Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

1 hour ago, CMES είπε:

Καλημερα κοριτσια. Εχουμε περασει μια μαρτυρικη νυχτα. Κοιμηθηκε στις 10 το βραδυ και ξυπνησε 12.30 να φαει. Αφου θηλασε αρκετα μετα του εδωσα το μπουκαλι και στα μισα τον επιασε ενα τρομακτικο κλαμα. Απο εκεινη την ωρα δεν εχει σταματησει να κλαιει!! 5 ωρες συνεχομενες!! Στην αρχη ειπα κολικοι, αλλα 1ον δεν εχει κολικους ιδιαιτερα και 2ον ποσες ωρες πια κρατανε!! Και μασαζ του εκανα και απ'ολα αλλα τιποτα! Ηρεμει μονο με αγκαλια και περπατημα και με το που παω να τον αφησω σπαραζει! Δεν ξερω τι αλλο να κανω!!

Καλημέρα !! Μήπως όμως είναι κολικοι ;; Αυτό θυμίζουν αυτό που περιγράφεις . Έτσι κάνει και η δικια μου στους πολύ πόνους. Και ούτε στην αγκαλιά δεν ησυχάζει. Στο καροτσι τον έβαλες να τον κουνάς εκεί με ψιλο γρήγορες κινήσεις μήπως ηρεμήσει ;; Να ξαπλώσει πάνω σου στον καναπέ ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, xenia^^ είπε:

Καλημέρα !! Μήπως όμως είναι κολικοι ;; Αυτό θυμίζουν αυτό που περιγράφεις . Έτσι κάνει και η δικια μου στους πολύ πόνους. Και ούτε στην αγκαλιά δεν ησυχάζει. Στο καροτσι τον έβαλες να τον κουνάς εκεί με ψιλο γρήγορες κινήσεις μήπως ηρεμήσει ;; Να ξαπλώσει πάνω σου στον καναπέ ; 

Το καροτσι δεν το εχω μεσα στο σπιτι γιατι ειναι βρωμικο απο τις βολτες. Το εχω στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου. Μπρουμυτα με τιποτα δεν ηρεμουσε. Μονο ανασκελα οριζοντια αγκαλια και παλι με δυσκολια. Και δεν τρωει. Ουτε να θηλασει θελει ουτε μπουκαλι


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Το καροτσι δεν το εχω μεσα στο σπιτι γιατι ειναι βρωμικο απο τις βολτες. Το εχω στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου. Μπρουμυτα με τιποτα δεν ηρεμουσε. Μονο ανασκελα οριζοντια αγκαλια και παλι με δυσκολια. Και δεν τρωει. Ουτε να θηλασει θελει ουτε μπουκαλι

Περαστικά σας. Κ έμενα τα ίδια το βράδυ. Κλαίει, βγάζει τσιρίδες και φαίνεται ότι πονάει ο καημένος. Έχω πεθανει να τον έχω αγκαλια κ θέλει κ να κοιμάται αγκαλια για να ηρεμησει.. από την αϋπνία σέρνομαι. Πήγα χθες στον γυναικολόγο για έλεγχο κ παπ κ κοιμήθηκα στην πολυθρόνα αναμονής…


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, CMES είπε:

Το καροτσι δεν το εχω μεσα στο σπιτι γιατι ειναι βρωμικο απο τις βολτες. Το εχω στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου. Μπρουμυτα με τιποτα δεν ηρεμουσε. Μονο ανασκελα οριζοντια αγκαλια και παλι με δυσκολια. Και δεν τρωει. Ουτε να θηλασει θελει ουτε μπουκαλι

Εγώ να σου πω χθες ανακάλυψα το καροτσι μέσα στο σπιτι το αυγό πάνω και κούνημα και ηρεμεί αμέσως και κοιμάται . Βέβαια το καθαρίζω με Αντισυπτικο μααντιλακι πριν το βάλω μέσα . Αλλά είναι σωτήριο !!! Έχει στρώσει καθόλου σήμερα ;; Μήπως έχει το στομαχάκι του ;; 

4 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Περαστικά σας. Κ έμενα τα ίδια το βράδυ. Κλαίει, βγάζει τσιρίδες και φαίνεται ότι πονάει ο καημένος. Έχω πεθανει να τον έχω αγκαλια κ θέλει κ να κοιμάται αγκαλια για να ηρεμησει.. από την αϋπνία σέρνομαι. Πήγα χθες στον γυναικολόγο για έλεγχο κ παπ κ κοιμήθηκα στην πολυθρόνα αναμονής…

Κολικοι είναι σε σένα ;; Πωπω αυτό το αγκαλιά και καναπέ είναι πολύ βάρβαρο .ε μένα μετά τον βραδινό ύπνο μόνο στην αγκαλιά μου θέλει βα κοιμηθεί !! Όπου τρέμω μη μου πέσει γιατί με παίρνει ο ύπνος και ξυπνάω συνέχεια !! 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια χαρα ο μικρουλης, ηρεμησε τελικα. Προφανως κολικοι ηταν και μετα θυμηθηκα οτι την προηγουμενη μερα ειχα φαει φασολια, οποτε μαλλον εγω φταιω γι αυτο...

Η προσπαθεια διακοπης του θηλασμου δεν παει καλα ομως. Θελει το συμπληρωμα ολο και λιγοτερο, με αποτελεσμα να πινει με το ζορι 20-30ml, στην καλυτερη περιπτωση 50...

@xenia^^ ο δικος μου δεν τρελαινεται για καροτσι. Το μονο σιγουρακι που τον ηρεμει ειναι το αυτοκινητο! Σπιτι ακομα και το χειμωνα δεν εχω χαλια γιατι εχουμε ενδοδαπεδια θερμανση

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/10/2021 at 5:38 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Εγώ να σου πω χθες ανακάλυψα το καροτσι μέσα στο σπιτι το αυγό πάνω και κούνημα και ηρεμεί αμέσως και κοιμάται . Βέβαια το καθαρίζω με Αντισυπτικο μααντιλακι πριν το βάλω μέσα . Αλλά είναι σωτήριο !!! Έχει στρώσει καθόλου σήμερα ;; Μήπως έχει το στομαχάκι του ;; 

Κολικοι είναι σε σένα ;; Πωπω αυτό το αγκαλιά και καναπέ είναι πολύ βάρβαρο .ε μένα μετά τον βραδινό ύπνο μόνο στην αγκαλιά μου θέλει βα κοιμηθεί !! Όπου τρέμω μη μου πέσει γιατί με παίρνει ο ύπνος και ξυπνάω συνέχεια !! 

Πιθανότατα είναι κολικοι. Το παθαίνει 9-12 κάθε βράδυ. Αυτό που λες το τρέμω κ εγώ. Μην κοιμηθώ και μου γλιστρήσει το παιδί όταν το έχω αγκαλια…


gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 9:16 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Και την νυχτα πλέον έχουμε πάνω κάτω ένα σταθερό πρόγραμμα.. Θα κοιμηθεί γύρω στις 11 με 11μιση..ως τις,3μιση, 4 η 4μιση. Και μετά σε 3 ώρες ακριβώς από το τελευταίο γεύμα.. Δηλαδή 6μιση, η 7 η 7μιση..αναλογως..κανουμε περίπου μισή ωρίτσα μασάζ και ασκησουλες γιατί σφίγγεται και πονάει και μετα κάνει κακα του ήρεμα τρώει και ξανα κοιμαται για ένα δίωρο ως τις 10 το πρωι και μετα μένει ξύπνιος... Αλλα σαν ας πουμε εχθες ξυονησε ενδιάμεσα στον υπνο του την νυχτα γιατί είχε πολλούς πονους και δεν μπορούσε να αεριστει και τον έβαλα μπρούμυτα (ξέρω είναι επικίνδυνο αλλά δεν κοιμηθηκα εγω αφού μόνο έτσι ήρεμα) και κοιμηθηκε ως τις 5μιση το πρωι από τις 12μιση..ηρεμα πολύ μπρούμυτα.. Επίσης εγω κοριτσια τον μετέφερα στο δωματιο του και τον παρακολουθώ με κάμερα.. Κοιμάται καλύτερα στο κρεβατακι του αποτι σαυτο του καροτσιου... 

Θέλω μια βοήθεια... Πείτε αν γνωρίζει κάποια αν είναι φυσιολογικό να πονάει το στηθος πολύ όταν κόβεται.. Ποναω πολύ.. Παω να βγαλω με το θηλαστρο και δεν βγάζει ούτε 20 ml πλέον...θα πάρω αύριο το γιατρό μου να τον ρωτήσω μήπως αν πάρω κάποιο χάπι και σταματήσει μια και καλή από να ταλαιπωρουμαι ετσι

Σοφία μου εγώ όταν αποθηλασα το 1ο μου παιδάκι δεν είχα καθόλου πόνους. Δεν ρωτάς τον γυναικολόγο, μην είναι αρχή καμιας μαστίτιδας; 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Anneliz είπε:

Σοφία μου εγώ όταν αποθηλασα το 1ο μου παιδάκι δεν είχα καθόλου πόνους. Δεν ρωτάς τον γυναικολόγο, μην είναι αρχή καμιας μαστίτιδας; 

Μου πέρασαν οι πονοι.. Δεν εχω καθόλου πονους πλέον.. Ηταν μόνο εκεινη την ημερα.. Δεν ξερω γιατι... Δυο μερες ήταν οι πονοι και μετα σταμάτησε εντελώς το γαλα.. Ουτε πρήξιμο ούτε κουβαρακια ούτε τίποτα.. Σημερα είδα ότι βραχβκε ελάχιστα το σουτιέν μου από το ένα μόνο στηθος αλλά όταν το πίεσα ίσα που έβγαζε ένα διάφανο υγρο.. Ουτε καν ασπρο σαν το γαλα.. 

Άρα τώρα που κόπηκε θα ερθει και περιοδος κοριτσια? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 6:32 ΜΜ, xenia^^ είπε:

Το βράδυ ποσο σου κοιμάται ; Ώστε μαρσιπο Ε ;; Θα το δοκιμάσω και εγώ !! Εγώ έχω προβληματιστεί.. εκεί που σας έλεγα ότι έχει ηρεμήσει τα παίρνω όλα πίσω . Είναι γενικά μέσα στην γκρίνια . Έχει λίγες στιγμές ηρεμίας που να κάθεται ήσυχη . Όλο κάτι ζητάει και δε βολεύεται . Ή θα πεινάει ή θα έχει κολικούς και μετά θα πεινάει . Και όλα αυτά δεν τα διαπραγματεύεται . Κλαίει !!!! Αυτές τις μέρες έχει έντονους κολικούς και το βράδυ δεν κοιμάται πολύ και χτυπιέται στον ύπνο της παρα πολύ . Οπότε το αποδίδω εκεί . Αλλά καημό το έχω να είναι ήσυχη πιο πολλές ώρες !! 

Τι εννοείς κάθεται 3 ώρες δίπλα σας ήσυχη θα μας τρελάνεις ;;;;!!!! Ζηλευωωωωω!!! Φτου φτου πραγματικά .. και όλα αυτά ενώ έχει και σένα κολικούς ;;; Στο τέλος θα πιστέψω ότι το μωράκι μου δεν θέλει την παρέα μου ή είναι από τώρα κακομαθημένο. Αλλά όταν είναι ήσυχη είναι πραγματικά αγγελούδι!!! δεν ξέρω τι να πιστέψω !!! Και επίσης ποσο φυσιολογικο είναι να πεινάει ανα μια μιάμιση ώρα ;; Δεν βρίσκω τρόπους να την απασχολησω. Όλα κρατάνε για λίγο. Ρελαξ, τραγουδάκια , χορός … ότι και να κάνω στήθος καταλήγει .την καλλιέργεια δεν μου την έχω στείλει ακόμα !! Ελπίζω πιο μετά ή το αργότερο αύριο για να ξεκινήσω την οποία θεραπεία 

Αχ μου το έλεγε η παιδίατρος ότι κυκλοφορούν πολλές ιώσεις σε μικρα παιδακια στους παιδικούς και να προσέχουμε .. περαστικά να είναι κορίτσι μου !!!! Έχει βάλει και ψυχρά τώρα θέλει προσοχή !!! 

Ξένια μου όχι εμένα δεν έχει κολικούς! Έχει που και που κάποια πονακια γτ είναι λίγο δυσκοιλια αλλά είναι μέχρι να κάνει κακά της. Επίσης εγω δίνω και ξένο οπότε πεινάει πιο αραιά γι αυτό και στις βόλτες είναι τόσο ήρεμη. Αν πεινουσε κάθε μία δύο ώρες σίγουρα δεν θα ήταν το ίδιο εύκολο αλλά με τον αποκλειστικό θηλασμό είναι και λογικό να πεινάει πιο συχνά μη σε ανησυχεί! 

3 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Μου πέρασαν οι πονοι.. Δεν εχω καθόλου πονους πλέον.. Ηταν μόνο εκεινη την ημερα.. Δεν ξερω γιατι... Δυο μερες ήταν οι πονοι και μετα σταμάτησε εντελώς το γαλα.. Ουτε πρήξιμο ούτε κουβαρακια ούτε τίποτα.. Σημερα είδα ότι βραχβκε ελάχιστα το σουτιέν μου από το ένα μόνο στηθος αλλά όταν το πίεσα ίσα που έβγαζε ένα διάφανο υγρο.. Ουτε καν ασπρο σαν το γαλα.. 

Άρα τώρα που κόπηκε θα ερθει και περιοδος κοριτσια? 

Πολύ χαίρομαι που πέρασαν οι πονοι Σοφακι όλα καλά! Ναι λογικά όπου να ναι θα έρθει και η περίοδος.. 

On 3/10/2021 at 3:36 ΜΜ, CMES είπε:

Λοιπον μια χαρα ο μικρουλης, ηρεμησε τελικα. Προφανως κολικοι ηταν και μετα θυμηθηκα οτι την προηγουμενη μερα ειχα φαει φασολια, οποτε μαλλον εγω φταιω γι αυτο...

Η προσπαθεια διακοπης του θηλασμου δεν παει καλα ομως. Θελει το συμπληρωμα ολο και λιγοτερο, με αποτελεσμα να πινει με το ζορι 20-30ml, στην καλυτερη περιπτωση 50...

@xenia^^ ο δικος μου δεν τρελαινεται για καροτσι. Το μονο σιγουρακι που τον ηρεμει ειναι το αυτοκινητο! Σπιτι ακομα και το χειμωνα δεν εχω χαλια γιατι εχουμε ενδοδαπεδια θερμανση

Μπράβο κορίτσι μου που είναι μια χαρά ο μικρός σου!! Τώρα τα διάβασα όλα και είδα ότι ήταν αρρωστουλης.. Πολλές ιώσεις αυτό τον καιρό! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κοριτσια ααα.. Τι κανετε?? Που ειστε χαμένες? Όλα καλά?? Τα μωρακια σας?? 

Καλημεραα!!! Χάχα κι εγώ αυτό θα ρωτούσα.. Εμείς όλα καλά. Πήγαμε χθες παιδιατρο να μας δει, η μικρή είναι και μπουκωμένη και της κάνω ορους. Από κιλά είναι πολύ καλά, πήρε 1μιση από την προηγούμενη φορά, οπότε μου είπε δεν χρειάζεται να πάρουμε σιροπάκι για την γοπ. σιγά σιγά θα το ξεπεράσει μόνη της.. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anneliz είπε:

Καλημεραα!!! Χάχα κι εγώ αυτό θα ρωτούσα.. Εμείς όλα καλά. Πήγαμε χθες παιδιατρο να μας δει, η μικρή είναι και μπουκωμένη και της κάνω ορους. Από κιλά είναι πολύ καλά, πήρε 1μιση από την προηγούμενη φορά, οπότε μου είπε δεν χρειάζεται να πάρουμε σιροπάκι για την γοπ. σιγά σιγά θα το ξεπεράσει μόνη της.. 

Μπράβοοο.. Πολυ καλο αυτό.. Αχχ το ζουζουνι ταλαιπωρειται με το μπούκωμα?? Εσάς κοριτσια ποτέ κάνετε εμβόλια? Θέλω να δω αν είναι διαφορετικά Κύπρο με ελλαδα.. Εμεις κάναμε το πρώτο στις 6 εβδομαδες δια στόματος σαν σιρόπι ήταν για ένα είδος γαστρεντεριτιδα σοβαρής και τωρα την Πέμπτη έχουμε το πρώτο εμβολιο κανονικό το οποίο είναι εξαπλο.. Και εσάς έτσι είναι? 

Επισης εμείς Κύπρο δεν έχουμε την μάρκα babylino.. Εχω δει όμως πολύ καλά reviews και από Ελλάδα αν το παραγγείλω μου έρχεται μιση τιμή με τα pambers  που παίρνω. Εσεις τι χρησιμοποιείτε?  Είναι καλά τα babylino? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Sofiamar93 είπε:

Μπράβοοο.. Πολυ καλο αυτό.. Αχχ το ζουζουνι ταλαιπωρειται με το μπούκωμα?? Εσάς κοριτσια ποτέ κάνετε εμβόλια? Θέλω να δω αν είναι διαφορετικά Κύπρο με ελλαδα.. Εμεις κάναμε το πρώτο στις 6 εβδομαδες δια στόματος σαν σιρόπι ήταν για ένα είδος γαστρεντεριτιδα σοβαρής και τωρα την Πέμπτη έχουμε το πρώτο εμβολιο κανονικό το οποίο είναι εξαπλο.. Και εσάς έτσι είναι? 

Επισης εμείς Κύπρο δεν έχουμε την μάρκα babylino.. Εχω δει όμως πολύ καλά reviews και από Ελλάδα αν το παραγγείλω μου έρχεται μιση τιμή με τα pambers  που παίρνω. Εσεις τι χρησιμοποιείτε?  Είναι καλά τα babylino? 

Εμάς μας είπε το 1ο εμβόλιο θα το κάνουμε στους 2 μήνες. Babylino χρησιμοποιω εγώ στην μικρή και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στον μικρό μου χρησιμοποιουσα pampers και lupilu, τις πανες των lidl. 


aQhvp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anneliz είπε:

Εμάς μας είπε το 1ο εμβόλιο θα το κάνουμε στους 2 μήνες. Babylino χρησιμοποιω εγώ στην μικρή και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Στον μικρό μου χρησιμοποιουσα pampers και lupilu, τις πανες των lidl. 

Πόσα κιλά είστε και τι νούμερο babylino παίρνετε εσείς?? Γιατί κοιτάζω τι νούμερο να παρω αλλά είναι διαφορετικά σε σχέση με τα pampers.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμένα!! Και εμείς μια χαρά είμαστε, αν εξαιρέσουμε ότι έχω γυρίσει στη δουλειά μου οποτε τρέχω και δε φτάνω τις περισσότερες μέρες.. Συν ότι κάνω διατροφή και πρέπει να τρώω 5 φορες τη μέρα. Ευτυχώς σε μια εβδομάδα βγαίνει ο άντρας μου σε άδεια και θα κάτσει 4 μήνες με τη μικρή οπότε θα είμαστε πιο χαλαροί. Βέβαια να πω ότι πραγματικά έχουμε ένα πολύ ήρεμο μωρό γιατί αν δεν ήταν έτσι δεν ξέρω τι από όλα αυτά θα γινόταν.. Κοιμάται πλέον 8ωρα το βράδυ και μέσα στη μέρα κάνα δυο 2ωρακια αλλά και όσο είναι ξύπνια είναι ήρεμη κάθεται στο ρηλαξ ή στο γυμναστήριο και της αρέσει πολύ!! Θέλει περισσότερη αλληλεπιδραση και με εμάς πλέον και έχει αρχίσει να προσπαθεί να επικοινωνήσει, μας χαμογελάει κουναει χεράκια ποδαράκια και εμείς απλά λιώνουμε!! ❤️

Παιδίατρο έχουμε την Πέμπτη που θα είμαστε 2 μηνών και θα κάνουμε το πρώτο εμβόλιο.. Μας έγραψε 3 εμβόλια και μας είπε να τα έχουμε στο ψυγείο. Από ότι έχω καταλάβει τα δύο θα γίνουν την Πέμπτη και το τρίτο όταν θα είμαστε τριών μηνών! 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει κατι πέρα από pampers οπότε δεν εχω άποψη για άλλες μάρκες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...