από το στόμα. 

πρίν από 9 λεπτά , CMES είπε:

Καλημερα! Τον ζυγισα σημερα και εχει παρει μονο 90γρ σε μια εβδομαδα. Η παιδιατρος ειπε πως ειναι λιγο και πρεπει να του δωσω λιγο συμπληρωμα... στενοχωριεμαι πιυ ουτε αυτη τη φορα τα καταφερνω με το θηλασμο. Ζηλευω που για καποιες γυναικες ειναι απλο και ευκολο!

Καλημεραα!!! Μην σε παίρνει από κάτω . Δεν θα γίνει κάτι εάν δώσεις λίγο συμπλήρωμα ή εάν τα παιδιά μας τρέφονται μόνο με ξένο γάλα! Εγω εχω κατάλαβει οτι έχεις κάνει τα πάντα, έχεις προσπαθήσει πολύ, αλλά δεν είναι πάντα στο χέρι μας. Ας είναι καλά τα παιδάκια μας κι εμείς, κι ας τρέφονται και με ξένο. Το θέμα εινια να τρώνε έτσι δεν είναι; 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Anneliz είπε:

Έχεις προσέξει εάν τον βολεύει να κοιμάται σε ανασηκωμένη θέση απ'οτι εντελώς ξαπλωμένος; γτ ο μικρός μ εμένα που είχε γοπ, κοιμόταν καλύτερα όταν ρύθμιζα το πορτ μπεμπέ σε ανασηκωμένη θέση κ βέβαια εγώ άρχισα να υποψιάζομαι όταν έκλαιγε την ώρα του φαγητου. Δηλαδή πεινουσε, έκανε σαν τρελό για να φάει, έπινε 2 γουλιες και μετά έκλαιγε και έβγαζε το μπιμπερό από το στόμα. 

Κοριτσια και για τους κολικους είναι καλό να κοιμαται σε ανασηκωμενη θέση?  Το πορτ μπεμπέ που κοιμάται μέσα το μωρο τώρα έχει θέσεις για να ανηψωθει αλλά μου φαίνεται πολύ υπερηψωμενο υστερα και δνε ξερω αν ειναι σωστο.. Εχω δει ότι στο carseat όταν πάμε βόλτα με το αυτοκίνητο (όπως εχθες που πήγαμε παιδίατρο) η στην κούνια-relax που έχουμε στο σαλόνι κοιμαται πολύ ήρεμα όταν ποναει.. Ενω στο κρεβατακι του δεν μένει.. Ουρλιάζει..  Επίσης το πιστολακι και το πλυντήριο έχουν πάρει φωτιά.. Τον ηρεμούν.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια και για τους κολικους είναι καλό να κοιμαται σε ανασηκωμενη θέση?  Το πορτ μπεμπέ που κοιμάται μέσα το μωρο τώρα έχει θέσεις για να ανηψωθει αλλά μου φαίνεται πολύ υπερηψωμενο υστερα και δνε ξερω αν ειναι σωστο.. Εχω δει ότι στο carseat όταν πάμε βόλτα με το αυτοκίνητο (όπως εχθες που πήγαμε παιδίατρο) η στην κούνια-relax που έχουμε στο σαλόνι κοιμαται πολύ ήρεμα όταν ποναει.. Ενω στο κρεβατακι του δεν μένει.. Ουρλιάζει..  Επίσης το πιστολακι και το πλυντήριο έχουν πάρει φωτιά.. Τον ηρεμούν.. 

Αχ δεν ξέρω εάν βοηθάει και στους κολικούς. Καλά κι εγώ έχω μια εφαρμογή με όλους τους λευκούς ήχους και εινσι σωτήρια. Αλλιώς βάζω κ τον απορροφητηρα.. 

  • Μου αρέσει 1

aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Anneliz είπε:

Αχ δεν ξέρω εάν βοηθάει και στους κολικούς. Καλά κι εγώ έχω μια εφαρμογή με όλους τους λευκούς ήχους και εινσι σωτήρια. Αλλιώς βάζω κ τον απορροφητηρα.. 

Ααα για πες την εφαρμογη να την κατεβάσουμε και εμεις

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια και για τους κολικους είναι καλό να κοιμαται σε ανασηκωμενη θέση?  Το πορτ μπεμπέ που κοιμάται μέσα το μωρο τώρα έχει θέσεις για να ανηψωθει αλλά μου φαίνεται πολύ υπερηψωμενο υστερα και δνε ξερω αν ειναι σωστο.. Εχω δει ότι στο carseat όταν πάμε βόλτα με το αυτοκίνητο (όπως εχθες που πήγαμε παιδίατρο) η στην κούνια-relax που έχουμε στο σαλόνι κοιμαται πολύ ήρεμα όταν ποναει.. Ενω στο κρεβατακι του δεν μένει.. Ουρλιάζει..  Επίσης το πιστολακι και το πλυντήριο έχουν πάρει φωτιά.. Τον ηρεμούν.. 

Στο πορτ μπεμπε και στο ριλαξ ανακουφιζεται γιατι ειναι κουλουριασμενο. Ομως δεν κανει να το βαζεις εκει απο τωρα (ισα ισα για τις διαδρομες με το αυτοκινητο μονο) γιατι μπορει να επηρεασει τη σπονδυλικη του στηλη. Αυτο μου το ειχε πει ο παιδο-ορθοπεδικος που ειχα παει την κορη μου για να της δουμε τα ισχια. Και μαλιστα ηταν και πολυ αυστηρος με αυτο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/9/2021 at 9:39 ΠΜ, Sofiamar93 είπε:

Για τις θηλες δεν ξερω... Αλλα για το γαλα στο ψυγείο διαρκεί από ένα 24ωρο έως 3 μερες αναλόγως πόσο καλή ψύξη ψυγείου έχεις. Ο παιδίατρος μου το ειπε.. Και στην καταψυξη μιυ είπε 4-6 μηνες

Ποιες σταγόνες πίνετε? Εμένα μου έδωσε το Infacol και το likokid

Την νυχτα ήταν καλύτερος το πρωι πάλι χαλια... Μέχρι εμετο μου έκανε όταν πήγα να τον ρεψω γιατί εκλαιγε από το σφίξιμο και δεν πρόλαβε να ρεψει και ηρθε ρουκέτα το γαλα... Ηθελα να κλαιω

Τις indermed biolact startμην στενοχωριέσαι Σοφάκι ...θα το ξεπεράσουν τα μωράκια..θέλουν κ αυτά να προσαρμοστούν τα κορμάκια τους στον μάταιο τούτο κόσμο χαχαχα...λίγο υπομονη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Στο πορτ μπεμπε και στο ριλαξ ανακουφιζεται γιατι ειναι κουλουριασμενο. Ομως δεν κανει να το βαζεις εκει απο τωρα (ισα ισα για τις διαδρομες με το αυτοκινητο μονο) γιατι μπορει να επηρεασει τη σπονδυλικη του στηλη. Αυτο μου το ειχε πει ο παιδο-ορθοπεδικος που ειχα παει την κορη μου για να της δουμε τα ισχια. Και μαλιστα ηταν και πολυ αυστηρος με αυτο!

Εντάξει λυποθυμω.. Θελω να κλαιω... Τι μανα είμαι.. Και εχω το παιδι μου 50 λεπτα τώρα και κοιμάται στην κούνια γιατί μόνο εκεί τον κατάφερα να κοιμηθει.. Τωρα θα εχω ενοχές και για την σπονδυλική στήλη.. Πριν εκλαιγα ότι δεν κάνω τίποτα σωστό.. Ηρθε και αυτό τώρα.. Μονο εγω δνε ειμαι καλα ψυχολογικα κοριτσια? Ούτε κοιμαμαι.. Εχω χρόνο να κοιμηθω από τις 8 το απογευμα ως τις 12 το βραδυ που κοιμάται πάντα ένα 4ωρο..και εγω τιποτα το μάτι γαρίδα.. Ο άντρας μου μου φωνάζει γιατί έχει αγχωθεί.. Λετε να περνάω κανένα επιλόχειο κατάθλιψη και να μην το καταλαβαίνω? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Εντάξει λυποθυμω.. Θελω να κλαιω... Τι μανα είμαι.. Και εχω το παιδι μου 50 λεπτα τώρα και κοιμάται στην κούνια γιατί μόνο εκεί τον κατάφερα να κοιμηθει.. Τωρα θα εχω ενοχές και για την σπονδυλική στήλη.. Πριν εκλαιγα ότι δεν κάνω τίποτα σωστό.. Ηρθε και αυτό τώρα.. Μονο εγω δνε ειμαι καλα ψυχολογικα κοριτσια? Ούτε κοιμαμαι.. Εχω χρόνο να κοιμηθω από τις 8 το απογευμα ως τις 12 το βραδυ που κοιμάται πάντα ένα 4ωρο..και εγω τιποτα το μάτι γαρίδα.. Ο άντρας μου μου φωνάζει γιατί έχει αγχωθεί.. Λετε να περνάω κανένα επιλόχειο κατάθλιψη και να μην το καταλαβαίνω? 

Κορίτσι μου μη σε πιάνει πανικός. Είναι φυσιολογικο να νομίζουμε ότι τα κάνουμε όλα λάθος και εγώ το παθαίνω και απελπίζομαι , αλλά δεν τα κάνουμε. Πρέπει να σκεφτόμαστε με τη λογική . Και εγώ έχω άγχος αν αποστειρώνω σωστά αν την κάνω μπάνιο σωστά. Γιατί τώρα κλαίει, γιατι τρώει συνέχεια , γιατι δεν τρώει τώρα , γιατί κοιμάται γθατι δεν κοιμάται. Συνεχώς ένα άγχος. Έχουμε τις ορμόνες έχουμε την κούραση είναι λογικά όλα αυτά . Οι γιατροί μας μας κατευθύνουν. Επίσης σκέφτομαι πως τα κατάφερναν πριν χρόνια οι γυναίκες που ούτε τέτοια γνώση είχαν ούτε τόση αυστηρή καθοδήγηση από γιατρούς να λένε πρέπει να κανεις αυτό και σε πρέπει να κανεις το άλλο. Να κοιμάσαι στο 4ωρο είσαι τυχερή που το έχεις. Εγώ ψάχνω πολύ να βρω καμία ώρα να κοιμηθώ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Εντάξει λυποθυμω.. Θελω να κλαιω... Τι μανα είμαι.. Και εχω το παιδι μου 50 λεπτα τώρα και κοιμάται στην κούνια γιατί μόνο εκεί τον κατάφερα να κοιμηθει.. Τωρα θα εχω ενοχές και για την σπονδυλική στήλη.. Πριν εκλαιγα ότι δεν κάνω τίποτα σωστό.. Ηρθε και αυτό τώρα.. Μονο εγω δνε ειμαι καλα ψυχολογικα κοριτσια? Ούτε κοιμαμαι.. Εχω χρόνο να κοιμηθω από τις 8 το απογευμα ως τις 12 το βραδυ που κοιμάται πάντα ένα 4ωρο..και εγω τιποτα το μάτι γαρίδα.. Ο άντρας μου μου φωνάζει γιατί έχει αγχωθεί.. Λετε να περνάω κανένα επιλόχειο κατάθλιψη και να μην το καταλαβαίνω? 

Φυσιολογικο ειναι κοριτσι μου να αισθανεσαι ετσι! Εγω στο 1ο παιδι εκλαιγα γιατι ειχαμε αφησει τα λουλουδια απο το μαιευτηριο σε ενα μπαλκονι που δεν επεφτε ηλιος και δεν ειχα κουραγιο να τα μεταφερω και στενοχωριομουν μην μαραθουν! Οσο για τις λεπτομερειες της καθημερινοτητας μην τρελαινεσαι, τα περισσοτερα δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια!! Να ρωτας οτι θες!! Και να πρηζεις τον παιδιατρο σας!!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Φυσιολογικο ειναι κοριτσι μου να αισθανεσαι ετσι! Εγω στο 1ο παιδι εκλαιγα γιατι ειχαμε αφησει τα λουλουδια απο το μαιευτηριο σε ενα μπαλκονι που δεν επεφτε ηλιος και δεν ειχα κουραγιο να τα μεταφερω και στενοχωριομουν μην μαραθουν! Οσο για τις λεπτομερειες της καθημερινοτητας μην τρελαινεσαι, τα περισσοτερα δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια!! Να ρωτας οτι θες!! Και να πρηζεις τον παιδιατρο σας!!!

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια μου.. Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές νιωθω οτι πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό.. Και άλλες είμαι. Σούπερ και άνετη και νιωθω πολύ καλά.. Μια πάνω μια κάτω.... Ευτυχως είστε και εσείς εδώ και λέμε αυτά που νιώθουμε χωρις να μας κρίνουν... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια μου.. Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές νιωθω οτι πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό.. Και άλλες είμαι. Σούπερ και άνετη και νιωθω πολύ καλά.. Μια πάνω μια κάτω.... Ευτυχως είστε και εσείς εδώ και λέμε αυτά που νιώθουμε χωρις να μας κρίνουν... 

Σοφακι όλες περνάμε τα πάνω κ τα κάτω μας, γεμίζουμε ενοχές κοκ. Άποψη μου: πρέπει να βλέπουμε την κατάσταση λίγο πιο αποστασιοποιημένα. Ο συναισθηματισμός σε κάνει να αισθάνεσαι ενοχές. Αυτό που προέχει είναι η υγεία των μωρών μας κ η δίκη μας σωματική κ ψυχική υγεία. Θα κάνουμε ο, τι χρειάζεται να είναι τα μωρά μας καλά. Επίσης όλοι έχουμε κάνει λάθη είτε από απρονοησία μας είτε από έλλειψη γνώσης. Δεν έγινε κ τπτ. Προχωράμε παρακάτω. 
 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 10:07 ΜΜ, Stalicha είπε:

Το σκεφτηκα γτ τα βραδια που κανει πιο καλους θηλασμους κ τρωει πιο πολυ (μπορει κ καποια πρωινα) κλαιει κ βγαζει γουλιες.λες να ειναι μεσα σε φυσιολογικα πλαισια ολο αυτο;

Ναι θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό, από αυτά που μου λέει η παιδίατρος δλδ. Όταν έχουν γοπ κλαίνε ενώ τρώνε μου είπε, πίνουν λίγο και το αφήνουν κλαίγοντας γιατί νιώθουν κάψιμο.. Όταν τρώει πιο πολύ ειναι φυσιολογικό να βγάζει γουλιες όπως και τα περισσότερα μωράκια. Εγω την κρατάω 20 λεπτά περίπου μετά το φαγητό αγκαλιά σε όρθια θέση να κάτσει το γάλα και να ρευτει όσες φορές θέλει και μετά την ξαπλώνω με λίγη ανακλιση και στο πλάι και δεν βγάζει τπτ. Αν παραλείψω οτιδήποτε από όσα σου είπα αρχίζουν οι γουλιες.. 

On 1/9/2021 at 12:51 ΠΜ, kons27 είπε:

Τις θηλές σιλικόνης όταν τις αποστειρωνουμε τις βάζουμε ψυγείο? Ή έξω???

Κ τ γάλα μας ρε κορίτσια όταν αντλούμε πόσο αντέχει μέσα στ ψυγείο?

Όχι της θηλες δεν τις βάζουμε ψυγείο, τις φυλάμε στη θήκη τους μέχρι να τις χρησιμοποιήσουμε. Όσο για το γάλα ξέρω ακριβώς ότι σου είπε και η Σοφία, εγώ συνήθως αν και έχω καλό ψυγείο κοιτάω να της το δώσω εντός 24 ωρών.. 

On 1/9/2021 at 9:39 ΠΜ, Sofiamar93 είπε:

Για τις θηλες δεν ξερω... Αλλα για το γαλα στο ψυγείο διαρκεί από ένα 24ωρο έως 3 μερες αναλόγως πόσο καλή ψύξη ψυγείου έχεις. Ο παιδίατρος μου το ειπε.. Και στην καταψυξη μιυ είπε 4-6 μηνες

Ποιες σταγόνες πίνετε? Εμένα μου έδωσε το Infacol και το likokid

Την νυχτα ήταν καλύτερος το πρωι πάλι χαλια... Μέχρι εμετο μου έκανε όταν πήγα να τον ρεψω γιατί εκλαιγε από το σφίξιμο και δεν πρόλαβε να ρεψει και ηρθε ρουκέτα το γαλα... Ηθελα να κλαιω

Εμείς δίνουμε τις biogaia, όλα μια χαρά είναι την ίδια δουλειά κάνουν! 

On 1/9/2021 at 12:43 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Αχ μωρέ τι ταλαιπωρία και εσυ .. μας έχουν ξετινάξει τα ζουζούνια… θα το πάρω το λαδακι.. σε ευχαριστώ !!!

εμενα πάλι τώρα μέσα στη μέρα ζητάει ανα μισή στην καλύτερη ανα μια ώρα φαγητό. Και κλαμα. Είναι δυνατόν να πεινάει έτσι ;;;;; Την αφήνω και εκεί που χαλαρώνει πατάει γκαζια στο κλαμα μετά μπορεί να ηρεμήσει μετά πάλι το ίδιο και μετά καταλήγει σε κλαμα για φαγητό. Λέω λες να πονάει πουθενά ;; Στο μπανάκι της και στε πλυσίματα αλλαγής πάνας είναι πολύ ήσυχη.

Επίσης κορίτσια πιπίλα χρησιμοποιείτε;; Και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις ;; Κουκλάκι με ήχους νανουρίσματα κλπ έχετε ; Εγώ σκέφτομαι να της πάρω τη βιδρα της fisher price με ήχους αναπνοής και νανουρίσματα που διαβάζω καλές κριτικές.. 

Πιπίλα όχι ακόμα, μετά το μήνα λενε καλύτερα.. Για ήχους έχουμε το panda της tommee tippie που είναι σαν την olie την κουκουβάγια και έχει και ανιχνευτή κλαματος ώστε μόλις ακουστεί το παραμικρό να ξεκινήσει πάλι, είναι πολύ βοηθητικό και έχω κατεβάσει και εφαρμογή με λευκούς ήχους! Γενικά η δικιά μου δεν γκρινιάζει ιδιαίτερα αλλα έχει αρχίσει μετά το φαγητό και κάνει ώρα να κοιμηθεί οπότε με αυτούς τους ήχους σε 5' πέφτει ξερή.. Ξένια μου θηλάζεις αποκλειστικά; Αν ναι είναι λογικό που θέλει συνέχεια η μικρή μη σε ανησυχεί, αν δηλαδή παίρνει σωστά βάρος και πίνει όσο γαλα χρειάζεται από το στήθος δεν είναι πρόβλημα.. 

On 1/9/2021 at 4:37 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια γύρισα από παιδίατρο.. Εχουμε κολικους τελικά.. Μου ειπε οτι δεν ισχύει ότι μόνο βράδυ είναι οι κολικοι.. Μου ειπε κάθε παιδί είναι διαφορετικό.. Εμενα ας πούμε τον βλέπω ότι είναι στα χειρότερα του από το ξημερωμα ως το απογευμα.. Μετά καπωςς ηρεμεί. Σήμερα δεν έχει αεριστει καθόλου και σπαραζει στο κλάμα το σπλαχνο μου.. Τον είδε και στον υπερηχο και μου είπε έχει πολλά αέρια.. Να προσπαθήσουμε με μασάζ και κινήσεις απαξ και βγάλει τίποτα.. Και να προσέχω και εγω την διατροφή μου που δίνω γαλα.. Και να του δίνω και λίγο ξένο γάλα υπό αλλεργικό.. Γιατι το αγελαδινό γαλα επηρεάζει πολύ λέει στους κολικους.. 

Πόσα πράγματα μαθαίνουμε... 

Υπομονη με τους κολικούς Σοφακι, τα αγοράκια παθαίνουν αρκετούς.. Θα περάσουν όμως, κάνε ότι υπάρχει από γιατροσόφι όσο μπορεί να ανακουφίζεται και σε λίγο καιρό θα ηρεμήσει από μόνος του! Για υποαλλεργικό δεν ξέρω αλλά εμείς το ξένο που δίνουμε είναι βιολογικό κατσικίσιο και είναι πολύ ελαφρύ και εύπεπτο.. Το αγελαδινό πράγματι πολλά μωράκια τα πειράζει! Επίσης αυτό που λένε ότι βοηθάει στους κολικούς είναι κάποια γεύματα να τα φτιάχνεις με χαμομήλι αντί για σκέτο βρασμένο νερό.. Δηλαδή να ρίχνεις τη σκόνη μέσα σε βρασμένο χαμομήλι και μόλις κρυώσει να το πίνει, αλλά εννοείται ρώτα τον παιδίατρο πρώτα γι αυτό! 

On 2/9/2021 at 11:11 ΠΜ, CMES είπε:

Καλημερα! Τον ζυγισα σημερα και εχει παρει μονο 90γρ σε μια εβδομαδα. Η παιδιατρος ειπε πως ειναι λιγο και πρεπει να του δωσω λιγο συμπληρωμα... στενοχωριεμαι πιυ ουτε αυτη τη φορα τα καταφερνω με το θηλασμο. Ζηλευω που για καποιες γυναικες ειναι απλο και ευκολο!

Για ελάχιστες γυναίκες είναι απλό και εύκολο κορίτσι μου, εγώ μία βασικά ξέρω! Πριν γεννήσω έχοντας ακούσει άπειρα για το θηλασμό έλεγα ακριβώς αυτό, αν μου βγει  φυσικά και εύκολα θα τον διατηρήσω για ένα διάστημα αποκλειστικά, αν όμως όχι δεν θα κάτσω να σκάσω και να ταλαιπωρηθώ ούτε εγώ ούτε το μωρό.

Έχεις κάνει τεράστια προσπάθεια, να σου ειμαι ειλικρινής διαβάζω για τα ωράρια που λες οτι κάνεις με το θηλασμό και δεν ξέρω πως βρίσκεις το κουράγιο αλλά να σου πω κάτι.. πραγματικά και ξένο να δώσεις δεν χάθηκαν όλα μην το βλέπεις έτσι. Ας πάρει λίγο βάρος ο μικρός να πάρει τα πάνω του, να κοιμηθεί και αυτός και εσύ και σιγά σιγά αυξάνεις θηλασμό μειώνεις ξένο εφόσον υπάρχει γάλα.

Σίγουρα η ξεκούραση θα βοηθήσει πάρα πολύ και να αυξηθεί το γάλα σου, το τονίζουν πολύ ότι η εξάντληση μειώνει το γάλα και για αυτό είναι πολύ σημαντικό η μαμά να κοιμάται και να ξεκουράζεται. Το σημαντικό όμως τώρα ειναι αφού έχεις γάλα δικό σου να το δίνεις του μωρού σου γιατί είναι ότι καλύτερο για εκείνον, δεν λέμε να κόψουμε το θηλασμό, αλλά το να τρέφεται αποκλειστικά από εσένα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και όχι αναγκαίο.. γνώμη μου πάντα εννοείται, ο καθένας το βλέπει διαφορετικά!

Όπως και να χει δεν είναι αποτυχία κοπέλα μου αυτό που βιώνεις προσπάθησε να το δεις λίγο πιο χαλαρά και όλα καλά θα πάνε, ας κάνει μεικτή διατροφή ο μικρούλης αφού αυτό μοιάζει ότι είναι το καλύτερο για εκείνον και για να καλύπτει τις ανάγκες ανάπτυξης του στην παρούσα φάση.. Μετά το βλέπεις, υπάρχουν τρόποι να γυρίσει πάλι σε αποκλειστικός ο θηλασμός.

Εγώ που της δίνω και ξένο και κάνω ότι μου έχουν πει με το θηλασμό και με αντλήσεις έχει αυξηθεί το γάλα μου σε σημείο που σε κάποια γεύματα χορταίνει μέσα σε μισή ώρα θηλασμο και κοιμάται 2 ώρες μετά οπότε δεν της χρειάζεται το ξένο και παίρνει 45 γραμμάρια την ημέρα που η παιδίατρος λέει ότι είναι πολύ καλά. Το κάνω όμως μεθοδικά και με πρόγραμμα, δεν τη βάζω στο στήθος πάνω από 40 λεπτά, μετά αν πεινάει και άλλο τρώει ξένο και εγώ όπως και να χει αντλώ άλλα 10 λεπτά.. Το γάλα αυξάνεται και όλα πάνε καλά αλλά χωρίς να έχω θέσει αυστηρό στόχο γιατί εκεί βγαίνει το άγχος! Οπως βγει και όσο πιο πολύ πίνει από μένα καλό της κάνει. Το θέμα είναι να είμαστε και οι δύο καλά, ήρεμες και ξεκούραστες μαμά και κόρη.. 

On 2/9/2021 at 11:24 ΠΜ, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια και για τους κολικους είναι καλό να κοιμαται σε ανασηκωμενη θέση?  Το πορτ μπεμπέ που κοιμάται μέσα το μωρο τώρα έχει θέσεις για να ανηψωθει αλλά μου φαίνεται πολύ υπερηψωμενο υστερα και δνε ξερω αν ειναι σωστο.. Εχω δει ότι στο carseat όταν πάμε βόλτα με το αυτοκίνητο (όπως εχθες που πήγαμε παιδίατρο) η στην κούνια-relax που έχουμε στο σαλόνι κοιμαται πολύ ήρεμα όταν ποναει.. Ενω στο κρεβατακι του δεν μένει.. Ουρλιάζει..  Επίσης το πιστολακι και το πλυντήριο έχουν πάρει φωτιά.. Τον ηρεμούν.. 

Αααχ όλα τα ίδια κάνουν! Και εμάς το πόσο τη νανουριζει η βολτα με το αυτοκίνητο στο αυγό δεν λέγεται.. Επίσης και με το καρότσι όταν βγαίνουμε, μέχρι να φτάσουμε να καθίσουμε για ένα καφέ έχει πέσει και κοιμάται του καλού καιρού! Δεν κάνει ομως μωρέ να κάθονται σε αυτή τη στάση για πολλές ώρες όπως στου καθίσματος και στου ριλαξ παρόλο που θα ήταν υπέροχο να γινόταν γιατί τους αρέσει πάρα πολύ!! 

On 2/9/2021 at 2:33 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Εντάξει λυποθυμω.. Θελω να κλαιω... Τι μανα είμαι.. Και εχω το παιδι μου 50 λεπτα τώρα και κοιμάται στην κούνια γιατί μόνο εκεί τον κατάφερα να κοιμηθει.. Τωρα θα εχω ενοχές και για την σπονδυλική στήλη.. Πριν εκλαιγα ότι δεν κάνω τίποτα σωστό.. Ηρθε και αυτό τώρα.. Μονο εγω δνε ειμαι καλα ψυχολογικα κοριτσια? Ούτε κοιμαμαι.. Εχω χρόνο να κοιμηθω από τις 8 το απογευμα ως τις 12 το βραδυ που κοιμάται πάντα ένα 4ωρο..και εγω τιποτα το μάτι γαρίδα.. Ο άντρας μου μου φωνάζει γιατί έχει αγχωθεί.. Λετε να περνάω κανένα επιλόχειο κατάθλιψη και να μην το καταλαβαίνω? 

Καλεεεε για 50 λεπτά δεν έγινε τίποτα μη σκας! Και για 2 ώρες λένε είναι οκ όταν λέμε να μην κάθονται πολύ εννοούμε πχ να μην κοιμάται ώρες σε τέτοια στάση! Αν ενώ τον έχει πάρει ο ύπνος τον μεταφέρεις στο κρεβατάκι ξυπναει; Γιατί εμένα είναι μεχρι να την πάρει ο ύπνος, μετά και σβούρες να τη γυρίζω δεν καταλαβαίνει τπτ! Ξυπνάει μόλις πεινάσει.. 

Όχι κοριτσάκι μου δεν περνάς επιλόχειο, πρωτομανουλα είσαι με όλο το φυσιολογικό άγχος.. Σιγά σιγά το βλέπω και εγώ χαλαρώνω και είναι και ο ύπνος μου πολύ πιο ποιοτικος! Τι να σου πω; Ότι μέχρι και για να βάλω ένα πλυντήριο έπαιρνα μαζί την κάμερα για να την κοιτάω ενώ κοιμάται; Ότι έβγαζα τα γυαλιά μου και τα αφηνα μπροστά μου ώστε μόλις πεταχτώ από τον ύπνο μου να τα φορέσω επί τόπου και να τη δω αν ειναι καλά; (Ειμαι και γκαβουλιακας) Ή ότι έχω γίνει σαν σίγμα τελικό επειδή κοιμάμαι μόνο από το πλευρό που κοιτάω προς το λίκνο;; (Αυτό το τελευταίο δεν το έχω ξεπεράσει ακόμα) περνώντας όμως ο καιρός βλέπω ότι όλα αρχίζουν και γίνονται πιο φυσιολογικα, ανεβαίνει η αυτοπεποίθηση μου όσον αφορά τη φροντίδα της, τη γνωρίζω καλύτερα και την αποκωδικοποιω και είμαι και εγώ πολύ καλύτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω δεν την παλευω.ο μικρος θηλαζει ανα 1.5 με 2 ωρες κ κοιμαται ολη τη μερα κνξυπανει 2 το βραδυ με 7 το πρωι.σε συνδυασμο.με το οτι δεν ρευεται ευκολα κ.πρεπει μετα τονθηλασμο να περιμενω να ρευτει αλλιως πνιγεται,η κατασταση ειναι τραγικη.κοιμαμαι ορθια.το βραδυ που τον ακουω αρνουμαι να σηκωθω να τον ταισω.δεν ξερω που βρισκω τη δυναμη κ το κανω.σημερα τον ερεψα μια φορα μετα το φαγητο,τον εβαλα στο πλαι κ τον ακουω να δυσφορει.μεχρι να παω να τον σηκωσω αγκαλια που προφανως ηθελε να ρευτει κι αλλο,ειχε βγαλει το γαλα απο στομα κ απο μυτη.τον σηκωσα κ ηταν σαστισμενος.δεν καταλαβαινα αν ανεπνεε.ευτυχως μου ειχε πει η παιδιατρος στην κορη μου,οταν δεν σαλευει ή ουρλιαζει ασταματητα,να την φυσαω στο προσωπο.αυτο εκανα κ τωρα κ τον χτυπησα κ στην πλατη εντονα κ συνηλθε.με τετοια κατασταση,που να κοιμηθω το βραδυ;τπν εχω συνεχεια εννοια

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Stalicha είπε:

Κοριτσια εγω δεν την παλευω.ο μικρος θηλαζει ανα 1.5 με 2 ωρες κ κοιμαται ολη τη μερα κνξυπανει 2 το βραδυ με 7 το πρωι.σε συνδυασμο.με το οτι δεν ρευεται ευκολα κ.πρεπει μετα τονθηλασμο να περιμενω να ρευτει αλλιως πνιγεται,η κατασταση ειναι τραγικη.κοιμαμαι ορθια.το βραδυ που τον ακουω αρνουμαι να σηκωθω να τον ταισω.δεν ξερω που βρισκω τη δυναμη κ το κανω.σημερα τον ερεψα μια φορα μετα το φαγητο,τον εβαλα στο πλαι κ τον ακουω να δυσφορει.μεχρι να παω να τον σηκωσω αγκαλια που προφανως ηθελε να ρευτει κι αλλο,ειχε βγαλει το γαλα απο στομα κ απο μυτη.τον σηκωσα κ ηταν σαστισμενος.δεν καταλαβαινα αν ανεπνεε.ευτυχως μου ειχε πει η παιδιατρος στην κορη μου,οταν δεν σαλευει ή ουρλιαζει ασταματητα,να την φυσαω στο προσωπο.αυτο εκανα κ τωρα κ τον χτυπησα κ στην πλατη εντονα κ συνηλθε.με τετοια κατασταση,που να κοιμηθω το βραδυ;τπν εχω συνεχεια εννοια

Σε καταλαβαινω απολυτα! Ζω κατι αντιστοιχο! Δεν κραταει πολυ αυτη η φαση, ομως το θεμα ειναι ποσο αντεχεις εσυ αλλα και ποσο υποστηριξη εχεις! Αν εχεις την υπομονη λιγο ακομα τοτε θα εχεις επιτυχει το θηλασμο! Τουλαχιστον εχεις αρκετο γαλα και μπορει και κοιμαται εστω λιγο ενδιαμεσα. Ο δικος μου εχει πλεον καθιερωσει ενα 12ωρο σερι 2 το βραδυ με 3 το απογευμα!

Λοιπον εγω αποφασισα να κοψω σταδιακα το θηλασμο. Δεν θα κανω μεικτη διατροφη γιατι για μενα ειναι ισως το πιο δυσκολο απο ολα (εχω ζησει ολες τις εκδοχες).  Η αποφαση ειναι για πολλους λογους, τοσο πρακτικους οσο και ψυχολογικους. Δεν σας το κρυβω οτι δεν μου παει η καρδια και νιωθω πολλες τυψεις ομως νομιζω ο θηλασμος θελει αλλες συνθηκες, θελει ηρεμια και πολλη βοηθεια και υποστηριξη που εγω δεν εχω τιποτα απο αυτα.

Πρακτικα λοιπον χθες προσθεσα 4 μπουκαλια απο 40ml. Ειδα τεραστια διαφορα στα τσισα του μωρου. Απο εκει που εκανε 5-6 πανες την ημερα που ισα ισα εχουν βραχει, χθες ειχε γυρω στις 10 γεματες και βαριες. Αρα χρειαζοταν λιγο ενισχυση! Αυριο ζυγιζω να δω κι απο εκει τι γινεται.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...