Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Αυγούστου 2021


Maria92

Recommended Posts

πρίν από 34 λεπτά , xenia^^ είπε:

Βεβαια την ακούω που ζορίζεται ειναι μεταξύ Υπνου και ξύπνιου.. κάνει κάτι χτυπηματακια βγάζει γκρινιτσα και κοιμάται και μετά πάλι τα ίδια. Εκεί δεν την σηκώνω αμεσως.. περιμένω και μπορεί οντωσ  Να κοιμηθούμε και άλλο όμως κάνω καλα που σεν την σηκώνω ;;;

Καλημερα και συγνώμη που πετάγομαι!!! Υπάρχει περίπτωση να θέλει να ρευτει εκείνη την ώρα εμένα και τα δύο μου κ η κόρη σαν μωρό και ο μικρός όταν το κάνουν αν τα σηκώσω πάντα ρευονται και μετά κοιμούνται ήρεμα!!!! 

On 22/9/2021 at 1:36 ΜΜ, Liakada είπε:

Το μωρό μου σήμερα εν τω μεταξύ ξύπνησε με τσίμπλες στο ένα ματάκι, σχεδόν δεν άνοιγε το ματάκι του.. μου είπε η παιδίατρος και του πήρα σταγόνες, ελπίζω να του περάσει. Το βλέπω κ σπαράζει η καρδιά μου..

Εκτος από τις σταγόνες(αν θηλάζεις το γαλατακι σου σε αποστειρωμενη γαζουλα κάνει θαύματα) θέλει και μασάζ για να ανοίξει ο δακρυικος πόρος! Μπορείς να δεις βίντεο αν δεν σου έχει δείξει ο παιδίατρος! Στο πάνω μέρος της μυτουλας πλαγιά που ενώνεται μάτι με μυτούλα κυκλικές κινήσεις απαλές!!! 

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

@Emilly800 μου ανέφερα στη φίλη μου τη περίπτωση του μπεμπακου σου κει με ρώτησε πράγματα που δεν ήξερα να της πω. θα στα αναφέρω κ αν θέλεις μου απαντάς.με ρώτησε για τις τιμές της υδρονεφρωσης και αν τον είχες μαζί σου και τον έπαιρναν για εξετάσεις ή τον είχαν σε μονάδα ; Αν και αν καταλαβα καλα όλα τα έκανες εκτός μαιευτηρίου. Θυμησε μου σε ποιο γέννησες ;; Εκείνης το μπεμπακι έχει και στα δυο νεφρά και στο δεξι πιο έντονο. Με ρώτησε αν σου είχαν πει για αμνιοπαρακέντηση. 

 

Ξένια μου εμένα είχε στο ένα νεφρο ...αριστερά ..έφτασε 31 εβδομάδα 18 χιλιοστα που είναι μεγαλη διάταση ..αλλά το άλλο είναι νορμάλ...αφού έχει κ στα δύο ίσως γι'αυτό θεωρούν ότι μάλλον υποβόσκει παθογένεια...αλλά δεν μου τον πήραν ούτε μπήκε στην μονάδα...ίσως στην κοπέλα είδαν μεγάλη διάταση κ στα δύο κ ένας άλλος δείκτης είναι το παρεγχυμα του νεφρού που ως τότε εμένα ήταν φυσιογικο...όχι δεν μου είπαν τίποτα για αμνιο ..γέννησα πανεπιστημιακό λαρισσας....τον υπέρηχο νεφρών έπρεπε να τον κάνω μετά από μια εβδομάδα γέννησης δεν θυμάμαι γιατί....αλλά στο κορίτσι οι οδηγίες που δίνουν είναι αναλόγως τα δικά της ευρήματα...γιατί δεν της λες να γράψει εδώ κ να τα πούμε ..είμαι ένα βήμα μπροστά εγώ στην ιστοριουλα...το μόνο που χρειάστηκε να κάνω εγώ είναι να παρατηρήσω με αγωνία το πρώτο του κατούρημα κ μετά να διαπιστώσω αν είχε ακτίνα το κατούρημα που θα ξεμακρυνε το σενάριο των βαλβίδων οπίσθιας ουρηθρας...όποτε όταν είδα όλα αυτά κ μετά το ότι γέμιζε καλά τις πάνες είδαμε ότι δεν είμασταν περίπτωση επειγουσας παρέμβασης.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Εγώ λόγω θηλασμου το δίνω με κουταλάκι δικό της γιατί μου πέφτουν πολύ απότομα οι σταγόνες για να τις δώσω κατευθείαν στο στόμα. Εμένα μέσα στη μέρα θέλει ανα 2ωρο αλλά μπορεί και λιγότερο ειδικά το απόγευμα μετά τις 8-9 με πάει σερί μέχρι τις 11-12 που θα κοιμηθεί και 3 μέρες τώρα μου κοιμήθηκε 5-6 ωρες. Σαν ψέμα !!!! Βεβαια την ακούω που ζορίζεται ειναι μεταξύ Υπνου και ξύπνιου.. κάνει κάτι χτυπηματακια βγάζει γκρινιτσα και κοιμάται και μετά πάλι τα ίδια. Εκεί δεν την σηκώνω αμεσως.. περιμένω και μπορεί οντωσ  Να κοιμηθούμε και άλλο όμως κάνω καλα που σεν την σηκώνω ;;;
 

 Η κοιλιά πως τα πάει σου έχει ηρεμήσει ;;;; Εγώ να μη την ματιάσω έχει ηρεμήσει αρκετά !!!! Και στις 5 ώρες που ξυπνάμε είναι γιατί την βλέπω ζορίζεται που θέλει κακά . Εμάς έχει βρει το άλλο το ωραίο. Την πάμε να την αλλαξουμε κσι την βολεύει η μπρουμητα θέση στον νιπτήρα όπως την πλένουμε και αρχίζει και πυροβολαει εκεί. Της Λέει ο άντρας μου «τουρκικη» έχεις κάνει τον νιπτήρα χαχαχ αλλα ρε παιδιά γενικά πολύ σκατο όμως κάνει …. 

Κι εγώ με κουταλάκι το δίνω αλλά σήμερα λέω μήπως πρέπει να το βάζω στο γάλα όπως την βιταμίνη d? Και το έβαλα εκεί σήμερα.. Δνε ξερω αν έκανα καλά.. Για αυτο σας ρώτησα.. Εγω πλέον τον καθυστερώ όπως μου είπε μια φίλη από εδώ δεν θυμάμαι ποια και τον κανω αργά μπανιο και γύρω στις 10 με 11 το βραδυ κοιμαται ως τις 4 το πρωι.. Εχει μέρα που κοιμηθηκε 5 ώρες έχει μέρα που κοιμηθηκε 4 ώρες... Αναλόγως πόσο γαλα θα πιει.. Και μετα κοιμαται ανά 2μιση ωρες.. Αλλα.. Εκεί γύρω στις 6μιση πάντα ξυπνάει με κλαμα πολύ, σφίγγεται πολύ για κακά και αν δεν του κάνω μασάζ κάνα μισάωρο να ηρεμήσει δεν μποριε να τα βγάλει.. Πονάει.. Δεν ειναι σφιχτά τα κακά του ουτε έχει συγκαμα στο κωλαράκι του.. Δεν ξερω γιατι τόσο σφίξιμο και κλαμα.. Μολις τα κάνει ήρεμα και ξανα κοιμαται η πίνει ξανα γαλα και κοιμάται.. Σαν σήμερα ξανα κοιμηθηκε μαζί μου στο κρεβατι..τον έβαλα μπρούμυτα για να ηρεμήσε η κοιλιτσα του και κοιμηθηκε 2μιση ώρες έτσι με πολύ ήρεμο ύπνο και βαθύ.. Αφου ξυπνησε και τα ματάκια του ήταν πρησμένα.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Εγώ λόγω θηλασμου το δίνω με κουταλάκι δικό της γιατί μου πέφτουν πολύ απότομα οι σταγόνες για να τις δώσω κατευθείαν στο στόμα. Εμένα μέσα στη μέρα θέλει ανα 2ωρο αλλά μπορεί και λιγότερο ειδικά το απόγευμα μετά τις 8-9 με πάει σερί μέχρι τις 11-12 που θα κοιμηθεί και 3 μέρες τώρα μου κοιμήθηκε 5-6 ωρες. Σαν ψέμα !!!! Βεβαια την ακούω που ζορίζεται ειναι μεταξύ Υπνου και ξύπνιου.. κάνει κάτι χτυπηματακια βγάζει γκρινιτσα και κοιμάται και μετά πάλι τα ίδια. Εκεί δεν την σηκώνω αμεσως.. περιμένω και μπορεί οντωσ  Να κοιμηθούμε και άλλο όμως κάνω καλα που σεν την σηκώνω ;;;
 

 Η κοιλιά πως τα πάει σου έχει ηρεμήσει ;;;; Εγώ να μη την ματιάσω έχει ηρεμήσει αρκετά !!!! Και στις 5 ώρες που ξυπνάμε είναι γιατί την βλέπω ζορίζεται που θέλει κακά . Εμάς έχει βρει το άλλο το ωραίο. Την πάμε να την αλλαξουμε κσι την βολεύει η μπρουμητα θέση στον νιπτήρα όπως την πλένουμε και αρχίζει και πυροβολαει εκεί. Της Λέει ο άντρας μου «τουρκικη» έχεις κάνει τον νιπτήρα χαχαχ αλλα ρε παιδιά γενικά πολύ σκατο όμως κάνει …. 

Ούτε εγώ τη σηκώνω στη γκρινιτσα, περιμένω τη μεγάλη τσιριδα γιατί ξέρω ότι το κάνουν αυτό στον ελαφρύ ύπνο αλλά αν την ακούς να ζορίζεται για ώρα ίσως πρέπει να ρευτει οπως λέει η @ΒαλεντιναΧ.. Δοκίμασε να δεις αν είναι αυτό ώστε αν δεν είναι να την αφήνεις. Εμένα δεν θέλει κάτι το έχω τσεκάρει, απλά τεντωνεται και βγάζει ήχους! Χάχαχαχαχαχα τη βολεύει η στάση εκεί; Εμάς τα κάνει στο μπάνιο όταν την κρατάμε ανάσκελα και της ρίχνουμε ζεστό νεράκι στο κεφαλακι! :lol:

1 ώρα πρίν, Sofiamar93 είπε:

Κι εγώ με κουταλάκι το δίνω αλλά σήμερα λέω μήπως πρέπει να το βάζω στο γάλα όπως την βιταμίνη d? Και το έβαλα εκεί σήμερα.. Δνε ξερω αν έκανα καλά.. Για αυτο σας ρώτησα.. Εγω πλέον τον καθυστερώ όπως μου είπε μια φίλη από εδώ δεν θυμάμαι ποια και τον κανω αργά μπανιο και γύρω στις 10 με 11 το βραδυ κοιμαται ως τις 4 το πρωι.. Εχει μέρα που κοιμηθηκε 5 ώρες έχει μέρα που κοιμηθηκε 4 ώρες... Αναλόγως πόσο γαλα θα πιει.. Και μετα κοιμαται ανά 2μιση ωρες.. Αλλα.. Εκεί γύρω στις 6μιση πάντα ξυπνάει με κλαμα πολύ, σφίγγεται πολύ για κακά και αν δεν του κάνω μασάζ κάνα μισάωρο να ηρεμήσει δεν μποριε να τα βγάλει.. Πονάει.. Δεν ειναι σφιχτά τα κακά του ουτε έχει συγκαμα στο κωλαράκι του.. Δεν ξερω γιατι τόσο σφίξιμο και κλαμα.. Μολις τα κάνει ήρεμα και ξανα κοιμαται η πίνει ξανα γαλα και κοιμάται.. Σαν σήμερα ξανα κοιμηθηκε μαζί μου στο κρεβατι..τον έβαλα μπρούμυτα για να ηρεμήσε η κοιλιτσα του και κοιμηθηκε 2μιση ώρες έτσι με πολύ ήρεμο ύπνο και βαθύ.. Αφου ξυπνησε και τα ματάκια του ήταν πρησμένα.. 

Στο γαλα βάζε τες μόνο αν είσαι σίγουρη ότι θα το στραγγιξει γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα.. Εγώ τις δίνω κατευθείαν στο στόμα μετά το μπάνιο που την έχουμε ανάσκελα για καθαρισμούς κλπ ή τις βάζω σε αντλημενο δικό μου όταν έχω λίγο που ξέρω ότι θα το πιει όλο! Για το μπάνιο αργά εγώ στο είπα που η δικιά μου ναι έκλεισε 7ωρο!!!!! :grin: Προφανώς όχι μόνο λόγω του μπάνιου αλλά γενικά νομίζω ότι με όλα αυτά φτιάχνουν πρόγραμμα σιγά σιγά άλλα νωρίτερα άλλα αργότερα! 

Μασαζακι για να κάνει κακά πως του κάνεις; κυκλικά στην κοιλίτσα;; Και μένα ζορίζεται καμια φορά πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνο @ΒαλεντιναΧ αυτό το τέντωμα που λέτε και η γκρινιτσα κρατάει αρκετά ;; Πχ την άκουσα στις 3 το βράδυ είδα που το έκανε και ξανά κοιμόταν οπότε την άφησα. Μετά το ξανά άκουσα στις 5 το παρακολούθησα και κράτησε αρκετουτσικα και η γκρινιτσα αυξανόταν. Έκανε και κακά της οπότε την σήκωσα. Κακά της ήθελα γιατί τα έκανε στο μπάνιο. Έχουμε και αυτά εμείς δλδ πιο πολύ ξυπνάει γιατί θέλει κακά της παρα γιατί πεινάει.  Και αυτό με το το ρεψιμο το έχω προσέξει αν δε ρευτεί καλα και αυτό την ζορίζει. Το κακό είναι ότι κου αργεί γενικά να ρευτεί αλλά και να ρευτεί μπορεί να θέλει και άλλο. Γουλιτσες γενικώς δε μου βγάζει σπάνια.

@Sofiamar93 και εμείς γύρω στις 9.30 την κάνουμε μπάνιο. Βέβαια πριν και μετά τρώει συνέχεια μέχρι 11-12 που θα την πάρει ο ύπνος. Μέχρι τότε το μάτι γαρίδα και βυζι. Και μένα έτσι ξυπνάει γιατί σφίγγεται για τα κακακια της. Μόλις τα κάνει ηρεμεί. Θες να δοκιμάσεις αυτό που κάνω και εγώ με κίνδυνο να σου πυροβολήσει το μπάνιο βέβαια. Εκεί που πας να τον πλύνεις και τον έχεις μπρούμυτα με τα ποδαράκια στην κοιλιτσα και του βρέχεις λίγο το πωπω με χλιαρό νερό εκεί θα στα κάνει. Εμένα τουλάχιστον δίνει πόνο εκεί. Αυτό το προβιοτικό μήπως τους τα κάνει αυτά ;;  Αααα επίσης μην τον βάζεις να κοιμάται μπρούμυτα δεν κάνει.. δε θέλω να σε τρομάξω είναι θέμα sids. Και εγώ δεν το ήξερα νόμιζα μόνο για παλινδρομήσεις αλλ μου το ανέφερε φίλη μου. Όμως πάντα ότι μας προτείνουν οι γιατροί μας εγώ απλά το αναφέρω μιας και το διάβασα.

 βρε κορίτσια πως τα κάνετε μπάνιο. Εμείς πλένουμε βρύση πρώτα πωπω και πουλάκι και πλατουλα και μετά στο μπανάκι μπροστά και μαλλί. Το νερό σε τι βαθμούς το έχετε ;; Εμείς εκεί 35 αλλά κρυώνει ρε παιδιά πολύ. Το νερό λέει μέχρι 6cm αλλά το νόημα έχει αν δεν είναι το σωματάκι της μέσα να ζεσταίνεται;; Χθες το καημένο ενώ της αρέσει το μπάνιο έκλαιγε παρα πολύ ειδικά όταν της ρίξαμε νερό στα μαλλάκια. Λέτε να της φταίει κάτι άλλο ;; Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνουμε λάθος. Χθες το καημένο έκλαιγε τόσο πολύ μέχρι να την βγάλουμε να την ντύσουμε να την κουκουλώσουμε και φυσικά να την βάλω στήθος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο @ΒαλεντιναΧ αυτό το τέντωμα που λέτε και η γκρινιτσα κρατάει αρκετά ;; Πχ την άκουσα στις 3 το βράδυ είδα που το έκανε και ξανά κοιμόταν οπότε την άφησα. Μετά το ξανά άκουσα στις 5 το παρακολούθησα και κράτησε αρκετουτσικα και η γκρινιτσα αυξανόταν. Έκανε και κακά της οπότε την σήκωσα. Κακά της ήθελα γιατί τα έκανε στο μπάνιο. Έχουμε και αυτά εμείς δλδ πιο πολύ ξυπνάει γιατί θέλει κακά της παρα γιατί πεινάει.  Και αυτό με το το ρεψιμο το έχω προσέξει αν δε ρευτεί καλα και αυτό την ζορίζει. Το κακό είναι ότι κου αργεί γενικά να ρευτεί αλλά και να ρευτεί μπορεί να θέλει και άλλο. Γουλιτσες γενικώς δε μου βγάζει σπάνια.

@Sofiamar93 και εμείς γύρω στις 9.30 την κάνουμε μπάνιο. Βέβαια πριν και μετά τρώει συνέχεια μέχρι 11-12 που θα την πάρει ο ύπνος. Μέχρι τότε το μάτι γαρίδα και βυζι. Και μένα έτσι ξυπνάει γιατί σφίγγεται για τα κακακια της. Μόλις τα κάνει ηρεμεί. Θες να δοκιμάσεις αυτό που κάνω και εγώ με κίνδυνο να σου πυροβολήσει το μπάνιο βέβαια. Εκεί που πας να τον πλύνεις και τον έχεις μπρούμυτα με τα ποδαράκια στην κοιλιτσα και του βρέχεις λίγο το πωπω με χλιαρό νερό εκεί θα στα κάνει. Εμένα τουλάχιστον δίνει πόνο εκεί. Αυτό το προβιοτικό μήπως τους τα κάνει αυτά ;;  Αααα επίσης μην τον βάζεις να κοιμάται μπρούμυτα δεν κάνει.. δε θέλω να σε τρομάξω είναι θέμα sids. Και εγώ δεν το ήξερα νόμιζα μόνο για παλινδρομήσεις αλλ μου το ανέφερε φίλη μου. Όμως πάντα ότι μας προτείνουν οι γιατροί μας εγώ απλά το αναφέρω μιας και το διάβασα.

 βρε κορίτσια πως τα κάνετε μπάνιο. Εμείς πλένουμε βρύση πρώτα πωπω και πουλάκι και πλατουλα και μετά στο μπανάκι μπροστά και μαλλί. Το νερό σε τι βαθμούς το έχετε ;; Εμείς εκεί 35 αλλά κρυώνει ρε παιδιά πολύ. Το νερό λέει μέχρι 6cm αλλά το νόημα έχει αν δεν είναι το σωματάκι της μέσα να ζεσταίνεται;; Χθες το καημένο ενώ της αρέσει το μπάνιο έκλαιγε παρα πολύ ειδικά όταν της ρίξαμε νερό στα μαλλάκια. Λέτε να της φταίει κάτι άλλο ;; Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνουμε λάθος. Χθες το καημένο έκλαιγε τόσο πολύ μέχρι να την βγάλουμε να την ντύσουμε να την κουκουλώσουμε και φυσικά να την βάλω στήθος. 

Εμείς τον κάνουμε μπάνιο στην μπανιέρα του.. Το νερό εμάς οι μαιες μας είπαν στους 37 με 38 βαθμούς σταθερά.. Τον βάζω εκεί μέσα έχει ειδική θέση με πκατουλα για βρεφη.. Και του βάζω και πετσέτα κι στην κοιλιτσα για να βρέχεται και να μένει ζεστη και όπως τον κανω μπανιο είναι σαν να του κάνω μασάζ σε όλο το σώμα.. Το λατρεύει το μπανιο θέλει να μένει εκεί.. Και όταν τον βγάζουμε από εκεί ουρλιάζει στο κλάμα.. Ναι το ξέρω ότι είναι επικίνδυνο αλλά ηρεμεί πολύ και γυρίζει μόνος του το κεφάλι δεξιά και αριστερά πολύ καλά.. Εχει πολυ καλο έλεγχο του αυχενα.. Αλλα ποτέ δεν τον αφήνω χωρίς επίβλεψη.. Και μόνο το πρωι τον αφήνω που ειμαι εγω δίπλα του.. Το προβιοτικο το ξεκίνησα τώρα εγώ.. 3 μερες για να δω αν θα μας βοηθήσει... Οποτε δεν είναι από αυτό.. Ίσως είναι από τους κολικους.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , xenia^^ είπε:

@Φραουλίνο @ΒαλεντιναΧ αυτό το τέντωμα που λέτε και η γκρινιτσα κρατάει αρκετά ;; Πχ την άκουσα στις 3 το βράδυ είδα που το έκανε και ξανά κοιμόταν οπότε την άφησα. Μετά το ξανά άκουσα στις 5 το παρακολούθησα και κράτησε αρκετουτσικα και η γκρινιτσα αυξανόταν. Έκανε και κακά της οπότε την σήκωσα. Κακά της ήθελα γιατί τα έκανε στο μπάνιο. Έχουμε και αυτά εμείς δλδ πιο πολύ ξυπνάει γιατί θέλει κακά της παρα γιατί πεινάει.  Και αυτό με το το ρεψιμο το έχω προσέξει αν δε ρευτεί καλα και αυτό την ζορίζει. Το κακό είναι ότι κου αργεί γενικά να ρευτεί αλλά και να ρευτεί μπορεί να θέλει και άλλο. Γουλιτσες γενικώς δε μου βγάζει σπάνια.

@Sofiamar93 και εμείς γύρω στις 9.30 την κάνουμε μπάνιο. Βέβαια πριν και μετά τρώει συνέχεια μέχρι 11-12 που θα την πάρει ο ύπνος. Μέχρι τότε το μάτι γαρίδα και βυζι. Και μένα έτσι ξυπνάει γιατί σφίγγεται για τα κακακια της. Μόλις τα κάνει ηρεμεί. Θες να δοκιμάσεις αυτό που κάνω και εγώ με κίνδυνο να σου πυροβολήσει το μπάνιο βέβαια. Εκεί που πας να τον πλύνεις και τον έχεις μπρούμυτα με τα ποδαράκια στην κοιλιτσα και του βρέχεις λίγο το πωπω με χλιαρό νερό εκεί θα στα κάνει. Εμένα τουλάχιστον δίνει πόνο εκεί. Αυτό το προβιοτικό μήπως τους τα κάνει αυτά ;;  Αααα επίσης μην τον βάζεις να κοιμάται μπρούμυτα δεν κάνει.. δε θέλω να σε τρομάξω είναι θέμα sids. Και εγώ δεν το ήξερα νόμιζα μόνο για παλινδρομήσεις αλλ μου το ανέφερε φίλη μου. Όμως πάντα ότι μας προτείνουν οι γιατροί μας εγώ απλά το αναφέρω μιας και το διάβασα.

 βρε κορίτσια πως τα κάνετε μπάνιο. Εμείς πλένουμε βρύση πρώτα πωπω και πουλάκι και πλατουλα και μετά στο μπανάκι μπροστά και μαλλί. Το νερό σε τι βαθμούς το έχετε ;; Εμείς εκεί 35 αλλά κρυώνει ρε παιδιά πολύ. Το νερό λέει μέχρι 6cm αλλά το νόημα έχει αν δεν είναι το σωματάκι της μέσα να ζεσταίνεται;; Χθες το καημένο ενώ της αρέσει το μπάνιο έκλαιγε παρα πολύ ειδικά όταν της ρίξαμε νερό στα μαλλάκια. Λέτε να της φταίει κάτι άλλο ;; Δε μπορώ να καταλάβω τι κάνουμε λάθος. Χθες το καημένο έκλαιγε τόσο πολύ μέχρι να την βγάλουμε να την ντύσουμε να την κουκουλώσουμε και φυσικά να την βάλω στήθος. 

Καμια φορά η γκρινιτσα κρατάει πολύ και προμηνύει ότι όπου να ναι ξυπνάει και άλλες φορές απλά ξανακοιμαται.. Κάποιες φορές το κάνει αν κρυώνει οπότε τη σκεπάζω καλύτερα και ηρεμεί. Η πιπίλα επίσης βοηθάει να κοιμηθούν ήρεμα.. 

Εμείς το μπάνιο όπως το περιέγραψες αλλά ανάποδα! Πρώτα μπανακι μαλλάκια και μπροστινή πλευρά και στο τέλος τη σηκώνουμε μπρούμυτα για ποπό και πλατουλα, κάνουμε το τελικό ξέπλυμα και τέλος.. Το τελευταίο στάδιο το κάνουμε γρήγορα γιατί έχει αρχίσει και κουνιέται σαν κατσίκι και είναι πλέον λίγο επικίνδυνα αυτά τα σηκωματα μέσα στα νερα και τα σαπούνια. 

Στο μαιευτήριο εμάς μας είχαν δείξει αρκετά ζεστό το νερο και μας είχαν πει όπως αρέσει σε εμάς να κανουμε και όσο ζεστό το αντέχουμε τόσο να κάνουμε και το μωρό οπότε αυτό κάνουμε και δεν έχει δείξει ποτέ να δυσανασχετεί. Αν κλαίει δοκίμασε να το ζεστάνεις λίγο να δεις αν ηρεμεί εκείνη την ώρα, μπορεί όμως να ήταν και κάτι άσχετο! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Φραουλίνο είπε:

Ούτε εγώ τη σηκώνω στη γκρινιτσα, περιμένω τη μεγάλη τσιριδα γιατί ξέρω ότι το κάνουν αυτό στον ελαφρύ ύπνο αλλά αν την ακούς να ζορίζεται για ώρα ίσως πρέπει να ρευτει οπως λέει η @ΒαλεντιναΧ.. Δοκίμασε να δεις αν είναι αυτό ώστε αν δεν είναι να την αφήνεις. Εμένα δεν θέλει κάτι το έχω τσεκάρει, απλά τεντωνεται και βγάζει ήχους! Χάχαχαχαχαχα τη βολεύει η στάση εκεί; Εμάς τα κάνει στο μπάνιο όταν την κρατάμε ανάσκελα και της ρίχνουμε ζεστό νεράκι στο κεφαλακι! :lol:

Στο γαλα βάζε τες μόνο αν είσαι σίγουρη ότι θα το στραγγιξει γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα.. Εγώ τις δίνω κατευθείαν στο στόμα μετά το μπάνιο που την έχουμε ανάσκελα για καθαρισμούς κλπ ή τις βάζω σε αντλημενο δικό μου όταν έχω λίγο που ξέρω ότι θα το πιει όλο! Για το μπάνιο αργά εγώ στο είπα που η δικιά μου ναι έκλεισε 7ωρο!!!!! :grin: Προφανώς όχι μόνο λόγω του μπάνιου αλλά γενικά νομίζω ότι με όλα αυτά φτιάχνουν πρόγραμμα σιγά σιγά άλλα νωρίτερα άλλα αργότερα! 

Μασαζακι για να κάνει κακά πως του κάνεις; κυκλικά στην κοιλίτσα;; Και μένα ζορίζεται καμια φορά πολύ.. 

Παρήγγειλα από Ελλάδα ένα τζελ της frezyderm που ειναι για τους κολικους και δουλεύει ως θερμαντική.. Ειναι θαυματουργή.. Μολις του κάνω μασάζ με αυτή ηρεμςι πάντα.. Την χρησιμοποιώ 10 μέρες τώρα.. Πολυ καλη.. Μου την πρότεινε μια ξαδέρφη μου από Ελλάδα.. Δεν την είχαμε στην Κύπρο και την παρήγγειλα.. Κανω πρώτα κυξλικεςνκινησειςνδεξιοστροφες και μετα κάθετες κινήσεις προς τα κάτω και μετα ξανα. Υλσυνεψεια επαναλήψεις ωσπου να δω ότι ηρεμεί.. Εμενα συνήθως μετά ήρεμα η κοιμαται κιόλας.  Α κάνω και τα ποδαράκια ποδηλατακι κι πάνω όπως αλλάζουμε πανί και του αρέσει πολύ έτσι.. Συνήθως μου κάνει πορδουλες έτσι.. Και κυκλικές κινήσεις και με τα ποδαράκια διπλωμένα.. Τα είδα από γιουτουμπ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ ! Ακολούθησα τα τιπς σας στο μπανάκι της και πηγαν όλα τέλεια ! Το απόλαυσε !! Να ρωτήσω κάτι ακόμα .. η μπεμπα σήμερα έχει ρουθούνισμα. Πως να την καθαρίσω με φυσιολογικο ορο clinofar; Μέχρι τωρα δεν είχε χρειαστεί δεν είχε καθόλου μυξουλες. Και πόσες φορές τη μέρα το κάνετε ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, xenia^^ είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ ! Ακολούθησα τα τιπς σας στο μπανάκι της και πηγαν όλα τέλεια ! Το απόλαυσε !! Να ρωτήσω κάτι ακόμα .. η μπεμπα σήμερα έχει ρουθούνισμα. Πως να την καθαρίσω με φυσιολογικο ορο clinofar; Μέχρι τωρα δεν είχε χρειαστεί δεν είχε καθόλου μυξουλες. Και πόσες φορές τη μέρα το κάνετε ;

Είναι φυσιολογικός όρος.. Όσες φορές θέλεις κάνεις.. Κακό δεν κάνει.. Ετσι μου είπε ο παιδίατρος.. Εμενα μάλιστα μου είχε πει από την αρχή να του κάνω κάθε μέρα για να μην μπουκώνει το μωρο.. Και του βάζω κάθε βράδυ μετά το μπανιο πολύ λίγο δύο σταγόνες σε κάθε ρουθουνακι για να αναπνέει καλά.. Αν δω ότι έχει κακαδακι μέσα στην μυτουλα κατά την διάρκεια της ημέρας βάζω λίγο ορό και μετα το ρουφαω με το πραγμα εκείνο της clinofar... Επίσης τον φυσιολογικό όρο το χρήσιμοπιοω αν δω να έχει κάτι στο ματάκι με αυτά τα καθαριστικά βαμβάκι του ντεμακιγιαζ η τοπικά στα σπυρακια που είχε βγάλει.. Τωρα έχουν φύγει... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και καλη εβδομαδα! Πως πατε; εμεις ενω εχουμε βρει εναν ρυθμο μεσα στη μερα, το βραδυ εξακολουθει να ειναι εφιαλτικο! Πρωτον γιατι δεν κοιμαται πανω απο 2 ωρες συνεχομενα (το εκανε πιο πριν αλλα χαλασε τωρα για καποιο λογο) και δευτερον γιατι τρωει πααααρα πολυ αργα. Ακομα κι αν ενα απο τα βραδιναγευματα δωσω μονο μπουκαλι κανει τουλαχιστον μια ωρα να φαει. Θελει στην καλυτερη περιπτωση 30 λεπτα για να πιει 120ml!!! Τα αλλα μου παιδια το κατεβαζαν με 2 γουλιες!! Με το ρεψιμο παμε πανω απο ωρα. Αν θηλασω κιολας, βαλε αλλη μια ωρα. Αν κανει και κακα βραστα. Επισης το κακο ειναι πως εγω μπορω να κοιμηθω μονο στο διαστημα 10-6.30 που κοιμουνται τα αλλα. Μεσα σε αυτο το διαστημα πεφτουν 2 ταισματα οποτε οι ωρες υπνου ειναι ελαχιστες!!!

 


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2021 at 6:15 ΜΜ, Sofiamar93 είπε:

Παρήγγειλα από Ελλάδα ένα τζελ της frezyderm που ειναι για τους κολικους και δουλεύει ως θερμαντική.. Ειναι θαυματουργή.. Μολις του κάνω μασάζ με αυτή ηρεμςι πάντα.. Την χρησιμοποιώ 10 μέρες τώρα.. Πολυ καλη.. Μου την πρότεινε μια ξαδέρφη μου από Ελλάδα.. Δεν την είχαμε στην Κύπρο και την παρήγγειλα.. Κανω πρώτα κυξλικεςνκινησειςνδεξιοστροφες και μετα κάθετες κινήσεις προς τα κάτω και μετα ξανα. Υλσυνεψεια επαναλήψεις ωσπου να δω ότι ηρεμεί.. Εμενα συνήθως μετά ήρεμα η κοιμαται κιόλας.  Α κάνω και τα ποδαράκια ποδηλατακι κι πάνω όπως αλλάζουμε πανί και του αρέσει πολύ έτσι.. Συνήθως μου κάνει πορδουλες έτσι.. Και κυκλικές κινήσεις και με τα ποδαράκια διπλωμένα.. Τα είδα από γιουτουμπ

Σοφακι όταν μου είπες γι αυτό το τζελ έψαξα όλα τα δείγματα που μου είχαν δώσει στο μαιευτήριο γιατί θυμόταν ο άντρας μου ότι μας είχαν δώσει κάτι τέτοιο για κολικούς και όντως είχαμε αρκετά φακελάκια από αυτό της φρεζυντερμ οπότε αρχίσαμε μασαζακι και όντως την ηρεμεί πολύ!! Σε ευχαριστώ!!! ❤️

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα και καλη εβδομαδα! Πως πατε; εμεις ενω εχουμε βρει εναν ρυθμο μεσα στη μερα, το βραδυ εξακολουθει να ειναι εφιαλτικο! Πρωτον γιατι δεν κοιμαται πανω απο 2 ωρες συνεχομενα (το εκανε πιο πριν αλλα χαλασε τωρα για καποιο λογο) και δευτερον γιατι τρωει πααααρα πολυ αργα. Ακομα κι αν ενα απο τα βραδιναγευματα δωσω μονο μπουκαλι κανει τουλαχιστον μια ωρα να φαει. Θελει στην καλυτερη περιπτωση 30 λεπτα για να πιει 120ml!!! Τα αλλα μου παιδια το κατεβαζαν με 2 γουλιες!! Με το ρεψιμο παμε πανω απο ωρα. Αν θηλασω κιολας, βαλε αλλη μια ωρα. Αν κανει και κακα βραστα. Επισης το κακο ειναι πως εγω μπορω να κοιμηθω μονο στο διαστημα 10-6.30 που κοιμουνται τα αλλα. Μεσα σε αυτο το διαστημα πεφτουν 2 ταισματα οποτε οι ωρες υπνου ειναι ελαχιστες!!!

 

Και μένα τόσο κάνει να πιει όλο το μπουκάλι αλλά ξέρω ότι όταν είναι τόσο μικρακια είναι φυσιολογικό, σιγά σιγά αρχίζουν και έχουν περισσότερη δύναμη και το κατεβάζουν πιο γρήγορα.. Ποιο γάλα δίνεις; Είναι πολύ παχυρρευστο; Ρωτάω γιατί λες ότι και το ρεψιμο σας παίρνει αρκετά και συνήθως αυτά τα γάλατα το κάνουν αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, CMES είπε:

Καλημερα και καλη εβδομαδα! Πως πατε; εμεις ενω εχουμε βρει εναν ρυθμο μεσα στη μερα, το βραδυ εξακολουθει να ειναι εφιαλτικο! Πρωτον γιατι δεν κοιμαται πανω απο 2 ωρες συνεχομενα (το εκανε πιο πριν αλλα χαλασε τωρα για καποιο λογο) και δευτερον γιατι τρωει πααααρα πολυ αργα. Ακομα κι αν ενα απο τα βραδιναγευματα δωσω μονο μπουκαλι κανει τουλαχιστον μια ωρα να φαει. Θελει στην καλυτερη περιπτωση 30 λεπτα για να πιει 120ml!!! Τα αλλα μου παιδια το κατεβαζαν με 2 γουλιες!! Με το ρεψιμο παμε πανω απο ωρα. Αν θηλασω κιολας, βαλε αλλη μια ωρα. Αν κανει και κακα βραστα. Επισης το κακο ειναι πως εγω μπορω να κοιμηθω μονο στο διαστημα 10-6.30 που κοιμουνται τα αλλα. Μεσα σε αυτο το διαστημα πεφτουν 2 ταισματα οποτε οι ωρες υπνου ειναι ελαχιστες!!!

 

Πω πω.. Ποσο δύσκολο είναι.. Μήπως πίνει αργά γιατί δεν πεινάει τόσο? Προσπάθησε να το  αφήσεις να πεινάσει λίγο να πάει 3 ώρες για παράδειγμα για να ταιστει και να το πιει πιο γρήγορα.. Μια ιδέα δίνω μπας και βοηθήσει γιατί είσαι κρίμα.. Πολυ ταλαιπωρία.. Ποτε ξεκουράζεσαι? Βοήθεια έχεις? Εγώ δεν έχω καθόλου βοήθεια... Αλλα δεν εχω αλλά παιδακια.. Και ευτυχώς και ο αντρας μου με βοηθάει ότι ώρα και να ερθει από δουλειά.. Ακομη και 10 το βραδυ να ερθει θα με βοηθήσει με τις δουλειές του σπιτιού... 

Εμείς κοριτσια σήμερα πήγαμε παιδίατρο.. 47 ημερών σήμερα, 4800 γραμμάρια.. Και 59 ύψος.. Ψηλωσαμε απότομα και πήραμε αρκετό βάρος.. 800 γραμμάρια μέσα σε δύο εβδομάδες.. Αφου τα ρουχα μας τα πρώτα δεν μας κάνουν.. Τιποτα όμως.. Του φοραω τα ρουχα που ειναι για 3 μηνών.. Λόγω ύψους.. Κάναμε και το πρώτο εμβολιο το οποίο είναι δια στόματος φάρμακο για μια βαριάς μορφής γαστρεντεριτιδας που κάνουν τα βρέφη.. Δεν εχει περενεργειες μου είπε οπότε όλα οκ.. Και σε δυο εβδομαδες έχουμε το πρώτο εμβολιο που ειναι εξαπλο μου είπε.. Και τρόμαξα.. Λεω θα το. Τρυπήσει 6 φορες? Αλλά μου είπε οχιιι.. Ειναι 1 εμβολιο για 6.. Επαθα σοκ.. Χαχχαχα.. Αλλα μου είπε ότι σε εκείνο έχουν τα μωρα παρενέργειες.. Οπως πυρετό κ.α.

πρίν από 16 λεπτά , Φραουλίνο είπε:

Σοφακι όταν μου είπες γι αυτό το τζελ έψαξα όλα τα δείγματα που μου είχαν δώσει στο μαιευτήριο γιατί θυμόταν ο άντρας μου ότι μας είχαν δώσει κάτι τέτοιο για κολικούς και όντως είχαμε αρκετά φακελάκια από αυτό της φρεζυντερμ οπότε αρχίσαμε μασαζακι και όντως την ηρεμεί πολύ!! Σε ευχαριστώ!!! ❤️

Και μένα τόσο κάνει να πιει όλο το μπουκάλι αλλά ξέρω ότι όταν είναι τόσο μικρακια είναι φυσιολογικό, σιγά σιγά αρχίζουν και έχουν περισσότερη δύναμη και το κατεβάζουν πιο γρήγορα.. Ποιο γάλα δίνεις; Είναι πολύ παχυρρευστο; Ρωτάω γιατί λες ότι και το ρεψιμο σας παίρνει αρκετά και συνήθως αυτά τα γάλατα το κάνουν αυτό.. 

Αααα χαίρομαι που σε βοήθησε.. Το έδειξα και εγω στο παιδίατρο μου σημερα.. Και θα το δινει και εκεινος σε άλλους γονεις γιατί δεν το γνωρίζουν εδώ στην Κύπρο αυτό το προϊόν.. Του είπα κάντε τα μαγικά σας απαξ και αρχίσουν να το φέρνουν και στην κυπρο.. Γιατι το παιδι μου έχει ηρεμησει με αυτό.. 

Ααα επίσης κοριτσια μου θυμάστε που σας είπα ότι περνούσαμε πολύ δύσκολη εβδομάδα την προηγουμενη? Και μου είπατε ότι μπορεί να περνάει αναπτυξιακό άλμα? Έχει δύο μέρες που εχω άλλο μωρο.. Κοιμάται την νυχτα να μην τον ματιαξω  επιτέλους κοιμηθηκα 5 ώρες σερί προχθές  και εχθες.. Γιατι εκείνο κοιμηθηκε 6 ώρες σερί.. Και μετα πίνει γαλα και ξανα κοιμαται.. Αφου ξυπνουσα να δω αν αναπνέει.. Δεν το πίστευα.. Δεν θελω να το ματιαξω αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι όντως κάτι περνούσε το μωρο γιατί έχει ηρεμησει και την ημερα.. Πριν δεν κοιμοταν ούτε μέρα ενώ τώρα κοιμαται κανονικά.. Φτου φτου.. 

Link to comment
Share on other sites

@Φραουλίνο δινω το almiron profutura. Δεν ειναι παχυρευστο. Με το ρεψιμο δεν εχω προβλημα απο το γαλα, συνηθως με το που θα τον σηκωσω ρευεται αμεσως. Ομως τον κραταω αρκετη ωρα για ασφαλεια. Γουλιες δεν βγαζει καθολου παντως.

@Sofiamar93 απο βοηθεια εχω την πεθερα που μου κανει το σιδερο και εχω και γυναικα για τις βαριες δουλειες του σπιτιου καθε 15 (ειναι αρκετα μεγαλο το σπιτι). Και δεν ξεκουραζομαι. Μεσα στη μερα δεν κοιμαμαι. Τωρα πχ κοιμαται το μωρο, εχω τα αλλα 2 ξυπνια ομως και δεν εμπιστευομαι να ειναι μονα τους με το μωρο οποτε αναγκαστικα ξυπνια. Γενικα απο τοτε που γεννησα δεν εχω κοιμηθει πανω απο 5 ωρες το 24ωρο και αυτες σπαστες!

  • Λυπημένη/-ος 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !! @Sofiamar93 Ακριβώς τα ίδια και εμεις ! Μετά το άλμα άλλο μωράκι . Πολύ πιο ήρεμη και το βράδυ κοιμάται από τις 11-12 έως 5-6 .. βέβαια στο ενδιάμεσο έχει αυτά που σας έχω πει ότι χτυπιέται αλλά δεν την σηκώνω. Μετά τρώει αλλά θέλει την αγκαλιά μου για να κοιμηθεί καμία ώρα το πολύ δυο ανάλογα !! Εύχομαι να το κρατήσει!!! . Έτσι και εγώ κοιμάμαι κοντά 5 ώρες . Φυσικά ξυπνάω το βράδυ την παρακολουθώ εκεί στα χτυπήματα και νιαουρίσματα αν θέλει κάτι και αν είναι false alarm ξανά κοιμάμαι.

Βρε κορίτσια πως ξεχωρίζετε τις γουλιές από τον εμετό ; Έχει ξεκινήσει γουλιές και το θέμα είναι το κάνει αρκετά μετά το γεύμα . Απλά δε μπορώ να τα ξεχωρίσω . Οκ στο όρθιο ο εμετός πετάγεται στο ξάπλα όμως πως το ξεχωρίζεις ; Πάλι πετάγεται ή τρέχει στο πλάι ; Επίσης έχει κάνει μυξουλες αυτές τις μέρες και της βάζω ορο. Κορίτσια είναι βασανιστήριο !!! Την λυπάμαι πραγματικα !! Υποφέρει όταν της το βάζω πνίγεται οριεται .. αφού χθες έκλαιγα και εγώ μαζί της . Ψύχραιμη είμαι χεχε δε μπορώ να την βλέπω να ταλαιπωρείται .. ήταν τόσο ήρεμη και μόλις της το μπούκωσα τα χάλασα όλα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...